■$èm* 'Vanavond begint WK pas echt' Rusman en Lambregts profiteren dankbaar Stalman stoot nieuw record A,*' Vet blijft in finale overeind Op nationaal crosskampioenschap O 1 Bongers op van zenuwen KNAU wil geld zien Handballers kansloos tegen Westduitsers De stand: Niloc en Hellas uitgebekerd Jacobs speelt Zoetemelk al vroeg in vorm Zeer snelle tijd Maassen v/d Brink MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 EIBERGEN (GPD) Wilma Rusman en Cor Lambregts heten de nieuwe nationale crosskampioenen. Een Limburgs duo. Clubgenoten zelfs, beiden lid van Unitas uit Sittard, die gisteren afrekenden met de al lang ingewortelde traditie dat Carla Beurs- kens en Klaas Lok deze veldlooptitel behoren te veroveren. Sport In Eibergen moest de al gerui me tijd geblesseerde drievou dige kampioene Carla Beurs- kens genoegen nemen met de rol van toeschouwster, ter wijl Klaas Lok, die al vier jaar achtereen de crosstitel had veroverd moest constateren dat deze titelstrijd voor hem eigenlijk twee weken te vroeg kwam. „Anders had ik hier gewonnen, aldus de in de afgelopen maanden ook al door blessures geplaagde en in Eibergen zilveren Utrech ter. Wilma Rusman en Cor Lam bregts, kampioenen bij gratie van de omstandigheden dus? Gedeeltelijk waar. De 24-jari- ge Wilma Rusman, die samen met echtgenote Peter (sterke vijfde bij de heren) in Beek een bloemenzaak runt, geeft dat ook wel toe. Ze kon ook moeilijk anders, want niet al leen Carla Beurskens ont brak, maar kort voor de start NEW YORK (ANP) Tijdens de Open Amerikaanse atle- tiekkampioenschappen heeft Ria Stalman zaterdag op de Princeton-universiteit het nationale record kogelsto ten verbeterd. Ze stootte de kogel 16,83 meter ver. Daarmee verbeterde ze het oude record van Els van Noorduyn, die op 20 februari 1971 in Rotter dam 16,48 meter ver kwam, met 35 centimeter. De Nederlandse atlete won met die afstand overi gens dit onderdeel, waarop ze in haar eerste twee pogingen ook al verder kwam dan het ruim twaalf jaar oude record van Van Noorduyn. Stalman verklaarde naderhand dat ondanks dit succes bij het kogel stoten het discuswerpen toch centraal blijft staan. De 31-jarige atlete, nog steeds lid van Sparta uit Den Haag, was voor de wed strijden wel vast van plan het ou de record van Van Noorduyn aan te vallen. "Het is leuk dat het me is gelukt'', zei ze. "Zoiets geeft goede vooruitzichten voor het komende buiten-seizoen met het oog op de wereldkampioen schappen in Helsinki en, ook al, de Spelen in Los Angeles in 1984". Met dit record behaalde ze tevens de limiet voor de Europese in- door-titelstrijd in boedapest. Ze had in een eerder stadium al ver klaard daaraan niet te zullen deelnemen. Tineke Hidding is tijdens indoor- atletiekwedstrijden in West-Ber- lijn als tweede geëindigd op de zevenkamp. De atlete van Da- ventria verzamelde 4350 punten. De Westduitse Monika Krolke- wicz won met 4370 punten. Bij de heren, die eveneens zeven on derdelen afwerkten, won haar landgenoot Siegried Wenz. Hij is de eerste atleet die meer dan zes duizend punten vergaarde (6114). Tweede werd de vroegere we reldrecordhouder tienkamp, Guido Kratschmer (5971), ook een Westduitser. meldde ook de zich wat grie perig voelende Elly van Hulst zich af. „Toen was voor mij duidelijk dat het een open strijd zou worden, aldus de Limburgse die tijdens de race ook nog Annie van Stiphout en Maai ke Persoons vanwege blessu res zag afhaken. De enige die nog voor goed verweer had kunnen zorgen, de Roosen- daalse Tineke Kluft was toen al door de goed tempo draai ende Wilma Rusman op flin ke afstand gezet. „Hoewel ik best tevreden ben met die tweede plaats ging het naar mijn gevoel toch niet lekker. Ik denk dat het te wij ten is aan mijn late terugkeer van afgelopen donderdag uit Frankrijk waar ik een hoog testage annex vakantie hield, was de verklaring van Tineke Kluft, die de Helmondse Jac- ky Winkelman het brons zag grijpen. Hoewel Klaas Lok, die in okto ber vorig jaar een operatie aan de teen onderging en in januari problemen met een middenvoetsbeentje kreeg, staande hield dat hij bij een ononderbroken training Cor Lambregts van de titel zou hebben afgehouden, mag de 24-jarige Limburger beslist geen „toevalskampioen ge noemd worden. Lambregts, die vorig jaar nog tevergeefs op de viif kilome- BIDDINGHUIZEN (ANP) - Na een zeveneneenhalf uur durende biljartslag heeft Piet Vet gistermiddag in Bid dinghuizen Jos Bongers onttroond als nationale kamm- pioen in de persoonlijke vijfkamp. De 34-jarige admini strateur uit Berkhout bleek in de finale over de sterkste zenuwen te beschikken. Na een enerverend gelijkop- gaand duel besliste Vet de strijd in het driebanden. Door de nederlaag eindigde Bongers als tweede voor Amouts (3) en Vultink (4). Cor Lambregts maakt tempo, Lok en Ten Kate volgen. In die volgorde zou het drietal over de finish gaan. terlimiet voor de EK van Athene aasde, deed in Eiber- gen, waar hij vooral de deze winter zo verrassend sterke Drent Marti ten Kate als de grootste kanshebber be schouwde, het enige juiste: tempo maken. „En dat tempo was voor mij inderdaad te hoog. Cor wist dat het zijn enige kans was, aldus de op zijn scherpe eindsprint ver trouwende Ten Kate. De nieuwe crosskampioen Lambregts: „Vanaf de twee de ronde heb ik aan kop gelo pen en het tempo hoog ge houden. Ik had verwacht dat Martien lang zou kunnen vol gen. In de laatste ronde bleek dat Klaas Lok nog het dichts ARNHEM (GPD) Het hoofdbestuur van de KNAU heeft ex- bondstrainer Haico Scharn meegedeeld 7000 gulden schade te hebben geleden als gevolg van diens verbreken van het contract met de atletiek unie. De KNAU eist van Scharn dat dit bedrag overgemaakt zal worden. De Arnhemmer voelt hier niets voor. „Ik verwacht nu een voort zetting van de kantongerechtsprocedure. Het bedrag waarom het gaat zou betrekking hebben op de gedecentraliseerde training die ik begin januari zou geven, maar die ik niet gaf omdat ik mijn ontslag ingediend had. bij me zat en dat verbaasde mc toch. Van Klaas Lok is echter bekend dat hij na een blessure heel snel herstelt. In Eibergen bewees hij dat weer en gezien het feit dat hij in de slotfase flink inliep op Lam bregts moet zijn uitspraak, als zou hij zonder tegensla gen eerste zijn geworden ook serieus genomen moeten worden. Zonder in de prijzen vallen liep Europees marathonkam pioen Gerard Nijboer in Ei bergen een opvallende wed strijd. Nog maar twee etma len geleden teruggekeerd uit Japan liep hij op verzoek van zijn Daventria-clubgenoten dit kampioenschap mee om zijn vereniging punten te be zorgen in het ploegenklasse- ment. Het werd een fraaie vierde plaats. Bij de jeugd was het bij de meisjes evenals vorig jaar trouwens een noordelijke aangelegenheid met titels voor Baukje Hiemstra uit Leeuwarden (bij de meisjes- Al en Krista Aukema uit Fra- neker (bij de meisjes-B). Bij de jongens maakte A-junior Marcel Versteek van VAV Veenendaal de sterkste in druk en won Brabander Ri chard Aartsen de titel bij de B-jongens. In Piet Vet kreeg de negende vyf- kampstrijd een ware kampioen. De Westfries doorstond alle fy sieke en psychische beproevin gen tijdens de marathonzittingen uitstekend. Bovendien compen seerde hij tegen Vultink, Ar- nouts en Bongers zijn mindere technisch vermogen door onver woestbare wedstrijdmentaliteit. Dat ondervonden Hans Vultink en Jan Arnouts zaterdag en Jos Bongers gistermiddag in de fina le. Vultink en Arnouts werden beiden met 6-4 verslagen, waar door Vet ongeslagen de finale in ging. Jos Bongers gaf in de aan loop naar de eindstrijd een punt prijs. Na een overwinning met 8- 2 op Arnouts moest hij in de tweede finaleronde Vultink re mise (6-6) toestaan. Door deze gang van zaken had Piet Vet gisteren tegen Bongers aan een gelijk spel voldoende om de titel in de wacht te slepen In de nek-aan-nek race gaven beide opponenten elkaar geen duim breed toe. Bongers vertrok in het libre van acquit en maakte de party in één ruk uit Vet kopieer de dit huzarenstukje in een na- beurt. Door winst in het kader 47/1 (150-125) nam Bongers de leiding. Voor korte duur. Vet kwam langszij door het bandsto ten (100-50) op te eisen. Dat beide spelers volkomen aan elkaar ge waagd waren, blee in het 71/2. Vet voltooide na vijf beurten als eerste de 150 caramboles, waarna Bongers voor de loodzware op dracht stond in een nabeurt 14 punten te produceren om zijn kansen overeind te houden. De 26-jarige Nijmegenaar voldeed uiterst koelbloedig aan die eis, waarna het driebanden de defini tieve beslissing moest brengen. De laatste spelsoort werd voor bei- SITTARD (GPD) Ligt het aan bondscoach Jan Kecske- methy zelf? Of aan de spelers, die in het wereldkam pioenschap zaalhandbal B-categorie de Nederlandse kleuren verdedigen. In ieder geval komt de oefenmeester van de nationale selectie nu al enkele dagen met dezelfde kretologie. „We hadden ook met Wil Jacobs in de gelede ren niet kunnen winnen en „we scoren te weinig. Dat zijn zo van die opmerkin gen. Na de nederlaag (10—19) tegen West-Duitsland heeft Kecskemethy'ook de reeds in een vroeger stadium gebezig de uitspraak herhaald dat „voor Oranje het WK pas echt begint in Maastricht. Met deze laatste woorden be doelt de bondscoach het tref fen tussen zijn ploeg en Frankrijk, vanavond. Allicht dat hij deze wedstrijd als een sleutelduel kwalificeert. „Dat we van Tsjechoslowakije en West-Duitsland zouden ver liezen wisten we van tevoren, aldus de Slowaakse handbal- oefenmeester. „Frankrijk daarentegen is een land dat zeker niet bij voorbaat ster- 1. Tsjechoslowakije 2-4 (49-29) 2. West-Duitsland 2-4 (41-28) 3. Frankrijk 2-0 (39-47) 4. Nederland 2-0 (18-43) AMSTERDAM (ANP) - Niloc heeft de halve finales van het toernooi om de IHF-beker niet bereikt. De Amsterdam se dames leden ook in de tweede wedstrijd tegen Vesz- prem een nederlaag. In de hoofdstedelijke Sporthal Zuid werd het 21-23. Halver wege het duel stond de Hon gaarse ploeg met 10-9 voor. Hellas is in de kwartfinale van het toernooi om de Euro pese zaalhandbalbeker voor bekerwinnaars (dames) uit geschakeld. De houder van de NHV-bokaal verloor zater dag in Gottwaldov van de Tsjechoslowaakse ploeg van die naam met 21-12. Bij rust had Gottwaldov een voor sprong van 10-5. Vorige week had Hellas de thuiswedstrijd in Voorburg met 17-19 verlo ren. ker is dan wij. De tegenstan ders die we daarna krijgen, zijn van hetzelfde niveau, zo dat we nog niet over degrada tie hoeven te jammeren. Nee, jammeren in het huidige stadium zou al te negatief zijn. Uiteindelijk is het reeds een pluspunt dat de Oranje- ploeg de dreun van vrijdag avond tegen Tsjechoslowa kije redelijk verwerkt heeft. Trouwens, in het andere ge val zou Kecskemethys team zeker niet de verbetenheid hebben kunnen opbrengen waarmee titelfavoriet West- Duitsland gistermiddag in Sittard tegemoet werd getre den. Centimeter Het Nederlands team knokte voor iedere centimeter. Lam bert Schuurs deed dat zelfs zó fel, dat hij halverwege de eerste helft twee keer achter elkaar naar het strafbankje moest. De score was gelijkop- gaand: 0—1, 1—1, 2—1, 2—2, 44 en, na 20 minuten, 46. Erhard Wunderlich, de boomlange vedette in de Duitse formatie, kon echt niet de toonaangevende rol spelen die hij gewend is te vervullen. „De offensieve verdedigingswijze van Ne derland stelde me voor pro blemen, aldus Wunderlich. Toen de score van 46 was be reikt en vrijwel gelijktijdig de Duitsers voor de tweede keer een man naar het strafbankje zagen verdwijnen, leek Ne derland bij machte om weer Bert Bouwer breekt door de Duitse defensie en zal scoren voor Nederland. naderbij te klauteren. Uitge rekend toen ging het mis. De marge werd op 47 gebracht. Weliswaar benutte Peter Ver- jans hier na een strafworp, maar de gejaagdheid brak Oranje vervolgens op. „Nie mand had blijkbaar geduld, zei Jan Kecskemethy. „Het gevolg was dat we veel bal verlies leden. Zodoende kon Duitsland de eerste helft met een voordelige score van drie doelpunten (6—9 red.) af sluiten. Daar begon onze afta keling. Bank Onbegrijpelijk overigens was, dat Kecskemethy Jan-Willem Hamers niet enige tijd naar de wisselbank haalde, nadat de lange linker-opbouwspe- ler van Vlug en Lenig drie keer achter elkaar in de fout was gegaan, hetgeen even zo veel tegendoelpunten in hield. De terugval was niet alleen een logisch gevolg van het bal verlies. Ook het benutten van scoringskansen werd steeds meer een probleem. „Om gek van te worden, als je ziet hoe de mogelijkheden om zeep gebracht worden, vertelde de bondscoach. „Als je tegen Al gerije speelt, kun je je zoiets permitteren. Niet tegen Duitsland. Vreemd genoeg vatte Kecskemethy de neder laag toch nog in optimisti sche bewoordingen samen: „In Nederland mag je al blij zijn als je geen forse neder laag incasseert indien Wil Ja cobs ontbreekt. Kecskemethy was complimen teus over de wijze waarop in een groot deel van de wed strijd verdedigd werd. „Het kostte ook veel kracht, zei hij. „Dit brak ons in aanvallend opzicht weer op. Niettemin hadden er nooit zoveel kan sen onbenut mogen blijven. Jan-Willem Hamers durfde niet eens te schieten Zelfs een strafworp kon hij niet verzilveren. Berendsen en Bouwer leverden niet de prestatie die ik van hun ver wacht had. Nico Beekman wel. Een brutale rakker. Ver- jans was goed. Schuurs ook, alhoewel dat vrijwel uitslui tend in de verdediging was. Keeper Ron de Jonge was prima. Hij en zijn collega Jac ques Josten konden het niet helpen dat de Duitsers na rust naar 10—19 uitliepen. Bijdrage Aan de totstandkoming van die overwinning leverde Wun derlich in de tweede helft nauwelijks enige bijdrage. Coach Simon Schobel hield zijn sterspeler lange tijd op de bank. Ook keeper Dieter Bartke was na rust toeschou wer. Klaus Woeller kwam on der de lat. Dat hij slechts en kele keren gepasseerd werd, was overigens geen persoon lijke verdienste, maar meer een gevolg van de terugval in de Nederlandse ploeg. Daar kon het feit dat De Jonge by de stand 816 een door Wun derlich genomen strafworp stopte, niets veranderen. Het kwaad was toen al geschied. SITTARD - Bondscoach Jan Kecskemethy kan vandaag in het derde duel voor het toer nooi om het wereldkam pioenschap zaalhandbal (B- groep) beschikken over Wil Jacobs. De 22-jarige interna tional is zo goed als genezen van zijn knieblessure. Vol gens ploegarts Leo Heere is Jacobs, die anderhalve week geleden tijdens de trainings wedstrijd in Zwitserland de banden van zijn rechterknie verrekte, fit genoefc om tegen Frankryk aan te treden. "Jacobs speelt", verklaarde Heere, "tenzij hy van de trap valt". Doorgaans neemt gene zing van de blessure als die Jacobs in Baden opliep, drie vier weken in beslag. Door een buitengewoon intensieve behandeling is dat nu gehal veerd. Heere: "Het is me disch verantwoord Jacobs het veld in te sturen". de spelers een ware slijtageslag. Zes uur aan tafel had de souples se in de afstoot danig geredu ceerd en beiden legden zich vol overgave toe op de verdediging. Tergend langzaam werd de race naar de 30 caramboles op gang gebracht. Vet verschafte zich de beste uitzichten door een voor sprong van 18-11 te nemen. Bon gers repliceerde daarop met en kele carotte-stoten, waarmee hy Vet uit diens ritme haalde. Bij 25-25 lag de strijd weer volledig open. In die kritieke fase kon Bongers de enorme druk niet langer verwerken. Hij miste dne opgelegde kansen en gaf Vet de gelegenheid de party te beslis sen. Na 51 beurten was de Noordhollander aan de streep (30-26) De strijd om de derde plaats beslis te Jan Amouts in zyn voordeel door Hans Vultink met 6-4 te ver slaan. De Brabander maakte in Biddinghuizen vooral indruk in het bandstoten dat hij met het fraaie algemeen gemiddelde van 12.57 afsloot DRAGUIGNAN (ANP) - Joop Zoetemelk heeft gisteren de Gro te Prijs Haut Var gewonnen. Het was de belangrijkste eendaagse wedstrijd van het voorseizoen aan de Franse Cote d'Azur. De 36-jarige Nederlander schudde tijdens de laatste kilometers de Ier Stephan Roche van zich af tij dens de laatste klim in Draguig- nan. Zoetemelk had eerder zyn schitterende conditie getoond in de ronde van de Middellandse Zee, waarin hy als tweede ein digde achter Gerrie Knetcmann. Vier jaar geleden won Zoetemelk deze wedstryd eveneens. De Zwitser Hubert Seiz en de Deen Kim Andersen leidden de finale in van de 185 kilometer lange Grote Prys Haut Var, die over 185 kilometer door voortdurend heuvelachtig terrein voerde. De twee kregen zo'n anderhalve mi nuut voorsprong. Zoetemelk en zijn nieuwe ploeggenoot Michel Laurent trokken het reeds flink uitgedunde peloton naar de tweede vluchters toe. Dne kilo meter voor het einde ontsnapte een groep van zeven renners. Daaruit ontsnapten op hun beurt Zoetemelk en Roche weer. Zoe temelk was de sterkste. De Grote Prijs van Cannes, een wegwedstrijd voor beroepsren ners over 140 kilometer, werd za terdag gewonnen door de Zwit ser Gilbert Glaus. Hy versloeg in de eindsprint zyn landgenoot Jean-Mane Grezet. Beste Neder lander was Hennie Kuiper op de twaalfde plaats. Voor de tweede maal in het nog prille wielerscizoen was junior John Eradus zaterdag op de Rot terdamse Doenkade de concur rentie te snel af. In de finale van deze interclubkoers liet de Lei- denaar het uitgedunde peloton met een felle demarrage voor wat het was, om vervolgens met ge mak te winnen. Eerder in de koers spraken Ronald Koomstra en Gert-Jan Zwaan een goed woordje mee, maar zy dienden de wedstryd vanwege lekke ban den voortijdig te staken Eradus bevestigde gisteren op het par koers van De Spartaan m Den Haag zyn vroege vorm. De Swift- renncr finishte hier als vierde. LEIDEN - Dirk Maassen van den Brink van Holland Leiden lever de zaterdag in het Kralingse Bos een uitstekende prestatie. Op de 10 kilometer snelwandelen verbeterde hy zyn eigen record met ruim anderhalve minuut en bracht het op 46 minuten en 45.2 seconden. Hans van der Knaap (RWV) werd tweede en Isa bel Ras (PAC) derde. De tyd van Maassen van den Brink was in Nederland nog nimmer gerealiseerd. Holland-atleet Theo v.d. Veer heeft zich gisteren tydens de Ne derlandse Crosskamptoenschappen goed staande gehouden in een wedstryd waann alle sterkste veldlopers vertegenwoordigd waren. Dat hy de aansluiting met de nationale top heeft gekre gen bewees hy door een verdienstelyke vyftiende plaats. De overige Leidse atleten moesten aanzienlyk meer toestaan. Het dru tal Jan Verloop (Bataven). Rob Brouwer en Martien v.d. Hoorn (beiden Holland) eindigde respectivelyke op de 48e, 49e en 50e plaats. Kees v Klink (Bataven) volgde als 75ste. Jan Jansen (Holland), die zich dit winterseizoen meer op het in- doorgebeuren heeft toegelegd, wist zich bi) de A-jongens als zevende te klasseren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13