Huiszoeking bij top Slavenburg 79 2P Overheidstekort 10 miljard C Vier doden bij ongeluk met bus TSoetenJoooe Ifookwotsk Vluchtpoging uit gevangenis mislukt Aanpak vandalisme: training op scholen Broertjes door trein overreden Onderzoek naar valsheid in geschrifte Verdere acties op komst tegen de eigen bijdrage Achttien gewonden onder Stompwijkse handballers Pasgeboren baby in schoenendoos Meer reserves voor werkloosheidsfonds "Niet direct nieuwe bezuinigingen MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 Binnenland ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse openbaar vervoerbe drijf RET gaat ter bestrijding van vandalisme en agressie jonge ren op scholen trainen in het beter omgaan met en oplossen van conflicten. De nieuwe aanpak is ontwikkeld door de Leidse cri minoloog dr. A.J. Hauber, naar aanleiding van een in het West- duitse Hannover genomen proef, aldus de RET zaterdag. De training gaat er van uit dat jongeren vaak het vermogen missen zelf hun spanningen en problemen op te lossen. Daardoor ont staat agressie, die wordt afgereageerd op mensen en zaken die er niets mee te maken hebben: in dit geval personeel en materieel van de RET De RET hoopt van de training niet alleen zelf beter te worden, maar verwacht dat deze ook op andere plaatsen, bijvoorbeeld thuis en in de klas, tot positieve resultaten zal leiden. Bij het project worden voorlopig twaalf Rotterdamse scholen betrok ken. Zeven gevangenen in Scheveningen wilden springstof gebruiken DEN HAAG (GPD) - Zeven gedeti neerden uit de Scheveningse ge vangenis hebben zaterdagavond hun spectaculaire vluchtpoging, waarbij gebruik werd gemaakt van springstof, zien mislukken. Buiten de gevangenismuren werden de gedetineerden, die een bewaarder in gijzeling hiel den. door de Haagse politie in sa menwerking met enkele bewaar ders ingerekend. De gedetineerden ontsnapten za terdagavond tijdens de recreatie. Aanvankelijk was het de bedoe ling om met naar binnen ge smokkelde springstof de uit- braakpoging te doen. De lading was echter onvoldoende om de centimeters dikke ruit van de re creatieruimte te breken. De ge detineerden braken de ruit met behulp van een biljarttafel. rijdens de uitbraakpoging hielden de gedetineerden de bewaarders met messen in bedwang. Drie be waarders werden in cellen opge sloten. Een vierde bewaarders werd als gijzelaar door de gedeti neerden meegenomen. De mes sen waren afkomstig van het be stek waarvan de gevangenen bij de maaltijden gebruik maken. Met hun gijzelaar vluchtten de ge vangenen het dak op en slaagden er vervolgens in het gevangenis complex te verlaten. De politie was op dat moment al van de vluchtpoging op de hoogte. Sinds vrijdag surveilleerden dne extra politiewagens rond de ge vangenis, omdat er aanwijzingen waren „dat er iets broeide", al dus een politiewoordvoerder. De gevangenen sloegen de ruiten in van een van de dienstwonin gen, die buiten van het complex liggen. Zij eisten daar autosleu tels om weg te kunnen komen. Inmiddels werden de gedetineer den al achtervolgd door gevange nisbewaarders én de Haagse po litie. Na enkele waarschuwings schoten konden zij worden inge rekend. De zeven gedetineerden, dne bui tenlanders en vier Nederlanders, zaten straffen van enkele jaren uit wegens reeksen van misdrij ven. zoals poging tot moord, vrij heidsberoving, diefstal en bero ving. Drie van deze gedetineer den waren al eerder betrokken bij een uitbraakpoging. Twee van die dne deden vorig jaar juli mee aan een geslaagde ontsnap ping, waarbij zes gedetineerden waren betrokken. Drie van hen zijn nog steeds voortvluchtig. DEN HAAG (GPD/ANP) - De politie heeft bij een drietal topmensen van Slavenburg's Bank huiszoekingen verricht om bewijzen te vinden voor de zwart-geldpraktijken die in het circuit van de bank zouden zijn aangetroffen. De huiszoekingen werden o.m. uitgevoerd bij R. Slavenburg en H.S. Gonggrijp, beiden lid van de Raad van Bestuur. Politie en Justitie beschikken over aanwijzigingen dat verschillende leidinggevende figuren binnen de bank zich hebben schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Om die reden werden vrijdag in vallen gedaan in de filialen van Slavenburg's Bank in Dordrecht en Den Haag, en in het hoofd kantoor te Rotterdam. Daarbij werd een belangrijk deel van de administratie in beslag geno men. Inmiddels hebben de bank zelf, het kabinet en de Neder- landsche Bank geprobeerd de in druk weg te nemen als zou de ac tie van politie en Justitie tegen de bank zijn gericht. De ministers Ruding (financiën) en Korthals Altes (justitie) verklaar den zaterdag dat de invallen niet gericht waren "tegen de bank als zodanig, maar'tegen enkele me dewerkers van de bank, die ver antwoordelijk worden geacht voor strafbare feiten". Volgens het ministerie van financiën heb ben zij hiermee een eventueel verminderd vertrouwen van het publiek in de bank zelf willen voorkomen. Naar aanleiding van de politie-acties van vrijdag werd vandaag een stormloop op de bank verwacht van klanten die hun geld zouden opeisen. Ruding liet weten dat de actie in het verlengde lag van eerdere justitiële acties tegen medewer kers van Slavenburg. Eind vorig jaar werden drie medewerkers van deze bank in Amsterdam gearresteerd op beschuldiging van valsheid in geschrifte. Ook de directies van De Neder- landsche Bank en de Franse bank Credit Lyonnais, die drie kwart van de aandelen van Sla venburg's Bank bezit,lieten in het weekeinde weten dat er geen reden is te vrezen dat Slaven burg's Bank zijn verplichtingen niet zou kunnen nakomen. De nationale bank, die toezicht houdt op het bankwezen in Ne derland, zal Slavenburg indien nodig liquiditeits-steun geven. "Geen verdachten" De officier van justitie in Rotter dam, mr. J. Schoonaard, wilde de namen van de drie topmensen bij wie huiszoekingen zijn ver richt, overigens niet bekend ma ken „omdat zij niet als verdach ten worden aangemerkt". Ook daar werd administratie in be slag genomen, die wordt toege voegd aan hetgeen reeds bij de banken was weggehaald. Arres taties zijn nog niet verricht. Volgens de officier is slechts een beperkt deel van de administra tie in beslag genomen. Het func tioneren van de bank wordt daar door volgens zijn zeggen niet be lemmerd. Hoewel werknemers van Slavenburg's Bank de justi tiële actie als een overval be stempelden, zijn bij de officier geen klachten binnengekomen over de inval. Mr. Schoonaard zegt zich de emoties van het per soneel wel te kunnen voorstel len. Maar de huiszoekingen wa ren volgens hem geheel volgens de regels. Minister drs. G. van Aardenne (economische zaken) rechtvaar digde zaterdag het ingrijpen door te zeggen dat „bij een zo sterke verdenking van fraude de justitie de kans moet krijgen dat ook te ontdekken". Van Aarden ne was degene die begin vorige week, bij afwezigheid van minis ter Ruding, als waarnemend mi nister van financiën, mede toe stemming gaf voor de inval. Een van de slachtoffers wordt weggedragen. Op de achtergrond de gekantelde autobus. ETTEN-LEUR (ANP) - De dne jaar oude Dirk Janssen en rijn vierjarige broertje Paul zyn om streeks zes uur gisteravond op de spoorlijn nabij hun ouderlijke woning in Etten-Leur door een trein overreden Het jongste kind was op slag dood, zijn oudere broertje overleed twee uur later in een ziekenhuis in Breda. De twee kinderen waren aan het spelen op de spoorlijn Breda - Etten-Leur in de buurt van een spoorwegovergang. De 38-jarige P. van Heeswijk is gistermiddag in zyn woning in Den Dungen door een neerstor tende schoorsteen om het leven gekomen De man was. volgens de politie, met een pneumatische hamer een muur aan het wegbre ken tussen twee kamers. Door onvoldoende en ondeskundig stutten van het plafond, aldus de politie, stortte op een gegeven moment de tot het plafond lo pende schoorsteen in. Do man werd onder de brokstukken be dolven en was op slag dood. De 13-jarige Wietse Sinninghe uit Tolbert is gisteravond door elektrokutic om het leven geko men. De jongen zat in zijn slaap kamer een schemerlamp te de monteren, toen hy elektriciteits draad raakte. Hij was op slag dood. aldus de politie. De 13-jarige Yolande de Wolf uit Den Bosch is zaterdagavond in de badkamer in haar ouderlijk huis om het leven gekomen. Het meisje werd, nadat zij een uur in de badkamer was. door haar moeder gevonden. Ze ademde nog wel, maar mond-op-mond beademing mocht, evenmin als reanimatie in een ziekenhuis, niet meer baten. Volgens de poli tie is het meisje door zuurstofge brek. veroorzaakt door de bran dende geiser, om het leven geko men. HOEVELAKEN (GPD) - Op het verkeerknooppunt Hoevelaken is gisterochtend om kwart voor elf een bus met 23 inzittenden uit de bocht gevlogen en gekanteld, waardoor vier inzittenden om het leven gekomen en achttien mensen raakten gewond. De chauffeur bleef als enige onge deerd. De inzittenden, spelers en supporters van de handbalver eniging HSV uit Stompwijk, wa ren via Amsterdam op weg naar Groningen. De doden zijn de 21-jarige speel ster Carla van den Bosch, haar moeder A. C. M. van den Bosch- Haster (60), L. J. van den Bosch (ook 60, een neef van de vrouw) en C. N. de Bruin (50). Allen kwa men uit Stompwijk. De gewon den zijn opgenomen in de zie kenhuizen St. Elizabeth en De Lichtenberg in Amersfoort. Drie gewonden zijn er ernstig aan toe, maar geen van hen is in levens gevaar. Volgens de rijkspolitie in Apel doorn is het ongeluk vermoede lijk gebeurd doordat de bestuur der van de bus te laat bemerkte dat hij moest afslaan om van de weg Amsterdam - Apeldoorn op die naar Zwolle te komen. Hij zou niet te snel hebben gereden, zo'n 70 km per uur, maar voor de scherpe bocht die hy moest ne men, was dat te hard. Vrijwel on middellijk ramde de bus een lichtmast, reed tegen de vangrail, viel er overheen en rolde twee maal om zijn lengteas kantelend over het talud omlaag Vanuit Amersfoort werden twaalf ambulances naar het knooppunt gestuurd om de gewonden en do den af te voeren. Tot in de loop van gistermiddag was het gebied afgezet. De Spelers en supporters van de handbalvereniging (eerste divi sie) uit Stompwyk waren op weg naar Groningen voor een wed- stryd tegen Vlugheid en Kracht uit die plaats. De bus was afkom stig uit Zoeterwoude. UTRECHT (ANP) - Er komen ver dere acties tegen de eigen-bijdra geregelingen, waarmee de rege ring op de kosten van de gezond heidszorg wil bezuinigen. Dit heeft een aantal organisaties en groeperingen, verenigd in de ini tiatiefgroep "Stop het eigen risi co", zaterdag op een landelijk be raad in Utrecht besloten. Tot de initiatiefgroep behoren onder meer de FNV, de invalidenbond ANIB, de Cliëntenbond (ex-psy chiatrische patiënten) en de be jaardenorganisatie COSBO. De acties zullen zich met name richten tegen de eigen bijdrage van een rijksdaalder voor ge neesmiddelen en tegen de verho ging van de eigen bijdrage in de awbz. De awbz, ofwel Algemene Wet Bij- zondere Ziektekosten, geldt voor bewoners van tehuizen in inrich tingen voor lichamelijk of WEERRAPPORTEN geestelijk gehandicapten en voor mensen die in een psychiatri sche- of verpleeginrichting zit ten. De eigen bijdrage hier is ver hoogd. E t 3 E t t-z Amsterdam geheel bew. 5 0 0 De Bilt 5 0 0 zwaar bew. 4 0 0 Eelde onbewolkt 4 -3 0 Eindhoven zwaar bew. 4 0 0 Den Helder 4 1 0 Rotterdam 4 1 0 Twente onbewolkt 3 -3 0 Vlissingen geheel bew 3 1 0 Aberdeen geheel bew. 2 0 0 Athene onbewolkt 6 -1 0 Barcelona onbewolkt 14 2 0 licht bew. 3 -3 0.1 Bordeaux zwaar bew. 15 -2 0 Brussel half bew. 3 0 0 Frankfort licht bew. 3 -1 0 Genève onbewolkt 3 -5 0 Helsinki onbewolkt -1 -15 0.6 Innsbruck geheel bew. 3 -8 0 Klagenfurt licht bew. 3 -11 0 Kopenhagen onbewolkt 3 -4 0 Lissabon 16 13 3 Locarno geheel bew. 7 -1 0 Londen zwaar bew. 4 1 0 Luxemburg half bew. 2 -3 0 Madrid geheel bew 13 2 0 Malaga geheel bew 7 0 Mallorca licht bew 14 0 0 München 1 8 08 Nice half bew 12 5 0 onbewolkt 4 -2 0 licht bew. 11 1 2 Stockholm onbewolkt 0 -11 0 sneeuw 1 -1 1 0 -9 0 Istanbul -1 0 Las Palmas licht bew. 21 15 0 Tel-Aviv regen 8 13 Tunis zwaar bew 15 3 0 BREDA (ANP) - De Bredase politie heeft zaterdagavond laat een pasgeboren baby aangetroffen in een schoe nendoos, die stond in de hal van een flat aan de Grote Spie. De baby, een jongetje, lag gewikkeld in papier in de doos. Het kind is direct over gebracht naar het Diacones- senhuis en maakt het, vol gens de politie, redelijk. Bewoners hadden de politie ge beld omdat er geluid uit de doos kwam. De politie pro beert nu te achterhalen wie de moeder is en wie het kind in de hal heeft gelegd. AMSTERDAM - Gehandicapten demonstreerden zaterdag voor het Centraal Station in Amsterdam uit pro test tegen de slechte bereikbaarheid van loketten en perrons voor rolstoelgebruikers. ZOETERMEER (ANP) - De reser ves van het Algemeen Werkloos heidsfonds (AWF), de beheerder van de ww-gelden. zullen eind dit jaar na de maatregelen van het kabinet per 1 januari jl. aan zienlijk zijn vergroot Dat blykt uit een notitie van het AWF-se- cretanaat, waarin de gevolgen van die maatregelen voor het fonds zyn berekend. Naar schatting zullen die reserves eind 1983 tot 1477 miljoen gulden oplopen, terwyl de definitieve uitkomst voor eind 1982 een re serve van 609 miljoen te zien geeft. Rekening houdend met de kabinetsmaatregelen en met nieuwe ramingen van het Cen traal Planbureau zullen de baten van het AWF in 1983 de lasten met 868 miljoen gulden overtref fen. Het kabinet heeft de ww-premie per 1 januari vastgesteld op 4.3 procent, terwijl het AWF 4.2 pro cent had geadviseerd. Andere maatregelen waren de terugtrek king van rijksbydragen uit ver schillende sociale fondsen, een vergroting van het werknemers aandeel in de ww en de wao en beperking van de stijging van het bruto minimumloon. Bij de berekening van de loonsom is het AWF-sccretariaat ervan uit gegaan dat de werknemers ge middeld één procent van de prijscompensatie inleveren De betere financicle positie van het AWF betekent dat het in 1983 de renteloze voorschotten aan de wachtgeldfondsen van de be drijfsverenigingen. waaruit de beginperiode van werkloosheid wordt gefinancierd, voor een be langrijk deel uit eigen middelen kan verstrekken. Na mei kan het beroep op de geldmarkt voor kortlopende en naar verhouding dure leningen beperkt blijven, aldus het secretariaat De notitie komt woensdag in het fondsbc stuur aan de orde ROTTERDAM (ANPl I)e Rot terdamse politie heeft vrijdag middag een 30-jarige man uit Hellevoetsluis aangehouden op verdenking van het verduiste ren van ruim een kwart miljoen gulden van zijn werkgever, een Rotterdams import- en export bedrijf. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het financie ringstekort zal dit jaar oplopen tot ongeveer 13 procent van het nationaal inkomen, dat is onge veer 40 miljard gulden. Daarmee stijgt het tekort dit jaar met twee procent ten opzichte van het te kort over 1982. Zowel minister drs. J. de Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) als zijn collega drs. G. van Aardenne (economjsche zaken) zeiden dit zaterdag in radioge sprekken. Daarmee bevestigden zij de inhoud van een vrijdag uit gelekt voorlopig rapport over de economische situatie van het Centraal Planbureau, de reken meesters van het kabinet. Beide bewindslieden, maar ook de financiële woordvoerders van re geringspartijen en oppositie, lie ten zaterdag weten dat dit niet onmiddellijk hoeft te leiden tot nieuwe bezuinigingsmaatrege- In het CPB-rapport wordt gespro ken van een financiële tegenval Ier van 3,5 miljard gulden doo hogere werkloosheidsuitkerin gen, dalende belastingontvang sten en lagere aardgasinkom sten. Het CPB voorziet dat de Nederlandse economie in de loop van dit jaar nog verder ver slechtert. Volgens vice-premier Van Aarden ne (WD) moet bij de tegenval lers onderscheid gemaakt wor den tussen de langdurige en de tijdelijke tegenvallers. Onder de laatste horen bijvoorbeeld de mindere aardgasinkomsten door de zachte winter. Zachte winter „Zo'n zachte winter scheelt al gauw een half miliard gulden". aldus Van Aardenne. Bovendien worden de aardgasinkomsten ge drukt door de energiebesparen de maatregelen, door het feit dat de economie op een laag pitje staat en door de dalende olie prijs. „De zachte winter is een tijdelijke tegenvaller die niet gecompen seerd hoeft te worden" Wanneer het financieringstekort door dit soort factoren stygt, dan kunnen we accepteren dat het tekort dit jaar iets minder snel wordt terug gedrongen, zei Van Aardenne. De financiële specialist van de WD-Tweede-Kamerfractie. dr. R. de Korte, zei zaterdag het ac ceptabel te vinden dat onder de ze omstandigheden het financie ringstekort dit jaar oploopt tot meer dan 12 procent. Ook hij be nadrukte dat tegenvallers die zich herhalen wèl door bezuini gingen moeten worden gecom penseerd. Het gevolg van deze stellingname is wel dat het voor het kabinet steeds moeilijker wordt om de doelstelling uit het regeerak koord - terugdringing van het fi nancieringstekort naar 7,5 pro cent in 1986 - te verwezelijken. De PvdA'er drs. Th. Wóltgens stelde met verbazing vast dat de WD, die vorig jaar een stijgend financieringstekort nog volstrekt onaanvaardbaar noemde, nu met een toename akkoord gaat. Volgens Wóltgens is momenteel sprake van onderbesteding en moet de overheid stimulerend optreden door geld uit te trekken voor de werkgelegenheid. Ne derland is dank zy het forse over schot op de betalingsbalans ook zeker in een positie om op dit punt actief te zyn, meende de so cialist. PANKtA££ f*K400Gf>. UMOX 250€*»M

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7