c West-Duitsland gaat zondag naar stembus Jongeren krijgen geen wwv-uitkering Achtergrond FS en Rusland zijn voor ons niet gelijk... "Wij kiezen niet met blinddoek voor Vogel... Artiesten verkopen zichzelf via tv-filmpjes 3- Belangrijk voor toekomst Europa "Agent in zaak-Hofman terecht niet vervolgd" WOENSDAG 2 MAART 1983 Varia Pindakaas Verkade heeft enige opschudding verwekt in reclamekringen, en ook bij Calve in Delft, door in een grote advertentie waarboven tussen haakjes vertrouwelijkstond met rondborstige letters te melden: WIJ VAN VERKADE WETEN IETS OVER DE PINDAKAAS VAN CALVE. Ik kan me de eerste schrik bij Calve wel voorstellen. Ik denk bijvoor beeld al vanaf mijn jongelingsja ren iets te weten van een bepaald merk ingelegde uitjes, waarin de baldadige jongelui die in de fa briek voor weinig geld vakantie werk deden naar andermans zeg gen in onbewaakte ogenblikken wel eens in de potjes met uien en augurkjes plasten. Wat zouden ze bij Calve in de eerste oogopslag ge dacht hebben dat Verkade wist, ter wijl ze altijd gedacht hadden dat niemand dat wist, behalve zijzelf? Bijvoorbeeld dat pindakaas van Calve voor 10 procent uit bombay- noten bestaat, zodat het eigenlijk meer doublepindakaas is, - of een soortgelijke vreselijke onthulling? Bij verder lezen bleek het gelukkig erg mee te vallen. In kleine letter tjes vervolgde de paginagrote ad vertentie: „Wij van Verkade weten dat veel mensen Calve pindakaas verreweg de lekkerste pindakaas vinden. Wij weten ook hoe dat komt. Dat komt doordat Calve gewoon weigert om concessies te doen aan kwaliteit". Zo wist Verkade nog het een en an der van Calve )ze gebruiken de al lerfijnste noten, geen kleur- of smaakstoffen), en waarom wist Verkade dat? „Omdat wij dezelfde kwaliteitsprincipes hebben als de mensen van Calve". Inferieur Zo kwam de aap Verkade toch nog uit de mouw Calve, - u had er onge twijfeld al een vermoeden van. Vol gens de Reclame Code Commissie is het voor het eerst dat het ene merk in een advertentie reclame maakt voor een ander, las ik in de Volks krant. Zou dat waar zijn? Mijn er varing is dat er in de meeste geval len voor de „eerste keer" ook nog wel een allereerste en allerallereer- ste keer geweest zijn. Hoe dan ook: Calve was er, ondanks de lof, niet erg gelukkig mee, en dat kan ik mij voorstellen. Ten eerste hoorden ze het pas toen het al te laat was om er nog een stokje voor te steken, en ten tweede loop je de kans dat de vol gende keer het een of andere infe rieure merk ook gaat adverteren dat zij dezelfde kwaliteitsprincipes hebben als Calve. Straks roepen de verkopers van de koetjesrepen rond het stadion dat zij dezelfde kwali teitsprincipes hanteren als Droste en Leonidas, en dat zal het kopen van Drosteflikken niet animeren als iemand met die wetenschap zijn tanden in een koetjesreep heeft gezet! Verkeerde been Er is volgens mij een stijgende ten dens bij de reclamemakers om de consumenten op het verkeerde been te zetten. Ik heb in het Hilton Hotel de inzendingen gezien voor de Reklame Jaarprijzen 1982, en toen viel het mij ook al op dat er in re clameteksten geschermd wordt met andere merknamen dan die van de adverteerder. „Canon Video" ad verteerde met de slogan: „Hoe heb je het meest plezier van een Phi lips?" (daarin geen kwaad wöord over concurrent Philips, maar wel de suggestie dat je beter een Canon Video op je Philips-tv kunt aan sluiten dan e'en Philips-video...). Het blad „Ouders van Nu" ge bruikte de slogan: „Wordt het Zeeuws Meisje of Gouda's Glorie?". Een ander blad, „Reader's Digest, vraagt met grote letters: „Als al on ze maandblad-lezers Chic de Paris zouden gaan tanken? Dan zou Shell slapeloze nachten krijgen". Wasknijper Zondag worden in West-Duitsland verkiezingen gehouden. Dat beloofde de christen-democra tische bondskanselier Helmuth Kohl toen hij vorig jaar, na de breuk tussen sociaal-demo craten (SPD) en liberalen (FDP), samen met de liberalen een voorlopige coalitie sloot. Kan de nu zittende regering doorgaan, of krijgen SPD of CDU voldoende stemmen om zonder coalitiegenoten te regeren. Sluiten de sociaal-democraten een "gedoogakkoord" met de Grunen, of blijft deze milieupartij weer buiten het parlement. Hebben de liberalen nog toekomst? Die vragen zijn niet alleen voor West-Duitsland zelf van belang, maar ook voor de toekomst van Europa en de NAVO. Van de hand van onze correspondent in Bonn. Hans Amesz, op deze pagina sfeerbeelden van de verkiezingscampagnes van de milieupartij de Grünen en de liberale FDP. Morgen komen christen-democraten en sociaal-democraten aan bod en volgt ook een analyse van het be lang van deze verkiezingen. Hans-Dietrich Genscher (FDP) 99 Tegen het einde van de 'verkiezingsparty' in Wupp- pertal wordt FDP-voorzitter en minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher gecon fronteerd met een in vele woorden verpakte war rige vraag van een bezoeker. Hij wil iets weten over de 'liberale principes' van de FDP, die vorig jaar september na 13 jaar samenwerking met de SPD het 'sociaal-liberale bondgenootschap' op zegde en vervolgens een regeringscoalitie met de conservatieve CDU-CSU sloot. De man heeft het over een „bedrogen jeugd", haalt de „milieuvervuiling" erbij en spreekt over de „buitenlanders" op een manier alsof die schuldig zijn aan veel misère in de Bondsrepubliek Duits land. Hans-Dietrich Genscher doet net of hij alles begrepen heeft en begint met zijn bekende hese stem uit te halen: natuurlijk moet de jeugd weer een toekomstperspectief worden geboden... En natuurlijk is het daarom zo noodzakelijk bij de verkiezingen van 6 maart op zijn partij te stem men... Op dat moment klinkt een sissend geluid. Een bier vat is leeg. De gewiekste Genscher reageert on middellijk: „Nou, bij mij is de lucht er in elk ge val niet uit". Gelach, applaus van de aanwezigen. Genscher kijkt tevreden, de vragensteller zakt verbluft terug in zijn bank. Wuppertal-West is Genschers kieskring. Daar haal de de liberale leider bij de bondsdagverkiezingen van oktober 1980 ongeveer 15 procent: een voor de FDP relatief hoog percentage. Sinds 1980, toen de liberalen glansrijk de verkiezingen won nen en in de hele Bondsrepubliek gemiddeld meer dan 10 procent van de stemmen kregen, is er echter veel veranderd. Na de breuk van de so ciaal-liberale coalitie scheen het einde van de FDP nabij. De deelstaatverkiezingen in Hessen en Hamburg toonden aan dat de liberalen daar meer dan gehalveerd waren. Zij haalden de kies drempel van vijf procent bij lange na niet en 99 Hans-Dietrich Genscher alom werd verwacht dat de FDP dat lot ook bij de komende bondsdagverkiezingen beschoren zou zijn. De populariteit van Hans-Dietrich Genscher, die eens door zijn partijgenoten werd gevierd als 'heimelijke kanselier', daalde tot een dieptepunt. Door de sociaal-democraten werd hij omschre ven als de 'verrader'. De vroegere regerings woordvoerder en Schmidt-intimus, Klaus Boel- ling, noemde Genscher in zijn dagboek over de laatste dertig dagen van Helmut Schmidt: „Deze jammerlijke advocaat" (Genscher was, voordat hij de politiek inging, inderdaad advocaat te Bre men). Op het partijcongres van de FDP, begin november in Berlijn, leek de partij te scheuren. Vele promi nente liberalen, onder wie ex-staatssecretaris Von Schoeler, ex-secretaris-generaal Verheugen en de bondsdagleden Schuchardt. Mattheus- Maier en Hkelscher verlieten de FDP. De mees ten zijn inmiddels lid geworden van de SPD en staan kandidaat voor een sociaal-democratische zetel in de nieuwe Bondsdag. In Genschers toespraken, die overal hetzelfde zijn, gaat het met name om de werkloosheid, de zor gen van de middenstand, van artsen, boeren, ho ger geplaatst personeel over de economische toe stand van het land. Hij legt uit waarom in de Bondsrepubliek Amerikaanse troepen aanwezig zijn en in Polen Russische: zodat er hier vrije vakbonden kunnen zijn en daar niet. „Amerika en Rusland zijn voor ons niet gelijk", zegt hij, daarmee meer dan duidelijk suggererend dat dat voor de SPD en haar lijsttrekker Vogel wel het geval is. De liberale 'stokpaareden' van weleer: demonstra- tierecht, politiek tegenover buitenlanders, mi- lieupolitiek, komen bij Genscher in deze cam pagne niet aan bod. Petra Kelly (Grünen) 99 Petra Kelly Origineel zijn ze er in elk geval, de Westduitse Groenen. Op hun affiches voor de bondsdagver kiezingen van 6 maart zijn niet de gebruikelijke foto's van partijpolitici te zien. Laat staan de al even obligate slogans als: „In het belang van Duitsland" of „Voor vrijheid en gerechtigheid". Nee, Groene grafici hebben aanplakbiljetten ont worpen waarop aanschouwelijk wordt gewaar schuwd voor een „Geflickte Democratie". 'Flic- ken' betekent oplappen, maar de tekst verwijst ook naar het onderzoek door het openbaar minis terie naar de beschuldiging dat het miljardencon cern Flick talloze politici met zeer grote bedra gen zou hebben omgekocht, teneinde een belas tingvoordeel van zo'n 500 miljoen te krijgen. An dere posters vragen aandacht voor het uitsterven van de bossen door de 'zure regen', die wordt veroorzaakt door veel te hoge concentraties zwa veldioxide in de lucht. De verkiezingsbijeenkomsten van de Groenen trekken vaak duizenden, meest jongere bezoe kers. Geen wonder, want te horen en te zien zijn 'sterren' als Udo Lindenberg, Wolf Biermann, Konstantin Wecker, Bettina Wegener of de groep „Spliff". Zeker, er wordt door partij-prominen ten als Petra Kelly, ex-generaal Gert Bastian, ad vocaat Otto Schily, Rainer Tram pert (de primus inter pares van het bestuur, dat „basis-democra tisch" geregeld van samenstelling wisselt) ge sproken over de raketten waanzin, de onmenselij ke gevaren van de kernenergiecentrales, de noodzaak van massale arbeidstijdverkorting en het uitsterven van de bossen. Een paar maanden geleden leek het geen vraag of de Groenen de kiesdrempel van vijf procent zou den halen. Nadat vele milieubeschermers (alter natieven en aanhangers van de vredesbeweging de afgelopen jaren zetels in even zovele gemeen teraden en deelstaat-parlementen hadden ver overd, was er sprake van een niet te stuiten Groe ne opmars. Na de val van de regenng-Sehmidt in september van het vorig jaar kwam daar veran dering in. Bij de deelstaatverkiezingen in Ham burg verloren de Groenen en by die in Beieren haalden ze de kiesdrempel niet. De nieuwe leider van de sociaal-democraten Hans Jochen Vogel weet met succes de linkervleugel van zyn party binnenboord te houden en dat gaat ten koste van het succes van de Grünen. Inmiddels bespeuren de Groene verkiezingsstry- ders echter weer meewind. Het opinieonderzoek- bureau Allensbach heeft berekend dat de Groe nen met zes procent gemakkelijk naar Bonn kun nen trekken. Dat kan liggen aan het feit dat de Bondsdag-kandidaten van de Groenen byna een stemmig hebben besloten de SPD en haar lijst trekker Vogel vormen van samenwerking aan te bicden Dat was ook des te makkelyker. omdat natuurlijk iedereen weet dat de SPD daar niet op kan in gaan. Want voor de totstandkoming van een „rood groen" bondgenootschap (van een rege ringscoalitie kan geen sprake zyn) moet aan twee eisen van de Groenen hoe dan ook voldaan wor den: de SPD moet het NAVO-dubbelbesluit on gedaan maken en toezeggen dat zy wil afzien van kernenergie. De Groenen: „Wy zullen met geblinddoekt Vogel tot kanselier kiezen" HimJocImd Vogel op zyn beurt: .Als de Groenen my willen kiezen, is daar niets tegen, maar wy kunnen ze niets beloven". Theoretisch is het mogelijk dat de Groenen na de verkiezingen van 6 maart een soort sleutelpositie innemen. Namelijk wanneer de CDU-CSU niet de absolute meerderheid haalt, de FDP niet te rugkeert in de Bondsdag en SPD en Groenen sa men meer zetels hebben dan de CDU-CSU In dat geval blijft de CDU'cr Helmut Kohl aanvan kelijk 'geschaeftsfuehrender' (zakelyk) kanselier. Het zal vervolgens van de Groenen afhangen of die bereid zyn Kohl door Vogel te vervangen. Maar ook als er geen „vreemde" merknamen genoemd worden, pro beert men u door een tekst of uit beelding die niet direct, of hoogst indirect, met de adverteerder te maken heeft, op een dwaalspoor te zetten en daardoor de aandacht te trekken: Een grote wasknijper met daarbij de tekst: „De simpelste oplossing is vaak de beste" (FBTO Risicopolis). Vingers op pianotoetsen met daar bij de tekst: „Spaart u klassiek of modern?" (Roparco rekening voor vrije spaarders). „Warme chocola, riep Moeder, maar Vader dacht al aan Cuba Li bre" (ANWB Zomergidsen). „Hoe de komende minister-presi dent kan bezuinigen op de post on derhoud Catshuis" (Gamma bouw markt). „Opa, vertel nog 'ns over de wilde dieren" (Pickwick Thee). „Hebben boeren alleen verstand van gras?" (Grote Winkler Prins). Fraai been van tennister, racket, doos ballen, daartussen onopval lend een pakje brood, daarbij de tekst: „Perfect dubbel op weg naar finale" (broodreclame). Omvallende stoel, twee voeten die daarboven bungelen, onopvallend het tekstje Don't let time tie you up", daarbij in grote letters „Bij Clockwitz weet u pas hoe laat het is", kortom: suggestie van iemand die zich opgehangen heeft klokken- reclame). Condoom, half uit pakje stekend, met daarbij de tekst: „Trek eens een jas aan als je naar de kerk gaat" (NVSH). 3e Graaf zet plan door ondanks kritiek DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkge legenheid) wil jongeren tot 23 jaar met ingang van 1 april alleen een ww-uit- kering geven, die 6 maan den duurt. Daarna vallen de jongeren meteen terug op de bijstand in plaats van de 2 jaar durende wwv-uitkering, die 75 pro cent van het laatst ver diende loon bedraagt. In het door de staatssecretaris in gediende wetsontwerp wordt een overgangsrege ling tot 1 juli voor die jongeren, die op de dag van in werkingtre- ding een wwv-uitkering kregen. De overgangsregeling is ook van toepassing op jongeren die tus sen 1 april en 1 juli als gevolg van onvrijwillige werkloosheid een beroep moeten doen op de wwv. In ieder geval wordt de wwv-uit kering voor alle jongeren bene den de 23 jaar op 1 juli beëindigd. Jongeren van 16 en 17 jaar blijven in hun uitkering gelijk. Een 18- jarige thuis wonende gaat van 7873 terug naar 3332, een thuis wonende 19-jarige gaat terug van 8797 naar 5453 en een 20-jari- ge thuis wonende gaat terug van 10.050 naar 6684. De 21, 22 en 23 jarigen gaan er respectievelijk 602, 775 en 1015 per jaar op achteruit. In een advies vraagt de Raad van State zich af waarom de over gangstermijn niet op maximaal twee jaar is gesteld. De Graaf meent dat dan "onaanvaardbare verschillen in duur en hoogte van de uitkering" kunnen ont staan. Bovendien kunnen gedu rende zo'n periode jonge wwv'ers ontmoedigd worden een nieuwe baan aan te nemen omdat zij, indien zij opnieuw werkloos zouden worden voor het bereiken van de 23-jarige leeftijd, geen recht meer hebben op een wwv-uitkering. De staatssecretaris voelt er ook Hoge Raad over doodschieten vrouw: De Graaf niets voor om de wwv wel te handhaven voor jongeren, maar die voor iedereen te verlagen van 75 procent van het loon naar 70 procent. Dit idee is in de Sociaal Economische Raad (SER) gelan ceerd. De afschaffing van de wwv voor jongeren moet het rijk dit jaar een besparing opleveren van 125 tot 145 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Amsterdam heeft de poli tieman die in augustus 1981 me vrouw Meta Hofman dood schoot, terecht ontslagen van rechtsvervolging I heeft de Hoge Raad gisteren ge daan. Volgens de Hoge Raad heeft de hoofdagent gehandeld uit noodweer en is de uitleg die het hof in Amsterdam aan dit be grip heeft gegeven, niet in stryd met het recht. De Hoge Raad vindt bovendien de motivenng van het Amsterdamse hof niet onbegrypelyk. Met de uitspraak van de Hoge Raad is het cassatieberoep dat de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof tegen het vonnis had ingesteld, verwor pen. In november vorig jaar had de ad vocaat-generaal by de Hoge Raad, mr. Remmelink. het hoog ste rechtscollege geadviseerd het arrest van het Amsterdamse hof in deze zaak te vernietigen Hij HILVERSUM (GPD) - Binnen het tijdsbe stek van een maand zal zowel bij de VA RA als de TROS een proefprogramma op televisie worden uitgezonden dat vrijwel gelijk van opzet is. In beide gevallen gaat het om een popprogramma dat bestaat uit zogeheten „clips", de Engelse bena ming voor promotiefilmpjes waarin ar tiesten hun produkt aan het televisiepu bliek presenteren. De VARA brengt het programma deze week donderdag onder de titel Clips op het scherm. De TROS heeft haar versie geprogrammeerd staan voor woensdag middag 23 maart. Bij deze omroep werkt men voorlopig met de titel „Beeldband". By beide omroepen wil men met deze proefuitzendingen onderzoeken hoe de opzet bij het publiek aanslaat. Mocht het resultaat positief uitvallen dan is de kans groot dat de programma's een periodiek plekje krijgen in het zendschema. De vraag of in dat geval twee praktisch ge lijksoortige popprogramma's od de kij kers zullen worden losgelaten lijkt voor lopig onbeantwoord te blijven Zowel bij de TROS als bij de VARA zegt men niet op de hoogte te zijn geweest van eikaars voorbereidende activiteiten. Onafhankc lijk producent Harry de Winter die het proefprogramma Clips kant-en-klaar aan de VARA heeft geleverd, zegt niet ver baasd te zyn over de belangstelling die omroepen momenteel aan de dag leggen voor dergelykc programma's. Als een van de voornaamste oorzaken noemt hy de relatief geringe kosten Tot nu toe maakte eigenlyk alleen het AVRO- programma Toppop op grote schaal ge bruik van clips. Het proefprogramma bestaat uit clips van Duran Duran, Kim Carnes, Robert Pal mer, Barbra Streisand, Kiss, Tno, Ash- ford and Simpson. Hot Chocolate, de Ne derlandse groep Braak, Peter Gabriel, Kate Bush. ABC. The Clash en Japan (Donderdag, Nederland 2. 19 12-19.37 uur). wilde de zaak laten overdoen door het gerechtshof in Dn Haag. Remmelink was het met de procureur-generaal in Am sterdam eens dat het schieten op mevrouw Hofman geen "in een rechtsstaat aanvaardbare daad van legitieme zelfverdediging" Meta Hofman overleed op 12 au gustus 1981 nadat de hoofdagent op haar had geschoten omdat hy zich, volgens zyn zeggen, ernstig 1 inlreigii v<>« lde di m ir de vrouw De agent was samen met een col lega naar het huis van mevrouw Hofman gestuurd omdat zy gla zen voorwerpen uit het raam op straat gooide Zy zou de agenten daarna hebben bedreigd met een aardappelschilmesje Na enkele waarschuwingen richtte de agent zyn wapen op de schouder van de vrouw en trof haar dode lijk Het Amsterdamse §m I M hof hield er indertyd rekening rn.-«- dat de .ig.nt nx-t w a fend in de zg conflictoplossing, noch in het gebruik van de wa penstok. noch in het met de hand afweren van een mes. Ook zou de agent niet voldoende geoefend zijn geweest m het gebruik van zyn dicnstwapen. De familie van Meta Hofman heeft inmiddels besloten een civiele procedure te beginnen tegen de Staat De bedoeling is een scha deloosstelling te krijgen voor de drie kinderen van de vrouw, die 9. 11 en 13 jaar oud zyn. De broer van de vrouw. Hans Hofman, deelde gisteren mee dat de eis is gebaseerd op de conlusie van het Amsterdamse gerechtshof dat de overheid heeft gefaald.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17