"Zie je wel dat alles tegenzit" Fs Ajax: goed voetbal, weinig doelpunten... ihb,JW9& iet-^fe[' Supporters-acties voor Kraay mislukt 'Doesburg redt punt voor PSV' Excelsior houdt schade beperkt Noordwijk: Eelman terug 'Klap' van eerste Feyenoord-goal komt hard aan bij Twente Feyenoord trekt aan Kurt Linder Mwk1 KiV-*TM»- .1 ,v r&L&m r «i-iLt iï: Leiden door Fides terug in korfbaltop MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 SITTARD (ANP) - Bij een 0-0 eindstand bestaat de neiging te veronderstellen dat er sprake is geweest van een zwakke vertoning. Het duel Fortuna-PSV eindigde gis termiddag in De Baandert zonder dat er gescoord werd, maar deze uitslag impliceer de geenszins dat het 15.000 koppige publiek zich ver veeld heeft. Vooral de Lim burgse formatie zorgde er voor dat de toeschouwers an derhalf uur lang vermaakt werden. Dat doelpunten achterwege bleven was te wijten aan het slordig omspringen met de kansen door beide ploegen en het uitstekende werk van de beide sluitposten. Vooral Pim Doesburg onderscheid de zich. De 39-jarige routinier heeft PSV ongetwijfeld be hoed voor een nederlaag, want de kansen die Fortuna creèerde hielden meer moge lijkheden in dan die van PSV. Na bijna twintig minuten pakte Doesburg een van dichtbij af gevuurde inzet van Ruys in een reflex. Jurrie Koolhof stelde aan de andere kant Ni co Hanssen op de proef. De jeugdige doelman van Fortu na doorstond die test met glans. Nog geen vijf minuten later schoot Ruys in een vrije positie (Doesburg was uitge speeld door Landsbergen) in het zijnet. Hoewel verwacht zou mogen worden dat Fortuna achter PSV aan zou moeten hollen, was het omgekeerde het ge val. De Eindhovense ploeg speelde te krampachtig, zon der verrassingen en met een gebrek aan creativiteit en in ventiviteit. De gevaarlijkste speler bij For tuna was ongetwijfeld mid- AMSTERDAM (GPD) - Door in de eerste dertig minuten vrijwel uitsluitend geïnteres- seerd te zijn in de stijlprijs en niet in doelpunten, is Ajax tegen Excelsior wat meer in moeilijkheden gekomen dan gezien het klasseverschil mocht worden verwacht. Kieft (m) en Van Basten maken het Excelsior-doelman Storm knap lastig. De goalie redt zich er goed uit. Zo problematisch als de uitslag van 2-1 doet vermoeden is het voor de Amsterdammers echter niet geweest, al probeerde trai ner Rob Jacobs van Excelsior uit het resultaat wel het nodige voordeel te halen: „Het was op vallend dat dit Ajax tegen ons onzeker werd in de slotfase. We hebben dan ook erg goed ge speeld". Het was echter niet zo zeer de ver dienste van de Rotterdammers dat de landskampioenen voor hun doen zo opvallend impro ductief waren. Vooral in het eer ste half uur speelde Ajax met Ex celsior. Toen Marco van Basten al na vier minuten voor 1-0 zorg de leek het er dan ook op dat ook Excelsior in de Watergraafsmeer zou worden gekleineerd, zoals dat al zoveel ploegen is overko men. Die vernedering bleef dit team van minimumloners echter bespaard. Terwijl vooral Gerald Vanenburg de absentie van Johan Cruijff (nog niet voldoende conditie) en Jesper Olsen, die zich gistermor- denvelder Wim Koevermans, die zich gelet zijn lengte, uit zonderlijk goed op de been hield op het glibberige veld. Een misverstand in de defen sie van PSV stelde de aan voerder van het Olympisch team in staat om van 25 meter uit te halen. Opnieuw redde Doesburg fraai. Na de hervatting moest Does burg tot twee maal toe al zijn talenten tonen bij een schot van Ruys en een kopbal van Koevermans, die hij met een katachtige reactie uit de rech ter bovenhoek plukte. "Zo kan alleen Doesburg kee pen", complimenteerde Frans Körver, ooit zelf een prima doelman.. "Ik ben te vreden met dit punt, maar er had meer in gezeten. Does burg heeft een punt gered voor PSV". LEIDEN - John Eelman (39) keert terug bij Noordwijk. De Haarlemmer en de lijstaanvoerder van de eerste klasse (zaterdag) kwamen zaterdag mondeling tot overeenstemming over een contract van één jaar. Eel man, die Noordwijk aan het einde van de voetbaljaargang 1979/80 ver liet om te gaan studeren voor het diploma MO lichamelijke opvoeding, heeft zijn studie inmiddels voltooid. Dat geeft hem de tijd om opnieuw bij een zaterdagclub aan de slag te gaan. De huidige trainer van DCG (eerste klasse zondag), die zijn werkzaamhe den tijdens zijn vorige Noordwijk-periode van zeven jaar combineerde met die bij de Amsterdamse club, gaat zich met ingang van het nieuwe seizoen geheel toeleggen op Noordwijk. "Ik heb lang getwijfeld", aldus Eelman, "of ik ook DCG zou blijven trainen. Uiteindelijk heb ik beslo ten om die vereniging te verlaten". "Dat ik weer bij Noordwijk ga trainen berust een beetje op toeval. Toeval lig komen Noordwijk en ik aan het einde van het seizoen vrij. Zodoen de is het contact ontstaan", aldus Eelman. Piet Buter, die bij Noordwijk volgend jaar wordt opgevolgd door Eelman, heeft het afgelopen weekeinde een contract voor één jaar getekend by hoofdklasser RCH uit Heemstede. 5™^I ROTTERDAM - De verwarring over de wijze waarop de eerste goal tot stand was gekomen, schetste nauwkeurig het onregelmatige profiel van het treffen. Nadat het foutenfestival Feyenoord-FC Twente was besloten met de ogenschijnlijk reguliere 2-0 zege van de Rotterdamse voetballers, deden allerlei versies de ronde over de totstandkoming van het doelpunt dat achteraf 'beslissend' en 'catastrofaal' heette te zijn. Door het schrijnende gebrek aan hoogtepunten, was na afloop de enige interessante vraag of And- ré Hoekstra nou wel of geen tik had gegeven op de arm van And- ré van Gerven op het moment dat de doelman de bal in blessu retijd van de eerste helft uitgooi de. Had de Feyenoorder dat wel gedaan dan zou daarmee ver klaard zijn waarom de goalie de bal zomaar in de voeten van de vervolgens beheerst scorende Peter Houtman had gedepo neerd, had hij dat niet gedaan dan was er sprake van zo'n typi sche Van Gerven-goal. De al in het veld 'protesterende sluitpost, hield vol dat hij iets had gevoeld aan zijn arm en kreeg daarbij steun van zijn trai ner Spitz Kohn. "AJs je een paar ogen in je hoofd hebt, zag je dat Hoekstra op zijn arm sloeg", meldde de geplaagde coach (die ooit de gedenkwaardige uit spraak deed: "als je geen hoofd hebt, kun je niet uit het raam kij ken") in zijn eigen bloemrijke taal. In het kamp van de tegenstander heerste uiteraard een andere me ning. Ab Fafié had niks gezien, "maar Hoekstra is niet zo'n type om zoiets zo slim te doen dat nie- ROTTERDAM - Vanavond zal Kurt Linder telefonisch laten weten of hij al dan niet bereid is volgend seizoen trainer te worden bij Feyenoord. Via voorzitter Gerard Kerkum heeft de Rotterdamse club de Westduitser vorige week be naderd in zijn woonplaats Zurich met het verzoek of hij de vertrekkende Hans Kraay wil opvolgen. De technische commissie van Feyenoord, bestaande uit Piet Steenbergen, Fred Blan- kemeijer en Aad van der Laan kwam „als vanzelf' uit bij de naam van Linder nu voor volgend seizoen naar een toptrainer wordt gezocht die de ploeg door het Europe se voetbalgebeuren heen moet begeleiden. Aad van der Laan: „Na Michels en Happel kom je dan terecht bij Linder. Door zijn werk bij Xerxes-DHC, PSV en Ajax heeft hij zich in Nederland een zeer goede reputatie ver worven. Dat was voor ons re den hem te benaderen". mand het ziet, die komt daar niet op". André Hoekstra zelf had weer een andere verklaring. "Ik heb hem niet aangetikt en ik weet zelfs niet of hij de bal tegen me aan heeft gegooid. Ik heb in elk geval niks gevoeld. Volgens mij is hij alleen van me geschrok ken". Hoe het ook ging, de al dan niet gegeven 'klap' kwam hard aan. Vanaf de 46ste minuut voelde Twente zich gistermiddag defini tief verslagen in de Kuip. Zelfs het kleine beetje overtuiging dat de ploeg overeind had gehouden, was na de 1-0 verdwenen, zoals nadrukkelijk werd bewezen door Vreysen die vlak na de pauze de kans op de gelijkmaker mishan delde. Feyenoord kreeg nadien zo ongeveer vrij spel, had de te genstander een fors pak slaag kunnen geven, maar werkte zo zwak af dat het nog slechts een maal kon scoren. En daar was dan nog een strafschop voor no dig. In de weg Het tekende de manier waarop de Rotterdammers bezig waren. De ploeg kende weer één van die da gen, die zich zo langzamerhand tweemaal per maand gaan voor doen. Dagen waarop maar wei nig lukt, dagen waarop de voet ballers zichzelf en hun collega's in de weg lopen. De manier waar op Jeliazkov eenmaal een doel punt van Gullit voorkwam (de Bulgaar stopte de bal een meter voor het lege doel met zijn rug), sprak wat dat betreft boekdelen. Het aanhoudende gekrakeel rond Hans Kraay zal daar niet vreemd aan zijn. De aangekondigde boy cot-acties van supporters bleven weliswaar uit; de Kuip was gis termiddag wel behangen met spandoeken waarop het aanblij ven van de trainer werd geeist. Tegen die entourage wilde het team wel werken, maar het liep gewoon niet. De middenvelders en aanvallers boden zich heel slecht aan, waardoor veelvuldig met 'lange ballen' gewerkt moest worden en achterin verliep het ook allesbehalve vlekkeloos. Eigenwijs De toestand van het veld zal er veel mee te maken hebben gehad. Op een terrein met een harde onder grond en een iets zachter^ bo venlaag, destilleren de voetbal lers met een goede (trap)tech- niek zich vanzelf uit. Dat gold voor de gisteren 39 jaar gewor den Wim van Hanegem, voor de teruggekeerde Vermeulen en voor Gullit. Het gold opvallend genoeg niet voor Ben Wijnste kers, maar dat lag aan de ver keerde schoenkeuze van de in ternational. "Ik was zo eigenwijs om op dit veld met ijzeren nop pen te beginnen". Pas toen hij in de pauze van schoenen had ge wisseld herstelde hy zich, zoals ook debutant Peter Brunings zich als invaller-doelman voor de met rugklachten uitgeschakelde Joop Hiele revancheerde na een aarzelend begin. Matig Als geheel bleef Feyenoord echter uiterst matig presteren. Twente miste de kracht om ervan te pro fiteren, holde plichtmatig heen en weer tussen de twee straf schopgebieden, kreeg wel een paar kansjes (Vreysen), maar toonde op die momenten de on macht. De door Epi Drost nog lang overeind gehouden ploeg vroeg gewoon om tegenslagen. Die kwamen dan ook. Met de ge le kaart voor Piasmans, met de betwiste eerste goal van Hout man en met de al evenzeer be twiste 2-0 van diezelfde speler. Op de strafschop zelf was niets aan te merken nu Dilling de opko mende Wijnstekers opzichtig had neergelegd. "Een geheide penalty", vond ook Kohn, "maar op weg daarheen had Wijnste kers wel een overtreding begaan op Birkedal. Die had bestraft moeten worden". Nu dat niet was gebeurd, kon de oefenmees- ter over 'tegenslagen' klagen, al •V- :-"i3 Peter Houtman mist een fraaie kans. Alleen voor André van Gerven laat de nationale topscorer de bal nog voor zich wegtikken. vergat hij wel dat Feyenoord, hoe matig ook, en passant nog heel wat mogelijkheden had la ten liggen. Indirect via Van Dein- sen en direct via Nielsen, Hout man en Jeliazkov. Catastrofaal Kohn niettemin: "Als je zulke te genslagen krijgt met deze ploeg, wat moet je dan nog? Die eerste goal was catastrofaal voor ons. Hoekstra sloeg Van Gerven echt op zyn arm. Kijk vanavond maar naar de televisie, dan zul je het zien. Waf. Was die er niet7. Zie je wel dat alles tegenzit". PAUL DE TOMBE ROTTERDAM (GPD) - De aangekondigde supportersac ties voor het aanblijven van Hans Kraay zijn gisteren de mist ingegaan. Onder het motto 'Kraay weg, dan wij ook weg', had de officiéle fan club van Feyenoord de leden op geroepen het stadion een kwar tier voor het einde van het duel Feyenoord-FC Twente te verla ten. Het ludiek bedoelde protest vond nauwelijks bijval bij de 16.000 kykers, die tot het einde toe op hun plaats bleven. Andere aangekondigde acties (zo als het verscheuren van de sei zoenkaarten) gingen helemaal niet door; wel werden handteke ningen ingezameld die de sup- porterseis tot het aanblijven van Kraay kracht bij moeten zetten. Daarbij bleef het gisteren, omdat het bestuur van de supporters club eerst de uitslag van een en quête onder de 2500 leden wil af wachten. Bon In het officiële clubblad van de supportersvereniging legt het stichtingsbestuur van Feye noord uit waarom het niet verder kan met Kraay en is een bon op genomen waarop supporters zich kunnen uitspreken of zij het wel of niet eens zijn met het ver trek van de oefenmeester en of daarvoor wel of geen actie moet worden gevoerd. Van de uitslag van die enquête hangt mede af of Tanny Wolf aanblijft als voorzitter van de supportersclub. Zy is tegen het aanblijven van Kraay. Spreken 300 fans zich uit voor diens aan blijven, dan zal zij zich niet her kiesbaar stellen op de jaarverga dering van de supportersclub op 11 maart a.s. gen wegens ziekte afmeldde, compenseerde, werd het spel van Ajax zo weinig doelgericht dat de score voorlopig op 1-0 bleef steken. „Het veldspel leek in het begin belangrijker dan het maken van goals. Er werd goed gevoetbald, maar ver kwamen we er bepaald niet mee Waren er in die beginfase nog één of twee doelpunten gevallen, dan had den we vermoedelijk een mun steroverwinning behaald", aldus Ajax-trainer Aad de Mos. In werkelijkheid kwamen de Am sterdammers in de eerste dertig minuten niet verder dan een zeer groot overwicht, negen hoek schoppen en slechts één doel punt Excelsior, dat lange tyd nauwelijks over de middclyn wist te komen onderging die be handeling overigens zonder zyn principes overboord te gooien. Het hield vrywel constant dne spelers voorin en leek voor die gedurfde speelwijze ook beloond te worden toen Ajax zyn greep op het duel kwijtraakte en achtereenvolgens Van der Padt, Snoei en Blanker riante kansen kregen. Ze misten allen Excel- sior-trainer Jacobs: „In die perio de voor rust hadden wij op 1-1 moeten komen. Net toen wy le ken toe te slaan kwam Ajax op 2-0". Verantwoordelijk daarvoor was opnieuw Van Basten die zich m het dubbele centrumspitscnsys- teem van Ajax heel wat meer op zyn gemak voelt dan Kieft. Hy bewees het in de vierde minuut door de bal langs doelman Storm te koppen en in de 38e minuut tikte hij de bal die door Molby van afstand tegen de lat was ge schoten, andermaal in. Met Molby is de tweede uitblinker by Ajax genoemd na Vanenburg. De Deen maakte ook bij deze ge legenheid duidelyk dat hy als li bero meer te bieden heeft dan Van Veen. Molby verdedigt veel rustiger en is, als hy op avontuur gaat, meteen een van de gevaar- lykste aanvallers. Aan hem lag het ook niet dat Excelsior, dat ook de eerste twintig minuten na rust niets te vertellen had, in de 74e minuut via Van der Padt tot 2-1 wist terug te komen Net als Ophof. Boeve en Molenaar maakte Molby een overtuigende indruk De terugval van Ajax werd dan ook meer veroorzaakt door middenveld en aanval die geen weerstand konden bieden aan de verveling waarvan steeds meer sprake werd. Consequenties had het voor Ajax echter niet. Daarvoor is Excel sior gewoon te zwak. Afgezien van het doelpunt van Y.m dar Padt na voorbereidend werk van invaller Nijssen. werden de Rot terdammers niet meer gevaar lijk. In tegenstelling tot de Aja- cieden. van wie Kieft zich nog eenmaal onderscheidde door de bal buiten bereik van de sterk ac terende doelman Storm, op de kruising van paal en lat te depo neren Ondanks zijn goede optre den wist Storm die aan Excelsior is uitgeleend, nog niet de uit spraak aan De Ifloi te ontlokken dat hy het komend seizoen by Ajax kan terugkomen. De Mos en het bestuur van Ajax willen zich de komende weken allereerst concentreren op de af lopende contracten van negen spelers, onder wie de keepers Schrijvers en Galjé. Van dit ne gental is inmiddels overeenstem ming bereikt met Molenaar en Vanenburg. Johan CruyfT wil tot eind april wachten met het ne men van een beslissing over zyn voetbaltoekomst „Als ik me dan nog goed voel. wil ik nog wel een jaar bytekenen". LEIDEN - loeiden heeft weer een korfbalhoofdklasser. Fi des Pacta neemt volgend sei zoen de plaats in, die zeven Jaar geleden door de degra datie van De Danaïden ver loren ging. De fusieciub won gisteren overtuigend met 10- 6 van 't Overschotje, terwijl HKV beide punten verloor aan het Amsterdamse Swift. Daardoor werd Fides Pacta onbereikbaar voor de naaste belager en derhalve kam pioen in de overgangsklasse A. Tot grote tevredenheid van coach Gerard Bos, die zijn ploeg ook het liefst in de eigen, bomvolle 5-meihal de titel in de wacht zag slepen. Ook het Ocgstgeester Fiks, dat zaterdag kampioen werd in III D. speelt volgend seizoen een klasse hoger.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9