c PEC Zwolle terug harde realiteit "Ajax blééf terugspelen" 111 Feyenoord libregts, met maar nog niet van Kraay af Rijvers raakt spoor bijster Baan voor Baan bij FC Den Haag Keus genoeg voor Van der Weyden Cor Brom: De druk was te zwaar Hughes: "Schrijvers moet er pijn in rug van hebben gekregen" MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 Sport ZWOLLE - PEC Zwolle staat weer met beide benen op de grond. De opleving na de winterstop, die zeven punten uit vier ontmoetin gen opleverde, werd door Feye- noord abrupt afgebroken. De hoogte van de nederlaag (0-3) was slechts een zwakke afspiege ling van het enorme krachtsver schil dat er zaterdagavond tus sen beide ploegen bestond. Ten onrechte was Feyenoord met lood in de schoenen naar Zwolle afgereisd. „We waren er aller minst gerust op", bekende Ab Fafié naderhand, „ten slotte heeft Feyenoord het hier altijd erg moeilijk en werden we vorig jaar nog door PEC voor de beker uitgeschakeld". Feyenoord wenste daarom zater dagavond geen enkel risico te ne men en schaamde zich er zelfs niet voor de veelvuldig pende lende middenvelder Ruud Gullit op te offeren aan Kees van Koo- ten. Met Pelleboer, Van Roon en Riemens vormde de geblokte Oranjespits de viermansaanval, maar de vorige maand door pro jectontwikkelaar Marten Eibrink voor veel geld naar Zwolle ge haalde veteraan bakte er niets van. Aan de uitstraling van de nog steeds niet topfit ogende Van Kooten schreven de supporters in Zwolle de wederopstanding van de plaatselijke profclub toe. Weliswaar scoorde de internatio nal tot dusver nog niet, zijn aan wezigheid in het veld had kenne lijk zo'n inspirerende uitwerking op trainer en spelers, dat PEC Zwolle de degradatiezorgen al bijna was vergeten. Zaterdagavond was Keés van Koo ten echter zo'n volstrekt dood element in een door angst falen de ploeg, dat PEC Zwolle in feite met tien man speelde. „Ik heb vanavond elf dooie punten ge zien", weerlegde Cor Brom na af loop de kritiek op zijn dure cen trumspits. „Na de goede resulta ten van de laatste weken hing hier de laatste dagen een beetje de sfeer van: nu pakken we Feye noord ook even. Dat heeft een enorme druk op de ploeg ge legd". De degradatiekandidaat was be houdens de openingsminuten geen moment zichzelf en toonde zoveel ontzag voor de tegenstan der, dat PEC Zwolle al bij voor baat volstrekt kansloos was. De countertactiek waarvoor Feye noord heel nadrukkelijk had ge kozen, mocht voor een topploeg dan weliswaar laf overkomen, de Rotterdammers gingen wel ui terst gretig en gedisciplineerd te werk. Een hoofdrol daarbij was, voor de rust althans, weggelegd voor de grillige Pierre Vermeu len, die, naar het oordeel van Fa fié, „toen eens te meer aantoonde de beste linksbuiten te zijn die er momenteel in ons land rond loopt". Toch zou deze vooral na de rust stomvervelende ontmoeting, die de 15.000 toeschouwers ook bit ter weinig kijkplezier bood, mo gelijk een andere wending heb ben gekregen wanneer Van Roon in de achtste minuut een bijna niet te missen kans had verzilverd. Ook daarna drong de thuisclub weliswaar veelvuldig aan, maar dat gebeurde met wei nig agressie en weinig geloof in eigen kunnen. De veelal via de vleugels uitgevoer de snelle Rotterdamse counters hielden veel meer gevaar in. Al halverwege de eerste helft brak de schaarse bezetting op het middenveld het aanvallend inge stelde PEC Zwolle voor de eerste keer op. Stafieu, de stand-in voor de grieperige Van Hanegem, drong voor de eerste keer door op Zwols grondgebied, bediende Houtman, waarna Jeliazkov voor de razend knappe voortzetting zorgde. Via het lichaam van doel man Raven sprong de bal voor de voeten van Vermeulen, die een leeg doel voor zich wist: 0-1. Die dreun kwam PEC niet meer te boven. Toen Houtman negen mi nuten na de rust de voorsprong tot 0-2 opvoerde, was de partij gelopen. Jeliazkov benadrukte het met ziin 0-3. „In het laatste André Stafieu: voorbereider van het eerste doelpunt. kwartier", constateerde Ab Fafié terecht; „was PEC rijp voor de sloop. Als we toen het koppie er een beetje bij hadden gehouden, zou het voor PEC een totaal de bacle zijn geworden". De enige smet op de overwinning van Feyenoord was de gele kaart die aanvoerder Ben Wijnstekers zag na een onnodige tackle op Riemens. Het was zijn derde be keuring. ROTTERDAM/EINDHOVEN - Het bestuur van Feyenoord is "blij met Thijs Libregts", maar is nog niet van Hans Kraay af. Vlak voor het moment dat de PSV-trainer zaterdag morgen een ideaal in vervulling zag gaan met de ondertekening van een tweejarig contract bij de Rotterdamse club, liet Kraay weten gebruik te willen maken van de optie om nog één seizoen als manager-coach aan te blijven in de Kuip. Die optie is contractueel vastgelegd en Kraay beroept zich er op dat nergens in zijn contract staat dat hij als manager-coach ook zondags bij de wedstrijden aanwezig moest zijn. Zijn absentie in de weekeinden was voor Feyenoord (dat de zaak in handen heeft gegeven van het advocatencatenkantoor dat de juridische zaken voor de club af handelt) de voornaamste reden de spelerswensen te negeren, af te zien van een verlenging van het contract met Kraay en uit te kijken naar een opvolger. Die werd zaterdagmorgen met Li bregts definitief binnengehaald voor twee jaar. De trainer heefi daarbij financieel water bij de wijn moeten doen (hy zou in Rot terdam ruim dertig procent min der gaan verdienen dan in Eind hoven), "want Feyenoord is bin nen het budget gebleven", aldus Stichtingsbestuurder Aad van der Laan, die verder opmerkte "erg blij te zijn met Libregts". "Met Kohn hebben we enkel in formatief contact gehad, Li bregts was eerste op onze lijst. Hij is een goede vakman en kent als Rotterdammer de Rotterdam se mentaliteit. Daarbij heeft hij zijn sporen verdiend". De spelers houden er andere ge dachten op na. Binnen de selec- tiegroep van de Rotterdamse club leeft het onuitgesproken idee dat Libregts wel in staat zou zijn "van niets iets te maken, maar van iets niet meer". Aan voerder Wijnstekers houdt zich echter bewust op de vlakte. "Ik zou echt niet weten hoe ik zou moeten reageren. We hebben niks tegen Libregts, maar we hebben wel van alles tegen op de vreemde gang van zaken. Wij hebben altijd gezegd dat we Kraay willen houden, daar heeft het bestuur niet naar geluisterd en dus zullen we ons bij die be slissing neer moeten leggen. Maar we zullen blijven proberen Kraay te behouden. Het bestuur heeft in een eerder stadium ook gezegd dat het 'vooralsnog' niet uitgesloten is dat Kraay een an dere functie krijgt. Dat was heel vaag. maar het was tenminste iets". Michel Valke spreekt zich scherper uit De middenvelder die er on der Kraay nooit een geheim van heeft gemaakt graag bij Feye noord te willen blijven, wil maar liever opstappen nu de komst van Libregts zeker is. "Het lijkt me niet verstandig te blijven", meldt Valke. "Zoals ik Libregts bij PSV heb leren ken nen. heb ik het idee dat hij het niet m mij ziet zitten. Zijn komst vergemakkelijkt voor mij in elk geval een terugkeer naar Eindho ven. In dat halfjaar dat Reker het destijds overnam van Rijvers, ROTTERDAM Als uitbater van vrijblijvend, offensief voetbal liet Spar ta zijn negotie niet door Ajax uit de markt prijzen. Alleen in het eerste half uur van de ontmoeting tussen subtopper en topper liet de Amsterdamse landskampioen zich gelden als de onbetwist superieure formatie. Maar nadat Gary Heale vlak voor rust de vroeg door Gerald Vanenburg gevon den 0—1 had achterhaald, moest Ajax het zich laten welgevallen dat de thuisclub op basis van vooral karakter de strijd bepaalde. „In die eerste dertig minuten had den we de wedstrijd moeten be slissen. Maar nu de kansen niet werden benut, mag ik me alleen maar gelukkig prijzen met dit 1— 1-gelijkspel, sprak Ajax-trainer Aad de Mos, die zijn tactiek ge heel had afgestemd op de speel- trant van Sparta. Verontrust door de nederlagen die Ajax bij voorgaande gelegenheden op het kasteel leed (seizoen 1980- 81: 43; seizoen 1981-82: 53) kop pelde de Haagse oefenmeester Ke- je Molenaar en Edo Ophof aan de Sparta-voorposten Wouter Holver- da en Gary Heale. Dick Schoena ker en Soren Lerby moesten de zij kanten afschermen om de telkens tussen middenlinie en frontlijn pendelende Geert Meijer en Ro nald Lengkeek van de achterlijn weg te houden. De Mos: „Erg ver raderlijk, dat spelletje van Sparta met" die twee buitenspitsen. Hug hes heeft hier knap werk verricht, de juiste mensen staan op de juiste plaats. Ik hoopte dat Schoenaker en Lerby met hun loopvermogen Meijer en Lengkeek zouden ver moeien, maar gezegd moet worden dat die twee ondanks hun geren van 16 meter naar 16 meter over eind bleven. Zoals heel Sparta eigenlijk met overgave een reservering boekte voor Europees voetbal. Meer dan eens moest Ajax via Molby, Lerby, Cruijff en Ophof zich voor 23.000 toeschouwers (Sparta-bestuurder Floor Bouwer: „Dank zij de ver hoogde toegangsprijzen hebben we een recordrecette van ruim twee ton geboekt) verlagen tot het van grote afstand terugspelen op doelman Piet Schrijvers. „Piet blééf terugspeelballen oprapen, hij VELSEN (GPD) Hoewel het zijn bedoeling was de hele wedstrijd bij te wonenheeft Kees Rijvers gistermiddag alleen getuige kun nen zijn van de tweede helft van het duel tussen Telstar en Vites se (3-2). Op weg van Zaanstad naar IJmuiden raakte de Bra bander verdwaald en had meer dan een half uur nodig om op de plaats van bestemming te arriveren. Rijvers, wiens bedoeling het was de Vitesse-spelers Bosz en Kramer te observeren voor het jeugdteam dat zich heeft gekwalificeerd voor het wereldkampioenschap voor spelers tot 20 jaar dat in juni van dit jaar in Mexico plaatsvindt, had deze trip overigens beter achterwege kunnen laten. Bosz speelde een volkomen onopvallende wedstrijd, terwijl Kra mer wat tevoren al bekend was wegens een blessure niet eens in actie kon komen. ZEIST (ANP) - Rob Baan tekent vandaag een driejarig contract als trainer bij eerste divisieclub FC Den Haag. De 40-jarige Baan beëindigt daarmee zijn dienstverband bij de KNVB. Hij is vijf jaar bondscoach geweest en had onder meer Jong Oranje onder zijn hoede. Baan, die vroeger al jeugdtrainer was bij FC Den Haag en ook FC WV onder zijn hoede had, volgt bij FC Den Haag de naar Vo- lendam vertrekkende Cor van der Hart op. moet er pijn van in zijn rug hebben gekregen, vermoedde Sparta-trai- ner Berry Hughes. Meer nog met de 1—1 toonde de Brit zich in zijn sas met de niet van durf getuigende tactische knieval die Aad de Mos voor hem had ge daan. „Vroeger ging Ajax altijd van zijn eigen kracht uit, smaalde Hug hes. „Ik heb nog nooit meege maakt dat Ajax zich aan onze tac tiek heeft aangepast. Nu wel, on voorstelbaar. Alleen in het eerste half uur hebben we het moeilijk gehad, toen keken we te veel naar dat zaalvoetbal van die gasten. Net als vorige week tegen Excel sior lieten de Amsterdammers, bij wie Peter Boeve wegens bronchitis ontbrak en Frank Rijkaard was ge passeerd, de uitvoering van het spel in die beginperiode evenwel prevaleren boven doelmatigheid. Al kreeg Sparta in eerste instantie nauwelijks een voet tussen de veel al door Johan Cruijff bedachte aan- valspatronen, de schade bleef voor de Rotterdammers beperkt tot de 01 van de verder amper zichtbare Vanenburg, die in de elfde minuut knap profiteerde van een flater van de ditmaal matige Louis van Gaal. Kieft, de halverwege de eerste helft door Van t Schip vervangen Van Basten en Olsen verzuimden de voorsprong uit te breiden. „Toen hadden we Sparta kunnen pakken, kreunde De Mos nog maar eens, al zag hij daarbij even over het hoofd dat Ron van den Berg in de derde minuut aan de overzijde in riante schietpositie een zinloze trekbal had verkozen boven een schot. „We moeten wat meer penetreren. Nog wat meer over de top gaan, moedigde Hughes vanaf de zgkant zijn manschappen aan. Vooral Adrie Andriessen en Geert Meijer begrepen zijn vingerwijzing. Meij- De niet zichtbare Spartaan Louis van Gaal heeft de bal verspeeld aan Gerold Vanenburg. De sliding van Ron van den Berg komt te laat om de Ajacied te beletten de 0-1 in te knallen. heb ik prettig onder hem ge werkt Bij Libregts is dat nooit het geval geweest Zelfs al zou Libregts nu willen dat ik blijf, dan denk ik toch dat de tranfers- som een groot probleem wordt". Van der Laan wil van die moeilijk heden niet horen. "Wg weten nog van geen enkel probleem af. We moeten nog over alle spelers gaan praten met Libregts". De oefenmeester zelf denkt dat de moeilijkheden zich vanzelf op lossen als de zaken uitgesproken zijn ("Bovendien is het afwach ten wat PSV met Valke wil. Hij is nog altijd eigendom van die club"). Vooralsnog is met het tekenen van het tweejarig contract bij Feye noord voor hem een ideaal in vervulling gegaan, zoals hij zelf zegt Niet alleen is Libregts in het verleden enige jaren een ge waardeerd actief voetballer ge weest bg Feyenoord; bovendien denkt hij zich als Rotterdammer onder de Rotterdammers beter als oefenmeester te kunnen ma nifesteren. Libregts: "Er is wei nig verbeeldingskracht voor no dig om te begrgpen dat Rotter dammers onder elkaar net iets beter kunnen communiceren dan een Rotterdammer met Bra banders". Het is overigens niet de eerste keer dat Thgs Libregts door Feye noord werd benaderd met het voorstel hoofdtrainer te worden. "De eerste maal dateert van dne jaar geleden", aldus de duidelijk opgeluchte Libregts. die in twee en een half seizoen bij PSV veel kritiek te incasseren kreeg. "Op het moment dat ik van Excelsior overging naar PSV, kwam Feye noord plotseling ook met een aanbieding. Omdat ik toen al de finitief had gekozen, kon ik op dat voorstel niet verder ingaan". Anderhalf jaar later deed zich de tweede mogelijkheid voor. De toenmalige Feyenoord-manager Peter Stephan stelde PSV toen een ruil Libregts-Jezek voor. In Eindhoven is er even serieus over gesproken, maar uiteinde lijk zag Libregts zelf af van de oe- fenmeester-ruil. Pas vorige week donderdag vond het eerste serieuze gesprek plaats tussen Libregts en het Feyenoord-bestuur, dat eerder bot had gevangen bg Michels en Linder. "Aanvankelijk lagen we nog erg ver uit elkaar", aldus Li bregts. "maar uiteindelijk is er toch een structuur uitgestippeld, waann ik me kon vinden en waarbinnen ik denk ook opti maal te kunnen functioneren. Zaterdagmorgen hadden we dan ook nauwelgks een half uurtje nodig om tot een definitief ak koord te komen". Zaterdagavond liet Thijs Libregts na de wedstrijd PSV-Go Ahead Eagles (5-0) in Eindhoven door schemeren de Ign-Kraay ook vol gend seizoen bij Feyenoord door te willen trekken. "Met ingang van deze week ga ik me al verder oriënteren op de situatie bg Feyenoord. Ik heb in ieder geval wel bedongen dat ik vanaf nu be trokken zal worden m alle onder handelingen die er met aspirant- Feyenoorders gevoerd zullen worden". Thijs Libregts krijgt de eindverant woording voor de technische gang van zaken bij Feyenoord. Het bestuur van de Rotterdamse club zal op korte termijn intern mensen aanwgzen die de neven activiteiten, zoals public rela tions. jeugdopleiding en contac ten met de sponsors, voor hun re kening zullen nemen Het gege ven dat Kraay gebruik wil ma ken van zijn optie is tijdens de besprekingen met Libregts nooit aan de orde geweest Niettemin is het Kraay ernst: "Het is een eenzijdige optie die alleen voor mij geldt Daar maak ik simpel gebruik van", aldus de trainer "Als Feyenoord vindt dat dat niet kan zal het aan moeten to nen dat ik er geen gebruik van wil maken en dat wil ik dus wel. Dan kunnen ze proberen er iets aan te doen, maar dat is hun pro bleem en niet het mijne". PAUL DE TOMBE HUUB BEENS er, de grillige, die op links soms vaak rotgelachen als we een corner fraaie rushes zelf verprutste met moesten nemen. gaf Hughes later ongeplaatste voorzetten, maar „Ajax hield dan elf man te- door zgn werklust tot dè animator van Sparta uitgroeide. Achterin rees voorstopper Andriessen in zijn soberheid naar grote hoogte; hij had steeds een simpele oplos sing voorhanden voor elk opdoe mend probleem. Subtiel was het allemaal niet wat Sparta in het ver dere verloop van het afwisselend amusementsarme en boeiende duel liet zien. Maar wel noopten de Rotterdammers met steun van de door Gary Heale (43e minuut) aan gebrachte 11 Ajax kennelijk tot het aannemen van een voorzichti ge, beter gezegd laffe houding. „Ik heb me in die tweede helft Veel van de in eerste aanleg door Ajax aan de dag gelegde allure bleef er na het thee-intermezzo niet over. Wel kregen de landskampioe nen in de personen van Kieft (tweemaal) en Olsen prima moge lijkheden. maar steeds werden die gecreëerd vanuit de counter. Ver der hield Ajax het op inbouwen van zekerheden. Voorbijgaand aan de belangen van het publiek werd veelvuldig op Schrijvers terugge speeld, desnoods het mes gesle pen. Keje Molenaar remde op ronduit smerige wijze een vrije loop van Holverda („lk dacht even dat ik mn benen had gebroken) af. kreeg voor dat vergnjp van plaats genoot Keizer een gele kaart gepre senteerd, waar een rode op zgn plaats was. „Ajax speelde net zo mat als De Mos de wedstrijd heeft nabeschouwd, plaagde Hughes na derhand zijn jongere, overambi tieuze collega. De Mos: „Ajax speelde inderdaad mat, maar met opzet. Ik had geen zin om voor Sparta de poort open te gooien. Bg De Mos moet de schrik voor het bepaald niet als wonderteam te boek staande Sparta er wel erg goed in zitten. GERARD VAN PUTTEN LEIDEN Hoewel clubs als Feyenoord en Ajax op dc loer liffen, maakt Henri van der Weyden waarschijnlijk een keus tussen AZ'67 en Haar lem. De voorkeur van de 19-jarige voetballer van Lugdunum gaat uit naar de Alkmaarse profclub, waar hg al een oefenwedstrijd achter de rug heeft Ook in Rotterdam is Van der Weyden inmiddels actief ge weest Omdat de Lei den aar zijn HAVO-studie wil afronden, zal hg wel licht gebruik maken van een amateurcontract van AZ'67. Morgen speelt Van der Weyden een oefenpartg bij Aj**-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9