c "Wennen aan een lager welvaartsniveau, daar zit voor velen de pijn" In gesprek met de minister-president ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 Extra De samenleving staat onder druk. Sommigen zeggen nu al dat de rek er bijna uit is. Minis ter-president drs. Ruud Lub bers gelooft dat niet. Hij vindt dat het incasseringsvermogen van de burgers wordt onder schat. „Er is wel spanning, dat geef ik toe. Je ziet dat afzonder lijke groepen die door bezuini gingen worden getroffen de stormbal hijsen. Maar mijn stel ling is dat we nog helemaal niet aan het eind zijn". „Neem het onderwijs. Wij hebben voorgesteld de loonmatiging daar zo te gebruiken dat leraren ouder dan 55 jaar vrijwillig een dag korter kunnen gaan werken. Dan krijgen ze ook 80 procent van hun salaris" „Minister Deetman heeft toen voor gesteld om die vijfde dag vóór 80 procent te compenseren. Ik zie dan tot mijn verbazing dat grote bon den dat nog niet voldoende vinden. Ik ben ervan overtuigd dat de sa menleving straks zal zeggen: wat is dat voor een kranzinnigheid, dat ie mand die vrijwillig vier in plaats van vijf dagen gaat werken dat vol ledig gecompenseerd zou moeten krijgen". Klem - Maar er zijn ook duizenden mensen die gewoon moeite hebben de touw tjes aan elkaar te knopen. En hun aantal groeit. Dat moet voor u toch een grote zorg zijn? „Ja, dat is het ook. Natuurlijk treffen bezuinigingen zo nu en dan ook mensen die inderdaad krap zitten. Er zijn groepen die echt klem zit ten. Dat staat ook voor mij vast. Maar veel van de discussies over bezuinigingen gaan juist niet daar over". „Ik zag onlangs op de tv de beelden van die demonstratie tegen de be zuinigingen op het vervoer van ge handicapte kinderen naar school. Ik zat echt wat gegeneerd thuis. Ik vroeg me af: het is toch niet moge lijk dat het kabinet waar ik leiding aan geef het onmogelijk maakt dat gehandicapte kinderen naar school gaan. De volgende dag heb ik het meteen laten nagaan. En wat bleek: de afgelopen vijfjaar zijn de kosten van dat vervoer 40 procent reëel ge stegen, terwijl er toch niet meer ge handicapte kinderen zijn dan vijf jaar geleden. Dan mag je je toch af vragen of die groei niet wat kan worden teruggedrongen". „De wijze waarop wij hier nu ombui gen is nog niet veel meer dan verbe tering van efficiency, van doelma tigheid. De kritiek daarop is vaak te algemeen: breed uitmeten van wat een uitzonderingsgeval is. Nee, ik geloof niet dat de rek eruit is". - Toch valt niet te ontkennen dat veel mensen door tal van bezuinigings maatregelen tegelijk worden getrof fen. Bent u niet bang dat die steeds verder van die regering afkomen te staan, het idee krijgen: die regering zit er niet voor ons gewone mensen? „De kwestie van de verdelende rechtvaardigheid is inderdaad iets waar je bij elke maatregel steeds goed bij stil moet staan. Het is na tuurlijk nogal wat als je van een jongere vraagt" om 32 uur te gaan werken of een deeltijdbaan en een evenredig lager salaris te aanvaar den, terwijl je aan de andere kant bezig bent om. bestaande rechten volledig in stand te houden". „En veel van de kritiek is ook niet te recht. Als een bijstandsmoeder door omstandigheden, zoals ge zondheid of huisvesting, ineens voor veel hogere kosten komt te staan wordt daar wel degelijk naar gekeken. Dan krijgt ze gewoon een extra uitkering. Geen enkele bij standsmoeder komt zo ineens voor sprongsgewijze hogere lasten te staan. Zo werkt dat". Krap - Maar mensen die net boven dat bij standsniveau zitten hebben die mo gelijkheid niet. Die kunnen niet naar de sociale dienst lopen omdat ze wat extra willen hebben. „Er zijn, dat geef ik toe, mensen die echt ontzettend krap zitten. Maar voor veel mensen is dat maar rela tief. De pijn zit hem voor velen veeleer in de gewenning aan een la ger welvaartsniveau". „Dit jaar stijgen de prijzen anderhalf procent minder dan oorspronkelijk was voorzien. We hebben hele dis cussies gehad over de koopkracht lijstjes; hoe komt Jan Splinter door de winter en zo. Maar straks blijkt misschien dat het anderhalf pro cent gunstiger uitkomt. Er wordt ook gedramatiseerd". „Daar komt bij dat de overheid zich meer gaat terugtrekken en meer overlaat aan de burger. De discus sie over de verzorgingsstaat is niet alleen een bezuinigingsverhaal. De samenleving is er nog volstrekt op ingesteld dat de overheid het wel doet. Maar neem nu een gezin met opgroeiende kinderen. Die kinde ren vinden het normaal dat ze lid zijn van een sportvereniging, waar voor ze van alles moeten doen. Maar ze vinden het ook normaal dat ze oma en opa niet hoeven te hel pen, want daar hebben we de staat voor. Als er een werkelijke belang stelling voor cultuur is - en die is er - dan zal men ook van daaruit be paalde dingen in stand willen hou Het kabinet-Lubbers „vierde" vorige week de eerste 100 dagen van zijn bestaan. In die ruim drie maanden viel het vooral op dooreen overmaat aan daadkracht. In december werd voor drie miljard gulden aan ombuigingen in de sociale zekerheid door het parlement gejaagd, waarna verscheidene ministers het nieuws haalden met forse bezuinigingsmaatregelen. Het energieke optreden van Lubbers en zijn ministers leverde de ploeg bijnamen op als „no-nonsens-kabinet" en „managers-ploeg". Maar de voortvarendheid heeft ook de kritiek op het het kabinet doen aanzwellen. Lubbers geeft zelf antwoord. "We zijn er allemaal aan gewend geraakt dat er een overheid is die beslist, die subsidieert, die regelt". door Rimmer Mulder en Hans de Bruijn den. Er zelf tegenaan gaan. Maar dat kost tijd, want we zijn er alle maal aan gewend geraakt dat er een overheid is die beslist, die subsi dieert, die regelt". „In de gezondheidszorg hebben we toch een fantastisch niveau bereikt. Dan mag je nu toch best zeggen: la ten we het eens proberen te doen met het aantal artsen, verplegers, voorzieningen dat we nu hebben?". - Deze ontwikkeling heeft natuurlijk ook een keerzijde. De overheid is niet voor niets zo in de samenleving betrokken geraakt. Die keerzijde is de jungle-mentaliteit, het „ieder voor zich". Het resultaat is altijd dat de zwakste het onderspit delft. Hoe denkt het kabinet dat te voor komen1 „Het opkomen voor de mensen die het echt nodig hebben, vraagt een herijking van de systemen. Bij de individuele huursubsidie hebben we bijvoorbeeld .nooit rekening ge houden met alle inkomens achter een deur. Dat bracht teveel admini stratieve rompslomp mee. Laat maar lopen, zeiden we". „Als je dat herstelt, dan is dat geen teruggaan naar de jungle, maar het zorgvuldig omgaan met de midde len van de gemeenschap. We moe ten goed begrijpen dat het geld dat we uitgeven voor een groot deel komt van de kleine man. Maar veel van de subsidies komen terecht bij mensen die niet eens echt het slechtst zitten. We mogen nooit ver geten dat een onderdeel van het so ciale ook de zorgvuldigheid is". Verschillen hhim - Het terugdringen van de rol van de staat staat bij u centraal. Ziet u op dit punt duidelijke verschillen tus sen CDA en VVD? „Er zijn zeker verschillen. De WD denkt wat sterker in het schema: of de overheid, of de individuele bur ger. Het CDA ziet meer in de taak vervulling van tussen verbanden, het gezin, de vereniging of de maat schappelijke organisaties. Het CDA is meer gegroeid in de verzorgings staat, de WD kijkt er toch iets meer van de buitenkant, iets kriti scher, cynischer tegenaan". „Voorts heeft de WD meer dan het CDA de indruk dat er makkelijk bezuinigd kan worden. Maar zodra men eenmaal in het kabinet zit en de boeken bestudeert, blijkt dat ook zij op dezelfde problemen stui ten, dat al die uitgaven niet alle maal onzin zijn en dat het gewoon moeilijk is te bezuinigen". -Inde samenleving bestaat zeker een behoefte aan meer dan alleen bezui nigingen. Kunt u de mensen op kor te termijn dat „meer" in het voor uitzicht stellen? „Het kabinet heeft een werkgelegen- heidsnotitie gemaakt. Ik hoop dat werkgevers en werknemers daar aan mee gaan doen. Daar zit toch een heel fundamentele keus achter, die te weinig wordt onderkend. Je kan accepteren dat er een markt economie is, met daarnaast een stel uitkeringstrekkers en werklozen. Of je zegt: er is niet genoeg markt economie, dus moeten we conse quenties trekken op het punt van de verdeling van de arbeid, van het werken met behoud van uitkering, van gemeenschapstaken-plannen, van deeltijdbanen omdat we voor jongeren te weinig werk hebben". „De doorbraak, dat nieuwe buiten de ombuigingen, zit hem vooral daar in. Maar ja, ook hier werkt de wet van de traagheid. Net zoals het een paar jaar heeft geduurd voordat de voor de hand liggende ombuigin gen konden worden uitgevoerd, zo zie je nu dat dit deel van ons beleid moeizaam en traag tot stand komt. Maar sprekend over deze kabinets periode: het zal zeker moeten ge beuren". „Dat geldt ook voor de noodzaak van simpeler regels en een sneller werkend bestuur. Ik moet een keer op een vrijdagavond kunnen zeg gen: die regeling gaat voortaan in de helft van de tijd of die regel wordt afgeschaft. En ik kan natuur lijk een mooi gemeenschapstaken plan maken, maar straks moet een keer in de statistieken verschijnen: er zijn honderdduizend jongeren die geen werk hebben, van hen zijn er nu 25.000 aan de slag in het ge meenschapstakenplan. Het is nu nog in de fase van met elkaar be spreken, maar op een gegeven mo ment moet het natuurlijk praktijk worden". Anti-grieptablet - Voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel hield u vorige week een toch erg optimistisch verhaal over de kansen op economisch herstel Dat verhaal is daarna toch gelogen straft door het Centraal Planbu reau, dat een economische verslech tering voorziet. Een ook de Organi satie van Economische Samenwer king en Ontwikkeling zegt dat Ne derland nog steeds de verkeerde kant op gaat. Hoe rijmt u dat? „We zitten ermee dat er tot nu toe geen opleving te bespeuren is van de wereldeconomie, en dat vertaalt zich in conclusies van het CPB. Wat we veel minder weten is hoe de ver laging van de energieprijzen uit werkt. Er zijn al CPB-berekeningen die erop wijzen dat de verlaging van de energieprijzen ook weer groeibevorderend is. Wordt dat nu ineens de irgectie waardoor toch die groei weer op gaat leven. Of is het te zwak? Is het een anti-griepta- blet die werkt? De energieprijsver laging is een fantastische lastenver lichting voor burgers en bedrijven, over de hele wereld. Wat is daar het gevolg van?". - De OESO waarschuwt dat een teveel aan loonmatiging het herstel kan frustreren, omdat de koopkracht en daarmee de vraag naar goederen te veel inzakt. „Voor de OESO geldt vooral dat het draagvlak van het bedrijfsleven en de particuliere inkomens in ons land te smal is om de steeds hogere lasten van overheid en sociale ze kerheid te dragen. Maar wij hebben dan weer zoveel sociaal gevoel dat we proberen zoveel mogelijk ieder een te laten matigen en niet alleen de uitkeringen". „De OESO wijst er dan op dat daar mee niets verbeterd wordt aan de verhouding tussen de collectieve sector en het bedrijfsleven. Vol gens het buitenland zijn we ge woon te sociaal. En inderdaad moe ten we er bij de door de overheid te betalen salarissen en uitkeringen rekening mee houden dat de marktsector nu zwakker is dan vroeger". - CDA en WD doen de laatste tveken opmerkelijk laconiek over het fi nancieringstekort. Niet alle tegen vallers hoeven meteen te worden ge compenseerd in bezuinigingen. „Ik ben ervan overtuigd dat in deze kabinetsperiode het tekort terug moet. Maar in het regeerakkoord hebben we gezegd dat je het tempo moet vertragen wanneer de reces sie te scherp doorzet. Er is dus niets nieuws onder de zon". Arbeidstijdverkorting - Toch is het opvallend dat ook de WD dat nu vindt. Een jaar geleden nog moest en zou het tekort snel om laag. „Maar toen zaten ze ook niet in het kabinet. Het wijst op een goed functionerende coalitie. Niemand speelt het momenteel scherp. Het heeft ook te maken met het feit dat men er nu wél vertrouwen in heeft dat de overheidsuitgaven langzaam maar zeker worden teruggedrukt. Dan kun je natuurlijk ook iets rusti ger blijven onder incidentele tegen vallers". - Achtereenvolgens hebben minister De Koning en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en CDA- fractieleider De Vries gewaar schuwd dat de overheid wel eens ar beidstijdverkorting zou kunnen op leggen, wanneer die niet vrijwillig tot stand komt. Nu is het uw beurt „In de Stichting van de Arbeid is een akkoord gesloten, op basis waarvan men aan het onderhandelen is. Je moet een broedende kip niet sto ren, je kunt ze wel vermanen na tuurlijk. Er ligt ook zeker geen maatregel klaar in een la om wette lijk in te grijpen in het verdelen van de arbeid. Maar ik vind wel dat de minister van sociale zaken bg deze werkloosheid bg voortduring moet wijzen op de noodzaak dat de on derhandelingen over hoe het m de bedrijven moet gaan in het teken moeten staan van de herverdeling van werk en het opvangen van meer jongeren". - Toch verlopen die onderhandelingen niet zo goed als u u>el wilt. Jeuken uu> handen dan niet? „Niet in de zin dat ik onmiddellgk zou willen ingrgpen. Ik vind het wel heel zorgelijk. Dat traditionele tendensen niet snel veranderen. Dat men weigert consequenties te trekken uit veranderde zaken. Dat is zorgwekkend". „Als overheid willen we het voor beeld geven door jongeren een baan voor 32 uur aan te bieden. Daarover wordt overleg gepleegd met de ambtenarenorganisaties en dat gaat ook met altgd even snel. Dan zou je ook wel eens willen zeg gen: het moet". „Maar je moet ook jezelf niet wijsma ken nu gaat de regering weer eens even ingrgpen en dan gaat het in eens allemaal beter. Het moet echt uit en door de samenleving komen. Ik hou er wel rekening mee dat het kabinet altijd kritiek krijgt, ook als het er alles aan doet. maar de sa menleving tekortschiet". Media - Het mediabeleid lijkt de laatste tijd onderwerp van toenemende me- vingsi>erschillen tussen CDA en WD. Ziet u daar conflictstof „Niet echt. Veel van de tegenstellin gen zijn te overbruggen, mits men aan beide kanten bereid is geen ex treme stokpaardjes te berijden Als het CDA bijvoorbeeld vanuit een soort anti-WD-houding tegen elke uitbreiding van de STER zou zijn, dan leg je een blokkade waar niets mee te doen is. Maar als de WD zou zeggen: de uitbreiding van de zendtijd moet je helemaal aan de commercie overlaten, dan is dat ook een extreme stellingname die vraagt om moeilijkheden" - Wat eindt u ran de uitlating van VVD-leider Nijpels dat de hele om roepwet vervangen moet worden door iets anders „Dat zie ik niet. Veel van de huidige kritiek op ons omroepbestel zal veel te zwaar blijken, als we een maal een aantal belemmeringen hebben weggenomen. Nu is er vaak de suggestie dat door de blokkades van dit omroepstelsel allerlei fan tastische dingen onmogelgk blg- ven. Maar ik denk dat de soep niet zo heet wordt gegeten" - Dus de omroepwet wordt in deze ka binetsperiode niet vervangen7 „Dat zeg ik niet. Maar onze eerste taakstelling is de verruiming van de mogelijkheden. Dat is wezenlij ker dan het wegbulldozeren van stelsels. Voor de opkomst van Ver onica en Tros is toch ook niet nodig geweest dat eerst de NCRV werd opgegeven - Is het mediabeleid iets waarmee het CDA zich nadrukkelijk zal profile ren tegenover de WD? „Ik denk wel dat het CDA zal zeggen: uitbreiding akkoord, maar plurifor miteit is een waarde in zich. Het gaat niet alleen om kwantiteit. Dat geldt zowel voor radio en tv als voor de schrijvende pers. Toegang geven aan nieuwe technieken en mogelijkheden en tegelijk het handhaven van die pluriformiteit, zo nu en dan kan dat botsen". - U bent optimistisch over de samen werking binnen het kabinet, maar hoe goed zit de coalitie in elkaar m het parlement „Ja, de heer Nijpels fWD-leider) is iets luchtiger, iets soepeler dan de heer De Vnes. Het zgn verschillen de persoonlijkheden. Ngpels is een wat dansende man. Hg springt op, maar vindt het ook geen punt om weer wat terug te veren. De Vries is veel zwaarder, zijn verhalen zgn doorwrocht Maar bg beiden is de houding goed. Ik ben daar ronduit positief over". Niet over zeuren mhm - U bent niet bang dat de danserige Nijpels een keer te ver springt waardoor het kabinet m moeilijk heden kan komen7 „Ja, dat kun je best eens hebben, maar als je zegt: hij heeft iets ver ends, dan betekent dat ook dat hij wel weer eens een stap terug kan doen". - Hij is niet bang voor gezichtsverlies'' „Inderdaad, maar dat is een prachtige eigenschap. Spaar me voor politici die bang zijn voor gezichtsverlies Dat is een groot gevaar' - Bent u niet bang dat de kiezer over het kabinetsbeleid zal zeggen: dit doet het CDA ons allemaal aan En dat terwijl de aanhang toch al te rugloopt. Van Agt sprak zelf van een „natuur-noodwer^digheid" „Er zijn natuurlijk tendensen, decon fessionalisering en misschien ook wel dreigende polarisering. die wg- zen naar oen kleiner wordend CDA. Verbazingwekkend is eigenlijk het lage tempo waarin dat is gebeurd, niet het hoge tempo. Waardoor zie je dat zo nu en dan veranderen? Niet eens zozeer door het CDA. Het zit vaak in de omringende partijen Op dit moment heeft de PvdA het electoraal gemakkelijker. Haar voe dingssap is de ontevredenheid Dat is ook de aanleiding geweest om uit het kabinet te stappen Laten we dat nu eens heel nuchter zeggen ook de door de PvdA noodzakelgk geachte ombuigingen wilde de PvdA niet voor haar rekening ne men". „De PvdA gedijt dan ook enigszins ten koste van het CDA. Moet dan het CDA gaan eten uit het bestand van de VVD, waardoor het zgn ei gen identiteit opgeeft? In zekere zin worden de lasten van het beleid het sterkst gedragen door het CDA en in iets mindere mate door de WD". - Is het verlies van het CDA dan geen natuurnoodwendigheid1 „Dat gaat me te ver. Wel zgn er objec tief. en dat ben ik met Van Agt eens. tendensen die er toe leiden te zeggen dit is de partg die zich nu het moeilijkst staande kan hou den". Bent u niet een beetje jaloers dat u als CDA nooit m de oppositie kunt gaan om ook eens rustig toe te kg- „U zult mg een afschuwelijk man vin den maar .ook deze vraag moet ik politiek zakelgk benaderen Het CDA draagt een politiek bclangnj ke verantwoordelijkheid, speelt niet op de gunst van de kiezer en betaalt daarvoor natuurlgk electo raal een prijs. Maar daar moet je niet over zeuren".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21