c Snel bouw Koudenhoornse verwacht Houten zelfbouw-bungalow voor prijs premie-woning [Le/cfee agenda Verrassend amateurtoneel van Haags 'Vrij Theater' Zoeterwoudse veefokker voor uitbreiden stal bij Raad van State OEGSTGEEST - Verhuizen van een Haagse woonark naar een houten Scandinavische bunga low in de nieuwbouwwijk Haas- wijk in Oegstgeest is een niet alle daags gebeuren. Toch kan zo n woonomschakehng over een half jaar plaatsvinden. Zelfbouwer D. Heskes, zelf ambtenaar bij de audio-dienst van de gemeente Den Haag, hoopt nog in septem ber deze overstap te maken. In zijn sfeervol ingerichte woonka mer, die vol staat met grenen meubels, vertelt hij enthousiast over zijn (bouw)plannen en hoe hij tenslotte hiermee in Oegst geest is terechtgekomen. "Het is allemaal bijna twee jaar geleden begonnen. Omdat we met twee kinderen op een woonark zitten, hier midden in de stad, was het gewoon beter om weg te gaan. Wat ons betreft hadden we ook een premiewoning kunnen kopen. Zoetermeer gaf daartoe de beste door Hein-Jan Salman mogelijkheden. Maar daar zijn we er door de honderden in schrijvingen niet tussen geko men. Later wilden we toch iets anders: een houten huis bijvoor beeld met een tuin die groter zou zyn dan die van een premiewo ning. Toeval Bij toeval eigenlijk kwamen we te recht bij een bouwbedrijf in Huissen (Gelderland). De model woning van dit bedrijf sprak ons direct aan. Op een verjaardag praat je daar dan zo over en toen bleek dat enthousiasme plotse ling over te slaan. Bovendien leek het een beter idee om als groep naar een gemeente toe te gaan. We hebben toen 73 gemeenten in Zuid-Holland aan geschreven. Daar bleven uitein delijk Ter Aar en Oegstgeest van over. Bij de eerste is het plan niet doorgegaan, onder andere door de vrij dure grond die men ons aanbood. Dus bleef Oegstgeest In vergelijking met andere ge meenten leek ons de grondprijs Stad en rand MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 Oegstgeest voor bouwbedrijf prestigeobject i waar de houten bungalows in de Oegstgeestse r. niet hoog, vijftigduizend gulden, ex. BTW, voor kavels van onge veer tweehonderd vierkante me ter. Jammer alleen, dat we vorige week via de gemeente het be richt kregen dat wij niet op sub sidie hoefden te rekenen. Dit kan voor één van ons vijven beteke nen, dat hij zich om financiële re denen moet terugtrekken. We hebben echter nog achter de hand. Animo "Deze constatering geeft de duide lijke animo voor zelfbouw en in het bijzonder voor deze houten stapelbouwwoningen wel goed weer Door de teruglopende rijkssubsidies en de stagnerende woningbouw in het algemeen kijkt men nu uit naar mogelijke alternatieven. Volgens zelfbouwer Heskes zullen de totale kosten - de grondprijs, de fundering en de woning met alle technische installaties - de honderdvijftig duizend gulden niet overschrijden, maar "voor die prijs krijgen we er wel iets heel bijzonders voor terug". De woningen die in een rij naast elkaar gebouwd moeten worden, hebben een L-vorm door de aan grenzende carport. De woonop- pervlakte bedraagt 84 vierkante meter, elf meter diep en zevene- neenhalve meter breed. Heskes: "Een heel groot voordeel is naast de snelle bouw de warm- te-isolatie van deze woningen. De isolatiecijfers liggen hoger dan bij de bestaande nieuw bouw. Volgens de folder is de jaarlijkse besparing 1400 kubie ke meter gasverbruik. Heel be langrijk is de buitenmuurdikte, deze is 58 mm; tussen de binnen wand van 17 mm is er dan nog eens 45 mm voor isolatie over. Eind gekomen "Over de inschatting van zijn kan sen om als burger van Oegst geest verder door het leven te gaan zegt Heskes: "Wij zijn nu al een eind gekomen. Ik heb het zlef in dne stappen verdeeld: de grond, de huisvestingsvergun ning en nu het definitieve bouw plan, dat nog ingediend moet worden. Allerlei instanties, zoals de welstandscommissie moieten er dan nog hun goedkeuring aan geven, maar toch voorzie ik geen al te grote problemen. Zeker niet, nu het Gelderse bouw bedrijf ons heeft laten weten dit project te zien als een prestige object, omdat ze voor het westen geldt. Mensen van dit bedrijf be geleiden ons in elk geval bij de bouw, dit buiten de gebruikelij ke bouwinstructies om". Platform voor de vrede in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het Vredes- platform Voorschoten is opge richt. In het cultureel centrum hebben einde vorige week 15 mensen van IKV, PvdA. D'66, Wereldwinkel, Solidaridad en de gereformeerde kerk het platform hun steun toegezegd. Ze konden net eenter niet eens worden over de doelstellingen van het platform. Daarom werd besloten een werkgroep in te stellen die de doelstellingen gaat formuleren. Over een maand wil het platform bij elkaar komen om de resulta ten van de werkgroep te bespre ken en tevens te bekijken welke acties het platform moet organi seren. Er zijn echter hiertoe reeds een aantal ideëen gelan ceerd. Zo willen enkele leden van het platform een zwijgactie voeren. Wekelijks willen zij op een cen trale plaats in Voorschoten bij el kaar komen en hun verontrus ting over de kernbewapening kenbaar maken door simpelweg te zwijgen: "We laten zien dat we met stomheid zijn geslagen door de kruisraketten", verduidelijkt IKV-lid Fritz Glotze. Bovendien werd het idee geopperd om aan te gemeenteraad te vra gen of deze een hoorzitting wil organiseren over kernbewape ning. Naast deze plaatselijke activiteiten wil het platform ook landelijk ac tie ondernemen. Zo wil ze mee helpen de landelijke demonstra tie op 19 oktober te organiseren. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, film 'De Code van Neerlands Hoop' van Orlow Seunke met Freek de Jonge en Bram Vermeulen, 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur, teL 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie. 20 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club buurthuis Inde Vroolijcke Arke Werklozen Belangen Vereniging, de Jarenlange strijd Warmond versus watersporters loopt ten einde WARMOND - "Die brug komt er". Dat zijn de laatste woor den van het gesprek met Warmond eerste burger, Hen- drickx-Vlaar, over de vaste oeverbinding voor voetgan gers over De Leede tussen de gemeentehaven en het re- creatie-eiland Koudenhoorn. Een uitspraak die zij al veelvuldig heeft gedaan en voor menig War- monder haar handelsmerk is geworden. Dat zij die woorden vaak heeft moeten uitspreken komt vooral omdat zowel Warmondse poli tici als burgers graag bevestigd horen waarop ze al lange tijd hopen maar waarover ze desondanks hun twijfels hadden. Die onzekerheid over het welsla gen van de al oude plannen van de gemeente om het 40 hectare grote Koudenhoorn ook voor de Warmonders die geen boot bezit ten toegankelijk te maken heeft betrekking op twee hamvragen. De ene luidt of Warmond in deze moeilijke tijden de brug en de in richting van Koudenhoorn kan betalen. De andere vraag is of de gemeente erin zal slagen de door de Koninklijke Watersportver eniging 'De Kaag' in de vorm van bezwaren opgeworpen barrière te kunnen slechten. Al sinds 1979 staan de gemeente en de water sporters als twee kemphanen te genover elkaar in een arob-pro- cedure, die burgers in staat stelt een beslissing de lagere overheid aan te vechten en ongedaan te maken. De watersporters zijn fel gekant tegen de brug omdat zij deze beschouwen als een belem mering van de doorgang voor de pleziervaart. De gemeente Warmond is de strijd duidelijk aan het winnen, 'De Kaag' heeft onlangs een van haar laatste troeven uitgespeeld door bij de Raad van State een schor sing van het besluit om de brug te bouwen aan te vragen. Het provinciebestuur echter heeft de gemeente al op 11 januari 1981 in het gelijk gesteld en een verkla ring van geen bezwaar voor de bouw van de brug verleend. Hoe zeker men op het gemeentehuis is dat ook de laatste hindernis zal kunnen worden genomen, mag blijken uit de woorden van ge meentesecretaris Zoetemelk: "We hebben de nodige spullen al besteld en er is ook al geld be steed aan de brug". Hendrickx- Vlaar: "We wachten nog even de schorsingszitting af, daarna kan de eerste paal de grond in". Terug naar de eerste vraag over de financiële kant van de zaak. Het antwoord hierop is dat Warmond de brug plus de daarbij behoren de herinrichting van de gemeen tehaven en de inrichting van Koudenhoorn zal betalen uit de opbrengsten van het gemeente lijke zand- en grondwinningsbe- drijf. Sterker nog, dit staat al vast vanaf het allereerste begin toen een deel van de Zwanburgerpol- der werd afgegraven, waardoor Koudenhoorn ontstond, en toen bovendien werd vastgesteld dat de gemeente de gelden van het zandwinningsbedrgf nergens an ders voor mag besteden. Tegenstanders Tot de tegenstanders van de brug behoren behalve 'De Kaag', het bestuur van de Verenigde water sportbedrijven 'Warmond en om streken', twee roei- en zeilvereni gingen uit Leiden en Oud Ade en de Unie van Watertoeristen. Al deze instellingen hebben in mei 1980 'De Kaag' gemachtigd om bezwaar en beroep in te stellen door Wim Koevoet tegen het voornemen om de brug te bouwen. Burgemeester Hen- drickx en gemeentesecretaris Zoetemelk nemen desgevraagd een selectie uit de waslijst van bezwaren door. Een van de voor naamste discussiepunten is dat 'De Kaag' de gemeente heeft aan gewreven dat ze een brug wil bouwen naar een gebied waar van de bestemmingsplanproce dure nog niet is afgerond. Hen- drickx: "Er is inderdaad nog geen vigerend (van kracht zijnde, red.) bestemmingsplan voor Koudenhoorn. Met opzet heeft de gemeente eerst haar landelijk gebied geregeld omdat de boe ren daar overschakelden op cam pings. Met die plannen was veel meer haast geboden dan die voor een eiland dat toch van jezelf is en waarmee je kunt doen wat je wilt. Bovendien het de fysieke toestand van Koudenhoorn, dat is opgespoten, bebouwing van welke aard dan ook niet toe. Het enige dat wij hebben gedaan is gebruik maken van een moge lijkheid die de wet op de ruimte lijke ordening ons biedt, name lijk om vooruitlopend op een be stemmingsplan een bouwver gunning te verlenen. Voorwaar de hierbij is dat Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar verstrekken en dat is dan ook gebeurd". Andere bezwaren hebben betrek king op de belemmering door de brug voor zeiljachten (motorbo ten kunnen wel onder de brug door) waardoor het onder de wa tersporters zo geliefde 'rondje Koudenhoorn' onmogelijk wordt gemaakt. Die populaire vaarrou te leidt via de Grote Sloot, 't Jop- pe, de Zijl, de Laeck, de Spriet en De Leede, rondom Kouden hoorn en de Zwanburgerpolder, richting de ten zuiden van de ge plande brug gelegen jachtha vens. En met het noemen van de jachthavens wordt direct een an der probleem geraakt want de watersportbedrijven vrezen dat zij door de brug geïsoleerd zullen raken en klanten zullen verlie- Volgens Hendrickx zijn ook deze bezwaren ongegrond: "Ik kan niet ontkennen dat de brug een belemmering vormt. Maar WÜ hebben alles gedaan om de door vaart te handhaven, zelfs te ver beteren. We hebben de Grote Sloot verbreed waardoor boten over dit water in plaats van door de Leede in de jachthavens kun nen komen. Verder is het moge lijk om via het Zomergat dat overal zeventig meter breed Burgemeester Hendrickx-Vlaar (links) e hoorn moet komen. Zoetemelk wijst aan moet maken. t gemeentesecretaris Zoetemelk op de plek eens de brug naar Kouden- vaar de oeverbinding het eiland ook voor voetgangers toegankelijk ppe op te varen waar- c..i{ i De Bak op de Grote olrljQlg Sloot komt. Zoetemelk: tocht jachthavens-Kagerplassen en vice versa kan nog altijd ge maakt worden alleen moet er wat omgevaren worden maar dat mag voor iedere rechtgeaarde watersporter toch geen bezwaar zijn". Voor het door 'De Kaag' voorge stelde alternatief, namelijk een doorgraving van Koudenhoorn ter hoogte van de jachtwerf van Schottel voelt de gemeente niets. Hendrickx schrijft daarover in haar verzoek aan Gedeputeerde Staten om een verklaring van geen bezwaar het volgende: "Een doorgraving van Kouden hoorn is in strijd met de door de gemeente voorgestane driede- üng van het eiland", daarmee doelend op de plannen om Kou denhoorn onder te verdelen in een recreatiegebied, een over gangsgebied en een ontoeganke- lijk stiltegebied. "Bovendien", aldus Hendrickx "zou een door graving betekenen dat de zo ont stane oevers ook weer door een brug met elkaar zouden moeten worden verbonden". Volgens Hendrickx heeft 'De Kaag' niet vertragend gewerkt op de realisering van de'brug "maar het verzet van de water sporters heeft wel veel tijd en energie gekost van tal van amb tenaren en dat kost natuurlijk veel gemeenschapsgeld". War- monds eerste burger wil hiermee niet beweren dat bezwaren van burgers tegen gemeentelijke plannen derhalve achterwege dienen te worden gelaten. An derzijds meent ze dat in het geval van 'De Kaag' sprake is van "een onbegrijpelijke en afkeurens waardige intolerantie" van de zij de van de watersporters en jacht havens. "Ik zou willen zeggen: kijk toch eens wat jullie er alle maal bij hebben gekregen, laten we de Warmonders zonder boot de brug gunnen. Treurig vind ik ook dat 'De Kaag', een vereni ging waarvan nu niet bepaald ge zegd kan worden dat de leden tot de minst draagkrachtigen beho ren, herhaaldelijk heeft gesteld dat de Warmonders geen behoef te aan het eiland hebben. Ik kom op voor het algemeen belang, voor de mensen die wat de moge lijkheden tot recreatie in hun ei gen dorp betreft, niets hebben. Die brug komt er". WWV, RW of WAO, di 14-16.30 123271. Zoeterwoude - gemeentehuis, sie openbare werken, 20 uur Wassenaar - gemeentehuis, onderwijs, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 25 febr tot 4 maart door: Haven Apotheek, Haven 18. tel. 120085: Apotheek Voorschoten, Leidse- weg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Koken Speciaal opdat mannen er in de toekomst geen potje meer van maken wanneer ze eens de maaltijd moeten bereiden, orga niseert K&O Leiderdorp vanaf maandagavond 7 maart een kookcursus. De cursus bestaat uit acht lessen, allen op maan dagavond. Pech onderweg Om in het vervolg niet meer zelfs voor de allerkleinste klusjes een beroep te moeten doen op garage of ANWB-hulp, leert een instructeur van de laatstge noemde instelling zelf de klei nere storingen aan uw automo biel te verhelpen. De eerste lesavond is maandag avond 7 maart. K&O Leider dorp organiseert het geheel. Wet en recht Om wat meer te weten te komen over wetten en rechten waar mee ieder wel eens krijgt te ma ken organiseert K&O Leider dorp vanaf dinsdag 1 maart ge durende vier weken een gelijk aantal informatieavonden over deze materie. Op de eerste avond spreekt een notaris. Oud Leiden De vereniging Oud Zoeterwoude besteedt op haar jaarvergade ring op woensdag 2 maart in de Eendenkooi in Zoeterwoude aandacht aan oud Leiden. A.CJ. Duindam, die rond de tijd van de grote stadhuisbrand in 1929 op vijftig meter afstand van het stadhuis woonde, zal over de brand en het toenmalige stads leven vertellen en na de pauze wordt de film "Leiden in 1947" vertoond. De avond begint om 20.00 uur. In Muziekcentrum Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De thuisblij vers hadden, zoals wel vaker, ook zaterdagavond in Zoeter woude ongelijk door niet in het Muziekcentrum te zijn waar de Haagse amateurtoneelgroep "Vrij Theater" aantrad. "Slechts" zo'n dertigtal wèlko- mers konden daardoor genieten van een totaal nieuw concept in amateurtoneel dat deze Haagse groep op de planken zette. Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: A.W. Rasser en A. Keereweer, F.A.M. Burghouwt en C.H.F. van der Vlist, A.M.I.H. Naipal en S.J. van den Berge, J. Gunther en E.M.T.J. Witteman, J.P. Caspers en H.J. Wortman, M J. Bras en K.E. Reynolds, P. Meijers en E.H. Gram pon, C. van Leeuwen cn HM. Schreuder. LEIDEN - Ondertrouwd: F.D.C Hansen en P. van Leeuwen, A. Lancel en J H van der Ham, M Bakker en T M. Krol. K Langezaal en E.J. I'E- cluse. B.C.L. Breed en A.E. Buys, K Csorba en D A. van Houten. W. van der Plas en M C de Rooij, A.J.M. Hoek en Niet een geijkt en al jaren uitge molken blijspel stond op het pro gramma maar een eigengemaakt "totaaltheater" waarbij de ac teurs en actrices niet schroom den om gewichtiger zaken op het levensvlak aan te pakken. Waaraan alles in het stuk "Weg weg weg" is opgehangen is de toeristische reislust van onze tijd. Aangespoord door brallerige recla me laten honderdduizenden zich jaarlijks in bus, trein en vliegtuig proppen om enkele uren verder een vaak teleurstellende en nau welijks ontspannende "vakan tie" te ondergaan, aldus de thea tergroep. Maar aan "weggaan" zit meer vast, betoogden de Ha genaars. Zo bijvoorbeeld een meisje dat van ouders en thuis weg wil of een paartje uit elkaar. Het stuk, met veel, zeer goed uitgevoerde mu zikale gedeelten, neigt ernaar het leven zélf als een reis te willen voorstellen. In die zin is het dan ook niet vreemd dat Odysseus op de proppen komt, een waagstuk is deze mythologische werkelijk heidsvervreemding echter wel. De enige kritiek die dan naast de lof voor het nieuwe paden willen bewandelen op zijn plaats is, is dat "Vrij theater" wellicht wat veel hooi op de vork neemt. Het stuk is geregeld te langzaam en niet overal even eenduidig. Al met al echter toch zo boeiend, dat de voorzitter van de evene mentencommissie van het Mu ziekcentrum waarschijnlijk ge lijk krijgt door met ongebroken optimisme in zijn welkomst woord te stellen dat voor derge lijke avonden het centrum over een jaar wèl vol zal zitten. HANS SONDERS DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Veehouder Bolleboom heeft een beroep op de Raad van State ge daan om de gemeente Zoeter woude te dwingen hem een bouwvergunning te verstrekken. Een bouwvergunning die Bolle boom nodig heeft voor het uit breiden van zijn veestal aan de Slootweg. De gemeente Zoeterwoude weigert op het verzoek van de veehouder in te gaan. Een vergrote stal, zo liet een woordvoerder van de ge meente gisteren bij de Raad van State weten, is in strijd met het bestemmingsplan. Bovendien staat dat zelfde bestemmings plan dierveredelings- en sier teeltbedrijven niet toe. „Zoveel fokzeugen als er nu rondlopen, hebben er nog nooit in die stal gezeten", aldus de woordvoer der. De hamvraag waarop de Raad van State uiteindelijk het verlossen de antwoord zal moeten geven is: was er op de huidige plaats al een soortgelijk bedrijf voor de ge meenteraad van Zoeterwoude het bestemmingsplan vaststel de? Nee, meent de gemeente; Ja, zegt Bolleboom. Ene meneer Steenwijk zou op dezelfde plek varkens hebben gefokt. „Bollen- boom doet dus niets anders dan dit bedrijf voortzetten", zei een woordvoerder houder. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIOSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Ln.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 61,25 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Wnd -hoofdredacteur R. D. Paauw Commentaren: R D Paauw, W F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Mg. redactiechef: A. van Leeuwen Ptv. AJg. redactiechef. J. M. J Post B.W.T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (pfv) WFJ Wirtz (bin./buit ,/ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PM P J de Tombe (sport) A. van Kaam (ptv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a Rome. Madrid. Mexico I. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2