Geen ingrijpend onderzoek RSV c Stork Ketels moet inkrimpen Jeroen Piket krijgt stage Nieuwe Komedie en Proloog zijn gered Connors in trek Koersen Hilversum CDA en WD: middel te zwaar Gemeenteraad wist van fraude bij FC Utrecht Negen verdachten in grote zwendelaffaire "Om erger te voorkomen" Herwaardering damtitel De Groot tekent bij Sponsor voor alternatieve elfstedentocht WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 DEN HAAG (ANP) Van de grote fracties in de Tweede Kamer kiezen alleen PvdA en D'66 vóór een parlementaire enquête naar de handel en wandel van het RSV-concern. De regeringsfracties, die over een ruime meerderheid in de kamer beschikken, wijzen dit zware middel voorlopig van de hand. Varia Dat blijkt uit schriftelijke antwoor den op vragen ter voorbereiding van een vergadering van de vaste kamercommissie van economi sche zaken, morgen, over het CPN-voorstel voor instelling van een parlementaire enquête. Het CDA wil wel, zo snel mogelijk, een onderzoek van maximaal een half jaar door een "bijzonde re commissie ad hoe, bestaande uit kamerleden en externe des kundigen, waarbij ook de Alge mene Rekenkamer dient te wor den betrokken. Als tweede optie houdt de CDA-fractie de moge lijkheid tot een parlementaire onderzoekscommissie open. WD: deskundigen WD-fractiespecialist Jacobse neemt afstand van dat CDA- voorstel. Hij voelt meer voor een onderzoek door een groep des kundigen, door het parlement in te stellen en aan te wijzen. In die groep behoren geen kamerleden te zitten, aldus Jacobse. De PvdA wil evenals D'66 wel een UTRECHT (ANP) - De gemeente raad van Utrecht is in meerder heid van mening dat recente pu blicaties over frauduleuze han delingen bij de FC Utrecht geen nieuwe feiten hebben opgele verd en dat een kritische door lichting van de rol die wethouder DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren besloten een zodanige wijziging in de be groting van welzijn, volksge zondheid en cultuur aan te brengen dat er voor het alge meen maatschappelijk werk acht miljoen gulden méér be schikbaar komt dan minister Brinkman in zijn begroting had voorzien. Een wijzigingsvoor stel van mevrouw Cornelissen (CDA) kreeg een ruime meerder heid. Tegen stemden WD en Centrumpartij. De WD wilde aan het maatschappelijk werk vier miljoen gulden extra toede len, maar na het aannemen van het voorstel van het CDA trok ken de liberalen hun voorstel Pot en de chef-sportzaken Van Dam als gemeentelijk commissa ris hebben gespeeld, achterwege kan blijven. De PvdA en WD waren gisteren tijdens de commissie-vergade- ring met de wethouder van me ning dat de raad steeds geïnfor meerd is geworden over wat er allemaal mis was bij de plaatse lijke betaald-voetbalorganisatie. Behalve wellicht in de periode na 23 februari 1981, toen bekend werd dat de al jaren in financiële moeilijkheden verkerende club niet alleen belastingschulden had maar ook werkte met een dubbele boekhouding, een zwart-geldcircuit en dat twee aangetrokken zakenlieden voor financiële bijdragen niet alleen een bestuurszetel hadden op geëist maar bovendien doelman Hans van Breukelen in onder pand hadden genomen. Die za ken zijn voor CDA, D'66 en PSP reden eerst het resultaat af te wachten van het justitieel onder zoek, dat dezer dagen wordt af gerond alvorens een eindoordeel uit te spreken. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft negen mensen uit Utrecht aangehou den, die ervan worden ver dacht Nederlandse banken te hebben opgelicht voor een be drag van 1,4 miljoen gulden. Volgens de politie hebben de negen bij een aantal banken met behulp van gestolen en vervolgens vervalste paspoor ten privé-rekeningen geopend. Op die rekeningen vloeide in de loop der tijd een bedrag van 1,4 miljoen gulden. Volgens de po litie gebeurde dat door allerlei administratieve trucs. Waaruit deze administratieve manipu- laties precies bestonden wilde de politiewoordvoerder niet meedelen. De politie heeft de rekeningen la ten blokkeren, waardoor de da ders slechts een bedrag van 320.000 gulden konden opne men. De politie in Utrecht heeft een bedrag van 50.000 gulden kunnen achterhalen. In Haarlem hebben twee man nen bekend dat zij vorige week woensdag in Haarlem een ju welierszaak aan het Houtplein hebben beroofd van juwelen ter waarde van ongeveer 650 000 gulden Het betreft een 26-jange Haarlemmer en een 33-jarige Utrechtenaar. Een 34- jange inwoner van Utrecht heeft volgens de politie, die dit gisteren bekendmaakte, be kend als heler te zijn opgetre den. De drie mannen, volgens een woordvoerder 'zeer bekend bij de politie', zijn vorige week donderdag in Utrecht ingere kend Tijdens de aanhouding bleken allen in bezit te zijn van een pistool. Nagenoeg de heie buit van de roof is door de poli tie teruggevonden. parlementaire enquête. Daar voor zou maximaal één jaar moe ten worden uitgetrokken. De al gemene rekenkamer dient daar bij geen rol te spelen. D'66 meent dat een parlementaire enquête voldoende waarborgen schept voor een grondig onder zoek, waarbij de Algemene Re kenkamer slechts een beschei den rol zou kunnen spelen. In schakeling van externe deskun digen zijn daarbij onontbeerlijk, zo meent D'66. Vandaag werd bekend dat de Rot terdamse rechtbank de heer C.B. van de Panne benoemd heeft tot derde bewindvoerder van het RSV-concern. De heer Van de Panne was tot oktober vorig jaar voorzitter van de raad van be stuur van de NKF Groep, een volledige dochter van Philips. (Zie tevens pag. 19). "Giro moet wachten met geld dienst DEN HAAG (GPD) Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer vindt dat minister Smit- Kroes (verkeer) de voorbereidin gen voor de toetreding van de gelddiensten van de PTT tot het zogenaamde „nationaal beta lingscircuit" moet ophouden, totdat de Tweede Kamer zich hierover heeft uitgesproken. CDA, PvdA, D'66 en de kleine linkse partijen stemden dinsdag voor een motie van de PvdA'er Van der Doef waarin dit ge vraagd werd. Van der Doef had zich er boos over gemaakt dat de minister toch de voorbereidin gen over de deelname van de PTT aan de eerste fase van het nationaal betalingscircuit heeft laten beginnen. AMSTERDAM (ANP) Laborant W. L. de Graaf van de Amsterdamse Keuringsdienst van Waren analyseert de oplossing van een Corona-cho coladereep. Het ministerie van WVC heeft tegen het eten van deze repen gewaarschuwd, omdat zowel de repen zelf als de wikkels besmet zijn met het bestrijdingsmiddel pentachloorfenol. Het gaat om uit Spanje geïm porteerde repen in de smaken aardbeien, citroen met aardbeien, kersen en sinaasappel. De repen worden voornamelijk verkocht op markten en bij benzinestations. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren het voort bestaan dit jaar van de toneelge zelschappen Proloog en Nieuwe Komedie veilig gesteld door het aannemen van een amendement op de begroting van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Hierdoor komt voor de twee to neelgezelschappen een bedrag van 1,65 miljoen gulden ter be schikking. Tegen het wijzigings voorstel van PvdA en CDA stem den de fracties van SGP, RPF en GPV Wat betreft de herstructurering van het orkestenbestel sprak de Kamer met algemene stemmen uit dat een landelijke werkgroep bestaande uit deskundigen zich daarover zal moeten buigen. Daarbij moet de werkgroep er naar streven dat er afgeslankte regionale orkesten blijven be staan die voor het uitvoeren van grotere werken paarsgewijs gaan samenwerken. Bovendien zou er gekeken moeten worden naar een aanpassing van de subsidie- structuur, zo sprak de Kamer uit door het aannemen van een mo tie van CDA-er Beinema. De Kamer toonde zich bezorgd rhet\ 1 tal v menten en drong er met algeme ne stemmen bij het kabinet op aan om vóór 1 juli een meerjaren- beleid voor de monumentenzorg te formuleren, zodat de conclu sies daarvan al kunnen meetel len bij het opstellen van de be groting voor volgend jaar. Ook vindt de Kamer dat minister Brinkman zijn voornemens over het uitlenen van kunst, de BKR en het rijksopdrachten en aan koopbeleid voor 1 mei in een no ta aan de Kamer duidelijk moet maken. By dit verzoek werd her innerd aan de verontrusting die is ontstaan door het opschorten van de rijksregeling kunstuitleen en de plannen voor de beeldende Kunstenaarsregeling uit het re geerakkoord. HENGELO (GPD) - De directie van de Maatschappij tot Exploi tatie van Stork Ketels (MESK) wil in twee etappes het perso neelsbestand met bijna een kwart inkrimpen. Op zo kort mo gelijke termijn moeten er 205 mensen uit, voornamelijk via ge dwongen ontslag; volgend jaar verdwijnen er minstens nog eens honderd banen. De directie gaat er bij de laatste prognose vanuit dat de produktie van de Neder- f landse ketelbouw haar zwaarte punt in Hengelo krijgt, anders vervallen er in 1984 nog meer ar beidsplaatsen. Volgens de directeuren van MESK, ir. K. van Duinen en J. G. J. Schaeffer, moet er thans ver sneld worden ingekrompen "om te voorkomen dat we een RSV- situatie krijgen en dit bedrijf in de loop van 1985 kapot gaat". Stork Ketels, dat bij zijn start van MESK een aandelenkapitaal van 45 miljoen gulden meekreeg, heeft vong jaar een verlies gele den van 12 miljoen en zal dit jaar een verlies lijden dat waarschijn lijk nog hoger ligt. "Als we nu geen maatregelen treffen, loopt de zaak financieel vast". Van de 205 arbeidsplaatsen die in de eerste fase worden geschrapt zullen er slechts 25 via natuurlijk verloop verdwijnen. Voor 180 man wordt ontslag aangevraagd. De verhoudingsgewijs zwaarste klappen vallen in de afdeling en gineering, waar 55 direkte en 15 indirekte medewerkers hun baan verliezen, en in de indirekte sektor. waar circa 80 plaatsen worden opgeheven. Verder ver vallen in de ketelmakerij 24 en in de montage 22 banen. Bij Stork Ketels werken nu 1264 mensen. Na de eerste afslanking zullen dit er rond de 1060 zijn. ROTTERDAM - Het deelnemersveld voor het tiende internatio nale toernooi te Rotterdam wordt aangevoerd door Jimmy Con nors. De Amerikaanse Wimbledonwinnaar staat tweede op de wereldranglijst van dit moment. Zesentwintig spelers van de tweeëndertig zijn inmiddels bekend. Twee spelers worden toe gelaten op een zogenaamde 'Wild Card' en vier komen er uit het kwalificatietoernooi. Voor het toernooi, dat van 14 tot 20 maart in het sportpaleis Ahoy' wordt gehouden, zijn reeds 34.000 toe gangskaarten verkocht. De deelnemerslijst, met de positie op de wereldranglijst, ziet er als volgt uit: Jimmy Connors (Vst) 2, Gene Mayer (Vst) 8, 3. Peter McNamara (Aus) 10, Eliot Teltscher (Vst) 14, Buster Mottram (Gbr) 15, Sandy Mayer (Vst) 19, Mark Edmondson (Aus) 25, Tim Mayotte (Vst) 26, Henri Leconte (Fra) 28, Mei Purcell (Vst) 29, Hank Pfister (Vst) 32, Marcos Hocevar (Bra) 37, Bernard Boileau (Bel) 41, Mike Depalmer (Vst) 42, Vince van Patten (Vst) 44, Jairo Velasco (Col) 48, Tom Gullikson (Vst) 49, Russell Simpson (Nzl) 51, Fritz Buehning (Vst) 52, Pavel Slozil (Tsj) 54, Victor Amaya (Vst) 55, Wirrt Wilkinson (Vst) 57, Brad Gilbert (Vst) 59, John Fitzgerald (Aus) 65, Pat Dupre (Vst) 66, en Sam Giammalva (Vst) 72. Van Sportfonds Leo van der Kar AMSTERDAM (ANP) - Het sportfonds Leo van der Kar, dat al 23 jaar jonge sportmensen in de gelegenheid stelt trainingsstages te volgen, gaat in 1983 verder op dezelfde manier van voorgaande jaren. Het budget, waarvan de laatste tijd ook jeugdige coaches en trainers profiteren, is vergelijkbaar met dat van 1982. Het enige verschilpunt is dat gelei delijk meer trainingskampen in Nederland worden opgeslagen. Dat echter heeft niet in de eerste plaats te maken met bezuiniging, maar met de omstandigheden dat in de loop der jaren in Neder land meer en betere mogelijkhe den zijn geschapen voor een ver dere sportieve opleiding. Leide- naar Jeroen Piket was een van de gelukkigen. Nieuw in de traditie van de sport fonds in 1983 is de komst van een bekende coach naar Nederland, waar het gewoonte was dat de sporters hun leermeesters gin gen opzoeken. De coach van de dames-volleybalploeg van de Verenigde Staten, Selinger, komt naar Papendal om in acht dagen zestig jonge volleyballers in groepen van vijftien te trainen. Onbekend ook in bijna een kwart eeuw sportfonds.was het feit dat vorig jaar een geselecteerde de hem aangeboden trainingsmoge lijkheid niet volgde, omdat zijn LEIDEN - Ruud de Groot (foto) blijft als trainer werkzaam bij Wilhelmus. De Leidenaar, die na afloop van het vorig seizoen Lug- dunum verruilde voor de Voor- burgse zondageersteklasser, heeft voor twee jaar bijgetekend. ROTTERDAM (ANP) - Het be stuur van de werelddambond (FMJD) heeft na een protest van de Sowjet-dambond, die weiger de Jannes van der Wal te erken nen als wereldkampioen, beslo ten een dubbelrondige acht- kamp om de wereldtitel te hou den. De Nederlanders Harm Wiersma, Jannes van der Wal, Rob Clerc, de Russen Anatoli Gantwarg, Aleksander Beljakin en een nog nader aan te wijzen speler uit de Sowjet-Unie, de Afrikaan Dedje Kouassi en de Amerikaan Vladimir Kaplan zijn de deelnemers. De winnaar van de achtkamp mag zich wereld kampioen noemen. Oud-wereld kampioen Harm Wiersma heeft de mogelijkheid de nieuwe we reldkampioen uit te dagen. De FMJD wil hiermee de titel her waarderen. Een datum voor de achtkamp staat nog niet vast. Het protest van de Sowjet-dam bond was gericht tegen Jannes van der Wal als wereldkampioen. Van der Wal behaalde de titel in Sao Paolo, maar de Sowjet-dam- mers konden daar niet aan mee doen, omdat de Braziliaanse au toriteiten de spelers inreisvisa weigerden. Daarop besloot de Russische dam bond Van der Wal niet als wereldkampioen te er kennen. De FMJD heeft het pro test van de Sowjet-Unie bestu deerd en kwam tot de conclusie dat Van der Wal wereldkam pioen blijft, totdat de winnaar van de achtkamp bekend is. De Sowjets hebben zich daar uitein delijk bij neergelegd met de op merking dat in hun ogen Van der Wal geen "echte" wereldkam pioen is. Dat is ook de reden, dat de FMJD de nieuwe wereldkam pioen laat spelen tegen Harm Wiersma. belangstelling voor de sport was afgenomen. Het gebeurde dam mer Eran Binenbaum, wiens les periode bij Ton Sijbrands om die reden verviel. De dambond krijgt echter in 1983 een nieuwe kans met juniorenkampioen Hendrik van der Zee, die zal gaan lessen bij dezelfde groot meester. Het initiatief van Leo van der Kar heeft nu in werkelijkheid de tweede generatie sporters be reikt. De zeventienjarige cricke ter Mark Bakker gaat een week trainen bij bondscoach Steven Lubbers. Twintig jaar geleden vertrok zijn vader Ton Bakker voor een oefenperiode, dank zij het sportfonds, naar Engeland. In 1983 zullen uit twintig sportbon den zes coaches en 35 jonge sportmensen, in leeftijd varië rend van twaalf tot twintig jaar de kans tot verdere ontwikkeling worden geboden. De uitverkorenen van het sportfonds Leo Deelnemers: De complete lijst ziet er als volgt uit: Handbal: coach Erik van der Wel (Tqje- choslowakije), Monique Geitz en Henco de Jong (Tsjechoslowakije). Gymnastiek: coach moderne ritmische gymnastiek Jolanda Sap (Bulgarije). Rolschaatsen: coach Gerry Royakkers en Dalitha Hendriks (Freiburg, West- Duitsland bij Michael Obrecht). Volleybal: coach Jogchem Alberda (Nymburk, Tsjechoslowakije), de Ame rikaanse coach Selinger komt voor een trainingsstage met zestig jonge volley ballers naar Papendal. Waterski: coach Marlon van Dijk (Enge land by Paul Seaton). Zwemmen: Waterpolocoach Jan Bram van Luit (Italië) en schoolslagzwemmer Frank Vijver (Leningrad, Sovjet-Unie). Atletiek: Arjen Visserman (West-Duits- land by Bert Sumser). Badminton: El ine Coene en Pierre Pelu- pessy (Engeland). Honkbal: Gerlach Halderman (Verenig de Staten by Jack Pryor). Biljarten: Dick Jaspers, Leon de Leeuw, Willy Thans en Kees Wittens (Papendal met bondstrainer Tony Schrauwen). Cricket: Steven Visee en Mark Bakker (Den Haag met bondscoach Steven Lubbers). Dammen: Hendrik van der Zee (Am sterdam of Leeuwarden met Ton Sy- brands). Golf: Astrid Hollander, Pamela Ryks, Rik Ruts en Reinoud Helbergen (Wasse naar met trainer Loesberg). Paardensport: Ank Kessels en Wendy van Olphen voor dressuur (Hunsel en Soes onder leiding van respectievelyk J.A.M. Rutter en P.H. Oothout). Judo: Chan tal Han (Frankrijk). Worstelen: Walter Liesker (Tsjechoslo wakije). Roeien: Margriet Lucassen en Tjerk de Vries (Zwitserland by Melchior Bürgin). Rugby: Ton Maanicus en Aad de Zwart (Engeland). Schaken: Friso Nyboer en Jeroen Piket (Nederland met Genna Sosonko) IJshockey: Hans Coffent, Frank Ver steeg, Ronnie Gentis, Arie Kwakernoot, Sven Bergman en Anton Geesink (Dor drecht by Dummy Smit). Steenbruggen blijft thuis HELSINKI (ANP) - De Neder landse afvaardiging voor het toernooi om het wereldkam pioenschap sprint zal het bij de dames zonder reserve moeten stelen. Ina Steenbruggen. die op grond van haar vierde plaats tij dens de nationale titelstrijd als reserve in de ploeg was opgeno men, zal wegens een rugblessure niet naar Helsinki reizen. Maan dag keerde de Utrechtse voor be handeling terug in Nederland. In het afgelopen weekeinde eindig de Steenbruggen als twaalfde tij dens de wereldtitelstrijd all round in Karl-Marxstadt. Daar openbaarde zich al bij het inrij den pijn in de rug. HEERENVEEN (GPD) - Kort na afloop van de chaotisch verlopen tiende1 alternatieve elfstedentocht in de Ameri kaanse stad Newport zijn het stichtingsbestuur en de di rectie van Bioform Holland BV uit Heerenveen een spon sorovereenkomst aangegaan, die het evenement voor de komende vijfjaar veilig moet stellen. Met het bedrag dat deze fabrikant van medicina le natuurpreparaten jaarlijks ter beschikking stelt, is de stichting in staat om voor een aantal belangrijke taken pro fessionele bedrijven in te schakelen. Er is door de betrokkenen geen bedrag bekend gemaakt, maar naar verluidt gaat het om 125.000 gulden. Het con tract gaat in op 15 maart en loopt door tot 15 maart 1988, waarna het stilzwijgend wordt verlengd als één der partijen het niet opzegt. De overeenkomst bepaalt bo vendien dat Bioform Holland BV één van de acht zetels in het bestuur van de stichting Alternatieve Elfstedentocht krijgt De sponsoring zal tot gevolg hebben dat rijders voor een aantal extra s niet langer zelf hoeven te betalen. Eerste koers, 2000 meter 1. White du Bois (C J de Leeuw) 2.47,4 - 1.23,7, 2. Wish Buitenzorg. 3. Vamiora. Toto win nend f 1,70, plaats f 1.80, f2.30. koppel f 15,20, trio f 132,10 Niet gestart (no. 1) Vite a en (no 6) Wattaqueur. Tweede koers, 2000 meter: 1. Urica Re- gina (S. Diab) 2 46,0 -1.23.0, 2. Vigor Wil liams. 3. Verdi van Deter Toto: win nend f33,00, plaats f 1,60, fl,70. f3,00, koppel f 11,90. tno f 155,50. Derde koers. 2000 meter: 1. Vedette Ha nover (C. Hetteling) 2 43,8 - 1 21,9. 2. Vulcanan p, 3. Vinei Rehoboth Toto winnend f36,00, trio f944.50. Niet ge start: (no. 3) Temmy Terraise. Vierde koers. 2000 meter 1 Vira P (H.W. Langeweg) 2.46,6 - 1.23,3.2. Vancy Terraise, 3. Vida Nora. Toto winnend f 1,50, plaats f 1,70, f5,00, f2,50, koppel f 11,60, tno f 107,20 Vijfde koers. 2440 meter 1 Upnght Swoll (H. Hemming) 3.23,0 -1.23,2.2 Ur- sinius Nora. 3. Vanquair Toto winnend f4,70, plaats f2.30, f2,80, f2,50, koppel f68,80, tno f646,40. Zesde koers. 1609 meter 1. Tajin (A. de Wrede) 2.08,7 -1.19,7,2 TovanUJ, 3. Tan- ?o Boszorg. Toto; winnend f5,00, plaats 2,20, f 1,50, koppel f 12,30, trio f 102,00. Zevende koers, 2000 meter 1 Victor Fortuna (M. Bouwhuis) 2 43,2 - 1.21.6, 2. Tilly Again, 3. Vicky Sypesteyn. Toto: winnend f2,90, plaats fl.40, fl,50, f 1,90, koppelf 5,80, tno f28,40 Achtste koers. 2000 meter 1. Veike Zuidvelde (A.J MoUema) 2 44,9 - 1.22,5, 2. Utopia n... 3. Viva Crackerjack- Toto winnend f4,70, plaats fl.20, f 1,10, f 1,50, koppel f 5,20. trio f93,80 Niet ge start: (no 5) Vonny Albo. Negende koers, 2440 meter 1. Norman Dakota (J M. Den Dubbelden) 3 19.2 - 1.21,6. 2. Rockia, 3 Tony Vitesse. Toto winnend f 11,40, plaats f2,20, f2,00 f 2,20, f 1,10, koppel f36,70, tno f374.90. Niet gestart: (no 4) Oswald Tiende koers. 2000 meter 1 Solo Fortu na ("W. Duivendvoorden) 243,4 - UI,7, 2. Sola van Alphen. 3. Ramon Toto win nend f23.20. plaats f 1,50, f1,30. fl,40. koppel f 4,30. trio f 68,30. Elfde koers, 2000 meter 1 Wanda Vorst (J Dys) 2.49.7 1.24,9. 2 Weistane du Bois. 3. Wcndcly Bel win Toto winnend f29.50, plaats f6.60. f2.30. f230. koppel f21,30, trio f363,70 De omzet van de totalizator bedroeg: f421.310.00 Pfaff zwaar geblesseerd MUNCHEN (SID/ANP) - Jean- Mane Pfaff. de doelman van Bayern Munchen en het Belgi sche voetbalelftal, is voor ten minste zes weken uitgeschakeld. De 29-jange Pfaff liep maandag middag tijdens de training een blessure op. De medische staf van Bayern constateerde een liesbreuk. Pfaff wordt in het Beierse doel vervangen door Manfred Muller Een dag voor de vriendschappelij ke wedstrijd van zijn ploeg tegen West-Duilsland, heeft de trainer van het Portugese elftal. Otto Gloria, ontslag genomen. Maan dag werd de laatste training voor de wedstrijd in Lissabon al zon der de oefenmeester afgewerkt. Gloria is teruggetreden, omdat de voornaamste leveranciers van de nationale ploeg, Benfica Spor ting, de bondscoach klaarblijke lijk boycotten. Acht spelers meldden zich enige dagen voor het duel plotseling ziek.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15