"Plan voor veiligheid Suriname" Mitterrand onzeker over uitslag van raadsverkiezingen DA'S PAS WERK! Massale vlucht uit Assam VS: Canadese films propagandistisch" J Een vorstin in filmland Amnestie in Zuid-Korea Belgen kritisch over kernenergie MM Tennessee Williams overleden ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft drie Canadese films, die gemaakt zijn voor de Nationale Filmraad, tot politieke propaganda verklaard. De rolprenten, waarvan er één, die zich tegen kernwapens keert en voor een Oscar is voorgedragen, mogen alleen vertoond worden wanneer zij worden voorzien van een verkla ring dat de Canadese filmraad in de VS geregistreerd staat als vertegen woordiger van belangen van een vreemde mogendheid. Volgens woordvoerder John Russell definieert de Amerikaanse justitie als politieke propaganda alles dat van invloed kan zijn op het beleid van de Amerikaanse regering. Een van de films, 'Als je van deze planeet houdt', pleit voor een bevriezing van de kernwapenarsenalen, een an dere wijst op de gevaren van de zwavelregen, die een belangrijke wrijf punt vormt tussen de Canadese en de Amerikaanse overheid. Ottawa wrijft de Amerikaanse industrie schuld aan voor de luchtvervuiling in de grensgebieden. De Canadezen hebben luidruchtig geprotesteerd. Minister van milieuza ken John Roberts sprak van „uitzonderlijke bemoeienis met de vrij heid van spreken" en zei: „Ik hoop dat het werk is van een duffe bu reaucraat, want voor dit gedrag kan ik me geen verontschuldiging voor stellen. De regering-Reagan wil doelbewust het volk dom houden wat de zure regen betreft en de noodzaak die te beheersen." PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe Suri naamse regering moet op korte termijn een nationaal vei ligheidsplan opstellen. Dat heeft legerleider Bouterse gisteren verklaard op een "bezinningsbijeenkomst" in Paramaribo van het revolutionair kader. Buitenland Hij kondigde verder aan dat kabi netsformateur Errol Alibux de nieuwe premier zal worden. Het nieuwe Surinaamse kabinet zal maandag worden beëdigd. Bouterse zei tijdens de bijeen komst ter gelegenheid van de derde veijaardag van de revolu tie niet wat het nationaal veilig heidsplan inhoudt en wat het doel ervan is. Hij noemde de op stelling van zo'n plan de eerste prioriteit van een nieuwe rege ring. Volgens waarnemers moet het veiligheidsplan Suriname be schermen tegen de dreiging van huurlingen. Als tweede prioriteit voor een nieuw kabinet noemde Bouterse de opstelling van een program ma voor een democratiserings proces. Daarin zullen volkscomi- tees en districtsraden een be langrijk element vormen, aldus de Surinaamse legerleider. Ver- V redesvrouwen Zes Britse vredesactivistis heb ben gisteren drie uur lang op het dak van een gevangenis in Londen gedanst om steun te betuigen aan 36 kamera den die daar een straf van 15 dagen moeten uitzitten we gens verstoring van de open bare orde. Zij moesten hun actie beeindigen nadat de po litie tussenbeide was geko men. De vrouwen komen uit het "vredeskamp" dat paci fistische vrouwen bij de Brits-Amerikaanse militaire basis van Greenham Com mon hebben opgericht. Kannibalen De politie in Pesjawar in het noorden van Pakistan heeft een vader en zoon gearres teerd die hebben bekend dat zij 25 kinderen hebben ver moord en opgegeten. Het In diase persbureau UNI be richtte uit Islamabad dat de twee mannen werden gear resteerd op het ogenblik waarop zij het vlees van een zevenjarig meisje hadden ge wassen, dat zij kort tevoren hadden gedood. Mengele De Duitse oorlogsmisdadiger Josef Mengele die arts was in het concentratiekamp Auschwitz, woont niet in Pa raguay, zo heeft de ondermi nister van binnenlandse za ken Michel Angel Bestaro in Asuncion met klem verze kerd. Hij reageerde daarmee op een verklaring van de Oos tenrijkse 'Nazi-jager' Simon Wiesenthal, die onlangs zei dat Mengele verbleef bij een groep Mennonieten in Para guay. Aapmens Een Chinese jager meent dat hij in 1980 in Guangxi, een van de meest achtergebleven gebieden van het land, een le vend wezen voor zijn geweer heeft gehad dat half op een mens half op een aap leek. Uit medelijden heeft hij het schepsel niet neergeschoten. De Engelstalige krant "China Daily" berichtte gisteren dat de 40-jarige Bu Shaoqi het vreemde wezen ontdekte op een van zijn tochten naar wil de dieren. Het was ongeveer 1 meter lang, had een hoofd als dat van een aap, een neus die op die van een hond leek, en mensenogen, -ogen en -vingers. Op zijn lichaam zag de jager haren als van een buffel. WASHINGTON - Personen van koninklijken bloede trekken in de VS hoe dan ook al ruim schoots de aandacht van een vertederd doch met zonder ontzag toekijkend volk, maar tegenover het Britse vorsten dom pogen Amerikanen zelfs na ruim 200 jaar nog hun op stand goed te maken, alsof zij er eigenlijk spijt van hebben. Volgende week legt het Brit se koninklijke jacht 'Brittan- nia' aan op de rede van San Francisco, en omdat konin gin Elizabeth te kennen heeft gegeven graag eens te zien hoe films worden gemaakt, heeft de voormalige filmac teur, thans president van de VS, Ronald Reagan breed la ten uithalen. Die belangstelling van de Brit se landsvrouwe is in de VS niet zonder monkelen be groet, sedert prins Andrew opgewekt en bij herhaling van moederswege is gewezen op het verwerpelijke van zijn aandacht trekkende vrijage met de 26-jarige Amerikaan se Koo Stark, die ooit optrad in soft-pornografische film werkjes. Elizabeth krijgt zon dag een luisterrijke ont vangst aangeboden in de stu dio waar onlangs na elf jaar, 251 afleveringen en 104 uur Door Henk Kolb van superieur televisiever- maak, de laatste episode van M.A.S.H werd opgenomen. Opnieuw grijnst Amerika: om 'Hotlips uit Londen', maar president Reagan heeft kos ten noch moeite gespaard: 500 gasten krijgen Frank Si natra te horen, Perry Como en Dionne Warwick, alsmede de bejaarde grappenmaker George Burns. Dat is een ta melijk bejaard gezelschap, doch Reagan heeft daar een decoratie met 300 levende bo men en planten tegenover ge steld, terwijl de iet of wat be legen aanblik van het militai re studiokampement wordt opgedirkt met muurschilde ringen van Californische landschappen. De gastenlijst wordt min of meer zorgvuldig geheim ge houden, doch een restaurant waar Reagan graag eet in Los Angeles, serveert kip in een soort pasteideeg en het ligt voor de hand dat zulke Britse sterren als James Mason, Mi chael Caine en Olivia Newton John erbij zijn. Helaas ont breekt de president zelf, want die moet in Washington zijn plicht doen aan een diner met de gouverneurs van de vijftig Amerikaanse staten, een ook niet te verwaarlozen gezel schap. der zal in de bedrijven worden gedemocratiseerd. De opstelling van een sociaal-economisch pro gramma is de derde prioriteit voor de nieuwe regering. Hierin moet de noodzaak tot produktie- verhoging zijn vervat en moet aan de zelfvoorziening van Suri name worden gewerkt, aldus Bouterse. Volgens de legerleider is de samen stelling van het nieuwe kabinet "een bewuste keus" geweest. "Het zijn patriotten die bereid zijn voor het land te vechten en die zijn voortgekomen uit de re volutie". Bouterse maakte nog niet de samenstelling van het he le kabinet bekend. Wel noemde hij, nadat zijn gehoor van enkele honderden personen in spreek koren had aangedrongen op de bekendmaking van het kabinet, de naam van de nieuwe minister van leger en politie. Het is Wil fred Meynard, een inspecteur van politie die jarenlang voorzit ter is geweest van de politie bond. Het was gisteren in Paramaribo ui termate rustig. Van feesten of een feeststemming blijkt geen sprake. Een kermis op het jaar beursterrein trok nauwelijks eni ge belangstelling. De meeste mensen zijn thuisgebleven, al dus zegslieden in de Surinaamse hoofdstad. Gisteravond hield Bouterse een "open receptie" in het presidentieel paleis, ook wel aangeduid als het "volkspaleis". Het bevrijdingsplatform van zes Surinaamse organisaties in Ne derland heeft "met afgrijzen ken nis genomen" van de fesiviteiten die legerleider Bouterse heeft af gekondigd. Het platform spreekt in een communique van een "schaamteloze vertoning, opge voerd op de graven van de on schuldige slachtoffers van het barbarisme". In Den Haag hebben gisteravond ongeveer vijftien Surinaamse vrouwen voor de Surinaamse ambassade een betoging met kaarsen en fakkels gehouden. De actie was bedoeld om alle slacht offers van het Bouterse-bewind te herdenken. DETROIT (UPI) Een politieman in Detroit moest gisteren zijn auto als een dranghek gebruiken om de vijftienhonderd mensen die zich voor een voedseluitdeelpost hadden verzameld ordelijk in de rij te houden. De grote icerkloosheid en de lage uitkeringen hebben veel inwoners van de "autostad" afhankelijk gemaakt van gaarkeukens. trict Darrang stond de grootste menigte van niet minder dan 17.000 mensen. Volgens de krant "Indian Express" staan delen van Darrang en Now- gong nog steeds in brand on danks het feit dat het leger in groten getale is binnengetrok ken. In Nowgong had afgelopen weekeinde een slachtpartij GAUHATI (UPI) - In Assam is gisteren een vluchtelingen stroom op gang gekomen van ca. 50.000 Bengalen die zijn ont snapt aan de moordpartijen in deze deelstaat in het noordoos ten van India. De stations krioel den van de mensen die hopen aan nieuwe rellen te ontkomen. Volgens een officiële Assamese opgave zijn er sinds 1 februari bij de strijd tussen de Assamese hin doe-bevolking en de moslim-im migranten uit Bengalen ruim 3500 doden gevallen. Na de gewelddadigheden hebben ca. 28.000 Bengaalse immigran ten een goed heenkomen ge zocht in aangrenzende staten als Aruchanal Pradesh, Meghalaya en West-Bengalen. Bijelkaar 50.000 dakloos geworden Bengalen staan op stations te wachten in de hoop een plaats op een trein naar West-Bengalen te pakken te krijgen, aldus "The Ti mes of India" onder aanhaling van officiële kringen. Op het sta tion van Khairabari in het dis- SEOEL (DPA/UPI) - De president Young Sam en talrijke promi- van Zuid-Korea, Chun Doo nente partijfunctionarissen. Hwan, heeft gisteren voor 250 De amnestie geldt niet voor de be- politici het verbod op elke poli- kendste tegenstander 1 1 tieke activiteit opgeheven die hun twee jaar geleden onder pre sident Park Chung Hee was op gelegd. Het besluit van president Hwan volgde op zijn aankondiging in januari dat hij de democratie zou herstellen en uitgesloten politici hun rechten zou teruggeven. De amnestie heeft naar de mening van waarnemers de bedoeling de internationale publieke opinie ervan te overtuigen dat Zuid-Ko rea op weg naar de democratie is. Zij geldt slechts voor minder be langrijke politieke figuren. Onder het bewind van president Park waren 586 politici op de zwarte lijst gezet. Voor 330 van hen, en dat zijn in feite de be langrijksten, blijft politieke acti viteit verboden. Onder hen zijn oud-premier Kim Jong Pil, de voorzitter van de nieuwe demo cratische partij (oppositie), Kim het be wind van president Chun Doo Hwan, Kim Dae Jung. i, meest vrouwen en kinderen, werden toegetakeld en ver moord. Maandag werden in het district Silaparthar opnieuw 52 mensen vermoord. De Indiase premier Indira Gandhi heeft tijdens een persconferentie erkend dat er door haar regering "veel fouten" zijn g'emaakt in de staat Assam. Ze zei echter ook dat het geweld moeilijk te ver mijden was geweest en dat het was "aangemoedigd" door het buitenland. ADVERTENTIE BRUSSEL In België groeit de weerstand tegen kerncentrales. Zowel de voorgenomen nieuwe, vijfde kernreactor in Doel aan de Schelde, als de Belgische deelne ming aan de omstreden kerncen trale in het Franse Chooz, net over de Belgisch-Franse grens, wekken steeds meer kritiek op. Door Ferry Mingelen De Belgische staatssecretaris voor milieuzaken, Aerts, ver klaarde gisteren in Brussel dat de geplande vijfde kernreactor in Doel uit milieu-overwegingen niet aanvaardbaar is. Volgens Aerts zou de luchtver vuiling die daaruit ontstaat, gel dende normen overschrijden. Ook de toegestane verhoging van de watertemperatuur als ge volg van het lozen van de koelto rens van de reactor op de Schel de, zou bijna het maximum toe laatbare bereiken. Aerts bena drukte dat hij de met Nederland afgesproken milieunormen op dit terrein niet wil verhogen, maar eerder strenger wil maken. „Uit hoofde van een goed na buurschap met Nederland kun nen wij niet tolereren dat de af gesproken normen worden over schreden, aldus Aerts. Deze stellingname, indien over genomen door de Belgische re gering als geheel, zal ook gevol gen hebben voor de Belgische deelneming aan de omstreden Franse kerncentrale in Chooz. Voorwaarde van Frankrijk om de Belgen aan Chooz mee te la ten werken is namelijk deelne ming van de Franse industrie in de uitbreiding van Doel. Ook uit andere hoek is de Belgische sa menwerking met Frankrijk in Chooz onder druk komen te staan. In de Belgische senaats commissie voor energiezaken is deze week benadrukt dat de be staande capaciteit voor het op wekken van elektriciteit in feite al genoeg is. Voorts is er druk vanuit de ko- lenmijnbouw in de Belgische provincie Limburg om bij uit breiding van het elektriciteits park voorrang te verleden aan een met kolen gestookte centra le. De FNV heeft een ijzersterk plan dat binnen 'n paar jaar zo'n 240.000 banen kan opleveren: Korter Werken voor Meer Banen Een plan waarmee we successen boeken bij V&D sleepten we bijvoorbeeld een 36-unge werkweek uit de onderhandelingen Onze complimenten dus voor V&D. Want door in te stemmen met een kortere werkweek komen er maar liefst 1.200jongeren extra aan de slag. Complimenten vooral ook voor onze onder handelaars, die deze banen in de wacht hebben gesleept en die hebben gezorgd dat de werk nemers in dit geval met onevenredig veel hoeven in te leverea Het FNV-plan werkt pnma! Werk méé! De FNV-stnjd voor een eerlijke verdeling van werk is een stnjd van jaren. Waarbij we üw hulp hard nodig hebbea Word dus lid Want met méér leden krijgen we méér voor elkaar! Ik wil lid worden, stuur me snel méér informatie over de voordelen van het FNV-bdmaatschap. Naam: Straat: Code/Plaats: Telefooa Stuur deze bon in een open envelop (zonder post zegel) naar de FNV, Antwoordnummer 250, 10Ó0PW Amsterdam. Twee weken voor de Franse ge meenteraadsverkiezingen zijn onder de opinie-onderzoekers de meningen verdeeld over het door de socialisten te behalen resultaat. Het afgelopen jaar had de mening postgevat dat socialisten en communisten bij de politiek belangrijke ge meenteraadsverkiezingen van 6 en 13 maart een ernstige ne derlaag zullen lijden. In meer dan 30 middelgrote steden zou den zij hun meerderheid ver liezen. Deze nederlaag zou de waarschu wing zijn van de kiezers aan het bewind dat veel van de be loften niet heeft kunnen hou den en van een regering die al te vaak een amateuristische in druk heeft gemaakt. En nu komt een van de grote opinie onderzoekers Ipsos met een uitslag die er voor de rege- ringsaanhang juist heel rooskleurig uitziet. Het rapport werd gemaakt in op dracht van het liberale week blad Le Point en de radiozen der Europe 1, die ook al niet bekend staat om zijn groot en thousiasme voor het bewind. Maar daarmee was de kous niet af. Een onafhankelijke commissie voor de opiniepei lingen heeft vervolgens Ipsos een veeg uit de pan gegeven. Het onderzoek zou te haastig zijn geweest en voor een deel zijn gedaan door niet-profes- sionele hulpkrachten. Ipsos ontkent dit natuurlek en stelt dat het bij iedere verkiezingen in de hoek zit waar de klappen vallen. (En achteraf toch blijkt gelijk te hebben gehad, zo voegt men er dan aan toe). Daarmee komt de positie van premier Mauroy op de tocht te staan. Als zijn regering ver plicht zal zijn tot maatregelen waarvan hij zojuist ontkende dat ze ooit zouden worden ge nomen, zal president Mitter rand hem niet langer kunnen handhaven. Met het oog op dit alles ziet de regeringsequipe er een week voor de gemeente raadsverkiezingen er nogal nerveus uit. door Rudolph Bakker Intussen is een nieuw onderzoek bekend geworden, ditmaal in opdracht van een aantal regio nale dagbladen. De uitslag daarvan luidt dat de oppositie het aanzienlijk beter zal doen dan de regeerders. Om dat geen mens meer weet wat van dit alles te denken, geven de kranten hun lezers nu maar de raad gewoon af te wachten tot de dag van de verkiezingen is aangebroken. Ondanks al dit geharrewar staat vast dat ook president Mitter rand op basis van eigen, gehei me informatie tot de overtui- Dat neemt allemaal niet weg dat de regering niet veel heeft om in een verkiezingsperiode met trots op te wijzen. Een recent televisie-interview met eerste minister Pierre Mauroy heeft ook al niet veel geholpen. De premier stelde alles zo rose voor dat zelfs president Mitter rand ontevreden was met het optreden. Mauroy werd een week later zelfs gecorrigeerd door zijn minister van econo mische zaken Delors. De strijd gaat er namelijk al eni ge tijd over of de regering na de gemeenteraadsverkiezin gen al dan niet een nieuw ver soberingsprogramma zal in voeren. De noodzaak hiertoe was gesteld door de socialisti sche vakbondsleider Maire. Mauroy ontkende voor de tele visie vierkant dat een dergelijk programma op stapel stond. Minister Delors verklaarde de zer dagen echter ook op de te levisie dat hij vergaande maat regelen denkt te nemen wan neer het ernaar uitziet dat het tekort op de handelsbalans niet dit jaar nog kan worden gehalveerd, om vervolgens vol gend jaar geheel te zijn ver dwenen. Dit tekort op de handelsbalans bedraagt op het ogenblik en dat was een onthulling van mi nister Delors niet minder dan 8.8 miijard dollar. De redene ring van Delors hield ontegen zeggelijk de boodschap in dat er binnenkort klappen zullen moeten vallen. Francois Mitterrand verliezen weieens beperkt zul len kunnen blijven tot 30 of minder steden van rond 30 000 inwoners. Aanvankelijk vrees de men nog voor het verlies van 50 steden of meer. De re den daarvoor zou niemand minders zijn dan oppositielei der Jacques Chirac, die als burgemeester van Parijs voor zijn eigen gemeente vecht en tegelijk optreedt als voorman van de gaullisten en de andere oppositiepartijen Chirac is zo hard van leer getrokken dat de socialisten vüt hun slaap zijn ontwaakt en als de drommel hun achterban tot activiteit hebben weten te brengen, al dus deze theorie. NEW YORK (AFP) - De Ame rikaanse toneelschrijver Ten nessee Williams is gisteren op 71-jarige leeftijd overle den. Hi werd dood aangetrof fen in een hotel in Manhattan in New York. Hij was de auteur van bekende stukken als 'Glazen Speel goed', Tramlijn Begeerte', The Rose Tattoo' en 'Kat op een heet zinken dank'. De gezondheid van de met een Pulitzerprijs bekroonde schrijver liet al lange tijd te wensen over. Williams, wiens eigenlijke naam Thomas Lanier Wil liams was. was op 26 maart 1911 geboren in Columbus in Mississippi. De toneelstukken van Tennes see Williams zijn een explo sieve vorm van drama met wellust, gewelddadigheid en dood en zg gaan over schijn heiligheid en decadentie die botsen met de behoeften aan menselijke begrip. Vrijwel al le stukken zijn verfilmd. Tennessee Williams Het grootste deel van zijn leven worstelde Tennessee Wil liams met een slechte ge zondheid en obsessie met de dood - precies zoals de hoofdpersonages in zijn spe len. Na een crisis van bijna tien jaar waarin drugs en drank een rol speelden en hg zich maar dne uur per dag kon concen treren op werk. werd Tennes see Williams in 1969 opgeno men in een psychiatrisch zie kenhuis. Hg wendde zich voor kracht en troost tot het rooms-katholicisme.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9