„Het regende vanaf het begin klachten" actief in vrije tijd 3 Geld logopedisten moet straks uit ziekenfonds komen LEZERS SCHRIJVEN -c Bewonersadviseurs jaar aan het werk Gemeente 'bezuinigt' Leiden WOENSDAG 2 MAART 1983 LEIDEN - "Wat een zegen dat Leidenaren eindelijk een beroep kunnen doen op technisch bewonersad viseurs! Want waar kun nen zij anders naar toe met hun klachten en pro blemen? Nergens toch"! Een hartekreet van de bewoners commissie Noord-Rijnevest (Oranjegracht en omgeving). Frans de Munk en John Bel. die sinds een jaar als technisch be wonersadviseur werkzaam zijn in de Leidse stadsvernieuwings buurten, hebben aangetoond dat hun aanstelling geen over bodige luxe is. "Het aantal hulpvragen spreekt boekdelen", zegt Frans de Munk. "Vanaf het begin regende het klachten en problemen". Dc stadsvernieuwing in Leiden loopt als een trein. In een hoog tempo zijn de afgelopen jaren be stemmingsplannen. nieuwbouw- en renovatieplannen van de stad huispersen gerold. De bewoners mochten inspreken. Maar, in het labyrint van politici, ambtena ren, architecten en aannemers blijken zij vaak het onderspit te delven. De inspraak blijft al gauw beperkt tot het uitzoeken van een keukenblok en de kleur van de tegeltjes. Bewonersorga nisaties stelden vast dat waar het gaat om wezenlijke zaken, die belangrijke financiële gevolgen kunnen hebben, de bewoners weinig greep hadden op de gang van zaken. Over het algemeen bleken de bewoners slecht geïn formeerd en werden er nogal eens beslissingen genomen die in hun nadeel waren. Drie jaar lang zijn de binnenstads buurten Noordvest, Noord-Rij nevest, Pancras-oost, Maredorp, De Camp, D'Oude Morsch en door Jan Rijsdam Transvaal bezig geweest om in Leiden een technisch bewoners adviseur te krijgen die buurtco- mites en bewoners kan helpen in moeilijke kwesties rond de ver betering van hun woning of buurt. In steden als Dordrecht, Delft, Groningen en Den Haag hebben buurtcomites al geruime tijd bewonersadviseurs in dienst. Leiden loopt in dat opzicht dus achter. Vloedgolf Sinds april vorig jaar staan John Bel en Frans dc Munk, vanuit de Pancrat (Middelstegracht 40), buurtcomites in Leiden terzijde als het gaat om technische zaken en keuze voor onderhoud, reno vatie of nieuwbouw. Door mid del van het controleren en bekri tiseren van voorgestelde plannen en door het opstellen van alter natieven trachten zij de positie van bewoners in het gehele pro ces van stadsvernieuwing te ver beteren. "Tot dusver is het zo dat de ge meente en woningbouwvereni gingen met plannen voor de dag komen", vertelt Bel. "Bewoners organisaties worden vervolgens overspoeld met een vloedgolf van deskundigheid, ingewikkel de procedures en technische te keningen. De mensen kunnen daar geen touw aan vast knopen waardoor hun inbreng verloren dreigt te gaan. Bovendien wordt er vrijblijvend met hun bijdrage omgesprongen en is het niet al tijd in het belang van de gemeen te of een woningbouwvereniging om bij het maken van plannen rekening te houden met de finan ciële consequenties voor (toe komstige) bewoners". "Wij zien het als onze taak om be wonersorganisaties inzicht te ge ven in technische problemen, in hun eigen rechten en de verant woordelijkheden van de betrok ken partijen. Door dat inzicht en het aangeven van keuzemoge lijkheden, bijvoorbeeld tussen nieuwbouw of renovatie van hun woning, zullen mensen een gro tere invloed krijgen op de be sluitvorming en zullen zij serieus genomen moeten worden". "Ons werk in Leiden begon op een moment waarop bewoners en be wonersorganisaties zich in be langrijke mate begonnen te ver zetten tegen de ingrijpende reno vaties en dure nieuwbouwplan- nen. Niet alleen de steeds slech ter wordende inkomenspositie dwingt hen hiertoe, maar ook de ontevredenheid met plannen die met weinig of slechte inspraak tot stand zijn gekomen. "Kenmerkend voor de aanvragen voor advies is dat er byna altijd sprake is van een conflictsituatie of zelfs vastgelopen overleg. Dit betekent dat er altijd onder hoogspanning moet worden ge werkt om bestaande plannen om te buigen dan wel tegen te hou den en een alternatief te ontwer pen. Wij- verrichten ons werk di rect in opdracht van de bewo ners, hetgeen betekent dat wij onafhankelijk van gemeente en andere instanties adviezen kun nen geven. Bewoners en hun or ganisaties hebben wel erg moe ten wennen aan die rol van op drachtgever, maar we zijn erg te vreden met die constructie". Autoritair "Als de mensen naar ons toe ko men houden we meestal eerst een informatief gesprek. Komen we er dan niet uit dan kunnen we een onderzoek verrichten naar de bouwtechnische staat van een woning en naar de gevolgen voor de huurprijs bij de keuze voor verbeteren of sloop en nieuw bouw. We kunnen ook onderzoe ken of er een alternatief mogelijk is voor de voorgestelde plannen en uitrekenen wat goedkoper is. Zo kunnen de bewoners in ge sprek met de woningbouwver eniging of de gemeente met ver stand van zaken praten over de plannen die hen zijn voorgescho teld". "Helaas blijken technisch en finan cieel onderbouwde plannen al leen niet voldoende in het over leg met autoritaire bestuurders. Deze zijn gewend het op hun ei gen, dure wijze te doen. De be wonersorganisaties) hebben re gelmatig, met een plan van de technisch bewonersadviseurs bij zich, de gang naar de rechter moeten maken. Gesteund door zo'n onderbouwd plan is men er in geslaagd zijn recht te halen", aldus Frans de Munk. De nieuwbouw op het voormalig Sjardinterrein in de wijk Pan cras-oost is een goed voorbeeld van de werkwijze van de tech nisch bewonersadviseurs. On langs werd de laatste woning op geleverd van het Van Wijk/Zaal bergcomplex (86 huizen). Het eerste grote nieuwbouwproject in de wijk. "Een typisch jaren ze ventig plan met veel architecto nische hoogstandjes zonder dat er direct op de hoogte van de uit eindelijke huur werd gelet. Het buurtcomite Pancras-oost hob belde maar zo'n beetje achter de plannen aan en had onvoldoende bouwtechnische kennis in huis om voortdurend de gevolgen van de voorgestelde bouwfratsen voor de huren uit te kunnen re kenen en alternatieven aan te dragen". Met het bouwplan voor het Sjar dinterrein is dat anders gegaan. Aan de technisch bewonersadvi seurs is gevraagd het hele pro ces, tot aan de werkelijke bouw, te volgen en de kostenverhogen de factoren voor de uiteindelijke huur uit het plan te halen. John Bel maakte een goedkoper alter natief voor het oorspronkelijke bouwplan waarna men in samen werking met de architect tot een compromis is gekomen. Het re sultaat is dat de huurprijs van de woningen beduidend lager ligt dan bij het eerste nieuwbouw project in de wijk. De technisch bewonersadviseurs menen dat daarmee ook het ge lijk is aangetoond van het LOS- rapport "Niet te betalen" waar in, twee jaar terug, werd gesteld dat de huren van de Leidse nieuwbouw veel te hoog waren. "Er zitten nog steeds een aantal duurmakers in het Sjardin- plan", meent John Bel. "Maar we zijn al blij dat het gelukt is de ergste dingen eruit te halen". Noodherstel De technisch bewoners adviseurs kunnen ook onderzoek verrich ten naar het achterstallig onder houd aan woningen. Ook dat heeft inmiddels resultaat afge worpen. Van het verspreid lig gende woningbezit van de Leid se Woningstichting (LWS) in de wijk Pancras-oost is het meren deel verkrot. In overleg met de betrokken bewoners hebben de technisch bewonersadviseurs een onderzoek gedaan naar het achterstallig onderhoud van de LWS-woningen en een rapport daarover bij de woningstichting op tafel gelegd. Nog voor de winter werd enig noodherstel uitgevoerd en bin nenkort wordt in een negental woningen een groot onderhouds plan uitgevoerd, met isolatie voorzieningen. De bewoners zijn akkoord gegaan met een geringe huurverhoging en er komt geen huurharmonisatie. "Een geslaag de actie waarmee is aangetoond dat bewoners niet machteloos staan als zij de nodige hulp krij gen", aldus het buurtcomite. Een laatste voorbeeld van het werk van de technisch bewonersadvi seurs is hun bemoeienis met de ellende rond de 230 nieuwbouw woningen aan de Oranjegracht en omgeving. Frans de Munk heeft getracht de mensen inzicht te verschaffen in onderzoeksre sultaten en geholpen met het for muleren en verdedigen van hun wensen tegenover de gemeente Leiden en de Leidse Woning stichting. "De hulp en onder steuning van de technisch bewo nersadviseurs is van onschatbare waarde", meent de bewoners commissie. "Zonder hen zou het nooit gelukt zijn onze rechten te halen". Tijd te kort Frans de Munk en John Bel komen tijd te kort om aan alle aanvragen om advies te kunnen voldoen. De genoemde zeven binnen stadsbuurten krijgen voorlopig voorrang maar ook in andere Leidse (stadsvernieuwingsbuur ten dragen zij hun steentje bij. Een belangrijke rol bij het beoor delen van elke aanvraag spelen de financiële positie van de be woner, het buurtbelang en het volkshuisvestingsbelang. Een begeleidingscommissie, waarin buurtvertegenwoordigers zitting hebben, kent de aanvraag toe of niet. Daarnaast is nog mogelijk specifieke deskundigheid in te huren als de technisch bewo nersadviseurs die zelf niet heb ben, of als zij geen tijd hebben en de bijstand zeer dringend is. Buurtcomites hebben enthousiast gereageerd op het werk van de technisch bewonersadviseurs en hopen dat de proef, want dat is het voorlopig, blijvend wordt. In de praktijk is gebleken dat de be schikbare 44 uur per week, die De Munk en Bel in deeltijd ver vullen, veel te weinig is om alle aanvragen voor advies goed te behandelen. "Om gehoor te ge ven geven aan de waslijst van aanvragen moet veel overwerk door ons worden verricht. Dat is eigenlijk niet vol te houden", meent het tweetal. "Als je je be trokken voelt bij de mensen waarvoor je werkt dan kun je dit niet langer dan een halve dag doen. De rest van de dag heb je nodig om je af te reageren. Juist doordat we tijd hebben voor an dere dingen gaan we steeds weer fris aan de gang". De 'technisch bewonersadviseurs John Bel (links) en Frans de Munk: halve dag doen. De rest van de dag heb je nodig om je af te reageren". "Je kunt dit werk niet langer dan een (Foto Holvast) Monty Python Sinds enkele weken is het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, ook op donderdagmiddag voor bezoekers geopend. Aan staande donderdag wordt er een videofilm van Monty Py thon vertoond. De openingstij den zijn van half twee tot vijf Folk Folkclub Horus organiseert vrijdag weer een muziek avond in Aniba's Muziekka mer (hoek Herenstraat-Witte Singel). Dit keer treden twee Ierse muzikanten op: Sharon Bradley en Martin O'Connor. Sharon Bradley woont al en kele jaren in ^Nederland en speelt onder meer met Kees Ouwejan Makkers. Ze zingt liedjes in de stijl van Joni Mitchell en Joan Baez en ver der Ierse traditionals. Marin O'Connor, die diverse typen accordeon speelt, is een veel gevraagd sessiemuzikant. Hij was lid van de Ierse groep Reel Union en werkte mee aan opnamen van groepen als Boys of the Lough en De Danann. Het optreden begint om half negen. Rommelmarkt Het Leids Vriejtijdscentrum houdt donderdag 24 maart een rommelmarkt, waarbij het de bedoeling is dat men sen zelfgemaakte of andere spullen verkopen. Zij die daaraan mee willen doen kunnen zich tot 10 maart in schrijven 's middags op door deweekse dagen en op don derdagavond in het LVC, Breestraat 66. Belastingbiljet Bij K&O begint 10 maart een werkgroep met als thema: "Hoe vul ik zelf mijn belas tingbiljet in". Op vier avond en kunnen deelnemers dit le ren onder leiding van mr. J. Tegelaar, wetenschappelijk medewerker belastingrecht aan de Leidse universiteit. Voor meer informatieK&O, Oude Vest 45, tel. 141141. LEIDEN - De scholen in Leiden hebben het vorig jaar zelf aangegeven: aan het werk van de logopediste kennen zij grote waarde toe. Nummer één op het lijstje van wensen was, dat een leerling van het kleuter- en lager onderwijs met een spraak-, taal- of stemstoor- nis zo snel mogelijk door de logopedisten van de Schooladviesdienst (SAD) moeten kunnen worden behandeld. Een eis - een goede, dat wel - waar aan de vijf logopedisten van de SAD nauwelijks kunnen vol doen, omdat ze domweg te veel werk hebben. Aan de hand van harde cijfers kan dat eenvoudig worden aangetoond. Vorig schooljaar hebben de vijf logope disten 55 kleuterscholen bezocht en 360 kinderen onderzocht. Daarvan zijn er 152 in behande ling genomen en 52 op een wachtlijst geplaatst. De lagere school geeft eenzelfde beeld. In deze sector van het on derwijs werden 765 kinderen be keken en 233 behandeld. Maar liefst 96 moesten er hier op een wachtlijst woden geplaatst. Daarnaast werden er in het totaal nog eens 461 controles verricht. Toch zag hot college van B en W geen gat in de gemeentebegro ting van 1983 om de logopedisten te kunnen ontzien. Ook zij ston den op de nominatie om in te le veren. De raadsleden staken daar tijdens de begrotingsbehande ling een stokje voor door een mo tie in te dienen, waarin het colle ge werd verzocht te garanderen dat de leerlingen die in aanmer king komen voor logopedische hulp, maar hiervoor geen medi sche indicatie (niet vallen onder de richtlijnen van het zieken fonds) krijgen, toch door de logo pedisten van de SAD worden ge holpen. En daar wringt nu de schoen. In een advies aan de gemeenteraad stelt het college dat de SAD haar best moet doen bij het zieken fonds om voor zoveel mogelijk kinderen een medische indicatie te krijgen. Dit betekent automa tisch dat deze kinderen niet meer vallen onder de verantwoorde lijkheid van de SAD, maar be handeld worden door een parti culier gevestigde logopedist Verschuiven Op deze manier - door het werk wat te verschuiven - kunnen de door Saskia Stoelinga bezuinigingen op logopedie toch hun beslag krijgen. Het college is wel zo vriendelijk om voor de ja ren '83 en '84 nog niet te korten op de financiën, zodat enige er varing met bovengenoemde re geling kan worden opgedaan. Heel slim wordt dat ontstane te kort op de begroting weer ver haald op de gehele SAD. De dienst moet nu gewoon 20.000 gulden meer inleveren. Zo heeft het college zich geen extra werk op de hals gehaald en ervoor ge zorgd in elk geval niets tekort te komen. Ze zoeken het op de SAD maar uit. De logopediste Karin van Lieshout en Leonoor Oonk voelen zich te genover andere medewerkers van het SAD een beetje be schaamd. Ze zitten in een moei lijk parket. Anderen van de dienst moeten nu voor hun be zuinigen, terwijl de door het col lege bedachte regeling hen hele maal niet aanstaat. Zij moeten naast hun drukke werkzaamhe den ook nog eens voor een medi sche indicatie zorgen bij zieken fondsen die o zo ingewikkelde richtlijnen hebben. Daarnaast vragen ze zich af of dit allemaal zo bevorderlijk is voor de leerlin gen, leerkrachten en ouders. Het aardige van logopedisten op de scholen is nu juist dat iedereen met iedereen contact kan onder houden. Van Lieshout: "Op een voudige w\jze kunnen wij de leerkracht van onze behandel wijze vertellen en op wat voor een manier hij of zij daaraan kan meewerken. Het is toch meege nomen als een leerkracht weet hoe een stotterend kind op een goede manier kan deelnemen aan het onderwijs. Hetzelfde geldt voor de ouders. Op school durven zij veel meer aan ons te vragen". Kostenbesparend Uit ervaring weten beide logope disten dat een particulier geves tigde logopedist aan deze bege leiding nauwelijks toekomt. Er is volgens Leonoor Oonk nog een belangrijk punt. De SAD heeft nog niet zolang geleden begelei dingsteams in het leven geroe pen. In deze begeleidingsteams zit de schoolarts, de maatschap pelijk werker, de schoolbegelei- der en de logopedist. Oonk: "Op deze manier kunnen we snel, adequaat en kostenbesparend werken. Het is namelijk belang rijk dat je de oorzaak van slecht praten of stotteren opspoort. De ene keer kan het een lichamelij ke afwijking zijn, maar het kan ook psychisch zijn of dat er een gezin nauwelijks wordt gespro ken, waardoor de woordenschat zeer beperkt blijft". Karin van Lieshout zet de woorden van haar collega kracht bij: "Spreken is zo belangrijk binnen de school, dat een kind met een achterstand in de taalontwikke ling daarmee elke minuut wordt geconfronteerd. Als daar niets aan wordt gedaan zal het steeds verder achterop raken". Coördinator van de SAD en schoolbegeleider Hans Cornet is het helemaal met de logopedis ten eens. Hij vindt de weg die de gemeente heeft gekozen te mak kelijk. "Wij moeten nu de kolen uit het vuur halen". De raadsleden van de commissie onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie vergaderen mor gen over deze problemen. Mis schien kan dan de simpele vraag aan de orde komen waarom het ziekenfonds voor een kind met een medische indicatie geen ver goeding aan de logopedisten van de SAD kan geven? Of is dit land al zo vergeven van wetten en re gels dat dit niet mogelijk is? Onderzoek In de Leidse kroniek van vrijdag 25 februari '83 was een sneer naar de universiteit van journalist Ruud Paauw te lezen. Een en an der betrof een persbericht van de universiteit aangaande een on derzoek van de vakgroep onder wijskunde naar de werkgelegen heid in het basisonderwijs. Neen, dat hoefde niet in de krant. De wethouder had al hetzelfde bere kend en eigenlijk nog beter, want hij had er ook het voortge zet onderwijs bij betrokken, om dan daarna met de bekende cli ché te komen, dat wetenschap en snelheid elkaar bijten, en om ten slotte te stellen, dat er helemaal geen wetenschappelijk onder zoek naar gedaan hoefde te wor den. Hier moet iets recht gezet worden. Het persbericht bevatte wat an dere informatie, dan er in het in terview met wethouder Peters stond. Allereerst zijn de getallen ten aanzien van het basisonder wijs verschillend (Peters bere kent 45 banen verlies, onderwijs kunde berekent 54 banen). Ten tweede geeft onderwijskunde aan. hoeveel dat is, gezien het huidige aantal banen. Ten derde wordt er ingegaan op de werk loosheid in het basisonderwijs, die nu reeds 20% is. En ten vierde wordt er op gewezen, dat de sti muleringsfaciliteiten met name onder druk zullen komen te staan. Vruchtbaarder zou het geweest zijn, als de journalist dit verschil in berichtgeving eens nader zou bekijken, en om eens na te gaan, waarom er door de ABOP om een onderzoek gevraagd is; na melijk, omdat de wethouder dit soort gegevens alleen vrij geeft, als het hem uitkomt. Er bestaat nieuws en nieuws. Scherpe journalistiek zonder cli chés, daar is in deze tijd behoefte Bruno Vreeburg, lid van de ABOP-Leiden Van der Werfstraat 34 Leiden Vrije dag Vrouwelijke ambtenaren krijgen vrij op 8 maart. Prima, dacht ik, er gebeuren ook nog leuke din gen tegenwoordig. Toen had ik nog niet de motivatie van de he ren wethouders gelezen. Van mensen in een dergelijke posi tie kun je dit alleen nog maar op zettelijke botheid noemen, om een internationale vrouwendag te vergelijken met een partij vol leybal! Wethouder Tesselaar heeft blijkbaar nog nooit serieus nagedacht over de positie van vrouwen in onze maatschappij. Samen met de andere heren wet houders staat hij zogenaamd achter een partijprogramma waarin emancipatie een belang rijke rol speelt. Maar in de prak tijk worden vrouwen belachelijk gemaakt. Een emancipatiecommissie is niet nodig, lees ik op dezelfde pagina. En dat terwijl de emancipatieno ta van de W.E.L. vol staat met goede beleidsaanbevelingen, die nader uitgewerkt moeten wor den. Die nota is een begin en het zou een goede zaak zijn, als de mensen die daar twee jaar mee bezig geweest zijn, ervaring en kennis hebben opgedaan, de uit voering kritisch en van zeer dichtbij mee blijven maken. Kortom het is helemaal niet prima wat hier gebeurt. De vrije dag op 8 maart is niet anders dan een publiciteitsstunt van de heren wethouders, een zoethouder om het wanbeleid op het gebied van vrouwen-emancipatie te bedek ken. Ondanks dat, hoop ik, dat veel vrouwelijke ambtenaren van de geboden gelegenheid ge bruik zullen maken, om 8 maart, tot een ware vrouwenstrijddag te maken. Namens het "8 maart komité Lei den" Ellie Luteijn Boerhaavelaan 9 Leiden Logopedisten Leonoor Oonk (links) en Karin van Lieshout: "Het is toch meegenomen als een leerkracht weet hoe een stotterend kind op een goede manier kan deelnemen aan het onderwijs". (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4