Magere oogst op NK-indoor 5 DT Spartaan promoveert naar hoogste klasse Cusmir springt opnieuw verder Twee nationale titels Van Dorp Nijboer tweede Alleen De Bruin verbetert (eigen) record Leidenaars slaan in finale toe Ashford supersnel Timman klimt weer op Van Loon completeert succes AV Holland ter verbeterde hij het twee jaar oude offieuze wereldrecord van Suleiman Nyambui uit Tanzania van 13.20 tot 13.13.3. HU bracht daarmee het indoorrecord in de buurt van het Europese record in de open lucht, dat sinds ander half jaar op zyn naam staat met 13.10.40. De meest in het oog lopende pres taties by de landenwedstrijd West-Duitsland-Groot Brittan- nië in Dortmund was de 2.32 me ter van hoogspringer Carlo Tran- hardt. Hij bleef daarmee slechts twee centimeter van het West- duitse indoorrecord van Dietmar Mögenburg verwUderd. By de Sowjetrussische kampioen schappen in Moskou kwam Vik tor Sosimowitsj tot 2.28 meter. Carl Lewis bleef weliswaar zonder record, maar zyn sprong van 8.48 meter by wedstrijden in San Die- go was van grote klasse. De Eu ropese kampioen op de 5000 me ter Thomas Wessinghage incas seerde in dezelfde plaats de eer ste van twee weekend-nederla gen op de myl. Eamon Coghlan won in 3.53.1. Een dag later was de Amerikaan Padilla hem in Portland te snel af. TOKIO (ANP) - De Amerikaan Greg Meyer is gisteren in To kio winnaar geworden van een internationale loop over dertig kilometer. Meyer fi nishte in een tyd van 1 uur 31 minuten en 5 seconden. Ge rard Nyboer eindigde als tweede op grote afstand van de winnaar. De Europese kampioen op de marathon kwam 2 minuten en 28 secon den later over de eindstreep. Jacques Valentin bezette de vyfde plaats in 1.35,00. De uitslag van de internationa le loop in Tokio is: 1. Greg Meyer (Vst) 30 km in 1 uur 31 min 5 sec. 2. Gerard Nyboer (Ned) 1.33,33. 3. Toshihiro (Jap) 1.34,56. 4. Susumi Seki (Jap) 1.34,59. 5. Jacques Va- lentin (Ned) 1.35,00. LEIDEN - Dat een groot aan tal Leidse atleten en atletes zich al wekenlang serieus voorbereidde om in dit weekeinde te 'pieken' op de Nederlandse Indoorkam pioenschappen was al af leesbaar aan de goede resul taten die recentelijk werden behaald. Dat de vormgroei uiteindelijk zou leidden tot een indrukwekkende reeks prestaties, vergezeld van een ware medaille-oogst, had niemand kunnen voor spellen. Met name de jeugd van AV Holland kwam zwaar- met eremetaal- bela den thuis. Drie gouden, één zilveren en twee bronzen medailles werden hun prooi. Yvonne van Dorp behaalde by de Meisjes-A zeer overtuigend twee Nederlandse titels, door niet al leen haar favoriete afstand de 200 meter te winnen in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 25.47 sec, maar daarby ook nog eens PAGINA 14 LEIDEN - De powerlifters van De Spartaan doen het volgende seizoen een stapje hoge rop. Via een zege in de finales van de tweede klasse bewerkstelligden zij zaterdag promotie naar de hoogste klasse van de landelijke competitie. BOEKAREST (ANP) - Anisoara Cusmir en Evelyn Ash- ford bij de dames en Carlo Thranhardt en Carl Lewis bij de heren bepaalden dit weekeinde met overtuigende prestaties het gezicht van de indoor-atletiek. Zonder slag of stoot verliep die ze- ge in de Groenesteeg niet. Im mers opponent Van Eek uit Am sterdam kon pas tijdens het laat ste onderdeel, het deadliften, op de knieën worden gebracht. Daarvoor ging het gelijkop. Wel iswaar bewerkstelligde De Spar taan via het eerste onderdeel, het kniebuigen, een fikse voor sprong, maar deze werd tydens het bankdrukken door Van Eek teniet gedaan. De voorsprong had tydens het kniebuigen nog groter voor De Spartaan kunnen uitvallen, indien de rekordpo- ging van Sam Holswilder om 300 kg omhoog te torsen niet was mislukt. Nu moest de veteraan met een, op zich ook al goede, 280 kg genoegen nemen. Het bankdrukken vormt nog steeds het zwakke onderdeel van de Leidenaars. De discipelen van trainer Dirk van 't Riet zijn me rendeels oud-gewichtheffers en door die achtergrond (nog) min der in het bankdrukken bedre ven dan de powerlifters van jongsaf. Andere onderdelen als het deadliften en kniebuigen lig gen veel meer in de lijn van het gewichtheffen. Daarin schuilt dan ook de kracht van De Spar taan-ploeg. Met name Sam Holswilder heeft het niet op het bankdrukken voorzien. Vanwege zijn leeftyd kan hij niet zo gemakkelijk meer in zo'n oefening verbeteren. Zo diende Holswilder het na zijn derde poging bij 120 kg te laten, waarmee hy slechts 5 kg verder kwam dan zijn 26 kg lichtere clubgenoot Jan de Graaff. De routinier gaf de critici onder het publiek echter geen kans. Met de woorden "Jullie denken maar dat ik alles kan" troefde hy hen direkt af. Van Eek greep ondertussen de kans om de achterstand onge daan te maken met beide handen aan. Via enkele goede resultaten lag de ploeg weer volop in de ra ce. Wel was ondertussen duide lijk, dat de derde finalist, Luctor uit Zevenaar, geen rol van bete kenis meer zou kunnen spelen. Dit ondanks het feit dat hun zwaargewicht Hamersveld met 172V2 kg voor de beste prestatie by het bankdrukken zorgde. De beslissing moest by het deadlif ten vallen. Ondanks het feit dat Hein van de Putten en Johan Hoekstra, onder luide aanmoedi gingen van hun supporters, tot uitstekende prestaties kwamen, bleef Van Eek ook daarin goed volgen. Dit noopte coach Piet van der Zeeuw om voor de laat ste beurten van Sjaak van de Sam Holswilder in actie op het voor hem zo moeilijke onderdeel bank drukken. "Jullie denken maar dat ik alles kan", was zijn reactie na af- loop. Wyngaard en Sam Holswilder extra gewicht in de schaal te gooien. In eerste instantie had hy voor dit tweetal een veilige po ging gepland, maar nu was deze, niet zonder risico zynde, tacti sche zet pure noodzaak gewor den. Een misser kon fataal zyn. Het Leidse duo doorstond de proef echter uitstekend. Een rood aan gelopen Van de Wyngaard bracht 250 kg omhoog, terwyl Holswilder revanche nam voor het bankdrukken, door 280 kg voor zyn rekening te nemen. Dat alles leverde De Spartaan de eindzege en, na omrekening naar persoonlijke gewichten, met 1807 punten tevens een nieuw teamrekord op. Van Eek kwam tot 1694 punten, Luctor verza melde er 1457. De resultaten van de Leidenaars, met tussen haakjes het indiiv- duele gewicht: Jan de Graaff (73): 200 kniebuig-115 bankdruk- 205 deadlift. Hein van de Putten (73): 190-105- 235. Sjaak van de Wijngaard (89): 245- 120-250. Johan Hoekstra (83): 210-125-240. Sam Holswilder (97): 280-120-280. RUUD DOBBELAAR In Boekarest bracht de rivaliteit van de twee verspringspecialis- tes uit Roemenië, de Europese kampioene Vali Ionescu - met 7.20 meter wereldrecordhoud ster in de buitenlucht - en de nummer twee van de Europese kampioenschappen Anisoara Cusmir een nieuwe tdpverrich- ting. Anisoara Cusmir verbeter de haar veertien dagen oude offi cieuze indoorrecord met twee centimeter tot 6.94 meter. Ex-re cordhoudster Heike Daute kwam in Senftenberg tot 6.86 meter. Na haar zege van twee weken gele den in Los Angeles op Marlies Göhr was Evelyn Ashford dit weekeinde in San Diego op nieuw ongenaakbaar. De Ameri kaanse vestigde met 5.74 secon den een nieuw indoorrecord op de 50 yards. Zy was daarmee driehonderdste van een seconde sneller dan vier weken geleden. Marlies Göhr probeerde het by de Oostduitse indoorkampioen schappen in Senftenberg op de 60 meter en bleef daarop met een tyd van 7.09 seconden slechts één honderdste van een seconde verwyderd van het officieuze we reldrecord van haar landgenote Marita Koch. Gisteren kwam Göhr uit op de 100 yards. Zij won die zelden gelopen afstand in 10.29 seconden, een evenaring van het officieuze wereldrecord. De 23-jarige Jörg Kunze deed niet voor haar onder. Op de 5000 me- LINARES (ANP) - Ondanks een ferme inspanning, die erin resul teerde, dat hij gisteren drie afge broken partyen moest uitspelen, is wereldkampioen Anatoly Kar- pov er niet in geslaagd de leiding te nemen by het super-groot- meestertoernooi in het Spaanse Linares. In alle drie partijen moest Karpov namelijk uiteinde- lyk in remise berusten: eerst te gen Andersson, vervolgens tegen Joesoepov en laat in de avond te gen Timman. De voortzetting van het duel Karpov-Timman, dat zaterdag was afgebroken, nam niet veel tyd meer in beslag. Al na enkele zetten besloten bei de spelers tot deling van het punt. Timman was enige uren eerder opgeklomen tot een vyf- tig procentsscore door na twee uur spelen de tweemaal eerder afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Hort op de 79ste zet in zyn voordeel te beslissen. Wie ver terugviel was de Deense Bent Larson. Deze verloor alle drie zyn afgebroken partyen: te gen Hort, Spasski en Seirawan. Door dit alles werd Miles, die zyn afgebroken party uit de vyfde ronde tegen Geiler verloor, voor- bygegaan door Spasski. Beiden hebben 4 punten, maar Spasski heeft een party minder gespeeld. Stand na de zevende ronde: 1. Spasski 4 pnt (uit 6). 2. Miles 4 pnt 3. Karpov, Sax en Andersson 3'.^ (uit 6). 6 Joesoepov 3'/i pnt 7. Timman en Hort 3 pnt (uit 6). 9 Geiler 3 pnt 10. Larsen 2 pnt (uit 6). 11. Seirawan 2 pnt. toe te slaan op de verlengde sprint. Ze won de 400 meter, waarop ze van de zomer reeds snelste was, in 57.53 sec. Het Hol land-succes op deze afstand werd gecompleteerd door Cathy van Loon, die derde werd met 58.88 sec. Ook op de 1500 meter by A-junioren 'heerste' een oran jebroek. Regina van Duyn, geta lenteerd op de middenlange af stand maar in de eerste winter maanden achtervolgd door achil lespeesblessures, bewees weer helemaal terug te zyn door de 1500 meter verrassend te winnen in 4.42.49 sec. Clubgenoot Jan Jansen wilde zich by de A-jon gens kennelyk revancheren op zyn zaterdag mislukte 3000 m (6e in 8.55.1). Gisteren liep hy, beter geconcentreerd en met minder zenuwen, een uitstekende 1500 meter in 4 minuten en 2.5 sec., hetgeen goed was voor een twee de plaats. Hans Baljet (Holland) won tenslot te by de A-jongens op de 400 me ter brons door een persoonlyk beste tyd van 51.72 sec. Op de 200 meter kwam hy in de halve finale tot 23.53 sec. Verging het de jeugd dus boven verwachting, ook de senioren de den van zich spreken. Meer kampster Jenny-Litjens v.d. Berg (Holland) excelleerde op het hoogspringen door met 1.75 m een zilveren medaille te be machtigen. Die viel ook ten deel aan snelwandelaar Dirk Maassen v.d. Brink, want hy wist als twee de te eindigen op de 5000 meter in 22.48.4 s. Bataven-talent Han Kulker koos, ondanks zyn snelle 400 meter van twee weken gele den, voor de 800 m. Niet ten on rechte klaarblykelyk, gezien zyn prima 3e plaats. Hy behaalde brons in 1.53.6 sec., en lykt nu de opvolger te worden van de naar Amerika vertrokken Wibo Lelie veld. Geen finaleplaatsen waren er weg gelegd voor Michel Moll (Holl), die als 12e eindigde op de 800 m in 1.57.98 Jan Verloop (Bat) 800 m in 1.57.98 en 1500 m in 3.59.19. Kees v. Klink (Bat) liep de 3000 m in 8.36.34. Frans Blom (holl) kwam in de series van de 400 me ter jammerlyk ten val. Overige uitslagen: 60 meter Heren: Alex Borgmans (Bat) 7.37 s; John v. Loon (Spar taan) 7.38. 60 m Horden Heren: John v. Loon (Spartaan) 8.59; Walter Botman (Holl) 8.85. 200 m Heren: Alex Borgmans (Bat) 23.69. 800 m Heren: Cor v. Loon (Holl) 2.01.88. Beurskens De Limburgse marathonloopster Carla Beurskens zal niet eerder dan in het zomerseizoen in wed strijden in actie kunnen komen. Een beenblessure is er oorzaak van dat de veelvoudig nationaal kampioene komende zondag in Eibergen haar crosstitel niet zal kunnen verdedigen. FRANS KROONE Waarmee voor de zoveelste keer werd bevestigd dat de indoorat- letiek voor de meeste atleten een bykomstigheid is, waaraan be- trekkelyke waarde wordt ge hecht. Laat in Nederland een aantal toppers het bovendien om diverse redenen afweten, dan blyft er erg weinig meer over, zo als Zuidlaren duidelyk bewees. Typerend was dat twee bonds- trainers met gouden medailles naar huis gingen. Henk Kraayen- hoff (GVAV) won de 400 meter en Jan-Willem van der Wal (AV Haarlem) was de beste versprin ger. By de jeugdkampioenschappen evenaarde de veelzydige Marjon Wijnsma (twee titels, een tweede en een derde plaats) van Lionitas het meisjesrecord op de horden met 8.74. Aijen Visserman (Im pala) voltooide de 800 meter snel ler dan senior Kormeling een dag eerder had gedaan en hetzelfde gold voor Krisma Aukema (Spar- tacus) by de dames ten opzichte van Elly van Hulst. 600ste seconde van de kwalifica tienorm (8 seconden precies) was blijven steken. In Zuidlaren won Wijnbergen in 8.11 sec. Voor hem en voor Olyslager en voor Van Heezik leverde het beraad over de eventuele uitzending een ne gatief resultaat op. Elly van Hulst, Marcel Klarenbeek en Arno Kormeling waren vorig jaar wel op het EK-indoor. De at lete van Olympia '48, was na een vervelende blessureperiode wel sterk genoeg om zowel de 800 als de 1500 meter (zondag) te win nen. In dit stadium kunnen haar aspiraties echter nog niet verder reiken dan het nationale gebeu ren. Marcel Klarenbeek kwam nog wel met ambitieuze plannen naar zyn eerste indoorwedstrijd van dit seizoen, maar kon ze na de series al vergeten. Klaren beek: „Ik heb waarschynlyk een spier gescheurd. Dat heb ik te danken aan die vervelende baan- een. Baan-drie was vrij door een afzegging, maar wy mochten niet opschuiven. Dat is weer typisch Nederlands. Ik heb me in dit in- doorseizoen mede door een win tersportvakantie nauwelyks la ten zien, maar ik had wel graag die EK willen lopen". Poging Arno Kormeling waagde in de se rie van de 800 meter een poging de limiet te halen, maar slaagde op geen stukken na. In de finale beperkte hy zich vervolgens tot een controlerende race, die hy van kóp af won. Kormeling treurde niet over het missen van Boedapest. „Het zit er op dit mo ment gewoon niet in. Ik heb te weinig snelheid. Ook als ik die limiet van 1.49 net gehaald had, «was ik overigens niet naar EK ge gaan. Met zo'n tijd heb je daar niets te zoeken. Ik had er duide lyk onder moeten zitten, zoals vorig jaar, toen het wel erg lek ker ging. Ik ga me vanaf nu hele maal richten op het zomersei zoen. Het plan is samen met Rob Druppers een aantal internatio nale wedstrijden af te werken". nende sprong van 1.85 meter. Sinds haar eerste recordverbete ring heeft zij dit seizoen nog geen enkele keer lager gesprongen. De hoogte van 1.90 meter was haar deze keer nog te machtig. Ella Wynants had overigens slechts twee concurrentes, zodat één geslaagde sprong al voldoen de was voor een medaille. Voor de enige record verbetering zorgde tot zyn eigen verbazing Eric de Bruin (Typhoon). De jon ge reus overtrof by het kogelsto ten met 17.39 meter zijn eigen beste prestatie (1982) met 7 centi meter. Internationaal gezien stelt een dergelyke afstand niet zo veel voor, maar voor de pas 19- jarige De Bruin, die lange tijd met een polsblessure heeft ge sukkeld, vormt de prestatie van zaterdagavond een positieve stap in zyn gestage ontwikkeling. Zyn buitenrecord staat overi gens op 17.99 meter. Duidelijk De limiet van 18 meter bleef duide lyk buiten bereik van Eric de Bruin, die anderen veel dichter in de buurt van de eis voor Boe dapest zag komen. Edine van Heezik sprong byvoorbeeld 7.29 meter ver, waarmee zy slechts 6 centimer te kort kwam. Maijan Olyslager voltooide de horderace in 8.44 en bleef daarmee een frac tie (400ste seconde) van de limiet verwyderd. En dan was er op hetzelfde nummer by de heren nog Paul Wynbergen (AAC), die vorige week in Rotterdam op ZUIDLAREN (GPD) - De nationale indoorkampioenschappen in de Zuidlaarder Prins Bernhardhoeve waren een gezellig samenzijn van de Nederlandse atletiekfamilie, maar werden niet gekenmerkt door bijzondere prestaties. Er sneuvelde welgeteld één senio renrecord, terwijl geen enkele atleet erin slaagde de limiet te halen voor deelname aan de Europese kampioenschappen op 5 en 6 maart.in Boedapest. Naar de Hongaarse hoofdstad gaan dan ook slechts de drie Nederlanders, die zich al eerder in het seizoen kwalificeerden: Els Vader, Ella Wijnants en Rob Druppers. Op Herman Buuts, de trainings coördinator van de atletiekunie, werd zaterdag na afloop van de titelstrijd voor de senioren noê wel een beroep gedaan om ten aanzien van drie atleten, die by- na aan de eisen hadden voldaan, de hand over het hart te strijken. Het betrof Edine van Heezik, Marjan Olyslager en Paul Wyn bergen, maar voor hen zal er geen ticket voor Boedapest wor den klaargelegd. Buuts: „De limieten waren dit jaar niet al te scherp gesteld. Het zou onrealistisch geweest zyn wan neer we er toch van waren afge weken. Ik vind het wel jammer dat we slechts drie atleten kun nen afvaardigen, want ik had op een stuk of zes gerekend. We wil len echter geen halfslachtig be leid. Ook wanneer Druppers en Vader niet tydig fit zyn en af moeten vallen, wordt de ploeg niet meer uitgebreid". Glans De afwezigheid van Druppers en Vader ontnam het gebeuren in Zuidlaren al by voorbaat een deel van zyn glans. De Utrechter kampt nog steeds met gordel roos, maar heeft de training wel weer kunnen hervatten. Om zijn deelname aan de Europese kam pioenschappen, waar hy een van de kanshebbers voor goud is, niet in gevaar te brengen nam hij echter niet het risico te starten in de Bernhardhoeve. meld liet in de avonduren toch nog haar gezicht zien en kon toen uitleggen waarom zy de wedstrij den had laten schieten. „Ik kreeg vrijdagavond plotseling weer last van mijn spierblessure in het bovenbeen. Ik vond het daarom te riskant om hier te lopen. Ook het EK-indoor laat ik eventueel schieten, want het zomerseizoen met de wereldkampioenschap pen in Helsinki is voor my veel belangrijker". Zodoende was van het drietal kan didaten voor Boedapest alleen Ella Wijnants (Sparta) in Zuidla ren actief. De jonge Haagse be wees haar regelmaat via een win- In Zuidlaren was ook niet meer op Druppers gerekend, maar het wegblijven van Els Vader kwam wel onverwachts. De Zeeuwse sprintster, die zich niet had afge- Marjan Olyslager kwam op de horden een fractie tekort om zich te plaatsen voor het EK.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14