c 3 Huis- tuin- en keuken spion bedreigt vooral privacy Glasbergen: "Zo hoeft t voor ons niet meer" Olympisch elftal op het bij veld.. Sponsor wil van Ruud Geels af.. Varia VADUZ (GPD) - De KNVB zal zich het eerste optreden sinds vier jaar van een Neder lands efital in de voorronde van de Olympische Spelen wel anders hebben voorge steld. Aangezien het hoofd- veld van het plaatselijke FC Balzers niet eens over een verlichting beschikt, zal het olympisch elftal van Ger Blok zijn eerste kwalificatie wedstrijd (return 15 maart in Deventer) voor de Spelen te gen en in Liechtenstein op een bijveldje af moeten werken. Hoewel de verlichting nog wel net voldoet aan de FIFA- richtlijnen, zal de equipe van Blok het duel in een trooste loze ambiance af moeten werken. Al sinds drie dagen valt de regen gestadig uit de lucht in het vorstendom tus sen Zwitserland en Oosten rijk en dat heeft het speelveld van Balzers omgetoverd tot een zachte modderige massa. Het veld wordt niet eens om lijnd door tribunes, waardoor de entourage er voor Blok c.s. niet bepaald aantrekkelijk uitziet. De bondscoach maakt zich ove rigens niet druk over deze ontstandigheden. „Ook de voorbereiding van het olym pisch team op het duel met Liechtenstein heeft in het te ken gestaan van slecht weer. Daar zijn we dus zo langza merhand wel aan gewend". Blok maakte gisteren al zijn ba sisopstelling bekend en zoals verwacht heeft hij gekozen voor een puur offensief inge steld elftal. Het is de bedoe ling om bij vlagen zelfs met vier tot vijf spitsen de verde diging van Liechtenstein te bestoken. Peter Houtman, Rene Hofman en Johan van der Hooft zullen morgen avond als „vaste spitsen" fungeren, terwijl Ron Jans (FC Groningen die tot ieders verrassing de taak van spel verdeler toebedeelt krijgt) veelvuldig in de punt van de aanval op zal duiken. De bei de amateurs in de olympi sche selectie, Pim van Dord (AFC), en doelman Stanley Menzo (koelkastspeler van Ajax) staan eveneens in de basis. De opstelling: doel: Menzo (Ajax); achterhoede: Koever mans (Fortuna S.), Suvnjn (Fortuna S.), Van Dord (AFC) en Van Tiggelen (Sparta); middenveld: Lokhof (PSV), Jans (FC Groningen) en Keu kens (FC Groningen); aanval: Hofman (Roda JC), Houtman (Feyenoord) en Van der Hooft (Helmond Sport). Re serves zijn Woutsma (Go Ahead Eagles), Hanssen (For tuna S.), Mulder (FC Gronin gen), Strijbosch (Helmond Sport) en Heisper (NEC). OOSTERHOUT (GPD) - NAC- voetballer Ruud Geels heeft gis termiddag in een onderhoud met de directie van Jamin te verstaan gekregen dat hem bij het Ooster- houtse bedrijf geen PR-functie in het vooruitzicht kan worden gesteld. De nu op non-actief ge stelde president-directeur Harry van Hees verleende vorig jaar fi nanciële medewerking om de transfer van Geels van PSV naar NAC mogelijk te maken. Recen telijk besloot het Oosterhoutse concern echter alle sportsponso ring te staken, waardoor er bin nen het bedrijf ook geen plaats meer is voor Geels, na het beëin digen van zijn actieve sportcar- rière. En juist voor die baan had Geels eind vorig jaar, toen hij overbo dig was geworden bij PSV, voor het Bredase NAC gekozen. „Na mijn PSV-periode had ik ook naar het buitenland gekund. Ik zou daar aanmerkelijk meer heb ben kunnen verdienen dan bij NAC. Daar stond echter tegen over dat ik na mijn carrière een leuke job zou krijgen. Dat laatste gaf voor mij de doorslag. Nu het allemaal mis is geiopen zal ik naar iets anders uit moeten gaan zien". Voorlopig zal Ruud Geels evenwel voor NAC blijven spelen. „Mijn overeenkomst met NAC", aldus Geels, „staat daar volledig los van. Ik heb bij de club een con tract tot juli 1985 getekend en dat zal ik na moeten komen. Welis waar zal dat tegen een bedui Omstreden nederlaag bij Neptunus LEIDEN - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie lijkt Glas bergen degradatie nauwelijks meer te kunnen ontlopen. Na de omstreden nederlaag van gister avond tegen Neptunus (4-3) kan alleen een wonder de ploeg nog redden. Van der Plas blijft goed presteren. De Katwijkers, met in vallers voor Martin van der Plas Wahlen volgt Jan Faas op LISSE - Andre Wahlen volgt met ingang van het nieuwe seizoen Jan Faas op als trainer van de zondagtak van FC Lisse. Wahlen (39), woonachtig in Aarlander- veen en in het dagelijks leven sportleraar, is in het bezit van het B-diploma, doceert bij de KNVB het oefenmeesterschap en is nu aan zijn derde seizoen bezig bij de Utrechtse tweede-klasser DOS. De overeenkomt met FC Lisse duurt voorlopig een sei zoen. FC Lisse verlengde het contract met 'zaterdag-trainer' Harry Talsma en jeugdtrainer Henk Mulder eveneens met een jaar. en Jan Hogewoning, klopten hei eveneens incomplete De Tegel- handel (6-4). De Engel won de uitwedstrijd tegen Grovo met miniem verschil (0-1). In de hoofdklasse klopte Inter Ju Noordwijk (4-3), terwijl THB Boys won van Van Gerven (6-5). Neptunus - Glasbergen 4-3 "Als we zo moeten voetballen, dan hoeft het voor ons niet meer", sprak een geëmotioneerde Nico Glasbergen na afloop van het duel bij Neptunus. De ploeg van Glasbergen voelde zich bestolen, nu de laatste gelijkmakende tref fer was afgekeurd. Piet Haasnoot scoorde die gelijk maker bij een 4-3 stand in het voordeel van de thuisploeg. De scheidsrechter was al op weg naar de middenstip en niets leek een Rijnsburgs gelijkspel meer in de weg te staan. De tijdwaar- nemer dacht daar anders over. Hij begaf zich naar de arbiter en vertelde hem dat Haasnoot bui ten de speeltijd had gescoord. De leidsman wilde daar aanvanke lijk niets van weten, maar werd uiteindelijk toch overtuigd. Het had emotionele taferelen tot ge volg. Aan de beslissing viel even wel niets meer te doen. Hevig te leurgesteld moest Glasbergen de thuisreis aanvaarden. Neptunus kwam zonder proble men op een 3-0 voorsprong. Pas vlak voor de pauze deed Anne Ouwersloot iets terug: 3-1. Dank zij Marcel van der Blom kwam de ploeg zelfs op gelijke hoogte. Drie minuten voor tijd kwam Neptunus op 4-3. Op het moment dat Piet Haasnoot 4-4 scoorde, haalde Nico Glasbergen opge lucht adem. Even later verkeerde hij in een hele andere gemoeds toestand... Van der Plas - De Tegelhandel 6-4 Van der Plas behaalde een verdien de overwinning. De ploeg speel de niet echt geweldig, maar vormde wel een eenheid. Dit in tegenstelling tot de Leidenaars, die tè veel op de solotour gingen. Niet zo vreemd overigens dat de spelers van de Tegelhandel el kaar niet best vonden. Opnieuw kwam de ploeg met veel inval lers binnen de lijnen. Wim Ligtvoet zette het team van coach Hennie van Putten op 0-1. Peter Hogewoning en Wim van Duyn bogen deze stand om in 2- 1. Weer Wim Ligtvoet maakte 2- 2, waarna Gert Zuiderduyn, na een fraaie actie van Huug Aande- wiel voor een 3-2 russtand zorg de. Nadat Wim Oppelaar voor De Tegelhandel een strafschop had gemist, maakte Huug Aandwiel 4-2. Gijs Colle verkleinde de mar ge hierna weer. Op het moment dat Ron van der Kolk op de bank zat, maakte Adri Pluymgraaf 5-3. Aandewiel scoorde vervolgens 6- 3, waarna Wim Ligtvoet er nog 6-4 van maakte. FC Grovo - FC Lisse 0-1 Beide ploegen voelden er weinig voor om met open vizier te strij den. Resultaat: geen kijkplezier en slechts een goal, van FC Lisse, door een Grovo-speler gemaakt. Wim Bron was de pechvogel. Inter Ju - Noordwijk 4-3 John Marijt en Jos Smits scoorden voor Noordwijk in de eerste helft. Alleen Peter Gijsman kon er een treffer tegenover stellen. Dankzij dezelfde Gijsman en Ro bert de Roo (2x) kwam de thuis ploeg in het tweede part op 4-2. Jan Willem Bogers bracht Noordwijk hierna weer in de ra ce terug (4-3). De Noordwijkers drongen hierna nog wel aan, maar Inter Ju gaf de voorsprong niet meer uit handen. THB Boys - Van Gerven 6-5 Fred Muller en Jong Wassenaar (ie der tweemaal) leken de thuisclub een gemakkelijk avondje te be zorgen. Wim Bouckaert en Jack van Ruiten (de laatste fungeerde als 'vliegende keep'), wilden ech ter niet van wijken weten: 4-2. Opnieuw Fred Muller en Ed Grif fioen gaven THB Boys hierna weer lucht: 6-2. Bon, Van der Hulst en Jan van Duin brachten Van Gerven hierna erg dichtbij. Het gelijke spel bleef echter uit. DINSDAG 1 MAART 1983 dend minder salaris zijn, maar het is nu eenmaal een verplich ting". NAC-manager Ton van der Meer: „Hoe naar deze ontwikkeling voor Geels ook is, voor NAC ver andert er niets. Via contracten heeft Jamin zich indertijd garant gesteld voor het salaris van Ruud Geels tot 30 juli 1985. Een zelfde overeenkomst is trouwens afge sloten ten aanzien van Dusbaba wiens salaris de rest van dit sei zoen betaald wordt door het be drijf. Ik heb begrepen dat de di rectie daarvan nu af wil van Ruud Geels en hem derhalve een regeling heeft aangeboden om hem van de loonlijst af te kunnen voeren. Dat kunnen ze dan wel doen, maar contractueel zijn ze toch altijd nog verplicht om zijn salaris als NAC-voetballer tot het eind van het seizoen 1984'85 uit te keren. En wanneer ze daar on deruit zouden willen, kan ik nu al garanderen dat er grote moei lijkheden zullen ontstaan". Korfbalteam voor duel met België ZEIST - Bondscoach Ben Crum heeft twaalf korfballers en -sters geselecteerd voor de jaarlijkse zaal-interlandwedstrijd tegen België, zaterdag 5 maart in Leeu warden (19.30 uur). Gonda van Dam (Archipel) en Shirley Eil- bracht (PKC) bij de dames en Harrie Nolthuis (Archipel) en Bram van der Zee (Allen Weer baar) bij de heren vielen uit de voorlopige selectie van zestien. De volgende twaalf spelers en speelsters komen in actie: Dames: Grietje Bergsma (LDO), Rini Keereweer (Blauw Wit), Arianne van Leeuwen (PSV), Monique Robijns (Al len Weerbaar), Alie Sok, Marijke Woud stra (beiden DOS '46). Heren: Rene Kru- se (Rohda), Yik Ping Lau (Archipel), Pe ter Schallenberg (Rohda), Henk Woud stra (DOS '46). Loek van de Boog, Koos Snel (Allen Weerbaar). Ook het juniorenelftal komt die dag in Leeuwarden in actie tegen België (17.30 uur). Het jeugdteam (tot 21 jaar) speelt zon dag 6 maart in Deurne (Bel) tegen Bel gië. Verlies Klein ROTTERDAM - DTS-bokser Ed Klein is er net niet in geslaagd Zuid-Hollands kampioen te wor den in het junior-zwaargewicht. De Leidenaar verloor gister avond in Rotterdam met miniem verschil van Mestrini van de ver eniging Crooswijk. Eerder werd wel Ger Gorree Zuid-Hollands kampioen in het vedergewicht Na het behalen van die titel is Gorree van DTS overgestapt naar de club van Chris Lantrok. Afluisterpraktijken door elektronica steeds verfijnder door Hugo van der Heem In Nederland zie je de spul len niet geadverteerd. De apparatuur ervoor lijkt hier ook niet te koop. Toch is er wel degelijk aan te komen: „spionage-ap- paratuur" voor de ama teur en (semi-)professio- nal, zoals de particuliere detective. Soms echt ge vaarlijk voor het privéle- ven: een jaloerse echtge- noot(e) kan er namelijk behoorlijk wat schade mee aanrichten. En dan zijn er nog de zakenlie den die precies willen weten wat de concurrent uitvoert. Ze tappen telefoongesprek- Broeibakje voor balkon Zelf groente kweken wordt steeds populairder. Wie over een paar vierkante me ters tuingrond beschikt kan al aan de gang. Alleen wil de oogst wel eens te lang uit blijven. Om vroeger over een krop sla of andijvie te kunnen beschikken, moet u gaan vóór trekken. Dat kan alleen onder een broeibak. Als het weer een beetje meezit kunt u in april al over de eerste groenten be schikken. Om een meer gespreide oogst te krijgen kunt u suksessie- velijk de broeibak steeds iets verder verplaatsen en de groenten buiten de kas verder groter laten worden. Een Baco broeibak is daar voor heel geschikt vanwege het lichte gewicht. Dankzij de eerste kwaliteit alumi nium, dat trouwens ook het onderhoud overbodig maakt. De broeibak is com pact van formaat: 127x68- x63 cm. en past zelfs op het balkon. Informatie Knoppert-Voor- hout. Tel. 02522-11978. ken af en nemen conferenties op met een vulpen-zender. Micro-recorders gebruiken zij, die soms op vernuftige wijze in attaché koffers zijn gebouwd. De truc is bekend: Men voert een gesprek bij een relatie en probeert te we ten te komen wat bijvoor beeld een concurrent voor (aanneem)prijs heeft gebo den. Als dat niet lukt laat men - per ongeluk - zijn kof fertje achter in de directieka mer. De koffer zit wel op slot. Maar als men een paar uur la ter de koffer komt ophalen, is het vervolg van het gesprek vastgelegd op de ingebouw de micro-recorder. De advertenties van allerlei af luisterapparatuur en natuur lijk ook voor de „contra-spio- nage"-apparatuur, waarmee je „geheime" zendertjes kunt opsporen, treft men veel aan in de internationale lucht vaartbladen, die de respectie ve maatschappijen gratis aan passagiers verschaffen. In de belastingvrije winkels op de luchthavens, waar men elek tronica verkoopt, wordt ook nogal eens zulke apparatuur aangeboden. Microfoons Er zijn voor afluisterpraktijken enkele grondmethoden. Hoe professioneler de spion, hoe verfijnder de uitwerking. Principe nummer een is de verborgen microfoon. Er zijn al heel goedkoop kleine mi crofoontjes te koop die in een bloemenvaasje niet opvallen. Er zfjn er in dc vorm van een sigarette-aansteker of pakje sigaretten. In een kantoorom geving doet de „ballpoint" het prima. De meer professio nele typen zijn zo groot als een knoop en soms magne tisch of voorzien van gum, zo- dat ze ergens kunnen wor den aangeplakt. Al die mi crofoons hebben een eigen schap gemeen. Ze zijn sa- mengebouwd met een zen dertje. Om stroom te sparen gaan sommigen alleen zen den als er in de buurt wordt gesproken. Ze kunnen op die manier maanden actief blij- Het meest gebruikelijke „af- luister-instrument" is de draadloze microfoon van en kele tientjes. Hij is in zwang als kinderoppas. Je laat hem achter bij de slapende kinde ren en stemt - bij de buren aangekomen - af op de FM- band. Mocht een van de kin deren wakker worden, dan hoor je het meteen. Maar er zijn meer mensen die op de FM-band luisteren, met alle consequenties van dien voor het echtpaar dat wat bene veld thuiskomt. De populaire microfoon voor afluister-doeleinden zendt ook in die FM-band. In een dicht bij het huis geparkeer de auto kan men het gesprek horen en eventueel vastleg gen op band. Iedereen kan het echter meeluisteren op de FM-band. Professionele microfoons zenden in de meest vreemde golfgebieden. De signalen van de kleine knoopjes (bugs, vlooien zegt de Amerikaan) kunnen met behulp van een richt- antenne worden opgepikt. In ambassades en consu laten in „gevoelige" gebie den 'screent' men daarom sommige kamers op micro foons of zendertjes. Ambassades Trouwens, als er een instantie is die ervaring heeft met spio- nagetechnieken, dan is het zeker de buitenlandse dienst van een land. Gevestigd in een soms vijandige omge ving, moet men zien vanuit een consulaat of ambassade berichten naar het moeder land over te brengen. Via de plaatselijke telefoondienst is dat soms moeilijk (onmoge lijk) tenzij men de gesprek ken codeert. Gebruikelijk is ook een telex-verbinding met het moederland. Die loopt dan via een eigen zender over de kortegolf, en geeft even eens gecodeerde berichten weer. Ambassades worden vaak uitgerust door gespecia liseerde bedrijven met erva ring op het gebied (geheime) zend- en ontvangtechnieken. Voor de huiskamer- en za- kenspion zijn dit soort tech nieken te duur. Heel effectief schijnt het te zijn om telefoongesprekken af te tappen. Daarbij wordt de re latief goedkope „telefoon kapsel-zender" toegepast. Een apparaatje dat de micro foon in de hoorn van een tele foon vervangt. Het ziet er ook net zo uit als de gewone mi crofoon, maar zendt alle ge sprekken ook weer via de FTtf-band, uit. Telefoongesprekken aftappen via draden is in Nederland moeilijker dan in het buiten land. PTT heeft al zijn kabels neljes begraven, en de mees te mensen weten niet waar die kabels zich bevinden. Wel is het zo dat een heleboel kennis toch - via een verkeer de verbinding bv. wanneer iemand midden in je gesprek valt - kan uitlekken. Zaken lieden kopen dan vaak een „crypto-koffer" waarmee men ook in het buitenland over dubieuze telefoonlijnen kan spreken, zonder te wor den begrepen. Men moet er natuurlijk wel meteen twee hebben, en goed afspreken welke 'code' zal worden ge bruikt. Via zo'n zelfde koffer kunnen ook computergege vens, die met het hoofdkwar tier van een grote onderne ming op de hotelkamer kun nen worden uitgewisseld, worden versleuteld. Autotelefoon De telefoon blijft natuurlijk al tijd een kwetsbare zaak, vooral allerlei vormen van ra- dio-telefonie. Mensen die bij voorbeeld zo'n handige, maar niet PTT goedgekeurde, draagbare telefoon hebben aangeschaft, lopen een aardig risico. Als de buren een beekje ontvanger hebben, lig Voor zakelijk gebruik bestaat er een koffer, die telefoongesprekken en c gen de gesprekken voortaan op straat. PTT gaat zelf trou wens ook niet vrijuit. In de advertenties voor de Autote lefoon zegt men dat de abon nees elkaar niet meer kunnen horen, wat een hele verbete ring is met vroeger. Dat is op zich wel juist. Maar men zegt er niet bij, dat de Autotele foon met elke „scanner" (een zelfzoekende mobilofoon- ontvanger) prima is te ver staan. De politie kan daar trouwens ook staaltjes van vertellen. Als gevolg van scanner-acti viteiten zijn er vaak meer „belangstellenden" bij een straatrel dan anders het geval zou zijn. De brandweer moet zich vaak een weg banen naar de brand, omdat zogenaamde scannerrijders ze voor zijn geweest. Als gevolg daarvan moeten politiekorpsen met bv. een uitgebreide recher che-taak, de berichten ook „scramble" of „crypto" uit zenden. Een dure grap, die vele duizenden guldens per mobilofoon eist. Recorders Tenslotte zijn er nog allerhande slimme tape- en cassette recorders die voor afluisteren worden gebruikt De inmid dels meest toegepaste versie is de zogenaamde micro-cas setterecorder, van een wat compacter of handiger model dan het dicteer-apparaat. Laat een gewone cassette recorder zich nog wel inbou wen in een luxe sigarenkist, de micro-versie past in een imitatie van een pakje siga retten. De bandsnelheid is zo laag dat zo'n kleine bandje een uur of twee kan lopen. Een beetje recorder start al leen als hij stemmen hoort. Satellieten Natuurlijk is dit allemaal ge pruts in vergelijking met de mogelijkheden die echte spionnen van grootmogend heden tot hun beschikking hebben. Het is heel goed mo gelijk dat een grootmacht- spion is uitgerust met een wetenschappelijke rekenma chine en een bijzondere por tofoon. Met de rekenmachine bepaalt hij nauwkeurige wanneer weer een van die la- ge-baan satellieten over zijn huis vliegt. Op dat moment rapporteert hij via zijn cryp- to-portofoon, met een gering vermogen en op een heel vreemde GigaHertz-frequen- tie, zijn bevindingen. De sa telliet herhaalt de boodschap op verzoek van een grondsta tion boven het moederland. Science fiction? Zeker niet. Via het Marisat zee-satellietnet zal het straks mogelijk zijn dat een drenkeling met een kleine, waterdichte porto foon, ook om hulp kan roe pen. Het signaal wordt dui zendmaal versterkt door de satelliet en overal gehoord. De drenkeling kan dan toch worden opgespoord, wat via de gewone scheepsfrequen- ties nooit mogelijk zou zijn geweest. Inmiddels doet dat niets af aan de afluistertech- nieken op het vasteland. Op genomen of uitgezonden ge sprekken, verborgen micro foons, zijn een realiteit waar de micro-elektronica ons mee heeft opgezadeld. Ook het af tappen van computerlijnen kan ontzettend veel geld op brengen voor degene die de kennis, die daar verzonden wordt, weet te interpreteren. Vandaar dat men steeds meer overgezonden gegevens gaat coderen. Zeker in het be drijfsleven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10