c Nieuwe school al twee maanden één leerling ALLE WATERSPORTERS KUNT V OP DONDERDAG} MAART IN ÉÉN KLAP BEREIKEN "Ze wachten tot de boel hier volledig in elkaar Flats in Katwijks Molenblok in zeer slechte staat Vierdeklasser krijgt privéles VS herzien hulp aan Derde Wereld WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 Streek KATWIJK - "Aan onze wonin gen wordt gewoon niets meer gedaan. Ze wachten net zo lang tot dat het hier volledig in el kaar stort". Daar gaat althans de familie Van Rijn uit de Kat- wijkse Anemoonstraat van uit nu een opknapbeurt van de huizen in hun buurt voorlopig achterwege blijft. In het verleden is meermalen een renovatie van de meer dan 250 woningen in het zogenaamde Molenblok in Katwijk - waar ook de Anemoonstraat deel van uit maakt - aan de orde ge weest. Niettemin bleek een grootscheepse opknapbeurt voor het leeuwendeel van de woningen telkens weer niet haalbaar. Een van de oorzaken was dat de kosten van het op knappen van een woning bo ven het daarvoor door het mi nisterie van volkshuisvesting uitgetrokken bedrag uitkwa men. De huizen in het Molenblok zijn na de Tweede Wereldoorlog neergezet om personeel van de marine-vliegbasis Valkenburg te huisvesten. De flatwoningen zijn destijds gebouwd als "tij delijke huisvesting", met de bedoeling ze later weer af te breken. Van dat plan is na ver loop van tijd afgestapt. Onlangs werd bekend dat enkele tientallen huizen in de Dahlia straat nu wel voor renovatie in aanmerking komen. De prijs om deze woningen te verbete ren is wel binnen de vastgestel de normen geraamd. Verwacht wordt dat in april een begin wordt gemaakt met de werk zaamheden. Onderzoek Intussen heeft een aantal bewo ners uit de Dahliastraat ken baar gemaakt niet zo gelukkig te zijn met de wijze waarop de renovatie wordt uitgevoerd. Hun wensen gaan voorname lijk uit naar een andere inde ling, terwijl zij ook verre van gelukkig zijn met de aange kondigde forse huurverho ging. Nadat de bewonerscommissie van de straat een en ander in een eerste onderzoek al had vastgelegd volgt nu een twee de soortgelijke peiling, omdat een medewerker van de natio nale woningraad op veel min der tegenstand stuitte. De V woners zouden over het alge meen zelfs vrij positief tegen over de voorstellen staan. De familie Van Rijn beweert in tussen dat de Katwijkse Bouw- vereniging, die de woningen in beheer heeft, zich best wat meer zou mogen inspannen om ook de flatwoningen in de andere straten in dit deel van Katwijk tegen een betaalbare prijs op te knappen. "En als dat goed gebeurt zijn wij ook best bereid een bepaalde huur verhoging te betalen". Mevrouw Van Rijn vindt dat de woningen die nu niet voor de opknapbeurt staan genoteerd door de woningbouwvereni ging worden "doodgezwegen". Zij zegt: "Wij horen niets meer. Er wordt ook helemaal niets meer aan de huizen gedaan. Een jaar geleden werd nog toe gezegd dat de huizen zouden worden nagelopen. Ja, de bui tenkant is wel geverfd. Maar dat was gewoon een lachertje. Ze gingen er met een kwast overheen meer niet. Die verf is er nu alweer af'. De Katwijkse vervolgt dat als zij tegenwoordig met een klacht aanklopt by de woningbouw vereniging zij alle mogelijke moeite moet doen om gehoor te vinden. Zo vertelt zij dat vo rige week eerst na lang aan dringen uiteindelijk de lekka ge in de afvoer werd ver nieuwd. Haar man vult aan dat de elektrische bedrading is de huizen nog altijd zeer slecht is. "Je moet hier drie keer de knop omdraaien wil het licht aan gaan". Regelmatig ruikt hij in de kelder gas. Van Rijn vreest dat er nog eens erge on gelukken zullen gebeuren. Volgens de familie Van Rijn rea geert de buurt vrij gelaten op het achterwege blijven van de opknapbeurt omdat de meeste bewoners óf niet weten dat hun woningen voorlopig niet worden opgeknapt óf omdat zij al op zoek zijn naar andere woonruimte. "Want", weet mevrouw Van Rijn, "dit zijn echte doorstro mingswoningen geworden. De meeste mensen zitten hier maar korte tijd. Dan verhuizen ze weer naar een andere wo ning. Maar degenen die willen blijven wonen zijn wel de du Mevrouw Van Rijn voor haar flatwoning in de Molenwijk i gen". i Katwijk: "Wij worden gewoon doodgezwe- pe". Haar man: "lk vind het hier wel een gezellige buurt. Dus daarvoor zou ik niet weg- willen. En daarbij komt dat ik geen zes- of zevenhonderd gul den voor een ander huis kan betalen". Goedkeuring Woordvoerder Spies van de Kat wijkse bouwvereniging ont kent desgevraagd dat de wo ningbouwvereniging de wo ningen in het Molenblok zou verwaarlozen. "Stel je voor. Dat kunnen wij ons toch niet permitteren", zo reageert hij Volgens hem wordt wel dege lijk het noodzakelijk onder houd aan de woningen verricht en worden alle klachten be handeld. Volgens Spies zal eerst na de op knapbeurt van de woningen in de Dahliastraat worden onder zocht in hoeverre de overige huizen in het Molenblok kun nen worden opgeknapt. Het zal dan volgens hem gaan om een zogenaamde instandhoudings regeling en niet om een volle dige renovatie van de wonin gen. "Maar ook die plannen moeten dan eerst naar Den Haag en daar worden goedge keurd", aldus Spies. Overigens blijkt uit zijn woorden dat de woningbouwvereniging nog altijd wacht op de officiële goedkeuring van het ministe rie voor het opknappen van de huizen in de Dahhastraat. Spies: "Wij hadden dit al in de cember verwacht, maar ambte lijke molens draaien nu een maal langzaam". \LPHEN AAN DEN RIJN - De openbare lagere school voor deelgebied F/ G, de nieuwbouwwijk in het noorden van Alphen, draait nu al bijna twee maanden met één leerling, die les krijgt van één leer kracht. Naar schatting wordt zodoende aan het onderwijs van deze leer ling in drie maanden 13.000 gulden besteed. )e lessen worden gegeven in een noodlokaal bij de Oudshoorn- school. Die school heeft vorig jaar vanwege het snel teruglo pende aantal leerlingen een leer kracht moeten inleveren. Daar kampt men nu met overvolle klassen, terwijl in het noodge bouw privéles wordt gegeven. Dorzaak van deze wonderlijke si tuatie is de door het rijk opgeleg de verplichting, dat een nieuw te stichten school als afzonderlijke eenheid moet opereren. Gebeurt dat niet, dan verspeelt de ge meente het recht op subsidie. De gemeente Alphen besloot per 1 januari van dit jaar de openbare lagere school voor deelgebied F Onderwijzer Arjan Bakker met zijn leerling Enk is al twee maanden de enige leerling van de nieuwe openbare school in deelgebied FIG. (Foto: Wim Dijkman) schoolgebouw in F/G per 1 april. De onderwijsinspectie gaf toe stemming om voor die school één tijdelijke leerkracht aan te trekken, die les zou moeten ge ven aan een combinatieklas, be staande uit alle leerlingen die al vast zouden worden opgegeven voor de toekomstige school in F/ Tot op heden heeft zich pas één leerling voor de vierde Idas van de school aangemeld. De geringe toeloop wordt geweten aan het tempo waarin de woningbouw in de nieuwe wijk vordert en aan het terugschrikken van de ou ders om hun kind onderwijs te laten volgen op een school met één leerling. Volgens D.L. Adelaar, hoofd van de afdeling onderwijs van de ge meente, heeft de gemeente toen dit duidelijk werd veel pogingen ondernomen om de zelfstandig heid van de school per 1 januari terug te draaien. "We hadden graag gezien dat deze leerkracht G te laten beginnen, in afwach ting van het in gebruik nemen van het in aanbouw zijnde tijdelijk aan de Oudshoorn- school zou kunnen worden toe gevoegd. Dat was ook onze oor spronkelijke opzet. Dan zou die school worden ontlast en zou ook deze situatie van privéles door Ariejan Korteweg zijn voorkomen. Dat werd niet toegestaan door de onderwijsin spectie", aldus Adelaar. Waterhoofd Onderwijsinspecteur R.G.J. van Pelt wijt de nu ontstane situatie aan het feit dat Alphen geen grens stelt aan het aantal leerlin gen van openbare lagere scholen, waardoor in nieuwe wijken scho len met een zeer gering aantal leerlingen kunnen bestaan. "Zo krijg je scholen met een water hoofd", zegt hij. Van Pelt is het oneens met de sug gestie, dat het beter zou zijn ge weest als de tijdelijke leerkracht met zijn leerling zolang bij de Oudshoornschool was gevoegd. "Ik ben als inspecteur aange steld om niet met de wet te rom melen. Als de gemeente besluit een openbare lagere school te be ginnen, dan is het zaak om daar ook echt mee te starten. Het is onze taak erop toe te zien dat men zich aan de regels houdt. Ik denk dat we aan de andere kant dankbaar mogen zijn, dat de ge meente nu een school heeft, voordat de wijk helemaal is afge bouwd". Het geringe aantal leerlingen heeft voorlopig geen gevolgen voor de subisidiéring door het rijk. Een nieuw gevestigde school krijgt vijfjaar het voordeel van de twij fel. Pas daarna wordt op grond van de aantallen leerlingen beoordeeld of de school nog lan ger voor ondersteuning in aan merking komt, of moet worden opgeheven. De gemeente Alphen rekent voor dit jaar op een gemiddeld aantal van 30 leerlingen voor de open bare lagere school in deelgebied F/G. Die worden dan verdeeld over twee combinatieklassen. In de nieuwe wijk komen ook een protestants-christelijke en een rooms-katholieke lagere school. WASHINGTON (ANP) - De Ameri kaanse regering gaat de hulpver lening aan ontwikkelingslanden opnieuw onder de loep nemen. Reden hiervoor is dat een meer derheid van de congresleden het bedrag dat wordt uitgetrokken aan ontwikkelingshulp te hoog is. Volgens de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, moet de totale schuld van de Derde Wereld-lan den op zeker een half biljoen dol lar (1,32 biljoen gulden) worden geraamd, vijfmaal zoveel als in 1973. Voor het komende jaar zou nog een bedrag van 14.5 miljard dollar moeten worden uitgetrokken. Dit stuitte echter op grote bezwa ren in het Congres, omdat dit be drag in vergelyking met het be grotingstekort van bijna hon derd miljard veel te hoog zou zijn. Uw dagblad besteedt op donderdag 3 maart a s. speciale aandacht aan de Hiswa 1983. Ruime informatie op hel gebied van de watersport - de nieuwste snufjes en noviteiten van dit seizoen Uw advertentie op of naast deze pagina hebben juist b«j uw doelgroep een wel zeer hoge attentiewaarde, en ongetwijfeld respons - en daar gaat het toch om Doorplaatsen naar onze huis-aan-huisbladen voor het aantrekkelijke speciale doorptaatstanef is natuurlijk mogelijk' Een ideale combinatie om zo n 70 000 gezinnen to bereiken Néém donderdag 3 maan uw dagblad in uw zeilen voor een goede en behouden vaart' LEIDSCH M H m. DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19