't Houdt niet op die lage prijzen bij Shell Met een beetje overleg veel energie besparen Beyers Naudé uitgenodigd voor lezing Slecht voegwerk repareren Shell helpt óók met lage prijzen Glas-in lood namaken met ledline Zo doe je dat Goedkope mini-cursus zelf foto-vergroten w Kijkh paar prima werkhandschoenen voor f 3,50 Timman valt terug naar middenmoot Varia PAGINA 17 Een combinatie van zelfkle vend gekleurd glasfolie en lood strip is een nieuwe ma nier om snel en goedkoop ge woon glas van ramen deuren enz van een decoratie te voorzien. Met de lood strip bootst u lood lijnen van glas-m lood na en de speciale glasfolie kleurt u de ontstane vlakken in. De aalfldevonda mar buigzame loodstnp "ledline" is in di verse vormen verkijgbaar. Het matenaal is bestand te gen alle weersinvloeden en ook schoonmaakmiddelen hebben geen vat op de kwali teit Dit zelfde geldt voor de glasfolie, dat ook kleurecht is. Om een prijsmdruk te geven. Een raam van 60 bij 80 cm voorzien van een decoratie kost minimaal 18,- Inlichting over verkoopadres sen Intcrrail BV Postbus 27122. 3003 LC Rotterdam. Tel. 010-663355. r Gordijnen, vloerbedekking en wandafwerking kunnen veel bij dragen tot energiebesparing. 1. Uitgebrokkeld, poreus voeg werk stelt buitenmuren bloot aan inwerking van vocht Vooral gevels die veel van westelijke en zuidwestelijke buien te lijden hebben, gaan door vochtinwerking 'door slaan' en verweren. Die situa tie ziet u in het linker deel van de tekening. Rechts de gezonde toestand: 'platvol' afgewerkte voegen, die het water keren. 2. Slechte voegspecie blijft gaandeweg verder uitbrokke- len. Krab de losse delen weg; niet hakken, maar met een puntige koudbeitel de losse delen verwijderen. Beweeg de beitel heen en weer in de voeg, om alle voegspecie die niet goed vast zit weg te krab ben. Maak daarna de voegen zo goed mogelijk vrij van gruis; een stoffer met harde haren of een staalborstel met twee rijen 'haren' zijn daar voor geschikt. 3. Maak nieuwe voegspecie aan uit drie delen fijn zand en één deel cement. Meng eerst de droge ingrediënten goed door elkaar. Maakt een putje en meng mondjesmaat water toe; goed roeren, tot een 'lijvi ge' specie ontstaat. Te nat is fout! Kneed in uw handen een 'bal' van de specie; die bal mag niet uit elkaar vallen, maar er moet ook geen vocht uit sijpelen. 'Aardvochtige specie' noemt de vakman dat. 4. Voordat u de voegspecie gaat inwerken, moeten de open Maar zélf vergroten is toch een 'verlengstuk' van de fotohobby. Wie er nog tegenop ziet (de techniek, het idee dat er een 'profes sioneel' ingerichte donkere kamer aan te pas moet komen) kan op pad worden geholpen door een mini-cursus die de Stichting Amateurfotografie uitgeeft. Als u voor f 4,50 aan postzegels in een (gesloten en uiteraard gef rankeerde) envelop stopt en die naar genoemde stichting stuurt (Singel 32, 1015 AA Amsterdam) krijgt u dat cursusje toege stuurd. Daaruit valt heel wat op te steken, eenvoudig gebracht, meer dan goed genoeg om huiselijke en vakantiekiekjes fraai te vergroten. staande voegen bevochtigd worden, vooral wanneer u dit klusje bij droog weer uit voert. Anders zuigen de dro ge stenen het vocht uit de specie te snel op en krijgt u na verloop van tijd weer de zelfde problemen. De handig ste manier om de voegen en de stenen nat te maken: be spuit het oppervlak met de plantenspuit 5. Leg een hoeveelheid van de aangemaakte voegspecie op een plankje, duw het plankje tegen de muur en werk met een voegspijker de specie ste vig in de voeg. Strijk de spe cie meteen strak af. in het vlak van de stenen. Als u een plakspaan of smal 'raapbord' bezit, is dat een handiger ge reedschap dan een plankje Begin aan de onderkant van de muur en werk eerst alle horizontale (lint)voegen af. 6. De verticale (stootjvoegen zijn wat bewerkelijker. Een plankje of plakspaan werkt hier niet zo goed; neem dus een 'bal' voegspecie in de ene hand (plastic werkhand- schpen!) en vul de stootvoe- gen met een korte voegspij ker (ca. 3 cm bladlengte). Stoot voegspijkers zijn tegen woordig - eindelijk - te koop; tot dusver moesten ze ge maakt worden door van een lange voegspijker een stukje af te zagen. Borstel de muur ten slotte droog af. Wat de wanden betreft: isole rend 'onderbehang' (dat on langs op de beurs Karwei weer in een nieuwe uitvoe ring werd gelanceerd) vormt een koudeschild, waarop praktisch elke soort wandbe- kleding kan worden aange bracht. Ook een 'goedkoop behangetje' geeft met zo'n onderlaag van geschuimde kunststof veel minder ener gieverlies. Vooral van belang op koude (buiten)muren! Er zijn ook behangsoorten met een tussenlaag van alumi niumfolie, die de warmte te rugkaatst. Een goed gesor teerde woninginrichter heeft nog diverse andere pijlen op de boog en hij kan, behalve over de decoratieve eigen schappen van die spullen, ook een zinnig woord zeggen over hun isolerende eigen schappen. Als u bij het maken van plan nen voor interieurvernieu wing niet alleen naar 'het mooie' kijkt, maar tevens energiebewust denkt, zijn er nog wel meer zaken waaraan u aandacht zou kunnen schenken. Zo worden cv-ra- diatoren in menige huiska mer (behalve door de 's avonds gesloten gordijnen) door allerlei obstakels belem merd in hun stralingsvermo gen. Een grote zitbank die met de rug vlak voor een ra diator is geplaatst, doet geen goed aan de warmtehuishou- ding. Een andere opstelling van meu bels kan dus ook een steentje bijdragen aan behaaglijkheid én aan de zuinigheid. Denk verder ook aan de besparing die radiatorfolie oplevert als u die achter radiatoren (aan een buitenmuur geplaatst) aanbrengt. Ten slotte nog een plafondtip: in hoge kamers levert een verlaagd plafond een zeer duidelijke besparing in stookkosten op! Onlangs heeft de min of meer officiële uitspraak dat gordij nen even goed als isolatie kunnen werken als dubbele beglazing, voor nogal wat deining gezorgd. Als dat hele maal waar zou zijn, dan kun je beter nieuwe 'warme' over gordijnen kopen in plaats van voorzetramen te laten aanbrengen, zou je bijna zeg gen. En de regering moet dan maar subsidie op gordijnstof gaan verstrekken... Nu is het op zich juist dat gor dijnen het 'weglopen' van warmte voor een niet onbe langrijk deel kunnen verhin deren. Alleen: je kunt moei lijk het hele stookseizoen de overgordijnen ook overdag gesloten houden! Behalve de gordijnen, kunnen ook overige interieurmateria len een bijdrage leveren aan de energiebesparing, en dus op de stookkosten. Er zijn na melijk wandbekledingsmate- rialen die voorkomen dat een groot deel van de kamer- warmte door de muren wordt geabsorbeerd. Ook de vloer fungeert in vele gevallen als een 'energielek'... en dat kan aardig gedicht worden door bijvoorbeeld een 'kille' vloer bedekking te vervangen door een hoogpolig wollen tapijt. Een stuk duurder dan vinyl of een gladde nylon vloerbe dekking, maar een stuk van die meerprijs kun je in ge dachten 'afschrijven' op de gasrekening. De bekende Zuidafrikaanse predikant C. F. Beyers Naude is uitgenodigd om op 20 mei van dit jaar de eerste 'Cama- ra-lezing' aan de Vrije Univer siteit te houden. De Nederland se regering, de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika en de Zuidafrikaanse ambas sadeur in Den Haag is ge vraagd, mee te werken aan de komst van Beyers Naude naar ons land. De 'Camara-lezingen' aan de Vrije Universiteit zijn inge steld naar aanleiding van de re de van de Braziliaanse aarts bisschop Helder Camara bij het jubileum van deze univer siteit in 1980. Daarin pleitte hij voor de oprichting van een leerstoel voor 'gerechtigheid en bevrijding'. De mogelijkhe den daartoe worden nog on derzocht. Inmiddels heeft de Vrije Universiteit besloten, jaarlijks een lezing over dat thema te laten houden. Het is de vraag, of ds. Beyers Naude - hij is eredoctor van de Vrije Universiteit toe stemming krijgt om naar Ne derland te reizen. Vijfjaar gele den werd hem een 'banning-or- der' opgelegd, die zijn bewe gingsvrijheid zeer beperkte. Onlangs werd deze maatregel nog met drie jaar verlengd. Toch lijken de voorwaarden waaronder hij zich in zijn woonplaats mag bewegen wat soepeler te zijn geworden. Helderman. Het dagelijks be stuur van de synode van de Ge reformeerde Kerken in Neder land heeft zich neergelegd bij het besluit van ds. J. Helder man (Badhoevedorp) om af te treden als afgevaardigde-be stuurslid van de Interkerkelij ke Omroep Nederland (IKON). Helderman was tweede voor zitter in het IKON-bestuur. Hij kon zich principieel niet langer verenigen met het beleid van de kerkelijke zendgemachtig de. De andere gereformeerde af gevaardigden in de IKON onder wie professor mr. I. A. Diepenhorst - blijven gewoon op hun post. Zij hebben af stand genomen van de kritiek van ds. Helderman in het 'Cen traal Weekblad' van de Gere formeerde Kerken en een ei gen verklaring over deze zaak aangekondigd. Die laat nog steeds op zich wachten. Ver wacht wordt, dat de synode van Dokkum de zaak in het na jaar zal behandelen. Beroepen groep en toerustingswerk in breed kerkelijk verband. In 67 procent van de kerkelijke gemeenten bestaan bijbelkrin gen, in 74 procent gespreks groepen, in 36 procent cursus sen en trainingen, in 50 pro cent groepen ter voorbereiding van gemeente-avonden en in 56 procent vormen van toerus ting voor verschillende taken. De onderzoekers kwamen ook tot de conclusie, dat de predi kanten in de meeste gevallen bij het vormings- en toerus tingswerk een centrale rol spe len. Baptisten Hervormde Kerk: beroepen te Veere-Kleverskerke mevr. A. W. E. Brokerhof Voorhout, te Augustinusga (Fr.) kandidaat mevr. G. Berkhof Harlingen, te Vreeland kandidaat J. H. Verwaal Leiden; aangenomen naar Rotterdam H. de Lange Tricht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Oostkapelle (Z.) kandidaat A. de Ruiter aldaar, naar Emmeloord H. Torenbeek Oosterhout. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Terneuzen M. Mon- dria Waardenburg. Overleden. In Waalwijk is ds. K. Scheuten (73) overleden. Hij was van 1954 tot 1965 gerefor meerd predikant in Lisse. Vorming. Jaarlijks nemen zo'n 150.000 hervormden deel aan het vormings- en toerustings werk van hun eigen kerk. Dat is ongeveer een kwart van het aantal hervormden dat regel matig naar de kerk gaat. Een onderzoek van de Centrale voor Vormingswerk/Hervorm de Vrouwendienst heeft dat uitgewezen. Het onderzoek richtte zich op ac tiviteiten zoals bijbelkringen, gespreksgroepen, cursussen en trainingen, leerhuisbijeen komsten, kerkdiensten met een speciale voorbereidings- In het Westduitse Paderborn heeft een organisatie van bap-' tisten bekendgemaakt, dat er in de Sovjet-Unie ongeveer 2000 illegale baptistengemeen ten bestaan met een 100-tal le- kepredikers, die de zorg hebben voor zo'n 100.000 gelovigen. De ze niet-erkende gemeenten be schikken over 12 verplaatsbare drukpersjes, waarop tot nu toe rond 600.000 boeken en andere uitgaven zijn geproduceerd. In de voorbije acht jaar zijn vier drukpersen en een paar boek binderijen en fotolaboratoria opgespoord, waarbij meer dan vijftig 'activisten' werden gear resteerd. Hun latere veroorde ling betekent een langdurige gevangenisstraf. In West-Duitsland bestaan 20 ge meenten van uit de Sovjet- Unie afkomstige baptisten. 'Rusland-duitsers' worden de ze mensen genoemd. Pader born heeft de grootste gemeen te. Volgens in deze plaats ver zamelde gegevens bevinden zich op dit ogenblik ongeveer 1000 mensen in Russische ge vangenschap wegens activitei ten in niet-geregistreerde en dus niet-erkende religieuze ge meenschappen. Midden-Oosten. De Konferen- tie van Europese Kerken (KEK) in Genève en de Raad van Kerken in het Midden- Oosten hebben een werkgroep gevormd ter verbetering van de onderlinge relaties. Voor Nederland zit ds. J. Slomp (Leusden) daarin. Hij rust gere formeerden toe voor hun ont moeting met moslims. LOS ANGELES (ANP) - In Los Angeles zijn problemen ontstaan over het Coliseum, waar de ope nings- en sluitingsceremonie en de atletiekwedstrijden van de Olympische Spelen van volgend jaar worden gehouden. De kans bestaat dat voor deze evenemen ten moet worden uitgeweken naar het Rose Bowlstadion in Pa sadena, 35 kilometer buiten de stad. De aanleiding is een con flict over een rijtje luxe-zetels zo als Ajax die heeft. De 150 VIP-boxen worden ge- VIP-boxen doorn in oog van IOC bouwd door Al Davies, de eige naar van het American Football- team Los Angeles Raider. Davis bracht zijn ploeg naar Los Ange les en heeft met de stad een con tract afgesloten over de boxen, waarvan hij 75 procent van de in komsten opstrijkt Hij heeft ook een schriftelijke overeenkomst over het gebruik van die plaatsen voor de komende Olympische Spelen. Het Internationaal Olympische Co mité heeft echter verboden dat derden winst maken uit kaart verkoop. Harry Usher, de vice- voorzitter van het organisatieco mité van de spelen in Los Ange les verklaarde: "Het is diep treu rig als wij door zo'n zaak naar een ander stadion moeten uitwij ken. Het behoort echter tot de mogelijkheden". ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrij wel al onze stations - ook langs de snelweg- is de benzine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere artikelen be taalt u geen cent te veel Op de meeste Shell sta tions is nu bijvoorbeeld een paar ijzersterke werkhandschoenen te koop voor maar f 3,50 (zolang de voorraad strekt). Handig bij pech onderweg, in de tuin- of om maar wat te noemen - die scherpe prijzen bij ons aan te pakken. LINARES (ANP) - Jan Timman heeft gisteravond tijdens het in ternationale schaaktoernooi in Linares zijn partij voor de tiende en voorlaatste ronde verloren van de Sowjetrus Art oer Joesoe- pov. Na de Camebndge spnngs- opening kwam de Nederlander aanvankelijk heel behoorlijk te staan. Een pionoffer gaf echter niet het gewenste effect In een scherpe opstelling van beide kanten was Joesoepov in de tijd nood fase juist iets slagvaardiger en kon Timman na 41 zetten op geven. Hierdoor kwam Timman weer op een score van vijftig pro cent terecht. Wereldkampioen Anatoli Karpov had aan een snelle remise (een Siciliaan van 18 zetten) tegen zun landgenoot Bons Spasski vol doende om de leiding in handen te houden. Karpov heeft uit ne gen partijen 5.5 punten. Spasski volgt met vijf punten en een slecht staande hangpartg tegen Seirawan uit de achtste ronde. De verschillen met de daarna volgende spelers zijn - mede door een aantal afgebroken par tijen - by zonder klein. De stand na tien ronden is: 1. Karpov 5.5 punten (uit 9), 2. Spasski 5 en 1 afg (uit 9). 3 Joe soepov 5 (uit 9), 4. Miles. Anders- son en Sax 4.5 en 1 afg (uit 9). 7 Timman 4,5 (uit 9). 8. Hort 4 en 1 afg (uit 9), 9. Geiler 3.5 en 2 afg. (uit 10), 10. Seirawan 2 en 2 afg (uit 9). 11. Larsen 2 en 1 afg. (uit 9) Dambond blijft bij standpunt HAARLEM (ANP) De Koninkly ke Nederlandse Dambond (KNDB) wgst het voorstel van de wcrelddambond van de hand om een nieuw t<»ernooi te houden met de wereldtitel als inzet De Nederlandse dambond stelt zich op het standpunt dat het in Bra ziliê gehouden congres op uit-' drukkelgk verzoek van het be stuur van de FMJD aan het toer nooi van Sao Paulo de status van wereldkampioenschap heeft toe gekend "Het is statutair onmogelijk dat een besluit van het hoogste or gaan van de bond teniet wordt gedaan dooreen bestuursbesluit, onder wat voor omstandigheden dat ook wordt genomen aldus KNDB-voorzitter J H Meure

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17