Meer belasting bij 4842 loon Zijpe wil kernafval opslaan Benzineaccijns omhoog Overleg kabinet-sociale partners levert niets op ■C Geen hogere uitkering oorlogsslachtoffers Plan voor "tweeverdieners" ïi l 5 'Vijanden' oog in oog De Rodeo trainingspakken ziinbinnen! Kippen in legbatterijen krijgen iets meer ruimte MiïimsHouoi uw hobby t WOENSDAG 2 MAART 1983 Binnenland DEN HAAG (ANP) - Het Beleids orgaan Openbaar Vervoei (BOV), waarin negen gemeenten met een eigen vervoerbedrijf sa menwerken, wil een tijdelijke verhoging van de accijns op ben zine om tariefsverhogingen vooi het openbaar vervoer te druk ken. Gezien de ontwikkeling var de benzineprijs is deze verho ging niet onbillijk, zo schrijft hel BOV in een brief aan de Tweede Kamer. In de brief wordt een reactie gege ven op het tarievenplan open baar vervoer 1984-1987 van mi nister Smit-Kroes (verkeer er waterstaat). De minister steil voor de komende jaren 456 mil joen gulden op het openbaar ver voer te besparen. Tariefsverho gingen en goedkopere exploita- Openbaar vervoer geeft alternatief om hogere tarieven te voorkomen tie moeten deze besparing moge lijk maken. De negen gemeenten zijn ervar overtuigd dat de plannen var Smit-Kroes zullen leiden tot eer aantasting van het voorzienin genniveau, terwijl het beleid dt afgelopen jaren er juist op ge richt is geweest het openbaai H r te bevorderen. Het tarie venplan zou daarom niet in dc huidige vorm mogen worden uit gevoerd. In ieder geval moeten gedwongen ontslagen achterwege blijven, zo verklaarde de voorzitter van het BOV, de Haagse WD-wethou- der C.J. Nyqvist. De dreiging van ontslagen is het grootst in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, waar tram en metro voor hoge vaste kosten zorgen. Deze en andere verschillen tussen de verschillende bedrijven komen in het geheel niet tot uitdrukking in het tarievenplan", aldus Nyq vist. Het afwijzen van het tarievenplan betekent overigens niet dat de gemeentelijke vervoersbedrijven niet uiterst kritisch naar de kos ten willen kijken. Nyqvist wilde niet zeggen hoeveel de gemeen ten zouden kunnen inleveren, maar kondigde aan dat een en ander naar alle waarschijnlijk heid binnenkort in en hoorzit ting van de kamercommissie aan de orde zal komen. Het BOV stelt verder dat de minis ter buiten beschouwing laat dat minder passagiers in tram of bus ook minder klanten in de stads centra oplevert. Winkels in de binnenstad van Amsterdam bij voorbeeld zullen hun omzet met gemiddeld zes procent zien da len, als het huidige tarievenplan wordt uitgevoerd. WD slikt amendement in DEN HAAG (GPD) - De WD frac tie in de Tweede Kamer is giste ren alsnog gezwicht voor de op vattingen van staatssecretaris Van der Reijden (cultuur, welzijn en volksgezondheid) in het ge schil over de uitkeringen aan oorlogsslachtoffers. Een hogere uitkering voor oorlogsslachtof fers die destijds ambtenaar wa ren dan voor met-ambtenaren is nu van de baan. DEN HAAG (GPD) - Gezinnen waarin man en vrouw werken, gaan meer belasting beta len als de (gehuwde) vrouw meer dan 4842 per jaar verdient. Als de vrouw een inko men heeft van meer dan 7382, gaat de man aanzienlijk meer belasting betalen. Een en ander blijkt uit een voorstel dat staatssecretaris Koning (fi nanciën) naar de ministerraad heeft gestuurd. De bewindsman heeft zijn plan voor de aanpak van "tweeverdieners" aanzien lijk gewijzigd. Aanvankelijk wil de hij de belastingverzwaring la ten ingaan bij een inkomen van de werkende gehuwde vrouw van meer dan 7382. Maar onder druk van de Tweede Kamer heeft hij zijn plan gewijzigd. Dit betekent dat de belastingverho ging voor gezinnen met meer in komens geleidelijker wordt toe gepast. Het voorstel van Koning komt er op neer dat de belasting niet om hoog gaat als de werkende ge huwde vrouw minder verdient dan 4842 per jaar. De belas tingvrije voet (dat deel waarover geen belasting wordt betaald) van de man blijft in dat geval 12.716. Als de vrouw meer dan 4842 verdient maar minder dan 7382, gaat de belasting vrije voet van de man omlaag tot 9921. Verdient de vrouw meer dan 7381, dan bedraagt de be lastingvrije voet voor de man 7381. Compensatie Deze belastingverhoging wordt in de meeste gevallen enigszins ge compenseerd door een verho ging van de belastingvrije voet voor de gehuwde werkende DEN HAAG (GPD) - Met geen woord heeft het kabinet tegen over de werkgevers- en de werk nemersorganisaties in de Stich ting van de Arbeid gesproken over een al of niet op handen zijnde looningreep. „Óns werd duidelijk gemaakt dat het kabi net pas op 1 april de balans zal opmaken van het moeizaam lo pende overleg over de inlevering van de prijscompensatie voor werktijdverkorting", zei een te leurgestelde FNV-voorzitter Wim Kok. Op vragen over het fi- nancieel-economisch beleid kre gen werkgevers en vakbeweging ook geen antwoord. De kabinets delegatie verwees naar de Voor jaarsnota, die in de loop van deze maand zal verschijnen. De tweede voorzitter van het CNV, Henk Hofstede, verwoordde het geheel aldus: „Het overleg tus sen Stichting van de Arbeid en het kabinet was cabaret van de slechtste soort, waaraan ook ik helaas heb meegedaan". Toch zei minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid dat het aanhoren van de ver schillende standpunten een nut tige bezigheid was geweest en dat het kabinet die zou meene men in de beleidsnotitie over de werkgelegenheid, die deze zo mer naar het parlement moet. WEERRAPPORTEN Iin die standpunten bleek grote verdeeldheid. De werkgevers pleitten voor de instelling van een minimum uurloon en verla ging van de minimum jeugdlo nen. De vakbeweging bleek hier vierkant op tegen. Werkgeversvoorzitter Van Veen tamboerde wees nog eens op de toegezegde lastenverlichting voor het bedrijfsleven van 7 mil jard gulden. De leider van het midden- en klein bedrijf, Perquin, zag herverde ling van werk in zijn bedrijfstak ken feitelijk niet zitten. Daar moest de regering ook maar eerst eens met lastenverlichtingen ko men, nu de bestedingen door de daling van de koopkracht was in gezakt. Ook FNV-voorzitter Kok waar schuwde tegen de steeds verder inzakkende afzetten, maar de ka binetsdelegatie vond dat dat alle maal nogal meeviel. Verwezen werd naar een uitspraak van mi nister van financiën Ruding dat de daling van de afzet op 1 of 2 procent zou uitkomen en niet op de geraamde 3 procent. vrouw van 2549 tot 7381. Volgens het oorspronkelijke plan - een belastingverhoging bij een inkomen van de vrouw van meer dan 7382 - zouden man en vrouw in sommige gevallen meer profijt van de regeling kun nen hebben indien de vrouw en kele uren minder zou werken. De nieuwe regeling gaat per 1 juli in. Aanvankelijk wilde Koning de regeling 1 april al laten in gaan, maar dit bleek technisch niet mogelijk. Hij komt met zijn voorstel overigens tegmoet aan zijn eigen partij - de WD - die eveneens voorstander is van in voering per 1 juli. Pas per 1 ja nuari 1984 is volgens de staatsse cretaris een rolwisseling van man en vrouw mogelijk. De WD had gevraagd de rolwisseling al per 1 juli te laten ingaan. Ook de invoering van de nu voor gestelde regeling voor onge huwd samenwonenden boven 35 jaar is volgens Koning pas per 1 januari'84 mogelijk. Meer opbrengst De nieuwe belastingvoorstellen brengen iets meer geld in de schatkist (totale opbrengst 150 miljoen) dan oorspronkelijk was geschat. Dat komt doordat, naar verwachting, meer echtparen door de nieuwe regeling zullen worden getroffen. In elk geval maakt het nu nog maar weinig uit (voor de vrouw) om een paar uur minder in de week te gaan werken. In de praktijk betekent het plan van de staatssecretaris dat gezin nen waarvan de man meer ver dient dan de vrouw, meer belas ting moeten gaan betalen. Ver dienen beiden evenveel, dan gaan de totale belastringen ook iets omhoog. Alleen als de vrouw een hoger belastbaar inkomen heeft dan de man, betaalt het ge zin minder belasting. Dit laatste kan zich bijvoorbeeld voordoen als de hypotheekrente voor een eigen huis via het inkomen van de man wordt verrekend. In cijfers uitgedrukt betekent het nieuwe voorstel dat een gezin waarvan de man 35.000 ver dient en de vrouw 15.000, de totale belasting wordt verhoogd met 644. De verhoging be draagt 899 als de man 50.000 verdient en de vrouw 20.000. d d E E 1 li E c n Amsterdam zwaar bew. 6 2 06 De Bilt 6 0 0 Deelen motregen 6 1 05 Eelde 5 -1 01 Eindhoven 6 0 3 Den Helder 5 1 0 Rotterdam geheel bew. 6 2 02 Twente 5 -1 01 Vlissingen 5 3 0 Zuid Limburg 5 0 0 Aberdeen regen 7 4 02 Athene half bew. 10 7 5 Barcelona 10 7 -1 0 Bordeaux 11 0 03 Brussel half bew. 3 1 Frankfort half bew. 6 -2 03 Genève licht bew. -2 Helsinki onbewolkt -7 -22 0 Innsbruck 4 0 3 Klagenfurt 5 -4 09 Kopenhagen geheel bew. 3 03 Lissabon onbewolkt 20 0 0 Locarno geheel bew. 7 3 0 Londen 9 4 02 Luxemburg half bew. 4 -1 2 Madrid onbewolkt 20 4 0 Malaga geheel bew. 20 7 0 Mallorca geheel bew. 19 10 0 München 5 07 Nice 4 Oslo 1 -3 0 Parijs 7 4 03 Rome licht bew. 14 6 0 Split licht bew. 15 9 0 Stockholm half bew. -9 0 geheel bew. 7 0 0 5 1 4 Casa Blanca half bew. 19 10 0 Las Palmas 19 16 0 Tel-Aviv onbewolkt 8 Tunis regenbui 16 7 8 DEN HAAG (GPD) - Na ruim 33 jaar stonden ze gistereen weer oog in oog met elkaar. De omstandigheden waren deze keer echter heel wat vriendelijker. Toen stonden ze elkaar letterlijk naar het le ven, nu sloten ze vriend schap. Twee Nederlandse oud-Ipdie- strijders en een Indonesische ex-guerrilla; hun eerste ont moeting was een vuurge vecht op Midden-Java, waar Nederlandse troepen toen te gen de Indonesische vrij heidsbeweging vocht. Van de betrokkenen begrijpt van daag nog niemand dat er toen geen doden zijn gevallen, want de afstand tussen de schietende partijen bedroeg nog geen drie meter. „We zij als door een wonder gered", beseffen ze nu. Gisteren stonden Willem van Oosterum (tweede van rechts op de foto), een PTT-ambte- naar uit Leeuwarden, en Pie- ter van der Ploeg (geheel rechts), een veehouder uit Sint Lieve Vrouwe Parochie, opnieuw oog in oog met de man die zij destijds neer wil den schieten en die ook op hen vuurde, de nu 70-jarige Sunardjo Haditjaroko (twee de van links). Haditjaroko werkt sinds vier jaar op de culturele afdeling van de Indonesische ambas sade in Den Haag en heeft in die tijd veel moeite gedaan om de soldaten met wie hij toen in een gevecht gewik keld was op te sporen. Een paar weken geleden slaagde hij daann en de ex-guerrilla strijder kon toen eindelijk zijn plan ten uitvoer brengen: het sluiten van vriendschap. Dat gebeurde gisteren tijdens een bijeenkomst in de Indo nesische ambassade in Den Haag. Niet alleen de beide nog levende Nederlandse be trokkenen waren daarbij aan wezig, maar ook hun toenma lige majoor, G. Londo uit Emmen (geheel links), tevens oud-gedeputeerde van Dren te. Dat gebeurde nadat de staatssecre taris nog eens herhaalde dat hg het gewraakte WD-amende- ment. dat dit jaar extra kosten van f 300 miljoen met zich mee zou brengen, „ten sterkste" en „met de meeste klem" ontraad de. Hg liet weten dat aanneming van het voorstel zou leiden tot in trekking van het gehele wetsont werp. Onder deze druk liet de indienster, mevrouw Lucassen Stauttener. weten af te zien van het amende ment In plaats daarvan stelde zij een motie voor, waarin zij de re gering oproept om nog eens na drukkelijk te kgken naar moge lijke knelpunten en onduidelijk heden in de betrokken regeling. Op basis daarvan wil zij dat het kabinet de regeling verder verbe tert. De ommezwaai van de WD ge beurde onder felle kritiek van met name PvdA en CPN. Van beide fracties lieten de woord voerders weten dat het optreden van mevTouw Lucassen de posi tie van oorlogsgetroffenen had geschaad Worrel (PvdA) ver weet de liberalen hoog spel te hebben gespeeld ten koste van de oorlogsslachtoffers. De motie beschouwde hij als een „schaam lapje" voor de WD om achter weg te kruipen. Het geschil tussen WD en kabinet ontstond zes weken geleden toen mevrouw Lucassen een wgzi- gingsvoorstel indiende, dat zou leiden tot een hogere uitkering voor mensen die ambtenaar zgn geweest. Deze regeling kende een terugwerkende kracht, waar door deze aanzienlijk duurder werd dan de WD geschat had. Zigeunerfamilie mag voorlopig in Lelystad blijven LELYSTAD (ANP) De zigeuner familie Barjamov mag voorlopig in Lelystad blgven tot het minis terie van justitie een beslissing heeft genomen over het verblgf van deze zeventien man tellende familie in Nederland. Volgens de politie zal waarschgn- lijk vandaag in Lelystad met jus titie een eerste bespreking plaatsvinden over wat er met de familie Barjamov moet gebeu- De familie kwam afgelopen zondag op Schiphol terug uit Los Ange les. De Verenigde Staten weiger de hen de toegang, omdat ze geen geldige papieren bezaten. De Barjamovs hebben drieë neenhalve maand vastgezeten. SCHAGERBRUG (GPD) - Burge meester en wethouders van de Noordhollandse gemeente Zijpe zijn bereid onder een tiental voorwaarden mee te werken aan de bouw van een opslagplaats voor laag- en middel-radioactief afval in Petten. De bezwaren van het gemeentebestuur tegen de opslagloods, die eerder leidden tot een afwijzend standpunt, gel den echter nog steeds. B en W zijn evenwel door de knieën ge gaan om te voorkomen dat mi nister Winsemius (milieubeheer) de gemeente de opslagplaats dwingend zou voorschrijven. In dat geval is er volgens burge meester J. Gutker geen ruimte meer voor het stellen van voor waarden. De gestelde voorwaarden houden onder meer in dat in de op slagloods alleen het in de periode september 1982 tot augustus 1992 verzamelde radioactieve af val van kerncentrales, laborato ria en ziekenhuizen tot uiterlijk 1994 in Petten mag worden opge slagen. Voor 1991 moet er een de finitieve oplossing voor het ge vaarlijke afval buiten de gemeen te Zijpe beschikbaar zijn. Andere eisen zijn: er mag geen radioactief afval uit het buiten land worden opgeslagen, het rijk neemt alle kosten voor zgn reke ning, er wordt aanvullend onder zoek gedaan naar de veiligheids eisen van de nieuwe loods, en de vermindering van de schietoefe ningen in het gebied gaat uiter lijk in op 1 januari 1984 en wordt vastgelegd in het Structuursche ma Militaire Oefenterreinen. Het gewijzigd standpunt van het college van B en W, waarover de gemeenteraad aanstaande vrij dag vergadert, is het gevolg van de toezegging van minister Win semius en staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) dat de schietactiviteiten in de gemeente Zijpe zullen worden gehalveerd. De aanwezigheid van twee schietterreinen met de daarbij behorende geluidoverlast en de nucleaire activiteiten van het Energieonderzoek Centrum Ne- ADVERTENTIE En die zijn óók nog voordeliger De leden van de Tweede Kamer ontvingen gisteren van de aktiegroep "Lekker Dier" een chocolade-ei, waarin zich een brief je bevond van 20 bij 20 centimeter. Dat is precies de leefruimte die een kip mag hebben in een legbatterij, zoals voorgesteld in een initiatief-wetsontwerp van de socialist Tazelaar en de christen-democraat Van Noord. "Lekker Dier" wil dat de legbatterij voor de 30 miljoen kippen in ons land wordt afgeschaft en niet pas over tien jaar, zoals Tazelaar en Van Noord beogen. (Foto ANP» DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer is van mening dat de positie van kippen in legbatterijen op korte termijn „humaner" moet worden. Dat bleek gisteren bij de behandeling van een initiatief-wetsontwerp van de kamerleden Tazelaar (PvdA) en Van Noord (CDA). PvdA, CDA en D'66 kunnen zich met het voorstel vereni gen. Volgens de indieners van het wetsontwerp waren er in Nederland in 1981 ruim 26,5 miljoen legkippen. Het overgrote deel hiervan (ruim 25 mil joen) bevond zich in legbatterijen. Dat betekent dat deze kippen vaak met vijf of zes soortgenoten op een kleine ruimte moeten leven. Slechts 1,2 miljoen hennen waren zogenoemde scharrelkippen. Volgens het voorstel van Tazelaar en Van Noord moet vanaf 1 januari 1984 elke kip minimaal de beschikking hebben over een ruimte van 400 cm2. Dat betekent dat vanaf die datum niet langer zes kippen in een traditioneel legbatterijhok mogen zitten, maar vgf. De bedoeling is dat de minister uiterlijk in 1989 verbetering voorschrijft en dat in 1993 een ander legsysteem gekozen wordt. ADVERTENTIE WALKMAN BtTAAlBAABl UNISEFV-1 Lichtgewicht stereo cassette-spelet Verkrijgbaar in diverse kleuren, kompleet met hoofdtelefoon en schouderriem. m/f\ Normale prijs 99.- f (J Dixonsprijs nu f Bijpassende lichtgewicht luidsprekerset Unisef VS-2 Dixonsprijs J5,. LEIDEN Haarlemmerstraat 122 ■al .i'.'jy dcrland (ECN) in Petten waren de belangrijkste oorzaken voor dc eerdere afwijzing van de op slagloods. omdat ze de ontwikke ling van de recreatie ernstig be lemmeren. Burgemeester Gutker van Zijpe gelooft dat de vooorgestelde ver mindering van de schietoefenin gen op dit moment het maximaal haalbare is voor het ministerie van defensie. Hij vindt niet dat er sprake is van een handeltje „We hebben de opslagplaats op zake lijke argumenten afgewezen De minister is kennelgk ook van mening dat deze regio al erg be last is" Gutker zei gisteren op een pers conferentie dat het voor het col lege van B en W een zware beslis sing is geweest om het standpunt te herzien Het risico van een aanwijzing van dc opslagplaats door de minister, waarbg geen mogelgkheid zou bestaan voor het stellen van voorwaarden, heeft uiteindelijk de doorslag ge geven. ANWB en Veilig Verkeer: Boete voor dronkenschap onvoldoende DEN HAAG (GPD) - Zowel de ANWB als Veilig Verkeer Neder land staan afwijzend tegenover het voorstel van het ministerie van justitie om voortaan niet meer iedere onder invloed van alcohol verkerende automobilist voor de rechter te brengen maar m ongeveer twee derde van de gevallen te volstaan met een boe te. Een alcoholpromillage boven dc 0.5 is strafbaar Wie tussen de 0.5 en IJ pro mille alcohol in zijn bloed heeft, krijgt volgens de nieuwe regel een boete. Automo bilisten met meer dan 1.3 pro mille moeten voor de rechter ver schijnen In twee derde deel van het aantal strafzaken is nu spra ke van een alcoholpromillage tussen 0.5 en 1,3. Veilig Verkeer Nederland en de ANWB vinden dat de veiligheid op de wegen gewaarborgd moet blgven. „We zgn tegen de invoe ring van dit nieuwe systeem, om dat de automobilist, die onder in vloed van alcohol verkeert, door deze nieuwe regeling een ver lichting van de straf krijgt Een boete is onvoldoende", aldus een voorlichter van WN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7