"Zo kan het niet langer doorgaan" S|""' Hoe moet het nu toch verder met Kraay? Handbalteam in laatste seconde naast Frankrijk Ponnet ontvangt rake klap KNVB is conflict Rijvers-Blok beu DINSDAG 1 MAART 1983 PAGINA Tegen het terzijde schuiven van Kraay als coach van Feye- noord is danig geprotesteerd, door spelers, supporters en de "Vrienden van Feyenoord. Maar ik kan de houding van het Feyenoord-hestuur in deze toch niet onredelijk vinden. Het gaat hier niet om de misken ning van de kwaliteiten van Kraay. Verre van dat. Wat je alleen van een coach moet kun nen eisen is dat hij bij machte is zijn eigen elftal te zien spe len. Zoals het nu gaatkan het toch geen jaren voortduren. Nu Libregts als coach is aange trokken voor het komend sei zoen (een keuze die ik bepaald niet kan bewonderen, dit even terzijde), probeeert Kraay, kennelijk gebruik makend van een onduidelijke passage in zijn contract, aan te blijven als manager-coach. Hiermee dient hij zeker niet Feyenoords be lang waarvan hij altijd zo hoog opgeeft. Libregts en Kraay samen op de brug in de Kuip. In een sprook je zou het wellicht tot iets moois leiden, maar in de werkelijk heid zie je het drijfijs al en je ruikt het moerasgas. Bekervoetbal Of de KNVB ooit zal doorvorsen wat bekervoetbal is ik waag het te betwijfelen. Ik val op dit punt in herhaling, het is waar, maar het moet nog maar eens worden gezegd: bekervoetbal behoort het volstrekt tegenge stelde te zijn van het competi tie-wezen, anders heeft het geen zin er aan te beginnen. Competitie-voetbal is het sym bool van de ordelijkheid, de overzichtelijkheid. Hel is de keurigheid zelve: de in deling in klassen, iedereen ont moet iedereen, zowel uit als thuis. Het bekervoetbal staat voor de pure wanorde. Alles krioelt door elkaar. Wie verliest doet niet meer mee. Zo heeft een klein kluppie op een uitgelezen dag meestal op het eigen veld je) nog eens de kans een kanjer van een vereniging te wippen. De KNVB heeft daar blijkbaar altijd met afgrijzen naar geke ken, want aan de oer-formule is voortdurend gedokterd. De ere-divisieclubs zijn steeds in de watten gelegd. Een onding is ook dat van de kwartfinales af er uit en thuis wordt ge speeld. Fout. Daarmee is het avontuur uit het bekervoetbal gehaald. En of dit alles al niet erg ge noeg was, heeft men dit jaar er nog iets treurigs aan toe ge voegd: het doelsaldo telt niet meer mee. Wie de eerste wed strijd met 5-0 wint, de tweede met 1-0 verliest, was vroeger een ronde verder, maar moet nu nog een verlenging spelen. Die maatregel is genomen om dat vorig jaar sommige resul taten van de eerste wedstrijd in de kwartfinales zodanig wa ren dat voor de tweede wed strijd geen enkele publieke be langstelling meer bestond. Dat kan wel wezen, maar de hui dige regeling is geen haar be ter. want nu stelt de éérste wed strijd vrijwel niets voor. Im mers. het maakt nauwelijks uit met wat voor score de thuisclub het eerste duel wint dan wel de uitspelende club verliest. Het accent valt op wat in de tweede wedstrijd en de eventueel daaraan geplakte verlenging gebeurt. Als de KNVB daar nu ook achter komt, is de kans groot dat men zegt: eigenlijk kun je alles dan net zo goed in één enkele wed strijd laten beslissen Daar was de Engelse Voetbal bond heel, heel lang geleden al achter, maar goed. een beroem de buitenlander heeft niet voor niets beweerd dat de dingen in Nederland tenminste vijftig jaar later dan elders gebeuren. Verstandig Nora Bakker-Broxterman heeft zich vorige week teruggetrok ken als bondscoach van de ta- feltennis-dames. Het lijkt mij een wijs besluit. Het conflict tijdens de Top- Twaalf in Engeland, waar de geschorste bondscoach Gerard Bakker zich over haar heen met de zaken bemoeide, bleek haar dusdanig te hebben aangegre pen dat haar gezondheid in het geding kwam. Dan doe je er inderdaad goed aan er mee op te houden. Sport, hoe inspannend ook, moet een zeker plezier inhouden en géén kwelling zijn. En als het waar is wat ik las, namelijk dat het tandem B akker/Vriesekoop van plan is de strijd tegen de bond zo mogelijk nog harder voort te zetten, dan is dat een reden te meer om als betrekke lijke outsider je biezen te pak ken. Kom nóóit tussen de draak en zijn woede. Nora Broxterman had de per soonlijkheid noch de ervaring om Gerard Bakker op de ach tergrond te houden. Maar als ze dat wél had gekund, waren er weer andere problemen ont staan - daarvan ben ik over tuigd. Bakker'Vriesekoop. het is een he mellichaam met een eigen koers. Ik zou niet kunnen zeg gen waar het op af stevent. M is- schien wel op een wereldtitel. Maar ik zal evenmin opkijken als het ergens in het zwerk lot ontploffing komt. Uitspraak In het Turnblad van februari be spreekt J.W. Bakker de tweede druk van het Oostduitse boek "Toe stelt urnen voor jongens" door Arnold Zinke. Hij heeft er de eerste druk naast gelegd en constateert dan iets merkwaar digs. In de eerste druk wordt onder het kopje "Turners moeten moedig zijn" de topcrack Bernd Jager (lid van de Oostduitse Olympi sche ploeg 1976) aan het woord gelaten: "Hand op je hart, zijn jullie al eens bang geweest bij het leren van een nieuw element? Nie mand behoeft zich daarvoor te schamen. Vele turners - ik sluit mezelf niet uit - hebben wel een beetje vrees bij de eer ste poging om iets moeilijks te leren. Maar door die angst steeds opnieuw te overwinnen, breng je een moedige houding tot uitdrukking" enz. enz. enz. In de tweede druk blijkt Bernd Jager te zijn vervangen door Roland Bruckner, wereldkam pioen grondoefening 1979. En wat zegt hij onder het kopje "Turners moeten moedig zijn"? Dit: "Hand op je hart, zijn jullie al eens bang geweest bij het le ren van een nieuw element. Niemand behoeft zich daar voor te schamen...." enz. enz. Precies hetzelfde. Bakker vraagt zich af: wie zou het nu echt hebben gezegd Ik geloof, eerlijk gezegd, geen van beiden. In de DDR wórdt er voor je ge dacht. Dat blijkt keer op keer uit die zeldzame maar zonder uitzondering zuurstofarme in terviews met Oostduitse top sporters. Het lijkt af en toe wel of ze zijn aangesloten op een automdót. Romain Maes Vorige week overleed in Brussel, op 69-jarige leeftijd, de Belgi sche oud-wielrenner Romain Maes, winnaar van de Tour de France in 1935. Hij volbracht in die ronde de bijzondere (zij het niet unieke) prestatie om de in de eerste etappe veroverde gele trui tot de finish in Parijs om de lendenen te houden. Een grootse triomf, maar zonder hulp van zijn ploeggenoten Sylveer Maes geen familie van Romain) en vooral Félicien Vervaecke zou hij het zeker niet hebben kunnen bolwerken. In de Tour van 1935 kreeg hij na de 14de etappe last van zijn maag en sliep die nacht slecht. In de 15de rit, door de Pyre- neén, wachtte hem een afgrijse lijke inzinking. Bovendien brak hij een wiel en reed hij herhaaldelijk lek. Totaal ont redderd reed hij verder. Romain Maes telde voor de start van die etappe een voorsprong van veertien minuten op nr. 2 in het klassement, de Italiaan Morelli. Maar op zeker moment in de rit was hij er daarvan al dertien kwijt. Het nu volgende stukje dank ik aan collega Nico Scheepmaker. Hij trof het aan in het boekje "Mensen en Dingen in de Ron de van Frankrijk", geschreven door de fameuze Vlaamse ploegleider en journalist Karei van Wijnendaele. Leest en geniet. Dit proza komt u slechts eens in de zoveel jaar onder ogen. "Als ge nog één minuut verach ten dan is Romain zijn Gele Trui kwijt" (zei Van Wijnen daele tegen Felicien Vervaecke en Romain Maes die in de ach terhoede bij elkaar reden). "En toen? Toen heb ik iets gezien dat ik mijn leven lang zal ont houden. Romain die zich de kop tussen de schouders stak. om toch maar het wiel van Félicien niet kwijt te geraken. En Félicien die niet wilde bege venniet wilde, hoort ge het' Hij was moe. hij was op. Hij kon niet meer' Maar hij reed toch voort Hij stootte en hij stampte' Hij wrong en hij zwij melde' Hij riep om hulp naar Romain. Maar deze kon hem niet aflossen. Hij vloekte en hij tempeestte. Zijn wezen ver wrong als van iemand die ge wurgd wordt. Maar hij po telde verder. En wrong met het hoofd en hefïe met de schouders. Ro main zat dubbel toe. Hij mocht niet eens opkijken of hij uxis het wiel van Vervaecke kwijt". Een eind verder kon Van Wijnen daele melden dat ze weer een minuut hadden teruggenomen. En Vervaecke! "Hij loech. Een grijnslach. En at grijnzende reed hij verder en al tempees tende. En hij sleepte Romain Maes te Pau over de meet. om te horen uitroepen dat hij nog drie minuten voorsprong be hield op Morelli". Romain Maes heeft later nooit mmr :o van zich doen spreken Hij liet zich na zijn Tour-zege te veel en te lang bewieroken ("Wij zagen hem groeien en zwellen in het hoofd"). Van Wijnendaele waarschuwde hem nog zo: "Als ge te lang blijft zitten op de troon van hulde en waardering, zult ge nog moeilijk gewennen op het zadel van uu' fiets". Het hielp niet. Romain reed de Tour van 1936 "als een wachter met zijn trein omdat het zijn werk is, maar zonder begeestering of bezie ling". Hij gaf op en werd daarna in ei gen land met hoon overladen. VADUZ (GPD) Het ziet ernaar uit dat het al maanden durende conflict tussen de bondscoaches Kees Rijvers en Ger Blok binnenkort op een welhaast gênante manier zal worden opgelost. De beide voorzitters Eric Vilé (betaald voetbal) en Marten Kaster- mans (amateurs) zullen donderdag voor de laatste keer een poging wagen Rijvers en Blok tot een betere samenwerking te bewegen. Mocht echter ook ditmaal blijken dat het gesprek verspilde moeite is geweest, dan zal het hoogste orgaan binnen de KNVB, het bondsbestuur, ingrijpen. „Als het onderhoud van donder dag niet tot het gewenste resul taat leidt, dan betekent dit dat de naam van de KNVB in diskrediet wordt gebracht en zal het bonds bestuur zich verder met deze kwestie gaan bezighouden", al dus de voorzitter van de KNVB Jo van Marle gisteren in Vaduz, waar het Nederlands Olympisch elftal morgen tegen Liechten stein zal spelen. „Zo kan het niet langer doorgaan". De KNVB is „het gekissebis", zo- ABU DHABI (ANP) - De Bel gische topscheidsrechter Alexis Ponnet is tijdens een wedstrijd voor het militaire wereldkampioenschap in Bahrain tussen Koeweit en Saoedi-Arabië in elkaar ge slagen. Het gebeurde tijdens de verlenging bij de stand 2- 1 voor Koeweit. Het was een wedstrijd vol gewelddadig heden. Ponnet had de groot ste moeite de wedstrijd in de hand te houden. Zijn aanval ler kwam uit de dug-out en was een van de reserves van Saoedi-Arabië. Ponnet kreeg rake klappen, sloeg steil achterover en bleef be wusteloos liggen. Na enkele minuten kwam hij bij be wustzijn en liep met het hoofd in de handen van het veld af. De wedstrijd moet waar schijnlijk overgespeeld wor den. Ponnet, vorige zomer ook actief in Spanje bij het wereldkampioenschap, gaf tijdens de wedstrijd Koe weit een strafschop en stuurde hij twee spelers van Saoedi-Arabië naar de kleedkamers. Nadat Koe weit in de verlenging op 2-1 kwam, ontstond er een vechtpartij en werd de wed strijd onderbroken. Tijdens het incident liep een reserve van Saoedi-Arabië het veld op en gaf de scheidsrechter, zonder enige waarschuwing, een rechtse hoek. De dader verdween direkt in de kleed kamers. als Marten Kastermans de werk situatie tussen Blok en Rijvers omschrijft, meer dan zat. De bei de trainers leken de afgelopen maanden geobsedeerd door de vraag welk vertegenwoordigend elftal in de naaste toekomst op de eerste plaats zou moeten ko men en geraakten daardoor steeds vaker met elkaar in con flict. Ger Blok gaat van het standpunt uit dat de kwalificatie voor de Olympische Spelen van volgend jaar centraal moet staan in het technische beleid en dat hij der halve de beschikking moet heb ben over spelers als Gerald Van enburg, Andre Hoekstra, Erwin en Ronald Koeman en Frank Rij kaard. Daarvoor had hij echter wel toestemming nodig van het duo Rijvers-Baan, aangezien de door Blok begeerde voetballers tot de Jong Oranje-selectie beho ren. Rijvers weigert echter alle medewerking aan het Olympisch team van Blok te verlenen. „Kees Rijvers drijft de zaak nu ech ter op de spits", meent Kaster mans, daarmee naar de ontwik kelingen van het afgelopen weekeinde verwijzend waarin Rijvers vier Ajacieden (Bosman, Bakker, Godee, Panhuis) selec teerde voor het WK-junioren (tot 20 jaar) dat in juni in Mexico plaatsvindt. Alle vier zijn even wel ook door Blok geselecteerd voor het UEFA-team (tot 19 jaar), dat zich de komende weken moet zien te kwalificeren voor het EK in het Engelse Gates head. Aangezien de laatste voor bereidingen op Mexico samen vallen met het EK zullen de Aja cieden zelf moeten uitmaken voor welk team zy wensen uit te komen. Rijvers selecteerde de afgelopen week tot overmaat van ramp ook nog Stanley Menzo van Ajax voor het WK-junioren. Menzo speelt echter al maanden voor het Olympisch elftal van Ger Blok en zal daarin woensdag ook het doel tegen Liechtenstein ver dedigen. Blok trekt in beide ge vallen waarschijnlijk aan het korste eind en zal het vyftal Aja cieden met lede ogen naar Mexi co zien vertrekken. Redenen genoeg voor de KNVB om aan deze belachelijke ont wikkelingen een einde te willen maken. „Wij moeten voorkomen dat het selectiebeleid van de bondscoaches een puinhoop wordt en dat de spelers niet meer weten waar ze aan toe zyn wan neer ze voor twee elftallen tege lijk worden geselecteerd", ver klaart Marten Kastermans. „Ik wil niet zeggen dat het olym pisch elftal alle voorrang moet krijgen, we moeten natuurlijk reëel blijven, maar we zouden wel naar de situatie moeten waar per geval bekeken wordt aan welke wedstrijd prioriteit wordt verleend". De eerst volgende datum waarop zich een dergelijke situatie voor doet is 27 april aanstaande. Op die dag speelt het A-elftal een vriendschappelijke interland te gen Zweden, terwijl het Olym pisch elftal naar verwacht aan zal treden voor de kwalificatiewed strijd uit tegen Roemenië. Kas termans: „In mijn ogen is die vriendschappelijke wedstrijd in dit geval ondergeschikt aan het duel van het Olympisch team. Daar zal het selectiebeleid dan ook wel op afgestemd moeten worden. Als de KNVB zo hoog mogelijk wil scoren met verte genwoordigend voetbal, dan moet het sterkst mogelijke elftal het veld in". Jo van Marle is dat roerend eens met Kastermans. Ook hij wyst daarbij op het belang van het olympische project. „Alle be langrijke Europese voetbalnaties Kees Rijvers: conflict met Ger Blok. beschouwen na het wereldkam pioenschap de Olympische Spe len als het belangrijkste evene ment. En daar stemmen ze dan ook de selecties op af. Het Neder lands olympisch team moet die gelegenheid ook krijgen". Aangezien betwijfeld mag worden dat Blok en Rijvers het na het ge sprek van donderdag ineens wel volledig met elkaar eens zullen zijn, heeft de KNVB al een troef achter de hand. Om de beide bondscoaches te assisteren het selectiebeleid beter op elkaar af te stemmen zal binnen twee maanden een technisch-admini- stratief apparaat in Zeist worden geinstalleerd. De leiding van de ze afdeling zal in handen komen van Han van der Zeeuw, nu nog adjunct-secretaris van het ama teurbestuur. Kastermans: „Dit apparaat krijgt tot taak de trainingen, wedstrij den en reizen betreffende alle vertegenwoordigende elftallen te coördineren. Wanneer we al dat soort zaken by één afdeling on der kunnen brengen, verwach ten we dat de verschillende bondscoaches hun selecties ook beter op elkaar af kunnen stem men. Let wel, het is zeker niet de bedoeling dat Han van der Zeeuw, die de voornaamste kan didaat is om de leiding van het nieuwe apparaat in handen te krijgen, boven Blok en Rijvers komt te staan. Zoals het ook niet de bedoeling is dat hij de titel van superviser krijgt. Daar is overigens ook nooit sprake van geweest". In de nieuwe opzet rond het tech nische beleid van de KNVB is het vrijwel zeker dat de amateur sectie het bondsbestuur zal advi seren geen opvolger voor assis- tent-bondscoach Rob Baan. die aan het eind van dit seizoen naar FC Den Haag vertrekt, aan te trekken. „Het beste zou zyn wan neer de functie van de heer Baan intern wordt opgevuld", aldus Kastermans. „Ik zou liegen wan neer ik zeg dat dit niets met de financiën heeft te maken". LAAT S kJK£M HOE tk'U DIE TWEE ER MAASTRICHT (GPD) - In de laat ste seconde van de strijd tegen Frankrijk sleepte de Nederland se zaalhandbalploeg een gelijk spel uit het vuur. Nico Beekman was in de Maastriéhtse sporthal De Heeg de maker van dit doel punt. In de situatie waarin de Ne derlandse handbalploeg tijdens dit WK vertoeft, was het een gou den doelpunt. Het was boven dien een niet alledaagse treffer omdat Nico Beekman eigenlijk allerminst tot de fitte spelers be hoorde. In de ochtenduren die aan het duel voorafgingen, kampte hy nog met een flinke koorts. De treffer werd begroet met een or kaan van juichkreten, alsof Oran je via deze actie de wereldtitel in de B-categone en niet het eerste punt in het kampioenschap had veroverd. Bondscoach Jan Kecs- kemethy was in de ogenblikken die volgden op het laatste fluit signaal blij, maar ook ontgoo cheld en tegelijk kwaad. De emo ties waren hem blykbaar te veel geworden. Verheugd toonde Kecskemethy zich over de eerste, gedeelde, winst tegen een ploeg die precies eender als Nederland een zware opgave heeft om straks niet te degraderen. De ontgoocheling had te maken met het feit dat een eerder in het verschiet liggende winst op de Fransen niet was ge realiseerd. Zijn gramschap ten slotte gold de beide scheidsrech ters Vitols en Koetsoelis uit de Sowjet-Unie. "Ze waren tegen ons in de beslissende fase", bik k de bondscoach Een op merking die nergens op sloeg, omdat het arbitrale duo een uit stekende indruk maakte. Met Wil Jacobs, de handballer van het jaar in Nederland, voor het eerst na zyn blessure weer in de gelederen, had Oraiye vrywel de gehele wedstryd een kleine voor sprong. Dat kwam niet op de laatste plaats door uitstekend werk van keeper Ron de Jonge (hij stopte in het phlle begin on der meer twee strafworpen) maar ook omdat de Fransen m de eer ste helft een keer of vy f het hout werk troffen. De marge werd weliswaar nooit groter dan dne treffers, maar via 5-2. 7-4. 10-7 (rust), en 12-9 waren de vooruit zichten toch uitstekend. Naarmate de slotfase naderde, ver kleinde Frankrijk de achter stand. En de spanning groeide naar een climax toen vijf minu ten voor het einde de voorsprong van 18—16 werd weggewerkt: 18-18. Met nog amper dne minu ten te spelen straften de Fransen een foute afspeelbal van Hamers genadeloos af (18-19). maar uit gerekend in de laatste seconde trof Beekman de roos. Neder land had toch nog een puntje De karakteristiek is Frankrijk Nederland 19-19 (7-10). Doelpunten: Frankrijk: Gaffet 2, Sehnet 5. Cailleaux 4 (3 strafworpen). Geoffroy 1. Counol 3 en Nouet 4. Nederland Schuurs 3 (1 strafworp), Verjans 7 (3), Berendsen 1. Kooy 1. Hamers 4 en Beekman 3. Toeschouwers 1000 Scheidsrech ter Vitols en Koetsoelis (Sow). Straffen: Berendsen 2 min. Nijmegen: West-Duitsland - Tsje- choslowakye 17-16(6-8). De eindstand in groep B is: 1 West Duitsland 3-6 (58 -44) 2 T- i L' iw.ik nr - 4 3. Frankryk 3 - 4 58- 66) 4. Nederland 3 - 1 (37-62) West-Duitsland en Tsjechoslowakye in Analegroep. Frankrijk en Nederland naar verliezersronde Bonthuis weg bij Ahoy ROTTERDAM (GPD) - Peter Bonthuis heeft gisteren zijn ont slag ingediend bij Sportpaleis Ahoy Bonthuis, die sedert 1 no vember 1972 verbonden is ge weest aan Ahoy. legt zyn ftincüe neer. omdat hy van de gemeente Rotterdam niet langer toestem ming krygt om zyn baan als hoofd van de afdeling sportorga nisaties te combineren met enke le nevenactiviteiten. In de zo mermaanden bijvoorbeeld was hy ook actief als coördinator van de Stichting Bevordering Be- roepswielers port In die functie sloot hij voor de ren ners o.a contracten af met wed strijdorganisaties Na zyn ver trek op 1 mei wordt dit voorlopig zyn belangrijkste bezigheid Daarnaast blyft hij op free lance basis verbonden aan het Service bureau van de KN'WU In de toe komst wil hy zich echter volledig gaan richten op de organisatori sche kanten in de sport en ar tiestenwereld Nu al heeft hy via een speciaal daarvoor opgerichte BV alle belangrijke N«-d< iblld profwielrenners onder contract voor wie hy ook andere zaken als reclame-overeenkomsten regelt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9