CSM lonkt naar VS c NMB stopt winst in stroppenfonds Boete op weigeren korter werken Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Mobylette op sterven Venezuela remt kapitaalvlucht Suikergigant investeert in merkartikel OPEC: snel nieuwe prijs Spaarbanken Rusland gaan auto's verloten DINSDAG 1 MAART 1983 Rookworst Vijf van de negen met het predi kaat "extra kwaliteit" aangepre zen rookworsten voldoen niet aan de gestelde minimumeisen. Die conclusie trekt Konsumen- ten Kontakt uit een onderzoek naar in totaal 27 rookworsten. Enkele rookworsten zonder keurmerk bleken wel aan die ei sen te voldoen. KK spreekt dan ook van een 'slechte beurt' voor de propagandisten van het keur merk. het Produktschap voor vee en vlees en het ministerie van Landbouw. 3Andere bevindingen van KK: een rookworst bestaat gemiddeld uit vijftig procent water en dertig procent vet; in het oosten des lands zijn de beste rookworsten te vinden; de Hemaworst dankt zijn populariteit aan een melk zuurtoevoeging. Telefoontarief Telefoheren met de Verenigde Sta ten en Canada is met ingang van vandaag een kwartje goedkoper geworden. Daar staat tegenover dat het verlaagd tarief (van tien uur 's avonds tot tien uur 's och tends) vanwege 'piekvorming' is vervallen met als gevolg een ta riefsstijging van vijf cent. Dat vloeit voort uit een wijziging van de internationale telefoontarie ven. zo heeft de PPT meege deeld. Bellen met België, Luxemburg, Groot-Brittannië, Denemarken. Frankrijk, West-Duitsland. de DDR en Zwitserland wordt ze ven cent duurder als gevolg van hogere centrale- en schakelkos- ten. De overige tarieven verande ren vrijwel niet. Betalingsbalans 1 Het overschot op de Nederlandse betalingsbalans bedroeg vorig jaar tien tot twaalf miljard gul den, zo heeft minister Ruding (fi nanciën) gisteren meegedeeld op grond van voorlopige ramingen. Dat is een tegenvaller ten opzich te van de verwachtingen van het Centraal Planbureau, dat het overschor afgelopen najaar schatte op veertien miljard gul den. Ruding weet de lagere uit komst aan een lagere groei van de wereldhandel. Bloemenexport Nederland heeft in 1982 voor 1893 miljoen gulden aan snijbloemen en voor 347 miljoen guiden aan potplanten geëxporteerd, een stijging van 187 e,n respectieve lijk 83 miljoen gulden ten opzich te van 1881. Dat blijkt uit cijfers van het Bloemenbureau Hol land. In de verkoop naar West- Duitsland, de grootste afnemer, lijkt geen groei meer te zitten. Frankrijk en Engeland, de num mers twee en drie, kochten daar entegen wel meer bloemen. Een van de snelste 'groeiers' is Ame rika, waarheen voor 76 miljoen werd geëxporteerd (in 1981 34 miljoen). De VS staan nu op de vijfde plaats achter Zwitserland (72 miljoen) LEIDEN - Veemarkt: vandaag: 5771; weekaanvoer 7332. Slachtrunderen: 112; gebruiksvee 285; graskalveren 23; nuchtere kalveren 3961 (record); varken 686; biggen 45; schapen 595; bokken of geiten 34. Prijsnoteringen: slachtrunde ren zelfde als gisteren; nuchtere kalve ren 1.20 tot 1.95 per kg; slachtzeugen 2.90 tot 2.95. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 2000 tot 3000 per stuk; vare koeien 1800 tot 2550; pinken 1150 tot 1800; graskalveren 750 tot 1250; nuchte re kalveren rood 400 tot 540; zwart 100 tot 340; biggen 120 tot 130; schapen 210 tot 265; lammeren 230 tot 310; geiten 20 tot 105. Toelichtingen: slachtrunderen aanvoer/normaal; handel/rustig; prijzen/ stabiel; kalf- melkkoeien idem; vare koeien idem; vaarzen en pinken idem; graskalveren idem; nuchtere kalveren hoger, rustig, moeilijk te handhaven; varkens hoger, redeleijk, iets lager; lo pers en biggen hoger, redelijk, hoger; schapen en lammeren hoger, redelijk, moeilijk te handhaven; geiten normaal, vlot, stabiel. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 28 februari Boerekool per kg 75-88; rode kool 62; Waspeen AI per kist 5,90-8,20; All 4,- 7,-; BI 5,30-12,-; Cl 3,60-7,80; Aanvoer 297 ton. Economie PARIJS (GPD) - De Mobylette ligt op sterven. De oudste brommer ter wereld dreigt van de wegen te verdwijnen, nu de Franse rijwielfabrikant Moto- becane op de rand van het fail lissement zweeft. In '49 geboren, was de Mobylette de populairste fiets met be schaafd zoemende motor van de wereld. Motobecane produ ceerde er bij elkaar dertien mil joen van, en het begrip Moby lette werd van fabrieksmerk tot eigennaam. Maar de fabri kanten maakten verkeerde cal culaties en stortten zich in vreemde transacties Als het faillissement doorga it, staan er straks drieduizend werkne mers op straat. De Mobylette ook in Nederland een tijdlang razend populair kreeg zijn grote klap in Frank rijk toen in '76 de valhelm ook voor de gemotoriseerde fiets werd voorgeschreven. Vooral de vrouwelijke gebruikers voelden niets voor een valhelm en lieten voortaan hun brom mer in de garage staan. In '74 bedroeg de produktie nog 1.400.000 exemplaren. Dat zak te het afgelopen jaar tot 500.000 bemotorde fietsen. Terwijl Motobecane nog hoopte dat de energiecrisis een terug keer naar de oude Mobylette teweeg zou brengen, kwam hier om onverklaarde redenen niets van. Een kort moment interesseerde de vliegtuigmaker Marcel Daussault zich voor het be drijf. Het deed hem pijn, dat Frankrijk geen motorfietsen meer maakte, en hij had hoop Motobecane tot een fabriek van Franse motorfietsen te kunnen oppeppen. Toen Das sault zijn belang echter van 42 procent tot 12 procent liet zak ken, was er een begin van pa niek. Per dag gingen er wel 5000 aandelen in andere han den over, hoewel niemand pre cies kon vertellen in welke. Men fluisterde: de Franse ban ken. Begin deze maand verliet direc teur Jean-Claude Noblet het zinkende schip. Motobecane had toen in anderhalf jaar 40 miljoen francs verloren. Er is een kleine hoop dat concurrent Peugeot een deel van de pro duktie zou willen overnemen, zonder deel te nemen in het be drijfskapitaal of in de leiding. Ook de fabrikant van de carbura teurs, de firma Gurtner, wordt in de val van Motobecane mee gesleept. Gurtner heeft al sur seance van betaling aange vraagd. Devaluatie bolivar met 28,7 procent CARACAS (Reuter) - De koers van de Venezolaanse bolivar voor andere transacties dan de aflossing van schulden en de import van noodzakelijke goederen is gisteren met 28,7 procent gedevalueerd. Dat maakt deel uit van de maatregelen die een eind moeten maken aan de kapitaalvlucht. De handel in vreemd geld werd vorige week onder toezicht ge steld en bovendien voor een week opgeschort. De Venezolaanse minister van financiën. Arturo Sosa, heeft meegedeeld dat de koers van de bolivar voor de import van essentiële goederen en voor de aflos sing van buitenlandse schulden 4,30 per dollar blijft. Voor deviezentransacties die met minder belangrij ke zaken te maken hebben wordt de dollarkoers op zes bohvar gesteld. Er komt een vrije of zwevende koers voor de speculatieve handel in vreemd geld. Het is achttien jaar geleden dat de valutahandel in Venezuela voor het laatst onder toezicht werd ge steld De vorige aanpassing van de officié koers van de bolivar dateert van negen jaar geleden. Door de inzinking van de prijzen op de wereldmarkt voor olie zijn de Venezolaanse deviezeninkomsten verleden jaar sterk gedaald Dat zette de bolivar on der druk met als gevolg dat het vertrouwen in de munt afnam en veel mensen kapitaal naar het bui tenland gingen overmaken Dat kostte het land verleden jaar volgens minister Sosa tenminste vijf miljard dollar. Minister Sosa kon nog niet precies zeggen hoe de do- viezenbeheersing er uit gaat zien. Er is een commis sie ingesteld om de bijzonderheden uit te werken, tot de goederen waarvoor de oude koers blyft gel den zullen eerste levensbehoeften en geneesmidde len behoren, zo zei hy Om de inflatoire invloed van de devaluatie te beperken is er een pnjsstop van twee maanden afgekondigd Overtreders kunnen op flinke boetes rekenen, aldus Sosa. Opec basisprijs per vat olie (159 liter) S 36 3° _1S 10 L« AMSTERDAM (GPD) - CSM, de Centrale Suiker Maat- schappij, is op zoek naar geschikte fabrikanten van merkartikelen om op die manier de levensmiddelen- poot van het concern uit te breiden. 1973 '74 '75 '76 '77 '78 '79 80 81 82 ;83 PARIJS (Reuter/DPA/UPI) - Humberto Calderon Berti, de Ve nezolaanse minister van olie, heeft gisteren na afloop van be sprekingen op de ambassade van Koeweit in Parijs als zijn ver wachting uitgesproken dat er binnen een week een nieuwe prijsstructuur tot stand zal zijn gebracht voor olie uit de OPEC, de Organisatie van Olie-export- landen. Koeweit heeft gisteren de waar schuwing laten horen dat de Ara bische olielanden aan de Perzi sche Golf eventueel maatregelen zullen nemen om hun belangen te beschermen en een "redelij ke" produktie zullen handhaven. De tot de OPEC behorende Golf staten Saoedi-Arabië, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten willen samen met Irak en de niet bij de OPEC aangeslo ten Golf-landen Oman en Bah rein hun prijs met tenminste vier dollar per vat (van 159 liter) ver lagen, als er niet binnen de kort ste keren afspraken in het kader van de OPEC kunnen worden gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Middenstandsbank NMB heeft in 1982 een winst be haald van f 89,8 min, wat 39 pet minderis dan in 1981 toen een winst van f 147,5 min werd be haald. De winst voor voorzienin gen en belastingen was met f 626,1 min 14 pet hoger dan in 1981 (f 549,3 min), zo heeft de bank vooruitlopend op het jaarverslag meegedeeld. Ondanks het hogere brutoresultaat kwam de nettowinst aanzienlijk lager uit dan in 1981 als gevolg van de omvangrijke toevoeging aan de Voorziening voor Alge mene Risico's VAR van f 500 min over geheel 1982 (1981 f 310 min). Van deze toevoeging kwam f 325 min ten laste van het twee de halfjaar en f 175 min van het eerste halfjaar. De slechte gang van zaken in het Nederlandse be drijfsleven en de daaruit voort vloeiende toeneming van de risi co's, alsmede de gestegen lan- denrisico's maakt deze hogere toevoeging noodzakelijk, aldus de bank. Door de winstdaling en de vergro ting van het geplaatste aandelen kapitaal met 5 pet kwam de winst per aandeel uit op f 14,70, wat 42 pet lager is dan in 1981 (f 25,37, niet gecorrigeerd voor ka pitaalmutaties). In verband met deze ontwikkeling wordt het di vidend verlaagd tot f 8 per aan deel van f 50. Over 1981 werd een dividend uitgekeerd van f 12. Het aantal medewerkers bij de NMB Bank in Nederland nam met vijftien af tot 10.588. In het buitenland steeg het aantal per soneelsleden met 45 tot 360. De belangrijkste oorzaken van de, vooral in het tweede halfjaar (20 pet hoger), bevredigende ont wikkeling van het brutoresultaat waren de toeneming van de kre dietverlening, de verbeterde ge middelde rentemarge en de be perkte kostenstijging. De kredietverlening nam vorig jaar namelijk toe met 7 pet tot f 37,9 miljard, met name als gevolg van kredietverlening aan de over heid, verstrekte woninghypothe ken en buitenlandse kredietver lening. De reeds in 1980 gecon stateerde vertraging van de groei in de kredietverlening aan het Nederlandse bedrijfsleven heeft zich ook vorig jaar verder voort gezet. Die levensmiddelenpoot van CSM ontstond doordat het suikerbe drijf enkele jaren geleden de Ho- nig-activiteiten uit de failliete boedel van Koninklijke Schol- ten-Honig overnam. Nu maakte de levensmiddelengroep in het afgelopen jaar een omzet van 349 miljoen tegen 612 miljoen in de suikeractiviteiten. Tijdens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag zei ir. G. van Loon, directeur van CSM, dat CSM bij uitbreidings plannen zich blijft richten op het merkartikel. Hoewel sommige consumenten uitwijken naar goedkopere produkten blijkt hun plaats te worden ingenomen door nieuwe consumenten die vaker de maaltijd thuis gebrui ken. De daling van het besteed baar inkomen van de consument heeft dan ook geen invloed ge had op Honig. Mogelijkheden tot overnemingen in Nederland zijn gering, daarom wordt ook over de grens geke ken. Financiering van een derge lijke stap is geen probleem, ge zien de goede balansverhoudin gen van CSM. „Het mooiste zou zijn als we nog eens zo'n klapper konden maken als met Honig", aldus Van Loon, die verder zei dat CSM tientallen miljoenen be schikbaar heeft. Het afgelopen jaar heeft CSM Che mie Combinatie Amsterdam overgenomen. CCA is de groot ste producent ter wereld van na tuurlijk melkzuur en daarvan af geleide produkten. Die produk ten worden gebruikt bij de berei ding van voedings- en genees middelen. Via CCA denkt CSM uit te kunnen breiden in de VS. CSM heeft het afgelopen boekjaar bijzonder goed geboerd. De winst kwam met 30,9 miljoen uit op een niet eerder bereikt ni veau. Het dividend wordt ver hoogd van f3,75 naar f4,- per aan deel van f10,-, terwijl bovendien een uitkering in aandelen van 10 proent gedaan wordt. Voor het lopende jaar is de CSM- directie vol vertrouwen. Dat wordt gevoed door de gunstige renteontwikkeling en de prijs van energie. Het suikerbedrijf heeft het lopende boekjaar meer suiker geproduceerd dan ooit te voren, een gevolg van de mooie zomer. Normaal levert een hecta re suikerbieten circa 7 ton suiker op, het afgelopen jaar was dat bijna 9 ton. In de levensmiddelen valt de gang van zaken tot nu toe niet tegen. Verwacht wordt dat de omzet de 1 miljard zal overschrijden. In het suikerbedrijf zal circa 50 mil joen gulden worden geinves- teerd, in het levensmiddelenbe- drijf rond 16 miljoen gulden. Top Philips: Europa weer interessant dankzij chip DEN HAAG (ANP) - Dr. W Dekker, president van de raad van bestuur van Philips, verwacht dat er een accent verschuiving gaat komen in de investeringen terug naar de meest interessante markt gebieden, west-Europa en Noord-Amerika. Als Neder land zich matigt in zijn loon ontwikkeling, is dit een mooi land om hoogwaardige on derzoek- en ontwikkelingsac tiviteiten te huisvesten, aldus de Philips-topman in een pré- advies voor een symposium dat Elseviers Weekblad op 11 maart in Amsterdam houdt. De verschuiving van investe ringen uit landen met relatief lage loonkosten naar het "du re" noordelijk halfrond is een gevolg van de automatise ring. Een machine in Ham burg produceert even duur als op Taiwan, legt hij uit. LONDEN (Reuter) - In Zuid.-Wa.les zijn de mijnwerkers gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan uit protest tegen de plannen om een 120 jaar oude mijn in dit gebied te sluiten. De 23.500 stakers willen het werk niet hervatten zolang de Britse genatio naliseerde kolenindustrie niet haar plan opgeeft om de verliesmakende mijn Lewis Merthyr bij Pontypridd in juli te slutten. MOSKOU (Reuter) Spaarbanken in de Sowjet-Unie gaan auto's verlo ten om het sparen te stimuleren en zo aan meer geld te komen voor de financiering van de uitgaven van de gemeenten, die al geruime tyd met een ernstig gebrek aan kasmiddelen kampen, zo meldt het vakbonds blad Troed. Er wordt op het ogenblik een proef mee genomen in de Sowjetrepubliek Tadzjikistan. Mensen die bereid zijn tenminste 3650 roebel (volgens de officiële koers zo'n 13.500 gulden) voor zes maanden op een speciale renteloze reke ning te zetten dingen mee naar een Lada en hebben daarby een kans van één op de tweehonderd. Russen die een auto willen kopen moeten daar anders een paar jaar op wachten. CNV wil meer druk op werkgever UTRECHT (GPD/ANP) - Bedrijfs takken die geen overeenstem ming kunnen bereiken over ar beidstijdverkorting moeten wor den 'gestraft' met een extra pre mie verhoging. Dit 'boetesys teem' zou een stimulans moeten zijn voor bedrijven en vakbon den om tot afspraken te komen over het inruilen van prijscom pensatie voor korter werken. Dat zei vice-voorzitter van het CNV, Henk Hofstede, gisteren na af loop van de verbondsraad in Utrecht, waar de nota "Meer werk voor meer mensen" werd gepresenteerd. Als de werkgever ae ondehande- lingen over arbeidstijdverkor ting blokkeert, zou hij meer pre mie moeten betalen. Ligt de schuld bij de werknemer dan krijgt deze de rekening gepre senteerd. De regering zal hierbij als 'scheidsrechter' moeten op treden. De christelijke vakcen trale denkt daarbij in eerste in stantie aan de wachtgeldpremie. Deze premie wordt nu voor de helft door de werkgever en voor de helft door de werknemers op gebracht en geldt voor d<u ei te zes weken van werkloosheid. Rechtstreeks ingrijpen in de vorm van een loonmaatregel wyst het CNV van de hand Zelfs lu t dreigen met loonmaatregelen is al voldoende om een cao-overleg te frustreren", zei Hofstede. De vakcentrale vindt dat het hoog tijd wordt, dat politici stoppen met het verstoren van dat over leg. Het CNV voelt niet voor het dwin gend opleggen van kotf werken. In tegenstelling tot de FNV-voorzitter Wim Kok. die het afgelopen weekeinde liet weten daar wel voor te voelen. Ook in het CDA zijn dergelijke geluiden te horen. Hofstede merkte op dat het CNV het eens is met de WD. waar wordt gesteld dat de rege ring niet mag ingrypen. "Ook de ze party heeft wel eens iets goeds", zo zei hy. Het 'boetesysteem' dat het CNV voorstaat kan een stéuntje in de rug voor de werkgevers beteke nen. De dreigende hogere pre mie i m hts i.irdig, omdat zo al leen de partij die dwarsligt be taalt. Dat de regering als scheids rechter zo kan beïnvloeden wat wel en met gewenst is op het ge beid van korter waken bei ne geven waar het CNV mee kU Ie ven, aldus Hofstede. 14.00 13.80 35.30 35.00 DINSDAG 1 MAART 1983 ACTIEVE AANDELEN Philips (Div."83f 262.50 261.50 130.60 44,10 325.00 111,30 105.30 46,50 - 41,20 - Dell MIJ Dcsmux Dorp co co. Douwc Huberts BINNENLANDSE AANDELEN Leldschc Wol Nrdap K'ed. Credlet Nol. Scheepshyp Rotnmenhol I Schuppeo Schultersv Salveob Bank Tllb. Hyp. i Tw Kabel I Twljnstra t VRG Gem Bei 86.80 86.00 535.00 515.00 100,00 i 10.80 121 50 122.50 205.00 205.01 26,60 27.00 249,00c 248.01 131,50 14l".50 1 Rijtuig LVerf 158,00 136.50 100.00 126.50 172,50 215.00 210.00 74,00 74,40 104.80 105.00 124.00 125.00e BELEGGINGS INSTITUTEN Holl. Sea Search Hunter D HYA-Myen cert. I.H.C. Inter Ind. Maatsch. 48,80 35Ï30 133.50 135.00 207 50 205.00 M100 X4100 105.50 16550 1310,00 1280.00 1J3.00 132.20 GOUD EN ZILVER GOUD 34600 35000 ZILVER 850 950 BUITENLANDS GELD A/nenkaanse dollar 2.62 Enfelse pond Belg franc (100 5 20 Duitse mark 1001 t<o ll Ital lire (10 000) l ft r. Portugese wc 100» 2 45 Zweedse kroon (100) Noorse kroon lOOi Deense kroon 100) Oost shilling (100) Spaa n*e peseta 1100 Griekse drachme 100) Finse mark (100) bmi Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs rea geerde vandaag nauwelijks op de onverwachte discontoverlaging. De stemming was licht verdeeld en van grote koersafwijkingen was rond het middaguur geen sprake Wel werd in sommige fondsen, met name KLM, leven dig gehandeld De eerste oflk k koa van da 6.75 pet. obliga ties KLM, die tegen 100 pet. werd uitgegeven, was 110.50. De eerste officiéle koers van de nieuw uit- gegi vt n wa 132. Ook de staatsfondsen veranderden weinig in koers De markt was vry stil en slechts enkele obliga- Ues. met name de hoger rentende waarden, konden een weinig aan de koers toevoegen. Bcursknn- gen waren verbaasd dat er nau- wclyks een reactie optrad na de discontoverlaging. By de internationals moest Unile ran las van 1.80 op 192 toestaan Het publiek was af wachtend omdat pas laat in de middag de resultaten over 1982 bekendgemaakt zouden worden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17