Deeltij dopleidingen universiteit trekken veel belangstelling 'Soms besteed ik al mijn vrije tijd aan Beginjaar groot struikelblok «jw -53 Gang van zaken onzindelijk' Raad uit ongenoegen over verdwijnen van Slavisch en Italiaans 1 egen de natuur kan ik niet op LEIDEN De ervaring leert dat wie het eerste jaar haalt al een heel eind op weg is. Nu moet daar echter wel direct aan worden toegevoegd dat veel mensen dat beginjaar niet doorkomen. Overdag werken en 's avonds aan de universiteit studeren, het valt niet mee. Aan de Leidse universiteit bestonden reeds deeltijdopleidingen voor rechtsge leerdheid en sociologie, vanaf het komende studiejaar komen daar negen studies bij. Ax (links) en Visch: "Een niet onaanzienlijk deel van de studenten is zeer gemotiveerd". Vorig jaar december nam de Leid se universiteitsraad het besluit dat er negen deeltijdopleidingen bij moeten komen. In het rijtje komen veel talen voor; verder zijn o.a. ook de sociale weten schappen vertegenwoordigd. Geen natuurwetenschappen. "De mensen van de faculteit wis- en natuurkunde zagen geen drin gende reden om een deeltijdop leiding te beginnen", zegt me vrouw drs. Th. Ax, die is verbon den aan de dienst onderwijs- en wetenschapszaken van de Leid se universiteit. "Sommige bèta vakken kun je trouwens ook niet door Wim Brands in deeltijd studeren. Tsja, en ver der is het ook nog eens een keer zo dat de natuurwetenschappers niet zoveel aanmeldingen ver wachtten". Over belangstelling voor de nieu we studies heeft Ax tot nu toe niet te klagen. Bijna 1600 men sen hebben om informatie ge vraagd. Verwacht wordt dat uit eindelijk een kwart zich zal laten inschrijven. Opvallend is de grote belangstel ling voor rechtsgeleerdheid, pe dagogische en andragogische wetenschappen. psychologie, politicologie en kunstgeschiede nis. Het zou interessant zijn om te weten waarom veel mensen juist deze vakken willen stude ren. Met het oog op een baan? Of omdat ze denken dat het hun al gemene ontwikkeling ten goede zal komen? Ax weet geen antwoord te geven op deze vragen. Wel op deze: is het niet zo dat de universiteit maar wat graag begint met deel tijdopleidingen, omdat je dan meer geld krijgt van de over heid? "Natuurlijk, we beginnen ook uit eigen belang, want hoe meer studenten aan een universi teit zijn ingeschreven, hoe meer geld je krijgt. Maar denk niet dat we rijk zullen worden door de deeltijd-opleidingen. Vergeet dat Wellicht kunnen er een paar do centen worden aangenomen? "Fout gesteld. Misschien dat er een docent niet hoeft te worden ontslagen. Zo staan de zaken er tegenwoordig voor". Ook dat is natuurlijk al mooi meegenomen. "Zeker". Gemotiveerd Een deeltijdopleiding duurt een jaar of zes. "Maar je moet dan wel zo'n twintig vijfentwintig uur per week studeren", vertelt drs. mevrouw Visch, die eveneens aan de universiteit is verbonden. "Twintig uur ben je dus kwijt aan colleges volgen en thuis stu deren. Maar de meeste deeltijd studenten hebben ook nog eens een baan van zeg veertig uur". Veertig uur per week werken en twintig uur studeren: het zal nie mand verbazen dat veel mensen het bijltje er uiteindelijk bij neer gooien. "Aan de andere kant", zegt Visch, "is het wel weer zo dat een niet onaanzienlijk deel van de studenten zeer gemoti veerd is. Gemotiveerder in elk geval dan de studenten die ge woon overdag de collegezaal be zoeken en hun boeken doorne- Studiebeurzen worden niet verge ven aan deeltijd-studenten. "De student kan een bijdrage krij gen", vertelt Ax. "Hoeveel? Zo'n zeshonderd gulden. Ik geef het toe: dat is niet veel geld. Maar de meeste mensen werken toch en kunnen daarom hun studie zelf betalen. In elk geval is het zo dat er tot nu toe geen mensen zijn ge weest die hebben geklaagd. Niet dat ik weet tenminste". Vijfdejaars-avondstudent D. Jansen: LEIDEN - D. Jansen is aan z'n vijfde jaar sociologie bezig; hij hoopt tn zes jaar af te studeren. Lukt dat, dan kan hij met recht spreken van een mooie presta tie, want voor sociologie in de avonduren staat zeven jaar. Inderdaad, het is Jansen ook op gevallen: veel avondstudenten laten het tijdens het eerste stu diejaar afweten. Zie zijn basis groep. "Ja. zo noemen ze dal hè. basisgroepen. In die van mij zaten aanvankelijk vijftien mensen. Uiteindelijk bleven er drie over. Nu moet ik daar wel direct aan toevoegen dat in de andere basisgroepen aanzien lijk minder mensen het lieten afweten. Maar toch, er zijn in het begin veel afvallers". Denkt een aantal mensen te vrij blijvend over een avondstudie? Waarschijnlijk wel. antwoordt Jansen. "Ik heb bijvoorbeeld een jongen meegemaakt die bij AZ'67 voetbalde. Een profvoet baller dus. Nou die jongen dacht: ik kan niet m'n hele le ven blijven voetballen, dus laat ik ook maar wat anders gaan doen. Kortom: hij ging sociolo gie studeren. Maar wat bleek: hij had zo weinig affiniteit met dat vak dat het niks werd. Dit soort dingen maak je vaker mee. En je hebt natuurlijk ook de lieden die denken: ha. socio logie, dat is een leuk zacht vak. Nou, met die opstelling kom je ook niet ver". Ons is ter ore gekomen dat als het erop aankomt avondstudenten gemotiveerder zijn dan dag studenten, klopt dat? "Dat lijkt me geen foute voorstelling van zaken", meldt Jansen na een korte pauze. "Om te beginnen: de meeste avondstudenten zijn toch al wat ouder, hebben wat meer ervaring in het leven op gedaan enzo..." Jansen heeft een full-time baan bij de overheid. Het lukt hem uitstekend, zegt hij. om werk en studie te combineren. "Kijk maar naar m'n studie-resulta ten. Voor sommige mensen blijkt het overigens een zeer moeilijke opgave te zijn. Die krijgen ook nooit studieverlof om maar eens wat te noemen. Zeggen ze dat je per week zo'n twintig uur kwijt bent aan stu deren en colleges lopen? Kan wel kloppen. Maar ik tel de uren nooit. Soms besteed ik al m'n vrije tijd aan de studie, soms niet". Op de vraag of hij veel dingen niet kan doen, omdat hij werkt en studeert, antwoordt de so cioloog in spe dat dat wel mee valt. "Verjaardagen, ga ik al tijd naar toe. En ik lees me ook te pletter. Nee, geen studieboe ken, maar romans. Nee, dat valt allemaal reuze mee. Cafes? Ach, ik ben niet zo'n kroeglo per, maar als ik zou willen.. Natuurlijk, lang niet alle avondstudenten zullen tijd over houden voor hobby's enzo, maar ja, je moet ook wat voor die studie overhebben hè". i de faculteits- (foto Holvast) LEIDEN - Niets leuker dan een vuurtje stoken, geef het maar toe. Natuurlijk, wel oppassen dat er geen grote fik ontstaat. Nu legt niet iedereen voor zijn plezier een vuur in de open lucht aan, zoals het in politie jargon heet. Neem die inwoner van Voorhout. Vorig jaar februari verbrandde hij een voorraad stro. Hij had toch geen ontheffing gekre gen? (Ze bedoelen daarmee dat-ie geen toestemming van de brandweer had.) "Nee", zei hij, "ik had geen ont heffing. En ik besef ook terde ge dat ik fout was". Oké, dacht iedereen nu natuurlijk, de zaak is in kannen en kruiken, de of ficier van justitie kan een eis stellen maar nee: de rechter had meer op z'n lever. "Goed. u stak stro in de brand, er onstond veel rook, zeg maar mist, en wat was het resultaat? Zeven auto's reden tegen el kaar, een harmonica-effect zo gezegd". Zo'n zitting als deze zou de char me van een toneelstuk, opge voerd door amateurs, kunnen krijgen als de verdachte op het moment dat de rechter over de botsing begon deemoedig zijn hoofd had gebogen. Starend naar zijn schoenen spookte er door zijn hoofd: ik ben schul dig - die dramatiek. Genoeg, want er gebeurde na tuurlijk iets geheel anders. Zonder te haperen zei de ver dachte "Toen ik begon kwam de wind uit het noorden, maar ja: later draaide de wind en daardoor kwam er rook op de weg" Mooi bedacht: de wind als de grote schuldige! De rechter vond het echter maar een argu ment van niks. "Nogmaals: u mócht helemaal geen vuurtje stoken. En bovendien: u weet toch ook wel dat de wind in Nederland vaak draait". De officier van justitie eiste een boete van 250 gulden. De verdachte mocht nog wat zeg gen. "Meneer de rechter, ik zou er nog een keer op willen wij zen dat ik er echt niks aan kon doen dat die wind draaide. Dat is overmacht, tegen de natuur kan ik niet op". Hij kreeg een boete van 250 gulden. Aangeven Het klinkt agressief, maar het is echt zo: baby's moeten worden aangegeven. Binnen drie da gen moet de vader naar het be volkingsregister gaan. We wil len in dit land namelijk graag precies weten hoe overbevolkt we zijn. Gaat die vader dus niet richting stadhuis: bekeuring. De buitenlander werd op 12 ja nuari van het vorige jaar vader. In het ziekenhuis zei verlos kundige Donders - what's in a name - tegen hem dat hij z'n baby moest aangeven. Volgens de rechter had de vader toen geknikt, ten teken dat hij het had begrepen. bent u niet gegaan. door Wim Brands wilde de rechter gistermorgen weten. "Ik kon niet gaan, om dat ik moest werken. Ik dacht: een paar dagen later kan ook wel". Hij wist dus niet dat een baas hem wel even had laten gaan om naar het stadhuis te gaan? "Nee", antwoordde hij. De bui tenlander werd desondanks conform de eis van de officier van justitie veroordeeld. Der tig gulden boete. Op de balie In de zaal zat een kind, het was snel duidelijk. Zo nu en dan voorzag hij het rechterlijke ge beuren van commentaar. Wat- ie zei, geen idee, maar hij zei het zeer beslist. Toen z'n moe der, verdacht van fout parke ren, moest voorkomen ging hij ook mee naar voren. Al snel zat hij op de balie. We waren benieuwd wat de rech ter hiervan zou zeggen. Me vrouw!. Dit is geen crèche! - Vergeet het maar. Hij bekeek het tafereel gelaten. Alleen aan het eind van de zitting, toen het knaapje over de balie be gon te schuiven, besteedde hij aandacht aan het kind: "Zo, hij kruipt al vast naar huis". LEIDEN De faculteitsraad van de Leidse letterenfaculteit heeft gisteren zijn ongenoegen laten blijken over de plannen om Ita liaans en Slavisch te laten ver dwijnen uit Leiden. Een voorstel om niet meer mee te doen aan de vergaderingen van de zogenaam de taakverdelingscommissie werd door het bestuur van de fa culteit principieel juist, maar praktisch onhaalbaar geacht, aangezien college van bestuur en universiteitsraad daar zeker niet voor zouden voelen. Decaan Hennephof schetste de he le gang van zaken rond de bezui nigingen als onzindelijk. De kri tiek die de universiteitsbestuur der Koornstra, de Leidse onder handelaar, de laatste tijd te ver duren had gekregen was zijns in ziens niet geheel terecht. "Vooral dank zij de inspanningen van Koornstra is het bedrag dat lette ren moet bezuinigen in Leiden verlaagd tot 4,04 miljoen". Het is nu overigens aan de raad om vast te stellen in welke vorm Sla visch en Italiaans gehandhaafd kunnen blijven als bijvak in Lei den. Volgens de decaan zal de minister in elk geval het plan zo als het er nu ligt wel aanvaarden en er wellicht ook nog op wijzen dat er bij Spaans kan worden be zuinigd. Universiteitsbestuurder Koornstra heeft gisteren de universiteits raad laten weten dat alle instel lingen van wetenschappelijk on derwijs de brief van minister Deetman hebben verworpen waarin deze de raden verzoekt hem volmacht te geven voor overleg met de taakverdelings commissie. Hierdoor zouden de raden buiten spel komen te staan. Een voorstel uit de raad om de fa culteiten meer tijd te geven om te reageren op de bezuinigings voorstellen werd uiteindelijk niet in stemming gebracht. Dit vooral omdat andere instellingen hebben laten weten wel tijdig met een definitief standpunt te zullen komen. P.S. Harmsen overleden LEIDEN - Oud-wethouder P. S. Harmsen is onlangs op 71-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zoe- termeer overleden. Harmsen was voorzitter van de CHU in Leiden en voor die partij jarenlang (van 1962 tot 1970) wethouder van fi nanciën en economische zaken, later (van '70 tot '73) ook voor personeelszaken. Onder zijn bestuur verschenen de invloedrijke nota's over de arm lastige positie van Leiden. De no ta's 'Leiden in Last' en 'Leiden voorgoed in Last' overtuigden de hogere overheden van de nood zaak om de gemeente Leiden fi nancieel te steunen. DINSDAG 1 MAART 1983 Informatie van Lakenhal vindt (te) gretig aftrek LEIDEN - Een onverkwikkelij ke zaak: de losbladige informa tie, die museum De Lakenhal sinds oktober vorig jaar bij de museumzalen heeft liggen, worden gepikt. Alle bladen, voorzien van informatie over de in de zalen tentoongestelde voorwerpen, worden uit hun bakjes meegenomen. Maar de schrik was groot toen mu seumdirecteur Wurfbain on langs de perspex centenbakjes opende: bijna de helft van alle informatieblaadjes was zonder betaling meegenomen. Er was tienduizend gulden in de informatiebladen gestoken. En die hadden via de perspex bak jes in kwartjes moeten terug komen. De enige afdoende op lossing, de bladen alleen nog via de receptioniste verkopen, zou tegen elke bedoeling in druisen. De bladen moeten lig gen waar ze horen: bij de mu seumzalen. De museumdirecteur heeft nu drie oplossingen voorgesteld aan het bestuur van De Laken hal. Alle informatiebladen tweemaal zo duur maken, al leen de prijzen bij de zalen ver dubbelen (de receptioniste blijft ze dan voor een lagere prijs verkopen) of een toekom stige catalogus zo duur maken dat het veilies op de informa tiebladen wordt goedgemaakt. De staf van het museum blijkt voor het laatste voorstel het meest te voelen. Wurfbain zelf is er echter nog niet uit. Volgens hem is deze oplossing te vergelijken met het verhogen van de benzine accijns om anderen goedkoop met het openbaar vervoer te la ten reizen. Hij heeft zijn hoop dan ook gevestigd op de ver koopresultaten van de laatste maanden. Hopen dus op louter fatsoenlijke museumbezoe kers. LEIDEN - Het postkantoor aan de Breestraat heeft zijn dienst verlening uitgebreid. Voortaan is het postkantoor ook op zaterdag voor alle lokethandelingen ge opend. De bestaande beperking voor spoedeisende zaken en het zaterdagrecht zijn vervallen. De openingstijden zijn van negen tot twaalf uur. Geen vijf stafkrachten voor Centrum Onderdak LEIDEN Het Centrum Onder dak, dat wordt gebouwd aan de Rembrandtstraat, zal toch moe ten beginnen met 4,7 stafkrach ten. Een voorstel van de Leidse oppositiepartijen om de formatie uit te breiden tót vijf stafkrach ten, haalde het gisteravond niet in de gemeenteraad. Van de col legepartijen PvdA en WD stem de alleen Toos Fallaux (PvdA) Het eerste jaar na opening van het daklozencentrum zal na, worden bekeken of de 4,7 stafkrachten inderdaad kunnen zorgen voor een 24-uurs-bereikbaarheid. De aanwezigheid van een staf kracht, 24 uur per dag, is name lijk een van de voorwaarden die het centrum zichzelf stelt. Overi gens stelde de gemeenteraad gis teren een krediet van 207.000 gul den beschikbaar die nodig was om het Centrum Onderdak af te bouwen. Japan (1) In het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat is woens dagmiddag een porogramma over Japan voor de jeugd van acht tot dertien jaar. Eerst wordt de film "Dagelijks leven in Tokyo" gedraaid. Daarna kunnen de kinderen van pa pier een model van een Japans theehuis bouwen. Zo'n theehuis staat in de tuin van het mu seum. Uiteraard kan ook de af deling Japan worden bezich tigd, met spullen die in een theehuis worden gebruikt voor een theeceremonie. Aanvang twee uur. Japan (2) Bij K&O begint deze week een project over Japan. Op zeven achtereenvolgende donderdag avonden zullen er voordrach ten worden gehouden over kunst, religie en cultuur, om lijst met klankbeelden, kleuren dia's en films, maar ook met demonstraties zoals Ikebana- bloemschikkingen en de Japan se theeceremonie. Aanstaande donderdag houdt dr. W. van Gulik, directeur van het mu seum voor volkenkunde, om kwart over acht een lezing over de culturele aspecten van Ja pan; tevens wordt de film "The crafts of Edo" vertoond. Verder zijn er tiidens dit Japan project exposities in het K&O- gebouw aan de Oude Vest van Japanse prenten door Galerie Hofland, kunstobjecten van de ontwerpstudio "Unieke pro ducten" en een leestafel met Ja panse boeken. In de openbare bibliotheek aan de Nieuw- straat is verder gedurende een maand een speciale tentoon stelling van Japanse boeken in gericht. Kamerverhuur Het Jongeren Advies Centrum houdt donderdag een informa tie-avond over de opzet van een non-profit kamerbureau, waarvoor nog vrijwilligers worden gezocht. Het JAC vindt de bestaande kamerbureau's te commercieel en wil daarom een organisatie op poten zetten, die niet op winst uit is. De infor matie-avond is in het JAC-ge- bouw, Caeciliastraat 67 en be gint om acht uur. Dat zal voor taan elke donderdag het geval zijn. Ook is het mogelijk telefo nisch inlichtingen in te win nen: JAC. tel. 071-126052. Waardstraat De gemeente belegt donderdag een inspraakavond over de in deling van het gebied bij de toekomstige woningen aan de Waardstraat. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Welzijn, Bree straat 117, en begint om half acht. Groepsvakanties De Stichting Kamp- en Reiswerk organiseert groepsvakanties voor jongeren van twaalf tot dertig jaar. Verdraagzaam heid en een sterke betrokken heid bij natuur en samenleving staan bij de stichting hoog in het vaandel geschreven. Zeil-, surf-, fiets- en 'rugzakkampen' worden door de stichting geor ganiseerd, evenals expressie kampen en buitenlandse rei zen. Wie een dergelijk kamp wil leiden, kan donderdag te recht op een informatie-avond in het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia, Rapen burg 100/102. Aanvang half acht. Homo-groep De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit begint een gespreks groep voor vrouwen en man nen die willen praten over ho moseksualiteit. Onderwerpen in de groep kunnen zijn: ou ders, werk, relaties, nichterig heid, sex, solidariteit. Inlich tingen: tel. 071-760805 of 071- 131872. Pieters- Academie- wijk De Vereniging voor de Pieters- en Academiewijk en Levendaal- West houdt woensdag 23 maart in het gebouw van Ars Aemula, Pieterskerkgracht 9, een alge mene ledenvergadering. Aan vang kwart over acht. Op de agenda staan onder meer een statutenwijziging en een be stuurswisseling. Huisvrouwen Mevrouw Hartman houdt voor de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen don derdagmiddag een lezing met dia's over tuinen en kastelen in Zuid-Engeland in het vereni gingsgebouw In 't Want. Noordeinde 2a. 's Avonds be gint de vereniging in Wiener- wald (Steenstraat) met de cur sus gesprekstechniek, aanvang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4