Blijf bacteriën de baas C Horloge polst levensritme Stempels en stempelen als hobby Vertrouwd voordelig -.oRONAp® ripkarP°'i'. „ATwgri/ 100 W""1 q.A TLANCHA Interieur- waarborg geeft de koper meer zekerheid INTERIEUR WAARBORG Chalutorch: soldeerbrander met extra bedieningsgemak Eén motorblok, 18 machines mteneur- materiaal Zirkzeebv MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 Het is goed om er eens bij stil te staan hoe u thuis de levens middelen bewaart. Allereerst moet dat met de grootst mogelijke hygiëne ge beuren. En als u de maaltijd gaat bereiden, doe dat dan ook op hygiënische manier. Be smetting met alle mogelijke bacteriën dient zo goed moge lijk te worden voorkomen, want besmet voedsel kan tot narigheden leiden, buikpijn, diarree, overgeven, koorts of zelfs voedelvergifting. Bacteriën hebben voedsel nodig om tot ontwikkeling te komen, heel vaak is dat voedsel dat we voor onszelf bestemd hadden. Eiwitrijke zaken zoals melk, vlees, eieren of verse vis. Ge lukkig groeien de meeste ziek teverwekkende bacteriën pas bij hogere temperaturen: tus sen 30 en 65 graden Celsius voelen ze zich het prettigst. Daarom is het zaak om beder felijk voedsel in de koelkast te bewaren, want bij een tempe ratuur van 5 graden Celsius of minder ontwikkelt zich vrijwel geen bacterie meer. Verpakt voedsel zit vaak in een va- cuumverpakking, daar is dus vrijwel alle zuurstof aan ont trokken. Dat is ook al weer een wapen in de strijd tegen bacte- Zorg altijd, voor een schone keuken riën. De kleine organismen hebben bijna allemaal zuurstof nodig om tot ontwikkeling te komen. Houd die verpakking dus in tact, als het even kan. En maak het pak weer zo goed mogelijk dicht, bewaar het liefst in een trommel, als u de benodigde hoeveelheid er uit hebt genomen. Tussen haakjes: u werkt toch wel met schone handen in uw keu ken? Op ons lichaam transpor teren we nu eenmaal heel mak kelijk allerlei verraderlijke bacteriën bij een voor hen ideale temperatuur. Handdoe ken, aanrechtdoekjes en zeker ook de theedoeken kunt u best eens wat vaker verwisselen. Dat zijn vaak ware „bacteriën- haarden"! Berg de boodschappen zo snel mogelijk op als u thuiskomt. Zaken die in de winkel ge koeld werden bewaard, stopt u in uw eigen koelkast. Geef ze zo min mogelijk gelegenheid temperatuurverhogingen te ondergaan, laat levensmidde len dan ook nooit urenlang in een warme auto staan Berg restjes niet onafgedekt in de koelkast op. Doe er een deksel op, of folie. Zo voorkomt u te vens uitdroging en, wat vaak ook vervelend kan zijn. de overdracht van geuren op an dere zaken. Zet nooit warme spijzen in de koelkast; laat ze eerst flink afkoelen. Denk niet dat voedsel dat ge kookt of gebraden is veilig is voor aanvallen van schadelijke bacteriën. Spring er met de grootst mogelijke zorgvuldig heid mee om. en laat het dan ook niet in aanraking komen met nog rauw voedsel. Dus als u rauw vlees hebt ingezouten op een plank, leg het dan niet na het braden op diezelfde plank! Tot slot nog dit. Weet u eigenlijk wel hoe koud het is in uw koel kast? Vooral als dat een wat ouder exemplaar is, loont het de moeite dat eens te controle ren. Ongeveer 4 graden is ide aal, en 20 graden onder nul in het diepvriesgedeelte. "Het feit dat de micro-elek- tronika steeds slimmer per vierkante centimeter wordt, maakt het mogelijk om de vreemdste zaken in horloges te stoppen. Omdat het formaat van horloges vast ligt, is er een direct verband tussen wat zo'n horloge kan en de presta ties van de chipfabrikant. Hoe meer functies men op een vierkante centimeter weet samen te brengen, hoe meer men toegroeit naar de 'polscomputer'. Nog maar een paar jaar geleden verschenen horloges in de vi trines, de behalve tijd en da tum allerlei stopwatch-func- ties kenden. Vervolgens kwa men de ingebouwde wekker tjes erbij en nog later hele re kenmachientjes. De prijs van die eerste alles-kunners bleek aanzienlijk: van f 1000 tot f 2000. Tegenwoordig zijn er al horloges die hetzelfde preste ren, maar nog maar f49,75 doen. De volgende stap is het polscom putertje met ingebouwde ra dio, en wat ook al vrij populair begint te worden in Amerika en Japan, de polshorloges met ingebouwde spelletjes. Pulsar- Time voegt daar nu een kwartshorloge aan toe, dat ook het bioritme van iemand nog berekent: een soort toekomst- voorspelierij op basis van wat men de 'levensprocessen' noemt. Het horloge kost f 150,- eri er hoort een boek bij van een Nederlandse bioritme ex pert: Ger Zantinge. Goed en slecht Bioritmisch gesproken kent de mens goede een slechte dagen. Dagen waarop je je voelt als een goudhaantje en de hele we reld aankunt, afgewisseld met dagen waarop alles grijs lijkt en niets lukken wil. Dit alles zou volgens een natuurlijk en biologisch ritme verlopen. Men onderscheidt drie levens ritmen: het fysieke ritme met een omloop van 23 dagen, het gevoelsritme met een omloop van 28 dagen en het intelligen tieritme met een omloop van 33 dagen. Het verloop van al die ritmes is vrij vloeiend, met een dal en een piek in die ongeveer maan- delijke ritmes, bijna verlopend als een sinus en dus met be hulp van een computertje ge makkelijk uit te rekenen. Vrij wel alle huiscomputers van dit moment hebben er wel een programmaatje voor, dat uit gaat van de geboortedatum en op verzoek het bioritme van een bepaalde, gewenste maand schetst. De berekening van die cycli zijn nu dus ook in een horloge on dergebracht, wat een hele ge ruststelling moet zijn voor hen die raad willen in een moeilijke situatie. Voor wie dat niet zo nodig vindt, is de Pulsar-Time toch nog een aardig (zij het prijzig) horloge, met een helde re, zilvergrijze zogenaamde LCD-uitlezing. De grap van dat soort venstertje is, dat ze zo weinig stroom verbruiken, waardoor het gemiddelde bat terijtje zo'n twee jaar meegaat. Stempelen als hobby? Het lijkt misschien even vreemd, maar het kan echt en het is nog leuk ook. Zeker wanneer u het ver zamelen van stempels en stem pelafdrukken erin betrekt en bovendien een beetje in de ge schiedenis van het stempelen duikt. Het stempelen, of anders gezegd het maken van een afdruk van een bepaalde afbeelding, is al heel oud. Tienduizenden jaren geleden „stempelde" de pre historische mens reeds zijn vinger- en handafdrukken op de stenen grotwanden in onder andere Les Eyzies en Altamira. Het heeft lange tijd geduurd voordat de mens speciale stempels ging vervaardigen, die een symbool of boodschap uitbeeldden. Toch zijn het „stempels" ge weest, die de uitvinding van de boekdrukkunst mogelijk heb ben gemaakt. En nog steeds bedienen we ons van stempels om bepaalde berichten of me dedelingen in veelvoud te ma ken. Voor de „amateur" of hobbyist zijn in dat geval stem- peldozen het best bruikbaar (zie foto), waarin van elke let ter, cijfer en leesteken een aan tal (spiegelbeeldige) reliëf-af beeldingen zitten. Met een pin cet kunt u deze in de gewenste volgorde in een stempelhouder zetten, waarmee dan een be paalde tekst gestempeld kan worden uiteraard in grotere oplagen. Een andere mógelijkheid is de letter-stempeldoos (links op de foto), waarin van elke letter maar één stempel zit. In tegen stelling met het vorige systeem moet u hierbij elk woord letter voor letter op het papier (of hout, kunststof, metaal enz.) stempelen; elke keer weer op nieuw. Niet geschikt dus voor grote oplagen, maar wel voor grotere projecten (omdat de letters groter zijn), eenmalige „drukwerkjes" of kleinere op lagen. Stempels en stempeldo- zen zijn te koop bij de kantoor boekhandel en in speelgoed winkels. Als u geen zin hebt om te kopen of u kunt de ge wenste stempelafbeelding niet vinden, maak zo'n stempel dan zelf. Er is een aantal materialen dat daarvoor in aanmerking komt. Erg eenvoudig is het aardap pelstempelen. een techniekje, dat op vrijwel elke kleuter school wordt gedaan. Wat u no dig heeft is een grote aardap pel. een scherp mesje om de stempelafbeelding (in spiegel beeld) in het „vlees" van de door midden gesneden aardap pel te snijden. plakkaat)vcrf en een plat penseel. De metho de werkt snel en is heel ge schikt voor het zelf maken van wenskaarten, briefpapier voor de kinderen enz Misschien nog simpeler is het stempelen met de vingertoppen. Na wat oefening en eventueel met be hulp van kartonnen malletjes is het op deze manier ook mo gelijk wenskaarten en dergelij ke te maken. Wat dacht u trou wens van een liefdes- of een extra lieve brief die (onder an dere) uit gestempelde lipaf- drukken bestaat In een „hand omdraai" gemaakt met behulp van (*t liefst verschillende kleuren) lippenstift en nog ori gineel ook! Verder zijn stempels zelf te ma ken van linoleum, rubber matjes. hout of een flink stuk vlakgom. De manier waarop dit soort stempels gemaakt en toegepast kunnen worden, vindt u beschreven in het by- zonder interessante boekje „Stempelen" van Aart van Bar- neveld. Een greep uit de in houd: stempelen in het verle den en in het heden, stempels, stempelhouders. stempelink ten en stempelkussens in de handel en om zelf te maken, soorten stempels en de afbeel dingen daarvan; stempelfa brieken; hoe te stempelen (ook hiervoor zijn diverse manie ren); op welke materialen kan gestempeld worden en hoe moet dat dan; creatieve toepas singen van stempels enz. De uitgever van dit leuke en leer zame boekje is Bert Bakker, de prijs bedraagt f ƒ17.50. Geldig dinsdag en woensdag "grove olfilne SPAANS CAFÉ RESTAURANT Bestaat woensdag 23 feb. 3 JAAR en organiseert op die dag weer SPAANSE AVOND m.m.v. gitarist keuken normaal geopend gratis diverse originele Spaanse hapjes 1 glas drank. Voor inl. en resen/. kunt u bellen 071-134262. uw gastneren Victorio en Fransisco Fernandez Stationsweg 30 Leiden. Balieverkoop Hoek-, T en U lijn Verdamper profielen Daktrim profielen Platen tegen Warmte Koude Condens Geluid De direktie van Leidsch/ Alphens Dagblad aanvaardt generlei aan sprakelijkheid ter zake van eventuele gevolgen voor de adverteerder, ontstaan voor het niet, niet tijdig of onjuist plaatsen van adver tenties. Klachten over de uitvoering van telefonisch opgegeven advertentie-opdrachten of over fouten, ontstaan door onduidelijk handschrift van de opdrachtgever kunnen door de uitgeefster niet worden geaccepteerd. De uitgeefster is gerechtigd bepaalde ter plaatsing op gegeven advertenties te weigeren wegens inhoud, aard, strekking of vorm, technische bezwaren, wei gering van vooruitbetaling, strijd met eigen belangen van de uitgeefster of een andere reden van principië le aard, zonder verplicht te zijn aan de adverteerder de reden op te geven. De uitgeefster heeft het recht om. indien dit naar haar oordeel redelijkerwijs niQt van haar kan worden verlangd, brieven op adver tenties niet aan de adver teerder af te geven of door te zenden, noch deze brie ven aan de inzender terug te geven. Niet afgehaalde brieven onder nummer worden na één maand vernietigd. De Nederlandse Federatie van Meubileringsbonden heeft, na overleg met de Consumenten bond, een 'interieurwaarborg' ingesteld. Dit is een drievoudi ge garantieregeling, die begin dit jaar van kracht is gewor den. De aan deze regeling deel nemende woninginrichters zijn herkenbaar aan een sticker op de winkelruit of -deur. En ze hebben een folder beschik baar, waarin precies staat wat de waarborg inhoudt. Als er over de kwaliteit van de geleverde goederen een ge schil ontstaat, kan de koper zijn klachten voorleggen aan de 'geschillencommissie wo ninginrichting'. De waarborg houdt een kwaliteitsgarantie van driejaar in; op grond daar van kan bijvoorbeeld tot een jaar na aankoop volledige ver goeding van vervangings- of reparatiekosten verkregen worden. Ook aanbetalingen worden gega randeerd. Stel dat u bij bestel ling een deel van de prijs (en dat kan bij meubilair e.d. een flink bedrag zijn!) vooruit hebt voldaan, en de leverancier gaat failliet en kan dus niet leveren. Dan bent u uw geld niet kwijt, want die aanbetaling wordt bij bestelling bij een andere (aan de waarborgregeling deelne mende) woninginrichter keu rig verrekend! Met dit interieurwaarborg heb ben de woninginrichters de consument een goede dienst bewezen, die een stuk extra vertrouwen geeft en die boven dien de klant behoedt voor kostbare tegenvallers. w Camping Gaz. in Nederland vertegenwoordigd door Sie- ben Co in Amsterdam, in troduceert een nieuw type soldeerbrander. Dat "nieuw" zit voornamelijk in het extra bedieningsgemak. Essentieel is de knijphendel die in de handgreep van deze "Chalutorch" is ingebouwd. Zo lang men die hendel inge drukt houdt, stroomt het gas uit de bus (propaan of bu taan) volgens de vooraf afge regelde vlaminstelling naar buiten. Laat men de hendel los, dan wordt de gastoevoer teruggebracht tot "waak vlamniveau"... uit de brander komt dan een klein, prak tisch ongevaarlijk vlam metje, dat meteen weer de volle vlam ontsteekt zodra de Daardoor bespaart men dus, tij dens kortere of langere werk onderbrekingen, een zekere hoeveelheid gas. men hoeft de regelknop niet terug te draaien èn het brandgevaar tijdens de werkonderbreking is aanzienlijk teruggedron gen. Bij de nieuwe Chalutorch is een uitgebreid assortiment hulpstukken verkrijgbaar: (zie foto) een drukregelaar met een bereik van 1.5 tot 3 bar, niet minder dan vyf branderkoppen, een soldeer- kop, twee types verfafbran- ders, een hitteschild en een aansluitkraan. Voor nage noeg alle soldeerklussen, zo wel als voor afbranden, ver hitten (ontdooien) enz. is dit nieuwe gereedschap dus ge schikt. Dank zij de eveneens inge bouwde luchttoevoerrege ling kan de vlam temperatuur worden opgevoerd tot onge veer 1850 graden Czodat ook hardsolderen (met koper of zilver) mogelijk is. De verkoopprijs ligt rond de f 126, de hulpstukken kosten tussen de 20 tot 100 gulden. Het Solo Multimot-systeem is langzamerhand een heel machine park geworden, waarbij één motor thans niet minder dan acht tien verschillende machines kan aandnjven. Die universele krachtbron kan naar keuze een tweetakt bezinemotor van 1 pk zyn, of een elektromotor met een vermogen van 1000 watt Daarop konden tot dusver al een kettingzaag, een motorhak, een heggeschaar, een kantentrimmer, een bosmaaier. een water pomp, een hogedrukpomp. een spuitwagen. een bladblazer en een 'verhakselaar' (om tuinafval te verpulveren) op worden ge koppeld. Nu zijn er nog bijgekomen: een luchtkussen-gazonmaaier, een grondfrees, een cultivator, een verticuteerdapparaat (grondbe- luchter), een sneeuwruimer en een nieuw type hogedrukpomp Importeur is Tieman Trading in Gilze, tel. 01615 -4901 In Engeland zijn "spiegelte gels" al jarenlang populair. In ons land kennen we ze ook wel, maar kennelijk stoeien wij hier wat minder graag met materiaal waann we tel kens ons gezicht zien. Een grote Engelse fabrikant heeft nu een forse "aanval" op dc Nederlandse markt op touw gezet De Nederlandse vesUgmg fun geert als depot Van daaruit moeten de spiegeltjes naar de dhz-winkeLs en andere zaken waar dit produkt in het assor timent past. Feit is dat het spiegelprogramma van Mir rorwall talloze erg leuke mo gelijkheden biedt, dank zij talrijke verschillende forma ten (die ook onderling ge combineerd kunnen worden) en door keuze uit diverse glastinten De spiegels kun nen behalve strikt functio neel (in hal. badkamer, slaap kamer) ook puur als decora tie worden gebruikt, waar door bijvoorbeeld in «-en woonruimte erg leuke opti sche grapjes mogelyk zijn. Behalve spiegeltegels maakt Mirrorwall ook kant en klare spiegels, gevat in bijvoor beeld blank-grenen lysten. in allerlei maten Uit zo'n win- kelrek valt heel wat te kie- MIDDELSTEGRACHT 26 - LEIOEN TEL. 0 71-140189

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17