Massaal protest in het onderwijs Blik ii de weekbladen Ontslagen in VS bij milieubureau Ongerustheid over cultureel akkoord Gemeentesteun aan bedrijven ruimer Nieuw gesprek over brug Westerschelde Washington koopt hele gifplek op 'Nieuw soort cao wenselijk Peking en Moskou hervatten overleg MSEV1ERS PE TIJD DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 Varia PAGINA 11 WASHINGTON (Reuter) - Het Witte Huis heeft gisteren twee topmede- werkers ontslagen van het bureau voor milieu bescherming (EPA). Dit bureau heeft de afgelopen weken scherpe kritiek te verduren gehad omdat het te soepel zou zyn opgetreden tegen milieuvervuilerz. In to taal zijn er nu drie ontslagen gevallen De twee mensen die gisteren zyn ontslagen zijn de inspecteur-generaal van EPA. Matthew Novick, en het hoofd van de administratie. John Horton. Het Witte Huis meent dat het vertrek van Novick en Horton de kans biedt op een nieuw begin voor EPA. Het bureau heeft het zwaar te verduren omdat het bedrijven die gifplaatsen moesten schoonmaken te veel zou hebben ontzien. Een politieke rel is er ontstaan over beschuldigingen dat de EPA 6lordig is omgesprongen met een fonds van 1.6 miljard dollar dat door het Congres was opgezet om door het hele land meer dan 400 gevaarlijke vuilstortplaatsen te verwijderen. De rel werd verder aangewakkerd door de weigering van EPA bepaalde documenten te overleggen aan het Congres. LIBANON - Libanese hulpverleners dragen het lichaam van een auto mobilist naar een ambulance. De man was doodgevroren. Reddingsploe gen die zich langzaam een weg banen door de metershoge sneeuw, hebben gisteren meer doden gevonden. Het totaal aantal slachtoffers van de sneeuwstorm die het land afgelopen weekeinde trof, bedraagt nu al zeven tig. TIMES BEACH (DPA) - De Amerikaanse federale rege ring wil alle grond en huizen van een door het Seveso-gif dioxine vergiftigde plaats in de staat Missouri kopen voor 33 miljoen dollar. Het is voor het eerst dat zij zo'n plaats, waar eerst 2400 mensen woonden, volledig wil ontrui men. Times Beach wil zij ko pen, daar de plaats "niet meer veilig is voor menselijk leven". Evenals in Times Beach zijn er andere plaatsen in de VS waar in de jaren zeventig het toen nog onverdacht zijnde dioxine met afgewerkte olie werd vermengd om niet- geasfalteerde wegen mee te bedekken. Intussen is echter bekendge- worden dat dioxine althans bij proeven in laboratoria op dieren kanker, zenuwziekten en schade aan de ongeboren vrucht kan veroorzaken. Dio xine ontstaat als nevenpro- dukt bij de produktie van een bestrijdingsmiddel tegen plantenziekten. Hetzelfde gif heeft in de zomer van 1976 de kleine plaats Seveso in Italië besmet. De volle omgang van de geva ren voor de gezondheid werd in de VS echter pas met kerst vorig jaar duidelijk, toen de rivier de Meramec buiten haar oevers trad en de inwo ners uit de 437 huizen. 364 kampeerwagens en bijna 50 winkels verjoeg. Toen zij op 23 december naar hun woon steden wilden terugkeren raadden de autoriteiten dit af. daar onderzoek van het water dioxinewaarden had uitge wezen. die tot 300 maal zo hoog waren als de door de au toriteiten als toelaatbaar be schouwde waarde. Slechts honderd inwoners keerden terug. De anderen werden in door de regering betaalde noodverblijven on dergebracht. Zij streden sindsdien met het federale bureau voor milieubescher ming EPA in Washington om schadevergoeding. Times Beach werd voor milieube schermers in de VS een soort symbool voor de strijd tegen het milieubeleid van presi dent Reagan. DEN HAAG (GPD) - Op zeven plaatsen in het land zijn gisteravond duizenden onderwijs gevenden en ouders bijeen geweest om te protesteren tegen de bezuinigingen in het onderwijs. Vier grote onderwijsvakbonden en twee ouderorganisaties hadden hun le den opgeroepen op deze manier een dringend beroep te doen op het parlement om minister Deetman op andere gedachten te brengen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de manifestaties gehouden zouden worden tijdens de behan deling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer. Een tweede serie bezuinigingen die minister Deetman voor het on derwijs in petto had, zette daar een streep door. De Kamer be sloot daarop tot uitstel van de be grotingsbehandeling tot half maart. De zeven grote protestmanifesta ties kwamen daardoor gister avond een beetje geïsoleerd te staan. Maar aan de toon van de toespraken en de sfeer in de za len was daarvan niets te merken. De laatste bezuinigingsvoorstel len leken het smeulend vuur nog eens extra aangewakkerd te heb ben. Duizenden betrokkenen bij het on derwijs zijn in Groningen, Zwol le, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Breda of Eindhoven dan ook getuige geweest van deze „laatste", bijna wanhopige op roep aan het parlement om het „onderwijsroer om te gooien". "Dom" „Deze regering en deze minister geven prioriteit aan het herstel van de winsten in het bedrijfsle ven". hield de voorzitter van het Tussen Nederland en Marokko AMSTERDAM (ANP/GPD) - Ne derland mag het cultureel ak koord met Marokko niet onder tekenen. Het Marokko Comité zegt in een telegram aan minister Deetman van onderwijs ernstig ongerust te zijn over dat cultu reel akkoord, waaronder (van daag) minister Van den Broek van buitenlandse zaken en de Marokkaanse minister van on derwijs Laraki hun handteke ning zetten. Het parlement moet de ondertekening nog goedkeu ren. Als reden voor die ongerustheid geeft het comité op dat in Marok ko op grote schaal de mensen rechten worden geschonden. Dit verdrag betekent dat de Marok kaanse overheid overheersende invloed kan krijgen op het on derwijs aan Marokkaanse kinde ren in Nederland. Volgens de regering is het noodza kelijk uit Marokko leerkrachten te halen voor de kinderen van hun landgenoten in ons land. Er is wel extra geld uitgetrokken om al in ons land verblijvende Marokkanen een' leraaropleiding te laten volgen, maar dat kan op de korte termijn geen pplossing bieden. De regering en een meerderheid van de Tweede Kamer houden vast aan het sluiten van een cul tureel akkoord met Marokko. Een voorstel van PSP-zijde om de ondertekening van het ak koord op te schorten werd gister middag in de Tweede Kamer ver worpen. De fracties van PSP, PPR, CPN en Centrumpartij spraken zich uit vóór aanvaarding van de PSP- motie, waarin om die opschor ting werd gevraagd. Staatssecretaris Van Eekelen (bui tenlandse zaken) en diens colle ga Van Leijenhorst (onderwijs) verdedigden het te sluiten ak koord. Ongerustheid daarover noemde eerstgenoemde geheel ongegrond. Staatssecretaris Van Leijenhorst becijferde ondermeer, dat het aantal Marokkaanse schoolkin deren in ons land (thans onge veer 14.000) in 1990 ongeveer zal zijn verdubbeld. Hij wees er ver der op, dat de aantstelling van Marokkaanse leerkrachten aan bepaalde kriteria moet voldoen en dat die aanstelling met waar borgen wordt omgeven. Nederlands Genootschap van Leraren (NGL), Jos van den Maagdenberg, zijn Amsterdamse gehoor voor. „Daar worden mil jarden in geïnvesteerd en daar is begrip voor op te brengen. Maar geld uit het onderwijs daarvoor weghalen is kortzichtig en dom. Want goed onderwijs bepaalt de toekomst van onze kinderen, de toekomst van ons allemaal". Het zijn woorden die kenmerkend zijn voor het onbegrip, de fru stratie en de kwaadheid die de bezuinigingsvoorstellen van mi nister Deetman in het onderwijs veroorzaakt hebben. „Kleef- kracht", was volgens Van den Maagdenberg de grootste kracht van deze minister, daarmee aan gevend dat het voor hem onbe grijpelijk was dat Deetman nog niet opgestapt was. "Chaos en onrust" Herman Brinkman (Katholieke Onderwijs Vakorganisatie) sprak in Zwolle gelijkluidende woor den. „Chaos en onrust kunnen niet uitblijven als de voorgestel de bezuinigingsmaatregelen een feit worden". Deetman werd achtereenvolgens versleten voor „onbetrouwbaar", „een kille re kenmeester" en „een zuinige boekhouder". De manifestaties waren overal in het land vooraf gegaan door al lerlei demonstratieve acties. Zo hielden in Rotterdam de ouders van leerlingen van scholen voor protestants-christelijk buitenge woon onderwijs hun kinderen thuis. Het gevolg was dat op 13 confessionele scholen slechts de helft van de kinderen aanwezig was. DEN HAAG (ANP) Zo'n 150 leerlingen en leerkrachten uit het buitengewoon onderwijs demonstreerden gistermiddag op het Binnenhof tegen de aangekondigde bezuinigingen. Ook boden ze een petitie, aan die in ontvangst werd genomen door enkele leden van de vaste kamercommissie van onderwijs en wetenschappen. DEN HAAG (ANP) - De verstar ring in de Nederlandse arbeids verhoudingen zou voor een groot deel kunnen worden opgelost als er met een nieuw soort collectie ve arbeidsovereenkomsten ge werkt zou gaan worden. Dat schrijft dr. M.J. Huiskamp, ver bonden aan de Sociaal Economi sche Raad (SER) in het econo- mehblad ESB. Huiskamp introduceert in het arti kel de zogenaamde selectieve cao. Een dergelijke cao zou per bedrijfstak moeten worden afge sloten, maar de loonsveranderin- gen die erin worden vastgelegd gelden alleen voor de bedrijven waar de werknemers niet meer verdienen dan de in de cao vast gelegde lonen. Alle bedrijven die meer betalen dan wat in de selectieve bedrijfs tak-cao staat moeten een eigen cao-beleid voeren en hun hogere loonschalen vastleggen in aparte ondernemingscao's. DEN HAAG (ANP) De regering gaat in principe akkoord met een verruiming van de mogelijkhe den voor gemeenten om bedrij ven financieel te steunen. De ge meenten zullen grotere bevoegd heid krijgen bij de huur, huur koop en koop van bedrijfspan den. Deze maatregelen worden voorgesteld in een rapport van een werkgroep met vertegen woordigers van rijk, provincies en gemeenten. De regering heeft zich voorlopig akkoord ver klaard met de inhoud van het rapport, aldus gisteren het minis terie van binnenlandse zaken. Doel van de werkgroep was de van 1961 daterende richtlijnen van het rijk aan gemeenten over steun aan bedrijven aan te pas sen aan de huidige omstandighe den. In de tot nu toe van kracht zijnde instructies is het gemeen ten vrijwel onmogelijk om be drijven te helpen, noch finan cieel noch bij huur en verhuur van bedrijfspanden. Ook bij de goedkeuring voor het stichten van industriegebouwen is de be voegdheid van de gemeenten ge ring. Voorwaarden voor financiële steun zijn, volgens het rapport, dat de gemeentelijke hulp aan bedrij ven niet in strijd mag zijn met het beleid van provincie of rijk en dat de concurrentieverhou dingen niet verstoord mogen worden. Ook moeten de financië le risico's voor de gemeenten be perkt blijven. DEN HAAG (GPD) - De ministers Smit-Kroes (verkeer en water staat) en Ruding (financiën) zijn bereid om opnieuw met Zeeland te gaan overleggen over de aan leg van de Vaste Oeververbin ding Westerschelde. De beide be windslieden zullen dat gesprek met een „positieve grondhou ding", zoals mevrouw Smit dat gisteravond in een gesprek met de Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat for muleerde, ingaan. Duidelijk werd echter ook dat de ministers geen cent meer op tafel willen leggen. Begin januari lieten zij weten dat zij hun medewerking aan het brug-tunnelproject staakten, vanwege de grote fi nanciële risico's. De verschillende kamerfracties waren unaniem in nun oordeel dat de wijze waarop het kabinet met Zeeland heeft onderhandeld zeker niet de schoonheidsprijs verdient. Kamerleden van PPR tot WD vonden dat de regering Zeeland begin januari heeft over vallen en niet de kans heeft gege ven om met alternatieven te ko men. Dat was voor hen de voor naamste reden om aan te dringen op een nieuw gesprek, een wens die Smit-Kroes en Ruding vlug honoreerden. Commissaris der Koningin in Zee land, dr. C. Boertien was na af loop dan ook tevreden. Hij had veel waardering voor de unanie me opstelling van de kamerleden die allen aandrongen op een nieuwe gespreksronde: dat was immers, aldus de commissaris 't maximaal haalbare. PEKING (DPA) China en de Sowjet-Unie hervatten komende week hun besprekingen over verbetering van de onderlinge betrekkingen. Naar van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Peking is vernomen zal aan staande zondag onderminister Gian Gichen van buitenlandse zaken naar Moskou vertrekken. De dinsdag daarop. 1 maart, zal hij met Russische onderhande laars beginnen aan de tweede ronde van de vyf maanden gele den begonnen consultaties. Binnen afzienbare termijn zal Chi na bovendien een onderminister voor buitenlandse zaken naar Moskou sturen. Het is de bedoe ling dat hu namens zijn land in de loop van 1983 een protocol over de handel met de Sowjet- Unie ondertekend. De waarde van die handel bedroeg vorig jaar 300 miljoen dollar en voor dit jaar wordt de waarde geschat op 500 miljoen dollar. Gelijk op gaand met de handelbesprekm- gen bestaan er plannen om het handelsverkeer tussen eikaars grensgebieden te hervatten. De Chinees-Russische besprekin gen die in oktober in Peking be gonnen, moeten uitmonden in volledig herstel van de betrek kingen. De leider van de Chinese communistische partij, Hu Ytao- bang, liet zich overigens onlangs sceptisch uit over een spoedig positief resultaat. Hij hekelde Moskou's steun aan de Vietna mese bezetting van Cambodja, de Russische bezetting van Af ghanistan en de Russische troe pensterkte aan de grens met Chi na als belangrijkste hinderpalen voor de normalisering van de be trekkingen met Moskou. HAARLEM (ANP) - Politierech ter rar. E. Schreuder in Haarlem beeft gisteren zestien ambtena ren uit Beverwijk wegens belas tingfraude veroordeeld tot geld boetes, variërend van 2000 tot 15.000 gulden. De ambtenaren hebben verruimd van 1976 tot 1980 de rente van hun gemeente lijk spaarfonds aan de belasting op te geven. De ontdoken belas ting varieerde van 3000 tot ruim 33.000 gulden per ambtenaar. In verband met deze belasting fraude loopt er ook nog een on derzoek naar de handelingen van het CDA-kamerlid en oud- staatssecretaris Hermes, die enige jaren in de gemeente Be verwijk heeft gewerkt. Hans de Boer verruilt het lidmaat schap van de Tweede Kamer voor een burgemeesterspost in Haarlemmermeer. Martij n de Rijk sprak met hem over "geloof en politiek". De Boer:"Het calvi nisme'heeft altijd gezegd: er is geen duimbreed op deze wereld die niet van Hem is. ..De Over heid heeft het recht niet instru menten (kernwapens) te gebrui ken die boven haar eigen verant woordelijkheid uitgaan en om zulke instrumenten gaat het in dit geval". Henk Hofland bespreekt in zijn co lumn de recente bezorgdheid in socialistische kring (Van Dam in De Tijd en Van Thijn in de Volkskrant) over wat Hofland zelf "Het verval van een model natie" noemt. "De bestuurlijke bovenlaag van Nederland is in verval, de poltiek, de universitei ten en het bedrijfsleven. De diag nose is al jaren geleden buiten de politiek en het bedrijfsleven ge steld", zegt Hofland: "De vraag is wat daarop zal volgen: Niet meer politie gelukkig. Maar wel een in tellectueel reveil van de socialis ten?" Het omslagartikel is een recon structie door Martin Schouten van de veelbesproken laatste da gen van Marinus van der Lubbe, die in '33 het gebouw van de Rijksdag in brand stak. Een uit stekend overzicht van de lang onbegrepen handelwijze van een Leids metselaar. Het filmkatern bevat een portret door John Jansen van Galen van Gandhi en een interview met de KN is deze week begonnen met een serie over fraudebestrijding. In de eerste aflevering komt de Amsterdamse recherchedienst fraudebestrijding aan het woord. Een nauwelijks te bemannen post. De rechercheurs worden belast met bijna ondoordringba re praktijken als de handel in le ge, buitenlandse b.v.'s. "De meest waanzinnige namen kom je tegen, zoals Jezus Christ Limi ted". Die ondoordringbaarheid brengt vreselijk veel en lang werk met zich mee. Vandaar dat nu het geld voor de fraudebe strijding dreigt op te raken. "Als we van iedere fraudezaak vijf procent zouden krijgen, konden we direct ontslag nemen en gaan rentenieren". Maar dat is dus niet de bedoeling. Een voorverhaal van de aanstaan de verkiezingen in de Bondsre publiek, die in vele opzichten een spannende eindstrijd kun nen opleveren. Vraag is ook of de milieupartij de Groenen nu de Bondsdag zal halen. Een twee luik van Vogel (SPD) en Kohl (CDU): "Het verschil is niet we reldschokkend". Verder in HN: een gesprek met de nieuwe voorzitter van de Raad van Kerken, D.C. Mulder, die zichzelf 'open oecumenisch' noemt. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar een gesprek met de wereldgodsdiensten. Over de politiek: 'De raad is het gezicht van de Nederlandse kerken en moet dat ook zijn naar de rege ring toe". Tenslotte: "als waarschuwing te gen de consequenties van een nucleaire oorlog" een ooggetui- geverslag van de vernietiging van Dresden, vlak voor het eind van de Tweede Wereldoorlog. In één klap werd de hele stad door het geallieerde leger vernietigd. Resultaat van 'conventioneel' wapengebruik: ruim 135.000 slachtoffers in een paar minuten tijds. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verstrekt, onder strikte voorwaarden, leningen en kre dieten aan - veelal arme - lan den die daarom vragen. Door gaans gebeurt dat in een zakelij ke sfeer Maar eind vorig jaar ontstond er enige opwinding binnen het IMF. Zuid-Afrika had om een krediet en een lening ge vraagd ter totale grootte van 1 miljard dollar. En omdat de ras senscheiding in Zuid-Afrika wet telijke waarborgen heeft, ging het niet louter om een aanvraag maar om een politiek probleem. Toch vormde dat voor de meer derheid van de bij het IMF aan gesloten landen geen beletsel de aanvraag te honoreren. VN ci teert uit geheime notulen van een IMF-vergadering d.d. 3 no vember 1982 en daaruit blijkt dat ook de vertegenwoordiger van het gidsland Nederland geen be lemmeringen zag om de Zuid- afrikaanse aanvraag goed te keu ren. De Nederlandse afgevaar digde naar het IMF toonde, in na volging van de Verenigde Staten, een grote beduchtheid voor het politiseren van het fonds en nam - daarom? - zelfs het woord apartheid niet in de mond toen er over de aanvraag werd gespro ken. VN gaat ook in op het bedrijf De Oude Delft, waar de Economi sche Controle Dienst maandag een deel van de administratie in beslag nam. De onderneming zou het wapenexportbeleid heb ben omzeild en voor bepaalde militaire leveranties (wellicht de befaamde nachtbeeldappara- tuur) geen exportvergunning hebben gehad. Volgens VN lapt De Oude Delft al langer het offi ciële beleid aan de laars en levert het bedrijf via sluipwegen (licen tie-bedrijven in Zwitserland en Italië) militaire goederen aan bij voorbeeld een omstreden land als Irak. Verder in VN een tweetal verhalen over de opvolgingskwestie rond de oude (Van der Harten) en nieuwe (Van Agt?) commissaris der koningin in Brabant, een ont hullend hoofdstuk uit het on langs verschenen boek van de Amerikaan Robert Scheer over de simpele kijk van de VS-onder- minister van defensie T.K. Jones op de overlevingskansen bij een atoomaanval ("Als er maar ge noeg scheppen zijn, overleeft ie dereen het") en een artikel over de soms minder aardige behan deling van kinderen in het zie kenhuis. Bibeb ondervroeg de schilder Herman Gordijn, die het omstreden portret van koningin Beatrix maakte, compleet met opwaaiende jas. De bijlage bevat voornamelijk boe- kenrecensies en is voor een groot deel gewijd aan Kafka. MACA7*C De "Overval" vorige week bij Sla venburg is door EM aangegrepen om een omslagartikel in dne de len te publiceren over deze 'wil de handelsbank'. Een interview met president-commissaris Pluygers leert dat de commissa rissen een en ander ook maar uit de kranten moeten vernemen. "We krijgen alleen wat cijfers en een globaal beeld van de gang van zaken. En op de tweede plaats: over omstreden zaken zijn dan wel processen-verbaal op gemaakt, maar die zijn na tuurlijk niet voor ons vrij ter ken nisneming". Verder schetst het weekblad de dubieuze financieringszaken die de bank in discrediet brachten en geeft de "grootte" van de mid delgrote bank aan. Vooruitlopend op de WD-partij- raad van aanstaande zaterdag, speculeert EM op de rede die Nij- pels zal uitspreken. Daarbij wordt dc conclusie getrokken dat Nijpels en oppositieleider Den Uyl op één golflengte zitten wat hun ideeën over de economi sche crisis betreft. Maar zij dra gen verschillende oplossingen aan. Het weekblad was ook bij de ver kiezingsbijeenkomst van de so ciaal-democraten in Bonn, waar behalve SPD-leider Hans-Jo- chen Vogel ook PvdA-voorman Joop den Uyl het woord voerde. De gewelddadige gebeurtenissen in de Indiase deelstaat Assam zijn onderwerp van een nadere beschouwing van het onoverko melijke dilemma waarvoor pre mier Gandhi staat. En het ko mende bezoek van paus Johan nes Paulus II aan Midden-Ameri- ka is aanleiding voor een artikel over wat de paus "tussen goede en kwade moordenaars" te wachten staat Bouterse moet weg, zegt ruim zes tig procent van de in Nederland verblijvende Surinamers. De Tud presenteert de resultaten van een enquête en constateert dat de militairen een grote kans hebben verprutst Suriname te helpen aan die 'andere' democra tie. die vrijwel alle ondervraag den willen. Aansluitend een door Ton Oostveen geregisseerde dis cussic tussen de voorzitters van namers in Nederland (LOSON) en de Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie (LANU), Henk Lalji en Jim Hok Tegen stander en respectievelijk voor stander van Bouterse willen ze beiden de revolutie. Willem Offenberg besluit de Suri- name-recks vanuit Genève. On zeker is of Nederland voldoende steun vindt voor een veroorde ling van Suriname in de VN- mensenrechtencommissie. Hoe alleen Arafat er nog in slaagde de Palestijnse eenheid te bewa ren. Mark Blaisse bericht vanuit Algiers, dat de verdeeldheid en de actiebereidheid groeit Volks front-vertegenwoordiger Georges Habash maakt duidefijk dat Arafat snel moet zun wil hu. met het oog op een politieke op lossing. nog munt slaan uit de na Beiroet. Sabra en Chatila ver worven 'goodwill'. "We zun bezig alle verspreide ex-str\jders van Beiroet bijeen te brengen in Li banon en ze van nieuwe wapens te voorzien", kondigt hij acties aan. Staatssecretaris Van der Reüden meldt bezig te zijn aan een be leid De aangekondigde bezuini gingen in de gezondheidszorg zijn nog slechts "een nood zake- Ujk voorschotje op een later te ontwerpen geheel". De Tijd vraagt zich af hoe hu tot verdere bezuinigingen denkt te komen, want bij een operatie zal de be trokken specialist "altud zeggen dat het om de patiënt gaat, ook als hu zijn tweede huis in ge dachten heeft" Verder in de T\jd ondermeer de be dreiging van de zelfstandige kruidenier en een interview met KNOV-voorzitter Wouter Pcr- quin.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11