Valse start van handbalteam "De Jonge past beter in het NAC-beleid" C Leiden staat Amsterdam geen nieuwe stunt toe Peter de Bruin stopt bij DIOK Rob Schouten blijft ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 Boze Spitz Kohn schakelt WON in Sport BREDA (GPD) - Henk de Jonge, die eind dit seizoen bij SC Cam- buur wordt opgevolgd door Theo Verlangen, wordt de komende twee jaar de nieuwe oefenmees- ter van het Bredase NAC. Die overeenkomst werd vrijdagmor gen in Breda contractueel vast gelegd. Tot de kandidaten be hoorden tot vrijdag ook de Lu xemburger Spitz Kohn, de ad-in terim-trainer bij FC Twente. Hij viel echter op het allerlaatste mo ment af, omdat de Bredanaars van mening waren dat De Jonge beter in het totale NAC-bestel zou kunnen functioneren dan Spitz Kohn. Kohn, die na een mislukt avontuur bij het Belgische Club Brugge voor enkele maanden bij zijn ou de club FC Twente tijdelijk is in gehuurd als opvolger van de ont slagen Rob Groener, is duidelijk ontstemd over de gang van za ken bij NAC. Hij heeft inmiddels de WON (Vereniging Van Oe- fenmeesters Nederland) inge schakeld, omdat hij meent dat hem door de Bredanaars onrecht is aangedaan. „Ik verwacht niet", aldus Kohn, „dat de zaken nog teruggedraaid zullen worden, maar ik wil wel dat de WON op de hoogte is van de juiste toe dracht in deze zaak". Volgens Spitz Kohn had hij woens dag al een mondeling akkoord bereikt met NAC-manager Van der Meer, die hem vervolgens toezegde nog voor het eind van deze week een concept-contract te zullen toesturen. Voor Kohn was daarmee de zaak rond. Hij ging er vanuit dat hij de komen de twee jaar als hoofdtrainer in Breda werkzaam zou zijn, ook de club eventueel naar de eerste divisie zou degraderen. Spitz Kohn: „NAC dwong mij min of meer snel een beslissing te ne men, waardoor ik de contacten met Feyenoord voortijdig heb verbroken. Van Feyenoord kreeg ik te horen dat men nog zeker veertien dagen nodig dacht te hebben om tot een beslissing te komen. Zolang wilde ik niet meer wachten. Ik koos voor ze kerheid en ging toen met NAC in zee. En voor zover ik toen van NAC heb begrepen, gingen ook zij er vanuit dat ik de nieuwe trai ner zou worden". Met NAC-manager Van der Meer had Kohn al van tevoren de orga nisatie van de vereniging doorge nomen en zijn wensen kenbaar gemaakt. Onder meer was daar bij overeengekomen dat Kohn niet alleen als hoofdtrainer van de A-selectie zou fungeren, maar ook - op verzoek van de Luxem burger zelf - dat hij de supervisie zou krijgen over de andere elftal len. Kohn: „Zo heb ik in het verleden altijd gewerkt en NAC had er geen problemen mee dat ik deze lijn ook in Breda zou voortzetten". NAC-manager Ton van der Meer ontkent dat er ooit concrete af spraken met Kohn zijn gemaakt. Dat Kohn nu de WON heeft in geschakeld omdat hij zich door NAC benadeeld voelt, vindt Van der Meer wat overdreven, omdat „er nooit definitieve afspraken met Spitz Kohn zijn gemaakt". Van der Meer: „Zowel Henk de Jonge als Kohn zijn door ons be gin deze week gepolst om de functie van Jo Jansen bij NAC voor de komende twee jaar in te komen nemen. Met beiden is er vervolgens een gesprek geweest, zonder dat er definitieve toezeg gingen onzerzijds zijn gedaan. Zowel met De Jonge als Kohn is wel de afspraak gemaakt dat wij ons intern zouden beraden en vervolgens een definitieve be slissing zouden nemen". Dat Henk de Jonge uiteindelijk de voorkeur kreeg boven Spitz Kohn was - volgens Van der Meer - gelegen in het feit dat men van De Jonge een meer ambi tieuze aanpak verwacht dan van Kohn. Van der Meer: „Gezien zijn functioneren indertijd bij Willem II zijn we van mening dat Henk de Jonge uitstekend past binnen het NAC-beleid, dat er in de toekomst meer dan ooit op ge richt zal dienen te zijn verster kingen voor de A-selectie zoveel mogelijk uit de eigen vereniging te recruteren". Voordat Henk de Jonge trainer werd bij SC Cambuur werkte hij enkele jaren als assistent-trainer onder de huidige bondscoach Kees Rijvers bij PSV, waarna hij een functie als hoofdtrainer bij het Tilburgse Willem II accep teerde. Met Willem II slaagde De Jonge erin de promotie van de eerste naar de eredivisie te be werkstelligen. VOETBAL AZ'67 ziet definitief af van het spelen van vier vriend schappelijke wedstrijden in Gua temala. Het bestuur van de Alk- maarse club acht het, gelet op de ontwikkelingen in het Zuidame- rikaanse land, niet verantwoord om de aanbieding aan te nemen. AZ komt met deze afwijzing te gemoet aan het verzoek van de socialistische fractie van het Eu ropees Parlement, dat de afgelo pen week een dringend beroep op de clubleiding had gedaan om van de uitnodiging af te zien. Zege van 87-98 in sporthal Zuid Midlotto DEN HAAG De uitslag van de gisteravond getrokken midlotto (nummer 7a) is: 2-5-7-10-21-32. Reserve getal: 39. Deelnemers: 551.159. Inleg: 2.501.736. Prijzenbe- drag: 1.188.324.60. Cijferspel midlotto: 846489. Deelnemers: 266.453. Inleg: 399.680. Prijzen- bedrag: 159.872. Nummers voor extra prijzen: 2323, 629 en Waterpolowedstrijd ZIJL L.G.B. D.Z.V. MARTENS op zondag 27 februari aanvang 15.30 uur in zwembad "de Zijl" Aangeboden door Mercasol AMSTERDAM - Nu de basketbal- competitie op haar eind loopt is het voor Elmex Leiden zaak geen misstappen meer te maken. De ploeg van Theo Kinsbergen is met Haaksbergen en Groningen gewikkeld in de strijd om de tweede plaats die van vitaal be lang is voor wie van de drie het beste uitgangspunt voor de play offs weet te verkrijgen. Met nog toppers tegen Den Bosch (woensdag) en Haaksbergen in het verschiet, mogen tegen de mindere broeders geen fouten meer worden gemaakt. Leiden begon de reeks van acht af sluitende wedstrijden in elk ge val met een overwinning. Het laaggeklasseerde Amsterdam bleek in eigen huis te zwak en kreeg met 87-98 klop. Pikant de tail: uitgerekend datzelfde Am sterdam zorgde destijd voor de eerste van een serie nederlagen die Leiden terug deed vallen van de eerste naar de vierde plaats. De bereidwilligheid aan Leidse zij de om opnieuw mee te werken aan een dergelijke stunt, was gis teren evenwel niet bijster groot. Slechts één helft (45-47) mocht Amsterdam hopen op een goed resultaat, daarna schoten Was hington, Wiley en Wiel de Am sterdamse illusies rap de bodem in. Tussen de derde en de zesde mi nuut na rust sloeg Leiden toe. In dat korte tijdsbestek demarreer de de ploeg in de hoogste ver snelling naar een 51-62 tussen- score. En daarmee, zo zou later blijken, was de wedstrijd die in zeer hoog tempo werd gespeeld, beslist. Al kwam Amsterdam he lemaal aan het slot nog aardig te rug. Voor de pauze viel in de immens grote sporthal Zuid weinig te be leven. Pas na tien minuten (34- 32) kwam er leven in de brouwe rij, maar dat had nauwelijks iets met het spel van doen. De arbi ters Kleersnijder en Garrett be sloten toen om het 500-koppige publiek op hun manier te verma ken door de meest merkwaardi ge en ook vaak tegenstrijdige 'calls' aan te geven. Het mallotige gedrag van de spelleiders werkte flink op de lachspieren, maar de spelers liepen behoorlijk te ba len. want de foutenlast van som migen liep sneller op dan de sco re. De Amsterdamse Amerikaan Hill was het voornaamste slacht offer. reeds halverwege zat hy aan de kant met vier fouten. Na de pauze temperden de heren in het gnjs zich, al haalden Hill, Van den Bergh en Es«yas het ein de toch niet. Er was in elk geval wat bewegingsruimte en daar van profiteerde vooral Leiden, dat met zijn lange ploeg graag fy siek basketbal speelt. Toen dat dus mocht, was het met Amster dam rap gedaan. Oranje in eerste WK-duel "afgeschoten" door Tsjechen: 8-24 BOXMEER (GPD) - Voor het geval het tegen Tsjechoslowakije spannend zou worden had bondscoach Jan Kecskeméthy de geblesseerde Wil Ja cobs als wisselspeler op de bank gezet. Stilletjes gaf de Tsjech in Neder landse dienst daarmee te kennen toch hoop te hebben op een redelijke uitslag in het openingsduel van het WK-toernooi in de B-groep. Handbal ler van het jaar Wil Jacobs kon echter zijn knie verder rust gunnen om lijdzaam te moeten toezien dat zijn ploeg één van de grootste nederlagen in de nationale handbalgeschiedenis leed: 8-24. Een ongelukkiger start in eigen huis (Boxmeer) had Oranje zelfs in de meest pessimistische dro men niet kunnen bevroeden. „Het enige geluk is dat dit ge beurde in een wedstrijd die we toch niet hadden kunnen win nen", aldus Kecskeméthy na af loop. Een nachtmerrie, meteen al in de eerste zes minuten waarin even veel Tsjechische aanvallen een half dozijn treffers opleverden, waartegen de veel minder agres sief startende Nederlanders geen enkel doelpunt konden stellen. „Het was onbegrijpelijk dat we in die eerste fase zo ruim afstand konden nemen. Daarin ligt de verklaring van deze monsterze ge", sprak de Tsjechische trainer Jiri Vicha die een bijzonder ple zierige avond beleefde, ook al omdat zijn ploeg het niet nodig vond erg duidelijk gas terug te nemen. Ook niet na de voor Ne derland beschamende ruststand van 12-2, waarbij voor Nederland LEIDEN - Aan de 'top' van DIOK zijn twee vacatures ontstaan. Aan het eind van het seizoen treden zo wel trainer Peter de Bruin als voorzitter Cees Ahs- mann terug. Opvolgers zijn nog niet gevonden. Peter de Bruin legt zijn functie neer omdat hij na vier jaar 'moe' is. De kleine Hagenaar die DIOK onder zijn bewind naar het landskampioenschap voerde blijft wel als lid verbonden aan de Leidse club. Voorlopig doet hij een jaartje niets. In de toe komst komt hij mogelijk terug als trainingscoördinator van de jeugdafdeling. In die sector denkt ook Cees Ahs- mann wat te gaan doen als hij volgend seizoen voorzitter-af is. Ahsmann: "Mijn besluit heeft helemaal niets te maken met on vrede in de gang van zaken bij de club. Het is simpelweg zo dal mijn zaak momenteel alle dacht opeist. Ik heb dertig i sen in dienst en gezien de moei lijke tijden moet ik me daar vol ledig op concentreren." Ahsmann, die vier jaar zitting had in het bestuur, vervolgt: "De nieuwbouw van de kantine heeft me in feite de das omgedaan. Ik was daar zo ontzettend veel tijd mee kwijt dat ik praktisch ner gens anders aan toekwam. Mijn zaak en mijn gezin dreigde er bij in te schieten. Ik heb nu besloten om het rustiger aan te doen. Ik blijf nog wel actief op de achter grond en denk daarbij vooral aan de jeugd." Naast Ahsmann treden ook de be stuursleden Van Seggelen (werk), Taverne en Huisman te rug. Laatstgenoemde wil zich uitsluitend nog concentreren op zijn spel als full-back in het eer ste team. Oranje is daarbij zijn doel. Jaap Vermeulen verlaat aan het eind van dit seizoen ZLC. De Noordwijker verzorgde een jaar de trainingen op De Morsch. Een opvolger is nog niet gevonden. Peter Verjans en Lambert Schuurs scoorden. Tekenend voor de onmacht van de Neder landse ploeg was dat de voor Jac ques Josten in het doel gekomen Ron de Jonge pas na 17 minuten de eerste redding op zijn naam kon brengen. De Tsjechen leid den toen al met 9-2. Na de hervatting werden de cijfers iets draaglijker, omdat Oranje nu tegenover de (weer) twaalf Tsje chische treffers er zes kon stel len, dankzij Jan-Willem Hamers, Fred Berendsen, Peter Verjans en Nico Beekman (drie keer). Geen namen Heel taktisch stelde de Tsjechische coach Vicha na afloop dat één Nederlandse speler hem was op gevallen, doelman Ron de Jong, die na rust inderdaad even een sterke periode had. „Verder wil ik geen namen noemen, want handbal is een teamsport", klonk het diplomatiek. Aanvallend was er zeker geen Ne derlander die opviel of het moest zijn in het missen van kansen. „Zeker tien niet te missen kan sen hebben we gehad, maar zelfs vanaf de cirkel gooiden ze hem er niet in", vond Kecskeméthy die niet als excuus wilde aan voerden dat de Tsjechen in Hir- ner een keeper van wereldklasse hadden, en dat de Nederlanders zeven keer het houtwerk troffen. Opgelegde kansen behoren in zijn visie gewoon benut te wor den. het doel, door zijn a i de Nederlander Moeilijk van 24 tegen 15 of 16. Daar zou ik vrede mee hebben gehad. Op ruim twintig tegendoelpunten moet je bij zo'n tegenstander re kenen. Als we maandag tegen de Fransen weer zoveel kansen la ten liggen krijgen we het heel moeilijk", aldus Kecskeméthy, die het erg lastig zal krijgen om de ploeg voor het duel van mor gen tegen West-Duitsland te mo tiveren. De klap kwam in het Ne derlandse kamp natuurlijk hard aan. Limburger Jan-Willem Ha mers onderschreef dat met de volgende woorden: „Het is in triest dat je na zo'n inspannende voorbereiding hier zo af gescho ten wordt". Overige uitslagen: Groningen. Groep A: Zweden - Bulgarije 27-16, Hongarije - Is rael 28-13. Boxmeer. Groep B: West Duits land - Frankrijk 22-18. Breda. Groep C: Spanje - IJsland 23-16, Zwitserland - België 26-19. LEIDEN - Rob Schouten blijft nog een jaar bij De Zijl/LGB. Na overleg met de spelers verlengde het bestuur van de waterpolo-hoofdklasser het contract van de oéfenmeester in de afgelopen week. Wel zal de Leidse ploeg proberen voor het nieuwe seizoen versterking te vinden, zodat De Zijl/LGB beter beslagen ten ijs zal komen in het (eventuele) Europa Cupavontuur en aansluiting kan vinden bij de Nederlandse waterpolo-top. Ook in de regionale voetbalwereld verlengde een trainer zijn contract. Gerard Désar tekende weer voor één jaar bij bij tweedeklasser UVS. Désar gaat zijn negende seizoen in bij de Kikkerpolder-club Aat Koren blijft, als jeugdtrainer, eveneens nog een seizoen in dienst van de blauwwitten. Gerrie Hup verwisselt van club. Hij stapt van WSB over naar het Wad- dinxveense Be Fair. In de loop van volgende week wordt bekend op John Huguenin Katwijk zal blijven trainen. Bij Quick Boys werd gisteravond een gouden speld uitgereikt aan Jaap van der Plas, omdat hij 50 jaar lid is van de zaterdag-eersteklasser Van der Plas is oud-eerste elflalspeler en oud-grensprhu-r van het eerste. Bij Quick Boys werd gisteravond een gouden speld uitgereikt aan Jaap van der Plas omdat hij 50 jaar lid is van de zaterdag-eersteklasser. Van der Plas is oud eerste-elftalspeler en oud-grensrechter by het eerste twee teams, bleef het verschil via 57-71 en 69-80 rond de tien pun ten schommelen. Met Washing ton. Wilev en Van den Bergh heerste Leiden in de rebound en controleerde zodoende de party. Dne minuten voor tyd, toen de wedstryd eigenlyk al beslist leek. gooide Amsterdam er via een press toch nog een slotoffen- sief tegenaan. Dankzy uitblinker Dirk Joustra kwam de thuisclub terug tot 85-92 Meer zat er niet in voor Amsterdam. Het al byna in geslapen Leiden ontwaakte juist op tyd. bezwoor het gevaar en kan zich nu gaan opmaken voor een belangrijke test. Woensdag tegen koploper Nashua den Bosch, van wiw coach Ton Boot er gisteravond reeds was Scores Amsterdam: Smith 21, Joustra 20. Franken 16 Schot percentage 46. Leiden: Wilev 28, Washington 33, Wiel 10. Van den Bergh 12. Schotpercentage 65. Rebounds 30. balverbes 19 Uitslag Eerste Divisie A: L. Lions - Ymir 62-77 SCHAATSEN - Henk Portengen uit Nederhorst den Berg heeft de KNSB-marathonbeker gewon nen. De sprinter zegevierde gis teravond in de laatste van twin tig wedstrijden. Hij had op de eindstreep na honderd ronden tien meter voorsprong op Jan Kooiman, die donderdag in Am sterdam nog had gewonnen. Het was de eerste overwinning van Portengen dit seizoen. Hy dankt zijn leidende positie aan zyn re gelmatigheid. Ineke Kooiman won voor de tiende keer bij de dames Nationalisatie van bank treft ook schaaktoppers LINARES De elf schakers in het internationale toernooi in Linares kunnen hoogstwaar schijnlijk vandaag tijdens de slotceremonie niet hun ge wonnen (geld)pnjzen in ont vangst nemen. De nationali satie door de Spaanse rege ring van de Rumasa-banken heeft tot geiKtlg dat alle aan gesloten banken en filialen tot maandag gesloten blijren. ook de Jerez-bank - onder deel van de kelen - in Lina res Deze blijft zelfs tol dins dag dicht ais gevolg ran een nationale feestdag m Anda lusiè. Het prijzengeld (totaal ruim 100 000 gulden) kan niet meer worden opgenomen. De toernooi-directeur. Lui Ren- tero, heeft dit probleem voor gelegd aan de burgemeester van Linares, die daarop weer in beraad ging met de gou verneur van de provincie De enige oplossing is dat het be drag wordt overgemaakt naar een andere bank in Li nares, die het daarna af draagt aan de toemooi-orga- De elfde en laatste ronde van het schaaktoernooi in Linares heeft gisteravond in de eerste zitting overigens nog geen be slissing gebracht over de be zetting van de top plaatsen Zeker werd alleen dat de Sowjetrus Boris Spasski ge deeld of ongedeeld eerste is geëindigd. Hij speelde met zwart remise legen de Hon gaar Gj/uala Sax en kwam uit op 6,5 punten Dat totaal kan alleen nog door wereld kampioen Anatoli Karpov worden gehaald Hij hrak Zijn pnrfij tegen de Ameri kaan Yasser Seirawan af en moet vandaag opnieuw ach ter het bord verschijnen. Ook voor Jan Timman krijgt het toernooi nog een staartje Hij brak zijn partij tegen de Engelsman Anthony Miles af Alleen de Zweed Ulf Anders son haalde in de elfde ronde een punt binnen door de vol komen ontluisterde Deen Bent Larsen te verslaan Daardoor eindigt de win naar van het laatste Hoogo ventoernooi in ieder geval als derde en mogelijk als tweede De u i Magen van de elfde ronde zijn Karpov (Sow) - Seirawas CVSt) af gebroken. Sax (Hon) - Spasski (Sow) 'r—'/ï, Andersson (Zwei - Lorsm (Den) 1—0. Joesoepov (Sow) - Hort (Tsji Miles 'Eng) - Timtnan (Ned) afgebrokenGeiler t Sow) u<ai vnj Stand is 1 Spasski 6.5 punten. 2 Andersson 6. 3 Karpov 5.5 en 1 afg 4 Joesoe- pov en Sas 5.5, 6 Miles 5 en 1 afg 7 Geiler en Hort 5. 9 Timman 4,5 fn 1 afg 10 Seirawan 2.5 en 1 afg II Larsen 2 Twee kamp De tweekamp voor de kwartfi nales ran het kandidaten- schaaktoernooi tussen de Zwitser Viktor Kortsjnoi en de Hongaar Lajos Portisch zal op 26 maart beginnen in de Westduitse plaats Bad Ku singen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13