Yan der Duim blijft verrassen Enke: Ik had maar weinig vertrouwen" Spasski alleen winnaar in Linares Titel bobslee voor Zwitsers Verbaasde Oostduitse pakt sprinttitel Derde op WK-sprint achter Kuroiwa en Pegov Zeven schaatsers zeker van Spelen Boukje Keulen heerst op NK shorttrack Girardelli wint slalom LAKE PLACID (ANP) - De Zwit serse ploeg, bestaande uit Fas- ser, Maerchy, Poletti en Stritt- matter, heeft gisteren in Lake Placid de wereldtitel vierper- soons bobslee veroverd. Het kwartet maakte over de vier manches een totaaltijd van 3 mi nuten en 57,24 seconden, ruim een halve seconde minder dan West-Duitsland I. Oost Duitsland I werd derde. U shockey dubbel voor Heerenveen HEERENVEEN (ANP) - Na het landskampioenschap heeft Fyers Heerenveen zaterdag avond ook de Nederlandse ijs- hockeybeker veroverd. In de derde wedstrijd om de 'Coupe' werd Nijmegen met 10-1 (4-1, 3-0, 3-0) verslagen. In de promotie/degradatiecompeti tie won Utrecht met 4-3 van Ge leen. Tussenstanden: 2-0, 0-2, 2-1. MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 HELSINKI (GPD) Een week later dan was geprogrammeerd heeft Karin Enke dan toch haar wereldtitel binnen kunnen slepen. meter voor haar rekening en lag weer helemaal mets van. in Alk- daarmee weer kansrijk in de ra- maar was haar vierde plaats een ce. Sterk was vervolgens ook de enorme verrassing, deze keer 1000 meter van Petroesjova en al naast elkaar. Links Karin Enke, rechts Akira Kuroiwa. LINARES (AFP) - Boris Spasski heeft zaterdag het schaaktoer nooi van Linares gewonnen. Doordat Seirawan en Karpov in de laatste ronde het punt deel den, werd Spasski ongedeeld Bij winst was de tien banken van de onderneming Rumasa, die door de Spaanse re gering wordt genationaliseerd. De bank is in verband daarmee tot en met maandag gesloten. reldkamDioen evenals Soasskï Aan«ezien het m°r6™ Spanje eer de prijsuitreiking plaats had kunnen vinden. Dankzij de me dewerking van de centrale bank kregen de schakers zaterdag hun geld. De eindstand is: 1. Boris Spasski (Sov) 6,5 pnt. 2. Anatoly Karpov (Sov) en Uli Andersson (Zwe) 6 pnt. 4.Arthur Joegsoepov (Sov), Tony Miles (Eng) en Guyla Sax (Hon) 5,5 pnt. 7. Jan Timman (Ned), EFim Geiler (Sov) en Vlas- timil Hort (Tsj) 5 pnt. 10. Yasser Seirawan (VS) 3 pnt. 11.. Bent Larsen (Den) 2 pnt. Seirawan, die vrijdag punt hun partij afbraken, besloten na 46 zetten tot remise. Karpov deelt zijn tweede plaats met Anders son. Jan Timman, die het toernooi be gon met een rustdag, was de laat ste, die er mee ophield. Na IV/z uur spelen, waarin niet minder dan 102 zetten werden gedaan, eindigde de afgebroken partij tussen de Brit Tony Miles en de Nederlander in remise. Timman finishte hierdoor samen met Gel- Ier en Hort met 5 punten op een gedeelde zevende plaats. De uitreiking van het prijzengeld, in totaal 45.000 dollar, kon nor maal plaatsvinden. De Spaanse centrale bank heeft het gemeen tebestuur van Linares het geld voorgeschoten. De toernooi-or- ganisatie kon niet aan het oor spronkelijke prijzengeld komen, omdat dit was gedeponeerd bij de banco Jerez, één van de acht- Van der Wiel Grootmeester John van der Wiel heeft het zevende schaaktoer nooi van Nijmegen op zijn naam gebracht. Hij behaalde evenals Genna Sosonko en Bert Enklaar vijf punten. Het Sonnenbron- Berger-systeem besliste in het voordeel van de Leidenaar. Cor van Wijgerden eindigde als vier de met 3V4 pnt. Gert Ligterink en Hans Ree behaalden elk 3 pun ten, terwijl de rij gesloten werd door Hans Bartels en Friso Nij- boer met resp. 2 pnt en een half punt. Er waren in Nijmegen in totaal 268 deelnemers. Tweekamp De eerste partij voor de tweekamp in het kandidatentoernooi tussen de Sowejtrussische schaakgroot meesters Gary Kasparov en Aleksander Beljavski is gisteren in Moskou na de 41e zet van de met wit spelende Kasparov afge broken. Volgens het Sowjetpers- bureau Tass kwam er een dame gambiet op het bord in een va riant, die oud-wereldkampioen Michael Botwinnik destijds in Karlsbad ontwikkelde. Door en kele onnauwkeurigheden van Baljavski kreeg Kaasparov een goede stelling. Toch kon de oud-wereldkampioen bij de junioren, die algemeen wordt getipt als opvolger van se niorenwereldkampioen Anatoli Karpov, daar niet erg van profite- Door een torenruil kreeg Beljavski zelfs weer de betere kansen. In de afgebroken stelling bezitten beide spelers een dame, een to ren en vijf pionnen. De afgebroken stand is: Wit (Kas parov): Kh2, Dh5, Te3, pionnen a2, b2, f2, g2 en h4. Zwart (Bel javski): Kh7, De6, Td8, pionnen a7, b6, f7, f6 en h6. Zwart heeft zijn 41e zet onder couvert afgege- Voor haar was het seizoen volledig afgestemd op het WK allround in eigen land, maar daar verliep het anders dan in de bedoeling lag en moest ze genoegen nemen met de tweede plaats achter landgenote Andrea Schone. Dat ze in Helsinki wel goed genoeg bleek voor de sprinttitel, die ze in 1980 en 1981 ook al opeiste, was niet in het minst voor Enke zelf een complete verrassing. „Ik had er vooraf weinig vertrouwen in, bekende ze toen de beslissing, die met veel spontane vreugde gepaard ging, was gevallen. „Ie der jaar heb ik wel een wereldti tel gewonnen. Daar heb ik me voor dit toernooi in Helsinki maar aan vastgeklampt, bleek haar inspiratie te zijn geweest. De DDR-suprematie, zoals die in de voorgaande toernooien naar voren kwam, was deze keer niet aanwezig. Weliswaar legde ook Christa Rothenburger beslag op een ereplaats (derde), maar Enke heeft een heftige strijd nfoeten leveren met Natalia Petroesjova. De kampioene van het afgelopen jaar leek kansloos na de eerste dag omdat Enke beide afstanden won, maar nam de tweede 500 kon Enke de winnende tyd van de Sovjet-rijdster niet overtref fen, ze wist het verlies wel vol doende te beperken. De Nederlandse dames zijn na hun fraaie posities op het WK in Alk maar ver teruggevallen. Alie Boorsma, het vorig jaar vijfde, bleef nog redelijk op de been. Ze reed dit seizoen niet eerder zo goed op de sprint (twee zesde plaatsen op de 500 meter) en al leen de 1000 meter van zaterdag was een uitschieter naar bene den. Coach Louwmans hield het op de dweilpauze, die voor Boorsma ongunstig zou hebben uitgepakt, de Friezin deelde zelf mee dat ze zich pas gisteren hele maal fit voelde na een week te hebben gesukkeld. Flop Voor Yvonne van Gennip was het toernooi een flop. Op de nationa le sprintkampioenschappen in Utrecht fleurde ze haar zeer te leurstellende seizoen even op met de tweede plaats achter Boorsma, in Helsinki bakte ze er kwam ze 21 plaatsen lager te recht. Dit ondanks de aanmoedi gingen van mentaal begeleider Ferdi Oyen, die haar niet de tech niek van het schaatsen heeft kunnen aanpraten. Daar schort het bij Van Gennip op de eerste plaats aan. „Het is in eerste in stantie een technische zaak, geeft ze zelf volmondig toe. „In de afgelopen zomer heb ik meer duurwerk gedaan, maar de lange afstanden zijn niet verbeterd en mijn sprint is slechter geworden. Toch probeer ik het volgend sei zoen weer met een schone lei te beginnen. Thea Limbach finishte al even on opvallend als negentiende, waar bij ze wel redelijk kon meeko men op de 1000 meter. Gisteren voorkwam ze er in elk geval mee dat Nederland naar het volgende WK slechts twee rijdsters mag uitzenden, want ze schaarde zich nog op het nippertje by de eerste twintig. Alles samenvattend stelde Henk Louwmans vast: ..Je moet ge woon eerlijk zijn. Voor ons zit er op dit moment niet meer in. HELSINKI (GPD) Hilbert van der Duim verbaasde op het WK sprint in Helsinki niet al leen met zijn derde plaats, hij verzekerde zich tevens van een startbewijs voor de 1000 meter op de Olympische Win terspelen, die in februari van het volgend jaar in het Joego slavische Serjyevo plaats vin den. Het wereldkampioen schap voor sprinters was dit seizoen voor de Nederlanders de laatste mogelijkheid te voldoen aan de eisen van het HELSINKI (GPD) Het verrassingseffect waarmee Hilbert van der Duim zich voortbe weegt op de smalle ijzers blijft onnavolgbaar. Uit zijn onuitputtelijke repertoire met sportieve hoogstandjes en missers in alle mogelijke variaties, toverde het Heerenveense schaatsraadsel in Helsinki de derde plaats tevoorschijn op het wereldkampioenschap van de echte sprintspecialisten. Aan het einde van twee turbulente schaatsdagen, die de Japanner Akira Kuroiwa de titel opleverde, stelde Van der Duim genoegzaam vast: „Zo, hier kunnen de psychologen, fysiologen en andere ogen zich weer over gaan buigen. Op deze manier blijf ik iedereen mooi bezighouden. Om ze daarbij een beetje behulp zaam te zijn gaf hij als aanvullen de informatie: „Het ging nu iets beter omdat ik na Oslo rust heb genomen. Maar ik heb niet het idee dat het ook goed was gegaan als dit een allround-toernooi was geweest. Er zat dus eigenlijk een restantje pap in zijn benen, maar er was ook voldoende kracht aanwezig om vooral op de beide kilometers uit te blinken. Zater dag werd hy derde en gisteren was alleen de toen al door een buiteling van de troon gestoten titelverdediger Glebnikov snel ler. Dubbeltje Voor zijn slotrit stond Van der Duim nog zesde in het tussen- klassement, maar om het brons te kunnen pakken wist hij pre cies wat hem te doen stond. Een tijd van 1.17 was de eerste vereis te en hij moest verder zijn directe tegenstander Nick Thometz een halve seconde achter zich hou den. Hjj voldeed aan beide op drachten, al was het een dubbel tje op zijn kant. Zijn voorsprong op Thometz bedroeg exact 0,5 se conde, hoewel de Amerikanen en hun coach Peter Muller, die het volgend seizoen zelf weer als schaatser wil terugkeren, vol on geloof naar de tijdwaarnemers keken. Volgens hen was op de eindstreep het gat tussen Van der Duim en Thometz minder groot dan de of ficiële cijfers vermeldden, maar ze hadden geen been om op te staan. De sprinters waren over geleverd aan de menselijke regi stratie omdat stroomstoringen de electronische apparatuur her haaldelijk buiten werking stel den. De minder precieze bedie ning van de aloude chronometer was uiteraard weinig bevredi gend, maar nooit zal opgehel derd kunnen worden of Van der Duim ook derde was geworden indien de apparatuur in tact was gebleven. Er is herhaaldelijk gefrunnikt aan de tijden, omdat na de eerste 500 meter op alle overige afstanden storingen optraden. De reeds op electronische wijze vastgestelde resultaten moesten telkens her leid worden tot handtijden, dus in tienden van een seconde, maar die herberekeningen hebben de volgorde in de top van het klas sement niet beinvloed. Van Tho metz en Van der Duim, die uit eindelijk het dichtst by elkaar eindigden, waren de electroni sche tijden bekend op het mo ment dat zaterdag op de 1000 en gisteren op de 500 meter een kink in de kabel kwam. De ge corrigeerde tijden bleken echter geen van beide rijders voordeel noch nadeel ten opzichte van el kaar te hebben opgeleverd. Het verschil van 0,01 punt dat het tweetal uiteindelijk van elkaar scheidde was tot stand gekomen op de eerste 500 meter. Thometz was alleen in het nadeel dat hij in de slotrace een tiende van een se conde sneller had moeten rijden voor de derde plaats, terwijl bij electronische registratie twee honderdste toereikend zou zijn geweest. Fair Niettemin is Van der Duim op een faire manier aan zijn onverwacht sprintsucces gekomen. Dat de moderne middelen het lieten af weten kon hem moeilijk worden verweten. Zyn beide 1000-meter- ritten waren zoals gezegd van al lure, al viel het op dat hij zater dag uit de slotronde niet de winst kon halen die van een allrounder vermacht mag worden. Van der Duim weet het simpelweg aan een misslag in de sneeuwrand, maar op de eerste dag ontbrak ook op het laatste rechte stuk van de 500 meter een scherpe af sluiting. De demarrage, die hij in topvorm weet op te brengen, was. afwezig. Een trage reactie by de startstreep hield hem gisteren van een nog betere 500 metertijd en een nog hogere positie in de eindrang schikking af. „Een eerste plaats op het WK sprint is voor mij on haalbaar, omdat ik op de 500 me ter tekort kom, vindt Van der Duim zelf, maar sprintcoach Gauke Nijholt bestrijdt dat. „Als Hilbert zich volledig op de sprint zou toeleggen kan hij best we reldkampioen worden." Nijholt was er voor het toernooi lang niet zeker van dat Van der Duim tot zijn beste man zou uit groeien, want de allrounder werd in de derde groep geplaatst. „We hebben de volgorde van het NK gehanteerd, omdat de onderlinge verschillen erg gering waren. Dat is met ieders goedvinden ge beurd. Ik wist echt niet wie hier eerste Nederlander zou worden, maar het doet me erg goed dat Hilbert zo goed uit de ellende is gekomen. Ook voor de overige positieve ver richtingen in zijn gezelschap was de sprintbaas op een allrounder aangewezen, want Hein Vergeer debuteerde verdienstelijk als tiende. „Vergeer heeft het goed gedaan. Toch heb ik wel eens be tere dingen van hem gezien, vond Nijholt, wiens enige eigen pupil, Sies Uilkema, kleurloos dertiende werd. De nationale sprintkampioen stelde volgens Nijholt teleur omdat hij te veel spanning by zichzelf had opge kweekt. Daar had de Japanner Kuroiwa minder last van. „Ik zag me niet als een favoriet en wilde op een paar afstanden een medaille win nen, liet hy zyn trainer vertellen. Suzuki De 21-jarige student bezorgde Ja pan voor het eerst een wereldti tel in de schaatssport. Aleen Ma- saki Suzuki was er al eens dicht- by geweest Deze werd tweede op het WK sprint in 1974 waar Eppie Bleeker als derde eindigde en daarmee tot Helsinki de laat ste Nederlander op het erepo dium was bij de slotceremonie. Ard Schenk werd twee keer tweede en Jos Valentijn bereikte die positie eenmaal. Toch heb ben de Japanners een indruk wekkender sprintverleden, want Nederlands Olympisch Co mité (NOC), dat een plaats bij de beste acht van de wereld als selectienorm hanteert Het EK is daarbij in het nu vrijwel afgesloten seizoen van evenveel waarde geble ken als de WK-toernooien. Ook Alie Boorsma voegde zich met haar beide zesde plaat sen op de 500 meter en de ze vende op de kilometer bij de voorlopige ploeg. Van der Duim had trouwens ook al eerder op andere afstanden zyn verkiezing afgedwongen, evenals Yep Kramer. Frits Schalij. Robert Vunderink, Ria Visser en Thea Limbach. Zeven schaatsers hebben in de internationale titeltoernooien dus de kans gegrepen om zich zo goed als zeker reeds te kwalificeren voor de Winter spelen. Evenals dat vier jaar geleden voor Lake Placid gold. tellen de resultaten in het voor-Olympisch jaar al mee, ofschoon dat wederom niet voor iedereen duidelyk is geweest Sprintcoach Ny- holt zegt byvoorbeeld geen officieel bericht te hebben ontvangen omtrent de selec tieprocedure en zit met het probleem dat er het volgend seizoen voor de sprinters geen mogclykheid is zich in een kam pioenstoernooi te manifesteren tegenover de wereldtop. Het WK spnnt is dan, evenals het WK all round. na afloop van de Spe len. De rijders en rijdsters die nu aan de NOC-voorwaarden hebben voldaan, hoeven in de aanloop naar Senyevo slechts „vormbehoud te to nen. Hilbert van der Duim in actie op de 500 meter. in de jaren zestig maakte Keiichq Suzuki furore op de wereld toer nooien door vyf maal de 500 me ter te winnen. De sprinters ken den toen nog geen aparte titel strijd. Kuroiwa, die de afgelopen weken in Inzeil schitterde en op voor gaande WKs achtste en zesde werd, kwam als een van de wei nige sprintkanonnen ongeschon den uit de strijd. De Canadees Boucher, die met ziekte heeft ge kampt, kon geen weerwerk leve ren, de Noor Ronning acteerde zwak en viel bovendien. De hard ste klappen kreeg echter de Sov- jet-ploeg. Sergei Glebnikov, die het vorig jaar in Alkmaar kam pioen werd, leek na de eerste dag regelrecht op prolongatie van zyn titel af te stevenen. De impo sante spierbonk sloeg gisteren, in de cruciale 500-meterrace te gen Kuroiwa na honderdtien me ter tegen het ijs en kon het dus verder vergeten. Hij won echter wel opnieuw de 1000 meter en toonde daarmee aan de sterkste sprinter van dit ogenblik te zijn. Ondanks alle beschikbare klasse kon het Sovjet-team deze klap niet opvangen. Danilin, kam pioen van rijn land, had het za terdag verbruid door op de kilo meter onderuit te gaan en Kozlov is te zeer een specialist op de 500 meter. De eer moest zodoende worden gered door Pavel Pegov. een voormalige allrounder, dit dne jaar terug is omgeschoold tot sprinter en als 28-jarige debu teerde op een internationaal titel gevecht. Hij liet het op de slotaf stand enigszins afweten en bleef daarom op de tweede plaats ste ken. Maar het was wel erg frappant dat Kuroiwa bij zijn huldiging werd geescorteerd door een ex-all rounder en de huidige Europese allroundkampioen, voor wie de monden weer eens open zyn ge vallen van verbazing. DEN HAAG - Boukje Keulen heeft gisteren op de ysbaan 'De Uithof in Den Haag bij de open Nederlandse kampioenschappen shorttrack gedomineerd by de dames. Ze won alle dne afstan den (500, 1000 en 3000 meter) ge decideerd De Leidse Ingrid Mar- cusse werd tweede. De eindzege bij de clubteams ging naar D.K.IJ V. uit Delft, met IHC Lei- den op dc tweede, en de A-ploeg van Nottingham (Engeland) op de derde plaats. De eindzeges by de heren op de in dividuele afstanden gingen naar Willy o'Riley (1500 en 800 meter), Menno Boelsma (500 meter) en Leidenaar Charles Veldhoven (1000 meter). GAELLTVARE (ANP) - De Lu xemburger Mare Girardelli heeft gisteren in dc Zweedse plaats Gacllivare een slalom voor de Hl wereldbeker gewonnen Tweede werd de Zweed Stig Strand en derde diens landgenoot Ingcmar Stenmark. Zaterdag won Sten mark in Gacllivare dc laatste reu ze slalom van het seizoen in Eu ropa. Hy was in beide manches het snelst De Zwitser Julen en de Amerikaan Phil Mahre (leider van het klassement om de we reldbeker totaal) deelden de tweede plaats.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15