Nieuw kabinet in Suriname Madrid niet 1)1 i j met flirt Algerije-Marokko Luns is bezorgd om verkiezingen West-Duitsland "Berouwvol" lid Rode Brigades vrijgelaten Naarendorp keert niet terug op post Russische raketten niet zo betrouwbaar RAI Amsterdam 4 tlm 13 maart 1Putei DINSDAG 1 MAART 1983 Buitenland PAGINA 13 ALESSANDRIA (UPI/Reuter) De Italiaanse autoriteiten hebben giste ren vroeg een prominent leider van de Rode Brigades vrijgelaten. Wiens getuigenverklaringen in de afgelopen jaren geleid hebben tot de arrestatie van de belangrijkste leiders van deze extreem-linkse organi satie. De 30-jarige Patrizio Peci werd van de zeer streng beveiligde gevangenis in Alessandria in het noordwesten van het land voor zijn eigen veilig heid tijdelijk ondergebracht in een niet nader aangeduide politiekazer ne. Hij werd in vrijheid gesteld op grond van de zgn "Pentiti"-wet die een clemente behandeling toestaat voor terroristen die "berouw" tonen en tegen hun voormalige collega's getuigenis afleggen. Peci's broer Roberto werd in augustus 1981 uit wraak vermoord nadat tips van de in februari 1980 gearresteerde Patricio leidden tot de moord op en arrestatie van leden van de Rode Brigades in het gebied van Turijn. Genua en Venetiè. Gerechtelijke kringen zeiden dat Peci in de nabije toekomst, voor het eerst morgen in Ancona aan de Adriatische kust, nog in verscheidene andere processen tegen terroristen zou getuigen. Daarna zal Peci ver moedelijk geholpen worden om onder een andere naam uit het ge zichtsveld te verdwijnen teneinde aan wraakoefeningen te ontkomen. ROME (GPD) - Sergej Antonov, de Bulgaar die ervan wordt ver dacht de moordaanslag van 13 mei 1981 tegen paus Johannes Paulus II te hebben georgani seerd. zou ook van plan zijn ge weest de Poolse vakbondsleider Lech Walesa uit de weg te rui men, tijdens diens bezoek aan Italië in januari van hetzelfde jaar. Antonov, die in de Romeinse Re- door Hein ten Kortenaar bibbia-gevangenis zit. hangende het onderzoek naar zijn aandeel in het complot tegen de paus. heeft naar verluidt gisteren de gerechtelijke mededeling gekre gen dat er een tweede onderzoek is geopend met betrekking tot een soortgelijk complot tegen Walesa. Overigens is zo'n „gerechtelijke mededeling" een formaliteit van Plan aanslag Lech Walesa in onderzoek het Italiaanse recht, die ten doel heeft te voorkomen dat de politie een onderzoek tegen iemand in stelt buiten diens medeweten. Het staat dus niet gelijk met een formele beschuldiging. Geruchten over Bulgaarse plannen tegen het leven van Walesa de den al de ronde sinds de arresta tie van Luigi Scricciolo, een Ita liaanse vakbondsleider, die be kend heeft voor de Bulgaarse ge heime dienst te hebben gewerkt. Als hoofd van het bureau buiten landse betrekkingen van de vak beweging stond hij in geregeld contact met de vrije Poolse vak bond Solidariteit en was hij ver antwoordelijk voor de organisa tie van de reis van Walesa, die Italic bezocht op uitnodiging van de vakbonden. Hij heeft van het begin af ontkend ooit informatie over de Poolse vakbeweging aan zijn Bulgaarse opdrachtgevers te hebben verstrekt, of iets anders tegen Solidariteit en zijn leider te hebben ondernomen. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa zou Scricciolo gisteren een zelfde gerechtelijke mededeling hebben ontvangen als Antonov. De beschuldigingen die tegen hen beiden worden ingebracht, zou den afkomstig zijn van de dader van de aanslag op de paus. Meh- met Ali Agca, die zelf ook betrok ken zou zijn geweest bij het plan om Walesa's auto tijdens diens bezoek in de lucht te laten vliegen. De Italiaanse justitie weigerde ieder commentaar op deze berichten; de Bulgaarse am bassade in Rome liet weten, dat de nieuwe verdenkingen tegen Antonov even ongegrond zijn als die met betrekking tot de aan slag op de paus. PARAMARIBO (ANP/GPD) Waarnemend president Ramdat Misier heeft gistermiddag het nieuwe Surinaam se kabinet beëdigd. De links nationalistische Palu (Pro gressieve Landbouwers en Arbeiders Unie) is, zoals ver wacht, sterk vertegenwoordigd met Alibux (premier en buitenlandse zaken), Caldeira (financiën en planning), Chin Joe (openbare werken, telecommunicatie en bouw nijverheid) en Vreeden (landbouw, beeteelt, visserij en bosbouw). Minister van sociale zaken Bharos en zijn col lega van volksgezondheid en arbeid, Boksteen, worden als sympathisanten van de Palu beschouwd. Opvallend afwezig in het nieuwe kabinet is Harvey Naarendorp, die minister van buitenlandse za ken was. Volgens welingelichte kringen in Paramaribo zou deze kort voor de beëdiging te kennen hebben gegeven dat hij geen mi nister wil worden. Zijn post wordt nu voorlopig door premier Alibux opgevuld. In Paramaribo wordt onderstreept, dat Naaren- dorps rol hierdoor niet is uitge speeld. Hij zal mogelijk worden opgenomen in het beleidscen trum, waarin ook legerleider Bouterse zit. Het kabinet is on dergeschikt aan dit beleidscen trum, waardoor Bouterse de machtigste man blijft in Surina me. In het nieuwe kabinet keren vijf ministers terug, die ook in het op Discriminatie De Europese Commissie gaat Italië op de vingers tikken, omdat dat land vrouwen dis crimineert. Vrouwen die zich na verandering van dienstbe trekking willen inkopen in een pensioen, moeten een ho gere inkoopsom betalen dan hun mannelijke collega's. Het Italiaanse ministerie van arbeid rechtvaardigt deze maatregel met het smoesje dat vrouwen gemiddeld lan ger leven en eerder met pen sioen gaan. Blote bokser De tuchtcommissie van de Co lombiaanse boksbond heeft de schorsing van Antonio Cervantes opgeheven. De Co lombiaan zou 90 dagen niet in de ring mogen verschijnen, omdat hij zich naakt in de strijd had gemengd. Nadat Cervantes beterschap had be loofd, werd de maatregel te gen hem opgeheven. Defensie De Indiase regering heeft het parlement voorgesteld de de fensie-uitgaven met elf pro cent te verhogen. Vorig jaar gaf India al veertien miljard uit aan defensie. Voor het ko mende begrotingsjaar moet dat ruim zestien miljard wor den. Het begrotingstekort van India bedraagt meer dan vier mil jard gulden. Naar huis De Griekse regering heeft gis teren veertien generaals en twee luchtmaarschalken met pensioen gestuurd. Zij ont kende echter dat deze maat regel verband houdt met het gerucht over een militaire staatsgreep, dat zondag in Athene de ronde deed. 8 december vorig jaar afgetreden kabinet-Neijhorst zaten. Het zijn Sankasing, die van sociale zaken naar onderwijs en wetenschap pen is verhuisd, Sital (van volks gezondheid naar cultuur, jeugd, sport en volksmobilisatie), Fong Poen die de post transport, han del en industrie blijft behartigen, Frank Leeflang, die op binnen landse zaken en justitie blijft, en Eric Tjon Kie Sim, die de post natuurlijke hulpbronnen en energie blijft bezetten. Verder is als nieuwkomer Wilfred Mey- nard op de post leger en politie geplaatst. De Landelijke Organisatie van Su- rinamers in Nederland (Loson) heeft met verontwaardiging ken nis genomen van de nieuwe Suri naamse regering. De Loson is er van overtuigd dat ook deze rege ring niet in staat zal zijn het Suri naamse volk een nieuwe toe komst te bieden. VN-commissie De Nederlandse vertegenwoordi ger bij de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève heeft gisteren Suriname aangeklaagd wegens "moord in koelen bloe de" op vijftièn vooraanstaande personen. "Mijn delegatie voelt zich gedwongen de aandacht van de commissie te vragen voor be paalde gebeurtenissen die on langs plaats hadden in een land waarmee Nederland lange tijd nauwe betrekkingen heeft on derhouden", aldus prof. Kooij- mans in zijn betoog over Surina me. Gisteren begon de VN-com missie haar jaarlijkse openbare debatten over schendingen van de mensenrechten in de gehele wereld. Nederland heeft al eerder de aan dacht van de commissie geves tigd op de gebeurtenissen in Su riname. Het rapport van het Ne derlands juristencomité voor de mensenrechten (NJCM) dat op 14 februari is uitgebracht over de executies in Paramaribo, is ver spreid onder de 43 leden van de VN-commissie. Volgens Kooij- mans vallen de martelingen en executies die het rapport be schrijft onder de definitie van "standrechtelijke en willekeuri ge terechtstellingen". Kooijmans herhaalde dat Nederland pas be reid is de betrekkingen met Suri name te herstellen wanneer er betrouwbare garanties zijn dat de mensenrechten in dat land zullen worden geëerbiedigd. PARIJS (DPAJAP- Brandweerlieden aan het werk bij een Turks reisbureau in Parijs waar gisteren een aanslag werd gepleegd. Een werkneemster, een Franse telefoniste, kwam daarbij om het ieven vier anderen werden gewond. Het "geheime Armeense leger ter bevrijding van Armemè" heeft zich voor de aanslaa verant- woordelijk gesteld. <t to ap> MADRID (GPD) De ontmoeting tussen de Algerijnse president Chadli Benjedid en de Marok kaanse koning Hassan II van af gelopen zaterdag zal naar alge meen wordt aangenomen ver strekkende consequenties heb ben, niet alleen voor de turbulen te Noordafrikaanse regio, maar ook voor beider relaties met Spanje. Het treffen tussen de twee staatshoofden, die eerst de lunch nuttigden op Marokkaans gebied en vervolgens thee dron ken op Algerijns territoir, om zo doende protocollaire en nationa listische obstakels te omzeilen, betekent een eerste aanzet tot het definitief begraven van de strijdbijl tussen de twee buurlan den. Al snel na de Algerijnse onafhan kelijkheid in 1962 raakten Alge rije en Marokko verwikkeld in grensincidenten en een openlij ke oorlog om de soevereiniteit van het gebied rond Tinduf, op geëist door Marokko. In 1976 ver brak Marokko zelfs de diploma tieke betrekkingen, uit protest tegen de openlijke steun van Al gerije aan het Frente Polisario, de bevrijdingsbeweging in de voormalige Spaanse kolonie van Westelijk Sahara. Die was via het akkoord van Madrid in 1975 deels aan Marokko toebedeeld, en het overige deel werd door Marokko geannexeerd na de vrij willige terugtrekking van Maure- tanië daaruit. Alle pogingen, vooral uit het Arabi sche kamp, om beide landen weer tot elkaar te brengen, lever den tot dusver weinig tastbaar resultaat op. De voorzichtige toenadering tus sen Algerije en Marokko is in Spanje met gemengde gevoelens ontvangen. De Spaanse regering, die zijdelings betrokken is ge weest bij de bemiddelingspoging van de koning van Saoedi-Ara- bië, Fahd, en zelfs aangeboden had het eerste gesprek tussen Hassan en Chadli desnoods in Madrid te laten plaatshebben, heeft de toenadering op zich met gematigd optimisme begroet. De contacten met Algerije en Ma rokko zullen waarschijnlijk wat minder krampachtig verlopen dan tot nu toe het geval is ge weest. nu men zich in Madrid niet meer bij elke stap richting Algiers of Rabat zorgen hoeft te maken hoe de ander zal reage- Maar een eventueel Marokkaans- Algerijns eenheidsfront kan voor Spanje ook minder prettige con sequenties hebben. In de eerste plaats een verzwakking van Spanjes dominante positie in Middellandse-Zee-aangelegen- heden, of een moeilijker concur rentiepositie ten aanzien van ex port van bepaalde produkten naar de EG. Wat echter de Span jaarden voorlopig de meeste zor gen baart, is de mogelijke Alge rijnse steun aan de Marokkaanse eisen tot teruggave van de twee Spaanse enclaves, Ceuta en Me- lilla. Bestand tijdens pausbezoek MEXICO (DFP) Het gewapende verzet in El Salvador zal tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus de tweede aan het land een staakt- het-vuren in acht nemen. Dit hebben het nationale bevrijdingsfront Farabundo Marti cn het Revolutionaire Democratische Front gisteren in Mexico bekendgemaakt. De paus wordt op 6 maart in El Salvador verwacht WASHINGTON (Reuter) - De kernkopraketten van de Sowjet- Unie zijn niet accuraat of be trouwbaar genoeg om bij verras sing de raketsilo's in de Verenig de Staten te vernietigen. Volgens bronnen bij de Amerikaanse in lichtingendienst is dit gebleken uit door de Amerikanen verkre gen gegevens over Russische ra ketproeven. Daarbij zou aan het licht zijn geko men dat de Russische raketten in de naaste toekomst niet in staat zullen zijn de huidige Ameri kaanse intercontinentale Minu- teman-raketten uit te schakelen. Dit in tegenstelling met de argu menten van de regering-Reagan om de zeer kostbare MX-raket- ten te produceren. Amerikaanse spionagekunstma- nen en grondstations hebben sinds 1978 alle proeven gevolgd die de Sowjet-Unie met haar SS- 18 en SS-19 raketten nam. Zij volgden deze meest ontwikkelde wapens van de Russen van hun lanceerplaatsen ten noorden van Iran naar Siberië. Hoewel de Amerikanen de exacte doelen niet kenden konden zij door het afluisteren van de radiografische besturing concluderen dat de ra ketten in buitensporige mate "waggelden" en niet in staat zou den zijn de accuratesse op te brengen om de Amerikaanse ra ketbases b(j verrassing te treffen. ADVERTENTIE Alles wal er op, in. onder ol langs het water aan recreatie bestaat, vindt u op de HISWA En natuurlijk het water teil' Dit jaar heett de HISWA voor het eerst een gigantisch demonstratiebassin in huis, met maar liefst t miljoen liter water Vijf windgeneratoren, samen goed voor windkracht 6. torgen voor voldoende steer tijdens de doorlopende demonstraties en wedstrijden Op het programma o a wedstrijden met zeilplanken, optimistjes en kano's En demonstraties van duikspon. reddingsmiddelen en radioqralisch bestuurde boten Dat mag ie met missen' Op de HISWA' DEN HAAG (GPD) - NAVO se cretans-generaal Joseph Luns heefl gisteren in Den Haag de Westduitse bevolking in be dekte termen een stemadvies gegeven voor de verkiezingen die zondag plaatshebben. ..De verkiezingen in West-Duits- land zijn bijzonder belangrijk voor de cohesie van het Atlan tisch Bondgenootschap. Als Moskou de indruk heeft dat Europese landen niet tot plaat sing overgaan, en die indruk kan ontstaan naar aanleiding van verkiezingen die in som mige landen plaatsvinden, valt er geen resultaat te verwachten van de wapenonderhandelin gen in Genève", aldus Luns. De secretaris-generaal was giste ren in Den Haag voor het tradi tionele kennismakingsbezoek met een nieuwe regering. Hij sprak met premier Lubbers, minister van defensie De Ruv- ter, minister van buitenlandse zaken Van den Broek en de fractievoorzitters van WD en CDA in de Tweede Kamer. Nij- pels en De Vries. PvdA-leider Den Uyl werd gemeden, „om dat ik bij dit soort bezoeken nooit gesprekken heb met de oppositie, welke politieke kleur die ook heefl", aldus Luns. Hij noemde 1983 een „cruciaal jaar" voor de NAVO, niet al leen vanwege de uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit van 1979 (plaatsing van Pers- hing 2- en kruisraketten in vijf Europese NAVO-landen als antwoord op de Russische SS 20). maar. ook vanwege de Westduitse verkiezingen. door Hans Geleijnse Volgens Luns neemt West-Duits land nu een geografisch, poli tiek en militair uiterst belang rijke positie binnen het bond genootschap in. Bovendien kenmerkte de politiek van Bonn zich door hechte vriend schappelijke relaties met Was hington. „Ik weet niet hoe dat zou liggen met een regering die andere opvattingen heefl", al dus Luns. En hij haalde fel uit nacj SPD- bestuurslid Egon Bahr, die in een interview gezegd zou heb ben dat „een volksopstand" plaatsing zou verhinderen, ook wanneer de Bondsdag daartoe zou besluiten. „Hoogst onde mocratisch, onverstandig. We weten ook wat de gevolgen van volksopstanden in Duitsland in het verleden zijn geweest", aldus Luns. Verder wilde hij niet gaan, want: „dan zou ik me bemoeien met de interne aangelegenheden van een lidstaat. Bovendien, al les is nog mogelijk, ik ken de compositie van een eventuele nieuwe regering-Vogel niet. Ik ben wel de goeroe van het At lantisch Bondgenootschap, maar heb niet de gave om m de toekomst te kijken". De sociaal-democratische oppo sitieleider Vogel heefl de plaat sing van nieuwe nuclaire ra ketten voor de middellange af stand uitdrukkelijk tot inzet van de verkiezingen gemaakt. Officieel staat de SPD nog ach ter het NAVO-dubbelbesluit Maar Vogel heefl duidelijk ge maakt dat de kiezers hem een mandaat moeten geven om sta tionering van de Pershings in We>t Duitsland tc kunnen voorkomen. Bovendien zal een SPD-regenng bij een eventue le mislukking van Genève eerst onderzoeken welke partij daar schuld aan heefl, alvorens definitief .ja" tegen plaatsing te zeggen. Luns heefl in zijn gesprekken in Den Haag benadrukt dat ver der uitstel van de beslissing om de nieuwe wapens te statio neren niet mogelijk is. Zijn ge sprekspartners hadden hem op de inhoud van het regeerak koord gewezen. Nederland on derschrijft het modernise- nngsbesluit, maar heefl een voorbehoud gemaakt voor wat betreft de plaatsing van kruis raketten. In het regeerakkoord wordt, met verwijzing naar de Amerikaans-Russische onder handelingen m Genève 11n beslissing aangekondigd „zo mogelijk voor de aanvang van het parlementaire ïaar '83-'84". Luns; „Mijn bezoek hier heefl me met bezorgder gemaakt dan ik voorheen was". Volgens hem wordt de publieke opinie in Nederland beïnvloed door een vredesbeweging die drijfl op de angst voor een atoomoorlog. Daartegenover predikte Luns het NAVO- evangelie; „Onze atoomwa pens zijn er voor de vrede. Er komt pas een kernoorlog als er geen afschrikking van onze wapens zou uitgaan. Zo'n oor log kent alleen maar een win naar, wanneer era van de par tijen niet bereid of in staat is de eigen atomaire bewapening in te zetten. De geloofwaardig heid van onze afschnkking is m het geding. Daarom ook kan de NAVO niet verklaren niet als eerste atoomwapens te ge bruiken. We moeten het Krem lin daarover in onzekerheid la ten. dat is de beste kans om de vrede te bewaren". Joseph Luns (tweede uan reehls) in de tuin ean het Catshuis met premier Lubbers en de ministers Van den Broek en De Rugter (Koto ANP) uai niay je IIIEI inleen w^uciiioiin r/C »r Pfl vrijdag 4 i/m zondag 13 maarl - geopend van 10-17 uur en 19-22 uur - zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs 111- per persoon - kinderen tot 14 jaar en houders van PAS 65 17.- Trein-Toegang-tnljetten bij NS-stations "enca'* Ponste corti, 'ns tServic V* iLf;

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13