't Houdt niet op die lage prijzen bij Shell Arbeidsbureau schiet tekort Opvang schoolverlater slecht Munt van 50 gulden Kijk: h paar prima werkhandschoenen voor f 3,50 Shell helpt óók met lage prijzen DINSDAG 1 MAART 1983 Gisteren werd het boekenweekge schenk 1983 ten doop gehouden, zij het niet door de schrijver Wim Kan zelf, want die had er de voorkeur aan gegeven zijn vrouw Corry Vonk naar het ziekenhuis in Velp te begeleiden, waar zij opnieuw moest worden opgenomen. First things first, ik zou dezelfde keus hebben gedaan. „Honderd gedach ten van Wim Kan en anderen" is de ondertitel van het Kleine Rode Boekje, dat 127 gedachten bevat. Een van die gedachten luidt: „Honderd gedachten van Wim Kan! (Mag het ook een ietsje meer zijn?)", dus vandaar blijkbaar dat surplus van 27 stuks. Voorin en achterin staan foto's van Wim Kan en Corry Vonk, en een van de grap pen die Wim Kan ongetwijfeld ge maakt zou hebben als hij het boekje had kunnen inleiden zou geweest zijn dat het, zoals op de titelpagina al staat, „een uitgave van de Com missie voor de Collectieve Propa ganda van Corry Vonk ter gelegen heid van de Boekenweek 1983" is. Corry komt trouwens nog enkele keren voor in ziin gedachten: „De laatste jaren heb ik nooit meer gestemd. Iemand vroeg: maar als iedereen dat nou deed, wat zou u dan doen Ik zei: Corry roepen: gauw, kom mee! We gaan stemmen! We hebben het samen voor het zeggen „In een van de duurste hotels in Lausanne, waar we per ongeluk te recht waren gekomen, liep Corry met haar ijsmuts op langs vitrines waarin uitsluitend dure en waar deloze dingen lagen. Argwanend hielden twee „lakeien" haar in de gaten. Corry: waarom? Je bent van één al „Corry (tegen Jehova-getuige, die op de keukenvloer ging liggen roe pen: Jezus is voor ons gestorven!): Jawel, maar niet in mijn keuken". Ik zal nu wat gedachten c.q. filoso fieën voor u op een rijtje zetten: 1. Je kunt in je leven betere dingen doen dan geen tv kijken. 2. De tv afzetten midden in een pro gramma doet niemand graag, 't Is toch een gevoel alsof je een muis doodslaat. 3. Lastige ouders zijn soms een goe de leerschool. 4. Er zijn meer ouders die een pak op hun billen zouden moeten heb ben, dan kinderen. 5. Soms sta je op met het gevoel dat je die dag maar beter in bed had kunnen blijven. 6. Wie staat er aan de andere kant van de Klaagmuur? 7. Reizen is niet erg als je diezelfde middag maar weer terug bent. 8. Elk uitstapje is een omweg naar een restaurant. 9. Hamburgers, frites en milksha kes vormden de grote genoegens van het hedendaagse bestaan. 10. Vroom vraag je: komt er na soep, vlees, groente en aardappels nog een puddinkje toe? 11. Stel jezelf 's nachts geen vragen die je toch niet kunt beantwoorden. 12. Het eerste wat ik denk als ik 's nachts wakker word, is: niet den ken! 13. Grote filosofen kom je nooit op stickers tegen. 14. De beste paus lijkt mij de paus die niet gelooft in zijn eigen onfeil baarheid. 1$. Je leunt tegenwoordig nergens meer zeker van zijn zelfs niet van je broodbeleg. 16. God is dood, en nou de gelovi gen nog. 17. Vitamine C verhindert niet dat je nat wordt. 18. De kerk is Gods eigen huis, maar toch staat op de toren een bliksemafleider. 19. Een etensbak raakt nooit uit zichzelf gevuld. 20. Als je leeft voor je werk heb je geen leven; als je er niet voor leeft heb je geen voorstelling! 21. Als er om een mening inplaats van een oplossing wordt gevraagd heeft iedereen een antwoord. 22. Waarom geven mensen toch zo zelden hun eerlijke meningIk denk, omdat er zo weinig vraag naar is. 23. Een slecht humeur kost je een hoop energie. 24. In niets gaat zoveel tijd zitten als in denken! 25. Geïnteresseerd kijken is natuur lijk het beste, maar verveeld kijken is makkelijker voor de ogen. 26. Televisiekijken: wachten of het soms leuker wordt. 27. Het leven is vol met keuzes maar meestal maken anderen ze voor je. SNOOPY Voila, zevenentwintig gedachten c.q. filosofieën. Die met de even nummers zijn uit Wim Kans „Soms denk ik wel eens bij mezelf het boekenweekgeschenk, en die met de oneven nummers zijn uit SNOOPY filosofieën", kleine waarheden omtrent grote proble men van Charles M. Schulz. Allebei vers van de pers. No-nonsense of een zwal kend beleid? Met een op merking haalde minister Van Aardenne vorige week een streep door de ketelbouwplannen, die een jaar geleden nog in Den Haag werden gekoes terd. "Geen economische basis", zo oordeelde be windsman. De ketelbouw als een schip in aanbouw naar de schroothoop. Dat werpt vragen op bij de in dustriepolitiek in Neder land. Weggooien, al dan niet terecht, wat een jaar eerder met luttele rijks miljoenen is opgezet voor de toekomst: dat kan geen land zich al te vaak per mitteren. In november 1981 zag (toen nog) minister Terlouw het helemaal zitten: concentratie van de ke telbouw bij Stork in Hengelo zou de eerste stap zijn op weg naar een beleid, dat de positie van Nederland als bouwer van energie-apparatuur - stookke- tels voor elektriciteitscentra les, windmolens, transformato ren moest veiligstellen. Immers, in energiebesparende apparatuur) zit grote toekomst. De bedreigde ketelbouw, met de kennis en de werkgelegen heid die erbij hoort, moest snel worden gered. Inplaats van el kaar dood te beconcurreren moesten de verschillende pro ducenten - Stork in Hengelo en De Schelde in Vlissingen - overgaan tot samenwerlung en "kruisbestuiving". Het rijk zou zelf de regie in han den nemen door een deelname van vijftig procent of meer in een nieuw op te richten onder neming: de Maatschappij tot Exploitatie van Stork's Ketels (MESK), die met 1100 van de 1300 Stork-werknemers van start zou moeten gaan. Daar mee zou het zwaartepunt ko men te liggen in door werk loosheid getroffen Hengelo; voor Vlissingen zou voldoende werk overblijven voor mini maal 320 man in de ketelbouw. Maar wat is nu de stand van za ken? Formeel is de MESK sinds begin januari een feit. De Schelde in Vlissingen evenwel, worstelt om uit de wurgende greep van het stervende RSV te komen en is niet van zins het onderdeel ketelbouw - met 670 werknemers - af te stoten. Mede als gevolg daarvan voert Stork in Hengelo een eigen overlevingsgevecht. En het rijk lijkt beide ketelbou wers aan hun lot over te laten. Stork en De Schelde moeten maar iets anders verzinnen, zo luidt de boodschap van Van Aardenne. De Schelde zal daar nog het meest gelukkig mee zijn. "Als men ons met rust laat, hebben wij in de komende vier jaar voldoende werk", zo maakt directeur ir. B.C.C. Pröpper duidelijk dat het con cern tijd heeft om te bouwen aan 'iets' anders. In Twente zal na deze opmerking wel een prijs zijn gezte op de scalp van Pröpper, die twee maanden geleden nog in Hen gelo werkte bij een andere bouwer van energie-appara tuur: Holec Schakelaars. Stork, veel meer dan De Schel de afhankelijk van de ketel bouw, moet nu al inkrimpen De kolengestookte centrale in Geertruidenberg. van 1250 tot 900 werknemers. De een zijn dood, is de ander zijn brood. In Hengelo heerst nog geloof in de toekomst voor de zware ketelbouw, mits een viertal magere jaren wordt overbrugd. Na 1987 zal een aantal ketels in bestaande elek triciteitscentrales aan vervan ging toe zijn en dan is er vol doende werk, meent directeur Van Duinen van Stork Ketels. In Vlissingen voldoende werk tot 1987, in Hengelo pas daar na. Motie na motie stuurt het Gewest Twente dan ook rich ting Den Haag, ter herinnering aan de belofte van Terlouw dat Hengelo per 1 januari het cen trum van de ketelbouw zou zijn. Maar de vraag is dat nog enig effect kan sorteren, nu Van Aardenne de volledige ke telbouw bij de vuilnisbak heeft gezet. Kolen Ziet Van Aardenne het juist, zag Terlouw het verkeerd, zit de fout bij iemand anders of zijn de omstandigheden zo veran derd dat niemand iets te ver wijten valt? Veel vragen doe men op. En vervolgens nog meer antwoorden. Dat de verwachtingen vorig jaar te optimistisch waren staat vast. Het ketelbouwplan van Terlouw, opgesteld door de Stichting Energie Apparatuur Nederland (SEAN), ging mini maal uit van het bouwpro gramma van de Samenwerken de Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP). Dat stelde voor de tachtiger jaren nieuwbouw en ombouw (voor kolen) van electriciteitscentrales in het vooruitzicht met een omvang van 3000 Megawatt. Nieuw bouw in Dordrecht en Amster dam, ombouw van de gasge stookte centrales in Limburg (Maascentrale), in Borssele en op de Maasvlakte. Maar een ongeluk komt nooit al leen. Sinds de recessie met zijn volle gewicht op Nederland is neergedaald en een groot aan tal bedrijven de deuren heeft moeten sluiten, is het energie verbruik aanzienlijk gedaald. Vorig jaar zelfs met een kleine drie procent. Voeg daarbij het oprukkend streven in huisge zinnen en bedrijven zoveel mo gelijk op energie te besparen en het was duidelijk, dat de SEP zijn toekomstverwachtin gen moest herzien. De groei prognose van 2.4 procent werd naar beneden bijgesteld. Reke ning houdend met industrieel herstel en de mogelijkheden goedkopere stroom uit het bui tenland te halen is het uit gangspunt nu een groei van een procent. En dat betekent, dat er genoeg centrales zijn in Nederland. Of wel: de nieuwbouw in Dor drecht en Amsterdam is van de baan; alleen het ombouwpro- gramma, met een omvang van ruim 1600 megawatt (ruim twee miljard gulden) staat nog overeind. Te weinig dus voor de MESK, waarmee Terlouw wilde aansturen op "econo misch verantwoorde innovatie, in het bijzonder ook ten behoe ve van de export". Risico's Had Terlouw deze tegenvallers niet moeten voorzien? De eco nomische donderwolken hin gen in november '81 tenslotte al dreigend in de lucht Hij was gewaarschuwd. Op het mo ment van zijn beslissing had de SEP het programma al eens naar beneden bijgesteld, op grond van verminderd energie verbruik. Zo ook had de SEAN daarop al gereageerd: met een aangepaste berekening, met de waarschuwing dat er zeker heid moest komen over de or derstroom in de komende ja ren, met het nadrukkelijk ad vies de risico's te spreiden door het werkterrein van de ketelbouwers uit te breiden. Kennelijk oordeelde de bewinds man het beter uit te gaan van de optimistische opvatting dat achter de wolken de zon schijnt, indachtig het credo dat ondernemers die niet durven te investeren gegarandeerd ten Foto DijkstraI onder gaan. Het ging er ten slotte om een belangrijke in dustrie voor de toekomst te redden en dan is voortvarend heid geboden. Bovendien had Terlouw voor de zekerheid bij de SEP gevraagd naar de bouwplannen voor 3000 mega watt en die waren als "reëel" bestempeld. Dat gaf de door slag. Is een verwijt aan de SEP te recht? Woordvoerder G. van Wyk verontschuldigt zich door te melden dat de elektriciteits producenten hun lijnen moe ten uitzetten voor een periode van veertig jaar. "We hebben de verwachtingen inderdaad binnen twee jaar twee keer bij gesteld. Dat doen we op grond van berekeningen voor de mid dellange termijn van het Cen traal Planbureau. En daar kun nen ze het ook niet helpen, dat de situatie zich pijlsnel heeft gewijzigd en nog weinig con stant is - nu weer die daling van de olieprijzen. Het is net als met die rente. Een jaar geleden dachten ook tal van deskundigen, dat hij naar 19 procent zou stijgen Maar wie toen op grond van die ver wachting tegen 13 procent leende, zit nu in het schip. Triest voor Hengelo, maar we kunnen geen ketels bestellen alleen voor de werkgelegen heid. Je gaat tenslotte ook met mensen doodslaan om begrafe nisondernemers aan het werk te houden". Jammer Daarmee is de vraag of er toe komst is voor de Nederlandse ketelbouw evenwel nog niet af doende beantwoord. Volgens Van Wijk blijkt nu weliswaar dat Terlouw te optimistisch is geweest, maar slaat Van Aar denne weer "helemaal door naar de andere kant" De SEP zit dan ook niet te wachten op een geheel verdwijnen van de ketelbouw. "Dat zou jammer zijn. Buitenlandse fabrieken, met name in Duitsland, zijn wel vaak goedkoper, maar we hebben ook te maken met on derhoud. Met de ketelbouw zou ook belangrijke kennis, know-how, uit Nederland ver dwijnen. Dat heeft ook reper cussies voor het wetenschap pelijk werk in bijvoorbeeld Delft". Aldus Van Wyk, die een vergelij king trekt met de problemen destijds bij Smit Transforma toren. Toen dat bedrijf met op heffing werd bedreigd, kwam de SEP opdraven als een van de redders in de nood. De deel name van de elektriciteitspro ducenten verzekert sindsdien het voortbestaan van Smit. Of een dergelijke constructie ook de ketelbouw kan redden, is nog een vraag. Veel hangt vol gens Van Wijk af van het over heidsbeleid, dat ook met uit blinkt door helderheid. Dat laatste blijkt uit de onzeker heid waarin Van Aardenne de MESK laat hangen nu alle ogen op RSV zyn gencht; het blijkt ook uit de energiepoli- tiek door de jaren heen. Voor de oliecrisis richtte stortte heel Nederland, dus ook de SEP. zich onder aanmoedi- gingskreten vanuit Den Haag op het aardgas. Met nu als ver velend gevolg dat 70 procent van de centrales op gas wordt gestookt "Absurd veel", meent Van Wijk. De risico's dienen te worden gespreid. Het ombouwprogramma hangt daarmee samen. Het streven is een aandeel van 35 40 procent voor steenkool. Daarnaast zijn er mogelijkheden voor wind energie (5 tot 7 procent) en is er het plan vor een waterkracht centrale in de Maas Omschakeling naar kolen is voor de ketelbouw interessant Uit breiding van het aantal kern centrales daarentegen veel minder. En daarmee is het vraagstuk van de ketelbouw, nog steeds met volledig beant woord. teruggeschoven op het bord van de regering. Hoezeer olie- en andere (RSV) crises de vooruitzichten voor een gezon de ketelbouw ook hebben ver troebeld. dit verwet kunnen Terlouw en Van Aardenne zich aantrekken: alvorens te werken aan een nieuwe indus trie voor energie-apparatuur. is het zaak de eigen energietoe komst uit te stippelen Om een wat groteske vergelijking te trekken: het heeft ook geen zin zeeschepen te bouwen in Zwit serland Dat valt zelfs zonder een brede maatschappelijke discussie in te zien. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - School verlaters komen onvoldoende voorbereid op de arbeidsmarkt. Zij ontvangen bij het zoeken naar werk weinig of geen hulp en worden bij het verwerken van werkloosheidsproblemen gro tendeels aan hun lot overgelaten. Tot deze conclusies komt de Stich ting voor Economisch Onder zoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdam na een onder zoek naar beroepskeuze, zoekge- dag en werkloosheid onder ze ven groepen Amsterdamse schoolverlaters van lbo, mavo en havo in 1981/1982. Dezelfde schoolverlaters (64 jonge lui) werden een jaar lang om de drie maanden geenquêteerd. Het onderzoek geschiedde in op dracht van de gemeente Amster dam en de economisch-technolo- gische dienst voor Noord-Hol land. De onderzoekers noemen het op vallend hoe weinig het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) in Am sterdam voor schoolverlaters doet. De meesten worden slechts een tot twee keer door het GAB ontvangen voor een kort ge sprek, daarna horen velen niets meer. Slechts 4 procent van de sollicitaties is gebaseerd op in formatie van het GAB. Volgens de onderzoekers wordt de vacaturebank door de onder vraagden bovendien negatief beoordeeld omdat bij navraag veel banen uit deze aanbiedin gen al vergeven blijken te zijn. "De capaciteit en de werkwijze van het GAB blijkt niet opgewas sen tegen de grote stromen schoolverlaters die om hulp vra gen", zeggen de onderzoekers. Zij menen dat de voorbereiding van schoolverlaters op de ar beidsmarkt aanzienlijk moet worden verbeterd. Niet alleen door betere voorlichting en trai ningsprogramma's, maar ook door betere bemiddeling en op vang na het verlaten van de school. Het GAB zou hier met een andere werkwijze en een an dere dienstverlening een grote rol kunnen spelen. Dit lijkt ech ter bij de huidige capaciteit van het GAB onmogelijk, aldus de SEO. DEN HAAG (GPD) - De Rijksmunt komt in het voorjaar van 1984 met een speciale munt van 50,- ter gelegenheid van het feit dat 400 jaar geleden Willem de Zwijger werd vermoord. Deze munt zal een gewoon, wettig betaalmiddel zijn en dus geen verzamelaars- munt. al zullen wel bijzondere verzamelaarsexemplaren worden geslagen. Staatssecretaris Koning (financiën) kondigde dat gisteren aan in zijn beraad met de Tweede-Kamercommissie voor financiën. Koning zei te hopen dat deze nieuwe betaalmunt "een artistieke uitvoering zal krijgen die de Kamer tevreden zal stellen". Koning zei dat, nadat uit de commissie door de CDA'er Van Iersel en de WD'er Joekes kritiek was geuit op de in hun ogen foeilelijke nieuwe Nederlandse munten en bankbiljetten. Staatssecretaris Ko ning wees er echter op dat over smaak niet valt te twisten. Hij vond ook dat de overheid zich geen oordeel over kunst dient aan te mati gen. Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrij wel al onze stations - ook langs de snelweg - is de benzine scherp geprijsd Maar ook voor allerlei andere artikelen be taalt u geen cent te veel Op de meeste Shell sta tions is nu bijvoorbeeld een paar ijzersterke werkhandschoenen te koop voor maar f 3,50 (zolang de voorraad strekt). Handig bij pech onderweg, in de tuin of om maar wat te noemen - die scherpe prijzen bij ons aan te pakken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11