Saturnus nog één stap van kampioenschap Leiden raakt punten kwijt MMO titelkandidaat Na zege op Monnickendam Eenvoudige zege Blitz MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Saturnus is nu zo dicht bij het kampioenschap dat zelfs Ab Dieben er in moet gaan geloven. De besnor de aanvoerder van de Leidse handbalploeg hield er bij aanvang van de competitie gemakshalve maar geen en kele verwachting op na. Echter, na de karige 16-15 over winning gistermiddag op het als zeer lastig beschouwde Monnickendam kan er eigenlijk niets meer mis gaan. Seyst, dat gisteren Achilles de laat ste theoretische kans op de titel afhandig maakte (15-12), is nog de enige concurrent. Saturnus verdedigt over drie weken (als na Sport y het wereldkampioenschap voor 'B-landen' de competitie-draad weer wordt opgevat) in Zeist een voorsprong in het klassement van twee punten. Zou het daar misgaan dan hebben de Leide- naars nog de laatste (thuis-)wed- strijd tegen Achilles om zich toe gang tot de eerste divisie van de zaalcompetitie te verschaffen. Coach Henk Verwey neemt niet de moeite alle becijferingen nog eens na te rekenen. "We verlie zen geen ene thuiswedstrijd en bij Seyst winnen we gewoon", laat hij nergens twijfel over be staan. Tegen Monnickendam kwam de ongeslagen thuisstatus niet in gevaar, al doen het gelijk op gaande score-verloop en de uit eindelijk slechts 16-15 eind stand wellicht anders vermoe den. Saturnus stond bij rust met 8-9 achter en kwam na ruim vijf minuten in de tweede helft voor het eerst sinds 4-3 weer op voor sprong: 12—11. In die fase regen de het strafworpen, zeven in to taal waarvan er door beide partij en (Dieben en Jilles van Dijk) één onbenut werd gelaten. De Leidse ploeg permitteerde zich nadien enkele slordigheden, waardoor Monnickendam aan sluiting kon blijven houden. "Soms gaat het nog te gehaast en is er te veel balverlies. Als je de kans hebt voor een break—out moet je die altijd pakken, maar het moet niet eindigen met een paniekschot. Beter is dan om het rustig op te bouwen", doceerde Dieben aan zijn jonge ploeggeno ten. De schade werd in verdedigend opzicht ingehaald. Halverwege de tweede helft brak Hans Blans- jaar met zijn eerste doelpunt (hij GRONINGEN - Na de reeks van verliespartijen vorige week doorbroken te hebben met een overwinning op Weert kreeg Elmex Leiden afgelopen zaterdag opnieuw een nederlaag te slikken. In Groningen ging Leiden in de slotfase tegen Donar onderuit met 71-67. Waardoor Lei den, binnen een maand tijd, van de eerste naar de vierde plaats terugviel. Anton Klok vuurt een doelpoging af. Willem Sluiman (4) komt niet hoog genoeg om de lange Saturnus- topscorer op andere gedachten te kunnen brengen. Hans Blansjaar (rechts) ziet met Fred Sluiman (8) toe. (foto Holvast) kendam-aanval blokkeren. Net als daarvoor het geval was, zou ook in de slotfase de marge niet groter worden dan twee treffers. Hans Blansjaar hield de bezoe kers met nog twee doelpunten in de slotfase van het Saturnuslijf, voordat topscorer Jilles van Dijk in de laatste seconden met zijn achtste goal de eindstand op 16-15 bepaalde. "Een normale overwinning", beschouwde Henk Verwey. "Elke ploeg heeft in het seizoen een terugval. Onze noteerde de 14—12) een doel puntloze periode van bijna tien minuten af. De Leidse verdedi- gingsring opereerde in die fase zeer hecht, er werd keihard voor elkaar gewerkt. Doelman Rob Spiekerman, die het grootste ge deelte van de eerste helft getrei terd door zenuwen langs de kant had zitten kijken naar zijn ver vanger Rob Otten, werd daarmee over de grootste spanningen heen geholpen en zou vijfmaal kort achter elkaar de Monnic- vorm groeit weer. Dat we nu twee weken stil staan, vind ik een voordeel. Dan is de honger naar de bal bij Seyst des te gro ter". Doelpuntenmakers Saturnus: Anton Klok 5x (twee strafworpen). Hans Blansjaar 3x. Wim van Leeuwen 3x (één strafworp), Ab Dieben en Peter Waal wijk 2x en Jan Wolter IJssel de Schep per lx. Monnickendam: Jilles van Dijk 8x, Ron Chadet en Jacco Peereboom 2x, Willem Sluiman, Ted Vorst en Fred Sluiman lx. GERARD HAVERKAMP LEIDEN - De Leidse handbal regio telt volop mee. Met MMO kwam er gistermiddag in de derde divisie bij de da mes een kampioenskandi daat bij. De Hoogmadese da mes versloegen het favoriete Velo, dat de koppositie nu met MMO moet delen. In de eerste divisie toonde Fore- holte zich minder winstbe- lust dan het tegen degradatie knokkende DSVD: 10-14. Als gevolg van een zeer zwaar verkeersongeval vond de wedstrijd VenK-HVS geen doorgang. Voor Foreholte zit de competi tie er in feite al op. De rol van de Voorhoutsen is uitge speeld, DSVD profiteerde gretig van het feit dat de ploeg van Wim Geerlings niet de vereiste concentratie meer kan opbrengen. Bij rust keek Foreholte tegen een 6-9 ach- terstand aan, haalde nog wel op tot 8-9 maar miste de overtuiging om door te kun nen drukken. DSVD joeg veel agressiever de winst na en werd voor de inzet be loond met de 10—14 zege. Hannie Boskamp was met 5 treffers nog redelijk op dreef, het éne puntje dat de top- scoorster Nel Geerlings op haar naam zette, stak daar schril bij af. OASE is dankzij een 17—15 overwinning op Wijk aan Zee opgeklommen naar de derde plaats in de tweede divisie. Zo goed het aanvallend draai de, zo slechts was het in de verdediging gesteld. Drie maal werd een ruime voor sprong van vijf punten ver schil genomen, maar door een aaneenschakeling van stommiteiten werd die steeds weer op de tocht gezet. Met een fraaie actie stelde Roos van der Poel nu pas in de laatste fase de 17-15 zege vei- lig. MMO (derde divisie) keek bij rust tegen een 7-4 achter stand aan tegen voornaamste kampioenskandidaat Velo. De als tweede geklasseerde Hoogmadese ploeg had op dat moment echt helemaal niets meer te verliezen en stoomde op conditie in de tweede helft de Wateringse tegenstandsters voorbij, tot verrassing ongetwijfeld ook van zichzelf: 8-10 winst. HW heeft goede papieren voor het kampioenschap in de eer ste klasse, de bij 10-4 ge staakte partij tegen EHC is daarop niet van invloed. In de volgende drie wedstrijden tegen de laagst geklasseerde teams moet de promotie kun nen worden bewerkstelligd. De dames van Saturnus bleven Wings 2 de baas, dankzij een goed uitgevoerde break-out: 6-11 na een 4-4 ruststand. Olympia'72 2 walste na de pauze (stand 6-2) over Fore holte: 17-8. Bij de heren in 3B was CWP geen partij voor Olympia: 28-9. Oranje Het Nederlands zaalhandbal team heeft de voorbereiding op het B-wereldkampioen schap, dat vrijdag in ons land begint, afgesloten met een 20-20 gelijkspel tegen Zwit serland. Voor Oranje bete kende dit de tweede deling van afgelopen weekk tegen de Zwitserse ploeg. Eén keer werd tijdens het trainings kamp in het Alpenland verlo ren van de gastheer. Bonds coach Jan Kecskemethy heeft 16 spelers geselecteerd voor het WK. Hermes is met vijf spelers de grootste leve rancier. Het Nederlands team opent vrijdag het toernooi te gen Tsjechoslowakije. In punten staat de ploeg van Theo Kinsbergen nog wel gelijk met Donar en het eveneens verliezen de Haaksbergen (bij Weert..), maar met die aantekening dat de Groningse formatie een wed strijd minder speelde (tegen Den Bosch) en dat Leiden nog naar Haaksbergen moet. Met nog acht wedstrijden voor de play-offs te gaan is er, wat de verdeling van de plaatsen twee. drie en vier aangaat, een complexe situatie ontstaan. Van alles is nog moge lijk. Al het is van de kant van Lei den natuurlijk een onvergeeflij ke blunder geweest dat dit zover moest komen, gegeven het feit dat men in de voorbije weken zo gemakkelijk zoveel punten aan zwakkere broeders cadeau heeft gedaan. Groningen behoort natuurlijk niet tot het rijtje der mindere goden, maar ook in de goed bezette Eve nementenhal had Leiden beslist niet behoeven te verliezen. Na een volkomen gelijkopgaande partij (31-31 bij rust) sloeg Lei den in de finale evenwel kort achtereen drie flaters. Waardoor de balans net doorsloeg naar Groningen en Kinsbergen we derom met lege handen bleef staan. Wat was het geval Na exact 7 mi nuten liep Wilson Washington al tegen zijn derde fout op. Pal na rust ontving de Leidse center zijn vierde en laatste waarschu wing. maar voorbeeldig werkte hij zijn partij desalniettemin af. daarbij uitgroeiend tot Leidens beste man. Toch zou de aanvan kelijk te snel opgelopen fouten- last hem uiteindelijk opbreken. Het evenwicht dat er de hele wedstrijd was geweest (dan Do nar een paar punten voor. dan Leiden weer) werd namelijk dne minuten voor tijd abrupt verbro ken. Toen Washington dus zijn vijfde en diskwalificerende fout ontving. Op dat moment was Leiden - on danks een mislukte press en on danks het merkwaardige ge schuif van Kinsbergen met Ha- gens en Wiel waarbij laatstge noemde een periode als point- guard moest fungeren - knap te ruggekomen van 62-55 (de maxi male voorsprong van Donar) via 62-59 tot 65-63. Maar net toen de ploeg zich wilde opmaken voor de beslissende slag ontviel het LEIDEN - Voor eigen publiek haalde Fides Pacta gisteren de titel in de overgangsklasse A binnen. Een week eerder dan verwacht, doordat concurrent HKV struikelde over Swift (A). Een 10-6 overwinning op 't Overschotje, na een bjj vlagen wat nerveus ge- speelde wedstrijd, was nu voldoende voor medaille en bloemen. klasse B zal pas op de laatste wedstrijddag haar ontknoping krijgen. Vijf ploegen doen mee aan de nog twee ronden durende stoelendans om drie veilige plaatsen en alleen Rozenburg heeft een meer dan evenredige kans op degradatie. Uitgerekend De Danaïden ging in Rotterdam tenonder bij deze hekkesluiter. Die heel ontspannnen haar ver krampt degradatiekorfbal spe lende Leidse opponent tegemoet trad. "We incasseerden het loon van de angst", constateerde ook een hevig teleurgestelde coach Kees van Vliet. Het merendeel van de ploegen uit de Leidse regio is echter met heel andere zaken bezig. Pernix verloor van titelkandidaat KVS* terwijl Zuiderkwartier en De Da naïden nog immer strijd voeren om lijfsbehoud. Zuiderkwartier won ditmaal en wisselde stuiver tje met een verliezend De Danaï den. TOP bevindt zich na een overwinning in relatieve veilig heid, evenals Ons Eiland. De Al gemene is als enige al zeker van haar plek in de tweede klasse. Dat is ook Fiks, dat via een 15-11 zege op All Ready ongeslagen het kampioenschap in IIID voor zich opeiste. Precies tien jaar geleden promo veerde Fides Pacta, althans het Vicus Oriëntus deel van de fu sieclub, naar de hoofdklasse. De verschillen tussen hoofd- en overgangsklasse zijn echter nog altijd groot blijkens het grote aantal degraderende debutan ten. Of het evenals de laatste maal een éénjarige romance wordt met de vaderlandse zaal- korfbaltop zal volgend seizoen wel blijken. Coach Gerard Bos heeft zijn pupillen in elk geval een speltype aangeleerd, dat uitstekend aansluit bij de lan delijke trend en waarin 'kracht voor- en onder de korf centraal staat. Het duel tegen 't Overschotje, de onverwachte kampioenswed strijd, was er zeker geen beste uitvoering van. Gestart in on wetendheid met het resultaat van HKV was het eerste kwar tier erg overtuigend. Het nieuws bereikte uiteindelijk ook de Leidse ploeg, hetgeen zich uitte in verkramping van het aanvalsspel. Niet langer waren daar de twee meest scorende ploegen van de ze klasse aan het werk.De ploeg uit Lochem was al vanaf het eerste fluitsignaal van een ge ducht wapen beroofd: Ronald van der Velden maakte vedette Jan Gijsen (twee treffers) zo goed als onzichtbaar. Terwijl in de aanval de lange Leidenaar heerste onder de korf en daar door Nico Pikaar en dames-duo Bea Schrama/Jeanet Smit in staat stelde aanvallend actief te zijn. Da ging allemaal veel te gehaast, met als gevolg een schamele 4-2 ruststand. Fides Pacta door brak na rust toch de ban en na vakwisseling bij 6-2 besliste het trefzekere eerste aanvalsvak het duel. Zienderogen makkelij ker spelend liep Fides Pacta tenslotte weg naar 9-2. Het deer de toen niet meer dat ook 't Overschotje eindelijk de weg naar de korf vond. Freewhee lend gleed het achttal naar het einde, dat kwam bij een 10-6 stand. En waarbij Ronald van der Velden (3), Nico Pikaar (2), Patrcia Gottmer, Bea Schrama, Jacqueline Velthuyzen, Robin Sommeling en Henny Piket voor het Leidse aandeel teken den. Een minuut tevoren was op de tribunes het kampioensfeest je al begonnen. Nog altijd heeft Pernix stevig greep op haar toekomst in de overgangsklasse. De twee pun ten, die de ploeg van coach Jas per Engel thans nog voorstaat op VES zijn natuurlijk voldoende. En bovendien ontmoet Pernix zowel deze Haagse concurrent als het al gedegradeerde ZKC '31. Dat de Leidenaren zich via het duel met KVS al in veiligheid zouden brengen leek echter niet bij voorbaat uitgesloten. Maar maakte Pernix het in Leiden de gedoodverfde kampioen nog erg moeilijk (10-11), in de return was het klasseverschil duidelijk. Al leen de opening (1-3) was nu een probleem voor de Schevenin- gers, die in routinier Dick van Arkel (4x) weer een betrouwbare schutter hadden. In de vijf minuten voor rust werd Pernix volledig afgebluft en in feite al geklopt: 8-4. Aanvallend wist Pernix ook na de hervatting nauwelijks gevaar te stichten. Het resultaat was een 13-8 neder laag, waarbij Geerten Breedveld (2), Janko Breedveld (2), Kees Brokaar (2), Carla Kuipers en Jenny van der Laken de KVS- korf doorboorden. Ruil De degrdatiestrijd in de eerste Nu had het Leidse achttal te kam pen met fors lengteverlies door het ontbreken van Pieter Koor neef en Erik Peters, maar had an derzijds wel Hennie Devilee in de basis. Cruciaal bleek echter het overwicht, dat het Rozen- burgs dameskwartet had op hun Leidse zusters, goed voor een kwart van het aantal tegentref fers. De rust van het vierpuntenduel ging nog in met een 4-5 stand, hoewel de strijd zeer gelijk op ging. Dat bleef het geval tot het laatste kwartier, waarin Rozen burg doordrukte. Vanaf 9-9 ging de stand naar 15-10, deels ook als gevolg van afgestrafte risico's in de Leidse verdediging. Voor de doelpunten van De Danaïden te kenden toch ook drie dames: El- ly de Bruyn Prince (2), Ingrid van Haren en Annemarie van Dijk, terwijl Hans van der Leek (3), Cees Christiaanse en Jo Ko renhof het tiental treffers com pleteerden. Dankzij twee winstpunten deed stadgenoot Zuiderkwartier haar plaats onder de rode streep over aan De Danaïden. Het waren kostbare punten die de ploeg van waarnemende coach Simon Boot uit het vuur sleepte in het treffen met De Zwervers, ook al een de gradatiekandidaat. Toch haalde Zuiderkwartier een heel aanvaardbaar niveau, vooral in verdedigend opzicht. Een zwakke start kwam de geel-blau- wen op een 4-0 achterstand te staan, maar het verschil was hal verwege al weer goedgemaakt (5- Het kampioensteam van Fides Pacta: staand v.l.n.r. Henny Piket, coach Gerard Bos. Nico Pikaar, Ronald van der Velden, Dick Onderwater. Robin Sommeling en Wim Piket. Zittend v.l.n.r. Wilma Neuteboom, Jacqueline Velthuyzen, Patricia Gottmer, Bea Schrama, Jeanet Smit en Janneke Verlind. h6tfoto Holvast) 5). Een gelijkopgaande tweede helft volgde, waarin Dick Derk- sen zich in de slotfase opwierp als 'matchwinner' door na 8-8 tweemaal te scoren en zo een 8- 10 eindstand op de formulieren te brengen. Derksen was in to taal goed voor zes treffers. Dirk Jan de Kreek en Theo van Leeu wen zorgden voor de resterende goals. Hoe wisselvallig soms ook ge speeld wordt, TOP is wel dege lijk rijp voor de eerste klasse. Het bewys werd geleverd in het tref fen tegen Albatros, dat de derde titelkandidaat werd, die onderuit ging in Sassenheim. Met als voornaamste gevolg voor TOP een vrijwel veilige positie ten op zichte van een verliezende hek kesluiter Excelsior. Halverwege de tweede helft (rust stand 6-7) liep de ploeg van coach Ruud van der Horst beslis send weg. Door Ineke Wester beek en Anne van der Zaag naar 10-8, waarna Karin Baak eerst raakschoot en vervolgens on reglementair afgestopt werd, hetgeen een door Peter Tiggel- man verzilverde strafworp ople- verdè. De marge daalde in de slotfase nog wel tot 13-11, maar in gevaar kwam de Sassenheim- se overwinning niet meer. Ons Eiland behaalde na een ellen lange nederlagenreeks de eerste punten. Inleveren deed uitgere kend IJsselvogels, tot voor twee weken nog kampioenskandi daat. Na een rommelige beginfa se (1-5) was het vervolg van het duel was voor een geprikkeld Ons Eiland, dat tenslotte 10-9 won. De Algemene bracht zich in het Zeeuwse ten koste van ONDO in veiligheid. Ruud van Vliet was met zes treffers op z'n best in dit uurtje puur degradatiekorfbal op het scherp van de snede. Crescendo was volstrekt kansloos tegen subtopper Ten Donck. Na dat in de eerste helft de schade tot 3-5 beperkt kon worden, groeide het verschil na rust nog uit tot 6-12, waarbij vooral de Leidse dames verdedigend veel tekort kwamen. Carolien Brag gaar en Tessy Burghouwt scoor den wei. Velocitas had geen moeite met Zuidwesters, al bleef de eind stand na een 6-1 voorsprong toch nog beperkt tot 7-4. Leon Brou wers scoorde driemaal. Fluks speelde nu eens een sterke tweede helft, waarin een 9-6 ach terstand op Ventura Sport over tuigend werd goedgemaakt Dit- te van der Meulen, Aad van Drongelen en Aat van der Harst verdeelden negen treffes Fiks vierde precies 56 jaar na de oprichting nu ook een kam pioensfeestje. Ongeslagen bleef de Oegstgeester (inmiddels ex derdeklasser, ook tegen een te genstribbelend AU Ready. Sand ra van Gelderen viel op door vijf maal te scoren. 15-11. KNS was met vier invallers al bij voorbaat kansloos by Vlaardin- gen. De schade was vooral na rust (6-4) groot: 15-6. BRAM VAN GENT Scores Leiden - Washington 20, Wiley 16. Van den Berfh 12. Hagen» 10. Wiel 7. Kragt wijk 2. Schotpercentage 44, rebounds 43, balverlies 14. Donar - Moore 16, Kirkland 13, De Vries 14. Faber 12, Van bM 10. Ardon 4. Schotpercentage 44. rebounds 41. balverlies 11. team zyn voornaamste steunpi- Dat werd Leiden uiteindelijk fa taal. Want juist tydens de fase waarin met meer gemist mocht worden had Washington zyn waarde kunnen bewijzen. Zon der dat vaste aanspeelpunt sloop de onzekerheid evenwel in de ge lederen en uit drie pogingen peurde Leiden slechts één bas ket. Het Nederlandse duo van Groningen (Ardon en De Vnes) stelde daarop de punten voor de noorderlingen veilig. En van daag de dag worden de punten erg duur betaald.... LEIDEN - De Spaarbank Trot ters verloren afgelopen zater dag het belangrijke degrada tieduel van Black Eagles uit Rosmalen: 91-78. De dames van Elmex Leiden verloren met 98-60 kansloos van JRC. Ook Leiderdorp verloor. Het Utrechtse OSG pakte de Lei derdorpers in eigen hal met 66-81 in. Blitz won vry sim pel de uitwedstrijd van Ju- ventus met 68-90. In de an dere eerste klasse verloor Lisse zeer verrassend van US uit Amsterdam. Black Eagles-Spaarbank Trotters 91-78. De Totters verloren dit belang rijke duel in de eerste divisie nogal ongelukkig. Erwin Douwes en Tony Lamping hadden beiden een week niet getraind en na enkele minu ten spelen moest Ene van Wee ren met een verzwikte enkel naar de kant. Door veel onnodig balverlies liepen de Brabanders uit naar een 44-34 ruststand. In de twee de helft knokten de Leide- naars goed terug, maar had den bepaald geen geluk met de scheidsrechterlijke beslis singen. Trotters naderde tot op vier punten, maar toen moesten achtereenvolgens Peter Beyersbergen, Steven Bouman, Will Moerer (16 punten) en Erwin Douwes 14 punten) met 5 persoonlijke fouten het veld verlaten. Als klap op de vuurpijl werd ook coach Michiel van der Meer wegens aanmerkingen op de leiding van de bank verwij derd. De Eagles konden toen zonder problemen de weds- tijd uitspelen. Topscorer werd Wim van Niekerk met 27 punten. JRC-Elmex Leiden 98-68 De ploeg uit Boxtel kwam met vier lange meisjes binnen de lijnen, die dan ook de wed strijd onder de borden beslis ten. By de pauze was het ver schil nog 42-29, maar in de tweede helft liep JRC, on danks allerlei probeersels van coach Kanm uit naar de 98-60 eindstand. Topscorer werd Annemarie Meyer met 14 punten. Leiderdorp-OSG 66-81 Het team van Leiderdorp, dat in 1983 nog ongeslagen was, moest er nu toch aan geloven. Tegen het zwakke OSG lever den de Leiderdorpers een wanprestatie af, of zoals coach Van Cleef het verlies typeerde: 'Er hing een grauw sluier over het spel'. In de verdediging werd geen agres sie getoond en in de aanval werd er te traag gecombi neerd, terwijl ook het af standschot het volkomen af liet weten. In de tweede helft probeerde Leiderdorp nog van alles, maar het zat er ge woon niet in. Topscorer werd Rein Paulides met 16 punten. Juventus-Blits 68-90. Zonder coach KaUenberg en de geblesseerde Dick Koorneef moest Blitz het opnemen te gen het Schiedamse Juven tus Blitz nam al snel een voorsprong van tien punten (13-23), maar daarna ging het wat stroever, al was de rust stand nog 28-37. In de twee de helft speelde Blitz eon zó ne-verdediging waaruit met snel uitgevoerde breaks de voorsprong werd uitgebreid. Uitblinker was Ton Kallen berg met 31 punten Lisse-LS 67-70. Een uiterst slordige nederlaag van Lisse dat desondanks de tweede plaats niet kwijtraak te. Lisse startte goed en nam een 26-14 voorsprong, maar halverwege waren de Am sterdammers al langszij ge komen: 37—37. In de tweede helft leden de Lissenarcn ontzettend veel balverlies en pakte US de nipte zege.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13