Verdampingsmeters drukken gasverbruik Gemeenten moeten gezamenlijk toerisme in regio bevorderen Geld van Vicon-personeel goed besteed Individuele meting blokverwarming in Koudekerk aan den Rijn succes PAGINA 16 Streek DINSDAG 1 MAART 1983 Nieuwe bollenstreekroute is eerste aanzet DUIN- EN BOLLEN STREEK - De nieuwe bollenstreekroute is de eerste aanzet voor een re gionaal toeristisch beleid in de duin- en bollen streek. Dit vindt J. ten Doeschate, secretaris van het Samenwerkings Or gaan Bollenstreek (SOB). Ten Doeschate zegt dat het wenselijk is dat de ver schillende gemeenten in de regio met elkaar de duin- en bollenstreek pro moten. 'De gemeenten maken op dit mo ment op eigen houtje reclame. In andere regio's zijn echter goede ervaringen opgedaan met het ge zamenlijk promoten van de streek". Het is niet de bedoeling van het regionaal toeristisch be leid dat het eigen karakter van de dorpen naar de achtergrond wordt verschoven, zo zegt Ten Doeschate. Wel moet het moge lijk zijn om dc toeristische voor zieningen gezamenlijk naar bui ten te presenteren. Het beginnetje van dit beleid, de bollenstreekroute, is overigens een voortzetting van de oude bloembollenroute, een toeristi sche route die tot 1982 door de ANWB in het bollenseizoen in de streek werd uitgezet. Vorig jaar maart liet de ANWB het SOB echter weten dat het toenmalige ministerie voor crm de subsidie voor de bollenroute had inge trokken. Iets waar de gemeenten allesbehalve gelukkig mee wa ren. Immers, het bollenseizoen stond voor de deur en het was voor de gemeenten èn het SOB toen te laat om nog maatregelen te nemen. De routeborden wer den derhalve voor één jaar op stal gezet. Volgens Ten Doeschate was het belangrijk dat er dit jaar wel een nieuwe toeristische route kwam. "Als de route twee jaar zou zijn weggevallen zouden er ongetwij feld minder dag-recreanten, de mensen de route voornamelijk rijden, naar de streek zijn geko men. En dat is wel het laatste wat we willen. Met een dergelijke route verkennen de dagrecrean ten meteen de streek en daar pik ken Noordwijk en Katwijk onge twijfeld hun graantje van mee", aldus Ten Doeschate. door Wim Wegman "Vooral ook omdat mensen door de economische recessie de vakantie dichter bij huis door brengen" voegt hij er aan toe. Hij vindt dat de duin- en bollen streek naar verhouding nog niet voldoende van die tendens heeft geprofiteerd. Het aantal toeristen naar de kust is tot nu toe minder gweest dan verwacht. Net op tijd De ruïne van het slot Teylingen is Sassenheim. Als het aan het SOB ligt kunnen de toeristen die de bollenstreekroute rijden deze attractie volgend jaar bezichtigen. (Archieffoto Holvast) Overigens had het niet veel ge scheeld of de bollenstreekroute was er ook dit jaar niet gekomen. De financiering is maar net op tijd rondgekomen. Eind vorig jaar verzocht de ANWB het SOB of de gemeenten de route wilden betalen. De beslissing moest ech ter wel voor 10 februari zijn ge nomen. In allerijl heeft het sa menwerkingsorgaan een voor stel voorbereid dat op 9 februari in principe door de deelnemende gemeenten werd goedgekeurd. De definitieve goedkeuring van de gemeenten kreeg het SOB twee dagen later, na een rondrit langs de zeven deelnemende ge meenten, Hillegom, Sassenheim, Lisse, Voorhout, Noordwijker- hout, Rijnsburg en Noordwijk. Deze gemeenten moeten gezamen lijk een bedrag van 4500 gulden per jaar neertellen voor de aan schaf en de instandhouding van de routeborden. "Mede door het lage bedrag per gemeente en de betrekkelijk grote belangen van de route, denk ik dat het zo snel is gelukt om de toestemming te krijgen van de gemeenten", zegt Ten Doeschate. Overigens wordt er nog onderhandeld met de ge meente Oegstgeest over de aan schaf van borden dóór. Het grote verschil met de oude bol lenroute is dat de bollenstree kroute permanent is. "De borden voor de voormalige bollenroute werden alleen tijdens het bollen seizoen geplaatst: van de ope ning van de keukenhof tot begin juni. De borden voor de bollen streekroute blijven het hele jaar door staan. Wij vinden namelijk dat de duin- en bollenstreek ook buiten het bollenseizoen interes sant zijn", zegt Ten Doeschate. Een permanente route is boven dien goedkoper dan een route waarbij de bewegwijzering twee maal per jaar moet worden aan gebracht en weer moet worden weggehaald. Boulevard oude bollenroute. Daar gaat vol gend jaar waarschijnlijk veran dering in komen. Het SOB gaat al dit vooijaar onderhandelen met de deelnemende gemeenten en de gemeenten die dit jaar nog buiten de route liggen om de bol lenstreekroute te wijzigen. "In de route kunnen bijvoorbeeld het slot Teylingen in Sassenheim en 't Huys Dever in Lisse worden opgenomen. Maar ook de ge meente Katwijk, die nu in haar geheel buiten de route valt. En dat terwijl de Katwijkse boule vard toch genoeg markants heeft te bieden. Daarmee wil ik niet zeggen dat de route ook daad werkelijk over de boulevard gaat lopen, dat valt allemaal nog te bezien. Misschien is het zelfs ver keerstechnisch onmogelijk", zegt Ten Doeschate. 't Hu ijs Dever in Lisse: mogelijk wordt dit monument volgend jaar opgenomen in de toeristische route door de bollenstreek. (Archieffoto Holvast) NIEUW-VENNEP - "De kantine is anderhalve me ter hoger geworden door een vergissing van de bou wer. Ja, dat maak je mee in India. Het voornaamste is echter dat het gebouw, twee jaar nadat er geld voor is bijeengebracht, nu in gebruik is genomen". Ing. J. Ph. Hooftman van het Nieuw-Vennepse be drijf Vicon over de door het personeel van dit be drijf aan de zusteronder neming in India geschon ken geld voor de bouw van een kantine bij het be drijf. Twee jaar geleden zamelden de Vi- con-werknemers voor hun India se collega's in de plaats Bangalo re een bedrag van ruim 90.000 gulden in. Het geld werd bijeen gebracht doordat de werkne mers hun verdiensten van twee open avonden die het bedrijf voor de plaatselijke bevolking organiseerden niet incasseerden. Op deze wyze wilden de Vicon- werknemers iets doen voor hun collega's in zuidelijk India. Het bedrijf in Bangalore waar onge veer 200 mensen werken, had tot voor de opening van de kantine slechts een schamel gebouwtje. In het nieuwe onderkomen is naast de ruimte om te eten een keuken opgenomen, waar de maaltijden voor het personeel worden klaargemaakt. Volgens Hooftman heeft het na de actie zeer veel moeite gekost om het geld naar India te krijgen. Het Vicon-bedrijf is voor 40 pro cent in Nederlandse handen. De rest van de aandelen is in het be zit van een Indiase partner. Wil het Nederlandse moederbedrijf in India investeren dan moet de partner ook meedoen, maar dan voor zestig procent. Dit is een maatregel van de overheid in In dia. Indiaas zusterbedrijf neemt kantine in gebruik door Kees van Kuilenburg "Dat geld is bij onze Indiase colle ga niet zomaar beschikbaar", zegt Hooftman. "Wij hebben dan ook heel wat moeten correspon deren met de regering in New Delhi om duidelijk te maken dat dit geld geen investering is maar een schenking aan de collega's in Bangalore. Pas vorige maand hebben we toestemming gekre gen om die 90.000 gulden naar India over te maken, zonder dat de Indiase partner haar deel hoeft bij te dragen. Vandaar ook dat het allemaal wat langer heeft geduurd dan we gedacht had den". Bijdrage Met de bouw van de kantine hoopt het personeel van Vicon in Nieuw-Vennep een bijdrage te hebben geleverd om de levens standaard van de Indiase colle ga's te verhogen. Hooftman, die bij Vicon verantwoordelijk is voor de produktie-afstemming wereldwijd, bracht vorige maand nog een bezoek aan Bangalore. "Het is vaak zo dat mensen in die landen die een job bezitten de zorg op zich hebben genomen voor hun gehele familie. In de re gel trekken ze dan zelf wat voe ding betreft aan het kortste eind. Nu krijgen ze in de kantine door het bedrijf een maaltijd ver strekt. Dat betekent dat ze beter bestand zijn tegen mogelijke ziektes. Want ziek worden in die De kantine in Bangalore. Door e geworden dan de bedoeling was. landen betekent onherroepelijk verlies van je baan. Voor het be drijf houdt het in dat je om de haverklap weer andere mensen moet opleiden. Het mes snijdt i vergissing van de Indiase dus duidelijk aan twee kanten", meent Hooftman. Tijdens zijn bezoeken aan India heeft Hooftman een duidelijk beeld gekregen van de wijze s het gebouw anderhalve meter hoger (Foto Vicon) waarop wordt gewerkt. Een voorbeeld: "De bouwer heeft bij het begin van de bouw van de kantine bij het opmeten een fout gemaakt doordat hij de hoogte heeft opgenomen op het hoogste punt van hét bedrijf. De kantine bleek dan ook prompt anderhal ve meter hoger te zijn geworden dan de tekening en maquette aangeeft. Dat leverde wel een strop op van 30.000 gulden waar het Indiase bedrijf voor opdraait. Maar de kantine is er wel door verbeterd. Vrouw Daarnaast was het Hooftman opge vallen dat bij de bouw van de kantine de vrouw voor het zware werk wordt gebruikt. "Ik heb ze daar zien sjouwen met moppen steen op het hoofd, daar werd je koud van. Terwijl de mannen zich met het lichte werk bezig houden. Als je dat voor het eerst ziet is dat een rare gewaarwor ding". Het bedrijf in India is twaalf jaar geleden opgezet door Vicon. Het idee omn in dat land een bedrijf op poten te zetten kreeg vorm na een reis die Vicon-oprichter Her- bert Vissers door dat land maak te. "Vissers was getroffen door de armoede die er geleden werd en besloot daar iets aan te doen. Het bedrijf werd aanvankelijk geleid door Nederlanders, maar later overgenomen door mensen uit het land zelf. Vorig jaar haal de het bedrijf een omzet van acht miljoen. Als je dat vergelijkt met de rest van de Vicon-bedrijven een gering bedrag. Voor het be drijf in Bangalore gelden echter wat andere maatstaven. Voorop staat voor ons dat de plaatselijke bevolking er wat aan heeft", al dus Hooftman. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Door het gebruik van vloeistofverdam- pingsmeters is het gasver bruik van de twee wo ningcomplexen aan de Tolhof en het Achterom in Koudekerk met sprongen teruggelopen. Deze me ters bieden de mogelijk heid om bij blokverwar ming toch het individuele gebruik van de bewoners te meten, zodat iedereen betaalt wat hij of zij echt gebruikt. Een proef met deze meting is de Koude- kerkse woningbouwver eniging Goed Wonen zeer goed bevallen. Bij blokverwarming met één cen trale ketel per complex betalen als regel niet de bewoners wat zij gebruiken, maar wordt het totale gasverbruik gedeeld op het aan tal bewoners. Sommigen betalen dus veel te weinig, anderen veel te veel. Het gevolg is vaak dat ie dereen flink stookt, omdat de bu ren dat ook doen of omdat die toch meebetalen. Door de indivi duele verbruiksmeting wordt dat effect voorkomen. Het gasver bruik in de Tolhof (negentien woningen) liep terug van ruim vijftigduizend kubieke meter in 1980 tot bijna vijfendertigdui zend kuub in 1982. Bij het Achterom (dertig woningen) wa ren die cijfers respectievelijk vijfenvijftigduizend en vieren dertigduizend kubieke meter Verdamping De vloeistofverdampingsmeter werkt volgens het principe dat naarmate het warmer is, er meer vloeistof verdampt. Alle radiato ren in de complexen worden voorzien van een dergelijke me ter. Aan het einde van het stook- seizoen wordt in alle woningen bekeken hoeveel vloeistof in de - verzegelde - meters is verdampt. Dit wordt gedeeld op de hoeveel heid gebruikte energie, zodat eenvoudig kan worden berekend hoeveel elke bewoner heeft ge bruikt. Wanneer een radiator het hele stookseizoen niet wordt aange zet, is er toch een geringe ver damping. Volgens de woning bouwvereniging leidt dit niet tot onbillijkheden, omdat deze "na tuurlijke verdamping" voor alle woningen gelijk is. Knoeien met de meters is volgens Goed Wonen niet mogelijk. "Proefondervindelijk is vastge steld dat een poging tot beïnvloe ding alleen maar averechts werkt, waardoor het aandeel in het warmteverbruik hoger in plaats van lager wordt", aldus de woningbouwvereniging. De be sparingen zijn opmerkelijk. In twee jaar tijd liep het verbruik in beide woningcomplexen met ve le duizenden kubieke meters gas per jaar terug. Dat betekent, al dus Goed Wonen, dat de huur ders over de stookperiode juli 1981-juni 1982 "behoorlijke be dragen" terugkrijgen van het energiebedrijf Rijnland op hun voorschotbetalingen. Zijpe beslist over opslag kernafval DEN HAAG (GPD) - Burgemees ter en wethouders van de Noord hollandse gemeente Zijpe beslis sen vandaag of medewerking wordt gegeven aan de bouw van een opslagplaats voor laag- en middel radioactief afval in Pet ten. Minister Winsemius (milieu beheer) heeft het college ver zocht het eerder ingenomen af wijzende standpunt te herzien, nu het ministerie van defensie, bereid is de schietproeven van het leger in de gemeente te ver minderen. Zeker is dat het uit kerncentrales, ziekenhuizen en laboratoria af komstige afval op het terrein van het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten, wordt opgeslagen, wanneer B en W van Zijpe vandaag beslissen medewerking te verlenen aan de bouw van de opslagloods en zij daarin aanstaande vrijdag wor den gesteund door de gemeente raad. Het bestuur en de onderne mingsraad van het ECN zijn al akkoord. Minister Winsemius, de Tweede Kamer en het provinciaal be stuur van Noord-Holland vinden dat opslag in Petten verre de voorkeur verdient boven de in eerste instantie gekozen lokatie in de gemeente Velsen. Het gemeentebestuur van Zijpe verzette zich tot dusver omdat het gebied al te zwaar belast is met de nucleaire activiteiten van het ECN en met twee schietter- reinen die de uitbreiding van de recreatie belemmeren. Overleg van Winsemius met staats secretaris Van Houwelingen (de fensie) heeft er nu toe geleid dat de schietproeven in Zijpe en de daarbij behorende geluidsbelas ting van 1 juni tot 1 september met 40 tot 50 procent worden te ruggebracht, terwijl in andere vakantieperioden helemaal niet meer wordt geschoten. Geen visserij op haring in de maand maart DEN HAAG - De pogingen van het Visserijschap om de harings vangst ook in maart toe te staan zijn op niets uitgelopen. "Ik heb gisteren daarover nog gebeld met Brussel. Ik zou een telefoon tje terug krijgen, maar ik heb niets meer gehoord. Dus gaat ik er van uit dat ons verzoek is afge wezen", aldus secretaris Langs traat van het schap desgevraagd. Het Visserijschap had in Brussel om opschorting van de sluiting van het vangstseizoen gevraagd omdat door de slechte weersom standigheden de vissers niet in staat zijn geweest de toegestane hoeveelheid haring te vangen. Minister Braks van landbouw en visserij liet echter vorige week al weten dat 28 februari de laatste dag was waarop op haring kon worden gevist. Volgens Langstraat zullen verder geen acties worden ondernomen tegen het nu voorlopig ingestel de verbod op de haringvangst.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16