Omwonenden kraken plan kantorenbouw op Nieuw-Voordorp [Le/c/se agenda -c Leiderdorpse werklozen en masse op informatiemiddag Ideële organisaties krijgen geen geld voor koop winkel Te lage vangrail oorzaak busongeluk" Voorschotense Krimwijk dient bezwaarschrift in Ijsbaan Leiderdorp open Auto maakt buiteling door fietser Oegstgeest geeft mogelijk wel huursubsidie Zoeterwoudse touringcar-exploitant: Stad en rand WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 ZOETERWOUDE (GPD) - Exploi tant Th. Lubbe van het touring- carbedrijf waarvan zondag een bus met spelers en supporters uit Stompwijk is verongelukt bij Hoevelaken, vindt dat de vangrail zo laag is bevestigd dat een ongeluk onvermijdbaar was. „Als de vangrail er niet was ge weest was de bus alleen maar het weiland ingereden", aldus de heer Lubbe. De hoogte van de vangrail is goed voor personen auto's, maar kan - zoals zondag - voor elk hoger voertuig een fa taal struikelblok zijn. De rijkspolitie in Hoevelaken houdt het erop dat het ongeluk alleen is veroorzaakt doordat de chauffeur van de touringcar de afslag te laat in het oog kreeg. „Ik zag te laat de afslag", heeft hij volgens de verbalisant verklaard. Een technisch onderzoek van de touringcar heeft uitgewezen dat het voertuig in orde was. Ook Rijkswaterstaat heeft het knooppunt onderzocht, maar is tot de slotsom gekomen dat in richting en bewegwijzering vol doen aan de eisen. Mede doordat er dagelijks zoveel voertuigen zonder ongelukken op klaverbla den afslaan, vindt Rijkswater staat dat het knooppunt in orde is. Bij het ongeluk kwamen vier inzit tenden om het leven en werden negentien anderen gewond. De aanvankelijke mededeling van de rijkspolitie in Apeldoorn, als zou de chauffeur als enige onge deerd zijn, blijkt niet juist te zijn. De chauffeur had een verwon ding aan zijn hoofd, maar vol gens exploitant Lubbe is de man toch al weer gedeeltelijk aan het werk. Voor de vier slachtoffers wordt woensdagavond een mis opge dragen in de rooms-katholieke kerk te Stompwijk. Donderdag morgen om half elf wordt een uitvaartmis opgedragen voor de 21-jarige HVS-speelster Carla van den Bosch en haar moeder, donderdagmiddag om twee uur voor de twee andere slachtoffers. Oegstgeest en Voorschoten nog dicht LEIDERDORP/OEGSTGEEEST/VOORSCHOTEN - De Leider- dorpse ijsbaan aan de Mauritssingel is vandaag overdag en ook vanavond geopend. Een woordvoerder van de ijsclub deelde vanmorgen mee dat als gevolg van de aanhoudende nachtelijke vorst de baan er prachtig bijligt. Dit in tegenstelling tot de Voorschotense ijsbaan, die eerder door illegaal schaatsen werd vernield. Ook nu nog zien de bestuursle den van de ijsclub geen mogelijkheden om de baan te openen. Ook in Oegstgeest kan nog niet worden geschaatst Vanmorgen hebben drie man het ijs gekeurd maar nog te dun bevonden. "We moesten op een gegeven ogenblik zelfs uit elkaar gaan staan omdat het ijs onder onze voeten vervaarlijk begon te kra ken", aldus een woordvoerder van de ijsclub. VOORSCHOTEN - De bewoners van de Voorschotense Krimwijk hebben een uitgebreid bezwaarschrift inge diend tegen de komst van een kantorencomplex op de plaats van het voormalige Nieuw Voordorp aan de Leid- seweg. Ze vinden dat een gebouw van drie verdiepingen hoogte het dorpsbeeld onherstelbaar zal verstoren. Daar naast vrezen ze verkeersoverlast en parkeerproblemen in hun wijk. Ze vinden dat de gemeente het ont- werp-bestemmingsplan voor het stuk grond moet verwerpen of tenminste moet wachten tot ze overleg heeft gevoerd met de be woners van de Krimwijk. Hun voornaamste bezwaar betreft het uiterlijk van het gebouw: "De hoogte van de kantoren be draagt 16,5 meter terwijl de hoogte van de toren van de vlak bij gelegen Laurentiuskerk, ge meten van vloer tot nok 18,8 me ter is. Met andere woorden: naast de kerk worden een paar nieuwe torens gebouwd", zo voeren de bewoners aan. Daarnaast zijn ze bang ze dat de kantoren zullen zorgen voor par keerproblemen. Op het terrein van het kantorencomplex wor den 176 parkeerplaatsen aange legd om plaats te bieden aan de 300 mensen die maximaal in het gebouw kunnen werken. De be woners vrezen echter dat de mensen hun auto niet op de par keerplaats zullen zetten, maar in de wijken Vlietwijk en Krim wijk. Ze denken dat de bezoekers zullen kiezen voor parkeren in de wijk omdat het volgens hen zeer on aantrekkelijk zal zijn om te par keren op de parkeerplaatsen die aan de achterkant van het kanto rencomplex worden aangelegd. "De parkeerplaatsen moeten worden bereikt langs smalle weggetjes, na eerst een nauwe toegang van zeven meter breedte te hebben moeten passeren". Gevolg van het parkeren in de wijk zal zijn dat het rustige woonka- rakter van Vlietwijk en Krim wijk zal worden aangetast, zo voeren zij aan. Sluipen Ze denken dat gemeente onmoge lijk de belofte kan waarmaken dat maatregelen zullen worden genomen tegen verkeersoverlast van parkeerders. Een ander bezwaar tegen het plan is dat de bezoekers van het com plex het terrein alleen kunnen verlaten via een uitgang aan de Badhoevestraat en dan via de Leidseweg moeten wegrijden. Omdat deze laatste straat zo druk is kan het het lange tijd kan du ren voordat verkeer uit de Bad hoevestraat kan oversteken. Ze geloven daarom dat veel automo bilisten zullen kiezen voor een rustige route en zullen "sluipen" door de Krimwijk of de Vliet wijk. Voorts zijn ze bang dat binnen de kortste keren een tweede uit gang zal ontstaan aan de Profes sor Boerhaaveweg. De gemeente heeft beloofd dat ze deze uitgang zal afsluiten met paaltjes en dat deze alleen mag worden openg- steld voor de brandweer of de politie wanneer er een ongeval is gebeurd op het terrein. De bewo ners twijfelen aan de hardheid van deze afspraak: "Iedereen weet dat paaltjes spoedig ver dwijnen", zeggen zij hierop. Daarnaast vinden ze het plan vaag op het punt van de woningbouw. Op de hoek van de Anthonie van Leeuwenhoekkadg/Professor Boerhaaveweg mogen tien wo ningen worden gebouwd van maximaal tien meter hoogte. "Er kunnen dus ook flats gebouwd worden", menen de bewoners. Een ander bezwaar tegen de plan nen vinden ze dat niet wordt aan gegeven of exploitant Bagon het bosgebied en de weide aan de Leidseweg goed zal onderhou den en of dit gebied zal worden opengesteld voor publiek. Dit is volgens de gemeente op dit mo ment nog onduidelijk. Jammer vinden de bewoners bo vendien het dat de gemeente geen overleg met de wijk heeft gevoerd. De gemeente heeft wel iswaar in januari een hoorzitting georganiseerd waarop werd be kendgemaakt welke plannen Ba gon bv. met de grond heeft, maar de bewoners vinden niet dat het college van burgemeester en wethouders hiermee aan zijn be lofte heeft voldaan om "aan de bewoners van de wijk alle gele genheid tot inspraak te geven bij de ontwikkeling van het toekom stige bestemmingsplan". Een woordvoerder van de gemeen te is het niet met de bewoners eens en vindt dat de bewoners op de hoorzitting genoeg kans heb ben gehad "hun woordje te doen". Overleg De bewoners willen dan ook dat op korte termijn rond de tafel gaan zitten met de gemeente en Bagon om verleg te plegen en te bekij ken of er andere dingen kunnen worden gebouwd op het terrein. Ze geloven niet dat het bouwbe drijf hiertegen bezwaar zal heb ben. De bewoners geloven name lijk dat het bedrijf geen haast heeft: "Ze hebben gezegd dat ze het pand pas zullen bouwen wanneer ze een huurder of koper hebben. Dat is op dit moment nog niet het geval" Volgens een woordvoerder kan het maximaal vijf jaar duren wan neer de bewoners een procedure aanspannen. Mevrouw R. van Vledder-Hoogland uit Krimwijk zegt niet te weten of ze dit zal doen: "Dat moet de wijkraad be slissen. In april komt de wijk bij elkaar". Een uitpuilende zaal van De Muzenhof in Leiderdorp herbergde gistermiddag zo'n honderdtal werklozen die kwamen luisteren naar mogelijkheden om op de een of andere wijze weer aan de slag te komen. LEIDERDORP Zeker een honderdtal Leiderdorpse werklozen, mannen en vrouwen, jong en oud, hebben gistermiddag in De Muzenhof in hun woonplaats een in formatiemiddag bezocht over alternatief werk. De mid dag was georganiseerd door de gemeentelijke werkgroep voor vrijwilligerswerk. Enige deskundigen gaven voor zover mogelijk inzicht in de mogelijkheden voor werklo zen om zinvol bezig te kunnen zijn of wellicht een be taald beroep (weer) te gaan uitoefenen. In een actieve belangstelling kon zich met name een Leids meisje verheugen dat vanachter de fo rumtafel de aanwezigen verslag deed van het winkeltje dat zij met twee zussen aan de Leidse Hooigracht in kleding en druk werken had opgezet. Het bijzon dere van deze onderneming is dat de drie zussen de eerste maanden dat de winkel in bedrijf is, hun sociale uitkering behou den. Zo kunnen zij nu langzaam toewerken naar het moment dat het bedrijf voldoende oplevert om de jonge ondernemers van een geregeld inkomen te voor zien. Achter de tafel had tevens plaats genomen adjunct-directeur Schipper van het Leidse arbeids bureau, die weinig florissante cij fers over de werkloosheidssitua tie in de Leidse agglomeratie voor de aanwezigen in petto had. Zo wees hij in het bijzonder op het grote aantal jeugdigen van de in totaal 4909 .mannen en 2258 vrouwen dat einde januari bij het arbeidsbureau als werkzoeken den stonden ingeschreven. Hier tegenover konden in die maand slechts 58 vacatures worden ge registreerd. "Een hopeloze zaak dus", zo stelde Schipper onom wonden. Ton Jansen, van de provinciale vereniging Vrijbaan, ging in op de hulp en bijstand die deze ver eniging kan bieden aan hen die op een of andere manier een ei gen bedrijf(je) willen beginnen. Hii vertelde dat er vele hulpreee- lingen op dit gebied bestaan en dat de vereniging hierin samen met gericht belangstellenden in zicht wil verschaffen. De werkgroep Vrijwilligerswerk in Leiderdorp heeft momenteel zes tig vacatures voorhanden om werklozen toch aan een enigs zins nuttige bezigheid te kunnen helpen. Op dit moment zijn er zo'n zestien mensen aan zo'n "baantje" geholpen, zo vertelde de voorzitter van de werkgroep, het Leiderdorpse WD-raadslid C. Huigen. Ook wethouder Gehner gaf gister middag van haar belangstelling blijk en beloofde de aanwezigen zelfs de oprichting van een edu catief centrum in Leiderdorp. Hierin zouden allerlei activitei ten die op enigerlei wijze met on derwijs en ontwikkeling hebben te maken, kunnen worden ont wikkeld. Zo wordt ondermeer gedacht aan het gezamenlijk ge bruiken van boeken die buiten landers ten dienste staan bij het leren van de Nederlandse taal. "Maar zo'n centrum kan alleen van de grond komen indien er voldoende hulp komt van vrij willigers om eraan mee te werken", zo zei ze. WOENSDAG Stadhuis - raadscommissies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, 19 uur. Filmhuis LVC - 'Strategie van de spin' van Bertolucci, woe en dond om 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - de film 'All the presi dent's men', vertoond door de werk groep TV-issue van de Leidse Studen ten Ekklesia, per video, 21.30 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, huiswerkhulp voor volwassenen, 15: uur, tel. 130701. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel.' 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163j kosteloos advies, 17-18 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie fi nanciën. 20 uur. Inde Vroolijcke Arke - Pieterskerk- choorsteeg 15, bijeenkomst over de zorg voor geestelijk gehandicapten, vooraf gaand de film 'Kind voor altijd?', 20 uurh inl. 130053. Vrije School Leiden-Noord - Obrecht- straat 4. lezing door De Helianth, een winkel in biologisch-dynamische pro ducten, over Weleda-geneesmiddelenj 20.15 uur. Ekklesia - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Clubgebouw Ons Eiland - Kortenaer straat, voorlichtingsochtend voor oude ren (55 jaar en ouder) over medicijnen, inl. 143503. Antonius Clubhuis - Lange Mare, Maar ten Schlemper houdt een lezing over 'ja loersheid en trouw', inl. 155982. Architektenwinkel - Oude Vest 163 kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewej 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. f- Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroej Dienstweigeren, spreekuur 20-21.31 uur. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18. soos. 21-1 't Spoortje - Bemhardkade 4 uur hulp- en adviesbureau V 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b spreekuur Comité Gasprijsverhoginf NEE. 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver enigng Milieudefensie - Zonneveld straat 2.18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ooj 'giflijn'). Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33 tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, 9.30-11.30 uur. j Oegstgeest - gemeentehuis, vergaderin) van de gemeenteraad, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, vergade ring van de gemeenteraad, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, vergade ring van raadscommissie voor fmar. cièn, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, vergaderin, 'an de gemeenteraad, 20 uur. loseksualiteit l-l uur. rde 40, spreek au WAO/WSWl APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst va de apotheken in de regio Leiden, wore waargenomen van: vr 18 febr tot 25 feb door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, te 120136; Apotheek van Breest Smaller burg, Loevestein 6, Leiderdorp, te 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn: 134604; teL te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Krui gebouw, Berkenkade 7, tel. 41013 spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidsceentrum, Florijn 10. 896193, spreekuur ma, woe, vr van lf 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, t 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan. tel. 4641. VOORSCHOTEN - Een 78-jarige Hagenaar was er gistermiddag op de Veurseweg in Voorschoten de oorzaak van dat een 31-jarige eveneens uit Den Haag afkomsti ge automobilist tegen een licht mast reed en over de kop sloeg. Hierbij raakte de mede-inzitten de van de auto gewond. De bejaarde Hagenaar wilde vanuit de Horstlaan de Veurseweg over steken maar zag hierbij te laat de auto die uit de richting van het dorpscentrum kwam. De be stuurder hiervan lukte het de fietser te ontwijken, hij raakte echter de macht over het stuur kwijt en kwam in aanraking met een lichtmast in de middenberm van de weg, waarna de auto over de kop sloeg. De fietser kwam met de schrik vrij. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Esther Johanna Maria dv. C. Imthorn en H.G.M. Damen; Robert Anthonie zv. R. van Vliet en S.J.H Vaillant; Machiel Jacobus zv. A.A. Helders en J. van Beelen; Jurgen zv. R. van der Neut en H A. Beek; Domi nique zv. M P. Roest en M. Richel; Dio- nysius Anthonius Franciscus zv. D.F. Verplancke en M. de Vreugd; Jeroen Willem zv. W Veerman en A.K. van der Neut; Paulus Hubertus zv. H.P. Dui venvoorde en M A Kaptein; Thomas Theodorus Jacobus zv. D. Eigenbrood en B.M.R. Berbée; Mohamed zv. A. Elouali en Yamina bent Abderrahman. Christina Jantje Annie dv. A. Rump en A. Oosterga; André zv. A.M. Kortekaas en M.J. van der Voort; Danny zv. A.M. Kortekaas en M.J. van der Voort; Mari na Jacobien dv. K. Verbeek en J.P. Sta ring; Jos zv. M.J. van Tongeren en L. Reuvers; Simon Cornelis Hcndricus zv J S. Klinkenberg en II.P.M. Smit; Da- nièl zv. W Smit en A van der Meuten, Rene zv. J.J. Bink en M.C. van Haa strecht, Maicel zv. J.F.J.M. van dei Bie zen en G.G.C. Mulkens; Cyn Open huis Het Voorschotense buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest opent zaterdag 26 februari zijn deuren voor een "open huis" waarvoor iedere Voorschotenaar wordt uitgenodigd. Om 11.00 gaat de grendel van de deur waarna om 12.00 uur een groepje blokfluitcrs voor de aanwezigen een concert zal ver zorgen. Om 12.30 is er jazz-ballet te zien en om 13.15 volksdansen. Vanaf 14.00 kunnen de belang stellenden hun oor te luisteren leggen bij een concert van oude re blokfluiters waarna om 14.30 het stijldansen aan bod komt. Poppenkast (I) Het Voorschotense poppentheater "Wellus-Nietus" heeft voor de zaterdagen 26 februari en 5 maart zogenaamde try-outs van het nieuwe poppenspel Kisse bissen op het programma staan. De voorstellingen worden gege ven in het Bondsgebouw, Leid seweg 33 in Voorschoten. Bij de Rabo-bank zijn gratis kaar tjes af te halen. Poppenkast (II) De Oegstgeestse kinderen kunnen voor het poppenspel "aapje Slingertje" zondagmiddag 27 fe bruari in gebouw Taberna te recht. Poppenspeler Rien Baart- mans begint met de voorstel ling om 14.00 uur. De wekelijkse marktkraam aan de Lijtweg. V.l.n.r. M. Verloren en H. Fekkes, beiden van de wereld winkel en G. Boland, van het IKV en VOS. OEGSTGEEST - De in oprichting zijnde Stichting Informatie Centrum", ontstaan door een sa mengaan van groeperingen als de wereldwinkel, het Inter Ker kelijk Vredesberaad (IKV), Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOS), Aletta en andere, wil in Oegstgeest een winkelpand openen om in de toekomst beter met de Oegst geestse samenleving te kunnen communiceren. Tot op heden is de wekelijkse marktkraam aan de Lijtweg de enige standplaats voor de we reldwinkel om de plaatselijke be volking te informeren op het ge bied van ontwikkelingssamen werking, milieuzorg, emancipa tie, energiebeleid en andere za ken. Om die reden heeft de stich ting in oprichting onlangs het Oegstgeestse college van B en W een nota gezonden waarin zij een subsidie aanvroeg voor de ex ploitatie van zo'n winkel. De ge meente wordt in de nota voor twee keuzemogelijkheden ge steld. Indien de stichting -een pand aankoopt, vraagt zij de ge meente naast een aanbetaling van twintigduizend gulden, een jaarlijkse subsidie van vijfdui zend gulden. Gaat de stichting over tot het huren van een pand, dan verzoekt zij een gemeentelij ke bijdrage van negeneneenhalf duizend gulden per jaar. Contactpersoon van de "Stichting Informatie Centrum", Fekkes, gelooft na een gesprek met wet houder Blom niet meer in eerst genoemde mogelijkheid. "De ge meente heeft ons de pas nu al af gesneden om een winkelpand te kopen. Door de vele bezuinigin gen en rijkskortingen zou de ge meente niet meer in staat zijn o ook ons nog geld te geven". 1 Volgens Fekkes liet de wethoud echter de mogelijkheid tot h_ huren van een pand voorlop"" nog open. De Stichting hoopt y dat de nota in de komende raac vergadering aan de orde zal lt men. WASSENAAR Er komt we een sociaal rechercheur in W« senaar. Twee jaar lang heeft gemeente geen controle uitgec fend op de sociale uitkeringe De gemeente heeft om twee i denen besloten wederom ei controleur aan te stellen. Op de eerste plaats betaalt het ri ongeveer vijftig procent van i kosten. Bovendien moeten "i gewikkelde leefsituaties", zoi samenwonenden die beiden e< uitkering ontvangen, worden u gezocht door de rechercheur. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend sturen naar Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83.60 Losse nummers 0,85 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R D Paauw. W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (f*gio) H. v.d. Post (plv) W F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (•port) A. van Kaarn (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2