Raad koers PLO steunt van Arafat Massaslachting in Assam, Incfia VS: Libische dreiging voorbij C Den Uyl in Bremen SPD moet winnen Glazenmaker spion voor Britse geheime dienst Massamoordn in gokhuis Zware post voor Sharon Buitenland MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 LONDEN - Dat de Britse contras pionagedienst MI6 de afgelopen anderhalf jaar vier Russische spionnen heeft ontmaskerd en laten uitwijzen, is te danken aan het werk van een glazenmaker die bijna twee jaar heeft gewerkt aan de Russische ambassade in Londen. Dit schrijft de door gaans betrouwbare zondags krant The Observer. door Henk Dam De glazenmaker werkte voor een bedrijfje, dat door de Russen in 1979 werd ingehuurd om hun ambassadegebouw van dubbele beglazing te voorzien. De werk zaamheden hieraan duurden twee jaar, en in die tijd gaf de gla zenmaker een stroom van infor matie door aan de Britse gehei me dienst, aldus de krant. De vrijheid die de glazenmaker van de Russen kreeg, was op den duur zo groot dat hij onder meer in staat was afluisterapparatuur aan te brengen, documenten te fotograferen, en bij te houden welke auto's en personen de am bassade in en uit gingen. Zijn werk bleek van onschatbare betekenis voor de Britse gehei me dienst, die successen brood nodig had na de reeks spionage- schandalen van de afgelopen ja ren waarbij hooggeplaatste Brit ten betrokken waren. De inlich tingen van de glazenmaker leid den onder meer tot de uitwijzing van de Russische marine-atta ché, Zhotov, afgelopen decem ber, aldus The Observer. Volgens de krant kreeg de glazen maker, toen in 1981 het werk aan de ambassade was afgelopen, van zijn contactpersonen bij de MI6 1000 pond (4200 gulden) overhandigd voor de moeite. MEXICO STAD - In El Salvador zoekt een kolonie van buiten landse journalisten steeds wan hopiger naar drie collega's, twee Zweden en een Noordamen- kaan. Het drietal trok vorige week maandag naar Suchitoto, een stad 44 kilometer ten noor den van de hoofdstad San Salva dor, waar al elf dagen hevig wordt gevochten. Sindsdien is er niets meer van hen vernomen. Het leger beweerde afgelopen vrij dag de huurauto van het drietal door Rob Sprenkels verlaten te hebben aangetroffen nabij Suchitoto. De officiële ver sie insinueert dat het drietal een bezoek aan 'de andere kant' aan het brengen zou zijn. Een recep tionist van het hotel waar het drietal logeerde heeft die verse enige inhoud gegeven door te be weren dat de journalisten had den aangekondigd een paar da gen weg te zullen blijven. Toch is de verdwijning daarmee nog niet voor 100 procent ver klaard. Het is namelijk hoogst ongebruikelijk om een huurauto verlaten langs de weg te laten staan. Meestal wordt er een colle- Journalisten in El Salvador al dagen zoek ga aangezocht om als chauffeur te fungeren. Journalisten in El Salvador veronderstellen dat de twee voor een marxistisch geo riënteerd dagblad werkende Zweden, Jes Rydstrom en Tom Thulin, een overstapje tot achter de guerrillafrontlijn wilden ma ken en dat Michael Luhan, van het Amerikaanse Dallas Morning News, hen op een bepaald punt nabij Suchitoto zou afzetten. Er lijkt dus iets misgelopen. Wel licht is het drietal op een weg blokkade van de rebellen gestuit en besloot Luhan op het aller laatste ogenblik om toch ook maar van de gelegenheid ge bruik te maken, of misschien werd hij daartoe wel gedwongen. Maar ook is het mogelijk dat het drietal een paar wegversperrin gen van het leger heeft omzeild en de hoogte van de frontlijn toch nog ontdekt is. En omdat ze nu al één week weg zijn wordt dat laatst gevreesd. Daar komt bij dat er vorige week weer een nieuwe regen van offi ciële beschuldigingen tegen de buitenlandse pers is losgebar sten. Zo vond de minister van binnenlandse zaken, Manuel Lo pez Sermeno, dat er maar eens een flinke schoonmaak in de bui tenlandse journalistenkolonie moest worden gehouden. En het gaat om drie progressieve jour nalisten. En zo zijn er dus de nodige paral lellen te trekken met de dood van Koos Koster en zijn camera ploeg in maart van het vorig jaar. Ook is het juist net weer gebeurd op een moment dat El Salvador in het middelpunt van de belang stelling komt te staan. Koster en zijn metgezellen werden ander halve week voor het houden van verkiezingen door militaire ko gels gedood. Menig Salvador- ganger uit de journalistenwereld besloot toen zijn reeds geboekte reis maar snel af te zeggen. En nu brengt over twee weken paus Jo hannes Paulus II een bezoek aan El Salvador. Mocht het drietal, evenals Koster en zijn ploeg, door militaire kogels zijn gedood - en die vrees wordt steeds groter - dan zullen opnieuw heel wat journalisten van reeds gemaakte reisplannen afzien. BREMEN - „Vanuit Holland be zien hebben wij in Europa de overwinning van de SPD nodig Dat zei PvdA-leider Joop den Uyl zaterdag op een verkiezings bijeenkomst van de Westduitse Sociaal-Democratische Partij in Bremen. De vroegere Nederland se minister-president sprak voor circa 7000 mensen in de kille Stadthalle. Voor Den Uyl had Bremens burge meester Hans Koschnick het spreekgestoelte beklommen; na de Nederlandse gastspreker kwamen achtereenvolgens ex- bondskanselier Helmut Schmidt en de huidige politieke leider van de SPD, Hans-Jochen Vogel, aan het woord. Den Uyl begon met te zeggen dat hij in Bremen niet alleen maar aanwezig was omdat het onder Wellicht indirecte erkenning Israël ALGIERS (AFP/DPA/UPI) - In de Palestijnse Nationale Raad (PNR), het zogenaamde "parlement" in ballingschap dat sinds vorige week maandag in Algiers bijeen is, teken de zich dit weekeinde een meerderheid af voor de politieke koers die PLO-leider, Jasser Arafat, voorstaat. Na het afsluiten van de Algemene beschouwingen begon de politie ke commissie van de PNR achter gesloten deuren met het overleg over de slotresolutie die naar ver wachting morgen gereed zal zijn. Voor dat het overleg begon legde Issam Sartawi, een prominent pleitbezorger voor de erkenning van Israël, zijn lidmaatschap van de raad uit protest neer, omdat hem geen spreektijd werd toege staan. Voor het begin van de besloten commissievergadering, waaraan ongeveer 200 van de 355 leden van de PNR deelnemen, ver sterkte Arafat zijn positie ten op- "Misverstand" In Spanje is gisteren een twee jarig kind door een lid van de Guardia Civil doodgeschoten toen zijn ouders bij een weg versperring in de buurt van Madrid een stopteken van de agent negeerden. De politie opende daarop het vuur en verwondde daarbij boven dien de moeder. Zij is er niet ernstig aan toe, aldus de auto riteiten. De vader zei te zijn doorgereden omdat hij de agenten aanzag voor crimine len. De twee agenten die op wacht stonden zijn inmiddels in hun kazerne vastgezet han gende mogelijke gerechtelij ke vervolging. Uitstapje Een 18-jarig lid van de genie van het derde Britse leger heeft na oefeningen in het zuidwesten van Engeland met "zijn" pantservoertuig een 130 km lang uitstapje ge maakt om zijn ouders te be zoeken. Philip Maton begon zijr tocht na een nachtelijke oefening en reed ca. vier uur over de landwegen om naar hij zei zijn moeder weer te Na aankomst stopte hij met zijn 50 ton zware vervoermiddel vlak voor de deur van zijn ou derlijk huis. Hij zal "slechts" beschuldigd worden van misbruik van een dienstvoertuig. Corruptie Mikhail Mikhailov, onder-mi nister van luchtvaartindus trie in de Sowjet-Unie, is uit zijn functies ontheven omdat hij corruptie op zijn ministe rie toeliet. Dit heeft het partij- orgaan Prawda gemeld. Ook een van zijn medewerkers, hoofd van de directie buiten landse betrekkingen van het zelfde ministerie, is ontsla gen. Dat gebeurde na een de- viezensmokkel waarbij een van zijn functionarissen be trokken was die tot taak heeft internationale tentoonstellin gen over luchtvaarttechniek te organiseren. Falklanden De stoffelijke resten van 220 bij de Brits-Argentijnse oorlog om de Falklandeilanden ge sneuvelde Argentijnen zijn zaterdag naar een nieuwe mi litaire begraafplaats in Port Darwin, de hoofdstad van de ze eilandengroep, overge bracht. Tijdens en na de oor log waren zij op verschillen de plaatsen begraven. De Britse autoriteiten besloten de gesneuvelde Argentijnen naar een speciaal daarvoor aangelegde militaire begraaf plaats over te brengen nadat de Argentijnse regering had geweigerd hen naar hun va derland te transporteren. zichte van de radicale stromin gen toen zijn voorstel werd aan genomen dat 29 nieuwe leden, meest aanhangers van hem, wer den toegelaten als lid van de na tionale raad. Van deze 29 zijn er 23 militair. Na deze uitbreiding van het aantal leden van de PNR zou Arafat volgens waarnemers kunnen rekenen op een meerder heid voor zijn pragmatische on derhandelingsstrategie. Onderdeel van Arafats politieke lijn is instemming met het plan- Fez van de Arabische Liga, dat een indirecte erkenning inhoudt van het bestaansrecht van de staat Israël. De aanvaarding van het principe van een statenbond tussen Jordanië en de Palestij- nen, dat verwërkt is in het vre desplan van de Amerikaanse president Reagan, behoort even eens tot die strategie. Wel blijft Arafat samen met de overgrote meerderheid van de PNR eisen dat er voordien sprake moet zijn van een onafhankelijke Pale stijnse staat. Eén van de omstreden kwesties was of een dergelijke staat voor of gelijktijdig met een confedera tie met Jordanië zou moeten ont staan. Verder tekende zich een meerderheid af voor het verster ken van de betrekkingen met Sy rië als basis voor de strijd tegen Israël. De PLO zal echter geen inmenging in haar besluitvor ming dulden, zo bleek tijdens de beraadslagingen. Ook de dialoog met de "vooruitstrevende krach ten in Egypte" zou voorgezet moeten worden. Officiële contac ten met Cairo laat de PLO afhan gen van de houding van de ande re Arabische staten. Het moeilijkste punt bleef het plan-Reagan dat de radicalen als "onaanvaardbaar" afwijzen en dat volgens de leiding van de PLO "ontoereikend" is. In de slotronde van de algemene be schouwingen wierp de radicale leider van het "volksfront voor de bevrijding van Palestina", Achmed Djabril, als enige spre ker Arafat voor de voeten dat hij contacten onderhield met "Zio nisten" die voorstanders zijn van het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen. Onder boe-geroep maar ook blijken van bijval ver wierp Djabril alle vredesplannen en beschuldigde de leiding van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging van verraad. Nkomo opgepakt en vrijgelaten HARARE (Reuter) - De Zimbab waanse oppositieleider Joshua Nkomo, die zaterdag werd aan gehouden maar nog dezelfde dag werd vrijgelaten, moet zich van daag bij de politie melden. Hij vertelde dit in een telefoonge sprek met het Britse persbureau Reuter. Nkomo zei geen idee te hebben waarom de politie hem opnieuw wil spreken. Deze heeft hem zijn paspoort en zijn vliegticket afge nomen toen hij op het punt stond naar Tsjecho-Slowakije te ver trekken om daar een bijeen komst van de Wereldvredesraad bij te wonen. De in Harare verschijnende krant Sunday Mail meldde in politie kringen vernomen te hebben dat de regering vreesde dat Nkomo van plan was het land definitief te verlaten terwijl enige van zijn naaste medewerkers op beschul diging van hoogverraad terecht staan. Eén van de dertien slachtoffers wordt door de politie weqqevoerd. 'Dozier gered door Maffia' NEW DELHI (UPI/AFP) - In de Indiase deelstaat Assam heeft zich afge lopen vrijdag en zaterdag een massaslachting voorgedaan waarvan ze ker 500 tot mogelijk 1.000 Bengaalse immigranten, meest vrouwen en kinderen, het slachtoffer zijn geworden. Premier Indira Gandhi heeft aangekondigd vandaag een bezoek te bren gen aan de getroffen dorpen. Assam is sinds begin februari het strijdto neel van hevige rellen tussen oorspronkelijke Assamezen en Bengaalse immigranten. De Assamezen vinden dat de immigranten ten onrechte hebben mogen stemmen bij de vorige week gehouden verkiezingen in hun deelstaat. Het totale dodental van het geweld waarmee sinds begin februari de deelstaatverkiezingen gepaard gaan, bedraagt nu bijna 1.200. De slachtpartij gebeurde in ca. vijftien dorpen in het district Nowgong in het centrale deel van Assam, getuigen en journalisten die ter plekke waren geweest, zeiden gisteren dat zeker 1.000 Bengalen waren afge slacht, terwijl officieuze cijfers nog spraken van 500 doden. Journalis ten en getuigen gaven telefonisch door dat zeker 1.000 mensen op gru welijke manier zijn gedood. Een journalist van de krant "Indian Ex press". Shekhar Gupta, zei dat hijzelf al 253 lijken had geteld, waarvan sommige onthoofd en deerlijk verminkt. Hij vond het dodental van 500 te laag. Van officiële zijde werd vernomen dat de meeste slachtoffers vrouwen en kinderen waren die met hakmes, speren en andere primitieve wapens zijn afgemaakt omdat ze niet snel genoeg konden ontsnappen aan de "systematische en goed voorbereide" slachtpartij. Gupta van 2000 overlevenden die hij in hadden als gevolg van messteken SEATTLE (UPI) - In de Ameri kaanse stad Seattle heeft de poli tie zaterdag in een Chinees gok huis de lijken gevonden van 13 Aziatische mannen en één vrouw. De slachtoffers waren vastgebonden voordat zij wer den doodgeschoten. Er zijn twee personen in verband met deze moordpartij gearresteerd. Een veertiende slachtoffer, dat ge wond wist te ontkomen, slaagde erin de aandacht van voorbijgan gers te trekken. Toen de politie het gokhuis binnenviel waren de daders al vertrokken. Een woordvoerder van de politie zei te vermoeden dat roof het motief voor de moordpartij is geweest. In het gokhuis, in de Chinese wijk van Seattle, zouden grote bedragen omgaan. NEW YORK (AFP) De Amerikaanse en Italiaanse inlichtingendiensten hebben gebruik gemaakt van de medewerking van een Italiaanse Maf fia-baas om achter de verblijfplaats te komen van de Amerikaanse ge neraal James Dozier die op 17 december 1981 in Verona werd ontvoerd door de Rode Brigades. Dit meldt het Amerikaans weekblad "Time" in zijn laatste nummer. Volgens Time, dat zijn bronnen niet preciseerd, was de op dat moment gevangenzittende Italiaanse Maffia-leider Franchino Restilli de man die op 27 januari 1982 het adres in Padua onthulde waar Dozier werd vastgehouden door de Italiaanse terreurbeweging Rode Brigades. De volgende dag kon de politie de brigade-generaal bevrijden door het appartement waar hij zat te bestormen en vijf terroristen te arresteren. Om contact te krijgen met Restilli hebben de Italiaanse en Amerikaanse inlichtingendiensten verscheidene tussenpersonen ingeschakeld. Een belangrijke rol was weggelegd voor de Milanese advocaat Dominic Lombino, die de Maffia-baas tot zijn cliënten rekende. Lombino ver bleef in die tijd illegaal in de Verenigde Staten na Italië te zijn ontvlucht uit angst voor vervolging. De CIA, de Amerikaanse geheime dienst, hielp hem echter aan valse papieren voor de VS, waarna de advocaat erin toestemde kort naar Italië terug te keren voor een bezoek aan Restilli in zijn gevangeniscel in Milaan. Deze had zijn mensen reeds opgedragen de plaats op te sporen waar Dozier gevangen zat. Restilli hoopte door zijn medewerking met de autoriteiten op strafverminde ring. sociaal-democraten een goed ge bruik is dat zij in eikaars verkie zingscampagnes optreden. Nee, hem, Den Uyl, bewoog vooral een gevoel van dankbaarheid. Namelijk omdat hij „als verte genwoordiger van een toch klein land" mocht zeggen dat de SPD zo wezenlijk heeft bijgedragen aan de verzoening tussen Duits land en zijn buurlanden. Dat de Duitse democratie nu weer zo veel vertrouwen geniet, ligt vol gens Joop den Uyl in belangrijke rnate aan de SPD. De PvdA-frac- door Hans Amesz tieleider wilde weliswaar de gro te betekenis van Konrad Ade nauer niet ontkennen („dat zou kleinzielig zijn") maar toch kon gezegd worden dat de „verkie zingsoverwinning van de SPD in 1969 tot een nieuw gezicht in Eu ropa heeft geleid". Vervolgens loofde hij Willy Brandt, Helmut Schmidt en ook de scheidende SPD-fractievoor- zitter Herbert Wehner. Over Schmidt, die op de eerste rij naast Den Uyls lege stoel zat, zei de Nederlandse gast: „Helmut Schmidt was zeker niet de mak kelijkste collega, die ik mij uit mijn tijd als minister-president herinner. Onder goedkeurend gelach van Schmidt zelf zei Den Uyl toen ook maar improvise rend dat Schmidt tegenover hem zeker net zo moeilijk was ge weest als tegenover zijn eigen partij. Later zou Schmidt tegen „beste Joop den Uyl" zeggen dat deze „gelijk" had en dat hij natuurlijk niet „gemakkelijk was geweest", maar dat hij, Schmidt, in tegen stelling tot de huidige kanselier Helmut Kohl, wel overal ter we reld altijd voor „Duitse belan gen" was opgekomen en dat was soms wel eens „ongemakkelijk" voor anderen geweest. Z.-Afrika meldt actie in Namibië WINDHOEK (Reuter/UPI) - Het Zuidafrikaanse leger heeft in het noorden van Namibië 96 guerril lastrijders van de onafhankelijk heidsbeweging Swapo doodge schoten, zo is zaterdag meege deeld door het militair hoofd kwartier in Windhoek. Volgens het Zuidafrikaanse leger waren de Swapo-strijders in een brede zone van het noordelijke Ovam- boland geinfiltreerd. Een militaire woordvoerder ver klaarde dat Zuidafrikaanse en Namibische troepen op 16 fe bruari 17 guerrillastrijders van Swapo hebben gedood. Bij een tweede confrontatie zijn 34 leden van de Swapo doodgeschoten. "De rest is de afgelopen paar da gen doodgeschoten door veilig heidstroepen in het oosten van het operatie-gebied", aldus de verklaring. De bekendmaking van de strijd in Namibië kwam een paar uur na de bevestiging van Zuid-Afrika's minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, dat Pretoria en Angola volgende week gaan pra ten over een wapenstilstand in het Namibië-^onflict, dat nu al 17 jaar duurt. dat velen kampen had gezien, verwondingen stokslagen. WASHINGTON - De VS zullen midden deze week hun vier AWACS radar-vliegtuigen met duizend man grondpersoneel uit Egypte terugtrekken en presi dent Reagan heeft het vliegdek- schip 'Nimitz' teruggestuurd naar de Libanese wateren. Het Witte Huis, het ministerie van buitenlandse zaken en het Penta- door Henk Kolb gon vinden, dat voor een Libi sche poging om de Soedanese president Numeiri af te zetten, voor het ogenblik niet langer be hoeft te worden gevreesd. Minis ter van buitenlandse zaken Geor ge P. Shultz, zei zondagmiddag op de Amerikaanse televisie: „Gadhaffi zit weer in zijn doos, waar hij thuishoort". Volgens Amerikaanse zegslieden zijn vrijdagavond in de Soedane se hoofdstad Khartoem een aan tal handlangers van Gadhaffi gearresteerd. Daarmee zou een einde zijn gekomen aan een komplot, waarover de Egypti sche president Moebarak zich zo ongerust maakte, dat hij Ameri kaanse bijstand inriep. Niet dan na enige aarzeling zijn de VS daarop ingegaan, voornamelijk om de bevriende Arabische we reld te tonen, dat die op snelle hulp kan rekenen, wanneer poli tieke extremisten hun slag wil len slaan. Gadhaffi had enkele dozijnen ge vechtsvliegtuigen gestuurd naar het gebied waar de grenzen van Libië, Egypte en Soedan elkaar ontmoeten en zou ook troepen gereed hebben gehouden om in Khartoem te landen, nadat Nu meiri zou zijn vermoord. Gadhaf fi rekende op bijstand van dissi denten in Soedan, zo heet het. De Amerikanen hebben zich voor al gehaast om aan Moebaraks verzoek te voldoen, omdat zij bij het Egyptische staatshoofd geen politiek krediet willen verliezen. De VS rekenen op het gebruik Gadhaffi. van Egyptische bases en dan vooral Ras Banas aan de Rode Zee, voor hun snelle expeditio naire strijdkrachten als in het ge- Joshua Nkomo Nkomo mocht zijn land niet verla ten omdat hij onder een valse naam naar Zuid-Afrika wilde rei zen. Zo meldde het semi-officiële Zimbabwese persbureau Ziana gisteren onder aanhaling van mi nister van staat voor de staatsvei ligheid Emmerson Munanggag- wa. Volgens deze is Nkomo te gengehouden terwille van het nationale belang. JERUZALEM - Ex-minister van defensie Sharon blijft een actie ve rol spelen bij de onderhande lingen tussen Israël en Libanon. Op voorstel van premier Begin werd Sharon gisteren benoemd door Jaap van Wesel tot lid van het ministerscomité dat de onderhandelingen met Li banon en Amerika voert. Sharon wordt verder opnieuw lid van het ministeriele comité voor vei ligheidszaken. Al krijgt Sharon dan weer een stem in het kapittel, hij krijgt geen lei dinggevende functie, zoals hij in het verleden had. De herbenoe ming van Sharon heeft tot scher pe protesten geleid van de oppo sitie. „Sharon wordt, nadat hij van defensie is weggestuurd via een achterdeur weer binnengela ten". zeiden oppositieleiders. Premier Begin motiveerde het besluit met het argument dat Sharon gestraft is doordat hij van defensie afstand heeft moe ten doen, maar dat Israël niet ge straft mag worden door van zijn vakkennis afstand te doen. Begin is verder kennelijk van me ning dat een werkloze Sharon in de regering gevaarlijker is dan een Sharon die een baantje heeft. Een werkloze Sharon zou zich helemaal kunnen wijden aan subversieve activiteiten binnen het kabinet, iets waar veel minis ters bang voor zijn. Vandaar dat het overgrote deel van de rege ring met de herbenoeming van Sharon akkoord ging. bied van de Perzische Golf con flicten «ouden dreigen. Moebarak heeft nadat de Ameri kaanse bijstand was uitgelekt, zijn best gedaan de betekenis er van te minimaliseren. Hij wilde tegenover de Arabische wereld niet te kijk worden gezet als ie mand die zich door Gadhaffi laat intimideren en niet sterk genoeg is om het zonder Amerikaanse bijstand te klaren. President Reagan, die de 'Nimitz' van de Libanese wateren naar de als internationaal water omstre den Golf van Sidra stuurde, zei woensdag tijdens een persconfe rentie, dat er alleen maar sprake was van oefeningen voor de AWACS-toestellen en dat er geen marine-verplaatsingen hadden plaatsgehad. De Amerikaanse in lichtingendiensten waren van mening dat er maar een geringe kans bestond, dat Gadhaffi zijn plannen zou uitvoeren. Naar te Washington verluidt wilde Rea gan op dat punt geen risico lo pen, nadat Moebarak eenmaal om hulp had verzocht. ADVERTENTIE om het recht van de zwaksten VASTENAKTIE GIRO 5850 ZEIST

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6