"We overvragen en hopen dat er nog iets overblijft" Geldwereld in ban van de olie In beroep gaan nu minder tijdrovend De (on)macht van de Oeso(1 ju) kz ui o w t; v- iv ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 Min of meer op commando van de Verenigde Staten besloten zestien Europese landen in 1948 tot de oprichting van de Organisatie voor Economische Samenwerking. De VS stelden als voorwaarde voor Marshall hulp dat Europese landen hun wederopbouw in gezamelijk- heid en in voortdurend overleg met elkaar ter hand namen. Die wederopbouw is al lang achter de rug, maar de Oeso bestaat nog steeds en heeft nu 24 leden. Ook het uitgangspunt is nog hetzelfde: westerse lan den hebben op economisch ge bied zo zeer met elkaar te ma ken, dat samenwerking gebo den is en één gecoördineerd economisch beleid derhalve een mooi ding. Dat het daar nimmer van komt, behoeft nauwelijks uitleg. Het eigen belang is zeker in de eco nomie interessanter dan dat van een ander; succes op korte termijn populair, succes op lange termijn veel minder. Een invalshoek die in tijden van te genspoed nog meer accent krijgt. Aan de Oeso ligt dat niet. Vanuit de secretariaatsburelen in de Parijse diplomatenwijk Muet- te, wordt de eenheidsgedachte met veel elan gediend. Een in ternationaal en veelal hoog ge schoold gezelschap van zowel jonge als oude denkers, voor ziet de deelnemende landen met grote voortvarenheid van aanwijzingen die de samen werking kunnen bevorderen. Heden, verleden en toekomst worden aan voortdurend on derzoek onderworpen. Arbeid die twee keer per jaar resul teert in een "economisch weer bericht" voor alle lidstaten ge zamenlijk en eenmaal per jaar een advies voor elke lidstaat af zonderlijk oplevert. De Oeso doet nog heel wat meer (ook vraagstukken op het gebied van ontwikkelingssamenwer king en energie komen aan de orde), maar het is vooral de verslaggeving over en de aan bevelingen voor het economi sche beleid van individuele lid staten die in het oog springt. Zo verscheen deze week met een vertraging van drie maanden het rapport over Nederland, met als .belangrijkste bood schap dat Nederland tot de lan den gerekend moet worden die het zwaarst door de crisis wor den getroffen. De uitgaven van de overheid zijn veel te hoog in verhouding tot de inkomsten, zo vindt de organisatie. De so ciale uitkeringen moeten fors omlaag, dat vermindert de te korten, dan hoeft de overheid minder te lenen, dan zal de ren te dalen. Bestek '81 Een nieuw verhaal? Allerminst. Met een soortgelijke bood schap werd immers vier jaar geleden ook "Bestek '81" gein- troduceerd. Betekent dat, dat het kabinet Van Agt-Wiegel al vier jaar geleden wist wat de Oeso de 24 lidstaten graag zag doen? Weer Mis. Nadere beschouwing van de ad viezen van de Oeso leert dat de aanbevolen receptuur en de begeleidende argumenten op merkelijk kunnen variëren. Zo is de Oeso recentelijk voor stander van een stimulerings beleid, waarmee overheden die de geldontwaarding hebben weten te beteugelen een ver dere neergang kunnen keren. Bij de opstelling van een lan- denrapport echter, valt zo'n doelstelling weg als de betrok ken regering er geen prij^ op stelt. De Oeso gelooft niet dat de Euro pese landen een eigen rente- politiek kunnen voeren, omdat het Amerikaanse beleid in feite de rente in de westerse wereld dicteert. Toch staat in het Ne derlandse rapport dat een lager Financieringstekort nodig is, om een daling van de rente te bewerkstelligen. Zo vindt de Oeso eveneens dat de invoe ring van kernenergie een nood zaak is, maar wordt Nederland dat dictaat niet opgelegd, om "Oeso-rapport onder Haagse druk gewijzigd". Het "meest informatieve ochtenblad" meldde het afge lopen donderdag als gold het groot alarm. De Orga nisatie van Economische Samenwerking en Ont wikkeling, het Parijse samenwerkingsverband van 24 Westerse Industrielanden, had in haar advies over de Nederlandse economie graag een passage opgenomen gezien over de noodzaak van een "sti muleringsbeleid". Die zinsnede, zo moest het minis terie van economische zaken toegeven, is op initia tief van Nederland geschrapt. Een unicum? Allesbehalve. Gesprekken in Den Haag en Parijs leren dat ook bij de Oeso het compromis regeert. "Eh, tja, als u bedoelt dat regeringen onze aanbevelingen kunnen dwars bomen, dan kan ik dat helaas moeilijk bestrijden". Vandaag het eerste artikel in een serie van twee over de (on)macht van het belangrijkste westelijke economische instituut. Jhr. E. van Lennep: "Het gaat ons om de consensus. We stemmen nooit". dat die energievorm hier om streden is. En zo vindt de Oeso ook al sinds de energiecrisis van '73 dat de sociale uitkerin gen hier te hoog zijn, maar werd dat nooit gemeld omdat het kabinet Den Uyl zo'n ad vies tegenhield en het kabinet Van Agt-Wieg<?Efer aanvanke lijk de tijd niet rijp voor achtte. Kabinetten hebben invloed op de inhoud van het "onafhanke lijke advies" dat de Oeso over hun land uitbrengt. Die in vloed is er niet alleen in de praktijk, die ligt zelfs besloten in de procedures waarmee de Oeso werkt. Op het secretariaat van de Oeso functioneert een aantal zg. "landenbureaus'. Die bureaus bestaan uit deskun digen die zich met de proble matiek van meestal drie tot vijf aangesloten lidstaten bezig houden. Zo is Nederland bij hetzelfde bureau onderge bracht als de Verenigde Sta ten. Medewerkers verzamelen het hele jaar cijfers over de gang van zaken en brengen tenminste eenmaal per jaar een bezoek aan de lidstaten. Dan wordt de actueelste informatie vergaard en krijgen ambtena ren van ministeries, vertegen woordigers van onderzoeksin stituten, centrale bank; vakbe weging e.d. de kans om hun vi sie op het beleid te geven. Geven en nemen In Parijs wordt al die informatie op een rij gezet en getoetst aan de doelstellingen die de bijeen komsten van de Oeso-minister- raad (het hoogste Oeso-orgaan) voor de 24 landen heeft ge steld. Dat werk levert uiteinde lijk een concept-landenrapport op, dat de betrokken regering van commentaar kan voorzien. Volgende stap in de procedure is het "landenexamen". Een jaarlijks wisselend gezelschap van vertegenwoordigers van de lidstaten bespreekt het con- door Ton van Brussel cept-landenrapport en het commentaar met de regering. Medewerkers van het Oeso-se- cretariaat zorgen voor ambte lijke ondersteuning. Om met een betrokken ambte naar van het ministerie van economische zaken te spre ken: "Dat is dan een dag stevig discussiëren, argumenteren en pogen de examinatoren voor ons beleid te winnen. Soms lukt het, soms lukt het niet. Het is geven en nemen". "Geven en nemen", het is credo voor de Oeso als geheel. Zoals de secretaris-generaal jhr. E. van Lennep zegt: "Het gaat ons om consensus. Er wordt niet gezegd: zijn we het oneens dan gaan we stemmen. Wij stem men nooit. Dat heeft geen waarde. Als wij iets beslissen dan zijn we het er allemaal over eens". Dat besluitvorming op die ma nier een nogal tijdrovende zaak kan zijn, komt regeringen wel goed uit. Het "beter geen besluit, dan een lastig besluit" wordt in wandelgangen veel gehoord. Bovendien is er aan uitstel binnenlands politiek voordeel te halen. Zo wist het kabinet Van Agt-Wiegel des tijds te voorkomen dat het Oe so-rapport over Nederland vol gens plan in maart 1981 zou verschijnen. Het werd pas be gin mei van dat jaar gepubli ceerd, met inbegrepen voor het eerst een advies over verlaging van sociale uitkeringen. Op die manier kregen CDA en WD twee weken voor de verkiezin gen "onafhankelijke" Parijse bijval voor hun streven de so ciale zekerheid te verminde ren. Een Oeso-medewerker: "Verkie zingen zijn voor ons altijd las tig. Passen onze aanbevelingen in het beleid van de zittende re gering, dan moet het rapport het liefst een paar weken tevo ren worden uitgebracht. Is men het er niet mee eens, dan mag het pas daarna. We probe ren ons er niet aan te storen, maar dat lukt lang niet altijd. Het wordt uiteraard nooit als officieel argument gehanteerd, maar wij lezen hier natuurlijk ook kranten..". Dwarsbomen Eén van zijn collega's: Eh, tja, als u bedoelt dat regeringen onze aanbevelingen kunnen dwarsbomen, dan kan ik dat helaas moeilijk bestrijden. De inhoud van een landenrapport is altijd een kwestie van over leg en compromissen sluiten. Omdat we weten dat onze aan bevelingen kunnen worden te gengehouden, doen we wat ie dere onderhandelaar doet. Overvragen en dan hopen dat er na de discussie nog iets over is gebleven van wat we wil den". "Frustrerend? Ach, sommigen vinden van wel, andere weten dat het spel zo wordt gespeeld en onafhankelijkheid een moeizaam begrip is als je van politieke factoren afhankelijk bent. We proberen onze eigen weg wel te gaan, maar door de praktijk gedwongen gebeurt dat met mate". Volgende week: Waarom de Oeso niet met de Nederlandse vakbeweging praat, de ruzie tussen de ministeries van so ciale zaken en economische zaken en de strategie van pre mier Lubbers. De Gerechtshoven hebben in een reeks van jaren een imposante achterstand opgelopen bij het behandelen van de enorme aan tallen beroepschriften. Dat tussen de indiening van de bezwaren bij het Hof en de schriftelijke uitspraak enkele jaren verlopen, is eerder regel dan uitzondering. De mensen zijn mondiger en de vechtlust is groter Maar dat heeft dan wel een ontwrichting van het werk bij de belastingkamers tengevolge gehaald. Er liggen nog tienduizenden beroepschriften op afdoening te wachten. Daarom zgn nu m de "Wet Administratieve Rechtspraak Belas tingzaken'" een aantal wijzigingen aangebracht, welk op 1 maart a.s. zullen ingaan. Omdat zo'n groot publiek bg de fiscale procesgang betrokken is. besteden we in dit artikel aandacht aan de belangrijkste veranderingen. Want ook voor de belastingbetaler heeft de overbelasting van de belastingkamers het nare gevolg, dat heel lang onzekerheid be staat over de fiscale (en dus: financiële) positie. Daarom is elke bijdrage om aan die (frustaties oproepende) situatie een einde te maken, welkom. Kosten De persoon, die een beroepschrift (gericht tegen een uitspraak van de Inspecteur op een eerder ingediend bezwaarschrift) bg het Gerechtshof indient moet voordaan 34,- (hoe verzin je zo'n bedrag?) aan griffierecht betalen Wie dat bedrag door onvermo gen niet kan betalen, kan door eigen activiteiten een vnjstellmg verkrijgen. De inspanningen, welke zich men voor een "verkla ring van onvermogen" moet getroosten, gaan al snel de somma van vierendertig gulden te boven. De bedoeling van deze heffing is om lichtvaardig procederen te gen te gaan, maar veel effect in die richting zal wel niet te consta teren zgn. Eerder vallen daarvan een administratieve romps lomp en allerlei procedure-kwesties (is er wel op tgd betaald7) te verwachten. Bij gegrondverklaring van het beroep wordt het griffierecht teruggeven. Versimpeling Na ontvangst van een kopie van het beroepschrift moet de Inspec teur zijn schriftelijk verweer ("vertoogschrift") binnen twee maanden indienen. Het leveren van een"conclusie van repliek" (een schriftelijke reaktie op het vertoogschrift) is slechts op grond van bijzondere omstandigheden nog toegestaan. Daarna wordt de behandeling van het beroep aangevat en met name trekt dan de aandacht de z.g. "vereenvoudigde behande ling". Deze houdt in, dat de voorzitter van de belastingkamer het beroep bij beschikking kan afdoen. Met name op het gebied van de gemeentelijke onroerendgoedbe- lastingen en bij de motorrijtuigenbelasting zijn vele zaken (zo'n 30%) bg voorbaat al kansloos Zo denken velen (ten onrechte), dat zg voor wat de motorrijtuigenbelasting betreft in hun recht staan, omdat zij in de bewuste periode niet met de auto gereden hebben of geen accept-girokaart hebben ontvangen. Zinloos Ook komen bij de Gerechtshoven per jaar honderden beroep schriften binnen, die te laat zijn ingediend, óf die niet bg het Gerechtshof thuis horen, óf die door een volstrekt onbevoegde zijn ingediend. Het is uiteraard zinloos om aan dergelijke schrifturen deftige zit tingen, waarvoor veel mensen in touw zijn, te wijden. Deze za ken kunnen door de voorzitter vanachter zgn bureau worden afgedaan. Men is echter niet volstrekt van diens uitspraak afhankelijk, want tegen de voorzittersbeschikking staat binnen één maand "verzet" open. Ook komt het veel voor, dat de leden van een meervoudige kamer (dne rechters en een toegevoegde griffier) zich inspannen om allerlei inlichtingen van feitelijke aard te verkrijgen, dan wel aanwezig zijn bg een beëdiging of een instructie van deskundi gen. Dit nu kan voortaan gebeuren door één persoon, de "raads heer-commissaris", die van zijn bevindingen een proces-verbaal opmaakt. Ook indien partgen hun zaken wat slordig voorbereiden, kan hij - alvorens de zitting plaatsvindt - wat meer zicht op het geschil zien te krggen. Ook dat bespaart oeverloze discussies tgdens de zittingen. Thuis blijven Eveneens een nieuw fenomeen is de "mondelinge uitspraak". Was het tot nu zo. dat vele vellen tekst moesten worden getypt om een technisch goede uitspraak te krggen, nu kan - als de zaak zich daarvoor leent - ook op mondelinge wijze uitspraak wor den gedaan Dat zal dus gaan om beslissingen van eenvoudige aard. Zo'n mondelinge uitspraak, die wat begrgpelgker (dan de deftige geschreven tekst) voor de partgen kan overkomen, ver snelt de procedure en bespaart veel werk. Tenslotte is er ook nog de mogelgkheid gecreëerd om van de "mondelinge behandeling" (de eigenlgke rechtzitting dus) af te zien. Het kan zijn, dat de schriftelijke processtukken zodanige duidelgkheid over het geschil brengen, dat een mondelinge be handeling overbodig lijkt Welnu, als beide partijen die mening zijn toegedaan, zal men in de toekomst simpel kunnen hande len: gewoon thuis blijven. door i Si^i v C. Wagenaar Aankelijk zag het er deze week voor het beurswezen niet te best uit. Na maandag te zijn ge sloten hervatte Wall Street dinsdag de handel met een da ling van 12 punten onder lei ding van de oliewaarden. Maar woensdag was het leed al gele den en donderdag overschreed de Newyorkse effectenbeurs voor het eerst in de geschiede nis blijvend de magische grens van de 1100 op de index van de Dow Jones. In twee dagen tijds schoot de beurs hierdoor 45 punten omhoog met een top- stand van 1125. Voor Amsterdam kwam het for se herstel in New York als een redder in de nood. Want onze beurs begon lelijk af te glijden nadat in de eerste drie dagen het algemeen koersgemiddel de reeds twee punten had ver speeld. De internationals lieten in deze drie dagen zelfs vier punten vallen hetgeen in hoofdzaak kwam door de flau we stemming voor Unilever en vooral Koninklijke Petroleum. En dit hield weer verband met de internationale oliesituatie. Want het genomen voortouw van zowel de Britse als de Noorse staatsoliemaatschappijen in het fors verlagen van hun offi ciële olieprijzen en vooral het volgen daarvan door het OPEC-lid Nigerie rond het af gelopen weekeinde, bracht heel wat in beweging. Hoewel deze stap al enige tijd werd verwacht en er op de vrije olie- markten ook al belangrijk op was vooruitgelopen, kwam hij als officieel feit toch hard aan. Want nu is voor het eerst dui delijk dat het inderdaad uit is met de karteldictatuur van een onzer belangrijkste energie bronnen. Tien jaar heeft het oplopen van de olieprijzen ge duurd, soms zelfs met fabel achtige sprongen en tien jaar lang veroorzaakten die prijzen 's werelds belangrijkste infla- tiehaard. De internationale effectenbeur zen hadden blijkbaar hun ant woord op deze ontwikkeling nog niet klaar, ook al kon met dit al wekenlang zien aanko men. Maar er zitten ook vele plus- en minpunten aan lagere olieprijzen en dat hangt weer af van de omvang van de da ling. Wat dit laatste betreft worden er vanuit de aangesla gen OPEC intensieve pogin gen in het werk gesteld met de concurrentie op de Noordzee tot een soort vergelijk te ko men. Een niet te zware olie- prijsdaling wordt algemeen ge zien als een positieve factor voor de westerse industrielan den. Premier Lubbers hoopt zelfs op een extra groeiversnelling van onze economie met een vol procent, want dan ook wel no dig is als het pessimistische rapport dat de OESO deze week over onze economische vooruitzichten heeft uitgege ven, mag worden geloofd. Ook voor Wall Street was het aanvankelijk een kwestie van uitzoeken. De olie-aandelen moesten het volle gelag beta len en verloren aanzienlijk ter rein. Ook de bankaandelen moesten flink terug, want fors lagere olieprijzen kunnen lan den als Mexico en Venezuela in grote moeilijkheden bren gen. Aan deze landen hebben Amerikaanse banken grote le ningen verstrekt. Maar de kortgeleden doorge voerde krachtige versterking van het Internationale Mone taire Fonds heeft hier al veel soelaas gebracht. En toen woensdag bleek dat de OPEC contact zoekt met de rest van de olieproducerende landen om alsnog tot een soort verge lijk te komen en in elk geval een ineenstorting van de inter nationale oliemarkt te voorko men, veerde Wall Street met een herstel van 16 punten fors op- Verder kan het vervoer zich op goedkopere basis bewegen, hetgeen deze week in Wall Street de sporen- en de lucht vaartfondsen sterk deed oplo pen. Kortom, het is als met alle voor de wereldeconomie ui terst belangrijke zaken dat sterk wgzigende prijsbewegin gen ook talrgke andere zaken in beweging zullen zetten en tot ingrijpende aanpassingen zullen leiden die de nodige tgd vergen. Want ook op het valu tafront trad een fikse deining op. Het Britse pond verloor veel terrein en zakte bedenke lijk af naar de f 4.- in Amster dam. Maar de dollar schoot fors omhoog vanwege de vluchthaven die deze munt biedt aan de rgke top m ver schillende olielanden Het goud daarentegen was zeer flauw vanwege de vrees dat diezelfde olielanden hun goud voorraad zullen moeten aan spreken om zo de hoog opgelo pen buitenlandse schuld te kunnen financieren. In de Verenigde Staten begon nen de obligatiekoerscn verder krachtig te stggen hetgeen de kans op een snelle nieuwe dis contoverlaging doet toenemen De Amsterdamse effectenbeurs was deze week verder erg onw rustig. Zelfs de obligatiemarkt was enigszins nerveus nu de dalende olieprgzen en dus la gere aardgasopbrengsten nieu we tegenvallers op 's Rgks be groting dreigen te doen ont staan en deze met volledig door nieuwe bezuinigingen zullen worden weggewerkt Daarom bleef de aanvankelgke stggende tendens niet behou den en moesten de staatsobli gaties nadien in koers terug Hoewel de aandelenmarkt donderdag door Wall Streets steun een herstel aan de dag legde, ging het niet van harte Voor de topfondsen Unilever en Koninklijke Petroleum kwam helemaal geen herstel door Eerstgenoemde moest dan ook een paar gulden inle veren en Koninklgke Petro leum liep zelfs terug van f 101 op f 94 De rel rond Slaven burgs Bank deed de beurs met veel. Inte gendeel. de bankaandelen, met inbegrip van Slavenburg, leg den een vaste tendens aan de dag. Zo steeg ABN ruim f 10 en Slavenburg kwam f 5.- vooruit.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27