c Biljartstrijd 'snel' beslecht Alphen neemt voorsprong op derde van LSG UEFA-team voor zware opgave tegen Spanje Codiaeum een kamergenoot uit Indonesië (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis! DENTOFIX Vast^ en zeker voor elk kunstgebit ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 VELSEN (GPD) - Woensdag 9 maart staat er voor het UE FA-voetbal team een zeer be langrijke wedstrijd op het programma: één van de twee ontmoetingen met Spaanse leeftijdgenoten (spelers tot 19 jaar) die gelden voor toela ting tot het toernooi om het Europese kampioenschap dat van 11 tot 23 mei in Enge land wordt gehouden. Plaats van handeling op die woens dagavond (aanvang 19.30 uur) is Sportpark Schoonen- berg waar jeugdleden van clubs uit de afdelingen Noord-Holland, Haarlem, Amsterdam en Leiden de ge legenheid krijgen tegen sterk gereduceerde toegangsprijs deze ontmoeting bij te wo nen. Het huidige UEFA-team moet ernstig rekening met een in het verleden opgebouwde re putatie dat Nederland zich in de afgelopen acht jaren zeven maal voor de Europese titel- Sport strijd heeft weten te kwalifi ceren. Verantwoordelijke bondscoach Ger Blok: ,,Er is geen land in Europa dat dit tot nu toe heeft gepresteerd". Bekende spelers uit de afge lopen twee jaren die mede tot dit succes hebben bijgedra gen waren Vanenburg, Van Basten, Van 't Schip, Silooy, Gullit, Kieft, Rijkaard, de ge broeders Koeman en doel man Sjaak Storm. De komende twee kwalificatie wedstrijden zullen bijzonder veel van het UEFA-team ver gen, omdat de Spaanse ploeg tot nu toe in diverse wedstrij den een zeer sterke indruk heeft achtergelaten. Oud- bondscoach Arie de Vroet be zocht onlangs de krachtme ting tussen Spar\je en West- Duitsland die in een gelijk spel (1-1) eindigde. Opgedane indruk van De Vroet, die op Schoonenberg als interim- coach zal opreden omdat Ger Blok zich dan met het olym pisch elftal in Liechtenstein bevindt: „Dit Spaanse team is het sterkste, dat ik in de laatste tien jaar heb gezien. Het speelt zéér technisch, snel en maakt een gediscipli neerde indruk". Voeg hierbij het feit dat de ploeg, bij de return op 23 maart in Palma de Mallorca. op grote publieke steun kan rekenen, dan zal het duidelijk zijn waarom Nederland straks in de thuiswedstrijd, die volgens het Europa-Cup- systeem wordt gespeeld, er alles aan zal moeten doen om met enige doelpunten ver schil te winnen. Mede daarom heeft coach Ger Blok in zijn selectie min of meer een overschot aan aan vallers opgenomen. Zijn op vatting „Goede verdedigers blijken moeilijker te vinden. Ik ga ervan uit dat aanvallers beter een verdedigende taak op zich kunnen nemen dan omgekeerd". De wedstrijd, die wegens het 20-jarig bestaan van Telstar op Schoonenberg wordt ge speeld, zal onder leiding staan van de Westduitse arbi ter Schmidhuber. Grensrech ters zijn de heren Blanken- stein en Van der Niet. De voorlopige selectie is: Fred Grim (Ajax). Toine van der Laar (Helmond Sport), Jerry de Jong (AZ '67), Jan Pouls (FC Twenthe), Edwin Bak ker, Edwin Godee, René Pan huis en John Bosman (allen Ajax), Erik-Jan van de Boog aard (PSV). Peter Corbijn (Helmond Sport), Jaap Kooi- stra (Drachten), Henri Kru- zen (Heracles), Robin Schmidt (Sparta) en Frank Verbeek (FC VW). BIDDINGHUIZEN - Na twee van de drie voorronden is de strijd om de finaleplaatsen in het toer nooi om het nationale biljart- kampioenschap in de persoonlij ke vijfkamp beslecht. Bongers en Vet in poula A en Arnouts en Vultink in poule b behaalden gis teren in Biddinghuizen de twee- HELSINKI Hilbert van der Duim zal vandaag in Helsinki tij dens de wereldtitelstrijd schaat sen voor sprinters zijn eerste dui zend meter alleen moeten rijden. Hij werd bij de loting in de ze ventiende en laatste rit inge deeld. Op de 500 meter trof Van der Duim in de veertiende rit de Chinees Sjen Jiang Qiang. Bij de dames opent Yvonne van Gennip de 500 meter tegen de Amerikaanse Conny Paraskevin. AZC begint uur later ALPHEN - Het belangrijke treffen tussen HZC/De Robben en AZC Alphen begint morgen niet om half acht, maar een uur later. De wedstrijd is van groot belang voor de strijd om de nationale waterpolo-titel. Bij winst zijn de Alphenaren niet meer te achter- haleri voor de Hilversumse con current. de overwinning en werden onbe reikbaar voor de overige vier deelnemers. Door deze gang van zaken werd de laatste voorronde gedevalueerd tot een verplicht nummer. De resultaten telden niet meer voor de finaleronden. Van de vier favorieten trof Jan Ar nouts gistermiddag in Louis Ha- vermans de lastigste tegenstan der. Havermans vocht na zijn schlemielige nederlaag in de openingspartij tegen Vultink voor zijn laatste kans en bracht zijn Brabantse streekgenoot da nig in het nauw. Pas na zes uur spelen stelde Arnouts zijn finale plaats veilig. Anderhalf uur eerder hadden bon gers, Vet en Vultink hun over gang naar de eindronden be krachtigd. Het drietal stoeide wat met respectievelijk Velthuis, Burgman en Van Deventer en kwam geen moment in gevaar. Met Arnouts gaan zijn vanmid dag op jacht naar de negende en laatste vijfkamptitel. De laatste, omdat de vijfkamp in het volgen de seizoen vervangen wordt door een driekamp. Het libre en het kader 47/1 vallen af ten gunste van het 71/2, bandstoten en drie banden. Belangrijk voordeel van de inkrimping is, dat marathon- partijen van vijf a zes uur, het geen in Biddinghuizen een nor maal verschijnsel is, daarmee zonder twijfel tot het verleden zullen behoren. LEIDEN Gisteravond vormde de studentensociëteit Minerva aan de Breestraat het decor voor de viering van het honderdjarige bestaan van de Koninklijke Ne derlandse Studenten Roeibond. De bond, die momenteel uit de zeven oorspronkelijke corporale verenigingen bestaat, had Lei den uitgekozen om haar eeuw feest te vieren omdat in die stad eveneens honderd jaar geleden de eerste Varsity werd geroeid tussen de ploegen van Njord en Laga. Tijdens de Buitengewone Be stuursvergadering van de K.N.S.R.B., die onder meer werd bijgewoond door mr. Pieter van Vollenhoven, de Commissaris van de koningin voor de provin cie Zuid-Holland, mr. Vrolijk en de Leidse burgemeester Goe- koop. werd het eerste exemplaar van het gedenkboek "Honderd jaar Varsity" overhandigd aan de heer van Vollen hoven (foto bo ven) en werd oud-Roeibond- voorzilter mr. Suermondt tot ere lid gekozen. In zijn dankwoord vermeldde mr. Suermondt de belangrijkheid van het corporale studenten roeien door de jaren heen met name in de opbouwperiode na de laatste oorlog en het belang van het in stand houden van de Var sity. Ook nestor Rein van der Laan hield een vurig pleidooi voor de in toproeikringen nogal eens omstreden interacademiale regatta. Samen met Aegir-vertegenwoordi- ger De Jong somde hij een rij vermeende voordelen op, die deelname aan de Varsity met zich mee zou brengen. Hij vond Njords handelwijze in de kwes- tie-Van Groningen dan ook juist. Van der Laan deelde verder mee, dat de Varsity komende jaren in Houten kan worden verroeid en dat daarom nu wat aan de ac commodatie kan worden ge daan. LEIDEN - Zonder dat er nog veel op het spel stond werden in de promotieklasse van de Leidse schaakbond de laat ste twee duels afgewerkt. Nadat LSG 2 zich reeds van de titel had verzekerd, deed Alphen 1 het rustig aan tegen LSG 3. De Alphenaren namen een voorlopige 3-5 voor sprong, maar zijn daarbij nog met van de overwinning verzekerd. De beide hangpartijen staan immers gunsti ger voor de Leidenaars. Voorschoten 2 kon LSG 4 al niet meer achterhalen en verloor in de slotronde met S'/i-öMz van Lisse 1. LSG 3-Alphen 1 3-5. Op de kopbor- dcn haalden Van der Tol en Rijer de Boer (die met 7 uit 7 topscorer werd) stevig uit: 0-2. George Moon zorgde in de staart zelfs voor V4-3V4, maar Van Tooren en Kuiper tekenden goede tegen- punten aan. Via De Jong werd het 3-5. Serdijn heeft in zijn, uit te spelen, hangpartu de beschik king over een pluspion, terwijl Barendse zelfs twee pionnen in de plus heeft. Of zij daarmee ook gaan winnen is echter een twee de. De gedetailleerde uitslag: V.d. Drift-v.d. Tol 0-1; Taal R de Boer 0-1; Serdijn-De Kleynen afg; Struikmans-Passenier v Putten-L. de Jong 0-1 Barend se-de Wit afg: v. Tooren-Donker 1-0; Kuiper-Mechelse 1-0. v.d Heijden-Moon 0-1; Smits-Sta kenburg VbAA Lisse 1-Voorschoten 2 SVi-31^. Voor de Voorschoten-reserves viel er tegen Lisse weinig eer meer te behalen. Alleen Thierry en Steenlage slaagden erin regel matige overwinningen ten gun ste van de bezoekers te scoren. Op het kopbord ging het tussen Lommerse en Wouters lange tijd gelijkop. In tijdnood tekende Wouters met een incorrect offer echter zijn eigen doodvonnis. Het offensief van Lommerse viel toen niet meer te stuiten. De ge detailleerde uitslag: Lommerse- Wouters 1-0; v.d. Aardweg- Schoonderbeek 0-1; J. Lemmers- v. Vleuten 'A-'A; v. Hal-Verstraa- ten 1-0; Clemens-Houweling 1-0; v.d. Poel-Sluiter Ruigrok- v.d. Voorst 1-0; v. Dijk-Steenlage 1-0; Lemmers-Thierry 0-1; De Heus-Hilarius In de eerste klasse A gaat Katwijk 1 florissant met 10 punten uit 5 duels aan de leiding. Rivaal Bo degraven 1 sneuvelde in het duel met Alphen 2: 4-6. Alphen 2 kwam door dat resultaat op ne gen punten en heeft met het tref fen tegen Katwijk 1 in het voor uitzicht alle kansen nog in eigen hand. De uitslagen; Katwijk 1- Philidor 5 5lA-l!A; Roelofarcnds veen-Voorschoten 3 4-5; Alphen 2 Bodegraven 1 6 4 In 1B lijkt de situatie veel op die in IA. Leiderdorp 1 gaat met 10 uit 5 en een riant aantal bordpunten florissant aan de leiding, terwijl mede-koploper Philidor 4 met van Leithen 1 verloor Ook Leithen. dat nu op 9 punten staat, kan het roer evenwel nog volledig doen omgooien De ploeg heeft Leiderdorp 1 immers nog tegoed. Opmerkelijk was dat zowel Leiderdorp als Rijnsburg een 10-0 zege lieten aantekenen De uitslagen: Leithen 1-Philidor 4 Leiderdorp 1-Katwijk 2 10-0; Sassenheim I-Bodegraven 2 6-4; Lisse 2-Rynsburg 0 10 In de tweede klasse A zit Alphen 3 als enige ploeg voorlopig nog zonder puntverlies. De uitslagen Aarlanderveen-Leimuidcn 1 5 Nieuwkoop 2-Roelofarendsveen 2 Alphen 3-Boskoop 3 7W2l/2. In 2B spitst de strijd zich toe tussen Voorschoten 4 en Bos koop 1. Beide teams hebben 8 uit 4. De uitslagen: Koudekerk Al phen 4 4-6, Leithen 4-0<r Vfc-8Vi; Boskoop 1-Nieuwkoop 3 ffl Noordwijkerhout 1 sloeg in 2C een goede slag door concurn nt D Noteboom 2 met 2-7 aan de kant te zetten. Met 10 punten uit 5 duels kan de titel de debutant nu nauwelyks meer ontgaan De uit slagen: VTL 2-Valkenburg 3VV 6'/2. Leiderdorp 3-D. Noteboom 2 2'^i-7V^; Noordwijkerhout-Lei then 2 7-3; D Noteboom 2- Noordwykerhout 2-7; Sassen heim 2 VTL 2 Valken burg-Leiderdorp 3 9-1. In 2D ligt de strijd volledig open. Vrijwel alle teams maken nog aanspraak op de titel. De beste papieren zijn voorlopig voor Philidor 6. De uit slagen D. Noteboom 3-VTL 1 3- 7; Philidor 6-Quinteros 5Vft-4Vi; LSG 5-Leithen 3 6 ff Handig boekje over werken met gipsplaat Gipskartonplaat is een van de meest gebruikte bouwmate rialen van deze tijd. Aan de behoefte aan uitgebrei de (vooral: ideeën-) informa tie komt een van de grootste Nederlandse fabrikanten van gipsplaat tegemoet: hij heeft een 'Tipgids' over het werken met dit materiaal samenge steld, waarin alle aspecten van het bouwen met gips plaat aan de orde komen. Het is een bescheiden boekje, met 25 pagina's tekst en (heel instructieve) afbeeldingen, waar echter zo goed als alles in staat. Over het zagen en snijden, boren, lijmen en schroeven, over hoe je een re gelwerk voor de bevestiging van de platen maakt, of hoe je een voorzetwand, een schei dingswand, en plafondafwer king, een verlaagd plafond, een bekleding voor het dak beschot moet maken. Ook de afwerking (behangen, tegels zetten, pleisteren, ver ven enz.), het komt allemaal aan de orde. De gids is gratis verkrijgbaar bij de handela ren die Rigips gipsplaten ver kopen, of kan worden aange vraagd bij Rigips in Vianen, tel. 03473-76344. Gedurende de zomer - en voor al tijdens de zonnige herfst - is uw codiaeum vast en zeker prachtig op kleur gekomen. Afhankelijk van de cultuur variëteit zijn de brede of juist smalle bladeren geel, roze, oranje, rood tot bijna zwart en natuurlijk ook diepgroen gekleurd. Hij houdt van veel licht, is oorspronkelijk een kasplantje, letterlijk, maar de kwekers zijn er in geslaagd de croton, zoals de plant ten onrechte wordt genoemd, tot een populaire kamerplant te maken. Croton, de echte, is een struik. Eén soort levert aromatische sauzen voor de tabaksindus trie. Uit de zaden van een an dere soort wordt een olie ge perst die als purgeermiddel wordt toegepast. Maar de codiaeum is tot kamer plant getransformeerd. In In donesië en andere Oostaziati- sche streken groeit de plant boomhoog uit, wat een prachtig gezicht is met die kleurige bladertooi. Ook daar houdt de plant van warmte (zo'n 31 graden C. maximaal) en veel water. Dan groeit en kleurt hij op z'n best. Dat gaat ook voor de kamercul tuur op. Zet de Codiaeum op lichte plek, ook in de wintermaanden. Maar directe felle zon. zoals de voorjaars zon, daar houdt hij niet van. Hoe meer licht, hoe fraaier de bladkleur. Het zijn nathalzen, maar dat geldt voor de zo merperiode, van maart tot september. Dan flink water geven, want die bladerkroon verdampt veel. Bovendien is de plant binnen gevoelig voor aantas tingen die zich bij droge lucht voordoen, zoals spint, trips en meeldauw. Veel ne velen dus, vooral 's morgens, met ontkalkt water. Door het gietwater een dag of langer in de gieter te laten staan slaat al veel kalk tegen de wand neer. Regenwater is beter, maar dan (ook) op kamertem peratuur gebracht. Gieten doet u eveneens met lauw water. Eilandje Codiaeum houdt van niet te felle zon en veel water. Door een droge kamerlucht kan ook bladval optreden! U kunt de pot op „een eilandje" in een diep bord met water zetten. Dat water verdampt en daar voelt de codiaeum zich lekker bii. Wortelrot kan zich voordoen wanneer u verzuimt overtol lig water van de schotel te verwijderen, zodat de plant ADVERTENTIE ISOLATIE-TOETS Isolatie helpt op stookkosten te besparen enverhoogt het wooncomfort! In dit lijstje ziet u wat één enkele vierkante meter isolatie u gemiddeld op stookkosten bespaart en na hoe veel jaar de voorzieningen zijn terugverdiend. Pak de duimstok en bekijk wat er in uw huis allemaal te isoleren is. Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe-het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stellen! Nationaal Isolatie Programma soort isolatie jaarlijkse besparing* aantal jaren waar n de kosten op stookkosten per van iso latie zijn terugverdiend geïsoleerde m- uitgevoerd zélf door de vakman uitgevoerd Spouwmuurisolatie f 5,86 3 jaar Gevelbinnenisolatic f 5,86 10 jaar 5 jaar Dakisolatie - verwarmde zolder f 5.86 10 jaar 5 jaar - onverwarmde zolder f 3,52 17 jaar 8'/2 jaar Vloerisolatie f 2,93 10 jaar 5 jaar Dubbelglas - woonkamer f 17,58 12 2 jaar - slaapkamer f 11,72 19 jaar Voorzetramen - woonkamer i 17.58 11 5' jaar - slaapkamer f 11,72 17 jaar 8'A jaar Leidingisolatie (per strekkende meter) i 5.27 2 jaar jaar Deze besparingen gelden v oor centraal verwarmde woningen waar in 3500 tot 3700 m aardgas per jaar wordt verbruikt bij een aardgasprijs van 58,6 cent perm „natte voeten" krygt. Daar heeft hij net zo'n grote hekel aan als u. En hij wordt ziek. In de wintermaanden (oktober tot en met februari) geeft u maar matig water. Het gaat erom de potkluit vochtig te houden. Als uw codiaeum in de vensterbank staat, haal hem daar dan weg als u 's avonds de gordijnen achter hem sluit 's Nachts kan tus sen de ruit en het gordijn de temperatuur beneden de 17 graden C. dalen, wat funest voor de plant is. Hij heeft een hekel aan sterke tempera- tuursschommelingen en tocht. Geef hem dus een vas te, lichte plaats op het zuid westen of zuidoosten. Ont dekt u in het voorjaar groei- verschfjnselen, dan wordt het tijd voeding toe te dienen. Oude planten eenmaal in de week, jonge om de twee a drie weken. Die voedingsop lossingen kunt u tot augustus blijven geven. Februari-maart is ook de perio de dat verpot kan worden. Maar doe dat alleen als de pot echt te klein is geworden. Een lekkere voedingsbodem bereikt u door goede pot grond te voorzien van wat ge droogde koemest en fijne klei of leem. Er kunnen opeens bloemen aan uw codiaeum verschijnen, maar die vallen niet zo erg op. Het voornaamste blijven toch de bladkleuren. Stekken kan Door stek van rijpe scheuten te nemen kunt u uw codiaeum vermeerderen. Om te kunnen wortelen hebben ze een bo dem tempera tuur nodig van zo'n 25 a 30 graden C waar bij ze onder glas of plastic staan. Binnen drie weken verschijnen dan de wortels. Het stekmedium bestaat uit gelijke delen scherp zand en turfmolm. Sommigen kunnen huidimta- tie ondervinden van het melksap dat bij het sneden van stek uit stengels en stam komt. Handschoenen aan dus. Codiaeum is namelijk een wolfsmelkachtige. Het „bloeden" kunt u stelpen met as of fijne houtskool ADVERTENTIE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. Sport-clip Sporten met een bnl op kan lastig zijn. Niet vanwege bre ken. kunststof wordt op grote schaal gebruikt in de bnllen- industne, maar het verliezen by diep bukken of het gevaar dat iemand hem van je hoofd maait is veel groter. Met de Sporty-Bnllcnchp bestaat dat gevaar niet meer Deze clip is een "haakachtige" ver lening van de bnlpoot waar mee de bril stevig achter het oor wordt vastgezet. De prijs van deze vasthouders is 17.- Verknjgbaar bij de opticien

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15