Belastingfraude moet aangepakt Ruding: licht economisch herstel Johan Cm ij ff getuige in proces rond Frisol Aanwezigheid raadsman bij politieverhoor onderzocht -C Meeste misdrijven in A dam onbestraft Kamer vraagt maatregelen Belastingdienst gaat sneller terugbetalen Gas afgesloten na niet betalen defensiebelasting Lastenverlichting voor bedrijfsleven DENTOFIX Vast en zeker voor elk kunstgebit DINSDAG 1 MAART 1983 Binnenland ~y~ DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) zal het wetenschappelijk onderzoek en documentatie centrum van justi tie nader laten onderzoeken wat het toelaten van de advocaat tot het verhoor door de politie van een verdachte gaat kosten en welke ervaringen er mee zijn op gedaan in het buitenland. Dit heeft de minister gisteren aan de Kamer toegezegd. Aan de or de was een brief van de vorige bewindsman van justitie, De Ruiter, waarin deze meedeelde dat hij geen zin had in een expe riment met het toelaten van de raadsman tot het politieverhoor. Als argumenten noemde De Rui ter de extra kosten en praktische bezwaren bij justitie en politie. De Nederlandse advocatuur en rechtshulp dringt al ruim tien jaar aan op toelating van de ad vocaat tot het politieverhoor. Be gin 1980 aanvaardde de Kamer een motie van het CDA-kamerlid Faber, met het verzoek ermee te experimenteren. "De toegankelijkheid in de prak tijk van de raadsman tot het poli tieverhoor", zoals Faber het in zijn motie heeft geformuleerd, is volgens een meerderheid in de Kamer een zaak die vanzelfspre kend volgt uit het Wetboek van strafvordering. De bewindsman wees op het standpunt van zijn voorganger, dat de bezwaren van justitie en politie zwaar noemt. Aanwezigheid van een advocaat bij het verhoor zou een persoonlijk en vertrouwelijk contact met de verdachte onmogeUjk maken. De politieman zou zich geintimi- deerd en geremd voelen. De socialist Kosto noemde dat beeld idyllisch. Hij citeerde de Coornhert Liga en de Vereniging voor Rechtshulp, die spreken van schreeuwende, bluffende, intimiderende en chanterende politiemensen tijdens het ver hoor, die niet bang zijn voor de raadsman maar eerder minach tend en wantrouwend. De minis ter noemde dat een zeer zware beschuldiging die niet met voor beelden is onderbouwd, en daar om verworpen moet worden. Belangrijk argument voor de be windsman om de aanwezigheid van raadsleden af te wijzen, is dat het de overheid veel geld zal kosten. Het zou om ongeveer 34.000 gevallen gaan en dat zou een geweldige druk op de werk last betekenen. Bovendien zou het veel geld aan toevoegingen van advocaten kosten. Verder kan de verplichte aanwe zigheid ook in het nadeel van de verdachte werken. De verhoren zullen langer duren. Om de voor- en nadelen op een rij tje te zetten is nieuw onderzoek nodig, erkende de minister. Vooral de financiële gevolgen van raadslieden bij politiever hoor moeten worden bekeken, vindt hij, anders zou de overheid zich in een "onvoorzienbaar avontuur" storten. Dan moet ook bekeken worden waar de proble men in de praktijk liggen. Bovendien zegde hij toe de erva ringen in Denemarken bij het on derzoek te betrekken, het enige land in Europa waar een wettelij ke regeling is voor de aanwezig heid van raadslieden bij politie verhoor. Politiecommissaris Valken: AMSTERDAM (GPD) - De politie heeft vorig jaar in Amsterdam 103.000 misdrijven geregistreerd. Dat is meer dan Rotterdam en Den Haag samen in hun polities tatistieken noteerden. Het aantal opgeloste misdaden in het hele land bedraagt ongeveer 29 pro cent. In Amsterdam kan slechts een tiende deel van de misdaden worden opgelost Dat komt vooral door de sterke groei van de kleine criminaliteit. DEN HAAG (ANP/GPD)- De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de toenemen de belastingfraude en het 'zwarte geld-circuit'. De Kamer vindt dat het kabinet maatregelen moet nemen. De bestaande bevoegdheden voor de belastingdienst moe ten indien nodig worden vergroot. Dit is de strekking van een motie, die gisteren door PvdA, CDA, WD en D'66 werd ingediend tijdens overleg tussen minister Ru- ding (financiën) en de Kamer. 'verzieking van het bankwezen al zover voortgeschreden dat het DEN HAAG (GPD/ANP) - De be lastingdienst gaat sneller te veel betaalde belasting terugbetalen. Staatssecretaris Koning (finan ciën) kondigde gisteren een aan tal maatregelen aan die een einde moeten maken een de stroom van klachten over het late terug betalen van belasting. Met ingang van het belastingjaar 1984 zal er naar worden gestreefd dat alle voorrangsposten (de aan vragen voor teruggave via de zo genaamde T-biljetten) zullen zijn afgehandeld op uiterlijk 1 okto ber van het jaar waarin de biljet ten zijn ingediend. Dat betekent dat de T-biljetten over het belastingjaar 1984 uiter lijk in oktober 1985 moeten zijn afgehandeld. Koning wil ook als nieuw verschijnsel invoeren dat mensen in moeilijke gevallen - wanneer de datum van 1 oktober niet wordt gehaald - alvast een deel van hun geschatte teveel be taalde belasting terugkrijgen. Deze mensen krijgen dan een zoge naamde „negatieve voorlopige aanslag". Na vaststelling van de definitieve aanslag krijgen deze mensen het restant van hun te veel betaalde belasting terug. De bewindsman zei dat met kracht wordt gestreefd naar vereenvou diging en meer doelmatigheid bij de belastingen. De proeven met nieuwe aangiftebiljetten en met de hulpverlening door de belas tingdienst bij het invullen wor den voortgezet. De Tweede Kamer vindt dat de uit breiding van de belastingdienst veel te langzaam gaat. De uitbrei ding met 850 mensen die eerst in een jaar zou plaatsvinden, zal nu WEERRAPPORTEN over een aantal jaren worden uit gesmeerd. Dat zint de Kamer echter niet. In een gezamenlijke motie vroegen PvdA, CDA, WD en D'66 de be windslieden van financiën die uitbreiding toch te versnellen. De toenemende belastingfraude en de grote achterstanden bij het wegwerken van klachten en aan giften rechtvaardigen volgens de Kamer deze uitbreiding. De WD'er De Grave diende een motie in waarin hij vroeg om het aantal belastinginspecteurs in 1987 te brengen op 1200. De regering wil de nieuwe belas tingtarieven voor "twee-verdie ners" gezinnen met twee inko mens pas per 1 juli van dit jaar invoeren. Het desbetreffende wetsontwerp is gisteren naar de ministerraad gestuurd, aldus staatssecretaris Koning. Op landgere termijn streeft de re gering naar een belastingvrije voet voor alle inkomenstrekkers, met verschillende toeslagen voor zowel gehuwden als ongehuw- den. Kamerdebat RSV? DEN HAAG (GPD) - De PvdA- Tweede Kamerfractie wil zo snel mogelijk een nieuw debat over RSV op de kameragenda zetten, om zo de splitsing die minister Van Aardenne in de RDM-werf poogt te bewerkstelligen te voor komen. Het kamerlid Arie van der Hek zal kamervoorzitter Dol man vandaag om een nieuw ka merdebat verzoeken. Van der Hek vindt dat minister Van Aar denne van economische zaken een door de Kamer aanvaarde motie over het in de huidige vorm handhaven van alle RSV- marinewerven aan z'n laars lapt. volle gebruik van de wettelijke bevoegdheden nodig is'. Hij vond ook dat banken moeten worden gedwongen mee te werken, wanneer de belsting- dienst daarom vraagt. Minister Ruding gaf toe dat de be lastingdienst in toenemende ma te te maken krijgt met gevallen waarin de banken medewerking weigeren. Een 'flits-onderzoek' van het ministerie van financiën leverde al 175 gevallen op, waar in bankbedienden weigerden in zage te geven in rekeningen van belastingplichtigen. Soms wer den de bankemployees toeschie telijker na overleg met de bank- directie. Ook moest vaak een ho ger geplaatste belastingambte naar worden ingeschakeld, of moest worden gedreigd met de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst. Tegen enkele 'hard nekkige weigeraars' werd pro ces-verbaal opgemaakt. Volgens Ruding willen bankbe dienden soms eerst een reke ningnummer weten alvorens mee te werken. Dat is onjuist al dus de bewindsman, want de banken moeten op elk op naam gesteld verzoek inlichtingen ver schaffen. Ruding zei de belas tingdienst nog eens op deze be voegdheid te zullen wijzen. Volgens alle partijen is een brede aanpak van de belastingfraude nodig. De CDA'er Van Dijk zei geen behoefte te hebben aan spectaculaire hoogstandjes. Hij doelde daarbij op de recente po- litie-inval bij Slavenburgs bank. Van Dijk zag meer in een langdu rige en systematische inspan ning. De Grave (WD) zei dat het beleid terzake gedegen moet worden afgewogen. Ruding was het niet eens met de Kamer dat er een onderzoek moet komen naar legitimatie plicht voor alle financiële trans acties bij banken. Staatssecreta ris Koning (financiën) liet enkele weken geleden weten dat er een onderzoek naar de legitimatie plicht zou komen. Maar Ruding zei gisteren geen enkele behoefte te hebben aan een dergelijk on derzoek. De PvdA, WD en D'66 droegen de minister in een motie op binnen 6 maanden zo'n studie in te stellen. De bewindsman houdt de moties nog in beraad. NIJMEGEN - Ongeveer zestig mensen hebben gisteren de afdeling huisvesting van de gemeente Nijmegen bezet, uit protest tegen ontruimingen van kraakpanden in die stad. Directe aanleiding tot de bezetting was de ontruiming van een pand, waar krakers plaats moesten maken voor huurders, die volgens de gemeente dringend om woonruimte verlegen zaten. Op verzoek van de directie heeft de politie ingegrepen. In totaal werden vijftien agenten, enkelen met honden, ingezet. Enkele van die agenten hebben de bezetters met wat "duwen en trekken", aldus een politieiooordvoerder, uit het pand verwijderd. Een jongen, die in het pand een telefoon vernielde is aangehouden, alsmede een tweede jongen die een agent de pet van het hoofd sloeg en hierop begon te dansen. (Foto ANP) DORDRECHT (ANP) - Ook op de vijfde dag van het proces tegen de 41-jarige voormalige hoofd boekhouder J.U. van het Dordse oliebedrijf Frisol werd niet dui delijk waar het merendeel van het bij alle frauden zoekgeraakte geld is gebleven. De door raadsman mr. M. Mosko- wicz opgeroepen getuigen, be roepsvoetballer Johan Cruijff, voetbaltrainer Jan Rab en de frangaise Danielle Poveda, ver klaarden gisteren voor de recht bank in Dordrecht allen, dat ze door toedoen van U. geld hadden gekregen. De bedragen die waren afgescho ven naar mevrouw Poveda logen er niet om: maandelijks kreeg ze een toelage van 5.000 tot 10.000 Franse francs, dure geschenken vielen haar ten deel, in Frankrijk en Nederland werden huizen ge kocht. In totaal zou op een voor haar geopende rekening bij een bank in Dordrecht ruim drie mil joen gulden zijn geboekt. De sommen gelds die mevrouw Poveda van U. kreeg zijn niet te KERKRADE (ANP) - Gisteren heeft het gasbedrijf de gaskraan bij belastingambtenaar Merijn Vermast in Kerkrade afgesloten. De familie Vermast heeft gewei gerd tien procent van de btw van de gasnota te betalen en het geld (23 gulden) overgemaakt naar het Vredesfonds van de bewe ging Weigering defensiebelas ting. De belastingambtenaar heeft prin cipiële bezwaren tegen de ver plichting om via de belasting mee te betalen aan defensie. De beweging Weigering defensie belasting pleit voor invoering van een wet waarbg de gewe tensbezwaren tegen meebetalen aan de bewapening worden er kend. Er zijn intussen zo'n drie honderd mensen die op deze wij ze een gedeelte van de gasnota weigeren te betalen. S3 I U Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona r Berlijn i Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs regenbui regenbui onbewolkt sneeuwbui sneeuwbui onbewolkt half bew. half bew. half bew. geheel bew. onbewolkt DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Ruding (financiën) verwacht dat er in de loop van dit jaar en volgend jaar sprake zal zijn van een licht economisch herstel. Verschillende onderzoekingen wijzen volgens Ruding uit dat het economisch wat beter zal gaan. De bewindsman zei dit gis teren tijdens een overleg met de vaste kamercommissie van fi nanciën. Als gunstige ontwikkelingen ziet Ruding onder andere de dalende rente, de afnemende inflatie en Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt 9 3 sneeuwbui 6 0 onbewolkt 17 1 zwaar bew. 20 5 zwaar bew. 19 10 licht bew 7 0 zwaar bew. 15 8 geheel bew. -1 -2 zwaar bew. 9 3 zwaar bew. 13 3 zwaar bew. 16 6 geheel bew. -1 -4 onbewolkt 9 1 sneeuw 7 1 half bew. 17 12 half bew. 10 5 vaar bew: 17 vaar bew 11 twaar bew 15 7 vaar bew. - 9 DEN HAAG (GPD) - De regering overweegt de vennootschapsbelasting in 1984 fors te verlagen, mogelijk van 48 naar 40 procent. Dat zei staats secretaris Koning (financiën) gisteren in de Tweede Kamer. Hij ant woordde daarmee op verzoeken van CDA en WD om fiscale maatrege len die het investeren door het bedrijfsleven zouden kunnen bevorde ren. Bij een verlaging van de vennootschapsbelasting zal deze belasting, die door de gas- en oliemaatschappijen moet worden betaald, niet lager mogen worden, meende Koning. Eventueel zal via een wetswijziging worden bereikt dat dit geld toch in de schatkist terecht komt. Ook op andere terreinen worden fiscale faciliteiten voor het bedrijfsleven overwogen. Zeker is al dat de voorraad- en vermogensaftrek voor on dernemingen zal worden verhoogd en dat de tijdelijke zelfstandigenaf trek blijvend wordt. De regering streeft er naar het bedrijfsleven verder tegemoet te komen door het verschuiven van werkgeverspremies naar werknemerspre mies. De regeringspartijen drongen aan op maatregelen om het aan trekken van risicodragend kapitaal door bedrijven gemakkelijker te maken. Minister Ruding de olie-prijsverlaging. Toch blijft de minister vasthouden aan de voornemens van het kabinet om het financieringstekort de ko mende vier jaar in het voorgeno men tempo te verminderen. Hij voelt niets voor suggesties van de PvdA om de vermindering over een langere periode uit te smeren. Volgens hem is het mogelijk om aan de kabinetsplannen vast te houden, omdat de particuliere bestedingen zich minder ongun stig ontwikkelen dan enige tijd geleden werd aangenomen. Vol gens Ruding komt dat door de verminderde inflatie. De bewindsman voelt er weinig voor om die bestedingen te sti muleren als gevolg waarvan het financieringstekort verder zou oplopen. Ook in internationaal verband is daar volgens Ruding vrijwel geen ruimte voor. want de omringende landen kampen eveneens met financiële proble Bovendien houdt het huidige over heidstekort volgens Ruding in, dat de overheid elke dag 100 mil joen gulden meer in de economie pompt dan het ontvangt. De PvdA'er Kombrink vreest ech ter dat door deze opstelling de komende jaren 10 miljard per jaar bezuinigd zal moeten wor den. Hij verwacht een inkomen sachteruitgang voor met name uitkeringstrekkers van 20 tot 30 procent. Kombrink riep de regering daarom op een nieuw regeerakkoord te schrijven Het huidige deugt vol gens hem niet omdat het leidt tot een hogere werkloosheid, lagere bestedingen en een sociale ont wrichting. Stimulering van de bestedingen is volgens hem drin gend nodig, mede omdat bedrij ven pas zullen investeren als zg hun goederen ook kwijt kunnen Van Dijk (CDA) zei dat als de eco nomische groei en de belasting ontvangsten toch tegenvallen niet naar het middel van de las tenverzwaring mag worden ge grepen. Lastenverlichting achtte hij een veel beter stimulerings middel. Minister Ruding nam enige af stand van premier Lubbers, die vorige week een uitgelekte noti tie van het Centraal Planbureau over onze economie "krabbels" noemde. Die bewoordingen zei Ruding niet te delen. Hg wees er wel op dat de notitie - waarin een lankmoediger houding ten opzichte van het financieringste kort werd aanbevolen - een in tern stuk is dat nog niet tot be sluitvorming heeft geleid. "Het gaat om het uiteindelijke resul taat en dat komt in de Voorjaars nota te staan". Jaarlijks worden in de hoofdstad bijvoorbeeld ruim 12 000 fietsen gestolen. Het is vrijwel uitgeslo ten dat de fietsendieven worden opgespoord. Dat zei commissaris J. Valken van de Amsterdamse politie gisteren tijdens een bij eenkomst van de Nederlandse Maatschappg voor Nijverheid en Handel. Volgens de hoofdcommissaris zgn de afgelopen tien jaar met name de agressieve misdrijven sterk toegenomen zoals diefstal met geweld. Van het aantal verdach ten dat m 1981 door de politie kon worden aangehouden; be stond ruim een derde deel uit il legaal in Nederland verblijvende vreemdelingen. Aanhoudingen in verband met overtreding van de Opiumwet en de Wet op vuur wapens betrof zelfs voor 62 pro cent buitenlanders Hoofdcommissaris Valken meent dat de politie vooral de vreemde lingenproblematiek en de hard drugs zal moeten aanpakken Maar wanneer de mankracht bij de politie gelijk blijft moeten prioriteiten worden gesteld. „De rechercheurs registreren in plaats van rechercheren. Het is zoals een van hen zei: dweilen met de kraan open. We moeten komen tot een vermindering van het aantal illegalen, verminde ring ook van het aantal vermo gensdelicten. van het illegale aanbod van hard-drugs en van de schade die door vandalen wordt aangericht", aldus de heer Val ken, die meent dat uitzetting van illegale buitenlanders nauwe lijks zin heeft door de gebrekki ge grenscontrole. „Sommigen worden in korte tijd wel tien keer uitgezet. Het be treft vaak criminelen tegen wie geen strafvervolging is ingesteld. Terugkeer van deze illegalen moet door het openbaar ministe rie strafbaar worden gesteld". Volgens de hoofdcommissaris zullen werkgevers van illegale buitenlanders actiever moeten worden opgespoord. De hard-drugs vormen een exces in Amsterdam, meent de hoofd commissaris. Er zal een betere hulpverlening moeten komen voor hard drugs-verslaafden zo wel medisch als maatschappe lijk. Hoofdcommissaris Valken herhaalde dat hij hierbij ook denkt aan gecontroleerde ver strekking aan problematisch ver slaafden. vergelijken met kleine bedragen die Rab en Crugff kregen. Cruijff kreeg tussen de 15.000 en 20.000 gulden voor drie wedstrijden, die als hij gastspeler meedeed in FC Dordrecht Deze voetbalclub komt nu als DS '79 in de eerste divisie van het betaalde voetbal uit. Rab werd in mei 1979 aan de kant gezet als trainer van FC Dordrecht en kreeg alles alles bij elkaar 45.000 gulden aan achter stallig salaris en vergoeding voor het voortijdig beëindigen van het contract. Zowel Cruijff als Rab zeiden dat de betalingen door U. werden verricht, hetgeen deze echter ontkende. Ook andere "sportactiviteiten" van Frisol en het optreden van U. kwamen gisteren ter sprake. Zo zou U. in twee jaar tijd bijna één miljoen gulden hebben overge maakt op de rekening van de stichting Ronde van Nederland. Als enige gemachtigde over de gelden van deze stichting zou U. dat geld contant hebben opgeno men of door anderen hebben la ten Vandaag komt de verdachte zelf aan het woord. Volgende week dinsdag zal de officier van justi tie zijn requisitoir houden en de verdediging zijn pleidooi. Minister Ruding: Krediet voor Zuid-Afrika DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) weigert de Nederlandse vertegen woordiger bg het Internatio nale Monetaire Fonds op te dragen voortaan te stemmen tegen kredietverleningen van het IMF aan Zuid-Afrika. Kredietverlening is volgens Ruding niet het geëigende in strument voor het uitdragen van buitenlands-politieke wensen. Technische en financiële argu menten moeten de enige maatstaf zijn, meent hij. Wei gering van kredieten aan Zuid-Aftika kan dan ook pas wanneer dat land zich niet aan de regels van het IMF houdt of indien het hele IMF voor zulke maatregelen zou zijn. Het PvdA-kamerlid Herfkens diende een motie in waarin zij de minister om een nieu we gedragslijn vroeg. Vol gens Ruding zou aanvaar ding hiervan kunnen leiden tot een „degeneratie en krachteloosheid" van het IMF ADVERTENTIE ExTRAFÖRTE Dentofix Fjftra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek cn drogist verkrijgbaar

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7