[Le/cfee agenda Veel kritiek op plan centrum Aanleg woonwagenkamp Wassenaar vertraa: tgd Forse energiebesparing mogelijk in Zoeterwoude WD-wethouder komt met nieuwe ontwikkeling Negen maanden geëist tegen Voorschotenaar die op jongens schoot CDA-W armond Ook nieuwe bedrijven in bebouwde kom Margriet opent nieuw tehuis in Leiderdorp Kunstwerk voor wijk Spinbaan verdeelt commissie Bij scholen en zwembad Na neersteken Noordwijker Rechter veroordeelt Warmonder tot baan in revalidatiecentrum ./Iteprk WASSENAAR De woonwagen- problematiek in Wassenaar zal waarschijnlijk nog veel meer tijd in beslag gaan nemen. Volgens wethouder Van der Wiel-Van der Flier is er namelijk een "nieuwe ontwikkeling" die niet bekend was toen vorig jaar het raadsbe sluit om zeven standplaatsen aan te leggen bij het Ammonslaantje werd genomen. De wethouder zei gisteravond tij dens de vergadering van de com missie welzijn dat voor de aanleg van zeven standplaatsen aan het Ammonslaantje 300.000 gulden meer nodig is. Er moet namelijk een geluidswal worden aange legd die volgens de wethouder in de eerdere plannen niet voor kwam. Vreemd genoeg komt de geluids wal echter wel voor in het raads voorstel over de aanleg van ze ven standplaatsen dat ruim een jaar geleden werd genomen. Let terlijk staat er in het raadsvoor stel: "Zoals in het stedebouw kundig onderzoeksrapport al was gesteld zal voor deze lokatie een geluidwerende voorziening nodig zijn in verband met het verkeerslawaai van de Rijks straatweg. Gedacht kan daarbij worden aan een scherm van on geveer 2,5 meter hoogte en 250 meter lang, dat tussen de Rijks straatweg en de ventweg wordt geplaatst. De kosten daarvan worden zeer globaal op 187.500 gulden geraamd". Bovendien wordt daarbij opgemerkt dat er voorlopig van moet worden uit gegaan "dat deze extra kosten niet voor subsidie (van het rijk) in aanmerking komen". Volgens de gemeentelijke woord voerder is het doel van de mede deling gisteravond dat het be sluit opnieuw wordt bekeken. De partij van wethouder Van der Wiel-Van der Flier, de WD, is al tijd tegen woonwagens aan het Ammonslaantje geweest. Maar een kleine meerderheid van de gemeenteraad stemde voor het plan. Nu echter hebben de tegen standers (de WD en Partij Was senaar) de meerderheid in de ge meenteraad. Wassenaar moet in totaal twaalf standplaatsen aanleggen. Zeven moeten bij het Ammonslaantje komen. De resterende vijf zijn nu nog bij de Ruigelaan maar die WOENSDAG 2 MAART 1983 plaats is door de provincie afge wezen omdat die te afgelegen ligt. Wassenaar heeft enige tijd geleden wel een aantal voorzie ningen bij het kampje aan de Ruigelaan aangelegd. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Negen maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk met aftrek van de twaalf dagen voor arrest. Dat was de eis van de Haagse officier van justitie mr. Klein Breteler gisteren tegen de 46-jarige Voorschotenaar G.K. die terecht stond omdat hy op 29 december van het vorig jaar op het Planciusplantsoen twee schoten hagel afvuurde op een groepje jongelui. Eén van hen werd daarbij geraakt, zowel on der zijn oor als aan zijn linker wang. De aanklacht luidde dan ook: poging tot zware mishande ling. Zoals rechtbankpresident mr. Kootte het omschreef, raakte K. die bewuste avond „boven zijn theewater" omdat zijn vrouw WARMOND - Het CDA-raadslid mevrouw Den Ouden heeft tijdens de vergadering van de Warmondse raadsco- missie ruimtelijke ordening gisteravond in ongekend fel le bewoordingen enkele punten uit het bestemmings plan bebouwde kom veroordeeld. Den Ouden had er geen goed woord voor over dat in het gisteravond gepre senteerde plan is vastgelegd dat er in de dorpskern geen nieuwe horecabedrijven bij mogen komen. Ook de bepa ling dat uitbreiding van het Warmondse winkelbestand alleen is toegestaan voor zaken in branches die in War mond nog niet zijn vertegenwoordigd stuitte bij de chris- ten-democrate op weerstand. De kapstok van het plan wordt ge- vormd door doelstellingen die zijn vastgesteld tijdens een in '80 gevolgde inspraakprocedure. Burgemeester Hendrickx zei dan ook: "De uitspraak over de hore ca en de winkels is door inspraak tot stand gekomen". Den Ouden op haar beurt meende dat te wei nig Warmonders (109) hun zegje hebben gedaan. "Als die 61 men sen die tegen uitbreiding van het aantal horecabedrijven waren toevallig allemaal rondom de Stad van Rome wonen en zich er gerden aan geluidsoverlast dan is het geen wonder dat ze er te gen waren. Maar ik vind 61 men sen op een bevolking van 5000 een te smalle basis vormen voor zulke ingrijpende beslissingen", aldus Den Ouden, die aan haar betoog vastkoppelde dat met het oog op Koudenhoorn en de daar uit voortvloeiende recreatieve trek naar het eiland de Dorps straat juist zoveel mogelijk leven dient te worden ingeblazen. Evenals de burgerleden Bonjer en Van Dam en PW-raadslid Van Kuyen vreesde Den Ouden dat de inspraakprocedure van wel eer een achterhaalde momentop name zal blijken te zijn waaraan onmogelijk gewijzigde opvattin gen kunnen worden getoetst. Van Kuyen drong er bij burge meester Hendrickx op aan om in het bestemmingsplan een wijzi gingsbevoegdheid in te bouwen maar Warmonds eerste burger CDA-raadslid Den Ouden: "...te smalle basis...". (foto Dijkman) wilde hier niet aan. Ook ir. J van Wijk, van het stedebouwkundig bureau Stad en Landschap, dat het plan heeft ontworpen, advi seerde dit na te laten. Hendrickx: "Als bestuurders hun inzichten te vaak een draai geven van hon derdtachtig graden dan wordt daarmee de rechtszekerheid van de burgers aangetast". Ook de bepaling in het plan dat aan karakteristieke panden met cul tuur-historische waarde niets mag worden vertimmerd leverde discussiestof op. Van de onge veer 1500 woningen in de dorps kern hebben er 140 een zoge naamde 'A-bestemming' gekre gen. Bewoners zijn verplicht de uiterlijke verschijningen van hun woningen in stand te hou den. Voor eventuele opknap beurten kan geen beroep worden gedaan op subsidie. Raadslid De Vos (WD) vreesde dat hierdoor veel mensen gebruik zullen ma ken van artikel 49 in de wet op de ruimtelijke ordening. "Ik kan me voorstellen dat iedereen met zo'n A-woning zal wijzen op een da ling van de waarde van zijn pand, immers op A-woningen rust een enorme plicht. En artikel 49 stelt dat kosten die zijn verbonden aan geleden schade verhaald kan worden bij de veroorzaker en dat is in dit geval de gemeente". Van Kuyen (PW): "Bovendien is arti kel 49 niet termijngebonden zo dat er jaren nadat het bestem mingsplan is vastgesteld nog een beroep op kan worden gedaan". Van Wijk erkende dat ook hij vond dat in het bestemmingsplan "veel A-tjes voorkwamen", maar voegde eraan toe dat de financië le risico's niet moeten worden overdreven. Veel woorden werden ook besteed aan net in net plan geuite voorne men om de kaarsenmakerijen en verfbedrijven uit de bebouwde kom te verplaatsen. Dit in ver band met de hoge score die beide boeken in de afdeling gevaar van de hinderschaal. Veel commis sieleden namen het begrip "weg- bestemmen" in de mond maar Van Wijk wees erop dat voor ver plaatsing meer nodig is dan een bestemmingsplan. "Met alleen een bestemmingsplan in de hand kunnen bedrijven weliswaar ver plaatst worden maar dan moet de gemeente opdraaien voor de eraan verbonden kosten. Voor een daadwerkelijke verplaatsing zullen dan ook andere instru menten moeten worden ge bruikt". Wat de verkeersproblematiek be treft biedt het bestemmingsplan gunstige persectieven. Volgens Van Wyk kan Warmond zijn par- keervraagstukken met het plan op te lossen. Voor de opvang van het verkeer van en naar de jacht havens dienen parkeermogelijk- heden te worden geschapen aan de Padoxlaan en de Burgemees ter Ketelaarstraat. Ook het ach terterrein van de Herenweg en de Van Mathenessestraat wordt in het plan aangewezen als een parkeerlokatie. overstuur en zijn dochtertjes hui lend wakker waren geworden van het vuurwerk dat de jongelui afstaken. Volgens K. was dat slechts een onderdeel van de „ware straatterreur" die deze jongens in de wijk Noord-Hof land zouden uitoefenen. Toen het geknal die avond niet wil de ophouden, stoof K. naar bui ten en gaf één van de jongens een schop. Als reactie begonnen de knapen daarop met stenen te gooien. Toen een steen K. op zijn hand raakte, kreeg deze een waas voor ogen en sommeerde zijn vrouw zijn jachtgeweer te bren gen. Daarin zaten twee hagelpatronen en die vuurde K. - zonder een waarschuwingsschot in de lucht te lossen - van vijftig meter af stand op de jongelui af. Hij richt te daarbij op de grond waardoor de hagel meer snelheid kreeg. „U mag van geluk spreken dat de hagel in de wang en onder het oor van de jongen terecht is ge komen. Twee centimeter ver schil en het was zijn oog ge weest", sprak officier mr. Klein Breteler op vermanende toon. Hij zei K.'s reactie buiten alle pro porties te vinden. Diens raads vrouw mr. H. Troost bracht naar voren dat de stoppen van haar cliënt door een opeenhoping van irritaties waren doorgeslagen. Zij betoogde dat K. geen reëel leed had toegebracht. Zijn grote hobby, de jacht, zei K. door het incident te hebben op gegeven. Daardoor zou zijn so ciale leven volgens mr. Troost een flinke opdoffer hebben ge kregen. Uitspraak op 15 maart. LEIDERDORP - Prinses Margriet komt op vrijdag 18 maart naar Leiderdorp. Zy zal daar het te huis voor verpleging van meer voudig gehandicapte kinderen "Nieuw Buitenzorg" openen. Enige tijd geleden werd de nieuwbouw in gebruik genomen. Het oude pand aan de Hoge Rijn dijk in Leiden voldeed niet meer aan de eisen. Het nieuwe pand staat aan de Simon Smitweg in de Elisabethhof. WASSENAAR Het kunstwerk dat moet komen in de Wasse- naarse nieuwbouwwijk Spin baan is gisteravond verdeeld ont vangen door de commissie wel zijn. De meerderheid ging ak koord met het voorstel van B en W om de keus van de bewoners te volgen. De andere commissie leden vonden echter dat de keus van de Adviescommissie Beel dende Kunstenaars (ABK) moest worden gevolgd. Tijdens een onlangs gehouden hoorzitting sprak een meerder heid van de bewoners de voor keur uit voor een kunstwerk (vier hoge palen) van de kunste naar J. Verschoor. De ABK koos echter voor een ander ontwerp. B en W van Wassenaar hebben uiteindelijk de mening van de bewoners gehonoreerd. Het ABK-lid Van Ulden vond dat het college voorbij was gegaan aan de goed gefundeerde mening van de commissie. Wethouder Van der Wiel-Van der Flier ont kende dit. "Slechts het eindad vies van de ABK is niet overge nomen. De ABK maakte echter ook een voorselectie uit de kunstwerken en daarmee ging het college akkoord", zei zy. De wethouder scheen zelf niet zo te vreden over de haastig gehouden bewonersstemming. De mening van de bewoners mocht slechts een indikatie ziin. Voor commissielid Harting (Partij Wassenaar) was dit de reden om van mening te veranderen. Na aanvankelijk achter het college voorstel te staan gaf hij later een negatief advies. De WD'er Poldervaart gaf wel een positief oordeel, maar vond het een "treurige zaak" dat het ad vies van ABK zoveel verschilde van de mening van de bewoners. Ook het CDA ging akkoord. PvdA en D'66 zullen het voorstel niet steunen. Rutm 13.000 gulden kan er bespaard worden op de energienota's van het zwembad. ZOETERWOUDE - Ruim 26.000 gulden kan de gas- en elektrici- teitsnota van twee scholen en het zwembad omlaag als de gemeen te Zoeterwoude een aantal ener giebesparende maatregelen neemt. Die maatregelen kosten wel 95.000 gulden, maar dat is via de besparing vrij snel terugver dient. Isolatie van spouwmuren en het verbeteren van de centrale ver warming levert bij de Corbulo- school en de school "De Helle bellen" respectievelijk 10.440 gulden en 3.620 gulden op. Ande re voorgestelde maatregelon, zo als het extra isoleren van de da ken en het aanbrengen van tochtwering bij de ramen, bleken niet genoeg besparing op te leve ren om de kosten te dekken. Voor het aanbrengen van de iso latie van de spouwmuren en het verbeteren van de centrale ver warming kan subsidie van het rijk worden gekregen. Ook op de energienota's van het gemeentelijk zwembad in sport park Haasbroek kan flink wor den bespaard. Het aanbrengen van isolatie in de spouwmuren, van een rookgasklep (zodat de lucht minder snel afkoelt), het af dekken van het binnenbad en de invoering van schakelklokken kan een totale besparing per jaar opleveren van bijna 13.000 gul den. Verder moet er nader onder zocht worden of een Total Ener- gy-systeem kan worden inge voerd. Via een dergelijk systeem kan het zwembad voor zijn eigen ener giebehoefte zorgen. Er worden dan generatoren geplaatst die elektriciteit opwekken. De daar bij vrijkomende warmte wordt dan ook gebruikt. Als die genera toren constant in bedrijf zouden zijn is er zelfs op rustige momen ten elektriciteit te veel die terug geleverd zou kunnen worden aan het energiebedrijf. Omdat er nog te weinig bekend is (onder ande re of het energiebedrijf de elek triciteit wil terugnemen en hoe veel daarvoor wordt betaald) wil de gemeente eerst een nader on derzoek. DEN HAAG/NOORD WIJK - De achttieryarige Warmonder H.S. zal van de Haagse rechtbank voor straf enige tijd in een revali datiecentrum moeten werken. Beschuldigd van een poging tot doodslag stond S. gisteren voor het hekje. Op 5 november van het vorig jaar had hij met een sti letto een 63-jarige Noordwijker levensgevaarlijk verwond. Officier van justitie mr. Klein Bre teler eiste aanvankelijk negen maanden gevangenisstraf waar van vyf maanden voorwaarde lijk, maar met rechtbankpresi dent mr. Kootte kwam hij over een dat een alternatieve straf be ter op zijn plaats was. Om uit te vinden in welk revalidatiecen trum S. zijn straf het beste kan opknappen, werd de zaak aange houden. Voor dit soort alterna tieve straffen staat maximaal 150 uur. De steekpartij ontstond op het fietspad tussen Voorhout en Noordwijk. S. en twee van zijn vrienden versperden dat pad, toen de Noordwijker kwam aan rijden. Omdat de jongens niet voor hem opzij gingen schampte deze het voorwiel van S, die hem vervolgens nariep: „Hee oude lui, kun je niet uitkijken?" De Noordwijker liet dat niet over zyn kant gaan, stopte en riep: „Snotapen, wat moet je dan? Kunnen we dit niet gewoon uit praten?" Waarop S. hem toebeet: „Als we zijn uitgepraat, zul je wel een toontje lager zingen." De Noordwyker voelde zich nu be dreigd, trok zijn mes en maakte daarmee een zwaaiende bewe ging. Daarop ontstond een scher mutseling waarbij S. hem het mes uit z'n hand trapte. De War monder had toen al een steek in zijn enkel te pakken, waarna hy zijn stiletto trok. Op zyn beurt stak hy nu de Noordwyker. „Omdat ik me bedreigd voelde, stak ik krachtig toe. Ik voelde dat mijn mes diep in zijn lichaam gleed", verklaarde S. tegenover de politie. Toen de Noordwijker .jullie hebben gewonnen" kreunde, liet S. hem met rust. Een van zijn vrienden had inmid dels de fiets van de Noordwijker vernield. Strompelend wist deze zijn huis te bereiken. Het mes bleek zijn lever te hebben ge raakt. „Het is puur toeval dat de man niet is overleden", hield de officier de Warmonder voor. Diens raadsman mr. R. Lever be toogde dat zyn cliënt op het fata le moment sterk verminderd toe rekeningsvatbaar was en uit noodweer handelde. Maar vol gens de officier kon van dat laat ste geen sprake zijn omdat ver dachte niet van de Noordwijker was weggelopen, maar juist op hem was toegelopen. WOENSDAG Leiden - Stadhuis, c soneels- en organisatiezaken, 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissie voor econo mische aangelegenheden. 21 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur, inl. 130701. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum- Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film *Me- phisto' van Istvan Szabo, woe en do om 20 en 22.15 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, kinderbingo, 14 uur. School De Noorderwiek - Ter Haarkade, jaarlijkse markt, 14.30-17 uur. Cafe Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, optreden de Londense zanger/entertai ner Johnny Silvo, 22 uur. The Jam - Tweede Binnenvestgracht, optreden de groep Hegt. Leidse Volkshuis - film 'Vrouwen van Marrakesj', 10 uur. Warmond - gemeentehuis, raadscom missie financiën, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadscom missie financiën, 20 uur. gemeentehuis, raadscommissie ruimte lijke ordening en openbare werken, 20 DONDERDAG Leiden Stadhuis, raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, 20 uur. Stadsbouwhuis Beleidsgroep stads vernieuwing, 9.30 uur. De Lakenhal - Oude Singel 28, commis sie voor museum de Lakenhal, 16 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-Lokaal rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, lel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld straat 2,18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'giflijn'). Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180. rechtsspreekuur voor vrou wen, 9.30-11.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, komische film, 19.30 en 21.30 uur. LVC - Breestraat 66, videofilm van Mon ty Pyton, 13.30-17 uur. K&Ó - project over Japen, lezing van dr. W. van Gulik en de film The crafts of' Edo', 20.15 uur. JAC - Caeciliastraat 67, informatie avond over de opzet van een non-profit kamerbureau, inl. 126052, 20 uur. Stichting Welzijn - Breestraat 117, in spraakavond gemeente over de indeling van het gebied bij de toekomstige wo ningen aan de Waardstraat, 19.30 uur. Rapenburg 100/102 - informatie-avond Stichting Kamp- en Reiswerk over groepsvakanties voor jongeren van 12- 30 jaar, 19.30 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw- huis, vergadering raadscommissie openbare werken, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering raadscommissie financiën, 19.30 uur. gemeentehuis, vergadring raadscom missie economische zaken, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raads- financiën, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 25 febr tot 4 maart door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Voorschoten, Leidse weg 66, tel. 2525. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten' zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Expositie Vanaf vrijdag 4 maart zijn er in verpleegtehuis "Leythenrode" in Leiderdorp zogenoemde kleurcomposities van Nel van Eijsden te bewonderen. De ten toonstelling duurt tot en met 14 april en is dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur te zien. Wereldgebedsdag Vrouwen uit het Caraibisch ge bied hebben dit jaar de liturgie samengesteld voor de Wereldge bedsdag, vrijdag 4 maart. In Wassenaar wordt de samen komst hiervoor gehouden in de Gereformeerde Zijllaankerk en begint om 19.30 uur. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £l. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappii Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G Koopman Adj.dir.: N. Oüakemaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R D Paauw. W. F. J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin /buit./ec J Ruygrok-Hoogeveen P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2