'Opeet-regeling huis gaat door c DIGROS Superbelegger Rienk Kamer: wonderkind of "total-loss"? GROTE BAAL 2Qiau> Oppositie in Kamer tegen Hormoonpompje helpt vrouw zwanger worden Honderden mensen zijn geld kwijt 'Westerschelde-brug was een hersenschim' HAAL HET BIJ WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) De twee regeringsfracties CDA en WD en de kleine rechtse partijen steunen de kabinets voorstellen om bijstandtrekkers met een eigen huis tege moet te komen. De fracties, samen een kamermeerder heid, kunnen zich vinden in de nieuwe plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) hierover. AMSTERDAM (ANP) - De afge lopen drie jaar zijn twaalf vrou- wen in Nederland zwanger ge worden door een nieuwe toe dieningstechniek van hormo nen. Door middel van een aan het lichaam bevestigd pompje, dat automatisch de hormoon- stof in het lichaam spuit, wor den de eierstokken gestimu leerd. De eisprong, die tót dan toe achterwege bleef, kan door de toediening van de hormoon- stof wel gebeuren, wat uitein delijk kan leiden tot zwanger schap. Dr. J. Schoemaker, gynaecoloog in het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam, verklaarde dit gis- teren op een persbijeenkomst. De bijeenkomst ging vooraf aan het internationaal seminar over verloskunde en vrouwen ziekten, dat morgen en vrijdag in Amsterdam wordt gehou den. Tien procent van de echtparen in Nederland is ongewenst kin derloos. Bij ongeveer eenderde van die echtparen doen zich ovulatieproblemen voor: de voor zwangerschap nodige ei sprong bij de vrouw blijft uit Voor de meeste vrouwen bie den tabletten uitkomst. Ongeveer tien procent vindt ech ter geen baat bij tabletten. Tot nu toe kregen deze vrouwen hormooninjecties, die meestel wel het gewenste resultaat hebben, maar ook enkele onge wenste bijverschijnselen. Door de injectie groeien de eierstok ken sterk, wat zich uit in voort durende buikpijn, en vaak be valt de vrouw van meerlingen. De vrouw moet het pompje dag en nacht op het lichaam mee dragen, omdat de hormoonstof twaalf tot zestien keer per dag moet worden ingespoten. In de meeste gevallen raakten de vrouwen binnen drie maanden zwanger. De voordelen van het pompje bo ven injecties zijn volgens gy naecoloog Schoemaker dat de vrouw geen last meer heeft van buikpyn en dat er praktisch geen meerlingen worden gebo ren. Uit de 150 zwangerschap pen die wereldwijd met behulp van het pompje zijn ontstaan, is slechts één drieling geboren, aldus Schoemaker. De linkse oppositie verwerpt de plannen, omdat deze te weinig soelaas zouden bieden. Mevrouw Groenman (D'66) heeft inmid dels aangekondigd een debat in de Tweede Kamer te willen uit lokken. De staatssecretaris heeft het plan de nieuwe regeling in te voeren via een algemene maatre gel van bestuur, die niet door de Kamer behoeft te worden goed gekeurd. Het kabinet heeft voorgesteld de mensen met een eigen huis die in de bijstand terechtkomen, een grotere vermogensvrijstelling te geven. In plaats van de algemene "vrijstelling van ruim f 15.000, zou de eigen-huisbezitter een 'vrij' bedrag van f 30.000 moeten krijgen. Tot maximaal f 75.000 zou de helft van het eigen vermo gen vrijgesteld moeten worden. De regels van de bijstandswet schrijven voor dat ontvangers eerst het grootste deel van het ei gen vermogen moeten 'opeten' voordat zij de bijstand ontvan gen. Voor bezitters van een eigen huis betekent dit dat de gemeen te hun een krediethypotheek verleent over de waarde van het huis. Pas als deze tot het voorge schreven niveau gedaald is, ont vangen de betrokkenen een bij standuitkering. Geen rente De wijzigingen die staatssecretaris De Graaf heeft voorgesteld, hou den nu in dat eigen-huisbezitters bijstand ontvangen zodra de grens van f 75.000 bereikt is. Dan gaat de nieuwe regeling werken. Op verzoek van de Ka mer heeft De Graaf al afgezien van het berekenen van rente over de via de bijstand uitgekeer de bedragen. Pas als de betrok kene gaat werken, betaalt hij ren te (momenteel 8 procent) over de geleende bedragen. Staatssecretaris De Graaf heeft be rekend dat jaarlijks zo'n 16.000 mensen aanspraak zullen maken Vogels bedreigd met uitsterven DEN HAAG (ANP) - De Noordzee is en wordt zo ernstig verontrei nigd door de vele schepen die de route langs de kust bevaren, dat er op den duur één of meer vo gelsoorten door zullen uitster ven. De omvang van de vogel sterfte begint al catastrofaal te worden. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels is daar zo bevreesd voor dat ze morgen een gesprek met minister Braks (landbouw) heeft over deze zaak. Ook zullen 's middags asielhou ders honderden vogels, die het slachtoffer werden van de zee vervuiling, bij het ministerie op de stoep leggen. In december, januari en februari zijn vele duizenden olieslachtof fers onder de vogels op de kust aangespoeld. WEERRAPPORTEN f E gisterer Amsterdam onbewolkt 3 -4 0 De Bilt onbewolkt 2 -4 0 Deelen onbewolkt 2 -5 0 Eelde onbewolkt 1 -6 0 Eindhoven onbewolkt 2 -4 0 Den Helder onbewolkt 1 -4 0 Rotterdam onbewolkt 2 -4 0 Twente onbewolkt 1 -6 0 Vlissingen onbewolkt 3 -3 0 Zuid Limburg onbewolkt 0 -5 0 Aberdeen licht bew. 4 0 0 Athene zwaar bew. 14 4 05 Barcelona motregen 12 4 02 Berlijn onbewolkt 1 -4 0 Bordeaux 13 7 1 Brussel onbewolkt 2 -5 0 Frankfort onbewolkt 1 -9 0 Genève geheel bew. 1 -5 0 Helsinki licht bew. -2 -6 01 Innsbruck onbewolkt -1 -13 0 Klagenfurt onbewolkt 0 0 Kopenhagen onbewolkt 5 -4 0 Lissabon geheel bew. 14 2 Locarno geheel bew. 3 1 0 Londen onbewolkt 5 -4 0 Luxemburg onbewolkt 0 -8 0 Madrid 14 8 02 Malaga geheel bew. 17 11" 0 Mallorca zwaar bew. 16 7 0 Malta half bew. 17 0 iMünchen onbewolkt -4 -17 0 'Nice zwaar bew. 13 8 0 Oslo licht bew. 3 -12 0 jParijs onbewolkt 5 -4 0 licht bew. 13 0 0 (Split onbewolkt 5 -3 0 (Stockholm onbewolkt 5 -7 0 zwaar bew. -3 -13 01 onbewolkt 1 -11 Istanbul 7 0 8 Las Palmas onbewolkt 16 «Beiroet licht bew. 15 7 0 Tel-Aviv onbewolkt 14 0 7 1 Tums licht bew. 15 5 0 op de nieuwe regeling, die met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari 1983 moet worden inge voerd. De kosten worden ge schat op f 58 miljoen voor dit jaar tot f 344 miljoen in 1990. Dekking voor deze bedragen wordt gevonden door alle wwv'ers sociale premies te laten betalen. "Te mager" Tijdens een commissievergadering in de Tweede Kamer bleek giste ren dat de oppositie de regeling als 'te mager' verwerpt. Daar door krijgt de bijstandstrekker geen mogelijkheid een nieuw be gin te maken. PvdA, D'66, CPN en PSP willen dan ook komen tot een hogere vrijstelling. Ver der willen deze partijen de rege ling financieren door een verho ging van de vermogensbelasting en beperking van de hypotheek- rente-aftrek, zodat de bewoners van een duurder eigen huis op deze wijze solidair zijn met de bijstandstrekkers. De Graaf wees deze voorstellen af, omdat de kosten van de regeling via de begroting van sociale za ken opgebracht moeten worden. Ook vindt hij dat de uitkeringen aan WWV'ers geharmoniseerd moeten worden met de lonen en de overige uitkeringen. Hij wees er overigens met nadruk op dat ontvangers van een minimum- WWV-uitkering niet aangepakt worden, omdat de netto-netto koppeling van minimumloon en minimumuitkering een verla ging verhindert. Oordeel "Boezemvriend" gelaakt DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (cultuur) zal de Nederlandse Filmkeuring op de vingers tikken over haar beoordeling van de film "De Boezemvriend". Die opmerkingen hadden niets te maken met de eventuele schadelijkheid van de film voor de toegelaten leeftijdscate gorie en waren dus overbodig, aldus de minister in antwoord op WD- kamervragen. In het keuringsrapport over de voor alle leeftijden toegankelijke film merkte de Filmkeuring onder meer op, dat de rol van de vrouw (ge speeld door zangeres/actrice Vanessa) negatief was, omdat die vrouw in de film alleen als lustobject functioneert. UTRECHT - „Als je met geld van anderen werkt, moetje voorzich tig zijn. Ik heb nooit dat wroe- gende gevoel van: ik heb iemand belazerd. Hooguit een kapitalist. Nou en dan geldt: de een heeft goed gespeculeerd, de ander niet. Zo zit dat". De man die op 26 mei 1978 deze woorden in Pa norama sprak, zit sinds twee da gen achter slot en grendel. En niet omdat hij een kapitalist be lazerd heeft. Integendeel. De Amsterdamse officier van justi tie die hem liet opsluiten, heeft het ernstige vermoeden dat deze „internationale beleggingsex pert" vele honderden kleine be leggers van hun, in totaal in de miljoenen lopende, laatste spaar centjes heeft beroofd. Rienk H. Kamer. Negenendertig jaar oud. Geboren in een Rotter- door Rian van Kuppenveld damse volkswijk. Opleiding: drie jaar HBS. Geschat vermogen nu: een half miljard. Verblijfplaats nu: het hoofdbureau van politie in Amsterdam. Een wonderkind of een total-loss? Rienk Kamer ontkent tot op heden alle beschuldigingen die tegen hem worden ingebracht. En die liegen er niet om: oplichting, ver duistering en valsheid in ge schrifte op grote schaal. Het draait allemaal om beleggingen in de Verenigde Staten. Beleg gingen in onroerend goed-pro- jecten. Gigantisch succes In 1976 richtte Kamer samen met de Amerikaan Bernhard Whit ney (advocaat, accountant, inter nationaal belastingexpert) het American Land Program op. Het doel was beleggers in Nederland, België en West-Duitsland te vin den voor de aankoop van onroe rend goed in de Verenigde Sta ten. In advertenties probeerde Kamer de kleine beleggers te trekken met teksten als: „Men koopt grond in Amerika en fi nanciert die met een hoge hypo theek. De rente die elk jaar op die hypotheek moet worden be taald, wordt eveneens geleend. Na verloop van tijd wordt de grond verkocht. Als 'de waardes tijging in die jaren even groot is geweest als de hypotheekrente is er in feite niets gebeurd. Behalve dan voor de Nederlandse fiscus. In Nederland zijn de hypotheek rente en de kosten van het afslui ten van een hypotheek aftrek baar voor de belasting. Boven dien hoeft geen belasting te wor den betaald op vermogenswinst, het verschil tussen aan- en ver koopprijs van de grond". De onderneming werd een gigan tisch succes. In 1977 haalde de American Land Program een omzet van 2,5 miljoen gulden, in 1978 was die omzet zelfs geste gen tot 1 miljard gulden. De meeste beleggers hadden geld in het ALP gestoken op grond van Kamer's kreet „10.000 gulden contante inleg tegen 30.000 gul den aftrekposten". Een „super aftrek" dus. Al in 1977 trachtte de toenmalige minister van fi nanciën, Duisenberg, de beleg gers duidelijk te maken dat deze vlieger niet zou opgaan. In een brief liet hij onomwonden weten dat de inspecteurs van de directe belastingen de super-aftrek niet zouden accepteren. Kamer rea geert weer met lawaaiige adver tenties, waarin hij de uitleg van de minister bestrijd. Niet geaccepteerd Voorlopig kreeg Kamer nog het voordeel van de twijfel: de beleg gers bleven toestromen. Mensen staken vaak al hun spaargeld in het American Land Program en wachtten vol spanning op de centen van de belasting. Die niet kwamen. De aftrek werd niet geaccepteerd. Bovendien maak te in 1979 een wetsontwerp van staatssecretaris van financiën, Nooteboom, de super-aftrek met terugwerkende kracht onmoge lijk. Over 1977 en 1978 ingedien de super-aftrekken liggen op dit moment ter beoordeling onder de rechter, wiens uitspraak hog wel een tijd op zich zal laten wachten. Inmiddels, we schrijven 1979, was er ook grote onduidelijkheid ont staan over de waarde van de grond waar men zijn geld in had gestoken. Er circuleerden allerlei geruchten dat de brochures van het ALP over beleggingsobjec ten onjuist waren en dat het alle maal mooier werd voorgesteld dan het in werkelijkheid was. Zo zou bijvoorbeeld grond die Ne derlandse beleggers in het bij Los Angeles gelegen Antilope Valley hadden aangekocht, vol strekt waardeloos zijn. In plaats van bouwgrond zou men een stuk woestijngrond hebben aan gekocht, die op grond van plaat selijke beschikkingen niet eens bebouwd zou mogen worden. Al snel bleek, toen kopers ter plaat se een kijkje gingen nemen, dat Prachtige aanbieding Op berichten over de waardeloze grond reageerde Kamer in een advertentie als volgt: „Enerzijds is dit om reden van financiering en fiscaliteit al niet mogelijk, an derzijds gaat het bij de bewering om grond (in Antilope Valley bij Los Angeles) die toch al is uitver kocht". Kamer had in dezelfde advertentie weer een prachtige aanbieding: landbouwgrond, wheatland, in de staten Utah en Idaoh. Kamer beloofde belastin gaftrek, een winst van minimaal 5,8 procent per jaar, plus een waardestijging van de grond van 12 procent per jaar. In de toe komst zouden er huizen op ge bouwd kunnen worden. Nou, dat bleek anders uit te pak ken. Een van de mensen die on getwijfeld als getuige door justi tie zullen worden gehoord is de Hagenaar P. Geerling. Hij kocht een stuk Wheatland. Maar omdat er alsmaar geen accountants verklaringen of jaarlijkse verant woordingen kwamen, kocht hij een retourtje VS. Ter plekke ont dekte hij dat het land al lange tijd voorwerp was van grondspecula- tie. Waaraan ook Kamer en zijn kompaan Whitney driftig meede den. Een bepaald stuk land werd door het tweetal gekocht voor een kleine honderdduizend gul den. Aan beleggers werd hetzelf de stuk verkocht voor een slordi ge tweehonderddertig duizend gulden. Bovendien bleek er door de beleggers land te zijn gekocht wat maar voor een bepaald ge deelte daadwerkelijk van hen was, en waarop allerlei beper kende voorschriften stonden ten aanzien van bouw etc. "Gevoelsmatig" Reden voor de eerste onrust was het uitblijven van rapporten. Waar Kamer een duidelijke me ning over heeft: „Van de hon derd beleggers kunnen er 99 een belegging (obligatie, aandeel, on roerend goed etc.) niet vakkun dig beoordelen. Zij beslissen ge voelsmatig aan de hand van en kele uiterlijke tekens. Opdringen van veel documenten heeft hoog stens het effect dat de belegger in spe onder de indruk raakt van de hoeveelheid paperassen en juist daardoor tekent". Eind 1982 begon het justitiële net zich rond Kamer te sluiten. Eerst stond in oktober de Amerikaan se Federale Inlichtingendienst FBI op de stoep. Aanleiding was de klacht van een Amerikaan AMSTERDAM (ANP) - Om de verhoging van college- en school geld te kunnen betalen hadden en kele studenten gisteren een ludieke overval op twee Amsterdamse ban ken beraamd. De speelse actie bracht de Amsterdamse politie een beetje in verwarring, die bij het ge bouw van de Amro-bank een tien tal agenten posteerde. Maar de Hermandad hoefde niet in te grij pen: de overval liep goed af. DEN HAAG (GPD) - De provincie Zeeland heeft in de afgelopen dertig jaar niets anders gedaan dan een hersenschim najagen bij haar pogingen om de Vaste Oe ververbinding Westerschelde (VOW) gerealiseerd te krijgen. De opeenvolgende kabinetten hebben dit brug-tunnelproject, dat begin januari definitief door de ministers Smit-Kroes en Ru- ding werd getorpedeerd, nooit echt gewild. Zo ziet in grote lijnen de belang rijkste conclusie eruit van een groep onderzoekers, verbonden aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, die de gang van zaken rond de VOW hebben be studeerd. Hun rapport verschijnt in de loop van dit jaar, maar de groep Nij- megenaren heeft de voornaam ste conclusie alvast gepubli ceerd, aansluitend op de politie ke actualiteit in Den Haag. Daar zouden de kamercommissies voor verkeer en waterstaat en voor financiën vandaag met de ministers Smit en Ruding over, deze zaak overleggen. Een van de meest opvallende con stateringen van de onderzoekers is dat de oeververbinding tijdens het kabinet-Den Uyl bijna tot een ministerscrisis heeft geleid. De standpunten van de ministers Westerterp (verkeer en water staat), een van de weinige voor standers van het project, en Dui senberg van financien lagen zo ver uit elkaar en „de zaak liep zo hoog op, dat diegene die zijn zin niet zou krijgen weg zou gaan' aldus de onderzoekers. Slechts door het nemen van een besluit voortdurend weg te schuiven, kon het kabinet-Den Uyl een ministerscrisis over de oeververbinding voorkomen. Te gelijk kon het de dreiging weg nemen dat een van de bewinds lieden z'n politieke nek zou bre ken over een op het landelijk vlak gezien toch marginaal pro ject als dat van de oeververbin ding. Het principe-besluit om de VOW wel aan te leggen, genomen door het kabinet-Van Agt-Wiegel, moet volgens de groep onderzoe kers gezien worden als een reac tie van het CDA op de gang van zaken tijdens het kabinet-Den Uyl. Alles waar de PvdA tegen was moest, zo verklaren de Nij meegse onderzoekers de hou ding van het CDA, nu wel door gaan. Speelman is nog geheugen kwijt LEEUWARDEN (GPD) - De bloe- menhandelaar J. Speelman uit het Friese Itens, die ontvoerd zou zijn geweest, wordt nog steeds verpleegd in een zieken huis. De politie is ervan over tuigd dat de man aan geheugen verlies lijdt. Tot nu toe hebben zich in deze kwestie geen aantoonbare straf bare feiten voorgedaan. ADVERTENTIE over het ontbreken van accoun tantsrapporten. De schuld daar van lag bij Whitney, zei Kamer, die weliswaar „geniaal" was, maar „een hekel had aan papier werk". En Kamer brak met Whit ney. Op 31 december legde justi tie beslag op de rekening van de Murray First Financial Europe BV, een mede door Kamer opge richte onderneming waarop de beleggers van American Land Program hun geld moesten stor ten. Een miljoen gulden stond er op de rekening toen justitie be sloot in te grijpen, uit angst dat het geld er afgehaald zou worden en er een sterk vermoeden van zwendel was. Kamer probeerde per brief de angst van zijn beleg gers dat zij hun geld kwijt zou den raken te sussen. "Crisis-concept" Inmiddels bestond ALP formeel al niet meer. In een advertentie op 24 september kondigde hij aan met een groot „crisis-concept" te beginnen, waarvan niet duidelijk werd wat dat eigenlijk moest in houden. Wel werd duidelijk dat het hele handeltje van Kamer voortaan onder een dak zou ko men: Kamer Investments BV. Alles waar Rienk Kamer een hand in had, zou onder die ene naam aangeboden worden. En dat zijn zo'n 150 zaakjes. Kamer vertelde ooit trots dat er als gevolg van een aantal artikelen van zijn hand over „witte-boor- den-misdaad" in de gevangenis van Munchen zo'n 25 man zuch ten. Nu wordt hij zelf verdacht van valsheid in geschrifte. Hij zou een brief van het ministerie van financiën zodanig bewerkt hebben, dat het leek of ALP-be- leggers extra voordelen zouden genieten, terwijl dat niet het ge val was. Het begon allemaal in een volks wijk van Rotterdam. Op 16-jarige leeftijd besloot Rienk H. Kamer journalist te worden, kocht een blocnote en werkte tot 1974 in de journalistiek, onder andere bij de Duitse bladen Der Spiegel en Kapital, een financieel-econo- misch magazine. In 1974 besloot hij dat hij nu inmiddels zoveel over beleggingen had geschre ven, dat hij zelf maar eens op die markt moest gaan opereren. In nog geen acht jaar tijd vergaarde hij een vermogen van een half miljard. Hij bewoont een kapita le villa in Brussel, al even kapi taal is zijn kantoor, de villa Zon newende in het Brabantse Moer gestel. Daar kwam justitie hem maandagmiddag halen. HET INKOOP-VOORDEEL IS VOOR U! (Oat/s nog geen 5cf.ph!o Koop een bon in onze Multimarkt. Afhalen uitsluitend op zaterdag 5 maart. Haast u, zolang de voorraad strekt, deze prijs komt nooit meer!). Niet voor handelaren. Max. 2 bonnen per klant op vertoon van uw kassabon. KATWIJK aan ZEE: Visstrijkad* 2 SASSENHEIM: Hoofdstraat 284 NOORDWIJK: Karkstraat 20 OUDE WETERING: MaarkraukO* LEIDEN: Langagracht 3 LEIDERDORP Winkelhof 70 WASSENAAR Starrenburglaan 47

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7