Loonmaatregel wekt tweespalt cMa/ct 690 Anti-kernenergie demonstratie Zigeunerfamilie teruggekeerd PSP-congres radicaler met feminisme dan bestuur CDA i WD oneens Meijer (PvdA) wijst kritiek op actie af Molukkers: vrijspraak is geen rehabilitatie fódekooê HEEL KILO Binnenland Helikopter redt man van hoge fabriekspijp AMSTERDAM (ANP) - Poli- tie, brandweer en medische dienst van de gemeente Am sterdam zijn afgelopen zater dag twaalf uur lang in de weer geweest om een man van een 101 meter hoge fa briekspijp in Amsterdam te krijgen. Uiteindelijk moest er een helikopter van de marine aan te pas komen om de man weer veilig op de grond te brengen. De 30-jarige man was in de nacht van vrijdag op zaterdag de fabriekspijp opgeklom men. Vanaf de toren ver spreidde hij lichtsignalen met onder meer brandende stukken papier. Pogingen om de man naar be neden "te praten" mislukten. Naar boven klimmen had geen zin: de man had de spij len van de trap van de boven ste drie meter doorgezaagd. ARNHEM - Tegenstanders van kernenergie hielden afgelopen zaterdag in Arnhem een demonstratie bij het KEMA-terrein. Agenten versperden hen de toegang tot het terrein. De betoging was naar aanleiding van reparatie van het lek in de kerncen trale in Dodewaard. VELSEN/ZIJPE/ARNHEM (GPD/ ANP) - Ruim duizend mensen hebben zaterdag in Arnhem ge demonstreerd tegen de kerncen trale in Dodewaard. Op een en kel incident na had de betoging een rustig verloop. De tocht voerde naar het KEMA terrein, waar ook de directie van de Ge meenschappelijke Kerncentrale GKN in Dodewaard zetelt. Tien tallen betogers kropen daar on der de slagbomen door en liepen een kleine honderd meter het KEMA-terrein op. Ze werden te gengehouden door geünifor meerde agenten met politiehon den. Na ongeveer een kwartier lieten de mensen zich met zachte hand door de politie van het terrein verwijderen. De weg was enige tijd geblokkeerd door demonstranten met span doeken. Een automobilist reed op de mensen in. Toen een hand gemeen dreigde, greep de politie in. Men kon echter niet voorko men dat het voertuig van de boze bestuurder door demonstranten werd aangepakt. In verband daarmee is later op de dag één persoon gearresteerd. De demonstratie in Arnhem was voor de Anti-Kernenergie Bewe ging (AKB) het startsein voor een actie „Geen piek voor atoom- elektriek", waarin men mensen oproept om de komende maan den hun elektriciteitsrekeningen steeds op één gulden na te beta len - uit protest tegen kernener gie. Ongeveer tweehonderd demon stranten hebben zaterdagmor gen met een optocht door de Noordhollandse gemeente Zijpe gedemonstreerd tegen het rege ringsvoornemen laag en middel radio-actief afval op te slaan op het terrein van het Energie Cen trum Nederland ECN in Petten. Dr. Lucas Reijnders van de stich ting Natuur en Milieu zei tijdens een bijeenkomst aan het slot van de betoging, dat de opslag lang niet zo ongevaarlijk is als door de rijksoverheid wordt beweerd. De medewerkers van de centrale op slag lopen volgens hem een ver grote kans op vormen van kan ker. Ook de naaste omgeving van de twaalf geplande opslaglood sen loopt volgens hem een groot risico bij brand of andere calami teiten. Enkele tientallen leden van de An ti-Kernenergiebeweging hebben zondag rond het middaguur in Velsen een loods op het terrein dat mogelijk bestemd zal worden voor de opslag van kernafval opengebroken en bezet De demonstranten wilden dat alle procedures worden stopgezet, om eventueel de opslag van kernafval mogelijk te maken. Rond vier uur maakten de actie voerders vrijwillig een eind aan hun actie. Tien jaar voor smokkel van drugs HELSINGBORG (ANP) - De 42-jarige Nederlander F en C. is vorige week vrijdag in de Zweedse plaats Helsmg- borg veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens drugssmokkel. Tien jaar was in dit geval de maximum straf. Van C. moet bovendien een boete van één miljoen Zweedse kronen betalen (bu na vierhonderduizend gul den). De rechtbank achtte be wezen dat Van C. tussen 1976 en 1982 in totaal 475 kilo ma rihuana naar Zweden heeft gesmokkeld. Twee Zweden die samen met Van C. voor hetzelfde delict terecht stonden, kregen straf fen van negen en zevene neenhalf jaar Ze moeten sa men een half miljoen kronen boete betalen. DEN HAAG (GPD) - De beide regeringsfracties CDA en WD zijn het oneens over een mogelijke looningreep door het kabinet indien de lopende cao-onderhandelingen niet leiden tot de gewenste loonmatiging. Nadat het CDA al eerder had laten weten een eventuele ingreep niet op voorhand te willen uitsluiten, wees WD-leider Nijpels een loonmaatregel zaterdag resoluut van de hand. Ook werkgevers en werknemers vinden dat het kabinet zich niet met de loononderhandelingen moet bemoeien. Op een partijraadsvergadering van de VVD zei de liberale fractielei der dat elke discussie over een loonmaatregel „voorbarig en oyerstandig" is. Hij riep werkge vers en werknemers op het uiter ste te doen om het samen eens te worden. Nijpels acht het begrij pelijk dat de onderhandelingen over het inleveren van loon voor werktijdverkorting en nieuwe ar beidsplaatsen niet onmiddellijk resultaat opleveren. De WD'er wees erop dat de socia le partners voor het eerst in ne gen jaar een centraal akkoord hebben gesloten. Het zou heel vreemd zijn als zij nu in drie maanden tijd overeenstemming zouden weten te bereiken over maatregelen, die voor een veel langere periode gelden. Hij zei dat de overheid zal moeten af wachten welk resultaat de part- Luidruchtige buren bezorgen man hartaanval ROTTERDAM (ANP) - Een 64-jarige man uit Rotterdam is gisteren overleden aan een hartaanval, die hij volgens de Rotterdamse politie vermoe delijk heeft gekregen door opwinding over voortduren de lawaai-overlast van zijn buren. Het lawaai werd veroorzaakt door doe-het-zelfwerkzaam- heden. De man kreeg de hart aanval, kort nadat hij bij de betreffende buren tevergeefs begrip had proberen te krij gen voor zijn ergernis. De man had al eerder geklaagd over lawaai-overlast, aldus de politie. ners bereiken. Pas daarna zou de overheid maatregelen moeten nemen als duidelijk is welke ge volgen het akkoord heeft. "Duw geven" In een reactie op deze opvatting herhaalde CDA-fractieleider De Vries zaterdagavond in het NOS- journaal zijn opvatting dat als de onderhandelingen geen resultaat hebben een looningreep overwo gen moet worden. „Soms moetje als overheid de duw geven," zei hij. Ook CDA-minister De Ko ning (sociale zaken) heeft zich al eens in deze zin uitgelaten. Bij de AVRO liet gisteren zowel werkgeversvoorzitter Van Veen als FNV-voorzitter Kok weten niets te voelen voor overheidsin grijpen. Kok is verbaasd over het feit dat de discussie zich „over onze hoofden" voltrekt, en over de oppervlakkigheid ervan. De FNV-voorzitter wees erop dat de politici „volstrekt" niet aange ven aan hoe een eventuele maat regel eruit zou moeten komen te zien. Kok zei verder dat het kabinet wel zou kunnen ingrijpen in de loon ontwikkeling, maar hij wist niet hoe deze matiging in de afzon derlijke bedrijven zou kunnen worden omgezet in meer werk. Volgens Kok blijkt dat aspect juist vaak de oorzaak te zijn van het mislukken van de onderhan delingen. Van Veen vindt de politieke dis cussie over een loonmaatregel nog te vroeg. Volgens hem zijn niet zozeer de lonen oorzaak van de slechte positie van het be drijfsleven, maar vooral de door de overheid opgelegde werk geverslasten. Hij is het met Kok eens dat beide partijen, per be drijf of bedrijfstak, in alle rust moeten kunnen onderhandelen over het eventueel inleveren van de prijscompensatie in ruil voor werk. Alleen de Industriebond FNV staat in principe niet afwijzend tegen over een bij wet geregelde ar beidstijdverkorting. In een com mentaar zegt het blad van de bond, ZIN, de woede van de werkgevers als reactie op de uit latingen van minister De Koning en De Vries begrijpelijk te vin den. Nu de overheid blijkbaar kan kiezen tussen vrijwillige en verplichte werktijdverkorting, staan de werkgevers met de rug tegen de muur. ZIN is verbaasd over de afwijzende reacties van de andere bonden en vakcentra les op deze uitlatingen van de mi nister en de fractieleider. SCHIPHOL - Met zijn twee maanden oude baby arriveerde deze r leden van de zigeuneurfamilie Barjamov uit de Verenigde Staten i toegelaten en heeft vier maanden in een kamp bij Los Angeles gezeten. Slachtoffers oorlog geen extra uitkering? DEN HAAG (GPD) - De WD zal hoogstwaarschijnlijk afzien van een geruchtmakende amende ment. waardoor vervolging- slachtofTers dit jaar een extra uit kering zouden krygcn De maat regel had in 1983 zo n 300 miljoen gulden gekost, reden voor het kabinet om zich fel hiertegen te verzetten. Voor de AVRO-radio zei WD-lei- fractie morgen zal besluiten het gewraakte amendement in te trekken. De WD zal op zoek gaan naar andere mogelijkheden om de betrokkenen alsnog enigs zins tegemoet te kunnen komen. Het probleem is een direct gevolg van een uitspraak van de Centra le Raad van Beroep, waarbij werd vastgelegd dat de uitkering voor elke gerechtigde op dezelf de grondslag gebaseerd moest zijn. De Uitkeringsraad, die de uitkeringen via de wet Uitkerin gen Vervolgingsslachtoffers 1940-'45 verzorgt had echter ver schil gemaakt tussen vroegere ambtenaren (waarvoor de over heid de aow-premie betaalt) en niet-ambtenaren Vandaar dat het kabinet een w\jzi ging van de wet heeft voorge steld, die dit verschil opheft. De VVD wilde echter dat elke uitke ringsgerechtigde zou worden be handeld als ambtenaar. Het amendement echter zou jaarlijks f 42 miljoen extra kosten en een malig f 300 mifjoen. Ondanks toezeggingen niet toegelaten tot VS WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geheel bew. 13 licht bew. 16 geheel bew. 8 regen 12 licht bew. 8 regen 10 DEN HAAG (GPD) De vice- voorzitter van de PvdA-fractie, Wim Meijer, gelooft dat het CDA alleen uit angst zo fel van leer trekt tegen de huidige PvdA- campagne. Volgens Meijer is ge bleken dat driekwart van de CDA-kiezers het niet eens is met de wijze van bezuinigen door het kabinet. Meijer noemde de felle kritiek van het CDA en de WD op de cam pagne een „volstrekt groteske vertekening van de- werkelijk heid. De PvdA-actie „Voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt is juist ontstaan doordat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer geen steun vond voor alternatieve voorstellen. Met de actie wil de PvdA zich verzetten tegen de uitzichtloos heid van het kabinetsbeleid, al dus Meijer. Zowel premier Lubbers als CDA- fractieleider De Vries en WD- leider Nijpels hebben de actie van de grootste oppositiepartij van de hand gewezen. Volgens de vertegenwoordigers van de regeringscoalitie gaat het de PvdA daarbij alleen om een regi stratie van de ontevredenheid ontstaan door het kabinetsbe leid. Meijer waarschuwde het CDA voor een komende „geweldige afreke ning door de kiezers. Als het CDA op deze wijze doorgaat brengt zij zich in een kwetsbare positie, omdat die partij zo bezig is de positie van de WD te ver sterken. Meijer benadrukte dat de PvdA ook voorstander is van bezuini gingen. Maar deze moeten rechtvaardig zijn, aldus de PvdA'er. SCHIPHOL (ANP) - Op de lucht haven Schiphol is gistermiddag de 17 leden tellende zigeunerfa milie Baijamov uit de Verenigde Staten teruggekeerd, na vier maanden in Los Angeles gevan gen te hebben gezeten. Wat er nu gaat gebeuren met de familie, die voorlopig onderdak krijgt in een zigeunerkamp in Lelystad, is vol strekt onduidelijk. De familie, die illegaal in Neder land was, verliet in november vo rig jaar ons land in de vaste over tuiging in Amerika te worden toegelaten: de gemeente Lely stad had immers alles geregeld voor het vertrek van de - staten loze - Baijamovs. Alle kosten - de verhuiscontainer, het hand geld en de vliegtickets waren door de gemeente voorgescho teld. Het ministerie van justitie zou uiteindelijk de kosten voor zijn rekening nemen, zo was de familie verzekerd. In totaal ging het om ongeveer 60.000 gulden. In de Verenigde Staten echter bleek al snel dat de papieren niet in orde waren. De familie werd opgesloten in een kamp en na vier maanden teruggestuurd naar Nederland. Volgens de ad vocate van de familie, mevrouw G. Eelsing uit Amsterdam, heeft de Nederlandse overheid de fa milie willens en wetens op een tot mislukken gedoemde reis ge stuurd. "Na maanden van sarren en intimi datie hadden de politie en burge meester Gruijters van Lelystad de zigeuners eindelijk zo ver ge kregen dat zij erin toestemden om weg te gaan. Nederland zou voor de tickets zorgen en wat geld om in Amerika de eerste le vensbehoeften te dekken: voor papieren moest de familie zelf maar zorgen. De groep regelde toen zelf valse paspoorten, waar na de familie, met medewerking van de marechaussee op Schip hol, het vliegtuig werd inge loodst In de VS werden de valse papieren echter onmiddellijk ontdekt met alle gevolgen van dien", aldus de advocate. De familie Baijamov kwam in 1971 naar Nederland en kreeg toen een verblijfsvergunning voor vijf jaar. Toen die in 1976 niet ver lengd werd vertrokken de Barja- movs uit zichzelf naar Amerika. In 1978 keerden zij terug naar Lelystad en vroegen opnieuw een verblijfsvergunning aan, die werd geweigerd. Niettemin kon de familie lange tijd ongestoord in Lelystad blijven, op uitnodiging van landdrost Lammers. Volgens mr. Eelsing was het echter na de komst van burgemeester Gruijters, op 1 ja nuari 1980, gedaan met de rust van de zigeunerfamilie. De zigeunerfamilie, die er inmid dels een nieuw lid bij heeft - in het Amerikaanse gevangenkamp werd een baby geboren - arri veerden zondag gelaten en moe op de luchthaven. De zigeuners vertelden dat ze blij waren in Ne derland terug te zijn. aangezien ze in het kamp slecht behandeld waren. Volgens hun zeggen zijn ze slecht gevoed en in al die tijd niet één keer gelucht Slechts af en toe mochten de mannen, die in een aparte afdeling zaten op gesloten, de vrouwen zien. De toekomst zien de Baijamovs vol angst en beven tegemoet. Voorlopig mogen zij naar Lely stad waar de zigeunerfamilie Ro manov hen zal opnemen. Leden van die familie haalden de groep ook op Schiphol af. De zigeuners hebben aangekon digd dat zy vandaag op het Bin nenhof gaan demonstreren ASSEN (ANP) - De zes Molukkers, die vorige week vrijdag door het gerechtshof in Leeuwarden zijn vrijgesproken van het opzettelijk schieten op een politie-auto, achten zich door deze vrijspraak aller minst gerehabiliteerd. Ze zullen met hun raadslieden overleggen op welke manier dat kan ge beuren. Ook over het indienen van schadeclaims tegen de Staat der Nederlanden willen zij zich nog niet uitlaten. Dit bleek zaterdagmiddag tijdens een persconferentie in Assen, waar zeven van de tien oorspronkelijke ver dachten aanwezig waren. De heer A. Manuputty van de ondersteuningscommissie der verdachten las een verklaring voor, waarin nogmaals op de volledige onschuld aan de schietpartij van een politiewagen op 11 juni vorig jaar in Assen werd gewezen. Hij zei, dat er tijdens het vooronderzoek ernstige ontoelaatba re handelingen zijn verricht, waardoor bewijs onrechtmatig werd ver kregen. ADVERTENTIE 18 11 01 Wim Meijer NIJMEGEN (ANP) - Het PSP-con gres over feminisme en socialis me heeft gisteren het partijbe stuur in grote verlegenheid ge bracht door zich uit te spreken voor een radicale verbetering van de positie van de vrouw. Het congres, dat het afgelopen week einde in Nijmegen vergaderde, wees vrijwel alle voorstellen die het partijbestuur op dit gebied deed, van de hand onder het mom dat ze niet ver genoeg gin gen. Dat bracht partijvoorzitter Bram van der Lek in zijn slotrede tot de uitspraak dat het bestuur de opstelling van het congres had ervaren als een soort "kruis tocht" tegen het partijbestuur. "Terwijl dit het feminisme toch ook hoog in het vaandel heeft". Van der Lek: "Het leek erop als of het bestuur wordt gezien als een stelletje verstokte dwarslig gers en sexisten".- De partijvoorzitter zag in de radica le koers van het congres echter geen reden voor het partijbe stuur om op te stappen. "Wij zijn bereid de congres-uitspraken loyaal uit te voeren, maar daar voor hebben we wel vertrouwen nodig", aldus Van der Lek. Het bestuur had het congres ge vraagd over de maatschappelijke achterstand van de vrouw en de oorzaken daarvan nog geen con crete uitspraken te doen. Dat zou volgens het bestuur ook moeten gelden voor een vergroting van de rol van vrouwen in de partij. Maar het congres ging daar niet mee akkoord. Tegen de zin van het partijbestuur deed het de uit spraak dat de ongelijkheid tus sen man en vrouw veroorzaakt wordt door "het systeem van he- terosexualiteit, dat de organisa tie van onze maatschappij over heerst". De partijtop was het ook niet eens met de congres-uitspraak dat vrouwen bij vacatures in de par tij "bij voldoende geschiktheid" voorrang moeten krijgen. Vol gens het congres moet dit even eens gebeuren bij de overheid en het bedrijfsleven. Het partybe- stuur meent dat onder dergelijke normen mannen weer te weinig kansen krijgen. HALFOM HALF HEBIKIIO

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7