Unilever: mager Nederlands jaar D Milieu-scenario kost consument teveel EG struikelt over grenzen Beurs Amsterdam Kort zakelijk Klap Iglo klinkt nog na WOENSDAG 2 MAART 1983 Olieprijs De secretaris-generaal van de Opec, Marc Nan Nguema uit Ga bon. heeft in Wenen gewaar schuwd dat een sterke daling van de prijs van ruwe olie zal lei den tot een wereldwijde econo mische chaos. Tevens sloot hij geruchten uit waarin werd ge rept van prijsdalingen van zeven dollar per vat. Dit is door het persbureau van de Opec bekend gemaakt. De secretaris-generaal wees erop dat alle Opec-leden bij een scher pe prijsdaling (Saoedi-Arabië en Koeweit uitgezonderd) miljar den dollars zullen verliezen. Chip Het instituut voor Atoom- en Mole- cuulfysica in Amsterdam (Amolfj heeft een methode ont wikkeld voor de vervaardiging van een chip die honderd keer zoveel schakelingen kan bevat ten als de huidige elektronische appartuur. Tevens is de schakel snelheid veel groter. Het onder zoek is echter nog niet zo ver dat op deze wijze al automatisch een groot aantal chips kan worden geproduceerd. De onderzoekers zijn erin geslaagd in een blokje kiezel (silicium) verschillende laagjes met elek tronische schakelingen over el kaar heen aan te brengen. De huidige chip bestaat uit een dun plakje kiezel, waarin slechts een laag schakelingen is aange bracht. Deze techniek is momen teel al zo verfijnd dat op een schijfje kiezel van een bij een millimeter al een miljoen ele mentaire elektronische schake lingen aangebracht kunnen wor den. Zonne-energie In ons land kan de zon meer dan 40 procent van de benodigde ener gie leveren. Dat concludeert ir. K. Blok van de stichting Natuur en Milieu in een gisteren gepu bliceerd rapport over de moge lijkheden van zonne-energie. De zon kan op langere termijn een kwart van het elektriciteitsver bruik voor z'n rekening nemen. Hij heeft becijferd dat de zon bij bestaande woningen 60 procent van de benodigde warmte zou kunnen leveren, en bij nieuwe energiezuinige woningen zelfs 100 procent. De zon zou ook vol doende zijn om katoren er warmpjes bij te laten zitten. Maar ziekenhuizen, die zeer veel warmte nodig hebben, zouden met de zon niet helemaal toekun nen. In de industrie zou een kwart van de enorme behoefte aan warmte door de zon kunnen worden gedekt en in de tuin bouw de helft. Goudprijs De goudprijs heeft zich gisteren op de Europese markten gestabili seerd na de daling van omstreeks vijftig dollar op de voorgaande dag De dollarkoers wist op de valutamarkten opnieuw enige winst te boeken en bereikte to. opzichte van het pond sterling een recordniveau. De goudprijs daalde gisteren aan vankelijk nog verder, maar in de loop van de dag trad een herstel in toen beleggers op het lage prijspeil weer brood in het edele metaal begonnen te zien. In Lon den sloot de prijs op 418,50 dollar per ounce (31,1 gram), 5,50 dollar hoger dan de slotprijs van maan dag. De slotprijs in Zünch be droeg 415 dollar per ounce tegen een slot van 409 dollar op de voorgaande dag. Leidse Groentenveiling - appels 0,45-0.60; aardappelen 0.42-0.51; andijvie 2,05-2.45; snijbonen 14,60-15,20, boerenkool 0.49-0.80; prei 2.20-2 45. ra barber 1,45-2,45. spinazie 1,65-Z.lU; spruiten A 1.25-1.30; spruiten B 1,47- 1,50; spruiten D 0,50-1,70; uien0-210'28, waspeen 0,38-0.50; witlof 1,25-3,05; knol selderij 0,30-0,44; sla 0,28-0,61; peterselie 0,57-0,62; raapstelen 0,38; radijs 0,89- 0,92; selderij 0,47-0,54. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling; Datum van 1 maart Boerekool 80-1,08. Waspeen AI per kist 5 40-7 70, Waspeen All per kist 3,30-6,80. Waspeen BI per kist 9,50-12,30, Waspeen Cl per kist 3.70-7.90, Waspeen CII per kist 3.20-6,-. Prei A per kg. 1.19-1.40 Prei B per kg. 50-60, Schorseneren AI 0.03-1.11. B 23-34. UTRECHT (GPD) - De dagblad journalisten verenigd in de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) zijn in meerder heid niet bereid hun prijscom pensatie in te leveren in ruil voor arbeidstijdverkorting. Op een le denvergadering in Utrecht wer den gisteren voorstellen in die richting verworpen. Bij de meerderheid van de aanwe zige journalisten bestaat grote twijfel of de kortere werktijd inderdaad zal worden opgevuld met nieuwe arbeids plaatsen. Men heeft er geen ver trouwen in dat met de werkge vers over uitbreiding van de werkgelegenheid succesvol on derhandeld zal kunnen worden. Met name werd de vrees geuit dat de arbeidstijdverkorting zal wor den gebruikt om bestaande of nog op te stellen inkrimpings plannen te camoufleren. In di verse dagbladbedrijven is al Korter werk: journalisten dagbladen liggen dwars sprake van gedwongen ontsla gen. Het voorstel van het bestuur van de 1800 leden tellende sectie dag bladjournalisten van de NVJ ging uit van 12,5 procent arbeids tijdverkorting met evenredige inlevering van loon gedurende vijfjaar. De daardoor vrijkomen de werktijd zou moeten worden gecompenseerd door het aanne men van nieuw personeel. Mo menteel zijn 287 dagbladjourna listen werkloos. Het was de be doeling dat daartoe voor 1983 de Economie prijscompensatie van 1 januari (2,06 procent) gebruikt zou wor den. De dagbladjournalisten wezen al eerder, op 25 januari, de voorstel len voor arbeidstijdverkorting af. In december echter koos de Ver enigingsraad van de NVJ - het hoogste orgaan in de journalis tenvakbond - wel voor arbeids tijdverkorting met inlevering van loon. Door deze botsende standpunten werd de extra vergadering van gisteren nodig, teneinde vast te stellen dat de leden van de sectie dagbladjournalisten bij hun af wijzing bleven. Nu dat zo is, zal de kwestie worden terugverwe zen naar de Verenigingsraad van de NVJ die op 21 maart definitief beslist. Het is theoretisch moge lijk dat de Verenigingsraad dan alsnog beslist dat wel over ar beidstijdverkorting zal worden onderhandeld. Handelsdrempels kosten 12 miljard dollai BRUSSEL (Reuter) - De landen van de Europese Ge meenschap zijn dinsdag in principe overeengeko men elkaar van te voren op de hoogte te stellen van de invoering van nieuwe technische normen voor goederen. Bij het overleg van de ministers van eco nomische zaken over andere maatregelen om be lemmeringen voor de handel binnen de gemeen schap weg te nemen is echter weinig vooruitgang geboekt, zo hebben de EG-functionarissen gister- avond verklaard. De verschillen in de technische normen en de belas tingsstelsels in de afzonderlijke EG-landen zijn be langrijke hinderpalen voor een vlot verloop van de interne handel Volgens een onlangs gepubliceerde studie van het Europese Parlement kosten deze ob stakels de gemeenschap jaarlijks twaalf miljard dol- re kwestie, het invoeren van uniforme normen voor produkten uit landen buiten de EG. Diplomaten achten het mogelijk dat ook op dit punt iets zou kunnen worden bereikt. Frankrijk voelt niet veel voor het plan. Het land vreest dat produkten uit der de landen dan te gemakkelyk rechtstreeks of via een ander EG-land binnen kunnen komen. Een plan om één document te hanteren voor vracht wagens die meerdere grenzen binnen de gemeen schap overschrijden is gisteren op de lange baan ge schoven omdat een aantal lidstaten meent dat het nog meer administratieve rompslomp met zich brengt dan de bestaande regeling. Ook een voorstel om btw op goederen uit derde landen niet meer te innen via een tijdrovende procedure aan de grens maar bij de importeur ging in de ijskast, in dit geval omdat uitvoering van het voorstel zou stuiten op juridische problemen in West-Duitsiand. ROTTERDAM (GPD) - De Unilever-bedrijven in Nederland hebben een teleurstellend resultaat behaald. De netto-winst bedroeg 20 miljoen gulden tegen 24 miljoen gulden 1981 Daarmee bedroeg de winst per gulden verkoop nog geen halve cent. De verkopen liepen met 7,5 procent terug van 5,5 miljard tot 5,1 miljard. Tijdens de toelichting gisteren op de jaarcijfers zei voorzitter van de raad van bestuur van Unile ver, H.F. van Hoven, gezien de recessie, de sterke gulden en de hoge reorganisatiekosten niet ontevreden te zijn met de resul taten. Iglo, een van de Unilever-bedrij ven, heeft zich wat de diepvries- produkten betreft nog steeds niet hersteld van de klap die het bedrijf twee jaar geleden opliep, hoewel de ijsverkoop het afgelo pen jaar uitstekend ging. De in troductie van een naar roombo ter smakende margarine (Mor gen) noemt Unilever geen mis lukking In het begin was de vraag zo groot dat er niet genoeg geproduceerd kon worden. De Zondagsblad Muller lijkt eendagsvlieg HEMMSTEDE (GPD) - Uitgever Rob Muller overweegt te stop pen met de uitgave van het blad Zondag Aktueel, waarvan tot nu toe slechts één nummer op de markt is verschenen. Tegen de verschijning van het blad zijn de licentiehouders van Muller, die het gratis huis-aan-huisblad Zon dag verspreiden,, in het geweer gekomen. Bovendien ondervond Muller bij de totstandkoming van het eerste nummer van Zon dag Aktueel zoveel technische problemen dat de geplande opla ge van 90.000 exemplaren bij lan ge na niet kon worden gehaald. Het nieuwe blad is een actuele zon dagskrant met binnen- en bui tenlands nieuws, verslagen van de zaterdag gespeelde voetbal wedstrijden en andere actuele sportevenementen. De krant kost één gulden en is verkrijg baar op stations en in kiosken, die op zondag open zijn. Afgelo pen zondag verscheen het eerste nummer van Zondag Aktueel. Met de nieuwe krant beconcur reert Muller het gratis huis-aan- huisblad Zondag - eveneens een geesteskind van hem - dat hij in licentie aan andere uitgevers heeft gegeven. Die licentiehou ders hebben de uitgave van Zon dag Aktueel niet in dank aan vaard, omdat zij volgens de over eenkomst met Muller het alleen- verschijningsrecht van het blad Zondag in hun verspreidingsge bied hebben. Muller wil op korte termijn met zijn licentiehouders over de uitgave van de zondags krant gaan praten. concurrentie van de toen op de markt gebrachte kerstboter, die ongeveer hetzelfde kostte, heeft voor een inzinking gezorgd. Uni lever gaat er echter gewoon mee door. Werkgelegenheid Het aantal medewerkers bij de Unilever-bedrijven in Nederland daalde in 1982 met ongeveer 900 van 14.096 tot 13.188. Ongeveer 750 arbeidsplaatsen gingen ver loren door herstructurerings maatregelen en het niet opvullen van het natuurlijk verloop. Eind van het jaar werd een bedrijf overgedaan aan DSM waarmee nog eens 220 arbeidsplaatsen ge moeid waren waardoor in een jaar tijd 1100 arbeidsplaatsen bij Unilever verdwenen. Het aantal werknemers daalde wereldwijd van 292.000 tot 283.000. Ook dit jaar zal de werkgelegen heid bij Unile ver-N ede rland ver der teruglopen. Begin februari deelde de directie dat al aan de vakbonden mee. Gerekend wordt op 900 tot 1000 arbeids plaatsen. Daarmee is niet reke ning gehouden met een eventu eel positief effect dat uit de on derhandelingen over herverde ling van werk en arbeidstijdver korting kan komen. Met diepvriesprodukten en toilet artikelen werden in Europa be vredigende resultaten behaald. Bij Lever Brothers in de VS gin gen de zaken in het afgelopen jaar goed. De verliezen werden aanzienlijk teruggedrongen. In Australië, Colombia, India en Thailand werden verreweg de hoogste winsten geboekt. In In donesië en Zuid-Amerika lijden de resultaten van Unilever onder het zeer slechte economische kli maat Afgelopen jaar investeerde Unile ver circa 100 miljoen gulden in Nederland. Dat geld in fabrieken en transportmiddelen. Het ac cent ligt op investeringen voor vervanging, ter verbetering van de organisatie en investeringen in het kader van in uitvoering zijnde reorganisaties. Binnen kort wordt bij dochter Van den Berg en Jurgens begonnen met de bouw van een nieuwe afde ling in de raffinaderij. Daarmee is een bedrag gemoeid van 40 miljoen. Dat project moet in 1985 worden afgerond. Het lopende jaar zullen de investeringen op nieuw 100 miljoen gulden bedra gen. AMSTERDAM - De SoSSeli'dlé w'lflèw de NS onver- museumstuk blijven. Minister N. in Amsterdam ts een creatie t an uiyUm architect Kuiper mijdelijk zijn bij heropening. Het Centraal Station in amsieruu g*, Axrv NEW YORK (Reuter) - Het Amerikaanse tijdschrift Vanity Fair, eens toonaangevend wat stijlvol leven betreft, is vanaf maart na een afwezigheid van 47 jaar weer verkrijgbaar. Voor het eerst verschenen in 1914 en later slachtoffer van de depressie in 1936, mikt de nieuwe Vanity Fair van Conde Nast - de uitgever ook van lu xueuze modetijdschriften - op een exclusieve lezerskring en herstel van zijn reputatie van weleer als etalage voor be roemde schrijvers en kunste- In reclamebrieven aan mensen van wie men mag verwachten dat zij in een abonnement geïn teresseerd zijn, wordt gezegt dat Vanity Fair is bedoeld voor "slechts een handvol intelli gente, belezen mensen". 'Vanity Fair, brengt weer stijl in VS In het eerste nummer staat het laatste werk van nobelpnjs- winnaar Gabriel Garcia Mar- quez en een reisverhaal over de Gobiwoestijn van Gore Vidal. Onder de kunstenaars die zijn vertegenwoordigd zijn Ri chard Avedon, Fernando Bote- ro, Lord Snowdon en Andy Warhol. In de oorspronkelijke Vanity Fair genoemd naar William M. Thackeray's rorhan - kwa men auteurs voor als Edmund Wilson, P.G. Wodehouse. Do rothy Parker en Jean Cocteau De directie van het tijdschrift is er van overtuigd dat de nieuwe Vanity Fair niet het slachtoffer van de huidige depressie zal worden. Een woordvoerster zei dat 600 000 Amerikanen gratis exemplaren van het eerste nummer hadden opgevraagd met de optie om voor 24 dollar per jaar abonnee te worden. Het stijlvolle tijdschrift New Yorker, dat niet anders dan concurrentie van Vanity Fair kan ondervinden, heeft een half miljoen abonnees. De advertenties in het eeste nummer van de herrezen Vani ty Fair, overwegend gericht tot mensen met geld. vullen 168 van de 290 bladzijden, een in drukwekkend cijfer ondanks het feit dat ze met korting wer den aangeboden. Kok (FNV): geen energiebesparing door prijsverhoging UTRECHT (ANP) - FNV-voorzit- ter W. Kok heeft het Centrum voor Energiebesparing er giste ren in Utrecht voor gewaar schuwd dat het terugdringen van het energieverbruik door dit duurder te maken, sommige groepen in de samenleving one venredig zwaar zal treffen. Ook bij het duurder maken van onder meer melk, in een poging de grootschalige landbouw terug te dringen, zette Kok vraagtekens. De FN V-voorzitter was een van de inleiders op een discussiedag over het "scenario tot behoud van milieu en welvaart" van het Delftse Centrum voor Energie besparing. Dit draaiboek is een van de vier waarlangs de brede maatschappelijke discussie over het energiebeleid zich voltrekt. Het scenario komt via een aantal beleidskeuzen uit op een daling van het energieverbruik (geen kernenergie) van 19 procent in 2000 ten opzichte van 1980. De economie groeit met een procent per jaar en de particuliere con sumptie stijgt met vier procent tussen 1980 en 2000. Daartoe zal een drastische verschuiving in de produktie plaats moeten vin- den. Kok, en met hem voorzitter L. Do- nia van Konsumenten Kontakt, liet blijken niet ondubbelzinnig voor het CE-draaiboek te kiezen, maar wel de denkrichting die er in vastligt te volgen, waarbij se lectieve, kwalitatief verantwoor de groei centraal staat. Net als Kok vond Donia, dat er in tijden van inkomensachteruit gang eigenlijk geen plaats is voor het prijs- en heffingen-instru ment. De FNV-voorzitter meen de dat energiebesparende inves teringen bij het huidige prijsni veau economisch rendabel zijn zonder extra prijsstijgingen. Do nia meende dat energiebespa ring betaald kan worden uit de reserves van de elektriciteitsbe drijven die enige miljarden zou den bedragen. Ook de aardgas winsten van de oliemaatschap pijen zouden uitstekend voor dergelijke investeringen bruikt kunnen worden, zo zei hij. Landbouw Het CE-pleidooi om de grootschali ge landbouw weer een kleinscha lig karakter te geven (milieu-as pecten) werd door Kok uitvoerig ter discussie gesteld. Niet alleen vreesde hij dat eerste levensbe hoeften hierdoor duurder zullen worden, ook rees bij hem de vraag of een minder intensief ge bruik van de grond niet tot grote re import van voedingsstoffen en teruglopende export van hoog waardige voedingsmiddelen zal leiden. Prof. drs. J. Weitenberg, onderdi recteur van het Centraal Planbu reau dat de andere drie bmd-sce- nario's doorrekende, noemde de beleidsvoorstellen uit het CE- scenario weliswaar "duurzaam", maar niet altijd "aannemelijk". Weitenberg noemde het CE-beleid inzake de dienstverlening het meest ingrijpend en hij ver wachtte dat deze voorstellen nooit werkelijkheid zullen wor den. Zo zou onder meer de btw op dienstverlening moeten wor den afgeschaft (gevolg klein schaliger, goedkoper en arbeids intensievere diensten). Het alge mene btw-tarief zou dan omhoog moeten. Aangezien de dienstensector thans de helft van de totale btw-op- brengst voor zijn rekening neemt zouden de huidige tarieven vol gens prof. Weitenberg met zo'n zestig procent van 4 en 18 pro cent tot 6.5 en 29 procent om hoog moeten. Zelfs bij stapsge wijze invoering zou de economie grote schokken ondergaan, vreesde hij. Hij verwachtte aller lei onvoorzienbare processen in de dienstensector en internatio nale concurrentievervalsing. Werkgevers Het werkgeversstandpunt, van NCW voorzitter S.J van Eijkc lenburg. het weinig heel van het CE-scenano Op belangryke punten weinig realistisch, ex treem en haaks staand op het tot nu toe gevoerde beleid, aldus van Eijkelenburg. "Dat behoeft niet zo erg te zijn, maar het vraagt wel in onze sterk open economie een buitengewoon in casseringsvermogen van de bur- ger". Het CE-draaiboek houdt volgens de werkgevers te weinig reke ning met de buitengewoon zwak ke uitgangspositie waar de in dustrie thans jn verkeert. Dat meende ook de Groningse hoog leraar prof. dr. J Pen, die op lan ge termijn weliswaar voor het CE-scenano zou kiezen, maar nu pleitte voor een scenano naast het CE-scenano dat nodig is om uit de depressie te komen. Want in feite druist het milieu-scenario in tegen herstelpolitiek. en her stel is juist nodig om het CE-sce- nano een kans te geven, zo ver woordde hij zijn tweestrijd TelerruJ TrxtlelTw Tllb. Hrp Bh. Tw Kabel H Twljnstra en G l'bbink \>r QM WMF-Storh VRG Gem Be* s&r— BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER GOUD 36980 - 36980 ZILVER 885 - 985 BUITENLANDS GELD Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs heerste vandaag een zeer opge wekte stemming. Er werd druk gehandeld en rond het midda guur noteerden alle fondsen ho ger. terwijl een aantal koersen, waaronder die van KLM. ABN. Nedlloyd. NMB en Gist Broca des, fors omhoogschoot Het Damrak volgde hiermee Wall Street, waar de Dow Joncs-indcx een nieuwe recordhoogte van 1130 bereikte Als oorzaak van de zeer vaste stem ming op deze toonaangevende beurs werd dc verwachte daling van dc olieprijs gezien en het daaruit voortvloeiende optimis me over de economie. Ook in de staatsfondsen werd weer eens le vendig gehandeld. Volgens beursknngen werd de vraag vooral veroorzaakt door de dis contoverlaging, die afgelopen maandag plaatsvond. Het merendeel van de obligaties ging met rond 0.3 punt omhoog Bij de internationals voerde KLM weer de boventoon met een stijging van niet minder dan 7.10 op 165

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23