Contributie bibliotheek voor jeugd BELGISCHE BONBONS VAN HET HUIS JAMIN. Ook bezuiniging voor regeling kunstenaars 'Raketten gaan een gemeente wel aan' Cipier smokkelde drugs voor geld Burgemeester tegen plaatsing 1 Minister Brinkman: Braziliaanse advocate bemiddelt in babyhandel Hasj olie in vouwcaravan VERWEN UZELF 'NS EXTRA LEKKER VOORDEUG. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 Binnenland PAGINA 1 De burgemeesters van Brummen, Brielle, Enschede, Pelte, Smal- lingerland, Venray en Wouw hebben het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een conferentie voor gemeentebesturen en burgemeesters. De re conferentie wil zich bezighouden met de vraag wat kruisraketten betekenen voor een lokale gemeente en wat de taken en mogelijkheden van een gemeentebestuur op dit gebied zijn en niet in de laatste plaats kunnen zijn. Deze club van zeven ontvouwt vandaag in Den Haag haar plannen. Hierbij al vast een persoonlijke ontboezeming van Brummens burgemees ter Gerda van den Bosch-Brethouwer. Ze heeft twee stickers op de ach terruit van haar auto. 'Kem- Fotografen eisen schadevergoeding NIJMEGEN (ANP) - De West- duitse persfotografen Gun- ther Classen en Gunther Kluth willen 50.000 D-mark schadevergoeding hebben van twee Nederlandse jagers die hen op 21 januari hebben mishandeld toen zij in de Ooypolder bij Nijmegen de jacht op wilde ganzen wilden fotografeerden. De jagers, een jachtopziener uit Öoy en een man uit Dinxperlo, zou den de fotografen meerdere malen hebben geslagen en hun bovendien hebben ge dwongen hun films af te ge ven. Classen en Kluth deden direct na het gebeurde aangifte van mishandeling en diefstal bij de rijkspolitie, maar die aan gifte raakte door een misver stand in het ongerede. De regering wil in een aantal proef- gemeenten experimenten onder nemen met gedecentraliseerd welzijnswerk. Die gemeenten moeten een alomvattend plan voor het welzijnswerk opstellen dat de inwoners wordt aangebo den. Daarvan moet de openbare bibliotheek deel uitmaken met inbegrip van de huidige contri butievrijstelling. De experimen ten zullen plaatshebben in Pur- merend, Zeeland en Zuid-Lim burg. De experimenten moeten volgend jaar beginnen en duren tot 1986. Met de proefgemeenten moet er varing worden opgedaan voor de invoering van de Kaderwet Spe cifiek Welzijn, waarin de decen tralisatie van het welzijnswerk is geregeld. De Tweede Kamer gaat in meer derheid akkoord met de plannen van de regering. Bij een proef met decentralisatie van het wel zijnswerk moeten ook de biblio theken meedoen, aldus de ka merleden. Alleen PvdA en de kleine linkse partijen willen dat de regering de verplichting van contributievrijdom voor jonge ren handhaaft. Het CDA wil slechts de wettelijke verplichting voor de proefge meenten afschaffen, maar de al gemene verplichting moet blij ven bestaan zolang er geen dis cussie met de Tweede Kamer over is geweest, aldus CDA- WEERRAPPORTEN d a jj i 1 E i co Amsterdam onbewolkt 5 -3 0 De Bilt onbewolkt 5 -2 0 onbewolkt 6 -3 0 Eelde onbewolkt 4 -4 0 Eindhoven onbewolkt 6 -2 0 Den Helder onbewolkt 4 -3 0 Rotterdam onbewolkt 6 -3 0 Twente onbewolkt 4 -3 0 Vlissingen onbewolkt 5 0 0 Zuid Limburg onbewolkt 5 -4 0 Aberdeen onbewolkt 5 -3 0 Athene licht bew. 5 0 0 Barcelona regen 11 9 6 Berlijn onbewolkt 4 -5 0 EJordeaux 12 8 4 Ërussel onbewolkt 7 0 0 Frankfort onbewolkt 3 -7 0 Genève sneeiiw 3 -2 Helsinki zwaar bew. 3 -8 0 Innsbruck onbewolkt 3 -9 0 Klagenfurt onbewolkt -3 -18 0 Kopenhagen onbewolkt -4 0 Lissabon motregen 17 13 Locarno onbewolkt 5 -5 0 Londen 7 3 1 Luxemburg onbewolkt 4 -5 0 Madrid 17 7 0 Malaga zwaar bew. 16 11 0 Mallorca zwaar bew. 17 10 0 Malta zwaar bew. 13 8 0 München onbewolkt -1 -16 0 zwaar bew. 10 5 0 Oslo mist -3 -12 0 regen 9 3 01 onbewolkt 10 -3 0 Split onbewolkt -4 0 Stockholm licht bew. 4 -5 0 Wenen onbewolkt 0 -11 0 Zürich onbewolkt -2 -12 0 Casa Blanca 20 13 0 Ins tanbul geheel bew. 0 -3 1 Tel-Aviv half bew. 16 8 0 Tunis licht bew. 15 10 0 AMSTERDAM (GPD) - „Gedeti neerden roken openlijk hasj op de luchtplaats en in de filmzaal. Ik heb daar weinig moeite mee". Dat verklaarde een 44-jarige be waarder uit de Bijlmerbajes gis teren tegenover de Amsterdamse rechtbank waar hij zich moest verantwoorden voor het vervoer van verdovende middelen. De bewaarder was op 16 oktober vo rig jaar onder invloed in de Am sterdamse binnenstad aangehou den en op het politiebureau vond men een pakje met 9 gram heroï ne, 47 methadontabletten en 50 mogadon- en valiumtabletten in zijn jaszak. Hij meende zelf dat hij een klomp hasjiesj bij zich had die hij de Bijlmerbajes wilde binnensmokkelen voor een ge detineerde. Deze gevangene had geklaagd over slapeloosheid en vroeg de be- woordvoerster Kraaijeveld-Wou- ters. "Lees-minded" Brinkman liet wel doorschemeren dat hij er geen tegenstander van is, als een gemeente zou beslui ten van die gelegenheid gebruik te maken. Bovendien zijn er ar gumenten aan te voeren om de verplichte vrijstelling in het alge meen ongedaan te maken, meent de bewindsman. Hij erkende dat de vrijstelling voor jongeren in 1975 een aanmerke lijke verhoging van het aantal le zende jongeren tot gevolg heeft gehad. Vooral bij groepen waar weinig of niet werd gelezen. Bo vendien zijn kinderen van etni sche minderheden door het af schaffen van bibliotheekkosten „lees-minded" geworden. De bevordering van het lezen is echter niet alleen het werk van bibliotheken geweest. Ook het onderwijs heeft daartoe bijgedra gen, aldus Brinkman. Het is vol gens hem daarom nog maar de vraag of de afschaffing van de contributievrijdom een vermin dering van het aantal lezende jongeren zal betekenen. waarder om hem wat 'wiet' te be zorgen. Als beloning kreeg de be waarder f 500. Op 15 oktober ontmoette hij volgens afspraak in een koffiehuis bij het Centraal Station een dame in een geel-bei- ge jas die hem een vuistgroot pakje gaf. De bewaarder bleef tot in de nacht in cafes rondhangen en stapte ten slotte aangeschoten in zijn auto. De bewaarder zegt nu: „Ik heb het om het geld gedaan. Ik wilde m'n vrouw iets extra geven. Maar ik begrijp nu ook wel dat ik me op glad ijs heb begeven". De rechter had weinig begrip voor de finan ciële zorgen van de bewaarder die een redelijk inkomen had. „U hebt uw hele loopbaan in de weegschaal gelegd". De man die acht jaar taxichauffeur was voor hü in 1981 als bewaar der in dienst kwam, is nu ontsla gen. Zelf meent hij dat dit ge beurd is omdat hij vorig jaar twee broodjes die hij over had, aan een gedetineerde gaf. „Ik zag die broodjes echt niet zo zwaar zitten. Ik was wat soepeler dan de anderen, maar er wordt wel meer gedaan buiten de regels. Bijvoorbeeld het haar van een gedetineerde knippen of een broek repareren". Uit het psychiatrisch rapport blijkt dat de verdachte een moeilijke kindertijd had. Hij kwam als 12- jarige in Nederland wonen. Hij werkte zes jaar als electricien, beheerde twaalf jaar een leespor tefeuille en heeft toen een taxi- vergunning gekregen. In zijn werk als bewaarder ging hij er van uit dat hij de gestraften niet extra leed wilde toevoegen. Het rannnri hpsloot met de conclusie dat hij te luchthartig, te noncha lant is en een oppertunist ge noemd kan worden. De bewaar der reageerde hierop: „Ik was niet nonchalant. Mijn werk werd goed beoordeeld". De officier van justitie eiste tegen de ontslagen bewaarder 12 maanden vrijheidsstraf met af trek van de vier maanden voorar rest. waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Hij zei: „Ik wil ab soluut geen voorbeeld stellen maar de feiten zijn heel belang rijk. Omkoping staat duidelijk vast. En hij heeft het verbod op de Opiumwet opzettelijk overtre den". De rechtbank wilde de voorlopige hechtenis van de bewaarder niet opheffen en doet op 9 maart uit spraak. DEN HAAG (GPD) Twee vrou wen uit Vlissingen en Tilburg za ten gisteren met omzwachtelde voe ten op de tafel van staatssecretaris De Graaf sociale zaken en werkge legenheid). Zij waren uit Middel burg naar Den Haag komen lopen om te protesteren tegen hun ontoe reikende uitkering. De Graaf bracht ze na een gesprekje met de dienstauto naar het station en be taalde uit eigen zak de treinkaar tjes waarmee Ada Maller en Wilma van de Burg weer huiswaarts kon den reizen. Ze hadden drie dagen over hun voettocht gedaan. Bij standsvrouwen uit Zeeland en Til burg boden de staatssecretaris gis teren ook een petitie aan uit protest tegen hun "hongerloontje". zoals dat genoemd werd. Tweede verdachte beleggingszwendel DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft een aan tal wijzigingen in de Beeldende Kunstenaarsregeling aange bracht, die op 1 maart ingaan en die een bezuiniging van 7,6 mil joen gulden moeten opleveren. Dat is precies het verschil tussen het bedrag dat op de begroting staat (130,8 miljoen) en dc ver wachte uitgaven, die 138,4 mil joen zullen belopen. Het ministe rie verwacht dat er dit jaar 3650 in plaats van 3450 kunstenaars van de regeling gebruik zullen maken. De Graaf vindt de wijzigingen noodzakelijk gezien de ombui gingen die in andere sociale ze kerheidswetten al zijn doorge voerd en in verband met het toe nemend beslag dat de BKR bij ongewijzigd beleid op de over heidsmiddelen zal leggen. energie, nee bedankt' en 'I de kernwapens de wereld uit, te beginnen in Nederland'. Bo vendien draagt ze op haar jas een button met daarop dezelf de tekst gericht tegen de kern wapens. Gerda van den Bosch- Brethouwer, burgemeester van Brummen: „Het interes seert me niets als ik straks een kruisraket op mijn hoofd krijg, welk merk erop staat. Of dat nu een Amerikaanse of een Russische is. Daarom moeten we als westerse mogendheid al die kernwapens verbannen. Zoiets moet kunnen via de stem van het volk. Dat houdt niet in dat ik de Russen in de armen val. Daarom zullen we er met veel creativiteit aan moeten werken om ook de Sowjet-Unie zover te krijgen". Gerda van den Bosch windt er geen doekjes om, integendeel. „Ik zal met alle middelen pro beren te voorkomen dat die kruisraketten ooit in Neder land worden geplaatst. Ik zal iedereen die voorstander is van die raketten, willen wakker maken en vooral wakker hou- door Rob Hirdes den. Tot de laatste snik zal ik vechten dat ze er niet komen. In het nette", voegt ze er aan toe.' Brummens burgemeester ge looft niet in het afschrikkings- evenwicht dat als argument wordt gebruikt om kruisraket ten toch vooral te plaatsen. Ze zegt, de mens kennende, nog nooit te hebben gehoord dat ie mand tevreden is met het ni veau dat hij heeft bereikt. „Of het nou gaat om voetballen, om hardlopen of om carrière; de mens wil altijd hogerop en meer bereiken. Tot mijn ver driet heb ik zéker op het ge bied van kernwapens gelijk ge kregen. De bewapeningsspi raal bevestigt dat alleen maar". Met een licht geëmotioneerde ondertoon geeft ze haar visie: „Ik ben geen pacifiste, hecht grote waarde aan veiligheid en onafhankelijkheid maar als we met zijn allen kans zien met al le ons ten doel staande midde len ons leven te vernietigen, wat hebben we dan nog te ver dedigen. De mens is tot grote dingen in staat en ook tot hele slechte". Tovenaarsleerling Ze vreest dat de atoombewape ning alleen maar verder schrijdt als ze geen definitief en massaal halt wordt toege roepen. „De technieken wor den steeds verfijnder en we zijn nu al zo ver dat we een be- De bewindsman heeft over de maatregelen advies gekregen van de centrale commissie com plementaire arbeidsvoorziening beeldende kunstenaars. Naar aanleiding van dit advies heeft de staatssecretaris afgezien van een verlaging van dc tegemoet koming m beroepskosten, als atelier- en materiaalkosten. Maatregelen De maatregelen die de bezuiniging van 7,6 miljoen moeten opleve ren zijn onder meer: Het laten vervallen van de verho ging van de normbedragen voor ongehuwden boven de 35 jaar. Een soortgelijke maatregel is ge troffen voor dc toepassing van de minimumdagloonbepalingen in de ww. wwv en wao; een wijziging van de vrijlating van buiten de BKR verworven kinderen, het leven en de dood en ik eerbiedig de schepping" De gemeente Brummen behoort tot de ongeveer 70 Nederland se gemeenten die destijds de zogenaamde motie-Hellevoet- sluis hebben aangenomen, waarin is vastgelegd dat met alle wettige middelen zal wor den getracht de kernwapens niet geplaatst te krijgen. Bo vendien subsidieert het Brum- mense gemeentebestuur het IKV om de burger mondig te maken ten aanzien van de vre- desproblematiek. Parkeerterrein Gerda van den Bosch „Je hoort wel eens zeggen: het ja dan nee plaatsen van die rakettin ia een aangelegenheid op politiek landelijk niveau en dat ge meentebesturen daar niets aan kunnen doen. Maar is dat wel zo? Overal waar die dingen ge plaatst zouden kunnen wor den, betreft het het grondge bied van de een of andere ge meente. Dus gaat het de ge meente wel degelijk aan. Bo vendien zijn die kruisraketten zo mobiel dat ze bij wijze van spreken van het parkeerterrein van het gemeentehuis in Brummen kunnen worden af geschoten. Dus laten we vooral onze koppen niet in het zand steken". „Bovendien gaat het niet alleen om de plaatsing van de kruis raketten, maar om de hele in frastructuur eromheen. Er moet dan ook 2000 man bedie ningspersoneel worden onder gebracht Daar zullen voorzie ningen voor moeten worden getroffen, huizen en scholen worden gebouwd. En ga zo maar door. Allemaal op het grondgebied van gemeenten. Het gaat dus helemaal niet om een steriele beslissing uit Den Haag" Matglas Nu de beslissing nog steeds niet is genomen over het al dan niet plaatsen van kruisraketten is er nog alle mogelijkheid om de stem van de bevolking tot in Den Haag door te laten drin gen. En wie zouden dat beter kunnen doen dan de lokale inkomsten. Inkomsten uit verko pen van kunstwerken worden tot 33 1/3 procent van de weeksom vrijgelaten, inkomsten uit ande re arbeid tot 15 procent van de week som. - het laten vervallen van de moge lijkheid de contributie te vergoe den die de kunstenaar verschul digd is aan zijn beroepsvereni ging. - Een verlaging van de vergoeding van de premiekosten voor de vrijwillige ziektekostenverzeke ring van 2/3 naar 50 procent; - een wijziging van de regeling voor de tegemoetkoming in ate lierkosten. Voortaan dient de ka le huurprijs als uitgangspunt voor de vaststelling van de hoog te van de vergoeding en moet bij een tegemoetkoming van meer dan 500 gulden per maand toe stemming worden gevraagd aan de rijksconsulent. DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) vindt dat het in principe mogelijk moet zijn van jongeren geld te vragen voor het lidmaatschap van een bibliotheek. Het artikel in de Bibliotheekwet dat dit verbiedt, zou daartoe geschrapt moeten worden. Dat geldt in elk geval voor gemeenten die zijn aangewezen voor een proef met gede centraliseerd welzijnswerk. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de Biblio theekwet. Deze zou gewijzigd moeten worden om experi menten met decentralisatie te kunnen houden. AMSTERDAM (GPD) - Een Braziliaanse advocate is gisteren door de Amsterdamse Rijkspolitie aangehouden op verdenking van adoptiefraude. De 48-jarige vrouw bemiddelde samen met een Braziliaanse arts tussen echtparen in Nederland, Zweden, Duitsland, Spanje en Amerika. De Braziliaanse arts, die in eigen land contacten had met een kli niek voor ongehuwde moeders, tipte de hier verblijvende advo cate. Deze benaderde op haar beurt aspirant-ouders, die op haar advies, onder het mom van vakantiegangers, naar Brazilië gin gen. Daar deden zij, nadat ze bij de kliniek een pasgeboren kind in ontvangst hadden genomen, aangifte van geboorte bij de Bra ziliaanse autoriteiten. Vervolgens vervoegden ze zich bij de eigen ambassade, waar de baby een eigen paspoort kreeg of op het paspoort van de „nieu we" ouders werden bijgeschreven. Daarna werd met de nieuwe „aanwinst" de terugreis aanvaard. De prijzen voor de baby's varieerden van 1000 tot 3000 dollar. De advocate zal medeplichtigheid aan illegale kinderhandel ten laste worden gelegd. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. HENDAYE (ANP) De Franse douane in Bchobie bij het Zuidfranse Hendaye heeft dinsdagavond een 35-jarige Nederlander aangehouden, die 99 kilo hasjolie vanuit Spanje in een vouwcaravan Frankrijk pro beerde binnen te smokkelen. Volgens de douane vertegenwoordigt de partij een handelswaarde van ruim 600.000 gulden. De man is inmid dels in verzekerde bewaring gesteld. Met de hulp van een hasjhond kwam de douane er achter dat zich in de auto die de vouwcaravan trok een groot aantal geheime bergplaatsen bevond. De hasjolie in de vouwcaravan was verpakt in 495 zakjes. ADVERTENTIE Belgische Bonbons. Kleine verwenneren, overheerlijk. Eindeloos gecombineerd met geurige noten, pittige caramel, rulle cacao, vruchten en gebrande suikers. Wij maken ze in België en u vindt ze bijjamin. Belgische, Gentse, Antwerpse, Ieperse, Brusselse en Zeebanket. 250 GRAM VAN 5A5 VOOR 500 GRAM VAN 1035 VOOR GELDIG T/M 26FEBRUARI 1983 DE LEUKE BOODSCHAPPEN HAAL JE BIJ JAMIN. AMSTERDAM (GPD) - De Ameri kaanse adviseur van de onroe- rend-goedhandelaar Rienk H. Kamer, die maandag in Moerge stel is aangehouden op verden king van oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering, is eveneens gearresteerd en over gebracht naar het politiebureau in Amsterdam. Adviseur Karl Karlson is directeur van Murray First Financing Europe BV. Be leggers hebben in het verleden geld gestort op een rekening die deze BV had geopend bij een bij kantoor van de Amro-bank in Amsterdam. Op 31 december 1982 heeft officier van justitie De Bruin beslag gelegd op deze re kening, maar toen was nog maar een paar ton aanwezig, aldus een woordvoerder van justitie. Kamer wist onder valse voorstel ling van zaken duizenden men sen tè interesseren om geld in de VS te beleggen, waarna zij een super-aftrekpost voor de fiscus zouden overhouden. Daar klopte echter niets van. perkte atoomoorlog kunnen voeren, alsof dat een geweldige prestatie is. We zijn al zover gevorderd met al onze techno logische verworvenheden dat we als het ware als een tove naarsleerling een geest uit de fles kunnen oproepen. En daar ben ik zo bang voor. Ik respec teer mijn kinderen, mijn klein- overheden? „Wij als gemeente besturen hebben toch veel meer de vinger aan de pols. Wij weten toch veel beter wat er onder de plaatselijke bevol king leeft. In het algemeen lijkt het wel of politiek Den Haag achter een soort matglas zit en wordt de mening doorgaans al leen via enquêtes vernomen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7