Comité: 'Schaf sollicitatieplicht voor ouderen af' Steeds DeSmulpot: nu ook open op zondagmiddag! Ook sociale dienst wil beleid herzien PvdA: aparte emancipatiecommissie onnodig Vrouwelijke ambtenaren krijgen vrij op 8 maart Vier auto's opengebroken Gansje aan Maresingel tet0VLi& fiesf£g^«17-00 D"S 70 0° U"r' m 'Laat opleiden eerstegraads leraren aan universiteit' Sen viet fce/onij S veefd WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 u LX.EIDEN - Gewapend met bijna duizend handtekeningen van werklozen heeft het Leids Werklozen Comité gisteren zijn eisen overhandigd aan directeur Scheepbouwer van de sociale dienst. Deze eisen omvatten de afschaffing van sollicitatieplicht voor oudere werklozen en mensen die in hun beroep toch geen baan kunnen vinden; een duidelijke uitleg over wanneer strafkorting wordt toegepast bij 'te weinig solliciteren'; het sollici- <- tatiebriefje eenmaal per maand in plaats van eens in de week inleveren. Directeur Scheepbouwer van de sociale dienst neemt de handtekeningenin ontvangst. 'Volgens het comité betekent de t. sollicitatieplicht voor de meeste werklozen namelijk 'de wereld op zijn kop'. De werkloze moet n regelmatig bewijzen dat hij vol- l(j doende heeft gesolliciteerd, ter wijl de overheid diezelfde werk- (r. loze eenvoudig geen baan te bie- e den heeft. Hoe vaker mensen n zonder succes solliciteren, hoe minder ze gemotiveerd worden. Herhaalde afwijzingen doen het 1 zelfvertrouwen nu eenmaal geen j3 goed. Toch zou het nog regelma tig voorkomen dat de sociale e| dienst onheuse eisen aan werklo- :k zen stelt. Ie weken komt de dienst name lijk met een nota waarin onder meer de sollicitatieplicht aan de orde komt. Scheepbouwer: "Wij worden in de praktijk vaak met deze problemen geconfronteerd en denken over veel dingen het zelfde als het comité. Veel maat regelen passen nu eenmaal niet meer in deze tijd met bijna 700.000 werklozen. We houden er ook al rekening mee dat het voor iemand die al een jaar werkloos is, erg moeilijk is om te blijven solliciteren. Ook willen we inder daad met pudere mensen reke ning houden". Het comité had eigenlijk op geen Wat de strafkortingen betreft- ook beter tijdstip bij de sociale dienst de GSD is van mening dat 'waar kunnen aankloppen. Over enke- geen kans is op een baan ook geen strafkorting voor te weinig solliciteren kan worden gege ven'. "We hebben alle begrip voor de demotivatie van mensen om te solliciteren. Een sanctie moet echter wel worden toege past wanneer iemand duidelijk een baan had kunnen krijgen. Zo'n strafkorting moet trouwens altijd eerst met de werkloze zelf worden overlegd". Vakbonden In de nota van de sociale dienst, die binnen korte tijd de gemeen teraad moet passeren, wordt meer ruimte gegeven om de si tuatie van iedere werkloze indi vidueel te beoordelen. Wel wor den er een aantal randvoorwaar den in aangegeven. Kleine, lid van de directie van de GSD: "Ei genlijk staan we als sociale dienst met onze rug tegen de muur. We moeten de wettelijke regelingen uitvoeren. We kun nen alleen proberen de marges in die wetgeving optimaal te benut ten". Volgens Kleine zouden de werklozen meer druk moeten uitoefenen op de vakbonden: "Die spelen een veel te onderge schikte rol. Juist zij kunnen poli tieke druk uitoefenen om de si tuatie van werklozen te verbete ren". Een van de plannen van de sociale dienst is de achtergronden bij een ontslag zorgvuldiger te gaan toetsen. Zijn de redenen van een werkgever om iemand te ont slaan wel helemaal gegrond? Bo vendien wil de Leidse dienst on derzoeken wat nu precies het be staansminimum is. Bij het geven van strafkortingen is dat zeer be langrijk. In het algemeen wordt er namelijk nog vanuit gegaan dat het minimum nog tien pro cent ruimte biedt. In deze tijd, waarin alles duurder wordt en de voorzieningen minder moeten, kan dat op zijn minst betwijfeld worden. Over de laatste eis van het comité, de kaarten nog maar eens per maand inleveren, kon de sociale dienst duidelijk zijn. "We zijn be zig de wekelijkse betaling te wij zigen in een maandelijkse. Het inleveren van de kaarten moet daaraan synchroon lopen. We verwachten dat we in de loop van het volgend jaar kunnen om schakelen". "Beledigd" Overigens heeft ook de Werkgroep Afschaffing Sollicitatieplicht 3h inLEIDEN De PvdA vindt het niet nodig dat er een aparte commis- *d sie komt voor emancipatiezaken. 10l Een meerderheid van de fractie sprak zich gisteravond uit tegen 33 een voorstel daartoe van fractie- ou voorzitter Van der Molen. /an der Molen omschreef haar m' voorstel als een compromis: voor de duur van twee jaar zou een aparte raadscommissie voor d« emancipatiezaken worden inge- ar steld. Het bestaansrecht van zo'n commissie zou in die twee jaar al ini dan niet blijken. Het compromis zat hem vooral in de tijdelijkheid. Eerder bleek de PvdA-fractie verdeeld over de wenselijkheid van een emanci patiecommissie. Enerzijds waren er voorstanders van een commis sie op basis van artikel 61 van de gemeentewet, waarin alleen vrouwen zouden zijn vertegen woordigd. Anderzijds waren er tegenstanders van een aparte commissie, waar onder wethouder Peters van emancipatiezaken. Het algemene beleid op het gebied van emanci patie zou thuis blijven horen in de commissie onderwijs en sa menlevingsopbouw en verder zou in elke vakcommissie het emancipatie-aspect meegeno men moeten worden in de afwe ging bij de besluitvorming. Ge coördineerd integraal beleid, zo als dat heet. Tot nu toe functioneerde de Werk groep Emancipatie Leiden (WEL). De werkgroep bereidde de tweedelige emancipatienota voor. Het voortbestaan van de WEL en de wijze waarop, vorm de de aanleiding van de discus- De PvdA-fractie verwierp gister avond met zes tegen zeven stem men het voorstel om een aparte raadscommissie emancipatieza ken in te stellen. Een idee van raadslid Eikerbout om een ad viesorgaan in het leven te roepen werd van tafel geveegd. Van Dongen: "We weten hoe de PvdA met adviesraden pleegt om te gaan". (WASP) een manifest opgesteld voor de afschaffing van de solli citatieplicht. Ook daar is demoti vatie van de werkloze de achter liggende gedachte. 'Uitkerings trekkers hebben in het algemeen liever een baan. Solliciteren doen ze toch wel. En voor men sen die zich nuttig willen maken in vrijwilligerswerk is een sollici tatieplicht een slechte zaak'. De WASP zoekt by allerlei instel lingen steun voor haar doelstel lingen. De sociale dienst toonde zich gisteren echter tegen alge hele afschaffing van de sollicita tieplicht. "Je kunt niet tegen alle mensen zeggen, U hoeft met meer te solliciteren want dat heeft toch geen zin. Veel, ook ou dere. mensen zouden zich bele digd voelen. Ze voelen zich pri ma, staan midden in het leven, en willen graag weer aan de slag". Auto's in brand LEIDEN - Twee auto's zyn giste ren in de brand gevlogen. By een auto van rijschool Peters kon worden voorkomen dat hij ge heel uitbrandde. De oorzaak was hier mogelijk een defect aan de gasinstallatie. Een andere personenauto begon gisteravond op de Haagsche Schouwweg onder het rijden bij de motor spontaan te branden De brandweer kon niet voorko men dat deze wagen in vlammen opging. Ook hier heeft men de precieze oorzaak niet kunnen achterhalen. De politie houdt het op kortsluiting. LEIDEN Vrouwelijk personeel van de gemeente Leiden krijgt op dinsdag 8 maart desgewenst vryaf. De vrouwen worden zo in de gelegenheid gesteld om deel te nemen aan de activiteiten rond de Internationale Vrouwen dag Op een internationale vrouwen conferentie in Kopenhagen in het jaar 1910 werd acht maart uit geroepen tot internationale vrou wendag. als symbool voor de stryd van vrouwen. Die datum was met toevallig geko zen. Op 8 maart 1857 demon streerden New Yorkse textielar- beidsters tegen de 12-unge werk dag. Op 8 maart 1908 kwamen ar beidsters uit de kleding- en tex tielindustrie in diezelfde stad massaal in verzet tegen de slech te werkomstandigheden Dit jaar wordt de intenationale vrouwendag m Leiden gevierd onder het motto vrouw en crisis, 's Morgens zyn er onder meer ac tiviteiten in het Leidse Volks huis, 's middags worden er op di verse plaatsen in de stad acties gevoerd en 's avonds is er een feestelijke afsluiting in het Vrou wenhuis. PvdA-raadslid Toos Fallaux stelde gisteravond in haar fractie het vry geven op 8 maart aan de or de. Dit initiatief werd door de grootst mogelyke meerderheid van de fractie ondersteund, waaronder de vier PvdA-wet- houders. Wethouder Tcsselaar merkte op: "We geven het perso neel toch ook vrij om te gaan vol leyballen". Zyn collega Waal zei dat een overtuigend argument te vinden. LEIDEN - Vier geparkeerde auto's by het zwembad 'De Zijl' zyn gis teravond tussen acht en negen uur opengebroken en doorzocht. Via het inslaan van zyruitjes is men binnengekomen Er werd alleen een verrekijker meegeno men. El DEN - Moeder gans besnuffelt klein gansje, een tafereel dat zich vanmorgen aan de rand van de Maresingel liet fotograferen. De pasgeboren watervogel is er vroeg bij, in de regel worden gan zen een paar maanden later ge- beid naar de Dieren hulpdienst. Bij de kinderboerderij Merenwijk denkt men echter dat het gansje lop pt aac il k Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland is nu ook open op zondagmiddag. Vanaf 1 uur. Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Keus uit 25 voor treffelijke gerechten en twee kindermenu's. Alléén deze maand: Hongaarse Goulash met fijne uitjes en verse paprika, zacht gekruid. Per flinke portie in aardewerk potje f8.50 incl. rijst of noedels. k» '°enfre5tdn%u^ van l°' het koude weer wel zal door staan. Beschutting is te vinden in de struiken en bovendien wordt het binnenkort beter weer. Gevaarlijker dan de koude lijkt echter het autoverkeer aan de singels. Onlangs sprak een bewo ner van de Rijnsburgersingel zijn bezorgdheid uit over het lot van de ganzen. Er staat aan dat gedeelte van de singel geen hek, zodat de beesten gemakkelijk de weg op hobbelen. Moeder gans moet dus maar een oogje in het zeil houden. En automobilisten het rustig aan doen. LEIDEN De interfacultaire vak groep lerarenopleiding van de Leidse universiteit vindt dat de opleiding van eerstegraads lera ren by het wetenschappelijk on derwijs thuis hoort. De nieuwe lerarenopleidingen hebben tot nog toe niet aangetoond, dat zij betere leraren opleiden dan de universiteiten. De vakgroep zegt dit in een com mentaar op de nota-Beiaard waarin samenhang wordt ge bracht in vier ingrijpende opera ties voor het wetenschappelijk onderwijs. Daarin worden argu menten aangevoerd om de uit eindelijke verantwoordelijkheid voor de eerstegraads leraren-op leidingen bij de nieuwe instellin gen te leggen, die bij de oplei ding met de universiteiten moe ten samenwerken. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Normaal-pop (1) U moet niet raar opkijken wan neer binnenkort iemand aan uw platen- of boekenwinkelier om "een drie-en-dertig-eender- de, vijf-en-veertig" vraagt. Die iemand hoeft namelijk hele maal niet cijfermatig gestoord te zijn, maar wil gewoon het nieuwe blad van de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten (LVP) kopen. Een naam die dus verwijst naar de toe rentallen van de gemiddelde draaitafel en de redactie voor grote problemen stelt omdat 'de eenderde' niet op het toet stenbord van een typemachine voorkomt... Het eerste nummer van dit 'Leids muziek tijdschrift' rolde vorige week bij de Stag-druk kerij in een oplage van vijfhon derd exemplaren van de per sen. Het 'colofon' maakt duide lijk dat een zeer kleine groep vrijwilligers het blad draaien de zal proberen te houden. LVP-bestuurder Frits Bruins coördineert zowel de redactio nele bijdragen als de commer ciële kant (advertenties en ver spreiding) van deze riskante onderneming. Tot de zomer maanden is Bruins verzekerd van een maandelijke adverten tie-opbrengst van ongeveer ze venhonderd gulden. Tegen de zomer zal worden bekeken of het financieel verantwoord is het blad voort te zetten. De redactionele bijdragen ko men van een driemansredac tie, die bestaat uit LVP-er Ro bert Koster, Geert Kistemaker (voormalig poprecensent van De Volkskrant) en Wim Koe voet (poprecensent van het de ze krant), en van een tweetal medewerkers. De fotografie wordt verzorgd door Wim Lamboo en Fred Rohde terwijl Bert van der Steeg 'Drie-en- dertig-eenderde, vijf-en-veer- tig' een vorm geeft. Normaal-pop (2) Het eerste nummer van dit maandblad ziet er op het eerste gezicht goed uit maar inhoude lijk zal er, afgezien van de tal rijke type- en taalfouten, nog heel wat moeten veranderen voordat er van de ambitieuze aanpak die in het 'redactioneel' wordt geopperd daadwerkelijk iets terecht komt. LVP-bestuurder en coordinator van het "Leids muziek tijdschrift'' Fnts Bruinssmalle basis voor riskante onderneming. <p#to. Verder wil het nieuwe maand blad zich voorlopig duidelyk als een Leids muziektijdschrift manifesteren. Immers, het blad is ontstaan uit onvrede over het volgens Fnts Bruins "vunzige LVP-clubblad" en moet voorlopig nog als vereru- gmgsorgaan dienen. Maar aan het eerste nummer van 'dne- en-dertig etc.' is nauwelyks iets Leids te ontdekken. Be schouwende verhalen over popmuziek in Praag, de Japan se en Duitse popgolven en de belabberde Nederlandse pop journalistiek zyn best aardig, maar hebben bitter weinig met het wel en wee van de Leidse 'popscenc' te maken. Er zit zeker muziek in het luxe LVP-clubblad dat (in elk ge val) in het Leids Vrijetijdscen trum, de cafés Sc ara bee WW en Meneer Jansen, de platen- Die ambitieuze aanpak komt er op neer dat de redacteuren van 'drie-en-dertig etc.' "normaal" over popmuziek willen berich ten Wat normaal is, zal nog moeten blijken, maar abnor maal is volgens Geert Kistema ker in elk geval de manier waarop gevestigde muziekbla den als 'Oor' over popmuziek berichten: "De interviewer komt bij die bladen op de eer ste plaats, de popheid op de tweede plaats en pas ergens op de derde plaats de consument. Dat kan volgens ons dus niet Bovendien wordt popartiesten vaak ten onrechte ontzettend veel artisticiteit toegedicht ter wijl de praktijk op dit moment is dat de poptrends elkaar in hoog tempo opvolgen. Die mu ziekbladen zijn vaak nog niet gedrukt of de zojuist gesigna leerde en opgehemelde trend is al weer voorbij". zaak Plato, de cassettezaak CAC en boekhandel Manifest verkrijgbaar is. De prys van 2 gulden 75 vinden de pioniers achter het blad alleszins accep tabel. Of zoals Geert Kistema ker het uitdrukt: "Wat is nou 2.75? Daar koop je nog niet eens twee pilsjes voor en met dit blad doe je aanmerkelijk langer". J.V. Bubbel Hoe veilig ben je in een bubbel bad? Niet veilig, zo blykt uit een onderzoek van het Ryksin- stituut voor Volksgezondheid (RIV) dat onlangs werd gepu bliceerd. Acht werden er on derzocht en acht bleken te wei nig chloor te bevatten Op die manier wordt te weinig gedes infecteeerd. terwyl jij vrolyk ligt te bubbelen De bubbelaars in Leiden hebben echter niets te vrezen, zo roe pen Holiday Inn en Sauna 5 mei in koor. Vroeger waren er wel eens problemen, meldt Ho bday-man Worms, maar met een nieuw filter en een iets la gere temperatuur ("moet ik u bekennen") hebben infecties volgens hem geen kans meer. "Bovendien is er by ons dage lijks een eigen controle en wordt er maandelijks door een laboratorium gecontroleerd". Sauna 5 mei is zelf doelwit van een nieuw, groter onderzoek van het RIV naar bubbelba den. Resultaten van dat onder zoek worden overigens pas aan het eind van dit jaar verwacht Sauna-eigenaar Vu is er wel gerust op "We werken elke dag aan verbetering van de kwaliteit. Ontwikkelingen daarin volgen zich snel op" Vu u een goed rapport ook wel een beetje aan zyn stand ver plicht. want hij zit in het be stuur van de Nederlandse Sau na veremgmg Hy vertelt dat er in het buiten land bepaalde nonnen zijn die eigenlyk ook in Nederland ge hanteerd zouden moeten wor den. "Want er is inderdaad een soort wildgroei in de whirl pools" Hy wyst er nog even op dat sommige baden zich trots als chloorvry presenteren, maar chloor is als desinfcctie- middel nog altyd "bitter no dig". Daar dus niet whirlcn of bubbelen. BJ.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3