-c FC Groningen kan AZ'67 niet bestrijden HSV herovert koppositie Sparta dolt met Go Ahead Eagles Lattek verlaat 'Barca' Pelleboer velt 'depressie' FC Utrecht Voetbal op zijn Grieks Boers in oefenduel trefzeker Sport MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 Geels kan NAC niet redden HAARLEM (ANP) Haarlem en NAC hebben zaterdag in het on derlinge treffen beide voorberei dingen getroffen voor een inte ressant competitieslot. Het doel, straks in de laatste wedstrijden van deze voetbaljaargang, is ech ter voor beide ploegen verschil lend. Haarlem kan zich wellicht gaan bezighouden met het voor de tweede keer in successie be halen van een plaats, die goed is voor Europees voetbal, NAC zal alle zeilen moeten bijzetten om het "contract" met de eredivisie voor een jaar te verlengen. Ruud Geels, had zijn ploeg wat uit de zorgen kunnen halen, wan neer hij in de laatste minuut iets zorgvuldiger was geweest. Nu sprong zijn kopbal via de lat te rug in het veld. NAC kon zijn ros sige spits moeilijk verwijten ma ken, want hij was het, die in het eerste kwartier van de tweede helft met twee kopballen de ach terstand van 2—0 wegwerkte. De verwachting was dat Haarlem na de rust snel zou uitlopen, maar dat pakte anders uit. Geels profiteerde van een korte perio de van concentratieverlies en bracht via voorzetten van respec tievelijk Guus van Schijndel en Hans Heeren binnen dertien mi nuten de stand in evenwicht. Twee minuten later echter zorg de Piet Keur, na voorbereidend werk van Martin Haar en Alwin Leysner, voor 3-2. Die voor sprong werd door Haarlem zeer goed verdedigd. De ploeg van Hans van Doorneveld bleef aan vallend spelen, kreeg ook via Balm, Keur en de pas aangetrok ken Loek Ursem (een kwartier voor het einde invaller voor René Tol) goede kansen. De beste was echter voor Geels, maar zijn der de kopbal vond de lat boven Ed ward Metgod als eindstation. Eredivisie Willem II-Roda JC 0-0. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 4500 Go Ahead Eagles-Sparta 1-3(0-1). 14 Holverda 0-1. 50. Blind 0-2, 68 Lengkeek 0-3. Small 1-3 Scheids- FC Utrecht-PEC Zwolle 2-3 (1-1). 30. Van Roon 0—1, 43. Adelaar 1 1, 55. en 70. PeUeboer 1-2 en 1-3, 76. De Kruyk 2-3. Scheidsrechter: Van de Laar. Toeschouwers: 6000. Haarlem-NAC 3-2 (2-0) 5 Balm 1-0. 30. Keur 2-0, 49. en 56. Geels 2—1 en 2—2, 58. Keur 3—2. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschou wers 3000. FC Groningen-AZ '67 0-1 (0—0) 73. Tol 0-1. Scheidsrechter: Tho mas. Toeschouwers: 13.241 Ajax—Excelsior 2—1 (2—0). 5. Van Basten 1-0. 38. Van Basten 2-0, 74. Nijssen 2—1. Scheidsrechter: Bak ker. Toeschouwers: 11.500. Fortuna S-PSV 0-0. Scheidsrech ter: Mulder. Toeschouwers: 15.000. Helmond Sport-NEC 1-0(1-0). 13. Cramer 1-0. Scheidsrechter: Seve- rein. Toeschouwers 7500. Feyenoord-FC Twente 2-0 (1-0). 45. Houtman 1-0, 69. Houtman (strafschop) 2—0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 16.071. Eerste divisie SW-Veendam 2-2 (1-1). 3. Salari -0. 31. Van Loon (strafschop) 1-1, De Munnik. Toeschouwers: 2600. Eindhoven-FC WV 1-2 (1—0) 30. Laurs 1-0, 53. Van Rosmalen 1-1, 90. Ressel 1-2. Scheidsrechter: Helsma. Toeschouwers: 2000. FC Den Bosch-FC Den Haag 2-0 (0—0). 78. Van der Linden 1—0, 86. Van der Horst 2-0. Scheidsrechter: Boss. Toeschouwers: 4000. De Graafschap-MW 2-3 (0-1). 10. 2-2, 73. Maas 2-3. Scheidsrechter: Van de Endt. Toeschouwers: 2000. UTRECHT - Sinds Cor Brom als trainer de scepter zwaait bij PEC/Zwolle is het de club alleen maar voor de wind gegaan. Al gedood verfd als degradatiekandidaat is de Zwolse ploeg, eerder getraind door de inmiddels vertrokken Bas Paauwe en Rinus Israel, on der leiding van Brom bezig aan een opmer kelijke opmars. Gisteren werd FC Utrecht in eigen huis met 2-3 verslagen. PEC heeft zo doende uit de laatste vier wedstrijden zeven punten verzameld. De grote man aan Zwolse zijde was Henry Pel leboer, inderdaad familie van de weerkundi ge De linkerspits scoorde twee treffers. Utrecht worstelde meer tegen zichzelf dan te gen PEC/Zwolle. Weliswaar wist Frans Ade laar kort voor rust de openingsgoal van Zwollenaar Rini van Roon weg te poetsen, maar in de tweede helft bracht Pelleboer de thuisploeg op een moeilijk te overbruggen achterstand. Ton de Kruyk en Gert Kruys (voor een leeg doel) troffen bovendien nog de paal, wat aan de andere kant ook Peter van der Hengst en Chris Riemens (twee maal) deden. Alleen De Kruyk wist voor Utrecht het net nog te vinden, maar zijn goal kwam te laat. DEVENTER (ANP) - De rode lan taarn in de Adelaarshorst is za terdagavond, door de nederlaag van 1-3 tegen Sparta, feller gaan branden. Go Ahead Eagles pro beerde wel een beter resultaat te behalen, maar het lukte gewoon weg niet. De thuisclub, aange moedigd door zesduizend toe schouwers, was een klasse min der en miste de kwaliteit om Sparta een punt te ontfutselen. In de eerste helft tekende de neder laag zich al af. Sparta was tech nisch beter en sneller. Uit een hoekschop tikte Wouter Holver da de bal na dertien minuten via de binnenkant van de paal langs Go Ahead Eagles-doelman Ton van Engelen. Een kwartier voor de rust kopte dezelfde Holverda keihard in, maar zag zijn inzet door de Go Ahead Eagles-doel man gestopt. In de tweede helft liet Go Ahead GRONINGEN (GPD) - Na de recente nederlaag in Haarlem, die nog met een schouderophalen werd afgedaan, heeft FC Groningen nu ook voor zijn eigen supporters aangetoond van slag te zijn. In het met ruim 13.000 toeschouwers wederom goed gevulde Oosterpark leverde anderhalf uur Gronings geploeter niets op, terwijl AZ'67 aan een glanzende actie van Pier Tol voldoende had voor het binnenhalen van de volle buit. De Alkmaarders, die het zonder Hovenkamp (enkelblessure) en Jonker (spierverrekking) moes- MADRID - Udo Lattek verlaat aan het eind van dit seizoen definitief de FC Barcelona. Voor de wedstrijd Gijon- Barcelona (0-0) had Lattek al aangekondigd dat hij na af loop een belangrijke mede deling in petto had. Na het laatste fluitsignaal werd hij in de dug-out besprongen door een klein legertje Spaanse journalisten, die het voorspelbare besluit van de Duitse trainer als eersten wilde registreren. Langs de zijlijn verklaarde Lattek dat hij het Barcelona-bestuur meerdere keren om ophelde ring had gevraagd over zijn continuering als trainer. Omdat voorzitter Nunez op geen enkele manier had ge reageerd, besloot Lattek de eer aan zichzelf te houden en zijn vertrek per 30 juni be kend te maken. Het is een publiek geheim dat voorzitter Nunez enkele maanden geleden al een voorlopig contract tekende met de voormalige Argen tijnse bondscoach Menotti, die de meeste kans maakt Lattek op te volgen. Een be langrijk deel van het Barce lona-bestuur is echter huive rig voor de vorming van een Argentijnse clan Menotti- Maradona en is meer gepor teerd om Leo Beenhakker van Real Zaragoza aan te trekken. ten stellen, bezorgden FC Gro ningen daarmee in de lopende competitie de eerste nederlaag op eigen terrein. Op 3 april van het vorig jaar was FC Groningen op eigen bodem voor het laatst onderuit gegaan. Ook toen heette de zegevierende tegenstander AZ'67. De naar SC Cambuur vertrekkende Theo Verlangen merkte na de domper van zondagmiddag dan ook op: „AZ is voor ons altijd moeilijk te bestrijden geweest. Ons publiek wil ons tegen wie dan ook volop in de aanval zien en we moeten daarbij wel risico's nemen die echter geen enkele maal succes opleverden". Broeken en rechts back De Haan, die aan Tol ge koppeld was, misten voor rust de beste Groninger mogelijkheden, Ronald Koeman maakte het Treytel in de tweede helft soms lastig. Gesloten Met assistentie van bijna al zijn ploeggenoten, die zich meestal in zijn directe nabijheid bevonden, hield Treytel de poort gesloten. Hoe de Alkmaarders soms ook met de rug tegen de muur ston den, voor hun uitvallen via Gaas beek, Talan en Tol moesten de Groningers erg op hun hoede zijn. Een paar maal liep het met een sisser af omdat Tukker alert reageerde, een kwartier voor het einde gebeurde dan toch wat de volledig op aanvallen ingestelde Groningers steeds riskeerden. Tol passeerde achtereenvolgens Hiddink, Steenge (de vervanger van de met een lichte hersen schudding uitgevallen Waalder- bos) en Van Dijk en rondde de fraaiste actie van de wedstrijd even gaaf af (0-1). FC Groningen viel nog massaler aan, maar bleef onnauwkeurig in de buurt van Treytel. In de slot minuut drukte ook arbiter Tho mas, die geel had gegeven aan Reynders, zijn stempel op de chaos, want toen Ronald Koe man vlak voor het Alkmaarse doel wilde uithalen werd hem dat hardhandig belet. De bal rol de wel voor de voeten van broer Erwin, die naast schoot, maar Niet fraai „Fraai was het niet", constateerde AZ-trainer Hans Eykenbroek even later, „de manier waarop wij speelden zal als negatief wor den bestempeld, maar als je in Groningen volop op de aanval speelt, ga je er met vier of vijf-nul onderdoor". De Groningers, die hun vierde plaats aan Sparta verspeelden, bleven met de brokken achter, want Waalderbos zal "woensdag vrijwel zeker ontbreken in het beker-treffen met PSV. Ook de Britten McDonald en Goble zijn uit de roulatie en de wijzigingen die noodgedwongen zijn aange bracht hebben het elftal behoor lijk uit zijn evenwicht gebracht. Argentijnen betalen voor Poolse zege BUENOS AIRES - De vroegere Ar gentijnse voetbalinternational Enrique Wolff heeft verklaard dat spelers van Argentinië tij dens het WK van 1974 in West- Duitsland hun Poolse collega's hebben betaald voor een over winning op Italië. Volgens die verklaring hebben Wolff en an dere spelers destijds uit eigen zak 25.000 dollar gegeven aan de Polen, die in hun laatste groeps wedstrijd met 2-1 van Italië won nen. Daardoor was Argentinië, dat bij Italiaanse winst uitge schakeld zou zijn geweest, zeker van een plaats in de tweede ron de. De Argentijnse voetbalbond heeft de zaak in onderzoek. Levert dat iets op, dan kunnen schorsingen volgen tot een maximum van vijf jaar. Althans voor die spelers die momenteel nog in het voetbal ac tief zijn. Dat zijn o.a. Mario Kem- pes (Valencia), doelman Fillol, Brindisi, Carnevali, Babington, Ayala en Houseman. Eagles alle hoop varen nadat Danny Blind in de vijfde minuut de thuisclub op een 0-2 achter stand had gezet. Sparta bleef de betere ploeg en probeerde met snelle counters via Holverda, Meijer en Heale het Go Ahead Eagles-overwicht te breken. Het wanhoopsoffensief van de De venter ploeg kreeg meer inhoud toen René Eijkelkamp door de snelle Henk ten Cate werd ver vangen. In de 23ste minuut had de countertactiek van de ploeg van Barry Hughes opnieuw suc ces. Ronald Lengkeek rondde een dieptepass van Ron van den Berg, die door drie Go Ahead Eagles-verdedigers werd gemist, doeltreffend af (0-3). Sparta scha kelde een versnelling terug en gaf Go Ahead Eagles meer kans. Twaalf minuten voor het laatste fluitsignaal van de goed leidende Jan Manuel rondde de Brit Mike Small een een-twee-combinatie tussen Oostrom en Ten Cate af en schoot zijn eerste doelpunt voor de Deventer ploeg langs in valler doelman Henk Dirven, die Formannoy (gebroken vingers) goed verving (1-3). FC Groningen-AZ'67 had soms een nogal chaotisch karakter. Zoals hier bijvoorbeeld. De gebroeders Ronald (links) en Erwin Koeman pogen eendrachtig zich een weg te banen door de Alkmaarse defensie. ATHENE - Aan de reeks schandalen in het Griekse voetbal is er gisteren één toegevoegd. De wedstrijd Rhodos-AEK Athene moest bij een 1-2 stand door de scheidsrechter worden ge staakt, omdat de thuisclub twaalf minuten voor tijd nog slechts over zes spelers beschikte. De arbiter stuur de binnen vier minuten (tus sen de 60ste en 64ste minuut) drie spelers van de thuis club wegens protesteren van het veld. Tien minuten later verlieten nog eens twee spe lers het stadion, ditmaal met een vermoedelijke her senschudding. Aangezien Rhodos al twee wissels had toegepast, beschikte de thuisclub niet meer over voldoende spelers en moest de scheidsrechter affluiten. Liverpool uit Engelse bekerstrijd DUSSELDORF (SID/DPA/ANP) - De Westduitse voetbalcompeti tie kreeg voor de twaalfde keer dit seizoen een andere leider. Hamburger SV nam zaterdag weer de leiding over van Bayern München. De regerend kampioen won de uitwedstrijd tegen Karlsruher SC met 2-1 (twee doelpunten van de Deen Lars Bastrup). Bayern verloor het veertien dagen geleden ver overde leiderschap door tegen Bayer Leverkusen gelijk te spe len: 1-1. Beide kemphanen uit het Duitse clubvoetbal hebben dertig wedstrijdpunten ver overd; ranglijstaanvoerder Hamburger SV heeft voor dat totaal één wedstrijd minder (20) nodig gehad. De triomf van HSV was een moei zame. Twintig minuten voor tijd leek Karlsruhe de 30.000 bezoe kers op een verrassing te tracte- ren, toen Zahn de door Bastrup verwezenlijkte voorsprong uit vlakte (1-1). Het succes voor de nieuw aangestelde KSC-trainer Lothar Strehlau kwam echter niet. Daarvoor reageerde Ba strup, de beste man van het veld, een kwartier voor tijd te trefze ker. Bayern München trof in Leverku sen een thuisploeg, die in goede vorm stak en voor de zevende achtereenvolgende wedstrijd zonder nederlaag bleef. Ex- Bayern-speler Röber zette Bayer Leverkusen na achttien minuten op voorsprong door een vrije trap keihard in te zetten. De ge lijkmaker van Augenthaler, in de 34ste minuut, was een kopie van het doelpunt van Röber. Liverpool Liverpool is gisteren uitgescha keld in de vijfde ronde van het toernooi om de Engelse beker. De lijstaanvoerder werd op eigen veld met 1-2 verslagen door Brighton, nummer laatst uit de eerste divisie. Het was voor Li verpool de tweede nederlaag in zes dagen, afgelopen dinsdag na melijk werd verloren van twee de-divisieclub Burnley in de hal ve finales van het League-be kertoernooi. Dat verlies telde niet door de overwinning met 3-0 in de eerste wedstrijd. Brighton nam na een half uur een voorsprong door de Ierse inter national Gerry Ryan. De voor sprong bleef tot twintig minuten voor het einde intact. De gelijk maker van de in Zuid-Afrika ge boren Craig Johnstone, werd een halve minuut later gevolgd door een treffer van Jimmy Case, die ooit het rode shirt van Liverpool droeg. De kans op de gelijkma ker werd vervolgens gemist door Phil Neale, die van de straf schopstip ver naast schoot nadat Grealish Kennedy onderuit had gehaald. Doordat Chris Ramsey in de slotfase nog eens op de doellijn redde, haalde Brighton voor het eerst in 112 jaar Engels bekervoetbal de laatste acht. Tottenham Hotspur bleef achttien wedstrijden ongeslagen in het Engelse bekertoernooi. De laat ste keer werd in maart 1980 van Liverpool verloren. Intussen wonnen de Londense spurs tweemaal de Engelse beker. Nimmer in de geschiedenis won een club drie keer achter elkaar de FA-cup. Tottenham was er dit jaar dicht bij, maar ook nu lukte het niet. Dit keer was het die an dere club uit Liverpool, Everton, die de club de nederlaag toe bracht. Het werd 2-0 voor Ever- ton. Eerst scoorde King kort na de rust. Even later liep King doelman Clemence omver en kon Sharp scoren. Aston Villa bereikte met ruime cij fers de laatste acht van het be kertoernooi. Watford werd met 4-1 verslagen. Derby County, de rode lantaarn drager in de tweede divisie en zwaar gestraft door de Engelse tuchtcommissie, kon niet voor een nieuwe stunt zorgen. Man chester United speelde beter in Derby dan enigé tijd geleden Nottingham Forest. United won met 1-0 door een doelpunt in de 84ste minuut van Norman White side. Norwich (winst met 1-0 op Ipswich) en tweede-divisieclub Sheffield Wednesday (2-1 winst op Cambridge) bereikten even eens de laatste acht. Twee wed strijden (Middlesbrough - Arse nal 1-1 en Crystal Palace - Burnley 0-0) moeten worden overgespeeld. Voor de competitie in de eerste di visie werden ook enkele wed strijden gespeeld. Notts County verraste Manchester City op ei gen veld, 0-1, terwijl Notting ham Forest blunderde door West Bromwich Albion remise (0-0) toe te staan. België De Belgische koploper Anderlecht heeft tegen Lokeren een-rich tingsvoetbal bedreven, maar strandde voortdurend op doel man Bob Hoogenboom. Een foutje van de oud-Ajacied beslis te echter het duel tien minuten voor het einde. Hoogenboom ging een ver duel aan met Erwin Vandenbergh, verloor het en daardoor werd Gudjohnson ge dwongen de taak van zijn doel man over te nemen. Frank Ver- cautqren had geen moeite met de strafschop: 1-0 en de eindstand. Waterschei, ook nog Europees voetballend, kwam op eigen veld tot een zelfde score tegen Ware- gem. Adrie van Kraay bewees dat Nederlandse middenvelders doelpunten kunnen maken. Ant werp scoorde twee keer in de thuiswedstrijd tegen RWD Mo lenbeek, voor rust door Leon - Vanderelst, in de tweede helft door Fazekas van de strafschop stip. Net als Antwerp bleef ook Standard op twee punten van Anderlecht door een overwin ning met 4-0 op Seraing. De doelpunten kwamen van Jos Daerden (twee), Grundel en Guy Vandersmissen. Beerschot hoopte met een ver sterkte verdediging een punt weg te halen bij Club Brugge. Het lukte niet door een treffer van Willy Wellens, kort na de rust. Beeld uit het vriendschappelijke duel Quick Boys-Be Fair. Twee Wad- dinxveners hebben grote moeite Huug Aandewiel de doortocht naar het doel te beletten. (Foto Ho,VMl> LEIDEN - Ondanks de harde bo venlaag van de voetbalvelden be nutten diverse clubs uit de Leid- se regio het 'vrije weekeinde' voor het spelen van vriendschap pelijk duels. Quick Boys - Be Fair 4-1 De Katwijkers traden aan zonder de door Feyenoord en Haarlem begeerde Frank van der Kley. Tijdens de laatste competitie wedstrijd van Quick Boys tegen Zwart Wit '28 kreeg de Katwijker weliswaar een boeking, maar dat leek voor hem geen gevolgen te hebben. Een op de tribune geze ten rapporteur van de KNVB kaartte het zaakje echter aan bij de bond, die Van der Kley prompt voor vier bindende wed strijden schorste. Om die reden bleef Van der Kley tegen Be Fair in het burgerpak. Zijn vervanger Arnold Boers zag zijn kans schoon en scoorde voor de pau ze, nadat Mart van der Plas voor 1-0 had gezorgd, een hattrick. Na rust hield Quick Boys het voor gezien. Dat bood Be Fair de gele genheid om iets terug te doen: 4- 1. Katwijk op 1-0. Marcel van der Blom en Rob Gillissen bezorg den RB hierna alsnog de over winning. Overigens heeft John Huguenin zijn contract bij Kat wijk nog niet verlengd. Excelsior 2 - RCL 2-1 Aanvoerder Dick van der Bijl zette RCL uit een vrije schop al na drie minuten op voorsprong. Diep in de tweede helft kwam Excelsior op 2-1. Capelle a d. IJssel FC Lisse (zat.) 0-1 FC Lisse behaalde een gemakkelij ke zege. Arie Schalk scoorde de enige goal. SJC - Roodenburg 2-2 Beide ploegen hielden elkaar pri ma in evenwicht. Dankzij Leen van der Zalm en Maarten Plug kwam SJC tweemaal op voor sprong. Twee keer slaagde Roo denburg erin nog in dezelfde mi nuut gelijk te maken. Aad de Groot (schot van afstand) en John van de Wetering (kopbal) doelpuntten voor de Kooiclub. UVS - ONA 7-0 UVS had een makkie aan de Goud se derdeklasser. Mario Faber (twee strafschoppen). Cock van Weerlee (2x), Hans van Leeuwen (2x) en Henk Landwaart scoor den. LFC - Wassenaar 3-0 John Verhoeks (2x) en Cock van Zeist waren produktief voor LFC. LFC speelt overigens mor genavond (19.30 uur) een oefen wedstrijd tegen UVS. ZLC (zond.) - SVLV 1-3 Dankzij Chris Gubler kwam ZLC verrassend op voorsprong. Via Willem Oranje en Perry Berk (2x) kwam SVLV hierna toch nog aan de winst. UDO - DHL 2-0 De Oegstgeester club behaalde een dikverdiende overwinning op DHL. Ronald Veldhoven en Jan van der Salm scoorden. SJC en Roodenburg hielden elkaar gisteren in evenwicht: 2-2. Met e sliding poogt SJC'er Jaap Smit Henry Pouw de bal te ontfutselen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10