VS: meer hulp aan El Salvador Positie Foot in het gedrang Bezoek Livingstone Ulster omstreden Vrees voor burgeroorlog in Assam ALLE WATERSPORTERS KUST U OP DONDERDAG} MAART IN ÉÉN KLAP BEREIKEN... J Politiebewaking bij mis voor Solidariteit Leger heeft wapens tekort Italiaans olieschandaal België "vecht voor werk' Na nederlaag Labour Buitenland juONDEN - De controversiële lei der van de Londense gemeente raad. Ken Livingstone, heeft dit weekeinde een onverwacht be zoek gebracht aan Noord-Ier- land. Hij was daar de gast van Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republi keinse Leger, de IRA. Het bezoek heeft tal van veront waardigde reacties opgeroepen door Henk Dam bij onder anderen de protestant se politici in Ulster en bij Conser vatieve parlementariërs. Ook Li vingstone's eigen partij. Labour, is niet blij met het bezoek, dat voor Sinn Fein mooie propagan da heeft opgeleverd. Labour-leider Michael Foot zei gis teren de indruk te hebben dat „Livingstone er niet goed van doordrongen is dat Sinn Fein een terroristische organisatie is". Hij verklaarde zich vierkant te gen het bezoek, ook omdat Li vingstone in Belfast het Noord- ierse probleem van slechts van een kant, de republikeinse, bena derd heeft willen zien. Ken Livingstone zei gistermiddag tijdens een persconferentie in Belfast, voorstander te zijn van het vertrek van de Britse troepen uit Noord-Ierland, en voor een verenigd Ierland te zijn. Dat zijn precies de voornaamste pro grammapunten van Sinn Fein en de IRA. Het bezoek vloeit voort uit een uitnodiging die Livingstone in december vorig jaar deed aan lei ders van Sinn Fein. Hij vroeg hen naar Londen te komen om daar over het Noordierse pro bleem te praten. Dat was een niet MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 Livingstone erg tactische uitnodiging, omdat net enige dagen eerder 16 men sen, merendeels Britse soldaten, bij een bomaanslag in het Noord ierse Ballykelly om het leven wa ren gekomen. Dat bezoek ging niet door, omdat minister Whitelaw (binnenland se zaken) de Sinn Fein-leiders verbood naar de Britse hoofd stad te komen. Livingstone ver klaarde toen bij gelegenheid zelf naar Ulster te zullen gaan. WARSCHAU (Reuter/DPA) - In Warschau is gisteren een mis op gedragen ter ere van de verbo den vrije Poolse vakbeweging Solidariteit. De ongeveer 3.000 Polen die de dienst bijwoonden, werden na afloop, opgewacht door een sterke politiemacht. Deze was met het oog op moge lijke rellen uitgerust met helmen en een waterkanon. Het kwam echter niet tot botsingen. Wèl werden bij een identiteitscon trole vijf mensen meegenomen. De afgelopen weken hebben zich in verscheidene Poolse steden na afloop van kerkdiensten op be perkte schaal botsingen voorge daan tussen aanhangers van So lidariteit en de politie. Daardoor is opnieuw spanning ontstaan tussen kerk en staat. Tachtig woedende Poolse boeren hebben vorige week in een klooster een bijeenkomst gehou den om over hun problemen en over de toekomst van Solidari teit te praten. "Hoewel Solidari teit is ontbonden, bloeit zij op het platteland nog steeds als idee", aldus een van de boeren. De besloten bijeenkomst was de tweede van deze aard, die in Po len is gehouden onder bescher ming van de kerk. De Poolse leider generaal Jaruzels- ki heeft gisteren in een radiorede de Poolse intelligentia gewaar schuwd geen "anti-socialistisch gekleurde cultuur" te zullen dul den. Het aantal mensen dat zich "met name in de afgelopen perio de" met anti-staatsactiviteiten had beziggehouden, is volgens hem verontrustend. WASHINGTON De Amerikaanse regering wil het regime in El Salvador dit jaar nog zestig miljoen dollar aan extra bijstand geven, vanwege een kennelijk verontrustende ontwikkeling in de militaire situatie. Het Congres heeft hulp ter waarde van 26 miljoen dollar goedgekeurd, hoewel de regering 63,3 miljoen aan militaire assistentie had willen geven. Politieke waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad verwachten een heftige strijd tussen het Con gres, het Witte Huis en het Penta gon, over deze plannen. Minister van defensie Weinberger heeft gezegd de hulp desnoods te wil len verschaffen via een speciaal fonds voor militaire noodhulp aan andere landen, onder uitslui tend beheer van de president. In de begroting voor 1984, die de volksvertegenwoordiging nu on der handen heeft, vraagt Reagan 86,3 miljoen dollar aan militaire bijstand. Blijkbaar hebben de injecties met Amerikaans materieel, speciale door Henk Kolb training, militaire adviseurs en economische hulp, er niet toe ge leid dat de regering van El Salva dor sterk genoeg in het zadel komt om met de rebellen te kun nen onderhandelen over een po litieke beëindiging van de bur geroorlog. Niet alleen komen de regeringssoldaten wapens te kort, maar is het initiatief voort durend aan de zijde van de gue- rillastrijders. De situatie wordt, volgens deskundigen, voor de re- MILAAN (AP) - Een rechtbank in de Noorditaliaanse stad Milaan heeft zaterdag de Italiaanse schatkist een verliespost van miljarden guldens heeft opgele verd. In Turijn is de arrestatie be kend gemaakt van een voormali ge staatssecretaris van financiën, terwijl aanhoudingsbevelen zijn uitgevaardigd tegen 14 anderen. Het zwaarste vonnis van de Mila nese rechtbank werd uitgespro ken tegen Egidio Denile, de oud directeur van een Italiaanse be lastingdienst die vier jaar en zes maanden celstraf en een boete van 2 miljard lire (3,8 miljoen gulden) kreeg opgelegd. Iri verband met het olieschandaal, waarbij gezwendeld werd met belastingpapieren voor huis brandolie en dieselbrandstof, zijn tot nog toe 86 personen ver oordeeld. Brigades In de Italiaanse havenstad Genua zijn zaterdag tien leden van de linkse stadsguerrillabeweging „rode brigades" tot levenslange gevangenisstraf en vier anderen tot vrijheidsstraffen van 7 tot 28 jaar veroordeeld. De beklaagden waren schuldig ge vonden aan medeplichtigheid aan zes moorden en andere ern stige misdrijven in en rondom Genua. El Salvador steeds Reagan heeft aan zijn initiatieven om te voorkomen dat steeds meer Middenamerikaanse lan den in handen komen van radi cale linkse machthebbers, veel politiek prestige verbonden. Sommigen vinden dat een vraag om noodhulp op dit moment de aandacht te veel zal afleiden van positieve ontwikkelingen die zich in El Salvador onder Ameri kaans leiderschap hebben voor gedaan, hoewel officiële verzeke ringen over vooruitgang in het respecteren van de mensenrech ten nog steeds met grote arg waan worden begroet. In El Salvador zelf speelt zich bin nen de regering nog steeds een machtsstrijd af tussen de ultra rechtse ex-méyoor Roberto d'Au- buisson en gematigder christen democraten, die naar een politie ke oplossing zoeken. D'Aubuis- son, die voorzitter is van de Na tionale Vergadering, zou pogen zeggenschap te krijgen over het leger. De rechtse coalitie die hem bij de door de VS, als bewijsstuk van democratie, luid toegejuich te verkiezingen op het voorste plan bracht, is uiteengevallen. De daarmee gepaard gaande ver mindering van zijn macht leidt tot vrees voor nieuwe complot ten, die de Amerikanen zouden kunnen compromitteren. De aanvraag om meer hulp beoogt niet alleen de rebelse activiteiten in te perken, maar ook de gema tigde tegenstanders van d'Au- buisson in de regering rugge steun te geven in een situatie waarbij zij zowel van links als van rechts worden bedreigd. BRUSSEL - Met de leus „Vechten voor werk" hebben ruim 60.000 demonstranten zaterdag in Brus sel van de Belgische regering en de werkgevers maatregelen geëist om de werkgelegenheid te bevorderen. De christelijke vak centrale ACV en de socialisti sche ABW hadden hun onder linge meningsverschillen begra ven om duidelijk te maken dat zij niet langer bereid zijn loon in te door Ferry Mingelen leveren zonder daarvoor werk te rug te krijgen. De Belgische werknemers hebben in 1982 zo'n 3,6 procent ingele verd en voor dit jaar staat er door een inbreuk op de automatische prijscompensatie nog eens drie procent loonmatiging op de agenda. Het kabinet-Martens wil die matiging koppelen aan een werktijdverkorting van vijf pro cent, waardoor er totaal drie pro cent meer banen, 70.000 stuks, zouden moeten ontstaan. Tot nu toe is daar echter weinig van ge komen in de onderhandelingen tussen werkgevers en werkne- De vakbonden eisen dat de rege ring de werktijdverkorting dwin gend oplegt, maar de regering is het daar onderling niet over eens. De vakbonden vinden dat ze, nu de werkloosheid in België tot 600.000 gestegen is, lang ge noeg gewacht hebben. Ofwel de automatische loonindexering wordt weer hersteld, ofwel die extra banen komen er nu werkelijk aan. De demonstratie vond plaats voor dat dit weekeinde de belangrijk ste ministers van de christende- mocratisch-liberale regerings ploeg-Mariens zich op een kas teel in het Brusselse Ter Hulpen terugtrokken om zich over de werkgelegenheid, de sociale ze kerheid en het groeiende tekort op de rijksbegroting te beraden. Dat overleg heeft in het diepste geheim plaatsgevonden. Over het verloop werd in Brussel geen mededeling gedaan. Blijft Michael Foot aan als leider van de Labour-partij, en zo ja, hoe lang nog? Deze vraag be heerst de politieke discussie in Engeland nadat de kiezers van het Zuidlondense district Ber- mondsey donderdag hun dave rende klap uitdeelden. Zelden leverde een bij verkiezing voor een Lagerhuiszetel zo'n politieke aardverschuiving op. Meer dan zestig jaar was de ty pische arbeiderswijk Ber- mondsey een hecht socialis tisch bolwerk geweest. De ver kiezing van donderdag maakte daar grondig een eind aan. Deze radicale wijziging in de kie zersvoorkeur heeft enige strikt lokale oorzaken. En tot zover zou de Labour-partij kunnen door Henk Dam zeggen: het tegenvallende re sultaat in Bermondsey staat geheel op zichzelf en is dus geen symptoom van een lande lijke tendens. Maar wat de so cialistische top aan het denken heeft gezet, is wat de kiezers van Bermondsey zélf zeiden. „Ik heb deze keer niet op Labour gestemd omdat het zo'n rot zooitje is in de partij", was de meest gehoorde stern-motive ring. Zoals The Times' zaterdag schreef: „Voor de kiezers is de partij te extreem of te ver deeld, of beide. De partij lijkt geen overtuigende potentiële regering te kunnen bieden. Dat is de boodschap uit Bermond sey die Labour zich ter harte moet nemen". Welnu, dat is gebeurd. Het afge lopen weekeinde is het binnen de partij een kakafonie van suggesties, ideeën, steunbetui gingen, aanvallen en complot ten geweest. Centrale figuur: partijleider Michael Foot die door steeds meer mensen ver antwoordelijk wordt gehouden voor Labour's val. Kloof Foot werd twee en een halfjaar geleden tot partijleider geko zen, omdat men van hem ver wachtte dat hij in staat zou zijn de toen al grote kloof tussen links en rechts in de partij te dichten. Sindsdien ging het mis. De strijd tussen links en rechts verhe vigde juist, met als absoluut hoogtepunt de verkiezing van een plaatsvervangend partijlei der, in het najaar van 1981. Die strijd werd gewonnen door De- nis Healey (rechtervleugel), die Tony Benn, de kampioen van links, echter maar net achter zich liet. Links en rechts slepen de mes sen begin vorig jaar opnieuw, toen er moest worden beslist over 'Militant Tendency', de trotzkistische stroming binnen Labour. Rechts wilde deze ra dicalen uit de partij hebben, links wilde niemand uitstoten. Zo waren er meer meningsver schillen. Dat heeft zijn weerslag bij het electoraat gehad. Kiezers stem men niet graag op een innerlijk verdeelde partij, en dat is aan de opiniepeilingen te merken. Maand in, maand uit blijven de socialisten ver achter bil de re gerende Conservatieve Partij van Margaret Thatcher. Daar komt bij dat het vertrou wen van de kiezers in Foot al helemaal gering is. Dat komt niet alleen doordat Foot zich in zijn eigen partij niet als een krachtige leider heeft kunnen profileren. Het heeft ook te ma ken met zijn slordige presenta tie (hij heeft niet voor niets de bijnaam Worzel Gummidge, de Eygelse Swiebertje) en met het feit dat hij Thatcher niet aan kan, die keer op keer de Lager- huisvloer met hem aanveegt. Paniek De discussie over Foots lei derspositie is dan ook niet van vandaag of gisteren. Maar na het desastreuze resultaat in Bermondsey zijn heel wat vooraanstaande Labour-leden in regelrechte paniek geraakt. Niemand in de Labour-partij heeft het aangedurfd Foot in het openbaar te zeggen dat hij moet opstappen. Geheime pei lingen hebben echter dit week einde aangetoond dat een meerderheid onder de Labour- parlementariërs denkt dat de Michael Foot: de Engelse Swiebertje partij het onder een andere lei der dan Foot beter zal doen. Maar is het wel verstandig van leider te wisselen, zo vlak voor algemene verkiezingen? Daar komt bij dat Foot zelf abso luut niet wil aftreden. Hij heeft het afgelopen weekeinde tien tallen interviews gegeven waarin Jiij dat met de grootste nadruk heeft verklaard. Om die'redenen heeft iedereen bij Labour die er een beetje toe doet, dit weekeinde in het openbaar verklaard achter Foot te staan, volledig solidair te zijn, etcetera. Maar dat heeft de speculatie over Foots aftre den nauwelijks verminderd. Rumasa-banken De Spaanse regering heeft het bankwezen in Spanje toege zegd dat de achttien banken van het Rumasa-concern die begin deze week samen met de overige ondernemingen van het concern werden ge nationaliseerd weer in parti culiere handen zullen komen als er orde op zaken is ge steld. Hoe lang dat gaat du ren is er niet bij verteld. Ingesneeuwd Bij een reddingsactie die de he le nacht duurde, zyn 9.000 in gesneeuwde automobilisten uit hun benarde posities be vrijd. Dit hebben Turkse functionarissen zaterdag ge zegd. Hevige sneeuwstormen noopten de autoriteiten vry- dag 13 snelwegen te sluiten. Honderden automobilisten kwamen vast te zitten. Op sommige wegen hebben mensen verscheidene dagen vastgezeten. Het leger voor zag de gestrande reizigers van voedsel. Vliegramp Een vliegtuigongeluk in Can ton. dat in december aan 23 mensen het leven kostte, is veroorzaakt door rokende passagiers. Dit heeft een offi cieel onderzoek van de Chi nese dienst voor de burger luchtvaart uitgewezen. In het vliegtuig, dat 69 mensen aan boord had, brak op 24 de cember brand uit. Volgens het rapport van de onder zoekcommissie was dit de schuld van rokende passa giers. NEW DELHI - Terwijl in Shil- long, de hoofdstad van de roerige Indiase deelstaat Assam, een nieuwe regering is beëdigd, na een jaar centraal bestuur vanuit New Delhi, vielen in de afgelo pen dagen opnieuw doden bij bloedige ongeregeldheden die, naar ingewijden hier vrezen, de kiem in zich dragen van een bur geroorlog. De brandstichting en plundering van kleine nederzettingen duren voort, ondanks de aanwezigheid van een 30.000 man sterke cen trale troepenmacht. Het afgelo pen weekeinde, zo meldt de In diase pers, staken rondtrekken de benden van met bamboespeer door Willem Offenberg en pijl en boog bewapende stam leden 29 dorpen in brand. Bij La- tabowa en Bokuldoni vielen vier doden en by een bomaanslag op een voedseldistributiekantoor verloor een jong meisje het le ven, terwijl nog eens vijf perso nen ernstiggewond raakten. De Indiase staatssecretaris van binnenlandse zaken N. R. Las kar, die ook voorzitter is van het Indiase Rode Kruis, omschreef de situatie, aan het begin van een rondreis door Assam, als ,,nog steeds zeer ernstig". Hij deed een beroep op de plaatselijke autori teiten om de hulp aan de zwaarstgetroffenen te versnel len. Zo'n 35- tot 50.000 Bengali's hebben hun toevlucht elders ge zocht, terwijl alleen in het Khai- rabari-district al 16.000 daklozen zijn geteld. Ingewijden in de Indiase hoofd stad waarschuwen dat in Assam de uitbarsting van een burger oorlog nabij is. Niet alleen de te genstellingen tussen Assamezen en de gehate honderdduizenden geimmigreerde Bengali's wor den als oorzaak genoemd, maar ook de hindoe-moslim-vijandig heid, stammentwisten en politie ke conflicten zijn de afgelopen weken bloedig uitgevochten. „Voor velen van ons is Assam een land ergens ver van ons bed", zegt de Indiase schrijver en ana lyticus Gautam Adhikar, die ja renlang de problemen van As sam heeft bestudeerd, „we nei gen ertoe te vergeten dat het een. van de gevoeligste en belangrijk ste delen van ons land is". Adhikar vervolgt: „Assam is teke nend voor de conflicten die India aan stukken dreigen te scheuren. In plaats dat de regering de kwestie met fluwelen hand schoenen aanpakt, gaat ze er met een bulldozer overheen. Wan neer Assam ten onder gaat, dan gaat het hele noordoosten mee En wellicht nog meer. Assam is voor de veiligheid van India van vitaal belang". Ingeklemd tussen een India vijan dig China en in het oosten afge sneden van Birma door het Na ga-gebergte, waar tot voor kort guerrillera-stryders actief waren, is Assam met haar veelheid van etnische minderheden, taalgroe pen en religieuze en stammente- Bengaalse moslems wachten op de bus, voor hun vlucht naar veili ger oorden genstellmgcn een ware smelt kroes. De militante „Heel Assam Studenten Unie" en de politieke beweging Gana Sagram Paris- had buitten de tegenstellingen uit tijdens een 18 dagen durende protestactie, gericht tegen de deelstaatverkiezingen, zo schrijft de Sunday Statesman De krant noemt de overwinning van pre mier Indira Gandhi's Congres- party „hol en leeg". „De uitslag van een verkiezing, waarbij in 18 van de 126 kiesdis tricten de stemming verdaagd moest worden, waarbij nog geen tien procent van de kiezers kwam opdagen en met op zo'n grote schaal dood en verdoeme nis, kan onmogelijk beschouwd worden als een serieuze weerga ve van de publieke opinie". De leiders van de sterk verdeelde oppositie delen die mening. Cha- ran Singh, die de Janata-partij voor een korte interruptie van het Gandhi-bewind aan de macht hielp, enkele jaren gele den, heefi India's president Zail Singh gisteren verzocht de uit slag van de verkiezingen naast zich neer te leggen. Hij eist een gerechtelijk onderzoek en de in stelling van de noodtoestand. Dit zou betekenen: herstel van Indi ra's directe bestuur over de deel staat een maatregel waarmee die zelfde Janata-partij een jaar gele den de grootste moeite had. Gandhi heeft doodgemoedereerd de deelstaatregering het groene licht gegeven. Gisteren zyn de af gevaardigden, zoals was ge pland, in de Assemblee van Shil- long beëdigd, ondanks voortdu rende onlusten; een blijk van In dira's standvastigheid, zeggen bewonderaars, of van haar bijna misdadige minachting voor het conflict in Assam, zo menen haar vele tegenstanders. Indira zelf blijft er koelbloedig onder. In een speech in Allahabad, dit weekeinde, draaide zij het argu ment van de oppositie op zijn kop: „De agitatie in Assam", zei ze, „schaadt onze nationale een heid. We moeten zo gauw moge- lyk de dagelijkse orde herstel len". p het gebied van de waterspon - de nieuwste snufjes en noviteiten van dil ot naast deze pagina hebben juist bij uw doelgroep een wel zeer hoge waarde, en ongetwijfeld respons - en daar gaat het toch om. acquisiteurs, tel. 071-144941 tst. 128 en 138, r inlichtingen? AdverterenBel natuurlijk mogelijk! Een k >r het aantrekkelijke speciale doorplae LEIDSCH afe DAGBLAD Vele tienduizenden vakbondsleden protesteerden zaterdag tegen het be leid van de Belgische regering

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6