-c "Plan van Reagan onaanvaardbaar" Libië dreigt Awacs neer te schieten Beroepsziekte Vrijheid voor zeven Spaanse coup-plegers Doden in Karachi bij moslemrellen Leger komt in geweer in Assam Palestijnen vinden compromis: VS denken aan vredesmacht Noord-Israël India: grote voorraad plutonium Reagan slaat zichzelf op de borst 'In oktober verkiezingen Argentinië' WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 Buitenland STOCKHOLM (DP A/U PI) - Bij een bomaanslag op het belastingkan toor in Stockholm is gistermiddag één vrouw gedood. De zesde verdieping van het gebouw, waar de bom ontplofde werd totaal vernield. Er zijn ook enkele gewonden. De Zweedse politie heeft een man gearresteerd, die er van wordt verdacht de bom te hebben geplaatst. KARACHI (UPI/AFP) - In de Pakistaanse stad Karachi zijn giste ren zes doden gevallen en veertig personen gewond geraakt door kogels bij botsingen tussen soennitische en sji'itische mos lems. Er zouden ook zeker enige tientallen personen zijn gearresteerd. Het gemeentebestuur van de stad gaf zelf geen cijfers over slacht offers en zei alleen dat zeven politiemensen en een andere per soon gewond waren geraakt. Tijdens de onlusten die maandag waren begonnen vielen gewa pende soennitische moslems sji'itische vestigingen en politie posten aan en staken zeker twee religieuze plaatsen van de in de minderheid zijnde sji'itische gemeenschap in brand. Zy trokken gisteren opnieuw de straat op, sommigen met revolvers, pisto len, knuppels en ijzeren staven, na een oproep tot een algemene staking door hun leider. Zij zyn kwaad over concessies die de regering aan de sji'iten heeft gedaan. De Soennieten zijn veruit in de meerderheid in Karachi. Zy verzet ten zich tegen het gebruik van een sji'itische moskee die op 29 januari door Soennieten in brand was gestoken. NIEUW DELHI (Reuter) - Het le ger is ingeschakeld om nieuw ge weld de kop in te drukken in As sam, de noordoostelijke Indiase deelstaat waar de afgelopen week een ware burgeroorlog woedde die meer dan duizend mensenlevens eiste In de regio nale verkiezingen die de aanlei ding vormden voor het geweld heeft de Congres partij van pre mier Indira Gandhi de absolute meerderheid behaald. Tot dusverre was het leger op de achtergrond gebleven omdat een kiescommissie verboden had dat er troepen zouden worden inge zet tijdens de verkiezingsperio de, die een week duurde en zon dag afliep. Nu heeft de centrale regering in Nieuw Delhi echter de plaatselijke autoriteiten ge vraagd het leger te hulp te roe pen zodra zich ergens geweldda digheden voordoen. Er zijn troe pen gestationeerd in verscheide ne gebieden waar het geweld weer dreigde op te laaien. In het parlement erkende de rege ring gisteren dat meer dan 1000 mensen zyn gedood tydens de verkiezingen die verspreid over drie dagen werden gehouden. Nooit eerder heeft er tydens ver kiezingen in India een dergelijk bloedbad plaats gehad sinds het land in 1947 onafhankelijk werd van Engeland. Het dodencijfer kan nog toenemen omdat er nog steeds lijken worden gevonden. Vandaag werd bekend dat de Congres partij van Indira Gandhi de absolute meerderheid heeft behaald in de verkiezingen voor het 126 zetels tellende deelstaat parlement van Assam De party had op dat moment 65 van de 74 toegewezen zetels gewonnen Maar de overwinning lykt hol, gezien de vele doden en aange zien veel Assamezen uit protest de stembus meden. Er zyn ook geen tekenen dat de onrust snel zal afnemen. De recente gewelddadige gebeur tenissen vloeien voort uit de campagne die de autochtone As samezen al lang voeren tegen de uit Bangladesj en Nepal afkom stige immigranten in hun deel staat. De Assamezen vrezen dat de immigranten hun culturele identiteit aantasten en nepen op tot een boycot van de verkiezin gen omdat illegale immigranten in de kiesregisters zijn opgeno men. De afgelopen weken heb ben leden van Assamese stam men en immigranten, gewapend met speren, pijlen en kapmes sen, over en weer moordpartijen aangericht. ALGIERS (AFP/UPI/Reuter) De Palestijnse Nationale Raad, het Palestijnse parlement in ballingschap, "weigert het plan-Reagan te beschouwen als waardevolle basis voor een rechtvaardige en blijvende regeling van de Palestijnse kwestie en het Arabisch/ Zionistische conflict". Een resolutie met deze strekking heeft de raad gisteravond tij dens de slotzitting in Algerije aanvaard. De definitieve tekst van de verkla ring was opgesteld door het poli tieke comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Vol gens de verklaring "komt het plan-Reagan, in zijn opzet en uit werking, niet tegemoet aan de onvervreemdbare rechten van het Palestijnse volk. Het ontzegt de rechten op terugkeer naar Pa lestina, zelfbeschikking van het volk en de vestiging van een on afhankelijke Palestijnse staat, gaat voorbij aan de PLO als eni ge en rechtmatige vertegenwoor diger van het Palestijnse volk en is in tegenspraak met de interna tionale rechtsorde". De tekst van de resolutie waarin het Amerikaanse voorstel wordt verworpen, lijkt een compromis tussen het beleid van de PLO-lei- der Jasser Arafat, die het niet botweg van de hand wil wijzen, en de houding van de pro-Syri- sche vertegenwoordigers van de harde lijn binnen de PLO. De bewoording dat het plan-Rea gan "niet aanvaardbaar" is be vredigde de PLO-leiders van de harde lijn, zonder dat het beleid van Arafat op de tocht komt te staan. Scherper Eerder gisteren hadden de pro-Sy- Acht jaar Tegen Marianne Bachmeier, de Westduitse vrouw die de moordenaar van haar kind in de rechtszaal doodde, is gis teren acht jaar geëist wegens moord met voorbedachte ra de. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat niet vaststaat dat de beklaagde het vuurwapen had gekocht met het voornemen de moor denaar van haar kind te do den. Hij achtte het ook moge lijk dat zij zich een vuurwa pen had aangeschaft omdat zij enige malen telefonisch was bedreigd. Kandidaat De gewezen gouverneur van Florida, Askew, zal meedin gen naar de democratische kandidatuur voor de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen van volgend jaar. Askew, die nagenoeg geheel onbekend is in de nationale politiek, is daarmee de vierde kandidaat voor de Democra ten. Paniek Een radiopiraat heeft paniek gezaaid in Keulen door op de golflengte van een legaal ra diostation tot driemaal toe een waarschuwing om te roe pen dat het drinkwater ver giftigd zou zijn. Er bleek met het water echter niets aan de hand te zijn. De identiteit van de piraat heeft men niet kun nen achterhalen. Taal De New York Times heeft gis teren in een hoofdartikel de draak gestoken met het stre ven van de Franse regering om alle nieuwgevormde woorden van Engelse af komst uit te bannen. "Laat minister Fillioud niet denken dat hij zijn taal van belangrijke termen kan zui veren zonder dat hij weer werk kan verwachten. Als de ware Fransen geen 'hotdogs' meer mogen eten, hoe lang zullen naar het oordeel van de minister de echte Ameri kanen dan nog 'quiches' blij ven consumeren? Als hij be sluit 'flashback' te verbieden, zullen wij op onze beurt het 'deja vu' vergeten", aldus de New York Times. rische Al-Saikabeweging en het algemene commando van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina een laatste poging gedaan een veel scherpere afwij zing te verkrijgen van het Ameri kaanse voorstel. Maar PLO-lei- der Arafat slaagde in zijn pogin gen een algemene Palestijnse overeenstemming te vinden en wist de organisatie meer te bewe gen in de richting van onderhan delingen dan van militaire actie. Eerder tijdens het beraad achter gesloten deuren van het uitvoe- WASHINGTON (DPA) - Het voor stel van de Amerikaanse presi dent Reagan om garanties te ge ven voor de veiligheid van Is raels noordgrens, heeft in Was hington tot discussie geleid. Rea gan deed het voorstel op een bij eenkomst van Amerikaanse oud- strijders en ging daar niet in op de aard van de garanties. Waar nemers menen echter dat de mo gelijkheid niet moet worden uit gesloten dat de president Ameri kaanse troepen zou willen sturen naar Zuid-Libanon om toe te zien op de veiligheid van Noord- Israël. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, verklaarde gisteren tegenover journalisten dat in eerste instantie gedacht is aan een soortgelijke internatio nale vredesmacht als die nu in de Libanese hoofdstad Beiroet is gestationeerd. Toch wilde Spea kes niet ontkennen dat de VS desnoods ook alléén een contro letaak op zich zouden willen ne men in Libanon. Volgens Spea kes zou dit geheel in overeen stemming zijn met de Ameri kaanse politiek in Libanon. De voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken, de Republikein Charles Percy, bestreed deze laatste opvatting echter. Hij ziet in de stationering van een Amerikaanse vredes macht in het zuiden van Libanon wel degelijk een wijziging yan het huidige Amerikaanse beleid. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jitzhak Sjamir, heeft het voorstel van Reagan tot het geven van veiligheidsgaran ties inmiddels afgewezen. De veiligheid van Noord-Israël kan zijns inziens slechts worden ge waarborgd door een overeen komst en samenwerking tussen de direct-betrokkenen, Israël en Libanon, zo zei de minister in een radio-interview. Volgens Sja mir is Jeruzalem noch in garan ties noch in een vredesmacht aan zijn noordgrens geïnteresseerd omdat dat de terugkeer van de Palestijnse guerrilla-strijders naar Zuid-Libanon niet zal ver hinderen. rend comité beschuldigde de PLO-leider de "haviken" ervan "een graf te delven voor het Pale stijnse volk". Hij wees hen erop dat het zou lijken dat "de PLO de verantwoordelijkheid van het weigeren van vrede op zich zou nemen en de volkerenmoord je gens ons volk zou laten voortdu- Arafat verklaarde dat de Palestijn se Nationale Raad "haar realisme en redelijkheid" moet bewijzen "in deze omstandigheden, die na de gebeurtenissen in Beiroet zo ernstig zijn, dat zelfs onze overle ving op het spel staat". Arafat is gisteravond door de raad herkozen als voorzitter van het uitvoerend comité van de PLO. Arafat werd in zijn ambt bevestigd door een lang en warm applaus van de Palestijnse parlementa riërs. Burger gedood in Paramaribo PARAMARIBO (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is in Paramaribo een 48-jarige man op straat door militairen doodgeschoten omdat hij zich niet aan de avondklok hield. De man reed namelijk in beschonken toestand om 01.45 uur in zijn auto voorbij de Memre Boekoe kazerne en negeerde waarschuwings schoten. Daarna schoten de militairen gericht. Een mede- inzittende werd niet geraakt. Jasser Arafat: onder applaus herkozen. Vredesactivist veroordeeld in Sowjet-Unie MOSKOU (Reuter) - Wladimir Fleisjgakker, een lid van de onof ficiële vredesbeweging in de Sowjet-Unie, heeft twee weken gevangenisstraf gekregen we gens 'baliekluiverij', vertelde gis teren zijn vrouw. Maria Fleisjgakker deelde mee dat haar man was veroordeeld om dat hij door de gesloten deur van zijn flatwoning in Moskou een politieman zou hebben uitgefoe- terd. Fleisjgakker en zijn vrouw bei den ingenieur zijn oprichters van de "groep voor het vestigen van vertrouwen tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Sta ten", in de zomer van '82 ge vormd door intellectuelen in Moskou. Volgens mevrouw Fleisjgakker is de beschuldiging aan het adres van haar echtgenoot een verzin sel. Tijdens een verhoor maan dag op een politiebureau in Mos kou, zei ze, was haar huis door zocht. Sinds de oprichting van de groep zijn haar leden gewaarschuwd met hun werk op te houden en zijn zij van ambtelijke zijde ge hinderd. PARIJS (AFP) - Libië heeft ge dreigd Amerikaanse Awacs-ra- darvliegtuigen neer te schieten "op elk moment en zelfs in het Egyptische luchtruim". Dat heeft het officiële Libische pers bureau Jana gisteren gemeld. In een commentaar op de statione ring van deze vliegtuigen in Egypte, waarschuwt Jana de Egyptische autoriteiten dat zij de "volledige verantwoordelijkheid zullen dragen voor de aanwezig heid van deze toestellen nabij de grens met Libië". Volgens het persbureau hebben de VS aan Egypte en Soedan op grond van gegevens van de radarvliegtui gen een valse voorstelling van za ken gegeven door hen te laten geloven dat een gewapend con flict met Libië mogelijk is. Egyp te heeft overigens gezegd dat de Awacs-vliegtuigen alleen voor opleidingsdoeleinden zullen worden gebruikt. Het ministerie van defensie in Was hington verklaarde gisteren dat de vier Amerikaanse Awacs- vliegtuigen die vorige week naar Egypte werden gezonden, hun "oefeningen met de Egyptische strijdkrachten" hebben beëin digd en vermoedelijk binnen en kele dagen naar de Verenigde Staten zullen terugkeren. Volgens het ministerie is ook het Amerikaanse vliegdekschip Ni- mitz teruggekeerd naar zijn oude positie. De ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Jeane Kirkpatrick, heeft gisteren tegengesproken dat haar land provocerend militair zou zijn op getreden op de Middellandse Zee en zij beschuldigde Libië er van het streven naar vrede tot een aanfluiting te maken door leugenachtige klachten in te die nen tegen de Verenigde Staten. Kirkpatrick liet een brief aan de voorzitter van de veiligheids raad, circuleren toen de raad be gon aan een spoedzitting ter overweging van wat Libië heeft genoemd "de verslechterende si tuatie voor de Libische kust". "Woedend dat haar plannen voor illegaal, gewelddadig optreden in de wielen werden gereden, komt de regering van Libië nu naar de Veiligheidsraad met leu genachtige klachten tegen de Verenigde Staten", aldus de brief. Kirkpatrick beklaagde zich over "Libië's weerzinwekkende bui tenlandse politiek in Noordoost- Afrika". "Wij hebben deze confrontatie niet gewild", zei ze over de zitting van de raad, "maar we verwelkomen de kans die ons geboden wordt om onware en kwaadwillige be schuldigingen te weerleggen". MADRID Precies twee jaar na de mislukte staatsgreep van 23 fe bruari 1981 zijn vandaag zeven van de 33 verdachten die vorig jaar berecht werden door een mi litair tribunaal in Madrid, weer in vrijheid gesteld. Voor deze zes kapiteins van het Spaanse leger en de Guardia Civil en de enige burger die in het proces terecht stond, Garcia Carres, liep van nacht de straf van twee jaar af. Van de aanvankelijk 33 verdach ten zitten er nu nog 14 gevangen, onder wie de twee leiders van de mislukte coup, luitenant-gene raal Milans del Bosch en luite nant-kolonel van de Guardia Ci vil Tejero. Beiden zijn veroor deeld tot 30 jaar. Vorige week verstreek de termijn om in hoger beroep te gaan tegen de vonnissen van het militaire tribunaal. De algemene verwach ting is dat het burgerlijk proces in tweede instantie tegen de coup-plegers pas in april gehou den zal worden. Waarnemers achten het niet erg waarschyn- lijk dat het civiele hooggerechts hof, dat de rebelse militairen op nieuw moet berechten, de straf fen zal wijzigen. door Gerrit-Jan Hoek Groeperingen die sympathiek staan tegenover Tejero cs. zou den echter zelf sleutelen aan een politieke manoeuvre om te voor komen dat militairen als Milans del Bosch (vanwege zijn militaire carrière binnen het Spaanse le ger zeer gerespecteerd) de rest van hun leven in een militaire ge vangenis zouden moeten zuch ten. Die manoeuvre zou neerko men op een soort wisseltruc: de negen militairen van de Demo cratische Militaire Unie (UMD), onder Franco veroordeeld en uit het leger gestoten, zouden weer in de militaire gelederen opgeno men worden met als contrapres tatie een amnestie voor de mili tairen die betrokken waren bij de WASHINGTON (AFP) - India is begonnen plutonium voor mili taire doeleinden te verzamelen. Dit gebeurt in zo'n hoog tempo dat het land in staat moet wor den geacht tot een produktie van minstens twintig kernbommen per jaar als het zou besluiten een kernbewapeningsprogramma op touw te zetten. Dit meldde het Amerikaanse dagblad Washing ton Post. dat hiervoor deskundi ge bronnen in de Verenigde Sta ten en daarbuiten citeert Volgens het internationale bureau voor atoomenergie in Wenen (IAEA) begon India vorig jaar november met het op grote schaal produceren van pluto nium uit het afval van zijn kern centrales. Hiervoor is bij Bom bay een speciale fabnek neerge zet. India, zegt de Washington Post. is het eerste ontwikkelingsland dat een plutoniumvoorraad vormt. Sinds de verkiezingen van 28 okto ber jl. is het opmerkelijk rustig in de gelederen van het Spaanse le ger. Een kleine ultra-rechtse hap pening by de begrafenis van de vader van de veroordeelde luite nant-generaal Milans del Bosch twee weken geleden, vormde tot dusverre het enige uiterlijke ver toon van radicaal-rechtse secto ren. Volgens ingewijden zouden de militaire die weinig op heb ben met de democratie of met de socialistische regering, volledig uit het lood geslagen zyn door de massale aanhang en het grote aantal stemmen dat de socialis ten bij de verkiezingen wisten te behalen. Vandaar dat zij hun ac ties voorlopig zouden hebben opgeschort De algemene verwachting is echter dat de ultra-rechtse sectoren bin nen het leger weer de kop op zul len steken als het politieke kli maat of de economische situatie zal verslechteren. ADVERTENTIE WASHINGTON (DPA/AFP) - Na een tijd van zwakte en schuldcomplexen hebben de Verenigde Staten weer de lei dende rol in de westelijke we reld op zich genomen. Dit zei president Reagan giste ren in een rede voor het Ame rikaanse oud-strijdersle gioen, waarin hij halverwege zijn ambtstermijn de balans opmaakte van zyn buiten landse politiek en de Ameri kaanse positie in de wereld. "Wordt het geen tijd voor ons de onbetwijfelbare waarheid weer te onderstrepen dat Amerika de grootste vredes macht in de wereld blijft", zo zei Reagan. In vrijwel één adem laakte hij krachtig de bedoelingen die de Sowjet- Unie in Europa heeft. "De Russische diplomatie is er fundamenteel op gericht de band te verbreken die ons verbindt met onze NAVO- bondgenoten", zo zei de Amerikaanse president. Maar ook zei hij dat "produk- tieve betrekkingen" tussen beide supermogendheden mogelijk zouden zyn, als de Sowjet-Unie "terughouding zou betrachten, niet alleen in woorden, maar ook in da den". De Amerikaanse vredesrol blijkt uit meewerken aan het streven naar vrede voor zuidelijk Afrika en de VS droegen, volgens Reagan ook by tot de oplossing van de Falkland-crisis. De VS moedigen de ontwikke ling in de richting van demo cratisering in Zuid-Amerika en elders aan en "werken met allen samen, die een einde willen maken aan de brute Russische bezetting van Af ghanistan". Zy bepleiten beëindiging van de onder drukking in Polen cn betalen de hoogste bydragen aan hu manitaire en vluchtelingen- programma's en ook voor steun aan arme landen. J®) Arbowet is er. Een stuk "gereedschap" om veiliger. gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur een briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51. 2500 RR Den Haag. De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken. 1 1 Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid BUENOS AIRES (AFP/ANP) - In Argentinië zullen op 16 oktober algemene verkiezingen plaats hebben. Dit heeft de leider van de federale partij, Raul Alfonso Pavone, gisteren bekendge maakt. Dit zou de terugkeer van een burgerregering in het land betekenen. Volgens Pavone heeft hij dit be richt van president Bignonc zelf, die leiders van de conservatieve federale party heeft ontvangen. De militairen zyn van plan "vóór 31 december, zo mogelijk" de macht over te dragen aan bur gers, aldus Pavone. Vorige week werd in Buenos Aires bekend dat de militaire junta nieuwe beleidslijnen had uit gevaardigd voor de leiding van het land Volgens deze richtly- nen zouden tussen 30 oktober en 6 november verkiezingen plaats hebben en de macht worden overgedragen in februari 1984, aldus bronnen in de Argentynse hoofdstad vorige week. Prcsi dent Bignone had toegezegd de partijen te raadplegen alvorens een tydschema op te stellen voor de terugkeer naar de democratie en deze gesprekken zouden eind vonge week beginnen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9