Ontbijttelevisie en de kop van David Frost 'Ik vind het nu heerlijk om een burgertut te zijn TV-rubriek Wild-west in Stockholm BAAS OVEREIGEN BEURS, MET EEN VAKANTIE- OPMAAT, ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 Radio - tv - kunst PAGINA 5 Kabelnetten grote warboel Ongeveer 7,5 procent van de Ne derlandse kijkers heeft op 17 januari en 1 februari naar de Britse ochtendtelevisie van de BBC en de TV-AM gekeken. Dat kwam neer op zo'n 825.000 kijkers. Daarbij dient bedacht te worden dat maar 53 procent op de hoogte was van de BBC- uitzending. en 72 procent van de TV-AM-uitzending. Vindt u 7,5 procent oftewel 825.000 kijkers veel? Tussen haakjes, even er tussendoor: de Nederlandse kijkers waar deerden de BBC-uitzending veel hoger dan de breakfast- uitzending van de commercië le TV-AM-zender. Ik denk dat de Famous Five, zoals de pre sentatoren van de TV-AM wor den aangeduid, onze cijfers ta melijk hoog zullen vinden. Wa ren de cijfers van beider eerste dag al 56 tegen 44 in het voor deel van de BBC in Londen, en 72 tegen 28 voor de BBC in Lancashire, na een week was de situatie voor de commercië le zender nog verergerd: 75 te gen 25 in het voordeel van de BBC in Londen, en 83 tegen 17 voor de BBC in Lancashire. 's Morgens vroeg kreeg de com merciële zender minder dan 50.000 kijkers naar het scherm, in de populaire tijd tussen 7.45 uur en 8.15 uur steeg het zel den boven de half miljoen uit. Met andere woorden: naar die ene, door de AVRO uitgezon den proefuitzendmg van David Frost c.s. keken meer Neder landers. dan er nu nog Engel sen naar TV-AM kijken! Aldus de Sunday Times, die ver wacht dat er koppen zullen val len. De kop van David Frost als eerste. „Hij is heel ad rem", zei een criticus, „maar de mensen willen geen slim gedoe op hun nuchtere maag" Wat de Nederlandse televisie be treft was het natuurlijk vooral De Week van Freek, die voor de VPRO opmarcheerde tegen het Nationale Songfestival van de NOS. Ik ben een kritisch be wonderaar, maar zal er verder over zwijgen omdat het „maar" een reportage van een zaalop- door Nico Scheepmaker Liever wijs ik even op de repor tage van Hier en Nu over een Deense anti-martelingenkli niek, waar mensen die naar li chaam en geest gebroken zijn door martelingen in het hon derdtal onfrisse landen waar dat soort dingen gebeuren, zo wel fysiek als psychisch weer worden opgelapt. Waarom hebben wij zoiets niet? En waarom vreest de Deense directie van deze kliniek dat ze door geldgebrek zal moeten sluiten, als er geen financiële hulp komt? Ik heb nooit ge hoord. zei de directrice, dat er geen geld genoeg was voor martelwerktuigen, voor de honden en de ratten waarmee de mensen gemarteld worden, voor de bewakers, artsen en psychiaters die hand- en span diensten verlenen. Waarom is er dan ook geen geld voor onze kliniek? Armoede Wc kregen alweer de negende af levering te zien van „Armoe de". Nog twee. dan is ook deze goede serie weer voorbij. Me vrouw Nine de Boer-Troost uit Utrecht wees me op de vele vrijheden, die de bewerker Pe ter van Gestel zich ten opzichte van het verhaal van Ina Bou dier-Bakker heeft veroorloofd, en deze negende aflevering was daar een voorbeeld van. We zagen hoe Ada, kennelijk voor de eerste keer. verleid wordt door Henri, op het bed in de slaapkamer. Zy worden betrapt door Henn s vrouw Ammy, die met de kleine Jopie onverwacht thuis komt. Am my gaat linea recta terug naar haar vaders huis, en wil de be rouwvolle, toegesnelde Henn In de roman is de verhouding tussen Henri en Ada al veel verder gevorderd, hij wil haar eigenlijk al afdanken. Zij zoekt hem thuis op. zij staan nog in de gang. als Ammy opeens thuis komt, - alleen En niets vermoedend, in tegenstelling tot in de tv-seric Opeens ziet ze Ada staan, ze beseft dat dit de hele zomer al zo geweest is. zegt: „Wil je het licht voor me aansteken boven. We kunnen hier toch niet blijven staan loopt dan hooghartig vlak langs Ada de trap op. alsof Ada niet bestaat. Henn volkomen in de war. gaat naar boven, komt daarna weer beneden, kwaad omdat Ada zich met bliksemsnel verstopt had. maar zy zegt dat hij een lafaard, een ellendige egoist is. „haar mond vertrok in een moeilyke. smadelijke glim lach" (schryft Ina B-B), en ze vertrekt gekwetst. Henn gaat naar boven. Ammy achterna, maar vindt haar nergens en be seft dat zy ook het huis is uit gegaan. Ontredderd gaat hy haar achter na en vindt haar in haar vaders huis.zij het niet in Hogher Hey- den maar in Amsterdam op de Keizersgracht. Paul vangt hem op en bezweert hem weg te gaan omdat Ammy hem met zal willen zien. en dat doet hy dan maar. U ziet het. de grote lyn is wel ge handhaafd. maar er zyn toch allerlei verandenngen aange bracht. Dat is het recht van de bewerker, die het boek als ba sis. als uitgangspunt mag ne men. om daar een tv-bewer- king van te maken die (als het goed is) met andere middelen toch dezelfde of een vergelijk bare indruk op het publiek maakt als (vroeger') het boek Hij moet vaak vereenvoudigen (je kan als tv-kyker niet terug bladeren. tenzij je over een vi deo beschikt), en hy moet vaak moderniseren. „Armoede" werd zeventig jaar geleden ge schreven. de kostuums en de koetsjes kunnen rustig ge handhaafd blijven, maar de taal zal aangepast moeten wor den. Hoewel ik moet zeggen dat juist de dialogen van Ina Boudier Bakker, in tegenstel ling tot de beschrijvende ge deelten. nog heel eigentyds klinken! Dianne Marchal maakt come-back met 'It's my time now' HILVERSUM "Het verschil met vroeger is, dat ik 't nu heerlijk vind om gewoon een burgertut te zijn, terwijl ik toentertijd nog wel eens dacht: o, gut wat vreselijk dat mensen zeggen dat ik zo'n tut ben..." Dat vertelt Dianne Marchal, 30 jaar, moeder van twee kinderen, zangeres van beroep en (nog altijd) dol op 'n spelletje yatzee aan de keukentafel. - Ik beschouw het altijd als handel in tUunr" Onlangs was Dianne in de televi- siespecial „Veronica House" te zien en te horen met een lied dat over haarzelf gaat: „It's my time now". Dianne erover: „Hans heeft 't indertijd geschreven en geprobeerd onder woorden te brengen hoe ik mij moest voe len". Dianne Marchal. heet in het dage lijks leven Hilde Vermeulen, de vrouw van popmuzikant Hans Vermeulen. Na een scheiding zijn ze sinds anderhalf jaar weer bij elkaar. Een en ander ging vooraf aan een soloproject van Hans Vermeulen, waarin ook de hit „Hilde" voorkomt, een lief desverklaring aan zijn vrouw. „It's my time now", vervolgt Dian ne, „gaat vooral over mijn gevoe lens uit de periode dat ik niet werd geaccepteerd als huis vrouw en moeder. Kijk, de arties tenwereld bestaat natuurlijk voor een groot deel uit mensen die veel onderweg zijn, 's avonds werken en doorgaans weinig tijd hebben voor een gezin. Ik werd dus al snel gezien als iemand die regelrecht achter de pappot van daan komt. Bovendien houd ik toch al niet van stappen, dus het Sophia Loren in rampenfilm vol nonsens HILVERSUM (GPD) - „The Cas sandra Crossing", morgenavond door Veronica te vertonen, is een spannende rampenfilm volgens de bekende Hollywoodformule. Lang, kostbaar, vol sterren en stereotiepen en met zoveel actie in zo hoog tempo, dat je nauwe lijks kans krijgt over de nonsens na te denken. Het scenario, waar voor drie schrijvers staan geno teerd, moest natuurlijk een colla ge zijn van elementen, die in voorgaande bioscoophits hun waarde hebben bewezen. Ook hier weer het merkwaardige verschijnsel, dat alle rampspoed over de honderden slachtoffers lijkt te worden afgeroepen om de van elkaar vervreemde held en heldin te louteren en weer tot een hecht paar te smeden. Dit maal zijn het Sophia Loren en Richard Harris, die als beroemde neuro-chirurg naar Stockholm spoort om daar de Nobelprijs in ontvangst te nemen. Op het laat ste moment wipt Loren, groot schrijfster, de trein in om te pro beren tussen de rails haar bemin de weer voor zich te winnen. Hun cynische dialogen maken dat niet waarschijnlijk, maar een beetje ervaren kijker voelt al met z'n klomp aan, dat er maar wei nig voor nodig is, een ramp bij voorbeeld, om die twee weer in eikaars armen te krijgen. Het is deze keer wel een heel inge wikkelde catastrofe. Zweedse idealisten proberen een gezond heidsinstituut in Genève op te blazen omdat het een CIA-bol- werk is, waar bacteriologische wapens worden uitgebroed. Bil etiket burgerlijk was snel opge plakt". Opluchting Dianne, breeduit lachend: „Dat geeft allemaal niet. zolang je van jezelf weet dat je daar gelukkig mee bent. Maar 't vervelende was, dat ik indertijd ook echt ging geloven dat truttigheid en burgerlijkheid wel hele vreselij ke dingen waren, waar je abso luut van af moest zien te komen. Dat deed ik dus. Ik verliet Hans en besloot eens wat anders te willen. Daarover gaat het lied dat Hans voor me schreef en waaruit blijkt dat hy me haarfijn heeft aangevoeld!" Je bent nu dus weer terug bij af? Dianne: „Ja, 'n hele opluchting. Uiteindelijk doe je in dit leven toch alleen maar die dingen, waarvan je hoopt dat ze je geluk kig maken. Ik weet nu dat ik in m'n gezin 't gelukkigst ben en dat wil ik boven alles zo houden. - Toch heb je een single gemaakt die meteen al een hit is geworden en zit je in de groep Music-Hall die zal meedingen naar uitzen ding voor het Eurovisie Songfes- een schietpartij gaat een bacil len-kweekplaats aan diggelen, een van de knapen ontkomt, maar heeft besmettelijke longen- pest opgelopen. Daardoor kan hij als verstekeling in de trein naar Scandinavië volgens de prognose zeshonderd van de dui zend passagiers aan hun eindje helpen. Sombere CIA-schurk Burt Lancas ter vindt het veiliger om ze maar alle duizend te laten verdwijnen. Hiertoe dirigeert hij de trein rich ting Polen waai een buiten ge bruik gestelde, uiterst gammele brug voor de rest zal zorgen. De ons bekende passagiers, via een tival. Hoe combineer je dat alle maal met burgerlijk geluk? Dianne vrolijk: „Om te beginnen heeft het mij ook allemaal nogal overvallen. Tot mijn verbazing werd ik onlangs gevraagd voor de televisie-special van Veroni ca, waarin zangeressen als Linda Rondstadt, Margriet Eshuijs, Lo- ri Spee en Anita Meyer hun be roemd geworden liedjes zongen. Ik wil maar zeggen: ik heb niet eens een repertoire, laat staan be kende en beminde liedjes tot mijn beschikking. Mijn werk heeft tot nu toe altijd bestaan uit het zingen in koortjes, zoals Ani ta Meyer dat vroeger deed en zo als Margriet Eshuijs nog steeds doet." Baksteen „Mijn man Hans had gelukkig nog muziek liggen die oorspronkelijk bestemd was voor de zangeres Rosie, maar Rosie is nooit aan een solo-carrière begonnen, dus ik kon de songs gaan gebruiken. Toevallig hoorde iemand van een platenmaatschappij „It's my ti me now" en vond 't dermate ge schikt dat hij me meteen aan- zuurstofvoorraad wonderbaar lijk snel genezen, worden echter op het nippertje gered dank zij het vermetel optreden van de dokter, daarbij kranig geholpen door keurig gekapte Sophia. Die moet een van de weinige echt treffende scènes, waarin de tragi sche achtergrond van een aardig oud joods heertje wordt onthuld, nog verzieken met een acteer- nummertje Groot Medelijden. Het grootste deel van de ongeluks- trein stort natuurlijk met brug en al in de rivier, ovengens zonder dat er een haai aan te pas komt om de laatste overlevende op te happen. (Nederland 2; 21.15 uur). bood er een plaat van te maken". ,Ik heb daar in toegestemd met 't idee van: we zien wel wat het wordt. Zonder dat ik me er ei genlijk druk om ging zitten ma ken. want door mijn ervaring als achtergrondzangeres heb ik 't in tussen wel zo'n beetje allemaal gezien. Ik heb mensen aan de top nu al zo vaak zien vallen als een baksteen, dat ik me heilig heb voorgenomen om me nooit meer druk te maken over succes, roem en populariteit, want dat is alle maal verschrikkelijk betrekke lijk". .Bovendien lopen er in artiesten- land meer frusto's rond dan in welk ander beroep ook". Ze be gint weer te lachen: „Intussen is de single „It's my time now" op eens een hit geworden en daar had ik dus absoluut niet op gere kend. Ik krijg nu veel aanbiedin gen van radio- en televisiepro gramma 's met alle rompslomp die erbij hoort, zoals kleding uit zoeken. bewegingen doorpraten en repetities nalopen". „Opeens zag ik de bui alweer han gen", ze steekt haar handen met gespreide vingers in 't haar: „M'n HILVERSUM (GPD) - De leiding van de Stockholmse politie is toch niet zo rottig als Maj Sjöwall en Per Wahloö in hun kritische thrillers lieten weten. Bo Wider- berg kreeg althans alle medewer king voor de vanavond laat door de AVRO uit te zenden verfil ming van hun boek „De ver schrikkelijke man uit Saffie", waarin de politie nog wel de oor zaak is van de slachting, die een maniak onder zyn vroegere col lega's uit het korps aanricht. Zelfs werd een deel van het stadscentrum afgesloten vóór de opnamen van de meest spectacu laire actie-scènes, ooit in Scandi navië op film gezet: de confron tatie met de scherpschutter, die van een dak af elke politieman, die hij in-het vizier van zijn auto matisch geweer krijgt, overhoop schiet. Het schrijversechtpaar, dat in late re films zo verbitterd tegen de Zweedse samenleving in al haar geledingen zou gaan schoppen, liet in „Saffie" al niet meer zo veel heel van de politie. Die zou door incompetente idioten wor den geleid, roofbouw plegen op overbelaste speurneuzen, menig maal haar sterke arm misbruiken en met een steeds perfecter tech nische uitrusting krom groeien tot een para-militaristisch machtsapparaat, een staat-in-de- staat. Van Widerberg was niet te ver wachten. dat hij die kritische on gezin zou ik heel vaak in de steek moeten laten, mijn verplichtin gen jegens Music Hall zou ik nauwelijks na kunnen komen en zelf zou ik dus ook weer hijgend van hot naar haar moeten ren nen. Ik heb dus maar besloten om mijn medewerking aan het nationale songfestival af te zeg gen en me op een zo rustig moge lijke manier bezig te houden met die plotseling ontstane solocar rière". Idolen Even daarna, rillerig en met een va ge aanduiding over 'n op handen zijnde griep („Ik blijf altijd tot het laatste moment op de been, want ik vind het vreselijk om toe te geven aan koorts en griep- symptomen..."): „De afgelopen maand heb ik meegemaakt hoe een André Hazes leeft, want ik ben een van zijn achtergrondzan- geresen geweest en ik was dus voortdurend in zyn buurt. Hazes heeft alleen nog maar rust, wan neer hy thuis is. Zodra die man ergens verschijnt hangen de dertoon van de spannende detec- tivr story zou negeren nVM scènes zien er aan de buitenkant heel gewoon uit, maar onder de oppervlakte vind je zaken, die ik ter discussie wilde stellen", ver telde hij in 1976 te Utrecht, waar zijn film tijdens de Cinemanifes- tatie in première ging. Onder meer roert hij een paar keer de zes-dagen-wet aan, die het moge lijk maakte mensen, door wie law-and-order zouden worden bedreigd, zonder vorm van pro ces zes dagen af te zonderen mensen om z'n nek, raken ze hem aan en wordt hy overspoeld met verhalen en geklofte mop pen. Hij moet voortdurend vrien delijk blyven en meelachen. want hij kan 't zich geen minuut permitteren om te roepen: en pou donderen jullie allemaal 's op, want ik wil rust..." Dianne voegt er nuchter aan toe: „Om op die manier te leven, zou helemaal niets voor my zyn. Bo vendien breekt altijd het mo ment aan dat het publiek weer nieuwe idolen heeft gevonden en dat de massale belangstelling zich op een ander richt. En dat zijn de momenten waarop het he lemaal stuk kan lopen. Want als je dan niet sterk in je schoenen staat, ga je er onderdoor. Want je was toch zo te gek en zo leuk en zo lief en opeens is dat dan afge lopen..." Even later, peinzend: „Dit vak is een raar vak. Ik beschouw het al tijd als handel in illusies. Je schotelt de mensen iets voor dat veel mooier (of droeviger) lijkt dan het in werkelijkheid is". (Toppop, morgen 16.35 uur, Ne rf.1). De vele bewonderaars van de zo hard en realistisch op het doek gebrachte moralistische mis daadroman kunnen tevreden zyn met de perfect gespeelde, enerverende thriller, waarin scherp wordt geobserveerd, ge raffineerd met allerlei k'eine de tails wordt gewerkt en ongefor ceerd plaats en functie van de politie in de maatschappy ter discussie worden gesteld Met haar eigen hulp dus, zoals het hoort in een gezonde samenle ving (Ned. 1, 23.40 uur). DEN HAAG (GPD) - De situatie ten aanzien van de kabelnetten in ons land wordt gekenmerkt door een grote wanorde en ge brek aan enige uniformiteit. Er zyn zelfs centrale antenne-in richtingen aangelegd die niet voldoen aan minimale kwali teitseisen. Dat blykt uit een on derzoek, „De invoering van ka beltelevisie in Nederland", dat in opdracht van de Wetcnschappe- lykc Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) is verricht door ïr F. J Schrijver, beleidsmedewerker by het ministerie van onderwys en wetenschappen De feit dat er nauwelijks enige or dening in het systeem van kabel netten bestaat ican worden terug gevoerd op beslissingen die in het verleden zyn genomen en op vielen door gebrek aan techni sche kennis en politieke en maat- schappelyke belangentegenstel lingen Zo bestaat er volgens de studie van ir. Schryver by voor beeld geen duidelyk overzicht van de aangelegde netten en er is geen nauwkeurig beeld op te bouwen van uitvoenng. moge- lykhcden en beheersstructuur van het kabelgebeuren in ons land. In de toekomst zijn daardoor pro blemen te verwachten, onder meer bij een groter programma- aanbod door satellietomroep Dat komt door de huidige juridi sche situatie, waarbij kabelex ploitanten bepalen welke pro gramma's over de antenne-in- nchting worden doorgegeven. Moeilykheden zyn er ook te voorzien by een integratie van te lefonie. omroepdistnbutie en nieuwe diensten in verband met de invoering van glasvezelnet ten. Deze problemen zyn te ver wachten als gevolg van het gede centraliseerde beheer op ge- meentelyk niveau over de be staande kabelnetten. Door het beleid dat destyds ten aanzien van kabeltelevisie is ge voerd, is er geen centraal anten ne-systeem (CAS) aangelegd en zyn er thans verschillende vor men van kabelnetten, waardoor er geen integratie met andere netten mogelijk is. Bovendien zyn er slechts op distributie ge richte netten. Een en ander heeft geleid tot ver schillen in abonneetarieven, sa menstelling van het programma pakket en techniek. Ir. Schryver constateert dat de besluitvor ming niet optimaal is geweest en dat is veroorzaakt door een com plex van factoren. By een aantal besluitvormers ontbrak vooral de technische kennis en het in zicht in de consequenties van de voorgestelde alternatieve oplos singen. Er was onvoldoende open technisch overleg en onaf hankelijk wetenschappelyk on derzoek naar andere scenario's voor aanleg van kabeltelevisie netten. Dit overleg ging vooraf aan de politieke besluitvorming. Zowel by de besluitvorming over een centraal antenne-sys teem als over de KabHt. kt nota van 1975 werd de techni sche discussie voor een groot deel op het politieke toneel uit gevochten Toch is er voor de huidige en aan te leggen kabelnetten nog toe komst Daarby denkt ir Schry ver met name aan lokale omroep en betaal-televisie ADVERTENTIE Vakantie-Op-.\laai is een uniek systeem van Vrij Uit VakanticVcrbliivcn. U zit dan, bc- houdens een korte periode in het hoog- f seizoen niet meer sast aan boekingen van volle weken. U kunt het aantal da- gen dat u bi» ons boekt helemaal zelf bepalen anal 5 nachten tot lang u wilt. En u hebt de keus aankomst- en vertrekdagen liik de zaterdag, de maandag donderdag. I' bent dus zo \Ti| ah een vogeltje n de lucht U bepaalt zelfde kosten vai vakantie lkunt op rwerfvakantie I keersdrukte mnden Ab dat geen goed Yrt| U it! Hoe de vork precies tn de steel in onze nieuwe zomerprogramma's Die liggen voor u klaar hi| de volgende adressen bil alle ANWB-kantoren, een aantal l Shell-stations, bi| assurantic-tussenpcr- sonen, herkenbaar aan het Vrij Uit- cmblccm, samenwerkend met Nationale-Nederlanden, bi| de Rabobank, dc ABN -banken, de Spaarbanken en de reisbureaus van Toerkoop, Holland International, IVrry Sport, A agons-lits en Vroom A Dreesmanr A VrijUit \£ikantie\fcrblijven IckMonn 02968-1100 Kritische thriller van Sjöwal en Wahlöo knap verfilmd Sophia Loren en Richard Harris in The Cassandra Crossing, die Veroni ca morgenavond uitzendt. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5