De machteloze woede bekoeld pj/a Rode Brigades geven gewapende strijd op BRIGATE Prima Linea, Azione Revolutionaria, Brigate Rosse, Nuovi Partigiani. Het Italiaanse terrorisme van links heeft zich het afgelopen decennium in een adembenemende veelkleurigheid actief getoond. Tientallen intellectuelen en vele honderden studenten en arbeiders ontvluchtten aan het einde van de jaren zestig studeervertrek, zolderkamer en werkvloer, keerden de politiek teleurgesteld de rug toe en stelden zich de revolutietaak. Wat veelal schroomvallig begon als burgelijke ongehoorzaamheid, werd al snel de gewapende strijd tegen het hart van de Italiaanse samenleving: het kapitalistische burgerdom. Met hun strategie van de verrassing brachten zij het land tot wanhoop. Rechters werden in de benen geschoten, banken overvallen, ondernemers en politici gekidnapt en soms vermoord. Maar het tij keerde. Na jaren van nauwelijks succesvolle tegenactie wist de Italiaanse justitie de rijen van de machteloze woede te breken. In ruil voor strafvermindering waagde menigeen een gokje in het kamp van de eens bevochten vijand. Dat "verraad" heeft honderden terroristen achter de tralies gebracht. Vanuit hun cel hebben prominente leden van de Rode Brigades veruit de belangrijkste terroristische organisatie - inmiddels laten weten de "gewapende strijd" niet langer als middel te zien om "de sociale revolutie" binnen bereik te brengen. Tien jaar bloedige terreur van links: de opkomst, de bloei, de ondergang en niet te vergeten de toekomst. Want zo lang de Romeinse politiek grossiert in schandalen, zo lang is er ook een voedingsbodem voor geweld. door Ton van Brussel Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad .vitulo. Na een slepend proces dat negen maanden duurde en dat vele jaren van voor- breiding vergde, wees een ogenschijnlijk onvermoei de rechter Severino San- tiapichi vorige maand tweeëndertigmaal levens lang in de zaak tegen drieënzestig Rode Briga- disten. Zo'n vonnis zal de komende twee jaar nog herhaaldelijk worden uit gesproken, want zo lang hebben Romeinse rech ters tenminste werk aan de berechting van de vele tientallen brigadele den die nog op een proces wachten. Deze week is een begin ge maakt met de zaak tegen To ni Negri, één van de architec ten van het linkse terrorisme in Italië. Negri, voormalig po liticoloog van de universiteit van Padova, wist in de jaren zestig een deel van de opstan dige studentenbeweging te bundelen in "Arbeidersauto- nomie", de groep die aan de wieg stond van de Rode Bri gades. Al twee jaar voor de veelbe sproken Parijse meidagen van '68, had Italië zijn eigen variant van het studentenver- zet. Democratisering van de universitaire structuren, dat was later ook elders in Euro pa het Leitmotiv. In Italië speelden de rellen zich af te gen de achtergrond van een fascistische renaissance. Staking koos de PCI in '66 voor een nieuw, gematigd programma dat ruimte liet voor toenade ring tot de socialisten. Dat zou de kansen op regerings verantwoordelijkheid vergro ten. Op 27 april 1966 raakten Ro meinse fascistische en com munistische studenten slaags over een voor de fascisten te leurstellende uitslag van de universiteitsraadsverkiezing. De student Paolo Rossi kwam daarbij om het leven. Zijn begrafenis, drie dagen later, werd door zeventigdui zend mensen bezocht en liep uit op een grote demonstratie tegen de ultra-rechtse krach ten die in Italië opnieuw aan de weg timmerden. Studen tenorganisaties in het hele land besloten na Rossi's dood tot een tweedaagse solidari- teitsstaking. Italië telde destijds als gevolg van de lage toelatingseisen van universiteiten een kleine miljoen studenten, in veel ge vallen met niet meer dan een bescheiden voorgeschiedenis in het voortgezet onderwijs. Nog geen anderhalf procent van de afgestudeerden vond een baan op zijn niveau, de rest moest met minder ge noegen nemen of werd werk loos en kreeg geen uitkering. Het grootste deel van de de monstrerende jongeren zocht met zijn grieven politiek on derdak in de socialistische, maar vooral in de communis tische jeugdbeweging. In de kracht van de communisti sche partij, de Partito Comu- nista Italiano (PCI), werd veel vertrouwen gesteld als het ging om een nieuwe sa menleving, zonder klassen strijd en zonder fascisme. De PCI was weliswaar op één na de grootste politieke stro ming in Italië, maar verkeer de door haar program en door de banden met Moskou politiek in een isolement. In plaats van de revolutietaak aan te scherpen, zoals de ra dicalen in de partij wilden, Uittocht Het "verraad aan de revolutie" leidde luttele maanden na de universiteitsbezetting tot een uittocht van radicalen, die hun heil zochten in een nieu we partij, de Communisti sche Marxistisch-Leninisti- sche Partij. Voor met name veel jongeren kwam die scheuring te laat. Zij keerden de politiek teleurgesteld de rug toe. Alleen een gewapen de revolutie kon Italië wak ker schudden. Toni Negri en zijn geestver wanten zwaaiden de demo cratie in Padova uit. In Tren- to, een kleine universiteits stad in het noorden, deed Re- nato Curcio hetzelfde. Curcio is als eerste grote leider van de Rode Brigades onbetwist. "Een aanvankelijk onopvallen de, wat introverte jongeman, goed katholiek en een serieus student", zo wordt hij op de universiteit herinnerd. Zijn studie sociologie bracht Cur cio in contact met het werk van Marx, Lenin en Marcuse. Later vatte hij een aan adora tie grenzende belangstelling op voor Mao. Curcio organi seerde alternatieve colleges omdat het traditionele pro gramma hem steeds minder aanstond. "Het was de tijd van de Viet- namprotesten", vertelt één van zijn hoogleraren. "Veel studenten vonden in de stof zoals die hier gedoceerd werd te weinig aanknopingspun ten voor hun opvattingen over hoe de wereld - en voor al hoe Italië eruit moest zien. Curcio speelde daar op in. Hij was zeer gedreven, maar wou dat weet ik zeker toen nog niets van geweld weten". Na de jaren in Trento, trouwde Renato Curcio in de katholie ke kerk met zijn vriendin Margharetha Cagol en ver trok naar Milaan. Heet De Autumno Caldo, de hete herfst van '69 zette die stad vlak na hun aankomst op zijn kop. Een dramatische werk loosheid leidde tot arbeiders- verzet, stakingen in alle grote fabrieken en bloedige rellen. De fascisten gingen tot een tegenactie over. Op het Piaz za Fontana ontplofte een bom: tachtig omstanders raakten gewond, zestien an deren werden gedood. Gear resteerde fascisten werden korte tijd later zonder proces Drie slachtoffer uit een lange reeks. Van Boven naar onder de christen-democraat Aldo Moro: rechter Giovanni D'Urso; en ten slotte Roberto Peci, broer van overloperPatrizo Peci. Foto's AP) vrijgelaten, anderen kwamen wel voor de rechter maar kre gen opvallend milde straffen. "De regerende christen-de mocratie beschermt het fas cisme omdat het fascisme het burgerdom en de klassen maatschappij beschermt", luidde de conclusie van links. Een wetenschappelijk mede werker aan de universiteit van Bologona komt na inten sieve studie van het linkse terrorisme tot de slotsom: "Meer dan elders in Europa steunt de staat in Italië de sterken en wordt de positie van arbeiders en jongeren be dreigd. Corruptieschandalen blijven zonder bevredigende justitiële afwikkeling. Het ondersteunt het besef dat de staat de gevestigde klassen bevoordeelt. Dat schept een klimaat waarin vervreem ding van democratische be ginselen niet als een verras sing kan komen". De Rode Brigades presenteren zich. In alle grote steden in noord- midden-Italië worden kleine kernen opgericht van hooguit vijftien brigadisten. Doelwit zijn rechters ("die houden de klassejustitie in stand"), ondernemers ("die houden de arbeiders klein") en politici, vooral van chris tendemocratische huize ("die voeren al jaren een wanbe leid dat het kapitalisme be schermt"). Personen Het "rechter, pas op je benen" wordt een gevleugelde uit drukking, nadat brigadisten stelselmatig de revolutie on sympathieke magistraten in de benen schieten. Verkiest de fascistische terreur het grove geweld van bommen, waarvan anonieme groepen het slachtoffer worden; de Rode Brigades houden het bij acties tegen personen. Ongeschoolde arbeiders, intel lectuelen (hoogleraren niet uitgezonderd) en studenten werken moeiteloos in de kernen samen. Om de cam pagnes te kunnen financie ren worden banken overval len. Wapens, zo blijkt later, zijn niet zoals vaak gesugge reerd uit het Oostblok afkom stig, maar uit het Italiaanse leger. Een golf van rood geweld over spoelt het land. De Rode Bri gades opereren immer ver rassend en doeltreffend. Poli tie en justitie zien noodge dwongen werkloos toe hoe brigadisten met succes weten te infiltreren in grote onder nemingen en overheidsin stellingen. Acties vinden een hoogtepunt in een jaarlijks terugkerend "lente- en zome- roffensief', synoniem voor overvallen en ontvoeringen, waarbij losgelden van vele miljoenen guldens worden geëist en verkregen. Slacht offers van ontvoeringen wor den in de regel onderworpen aan "volksprocessen" en niet zelden na afloop doodgescho ten. Midden jaren zeventig draait de terreurmachine op volle toe ren als Curcio's echtgenote Margaretha bij een ontvoe ringspoging wordt neerge schoten. Voor veel kranten is dat het moment om de balans op te maken van vijf jaar ge wapend verzet. "Hoe wordt een keurig katholiek meisje uit een onberispelijk gezin terroriste", zo vragen de kranten zich af. Hoe lang moet dit nog duren? Waarom doet de regering niets"' Her invoering van de doodstraf wordt als middel genoemd om terroristen af te schrik ken. Aldo Moro Het zal echter nog tot begin '78 duren voordat Italië werkelijk tot actie overgaat. De ontvoering van Aldo Mo ro, een vooraanstaand chris ten-democraat met een als weinigen onbezoedeld bla zoen brengt het land in grote verwarring. De regering And- reotti jaagt een terroristen- wetgeving door het parle ment. Justitie krijgt de moge lijkheid om mensen zonder opgaaf van redenen op te pakken en 48 uur vast te hou den. Ook mogelijkheden tot huiszoekingen worden ver ruimd. Een jaar later komt de dan re gerende ploeg van Cossiga met een aanvulling. In ruil voor informatie en getuigen verklaringen wordt terroris ten strafvermindering in het vooruitzicht gesteld. Vooral die maatregel blijkt de hoek steen van het werk van de an titerreurbrigade. Tientallen brigadisten lopen over, be langrijke leiders worden op gepakt. Onder hen ook Patri- zo Peci, wiens verklaringen van onschatbare waarde blij ken. Uit wraak ontvoeren de Rode Brigades zijn broer Ro berto, onderwerpen hem aan een proces en vermoorden hem na afloop. Het hoofd van de antiterreur brigade, generaal dalla Chie- sa laat zich niet ontmoedigen en voorspelt dat binnen twee jaar het terrorisme zal zijn be dwongen. Hy krijgt ongelijk en wordt in 1982 zelf in zijn nieuwe post op Sicilië door de Maffia gedood. De Rode Brigades, intern ver deeld over de strategie en uit gedund door vele arrestaties, gaan door. De ontvoering van de in Verona gelegerde NA- VO-generaal Dozier moet de wereld overtuigen van hun levenskracht. Maar een sa menwerkingsverband van ex-bngadisten, de Italiaanse justitie, de Amerikaanse in lichtingendienst CIA en - zo als het weekblad Time deze week onthulde - de Maffia, leidde na 42 dagen tot de be vrijding van Dozier. Uit erva ring wijs geworden wordt weliswaar gesproken van een "triomf', maar durft nie mand de stelling aan dat de strijd tegen de Brigate Rosso in het voordcel van de "de mocratie" is beslecht. Stil Sinds de verklaring van de ge vangen brigadeleidcrs is het opvallend stil. De massale veroordeling van linkse ter roristen is niet, zoals in het verleden, met een nieuw of fensief beantwoord Veel meer dan de Rode Brigades zijn het nu Maffia-organisa ties die voor opschudding zorgen. De Rode Bngades zijn er in tien jaar strijd niet in geslaagd een "volksbeweging" te wor den, maar hebben met hun acties het volk juist van zich vervreemd. De Italiaanse sa menleving laat nauwelijks een ander beeld zien. De communisten zijn sinds 1966 weüswaar nog verder naar het politieke midden opge schoven, maar zijn er nog steeds niet in geslaagd tot het machtscentrum door te drin gen. Verzoeningspogingen van de christen-democraat Aldo Moro strandden op ver deeldheid in zijn Democrazxa Christinana. De oude party- rot Amintoro Fanfani leidt het 43e christendemocrati sche kabinet sinds 1945. Een regering die goeddeels tegen dezelfde problemen aanhikt als die van '66. Een gigantische (jeugdlwerk- loosheid, een dramatische staatsschuld, een omvangrijk zwart circuit, grote versehil- Drie uitgeschakelde brigadis ten. Van booen naar onder. Re nato Curcio, Pasqua Aurora Belli en Maria Grazia Chiari. len tussen arm en rijk. cor ruptie in het overheidsappa raat en de rechterlijke macht, schandalen in het politieke centrum - m dat opzicht is alles nog bij het oude De fas cistische MSI is in het parle ment vertegenwoordigd, de Maffia zo mogelyk nog actie ver dan toen. Maar hoe groot de narigheid in Italië ook is. hoezeer ook oude waarden er in afbrokkelen, de Democra- zia Christiana is op gezag van de Italiaanse kiezer de groot ste politieke partij gebleven Verkiezingsuitslagen bieden geen ruimte voor politieke experimenten. Begraven Terroristisch geweld is m Italië met justitieel geweld bestre den, maar de voedingsbodem van het verzet is gebleven. De vraag echter, hoe 'een keurig katholiek meisje uit een on berispelijk gezin tot terroris me komt" wordt, nu de machteloze woede is be koeld. niet aan een nader on derzoek onderworpen Het terrorisme is voorlopig be graven en daarmee ook de vragen die het heeft opgeroe pen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17