'Kamerlidmaatschap is chaotisch bestaan' [Le/cfee Wellicht zelfs hogere gemeentelijke tarieven c Kwalitatief goed concert door Collegium Musicum Verbastering gevreesd van Krepel- tot Kreupelstraat jllsqriK Wel op monumentenlijst maar geen geld voor restauratie Stad en rand De Boer blij met benoeming burgemeester Haarlemmermeerwant: MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 VELSEN - Terug naar het gemeentelijk bestuur. Dat is voor Hans Andriés de" Boer (45) - die door de ministerraad tot burgemeester van de Haarlemmermeer werd voorge dragen - een van de redenen geweest om een "gooi" naar de post in de poldergemeente te doen. Verder sprak voor De Boer in zijn besluit om te solliciteren mee dat hij al 11 jaar Kamerlid is. Daar naast meent de toekomstie bur gemeester dat ook zijn leeftijd een woordje meespreekt. "Ik ben met mijn 45 jaar op een kruis punt gekomen. Het Kamerlid maatschap is een chaotisch be staan en zorgt voor veel span ning. Dan denk je op een gege ven moment aan iets anders". De Boer werd 45 jaar geleden in Velsen geboren. Bezocht in zijn woonplaats de mulo en de vijfja rige middelbare avondschool. Zijn eerste werkgever was Breedband, een dochteronderne ming van Hoogovens. Na zijn mi litaire dienst bij de Huzaren ging hij naar de Nederlandse Steen- wolfabriek. Zijn laatste baan in het bedrijfsleven was inkoper bij de Hollandse Plakbandfabriek. In 1964 werd De Boer algemeen secretaris bij de Christelijke Mid denstandsbond. Dat deed hij tot in 1971. Van 1966 tot 1972 was hy lid van Provinciale Staten van Noord- Holland voor de Anti Revolutio naire Partij. "Ik werd gelijk beë digd met Cor van Stam, die ik nu in de Haarlemmermeer opvolg". Op dat moment was De Boer het jongste statenlid van ons land. In 1971 werd De Boer gekozen tot lid van de Velser gemeenteraad. De drie eerste jaren als wethou der. "Als wethouder voor de Pro testants Christelijke Groepering kreeg ik de portefeuille van fi nanciën, bedrijven en cultuur. Een leuke combinatie. Vooral dat je als wethouder van finan ciën geld kan uitgeven voor de cultuur vond ik erg aardig". Van 1972 tot 1981 was hij naast lid van de Velser gemeenteraad ook lid van de Tweede Kamer, eerst voor de ARP en later voor het CDA. Twee jaar geleden kwam zijn benoeming tot staatssecreta ris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in het tweede kabinet Van Agt en vorig jaar werd De Boer in het volgen de door Van Agt geleide kabinet erm-minister. Geen vlucht door Kees van Kuilenburg vlucht uit de politiek. "Als bur gemeester sta je er toch ook mid denin. Maar ik begrijp dat ik in de Haarlemmermeer minder aan de weg zal kunnen timmeren dan ik altijd in de Kamer heb gedaan. Dat doet een beetje pijn, vooral omdat je toch jarenlang mee hebt gedaan aan de besluitvor ming. Dat ging niet altijd zonder problemen, vandaar ook dat de wetenschap dat mijn opvolgster mevrouw Laning-Boersema uit Den Helder politiek gezien op de zelfde golflengte zit een gerust stellende gedachte is". De Boer is niet ten koste van alles uit geweest op een functie van burgemeester. "Ik heb echt niet in de lijsten gekeken waar een vacature was. Als alles was gelo pen zoals het er vorig jaar naar uitzag was ik nu trouwens weer minister geweest. Lubbers had mij al gevraagd voor het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur toen een hartaanval mij voorlopig buitenspel zette. Daar ben ik gelukkig weer bo venop, zodat ik er als burgemees ter goed tegenaan kan gaan". De keuze voor een burgemeester spost is niet ingegeven door een toevalligheid. "Het gemeentelijk bestuur heeft mij altijd geboeid en uit mijn Velser tijd weet ik dat het beslist geen gemakkelijke taak is. Wat dat betreft besef ik maar al te goed waaraan ik be gin". Uitdaging "Haarlemmermeer is wat dat be treft een extra uitdaging. Het is een gemeente met stedelijke al lures en een dorps karakter. Wat moet je nog meer wensen. Het biedt alles, de luchthaven, veel industrie en de agrarische kant. Daarnaast heb ik altijd veel be lang gehecht aan het individu. Daar heb je in "Den Haag" wei nig gelegenheid voor. Ik hoop dan in de Haarlemmermeer tijd vrij te maken om wat meer "de mens" te ontmoeten". De kritiek op zijn benoeming is ook aan De Boer niet voorbij ge gaan. "Ik heb in de loop der jaren wel het een en ander over me heen gekregen. Dus ik lig er niet wakker van. Over de opmerkin gen van het WD-afdelingsbe- stuur Haarlemmermeer dat ik het onkruid van het CDA zou zijn ga ik voorbij. Ik ben echter blij dat de liberale fractie in de gemeenteraad van de Haarlem mermeer kritiek heeft verwor pen. Bovendien telt voor mij dat ik door een WD-minister ben benoemd. Dat zegt mij voldoen de". Ook de kritiek dat De Boer niet zou beschikken over managers-capa citeiten wijst hij van de hand. Opmerkingen die door hetzelfde VVD-bestuur zijn gedaan. "Ik heb als minister een departe- Hans de Boer (CDA): blij met benoeming tot burgemeester van H aarlemmermee- ment met 4600 mensen gerund. Dat zegt denk ik voldoende over je kwaliteiten als manager". De opmerkingen die er zijn gedaan over het feit dat De Boer onge trouwd is wijst hij als volstrekte onzin van de hand. "Als er een vrouw tot burgemeester wordt benoemd hoor je die opmerkin gen niet. De man of vrouw wordt burgemeester en of hij of zii wel of niet getrouwd is maakt niets uit". De Boer kent de gemeente Haar lemmermeer globaal. "Ik zou geen moeite hebben om de 26 kernen die de gemeente telt op te noemen. Ook is mij het een en ander van de problematiek die er speelt bekend. Ik waak er echter voor om de indruk te wekken dat ik de gehele problematiek in de Haarlemmermeer ken. Ik kom in het begin om te kijken en te luis teren en daarna ben ik ervan overtuigd dat het best zal lukken in de gemeente". MAANDAG Leiden - Inde Vrooljjcke Arke, Pieters- kerkchoorsteeg 15, eetgroep project Al leen Staan, 17 uur, inl. Sylvia de Wit, tel. 123271. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoo voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Wassenaar - raadhuis, raadsvergade ring, 19.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 18 febr tot 25 febr door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidsceentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. HAARLEMMERMEER - Een 32- jarige Schiedammer is vrijdag op de rijksweg Den Haag-Amster dam ter hoogte van de splitsing met de A44 met grote snelheid tegen een boom gereden. De vaart was zelfs zo groot dat de wagen in drie stukken brak. De schiedammer is met betrekkelijk lichte verwondingen overge bracht naar het Elizabethzieken- huis in Leiderdorp. Volgens de politie was de Schiedammer sterk onder invloed van alcohol. LEIDERDORP - Op uitnodiging van het gemeentebestuur gaven het koor en het orkest van "Col legium Musicum" voor vele be langstellenden zaterdagavond een concert in de "De Muzenhof in Leiderdorp. Deze nieuwe fraai gevormde zaal bleek een goede akoestiek te bezitten. De nagalm ontbreekt weliswaar doch de ge produceerde klank geeft alle de tails door. Tenminste in het mez zo en forte; het zachtere geluid is wat dof. De muzikale studenten, zonder twijfel vergevorderde, zeer toe gewijde amateurs, presenteer den een interessant programma, waarin zij voor de pauze cronolo- gisch van achteren naar voren, daarna van voren naar achteren werkten. Het koor (met te onge lijke verhouding tussen dames Belangenclub "Ylietlanden" in oprichting LEIDSCHENDAM - Een aantal watersportclubs en ondernemers is bezig met de oprichting van een belangenvereniging recrea tiegebied "Vlietlanden". De ver eniging moet de belangen van de toekomstige gebruikers gaan be hartigen. De belangen beslaan een groot ter rein. Zo wil de vereniging be trokken worden bij de ontslui ting van het gebied over weg en water, bij de invulling van het ge bied en wil ze het recreatiege- beid centraal gaan beheren. Bo vendien wil de vereniging dat er eventueel een ontheffing komt voor motorvaart, zodat die ook terecht kan in "Vlietlanden". Ruiterpaden rondom het gebied en overnachtingsmogelijWieden voor kanovaarders staan ook op het wensenüjstje. De vereniging hoopt al de wensen vervuld te krijgen door in over leg te treden met de gemeente Leidschendam, de andere omlig gende gemeenten, de provincie en de zandwinningsmaatschap pij Rijnland bv. Tegen de aanleg van het recreatie gebied is jarenlang geprotes teerd door milieugroeperingen. "Vlietlanden" bevatte een unie ke fauna en flora en dat mocht niet verloren gaan door zandwin ning en de aanleg van een recrea tiegebied, was de stelling. Onder druk van de protesten is de pro vincie nu bezig met het "verhui zen" van het natuurgebied. Het is de bedoeling dat fauna en flora zich verplaatst naar een gebied ten westen van "Vlietlanden". en heren) begon, voorafgegaan en begeleid door het heel ver dienstelijk bespeelde mooie (pijp-)orgel met de door Zoltén Kodóly bewerkte vroeg-midde- leeuwse hymne "Pange Lingua" (op de nieuwere tekst van Tho mas van Aquino), een van fijn ge voel voor de oude passiesfeer ge componeerd werk van zes cou pletten. De koorvertolking, door Bruno de Greeve, met zorg ge leid, klonk, vooral in het begin, wat schuchter, maar duidde toch wel de gevoelige devotie bij het mysterie aan. Meer aansprekend kwam "Geistli- ches Lied", opus 30, in Es, van Johannes Brahms over. Het leek mij alsof het koor zich hierin meer thuis voelde; de zang was gaaf en ook overtuigder dan in Kodóly's hymne, die ik zelf ech ter in muzikaal opzicht hoger acht. De pianiste Monica de Heer speel de, door het orkest vergezeld, de solo-partij van het piano-concert in Bes, KV 456, van Mozart. De meester schreef het in 1784 voor de Weense (blinde) pianiste Ma ria Theresia Paradies. Onder De Greeves leiding verliep de uit voering in uitstekende samen werking van orkest en soliste. Ik had groot respect voor Monica's spel. Mozart is altijd moeilijk, in 't bijzonder voor een, zij het be gaafde, amateur, zoals zij. Als die het er dan zo vaardig, met zoveel stijlbegrip van afbrengt, verdient dat alle lof. Zo dacht het langdu rig applaudiserende publiek er ook over. Monica kreeg armen vol bloemen. Na de pauze zong het kamerkoor, onder Nico van der Meel, een mis van Scarlatti, en koorliederen van Haydn en speelde het orkest de Parijse Symfonie (KV 297) van Mozart. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. OEGSTGEEST Het jagershuis, een bijgebouw van kasteel Oud- Poelgeest in Oegstgeest, is op de lijst van beschermde monumen ten geplaatst. Het ministerie van WVC heeft dat bekend gemaakt Het jagershuis (zie foto) is in 19de eeuw gebouwd. Het bijgebouw is op de monumentenlijst gezet omdat het een voorbeeld is van bouw in neo-gotische stijl. Dat komt vooral tot uitdrukking in de houten spitboogramen die worden omgeven door een hou ten kroonlijst. Ook het flauwhel- lende zadeldak met de torenach tige uitbouw is neo-gotisch. Het gebouw verkeert in een niet zo beste staat en moet eigenlijk ook worden gerestaureerd. Maar de restauratie laat op zich wachten omdat het rijk - net als bij het koetshuis van Oud-Poelgeest - geen subsidie verstrekt. ZOETERWOUDE - Moet een weg in het Zoeterwoudse Blankaartpark Krepelstraat of Bossenstraat gaan heten? Over deze vraag buigt de ge meenteraad van Zoeterwou de zich aanstaande donder dag. In het Blankaartpark moet een aantal wegen nog een naam krijgen. Blankaartweg, Hoog straat, -Kouzij nstraat en Kre- pelsteeg werd voorgesteld. De commissie straatnaamge- ving veranderde echter de laatste twee. De weg evenwij dig aan de Zwethade was lang en smal en zou daarom beter Kouzijnpad kunnen he ten. En "steeg" word vaak in verband gebracht met een oude vervallen buurt en dat kan toch niet in een nieuw- bouv wijk. Het werd dan ook de Krepelstraat. De commissie was tevreden, maar B én W niet. De naam Krepelstraat stuitte op on- overkomenlijke bezwaren. "Bij ons college bestaat de bezorgheid dat de naam Kre pelstraat wordt verbasterd tot Kreupelstraat en wij zien de naam dan ook liever ge wijzigd in Bossenstraat", al dus B en W in een raadsvoor stel. Een zeker sarcasme kan het Zoeterwoudse college overi gens niet worden ontzegd. Zo zal de brug naar de Klaverhal Distelbrug gaan heten "zulks vanwege de kleine strubbe lingen tijdens de bouw". Aanstaande donderdag zal de gemeenteraad deze "neteli ge" zaken behandelen. Om gigantisch tekort Wassenaar te dekken WASSENAAR - De gemeente Wassenaar moet tot 1988 ruim zeven miljoen gulden bezuini gen. Dat blijkt uit een brief die het college van B en W aan de gemeenteraad heeft gezonden. De bezuinigingen zijn nodig om de begroting sluitend te houden. Vorig jaar mei "werd de eerste aanzet gegeven tot forse ombui gingen. Toen ging het nog om een bedrag van 'slechts' drie mil joen. Door de invoering van de nieuwe financiële verhoudings wet, waarin wordt geregeld hoe veel geld de gemeenten voortaan van het rijk krijgen, moet er nog eens 1,7 miljoen extra worden in geleverd. Daar komt nog eens bij dat de bezuinigingen die voort vloeien uit het regeerakkoord een tekort voor Wassenaar ople veren van 2,7 miljoen gulden. Bij elkaar is dat 7,1 miljoen gulden. In 1984 wil Wassenaar drie miljoen gulden korten op de begroting. In 1985 komt daar nog eens 1.7 miljoen bij. Twee miljoen wordt er in 1986 ingeleverd en 600.000 gulden in 1987. Met de politieke partijen is in be slotenheid al overleg gevoerd over de gigantische bezuini gingsoperatie. Ook het komende overleg op 10 maart aanstaande zal nog besloten zijn. De reden is dat er ambtelijke voorstellen worden besproken, die worden toegelicht door de ambtenaren. Na dat overleg zal de hele bezui nigingsoperatie in het openbaar plaatsvinden, schrijft het college. Er zijn is wel al een aantal afspra ken gemaakt. Zo is er tussen de partijen in de raad en het college afgesproken dat het huidige voorzieningenniveau "niet on aantastbaar is". Met andere woorden: de bestaande instellin gen en verenigingen worden niet ontzien bij de bezuinigingen. Er zal worden getracht gedwongen ontslagen te voorkomen, maar er is niet afgesproken dat er geen gedwongen ontslagen zullen val len. Opvallend nieuw in de besprekin gen is de mogelijkheid om de in komsten te verhogen. Vooral via de onroerend-goedbelasting kan Wassenaar veel geld in het laatje halen, omdat juist die gemeente lijke belasting de laatste jaren onder druk van de WD niet is verhoogd. Het uitgangspunt blijft dat de tekorten moeten worden opgevangen door bezui nigingen, maar lukt dat niet of is dat niet gewenst dat zal verho ging van de inkomsten worden overwogen. De extra bezuinigingsvoorstellen wil het college in mei door de ge meenteraad laten vaststellen. Eind maart moet het pakket maatregelen bekend zijn. Film De Fuik vertoont aanstaande woensdag de film "Apocolipse Now". De film handelt over de Vietnam-oorlog. De voorstel ling in Taberna (Julianalaan 1, Oegstgeest) begint om half ne gen. In de Fuik wordt vrijdag een dis- co-avond gehouden. Aanvang negen uur. Lindehoeve In de kleine soos van de Voorscho- tense Lindehoeve treedt aan staande donderdag Jonny Silvo op. De Londenaar, die al twintig jaar optreedt, zingt folkliedjes. De kleine soos gaat om half tien open. Vrijdag en zondag is er disvo. Vrijdagmiddag voor jongeren tot zestien jaar en 's avonds en zondagsmiddag kunnen oude ren terecht in de Lindehoeve. LEIDEN - Geboren: Robert zv. R. van Egmond en A. Kroesemeü<?r, Angela dv. H van Kralingen en Y.C Jansen, Sjaak zv. K. Jonker en J. van der Plas, Antoon Dirk zv J J. de Moo(j en C.J. Hogewo- ning, Suzanne Cornelia Hendrika dv. W C. Ruigrok en M H M. van den Berg, Martine dv. G. Timan en A T. van der Plas, Kiril Engel Bert zv. E.H. van Veen en K J Krab. Amy Dana dv. W K. Kout en E CM Carbin, Yvonne Wilhelmina Louisa dv. P H Groenevelt en C.L.M. Boekhoorn. Dieke dv. R.H.J. Klein en C.S.M. Koning, Onno Maria zv. M M. van Velzen en A.C.M. van der Vlugt, Se- bastiaan zv. A W.J.J. Duivenvoorde en C van Hoevelaak, Jelle zv. J.M. Bis- schops en H Bosscher, Nathalie Chan- tal dv. B.L.H Morsink en M I. Pattia- pon, Femke Dadjane Yvonne dv. J. Ou- Burgerlijke stand werkerk en I.S.A. van Steenbergen, Maartje Wilhelmina dv. W-.J. Vissers en C.I.M. Vos, Ahmed zv. M. Adouch en K. Skouri, Jan zv. J.J.P. van der Meij en C.A. de Mooy, Sebastiaan Philippe zv. S.P. Baltes en W.G. Noordhoek. Adria- na Cornelia dv. C.J. Glasbergen en M.A. de Vreugd, Chantal dv. J.J.M. den Elzen en S. Kropf, Frederik Matthijs zv. J, van der Schroeff en C.J E. van Wijk, Jan Willem zv. W.J Verboom en A. van der Dussen. Sanne dv. L.P.J. de Ryk en A.V.M. van Bommel, Wilhelmina Gerda dv. J. Hoek en P.J. van Dyk, Robert zv. C. Sloos en J.J. Laterveer, Tessa Maria dv F.P.M. van Dyk en L.M.A. Zwart, Adrianus Jacobus zv. A.W.A. Pennings en M.A. Nulkes, Nicola Anne dv. D.D. Kirkaldy en.J.M.W. Matthee, Halima dv. M. Abdales én F. Lamriti, Irene Suzan ne dv. J.A. den Hollander en A.C. Pop- pema, Peter.Pieter zv. P.A. van der Plas en M. van den Bosch, Yahya zv. N. Ko- cak en B. Ergün, Adriana Cornelia dv. PC Sinon en N.A.C. Schonenberg, Adriana dv. A. Voorthuis en W. van Strien, Xander Harold zv. R.J.W, de Kei zer en M.P. Scheepstra, Bas Petrus Jo zef zv. W.M.G Ritzervelt en J.M. van Bohemen, David Willem zv. S.A. da Costa en W.L.J M. Straetmans, Pim zv. T G M Brouwer en J.T.M.G. Schouten. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD geen administratie- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend Postbus 54. 2300 AB LEIDEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd-hoofdredacteur R. D. Paauw Commentaren: R D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Alg. redactiechef Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïr< Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2