LEIDSCH DAGBLAD 'Ambassade wordt gesloten Bij Leidse universiteit verdwiinen 300 banen Geen run op Slavenburg's Protestacties in onderwijs tegen bezuinigingsplan SLAVENBURG 6.98 Beursorganisator wil er met de kas vandoor Woedende ambassadeur Herrenberg terug naar Suriname Geen steun regering voor bouw Paniekoverleg OPEC-landen over olieprijs BOERENKOOL EN RUNDERTARTAAR MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37017 Directeur: G. Koopman Wnd.-hoofdredadeur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leden 'Voor toüws m cototon (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De organisator van Windsurf '83, de zeilplank- beurs in de Groenoordhallen, is gisteravond aangehouden nadat hij gepoogd had er met de kas vandoor te gaan. De 28-jarige Hagenaar was bij zijn aanhouding in het bezit van een geladen revolver. De man had tegen het einde van de beurs laten weten de kluis te willen openen om zijn por tie geld eruit te halen. Het personeel van de Groenoord hallen waarschuwde daarop de politie. De kasgelden waren dit jaar volgens een afspraak onder beheer van de Groenoordhal len gelaten. Vorig jaar was de gemeente namelijk na een min of meer geflopte beurs blijven zitten met een huur schuld. Om te voorkomen dat dit weer zou gebeuren kreeg de organisator geen toegang tot de opbrengsten van de kaartverkoop. Zie verder pagina Leiden. Bankdirecteur beschuldigt pers ROTTERDAM(GPD) - Een grote toeloop van veront ruste rekeninghouders op de bankgebouwen van Slavenburg is vanochtend uitgebleven. "Misschien hebben jullie daar wel op gehoopt, maar er is geen spra ke van dat onze cliënten in pa niek zijn geraakt", zei vanoch tend vice-voorzitter van de raad van bestuur van Slavenburg's G. Vignon tegen de verzamelde pers bij het hoofdkantoor in Rot terdam. Ook bij andere filialen in het land was het vanochtend rustig. Het personeel was geinstrueerd om niets mee te delen over eventuele drukte. Directeur Hinsen van Slaven burg's Bank reageerde vanoch tend emotioneel toen hij het Rot terdamse hoofdkantoor betrad en werd geconfronteerd met de pers. "Het is de schuld van de pers dat de bank zo negatief in de publiciteit komt", aldus Hinsen. Verder sprak hij zijn verbazing uit over het feit dat de camera's al klaar stonden toen politie en jus titie vrijdagmiddag hun actie be gonnen. Vice-voorzitter Vignon betitelde het optreden van poli tie en justitie vanochtend als "een opgevoerde western". (zie ook pagina 7) 20 PAGINA'S UTRECHT (GPD/ANP) - De rege ring zal geen speciale maatrege len nemen om de bouw te stimu leren. Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) vindt dat eerst de hele economie weer op poten moet staan. Herstel van de bouw volgt dan vanzelf. Hij zei dat vanochtend bij de ope ning van de jaarlijkse Bouw- beurs, die dit keer in Utrecht wordt gehouden. Eerst de bouw helpen in de hoop dat die de economie aantrekt, is volgens Winsemius een welis waar vaak bepleite maar verkeer de oplossing voor de problemen. „Bouwen moet je niet doen om de economie te stimuleren, bou wen moetje doen omdat daar be hoefte aan is", aldus de bewinds man. De Bouwbeurs stond dit jaar weer in het teken van teruglopende activiteiten in de bouw. Talloze bedrijven en toeleveranciers zijn de afgelopen jaren over de kop gegaan. Ruim 110.000 bouwvak kers zijn werkloos en dat aantal is nog steeds groeiend. Volgens Th. L. J. Heijmans, voorzitter van Cencobouw, de vereniging van de bouwwerkgevers, valt er dit jaar een omzetdalingvan 12 procent (4.8 miljard) te verwach ten "en dat kan eigenlijk niet meer". AMERSFOORT (ANP) - Boze ondernemers uit de Amersfoortse binnen stad hebben vanmorgen met ongeveer tachtig auto's enkele gemeentelijke parkeerterreintjes rondom het Amersfoortse gemeentehuis "gekraakt". Zij deden dat uit protest tegen de invoering van de tweede fase van een verkeerscirculatieplan voor de binnenstad. De gemeenteraad neemt daar morgenavond een beslissing over. De ondernemers, voor het grootste deel winkeliers, stellen dat door invoe ring van het plan 1500 tot 2000 parkeerplaatsen verloren gaan. Volgens de ondernemers is de verwachte omzetdaling hierdoor in deze tijd voor veel ondernemers fataal. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bijna 21 miljoen gulden zal de Leidse universi teit moeten bezuinigen in de komende jaren. Dit bete kent o.a. dat er naar schatting zo'n driehonderd arbeids plaatsen zullen verdwijnen. Vanmiddag heeft de taakverde lingscommissie deze cijfers be kend gemaakt. Alle universitei ten en hogescholen zullen in '87 in totaal 258 miljoen gulden be zuinigd moeten hebben. Daartoe moeten onder meer 44 vestigin gen voor 26 verschillende studie richtingen worden opgeheven. Het is de bedoeling dat geologie, Italiaans, Slavisch, Scandina visch en Friese taal en letterkun de in Leiden worden opgeheven. De universiteitsraad zal zich waarschijnlijk op 18 april over deze plannen moeten uitspre ken. De belangrijkste cijfers: letteren 4.04 miljoen, sociale wetenschap pen 3,32 (andragogiek verdwijnt Zonnig Droog en zonnig. Minimumtempera tuur ongeveer min 4 graden, middag- temperatuur rond plus 2 graden. Wei nig wind. 22 februari 1983 Zon op: 07.43 uur, zon ondef: 18.05 uur. Maan op: 12.05 uur, maan onder: 03.59 o.a.), geneeskunde 4,60, geologie 1,30, scheikunde 1,50 en biologie 1,70. Het is overigens niet on denkbaar dat Leiden uiteindelijk meer zal moeten bezuinigen dan ruim 21 miljoen. Er moet nog steeds een bedrag van pakweg 20 miljoen worden ver deeld over de universiteiten. Universiteitsbestuurder Koorn- stra daarover: "Ik weet niet of wij ook nog een deel van dat be drag te verwerken krijgen. Ik hoop het niet, want laten we eer lijk zijn: die 21 miljoen is meer dan genoeg". Op de vraag of er door de bezuini gingen kwaliteit verloren zal gaan aan de Leidse universiteit, antwoordt Koornstra: "We heb ben het moeilijk gehad met bij voorbeeld letteren. Italiaans heeft een goede reputatie, maar moest wel worden opgeheven, omdat Spaans in een paar op zichten belangrijker is. Ik denk dat het wel mee zal vallen met het verloren gaan van kwaliteit, maar we moeten nu natuurlijk wel de kans krijgen om die be zuinigingen rustig te verwerken. Het mag niet zo zijn dat we over een tijd weer in eigen vlees moe ten snijden". DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD) - De Surinaamse am bassadeur in Den Haag, Henk Herrenberg, keert morgen terug naar Suriname om zijn beklag te doen over de behandeling door de Nederlandse regering. Vandaag nog zal hij met minister Van den Broek van bui tenlandse zaken een gesprek hebben over zijn verwijt dat Nederland zijn veiligheid onvoldoende serieus neemt. Van den Broek voelde aanvanke lijk niet voor zo'n ontmoeting, omdat hij vanochtend voor een tweedaagse vergadering van de EG-minsterraad naar Brussel zou vertrekken. Afgesproken is nu dat hij in de loop van de dag naar Den Haag terugkomt, om Herrenberg te woord te staan. De Nederlandse regering heeft bij het Surinaamse bewind nog geen officieel protest ingediend tegen de gevangenhouding van onze verslaggever in Paramaribo Ruud de Wit Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken kan am bassadeur Hoekman in Parama ribo daartoe zelf besluiten. Voor stappen van Den Haag achtte hij het, gelet op het achterwege blijven van duidelijke informatie uit Paramaribo, nog te vroeg. „Het gaat ons erom dat De Wit vrijkomt. We moeten oppassen geen schadelijke stappen te doen", aldus deze woordvoerder. Datzelfde gold volgens hem ook voor het op het matje roepen van de Surinaamse ambassadeur in Nederland. Henk Herrenberg. Deze keerde afgelopen zaterdag terug van wat „een vakantie in Algiers" werd genoemd en had het op Schiphol al direct aan de stok met pers en autoriteiten. Volgens Herrenberg had de Ne derlandse regering hem beloofd zijn aankomst geheim te houden. Hij ontstak dan ook in grote terie zei vanochtend dat het mi nisterie niet op de hoogte is ge bracht van de aangekondigde voorlopige sluiting van ambassa de en consulaat. Van den Broek toonde zich vorige week donderdag, tijdens een ver gadering van de Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse za ken, geirriteerd over het gedrag van de Surinaamse diplomaat. Volgens de bewindsman neemt Herrenberg de diplomatieke spelregels niet in acht. De am bassadeur had Nederland verla ten zonder, zoals dat gebruikelijk is, het ministerie daarvan op de hoogte te stellen. PLO-leiding steunt koers van Arafat Tekort overheid naar 40 miljard PAGINA 7 Ajax loopt weg van PSV PAGINA 9 Schaatsdubbel Andrea Schone de toen persfotografen hem voor BEIDEN (ANP) - In Amsterdam de lens wisten te krijgen. Later maakte Herrenberg via het ANP bekend dat de Surinaamse ambassade in Den Haag en het consulaat in Amsterdam „om veiligheidsredenen" voorlopig gesloten zullen worden. Hij heeft daarna zijn beklag gedaan bij het ministerie van buitenlandse za ken. Een woordvoerder van het minis- RIAAD/ALGIERS (AP) - Oliedes kundigen verwachten een spoe dige reactie van andere OPEC-- landen op het Nigeriaanse be sluit de olieprijs met 5,5 dollar te verlagen tot 30 dollar per vat. Volgens onbevestigde berichten zouden de olieministers van Iran, Libië en Algerije, die in Al giers bijeen zijn, het eens zijn over een prijsverlaging. De Arabische OPEC-landen voe ren onder aanvoering van Saoe- di-Arabië koortsachtig overleg in Riaad om een nog grotere ontke tende prijsoorlog te voorkomen. De reeks prijsverlagingen werd vrijdag ontketend door Groot- Brittannië en Noorwegen, die de prijs voor Noordzee-olie met 3,00 tot 3,50 dollar lieten zakken. Dat was voor Nigeria het sein om, als eerste OPEC-lid ook tot prijs verlaging over te gaan. hebben ouders vanochtend geveer tien scholen bezet uit pro test tegen de bezuinigingen in het onderwijs. De acties, die de komende dagen ook elders te verwachten zijn, vallen samen met de behandeling van de on derwijsbegroting deze week in de Tweede Kamer. Volgens de Amsterdamse actie voerders zouden de meeste be zettingen drie dagen duren. De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP), die de acties coördineert, kon vanoch tend nog niet aangeven hoeveel scholen - in kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs - er precies "buiten werking" zijn gesteld. De leerlingen van deze scholen werden door de ouders thuis ge houden of ondergebracht in buurthuizen. Daar werden zij o.m. beziggehouden met het schilderen van spandoeken. In Delft worden vandaag, morgen en woensdag op een aantal scho len zg. alternatieve schooldagen gehouden. Het Delftse ouder- Hoewel de raad van be stuur al herhaaldelijk het tegendeel heeft willen doen geloven, is de lucht boven de Slavenburg's Bank nog allerminst opgeklaard Eerder »s het tegen deel het geval Tot de "overval" van afgelopen vrij dag op dne kantoren en de huis zoekingen bij leden van de raad van bestuur is. zoals de officier van justitie het meedeelde, niet op licht zinnige gronden besloten De Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst hoopt door deze actie ernstige verdenkingen van fraude om te kunnen zetten in bewijzen. Zo lang dat niet is gebeurd, heeft echter ook de Stavenburg s Bank recht op het voordeel van de twijfel. Het ministerie van financiën en de Nederlandsche Bank hebben het dit weekeinde als hun plicht gezien het publiek er op te wijzen dat de justitiële actie met tegen de bank is gencht, maar tegen enige werkne mers. Dit in een kennelijke poging onrust onder de cliënten van Sla venburg te voorkomen Ook heeft Crédit Lyonnais, de Franse staats bank die voor tachtig procent eige naresse is. gezegd alle vertrouwen te hebben in Slavenburg. Bij die uitlatingen passen enkele kanttekeningen. Nu duideli|k is ge worden dat huiszoeking onder meer is vemcht bi| een tweetal le den van de raad van bestuur, is moeilijk meer vol te houden dat het beleid dat de bank voert, buiten de discussie kan blijven. Raden van bestuur werken in een ge zamenlijke verantwoordelijkheid Als leden van zo'n raad strafbare feiten ten laste worden gelegd, dan valt het te betwijfelen of dat zonder gevolgen kan blijven voor de rest van de raad. Wederom staat ook de Nederland sche Bank ter discussie. De wetge ver heeft deze instelling belast met het toezicht op alle banken en ook instrumenten gegeven om zonodig in de leiding in te grijpen. Het on derzoek dat nu naar de gang van zaken bij Slavenburg wordt uitge voerd. zal om die reden ook moe ten uitwijzen of de Nederlandsche Bank nalatig is geweest. Opgemerkt dient ten slotte dat Crédit Lyonnais een groot commercieel belang heeft bij het voorkomen van onrust. Noch Crédit Lyonnais, noch de Nederlandsche Bank of het mi- nistene van financiën kunnen voor echte geruststelling zorgen Dat kan alleen de officier van justitie, die er sinds de actie van vrijdag het zwijgen toe doet. overleg tegen bezuinigingen en de plaatselijke afdeling van de ABOP besloten vandaag video opnamen te maken van de situa tie zoals die eruit zou zien als de aangekondigde bezuinigingen per 1 augustus doorgaan. Deze beelden zullen op informatiebij eenkomsten worden vertoond naast opnamen van de huidige situatie. Het districts bestuur van de ABOP in Drenthe heeft zaterdag haar 2500 leden opgeroepen a.s. woensdag op school actie te voe ren. Volgens een woordvoerster van de Drentse onderwijsbond is de leden gevraagd een werkon derbreking te houden van één tot anderhalf uur. De onderwijsge venden zouden daarbg de scho len niet moeten verlaten maar moeten handelen alsof de voor stellen van minister Deetman al in werking zijn getreden. Dan kunnen de mensen zien wat de gevolgen zijn van de voorstellen van de minister, aldus de woord voerster. Gekaapt toestel op Malta geland LA VALETTA (UPI) - De autori teiten hebben de afgelopen nacht onafgebroken onderhan deld met de kapers van een Li bisch verkeersvliegtuig, dat sinds gisteravond met ongeveer 160 passagiers op Malta staat. Het vliegtuig, een Boeing 727 van Libyan Arab Airways, probeerde vanochtend te vertrekken, maar de politie en militairen verhin derden dat door voertuigen op de startbaan te plaatsen De kapers (aantal en identiteit is niet bekend) eisen dat de brand stoftanks worden gevuld, maar de autoriteiten blijven erop staan dat deze eis pas wordt ingewil ligd als de passagiers worden vrijgelaten. Vanochtend was nog steeds niet bekend waar de Boeing is gekaapt en wat zijn be stemming was. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Gesneden boerenkool panklaar, 1.50 redenen» "Nieuws vu.. zak 400 gram Rundertartaar, 500g r25 Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1