c spMul Zijl kan Robben niet bedreigen HM Probleemloze overwinning Gemini Outsider Van de Berg kan op vakantie ra >- iSSSIisi Leiden moet stap terugdoen LZ '86 kansloos in verliezerspoule Sport MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Dat het winnen van een sterkbezet Zwitsers schaaktoernooi een lot uit de loterij van kanshebbers blijft, bleek dit weekeinde eens te meer tijdens het 43ste Daniel Noteboom toernooi. In de af valrace ging de ene na de an dere favonet. inclusief John van der Wiel. voor de bijl. Even leek het erop dat de Duitse meester Ralf Lau het in de 3M-kantine zonder puntverlies zou redden. In de slotronde diende echter ook deze oud-Duits kampioen via een remise met RAG de Graaff in te leveren. Die (be wuste) misstap van Lau gaf outsider Ad van de Berg de kans om met een minimaal verschil (een kwart S.B.- punt) de officiële toernooize ge in de wacht te slepen. Tijdens de eerste twee ronden ging alles nog naar wens met de favorieten. Allen wonnen probleemloos. Het enige op merkelijke geschiedde tij dens de opening van het tra ditionele LSG-toernooi. Na mens de zusters van wijlen Winnaar Noteboom-toernooi: "Niet voor niks zitten schaken" Daniël Noteboom bood LSB- voorzitter Jan Koppenaal LSG-collega Mackay een fo to-portret aan van de speler die in de twintiger-jaren in ternationaal zo'n furore maakte. In de derde ronde vielen er wel rake klappen. Het voornaamste slachtoffer was de gedeelde winnaar van het vorige jaar. Rinie Kuijf. Hij werd beentje gelicht door de Duitser Doncevic. Kuijf, pas teruggekeerd van een toernooi in Frankrijk, werd geplaagd door een "netel- roos-infectie" en dook na die nederlaag onmiddellijk zijn bed in. man Martin op remise, terwijl de nummer twee van de ELO-lijst, de Paraguyaanse meester Franco, aan de Duit ser Storck een half punt kwij traakte. Van de Nederlandse kanshebbers versloeg Carlier zijn rivaal Jaap Vogel, terwijl Ad van de Berg al iets van zijn vorm demonstreerde door met Douven te remise ren. Op zaterdagavond viel John van der Wiel uit de kopgroep weg. In de Duitse jeugdspe ler Schneider vond hij een taaie opponent, tegen wie het evenwicht in de partij niet werd verbroken: remise Na Kuijf ging nu ook de andere winnaar van de vorige Note- boom-editie, Leon Konings, ten onder. Konings verslikte zich vanuit een goede positie volledig in de Groninger Jongsma. Jeroen Piket tim merde onderwijl hard aan de weg. De jongste telg uit de Pi ketten-familie scoorde met een zege tegen de sterke Is raëliër Sack zijn vierde punt op rij. Ook Lau (winst op Car- don) en Carlier (winst op Schacht) bereikten de score van 4 uit 4. Ronde nummer vyf werd die van de Piketten. Joop Piket, die op 3V2 punt stond, maakte een einde aan de illusies van oud-winnaar Bruno Carlier: 0-1. Tegelijkertijd hield zoon Jeroen de balans in even wicht met Lau. Lau, qua ui terlijk en gedrag een fraaie mixture tussen de Rus Tal en de Deen Bent Larsen, strafte tijdnood van Jeroen echter hard af en won alsnog. Met Lau als koploper en het vrij wel compleet Leidse Phili- dor-viertal Van der Wiel (die tgen Hess langs de rand van de afgrond won), Joop Piket, Ad van de Berg (fraaie winst op Schneider) en RAG de Graaff met 4Vi punt als naas te belagers, ging het toernooi zijn finale in. Lau kreeg daarin RAG de Graaff voorgeschoteld. De Duitser nam liever een half ei dan het risico van een lege dop en plaatste daarom bin nen de kortste keren een vre desaanbod. De Graaff had weinig bedenktijd nodig om de remise accepteren: "Het verschil in ELO-punten was mij te groot om zomaar door te spelen. Ik ben met mijn 5 punten al dik tevreden". De andere twee toptreffens hadden meer voeten in de aarde. Aanvankelijk had de organisatie Van de Berg te gen Van der Wiel willen laten spelen, terwijl Joop Piket te gen de Duitser Schulz diende aan te treden. Ad van de Berg tekende hiertegen bezwaar aan. Hjj claimde dat er op weerstandspunten zou wor den ingedeeld, het argument dat dan clubgenoten tegen el kaar uit zouden komen sneed z.i. geen hout. Tot ongenoe gen van Piket werd Van de Bergs verzoek ingewilligd. Gevolg was dat Van de Berg en Piket elkaar het leven zuur dienden te maken. Van de Berg drong zijn clubgenoot al snel in het defensief, waarna er in tijdnood voor Piket geen houden meer aan was: 1-0. Ad van de Berg, die de laatste tijd weinig speelt, was in zijn nopjes. Niet alleen le verde deze zege hem, met mi nimaal verschil, de Note- boom-beker op, maar tevens de met Lau gedeelde eerste prijs: ieder ontving f1500,-. De wiskundeleraar: "Zo heb ik tenminste niet het hele weekeinde voor niks zitten te schaken en kan ik ook nog eens op vakantie. Dat zat er eerst niet in." John van der Wiel miste de kans om alsnog mede-winnaar te worden. Hij verrekende zich tegen Schulz en mocht uiteindelijk blij zijn dat hij er met een remise van af kwam. De grootmeester restte niets anders dan een troostprijs, maar zat daar niet echt mee. Dat risico was van te voren ingecalculeerd. RUUD DOBBELAAR 'Af I» .«Ui ë;ttn ff 1*1 Kfrirl J I j i j BjIsi !b«—jgfP'^ pB! ■IMMMt l i—"1, Si 1 IfhM1 i i* Scylla 2 houdt vizier op handhaving LEIDEN - De heren tafeltennis sers van Scylla 2 begonnen de tweede competitiehelft door al lerlei vakantieperikelen met twee onnodige nederlagen, maar sloegen vorige week, voor het eerst in de sterkste opstelling, wel het gelouterde Noad van ta fel. Dus trainden Kantebben, Re geer en Rob van der Zeeuw afge lopen week een keertje vaker, want als zaterdag koploper On- kyo gevloerd werd, waren er zo waar nog promotiekansen. Het kwam er niet van: bij de vijand bleek Fred van Oostenrijk te sterk voor zijn oud clubgenoten en verdedigde Busé te getruct voor Regeer. In het dubbel kre gen de Haarlemmers eigenlijk de zege - die uiteindelijk tot de 5-5 eindstand zou leiden kado, ge geven het feit dat Scylla de eer ste game een 20-14 voorsprong vergokte. Van Dijk kreeg van de drie Leidenaren op de broek en brak dus bepaald niet door. Dat Kantebeen en Rob van der Zeeuw Busé aftroefden stemt tot tevredenheid. Door de punten- deling blijft men vier punten achter en moet het vizier eerst maar gericht worden op handha ving. Misschien maken de con currenten intussen wel een paar misstappen. Jaap Polak ziet meestal als een berg op tegen een bezoek aan Wilno, al was het maar om de lan ge middernachtelijke terugreis uit Vlissingen. Zaterdag had de Sjaardemaman op weg naar huis echter het hoogste woord, want als immer bescheiden derde man had hij, drie keer de grote broers Reitsma en Van der Broek geïmi teerd, en die bleven ongeslagen. Dat heet een winst met dubbele cijfers en weer twee punten erbij. De conclusie moet zijn dat Sjaar- dema in de tweede divisie niet langer een degradatiekandidaat is maar een gedegen middenmo ter. Als Avanti 2 volgende week wint van Luto wordt het een midden moter in de eerste divisie, zoniet dan komen, er degradatiezorgen. Zaterdag waren er tegen de re serves van Tempo Team geen winstkansen. Sterker nog, van de drie tegenpunten kreeg men er twee (Frëd van der Zeeuw en Kamphuis) kado door een bles sure van opponent Beringen. Gerard Bakker jun. was de vervan ger in de Avanti-hoofdmacht voor de op wintersport zijnde Bettine Vriesekoop. Hij won van de zwakste man van Quick '32 en verloor van Westerhof. Verder ging alleen het dubbel de Hilver- sumse mist in, waarmee gezegd is dat Rob de Groot en Rob Turk samen de eindstand naar 2-6 droegen. Docos-man Engelbert heeft in Mid delburg in het zand gebeten. Hij prolongeerde zijn nul-procent status en dat in schrille tegen stelling tot Ed van der Berg die nog prat kan gaan op een onge schonden blazoen. In de suffe Zeelandse entourage moest Sjaak den Elzen dus de doorslag geven. De druk eerdaags in mili taire dienst te moeten weerhield hem van meer dan een winst. Ge lukkig werd het dubbel veroverd en zijn de titelkansen nog steeds in zicht. Al moet wel gesteld wor den dat de 5-5 van zaterdag in deze geen bemoedigend resul taat was. Matt ie de Tombe smasht hard cLor het Armixlos-blok. Het ging de Voor schotenaren allemaal erg makkelijk af. ZOETERWOUDE - Leiden moet een stapje terug doen op de zaalhockeyladder. De directe confronta tie met mede-degradatiekandidaat in de over gangsklasse Laren bracht de bezoekers een geflat teerde 6-12 overwinning. Leiden, dat één punt achterstand had op Laren, kon zich op het strijdtoneel in de Zoeterwoudse Klaver hal alleen met een overwinning redden. Direct al zag het duister in want binnen tien minuten stond La ren op een 0—2 voorsprong. LMHC herstelde zich evenwel goed van deze tegenvaller en stond door doelpunten van Herman Hartevelt en Joan van Mar wijk Kooy snel weer op gelijke hoogte. Halverwege het eerste deel zorgde Kooy voor 3-2 na fraai manoeuvreren door de Larense defensie. Kee per Robert-Jan Bancke hield de voorsprong vast door een Larense strafbal te keren. Kooy, die in het belangrijke treffen in de aanval opereerde, scoorde in de 21ste minuut vallend 4-2 maar was ook achterin present om een bal van de lyn te halen. Bancke neutraliseerde met snel uitlopen veelvuldig de stereotiepe Larense corner, maar moest voor rust toch nog de 4-3 toestaan. Ook Leiden had weinig succes met de strafcomer. De veld-hoofdklasser kwam na de hervatting met een gevarieerde corner. Oud-international Paul Leopold stopte met de stick en schoof opzij wat al snel 4-4 tot gevolg had. Twee velddoelpunten en een straf comer, na vijf minuten in de tweede helft, gaf de Oegstgeester ploeg de genadeslag. Dirk Drijver bracht LMHC nog op 5-7 met een be heerste treffer en Kooy gaf hoop met 6-7 uit een corner. Vlak daarna echter scoorde Laren uit een hoekslag 6-8. Leiden-coach Oltmans moest risico nemen en wisselde Bancke in voor de extra veldspe- ler Paul van der Meer. Die wissel had niet het beoog de effect. Laren hield in de eindfase het initiatief en scoorde nog viermaal. LEIDEN/DEN HAAG De eerste ronde van de play-offs in de waterpolocompetitie zit er op. De Zijl/LGB uitkomend in de kampioensronde verloor in Leiden van HZC/De Rob ben met 8-11. LZ '86 spelend in de degradatie poule verloor ook. In Den Haag was Zian/Vitesse met 11-5 duidelijk te sterk. Katwijk speelde in Katwijk gelijk tegen EZPC: 6—6. Vivax kwam in dezelfde tweede klasse bij SVH niet verder dan 3—3. In de derde klasse bleef DKD met 6—7 aan de goede kant van de score tegen Poseidon in Ridderkerk. Met de wedstrijd tegen HZC/De Robben ging voor De Zijl/LGB de play off s van start. Deze ove rigens totaal overbodige wed strijdreeks moet de kampioen van Nederland opleveren. AZC staat echter zo ruim voor dat van strijd geen sprake meer kan zijn. Het op de tweede plaats bivakke rende HZC/De Robben was in de Zijl zaterdagavond sterker dan de Zijl/LGB. Wel bleef De Zijl/ LGB, onder aanvoering van de weer zeer sterke Stan v. Belkum, redelijk in de buurt maar echt bedreigen konden de Kooi-be- woners HZC/De Robben toch niet De marge van drie goals die de Hil versummers al snel op het score bord brachten is in feite de gehe le wedstrijd intact gebleven. Twee keer had De Zijl/LGB de kans om op gelijke hoogte te -ko men. Direct na aanvang van de derde periode scoorde de voor de Hilversumse verdediging niet af te stoppen Stan van Belkum 4-5 en was de aansluiting tot stand gebracht. Direct hierna moesten echter twee Leidenaars voor 45 seconden naar de kant. Met wat moeite kon Andy Hoepelman toen 4-6 scoren. Nog één keer bracht Stan van Belkum de spanning terug (5-6), maar hier na liepen de Hilversummers weer uit. Nog in de derde periode brachten Nico Lande weert en Johan Aan- tjes De Robben in veilige haven (5-8). In de laatste periode vielen nog wel veel doelpunten maar van wezenlijk belang waren deze niet meer. De zes treffers werden gelijk over de beide ploegen ver deeld zodat de eindstand op 8-11 werd bepaald. Periode standen: 1-3, 3-5, 5-8 en 8-11. Leidse doelpunten: Stan van Belkum 6, Rob Lagrand en Al- bert Spijker. In de verliezerspoule werd het eer ste zevental van LZ '86 direct met een nederlaag geconfron teerd. Niet dat hier iemand van op keek want tot nu toe wist LZ '86 nog geen enkele overwinning op het conto bij te schrijven. LZ '86 leed twee weken geleden nog een alleszins redelijke nederlaag tegen het Haagse Zian (9-11). Zaterdagavond echter viel de score heel wat hoger uit. Excuses waren wel voor handen maar mogen toch niet als belang rijkste oorzaak worden be schouwd voor het wel zeer flau we potje waterpolo wat door de spelers werd voorgeschoteld. Zo wel Ruud Muusse als Erik Berg- sma lieten om verschillende re denen verstek gaan, waardoor Remco Roman en Jim van Es hun opwachting maakten in de hoofdmacht. Beide spelers speel den naar vermogen maar ook zij konden LZ '86 niet boven de middelmaat uittillen. In eerste instantie wist LZ '86 het eveneens dit seizoen "sparte lend" Zian nog wel aardig bij te benen en zelfs nam men al fluks een voorsprong via Frans v.d. Brink die in de tweede periode nog éénmaal een midvoor-situa- tie wist af te ronden. Na twee pe rioden stond er een 3-3 stand op het scorebord en gloorde er nog enige hoop in de harten van de door het enthousiaste publiek werd voortgestuwd. Bij de heren moest Leython op boksen tegen het twee' divisies hoger spelende Martens/Lckker- kerk. Wat niemand verwachtte geschiedde echter, het werd een heerlijke pot, waarin Leython pas op het allerlaatst kapituleer- de: 2—3. In de eerste set nam Leython tot ieders verrassing met uitstekend spel een 7—1 en 9-3 voorsprong, die ongelukkig met 13-15 uit handen gegeven werd. Dit kostte hen waarschijn lijk de eindzege, want hierna nam Leython het initiatief weer over en met een aanvallend ex cellerende Ad Kerkhof en Henny v.d. Hulst, die herhaaldelijk over het Martens-blok heensloegen, werd een 2-1 voorsprong geno men (15-13, 15-11). Ook verde digend presteerden de twee teams dingen die voor onmoge lijk werden gehouden. Daarna ging Leython foutjes maken, die het voor Mariens makkeijker maakten uit te lopen. Met 15-6 en 15-4 gaf Leython zich tenslot te gewonnen, onder applaus van het publiek. GER RENES. overigens spaarzaam opgeko men Leidse supporters. Eén van de doelstellingen van de play off s was naast een spannen der competitie verloop, een gro tere publieke belangstelling maar zowel Zian—LZ '86 als Zijl LGB-HZC/De Robben werden maar mager bezocht. In dit op zicht lijken de play off s dan ook weinig soelaas te bieden. Voor de insiders onder de Leidse supporters was het zo klaar als een klontje dat LZ '86 aan het kortste eind zou trekken. Zian zette de LZ-defensie steeds hevi ger onder druk maar onder aan voering van de uitblinkende Jan Teske hield de Leidse formatie voorlopig nog stand. In de derde periode was de weerstand plots gebroken. Zian nam een 7-3 voorsprong die in de laatste pe riode nog werd vergroot tot de uiteindelijke eindstand van 11-5. Niet alleen in defensief op zicht schoten de Leidenaars in de laatste fase te kort maar ook in hun pogingen om aanvallend tot een redelijk resultaat te ko men faalde men nadrukkelijk. Scores: Frank v.d. Brink 2, Fried Elzenga 2 en Joop Siera. Het was trouwens een zwart polo- weekeinde voor Leiden en om streken. Alleen het Leiderdorpse DKD kwam tot een overigens be nauwde overwinning. Katwijk stelde hevig teleur door een 6-3 voorsprong in de slotfa se uit handen te geven. Deze voorsprong kwam tot stand door verzorgd veldspel van de pupil len van coach Willem van Zijl. De kentering in deze wedstrijd werd veroorzaakt door een hoogst discutabele strafworp voor de tegenstander EZPC uit Eist. Hierdoor raakte de Katwijk- se formatie zo van de kook dat het spel in de laatste periode uit handen werd gegeven. Een be langrijk puntverlies voor de nog steeds in degradatienood verke rende zeekan ters. Van hetzelfde laken een pak voor Vivax uit Oegstgeest met dit ver schil dat deze formatie niet in de gradatiegevaar verkeert. Vivax trad aan tegen het reeds tot afda len gedoemde SVH uit Rotter dam. Veel kansen missen en een te groot speelveld nodig hebben veroorzaakten het schamele ge lijke spel van de Oegstgeestena- ren. Doelpunten kwamen van de hand van Ruud Wormgoor (2x en Jeroen Plasmeyer). DKD is op de goede weg terug na een wel zeer slechte periode. Te gen Poseidon werd na een 4-1 achterstand toch de overwinning behaald met 7-6. Scores: Frank Dreef 3, Harry van Hove, Sjouke Kuiper, Enno Dreef 2. DIRK KLOOS Leython kapituleert erg laat in bekerduel Rob Lagrand tracht vergeefs een doelpoging van Aad van Mil te blokkeren. De Zijl had echter niet genoeg verweer tegen HZC. Gemini had als enige volley balvereniging uit de regio competitieverplichtingen. Veel stelde de partij van de heren tegen Armixtos echter niet voor. Binnen 35 minu ten was de 3-0 zege een feit. Ook de dames boekten een probleemloze zege op V. Santen 2: 3-0. In de beker strijd werden de laatste Leidse vertegenwoordigers uitgeschakeld. Gemini (heren) was superieur aan Armi^ton. De bezoekers sloegen slechts 21 punten en daar kwa men ze nog genadig mee af. Over de strijd zelf viel amper iets zin nigs te vertellen. Zelden kostte het Gemini zo weinig inspanning om de volle winst binnen te ha len (15-7, 15-7, 15-7; 3-0). Nee, dan was het treffen van het tweede team tegen DAC in de promotieklas veel boeiender. Ge- mini was met jgezonde wraakge voelens aan dit duel begonnen. Immers, vorige week moest het vanwege een protest van DAC voor vier minuten naar Alphen afreizen. Gemini overdonderde zijn tegenstander aanvankelijk geheel en nam een 6—0 voor sprong, voordat DAC wat kon te rug doen. Maar het ritme bij DAC was toen al gebroken. Op 14-14 maakte Gemini met twee goede bloks uit naar 16-14. De tweede en derde set gingen tot 10-10 gelijk op. In beide geval len besliste DAC met 10-15. Waarschijnlijk dachten de Al- phenaren er al te zijn maar dat was een vergissing. Onder lei ding van arbiter Spoormakers, die de wedstrijd uitstekend aan voelde. kwamen er nog twee sets die alles boden wat volleybal zo interessant maakt. Daar alle ove rige wedstrijden in de Vliethorst intussen afgelopen waren stroomde al het publiek bijeen rond deze strijd. Gemini pepte zich op tot een nog niet eerder benaderd niveau in deze kompe titie en wist met 15-13 en 17-15 een zwaar bevochten, doch ver diende 3-2 overwinning uit het vuur te slepen. Technisch stond het gebeuren niet op een hoog peil; de spanning vergoedde ech ter alles. Met a s. weekend de topper Leython - DAC op het programma lijkt de titelstrijd weer volledig opengebroken. Bij de Gemini-dames ontbraken Marijke v.d. Poel en Sjaan de Wit, die beiden met vakantie wa ren. Daar ook het tweede team moest spelen werd het team ge completeerd met Astrid de Graaf, Ineke Bartels en Sandra Kruif uit het derde. Deze speel sters deden het erg goed, reden waarom de zege van 3-0 geen moment in gevaar kwam. V. San ten 2 had een slechte pass en daar maakte Gemini goed ge bruik van, (15-8, 15-12, 15-11). Gemini 2 ontmoette V. Santen 3. Het werd een strijd waarin aan beide zijden de service overheer ste. Hele series werden op deze wijze rechtstreeks gescoord. Bij Gemini produceerde Anneke Martijn veel punten. Ook hie kwam de zege geen ogenblik in gevaar (15-11, 15-11, 15-13). Beker Voor de beker heeft een lauw spe lend NOVO bij de dames geen moment de indruk kunnen wek ken in een positief resultaat te geloven tegen tweede divisie- ploeg Thornax, dat vooral via een sterke opslag het zwakke punt in de Noordwijkse verdedi- nal, een goed sluitend geheel dat ging (pass) spoedig gevonden had. Er ontspon zich dan ook een weinig opwindend duel, dat via 8-15, 11-15 en 9-15 in Woer- dens voordeel werd beslist. Ley thon trad in Oud-Leusden geha vend aan tegen LEOS. Het miste de spelverdeelsters Femmy La gerwaard en Annette Tebarts en aanvalster Clema Zoetemelk. Met drie invalsters uit het twee de team kwam het te staan tegen over een jonge en enthousiaste ploeg die het enorme lengte- voordeel uitstekend uitbuitte. Door wat onderlinge misverstan den verloor Leython de eerste set met 15-10. Nadat Leython wat meer was ingespeeld, kon het met een gezonde dosis fel heid de volgende set naar zich toetrekken: 8-15. Tot 13-13 ging het duel vervolgens gelijk op. Enige vervelende scheidsrech terlijke beslissingen (2 plaatsbal- len en een smash die afgefloten werden) hadden een demoralise rende uitwerking op Leython: 15-13. In de vierde set van het zelfde laken een pak. Nu werd het 15-12, hetgeen een onbevre digend gevoel achterliet. Anderzijds bleek LEOS met in zijn gelederen een jeugdinternatio-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12