Begin gesterkt na Knessetdebat Nieuwe kruisraket alweer verouderd Nederland bezorgd VAN HET EIU1S JAMIN. -C Verldezingen Bondsdag officieel toegestaan Arbeiderspartij zoekt toenadering Reagan: economie toont kracht Reagan mengt zich in strijd Bondsrepubliek Gebaar PLO naar Israël "Awaes oefenen in Egypte Libanon ongerust over optreden majoor Haddad VERWEN UZELF 'NS EXTRA LEKKER VOORDEUG. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 Buitenland BONN (GPD) - Alle politieke partijen in Bonn hebben ingestemd met het oordeel van het Constitutionele Hof in Karlsruhe, dat de verkiezin gen voor de Bondsdag op 6 maart in overeenstemming met de grond wet zijn. Gisteren maakte het Hof bekend dat de klachten van vier Bondsdagaf gevaardigden tegen de nieuwe verkiezingen waren afgewezen. Met zes tegen twee stemmen had het Hof beslist dat de manier waarop bonds president Carstens vorig jaar december de Bondsdag had ontbonden en vervolgens nieuwe verkiezingen had uitgeschreven, wel in overeen stemming met de grondwet was. De parlementariërs vonden dat niet, omdat de weg naar de vervroegde verkiezingen was geopend doordat bondskanselier Helmut Kohl op 17 december 1982 bewust het vertrou wen van de meerderheid van de Bondsdag in zijn regering liet opzeg gen. De vier klagers meenden dat dit een manipulatie was, omdat Helmut Kohl in werkelijkheid wel over het vertrouwen van de meerderheid van het parlement beschikte. Het Hof is er nu van uitgegaan dat het inderdaad niet zeker was of de bondskanselier over een stabiele meerderheid beschikte. Het oordeel van het Hof mag niet worden opgevat als een precedent. Omdat iedereen in Bonn wil voorkomen dat er nog eens een keer een dergelijk compliceerd „theater" moet worden opgevoerd om nieuwe verkiezingen te krijgen, wordt verwacht dati de volgende Bondsdag zich met een wijziging van de grondwet zal bezig houden. WASHINGTON - De nieuwe kruis raket, waarmee begin december een eerste squadron Amerikaan se B-52-bommenwerpers werd bewapend, is nu al door techni sche ontwikkelingen achter haald. De VS willen een tweede generatie van dit kernwapen pro duceren, die vrijwel 'onzicht baar' zou moeten zijn voor vijan delijke radar. De technologie daarvoor wordt ook toegepast bij de bouw van de volgende lich ting strategische bommenwer pers. De Amerikaanse luchtmacht zal tot eind 1985 maar 1499 van de geplande 4348 kruisraketten af nemen. Tegen die tijd moet de produktie van de nieuwe raket door Henk Kolb (die een groter bereik krijgt dan de 2400 kilometer van het 'verou derde' model en beweeglijker zou zijn tijdens de vlucht naar het doel) op gang zijn gebracht. Het geld dat op de produktie van de eerste versie van de kruisra ket wordt bespaard, zal worden overgeheveld naar de vervaardi- ging van de tweede sene, maar de drie grote^annemers voor dit soort defensiewerk. Lockheed, Boeing en General Dynamics, zullen nieuwe inschrijvingen moeten doen. Voor de eerste kruisraketten had Boeing een contract gekregen ter waarde 4 miljard dollar. In totaal zou de luchtmacht 8.4 miljard dollar uit geven voor de nieuwe bewape ning. Voor de nog nieuwere ra ketten wordt daarvan omstreeks de helft gereserveerd, doch de to tale uitgaven zullen stijgen. De kruisraket, die uit de lucht, van af de grond of vanaf schepen kan worden gelanceerd, bereikt geen grote snelheid, maar vliegt zeer laag en kan daardoor vanaf de grond niet met radar worden ge signaleerd en bestreden. Volgens Amerikaanse deskundigen zou den de Russen hun luchtverdedi ging evenwel sterk hebben ver beterd, waarbij ook vliegende ra darposten werden ontwikkeld, die omlaag 'kijken' en dan de kruisraket wel kunnen waarne- Met de zogenaamde Stealth-tech- nologie, gebaseerd onder meer op het gebruik van materialen die radargolven absorberen in plaats van terugkaatsen, zou de raket ook van bovenaf 'onzicht baar' kunnen worden gemaakt. De luchtmacht wil bovendien een raket met een grotere rei kwijdte dan 2400 kilometer, zo dat de lanceervliegtuigen verder van het doel kunnen blijven. Op grond van de oorspronkelijke orders heeft Boemg voor de kruisraketten een nieuwe fa briek gebouwd ten bedrage van 27 miljoen dollar. Volgens een woordvoerder van het bedrijf kan daar met de bestaande or ders tot 1986 worden gewerkt President Reagan heeft nu voor de luchtmacht niet alleen nog nieu were kruisraketten besteld, maar ook de door Carter vanwege de kruisraketten overbodig ver klaarde B-l-bommenwerper en een .volgende bommenwerper, die volgens het Stealth-principe wordt gebouwd. Een woordvoerder van het Penta gon verklaarde dat de produktie van de kruisraketten die te land (waaronder in Nederland) of op schepen worden opgesteld, niet wordt beïnvloed door het besluit van de luchtmacht om een nieu we versie te kopen. Hij zei dat de kruisraketten te land al op hun plaats moeten staan tegen de tijd dat de luchtmacht zijn nieuwste wapens krijgt. Hij wilde geen toelichting geven op de vraag of de raketten te land of ter zee niet evenzeer waarneembaar zijn voor vliegende radarposten als de vanuit de B-52 gelanceerde. „De wapens komen uit verschil lende fabrieken", zei hij, „en zien er niet hetzelfde uit". Het onder scheid behoort tot de geheime gegevens. JERUZALEM - Premier Begin heeft gisteren met groot gemak een drietal moties van wantrouwen van de oppositie overleefd. De moties waren ingediend naar aanleiding van het rapport van de commissie-Kahan. De Knesset, het Israëlische parlement, was met 64 tegen 56 stemmen van oordeel dat de regering met het opstappen van Sharon als minister van defensie de conclusies en aanbevelingen van de commissie naar behoren heeft uitgevoerd. Niet één lid van de coalitie viel uit de boot. Daarmee is premier Be gin ongeschonden, misschien zelfs versterkt uit de crisis te voorschijn gekomen. Mogelijk versterkt, omdat met Moshe Arens als minister van defensie de bikkelharde annexatiepoli tiek versterking heeft gekregen, in een kabinet dat steeds rechts er wordt, zeker vergeleken met het eerste kabinet-Begin, waar nog redelijk gematigde figuren als Dajan, Weizman en prof. Ya- din in zaten. De Arbeiderspartij kan de kort stondige droom die zij koesterde, dat een alternatieve coalitie zon der verkiezingen mogelijk zou zijn, wel vergeten. Dat besef is doorgedrongen en verklaart het wel zeer vreemde gedrag van de leiders van de Arbeiderspartij, Peres en Rabin, om voorzichtig te informeren of Begin belang stelling heeft voor een nationaal kabinet, waar ook de Arbeiders partij deel van zou uitmaken. Aardrij kskunde Een hoogleraar geografie aan de universiteit van Miami in Florida is teneergeslagen: 42 procent van zijn studenten was niet in staat Londen aan te wijzen op een kaart en een kleine 10 procent wist zelfs Miami niet te liggen. V redesvrouwen Een Britse rechtbank heeft 34 vrouwen van een vredes groep veroordeeld tot 15 da gen cel wegens ordeversto ringen. Bij de poorten van de basis Greenham Common werden nog eens 34 vrouwen gearresteerd. Greenham Common is een luchtmacht basis waar dit jaar Ameri kaanse kruisraketten zullen worden gestationeerd. Carnaval Rio Op het gerechtelijk medisch in- stituut van Rio de Janeiro zijn 129 carnavalsdoden gere gistreerd. Volgens een woordvoerder van de politie is dit een voorlopige balans. Van onofficiële zijde werd verwacht dat het carnaval meer mensenlevens heeft geëist. Vorig jaar vielen er 264 doden. Volgens waarne mers moesten, evenals vorig jaar, minstens 12.000 mensen op de eerste-hulpafdelingen van de ziekenhuizen worden behandeld wegens opgelo pen verwondingen, uitput ting of overmatig gebruik van alcohol. Prognose De liberalen van de FDP keren niet in het Westduitse parle ment terug en de christen-de mocratische partijen CDU en CSU krijgen veruit de gorot- ste fractie. Dit beeld komt naar voren in een kort gele den door het instituut "Al- lensbach" gehouden opinie peiling naar de politieke voorkeur van de Westduitse kiezers met het oog op de ver kiezingen van 6 maart. Uitgesplitst naar partijen was de verdeling: CDU/CSU 49,7 procent, SPD 41,1 procent, Groenen 5,2 procent, FDP 3,5 procent. door Jaap van Wesel Een vreemde suggestie, op de dag dat Rabin zelf namens de opposi tie het aftreden van de regering eiste wegens falen inzake Sabra en Shatilla. Maar in het kader van de Israëlische politiek min der vreemd dan het lijkt. Om te beginnen: de kansen dat zo'n na tionaal kabinet er komt zijn ui termate klein, want premier Be gin heeft een comfortabele parle mentaire meerderheid, en bin nen de Arbeiderspartij is er veel verzet. Maar het zijn juist Peres en Rabin die via een nationaal kabinet hun laatste kans willen aangrijpen om nog een verant woordelijke post te krijgen (Pe res vice-premier en Rabin defen sie). Want bij de volgende verkie zingen is het heel waarschijnlijk dat president Navon hun leider schap overneemt. Verder voelt de Arbeiderspartij zich duidelijk bedreigd. Het poli tieke geweld van de afgelopen tijd, inclusief de granaataanslag tegen de Vrede Nu-beweging vo rige week, bewijst dat het arbei derskamp in een hoek is gedron gen en een slechte naam heeft bij een groot deel van de bevolking. Niet alleen dat de parlementaire meerderheid van Begin intact is gebleven, zijn populariteit heeft er niet onder geleden. Door met Begin in één kabinet te gaan zit ten hopen Rabin en vooral Peres weer enig aanzien te krijgen, om men, en Peres vindt dat Begin het initiatief moet nemen. Geen van beiden zal dat waarschijnlijk doen. Begin zit op fluweel. Het maakt ei genlijk al niet zo veel meer uit of er later dit jaar vervroegde ver kiezingen komen of dat dit kabi net nog twee en een half jaar blijft zitten. In het eerste geval zal Begin zijn parlementaire meerderheid waarschijnlijk ver groten, in het laatste geval kan hij zonder ernstige problemen door regeren en zijn toekomst plannen vooor „Judea en Sama ria", de westelijke Jordaanoever, uitvoeren, zonder binnenlandse oppositie te hoeven vrezen. TURIJN In de kathedraal van Turijn is gisteren een herdenkingsbijeenkomst gehouden voor de slachtoffers van de biosccopbrand. President Pertini woonde de plechtigheid namens de regering bij. De kerk zat mudvol buiten volgden tachtigduizend mensen de dienst via een geluidsinstallatie. WASHINGTON (GPD) - „Het economisch herstel be gint zijn kracht te tonen", heeft de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan gisteravond tijdens een pers conferentie verklaard. Hij kondigde aan goede voortgang te maken met het verwerven van met al leen republikeinse maar ook democratische steun voor een werkgelegenheidsprogramma, dat ten kos te van vier miljard dollar 470.000 mensen arbeid moet verschaffen en dat nog zal worden gevolgd door wetgeving die de werkloosheid op lange ter mijn moet bestrijden. De democraten willen nog voor een miljard aan maat regelen ophangen aan Reagans voorstellen, hoewel van republikeinse kant is gedreigd dat er dan geen voorstel wordt aangenomen. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft gister avond gezegd, dat het een 'schrikbarende terugslag' zou zijn voor 'de zaak van vrede en ontwapening', wanneer in de Bondsrepubliek na de verkiezin gen een regering aan het bewind zou komen, die de plaatsing van nieuwe raketten voor de middel lange afstand zou afwijzen. Deze spontane uitspraak betekent een op zijn minst ongebruikelij ke bemoeienis met de verkie zingsstrijd m West-Duitsland, ook al corrigeerde Reagan later haastig, dat hij bedoelde te zeg gen hoe erg het zou zijn, indien een van de geallieerden zyn steun voor het moderniseren van NAVO's kernbewapening zou in trekken De VS hebben zich in de afgelopen weken ingespannen om de in druk te vermijden invloed op de verkiezingen te willen uitoefe nen. Het is echter geen geheim, dat de Amerikaanse regering bij voorkeur Kohl aan het bewind ziet blijven. Reagan toonde zich gisteren aller minst geneigd met een Ameri- door Henk Kolb kaans tussenvoorstel voor ver mindering van de kernbewape ning in Europa voor de dag te ko men. Vice-president George Bush heeft bij zijn terugkeer uit Europa gerapporteerd, dat de NAVO-bondgenoten naar zo'n initiatief uitzien. Volgens het Amerikaanse staatshoofd echter is Bush teruggekeerd met betui gingen van veel steun voor de nul-optie die hij moreel het hoogst bereikbare noemde. Aan dat plan wil Reagan blijven vast houden. Hij gelooft niet, dat het punt reeds is bereikt waarop zijn hardnekkigheid een wapenover eenkomst zou verhinderen en het plan om de Amerikaanse ra ketten in Europa te plaatsen geen steun van de bondgenoten meer zou krügen. Volgens de president zijn de VS bereid tot onderhandelen over elk voorstel van 'iemand anders', maar het laatste Sowjet-voorstel geeft daartoe geen aanleiding, aangezien het de Russen in het bezit zou laten van wapens, zon der dat de VS daar eigen strijd krachten tegenover kunnen stel len. Hij ontkende, dat de Ameri kanen nu balbezit hebben - vol gens hem ligt die bij de Russen 'want hun voorstel deugde niet' ALGIERS (Reuter/AFP) - De voorzitter van de Palestijnse Na tionale Raad, Khaled El Fahoum, heeft in Algiers verklaard dat een onafhankelijke Palestijnse staat gevestigd zou moeten worden op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, met als hoofdstad Jeruzalem. "Wij willen geen en kele staat in het gebied vernieti gen", zo zei Fahoum, die daar mee kennelijk op Israël doelde. De verklaring van de hoge PLO- functionaris wordt beschouwd als een duidelijk aanwijzing dat de Palestijnse bevrijdingsbewe ging geen aanspraak maakt op andere door Israël bestuurde ge bieden. Fahoum legde de verkla ring af in antwoord op de vraag wat zijn interpretatie is van het Arabische vredesplan dat vorig jaar september in het Marok kaanse Fez werd aangenomen. Hij zei te verwachten dat het vre desplan wordt onderschreven op de conferentie van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers, die maandag begon. Het is voor het eerst dat een Pale stijnse leider in het openbaar de grenzen aangeeft van een toe komstige Palestijnse staat. Als zijn verklaring wordt vastgelegd in een officiële tekst, zal zij een nieuwe stap betekenen in de richting van de erkennig van Is raël. In het handvest van de PLO wordt gesproken over de bevrijding van Palestina en de vernietiging van de "Zionistische structu ren". De resoluties, die de Pale stijnse Nationale Raad (PNC) sinds 1974 heeft aangenomen, gaan uit van een onafhankelijke staat in ieder deel van Palestina dat de Palestijnen terugkrijgen. Fahoum stelde dat een Palestijnse staat op de Jordaanoever en in de strook van Gaza twintig pro cent zou beslaan van het Pale stijnse gebied onder het Britse mandaad. Een lid van een organisatie voor Amerikaanse joden heeft de Ver enigde Staten gisteravond op de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad opgeroepen zon der voorwaarden onderhandelin gen aan te gaan met de PLO. De spreekster, Gail Pressberg, maakt deel uit van een delegatie van Amerikanen, die gisteren in Algiers aankwam om de confe rentie van de PNC bij te wonen. Zij oogstte luid applaus met de verklaring dat er geen vrede kan komen in het Midden-Oosten zonder dat de PLO wordt er kend. WASHINGTON - Op verzoek van president Moebarak hebben de VS vier Awacs-vliegtuigen naar Egypte gestuurd en het vliegdek- schip 'Nimitz' naar de omgeving van Libië laten opstomen, omdat de Libische dictator Gadhaffi aan zijn grens met Soedan drei gend versterkingen zou hebben samengetrokken Dit hebben Amerikaanse militaire zegslieden gisteren verklaard. President Reagan zei echter gis teravond dat de vliegende waar- nemings- en commandoposten al enige tijd in Egypte zijn, voor ge zamenlijke oefeningen met de Egyptische luchtmacht en dat hun aanwezigheid niet ongebrui kelijk is. „Ik geloof niet dat er een marine verplaatsing van welke aard dan ook heeft plaatsgehad", zei Rea gan, hoewel regeringsfunctiona rissen eerder hadden meege deeld, dat Reagan tijdens het weekeinde had beslist de 'Ni mitz' by de Libanese kust weg te halen en naar het centrale deel van de Middellandse Zee te stu ren. Het vliegdekschip was in de Libanese wateren als rugdek king voor de Amerikaanse mari niers die deel uitmaken van de internationale vredesmacht in Beiroet. Reagan verklaarde op de vraag of Amerikaanse troepen zouden worden gebruikt om een Libi sche invasie van Soedan te voor komen, dat de omstandigheden daar niet naar zijn Maar hy zei ook zich bewust te zijn van de Li bische neiging tot destabilise rend optreden. ADVERTENTIE Premier Begin dat dan de Likoed hen niet meer in de hoek van de landverraders kan drukken. Het bewijst duidelijk hoe zwak de Arbeiderspartij ervoor staat. En Begin speelt dat zeer bekwaam uit. Hij heeft op de suggesties heel lauw gereageerd: Begin zegt dat Peres het initiatief moet ne- BEIROET (UPI) - De Libanese re gering onder president Amin Ge- mayel is ongerust over het uit breiden door de dissidente ma joor Saad Haddad van zijn mini- staat "Vrij Libanon" in het zuiden van het land. De regering heeft de Verenigde Staten ver zocht de kwestie op te nemen met Israëlische functionarissen. Libanon is bang dat het gebied on der Haddad het begin is van wat Israël wil zien als een veilig heidsbuffer in Zuid-Libanon te gen hernieuwde aanvallen van NEW YORK (DPA) - Nederland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kritiek geleverd op het Israëlische ne- derzettingenbeleid in de bezette gebieden en dit een hindernis op weg naar vrede in het Midden- Oosten genoemd. De Nederlandse ambassadeur bij de VN, Hugo Scheltema, uitte de "diepe bezorgdheid" van de re gering over de Israëlische poli tiek in de sinds 1967 bezette ge bieden. Hij riep Israël op het ves tigen van nederzettingen te be vriezen. De Franse vertegenwoordiger, Luc de la Barre de Nanteuil, verklaar de dat Frankrijk de Israëlische politiek in de bezette gebieden ten zeerste veroordeelt. Nu moet alles worden geprobeerd vredes initiatieven aan te moedigen, ai- dus de Fransman. De Britse af gevaardigde Hamilton White stelde dat Israëls nederzettingen- beleid tegen het belang van de vrede is gericht. De veiligheidsraad schortte gister avond het debat op zonder een nieuwe datum vast te stellen. Er zijn geen resoluties aangenomen en er is ook nog geen tekst voor een ontwerpresolutie Aan het eind van de zitting las de PLO-vertegenwoordiger, Zehdi Labib, een boodschap voor van de Palestijnse Nationale Raad waarin de Veiligheidsraad werd gevraagd niet de verantwoorde lijkheid uit de weg te gaan voor de bescherming van de Palestijn se burgers in Libanon, die vol gens de brief slachtoffers zijn van moordpartijen, bedreigingen en dwang. Palestijnse guerrillastrijders. De al jaren door Israël gesteunde majoor Haddad vestigde eerder deze week een garnizoen in de Zuidlibanese havenstad Sidon. Het gebied dat Haddad nu be heerst is even groot als de veilig heidszone van 45 km. diep die Is raël in Zuid-Libanon wenst om Galilea te beschermen tegen Pa lestijnse guerrilla-aanvallen. Dagbladen in Beiroet meldden gisteren, onder aanhaling van re geringsbronnen, dat Libanese functionarissen de Amerikaanse presidentiële afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, hebben verzocht via diplomatie ke kanalen de druk op Israël te vergroten teneinde Haddad te stoppen. De Libanezen zouden de zaak vandaag tijdens de 16de zitting in de onderhandelingen tussen Israël, Libanon en de Ver enigde Staten aan de orde stel len. Het optreden van Haddad is onder meer bekritiseerd door Fadi Frem, commandant van de christelijke milities in Libanon, notabene bondgenoten van de dissidente officier. "We denken dat Haddad overeenkomstig Is raëlische orders handelt en dat wat Israël in het zuiden doet. de weg bereiden is voor de tweede optie", verklaarde Frem gisteren tijdens een persconferentie in Beiroet. Frem, wiens milities door Israël worden opgeleid en uitgerust, zei dat als niet aan de Israëlische ei sen voor een veiligheidszone wordt voldaan, de joodse staat zal kiezen voor de tweede optie en Zuid-Libanon zal blijven con troleren. Wi Belgische Bonbons. Kleine verwenneriien, overheerlijk. Eindeloos gecombineerd mei geurige noten, pittige caramel, rulle cacao, vruchten en gebrande suikers. Wi| maken ze in Belgic en u vindt ze bijjamin. Belgische, Gentse, Antwerpse, Iepcrse, Brusselse en Zeebanket. 250 GRAM VAN M5" VOOR 500 GRAM VAN 10^5 VOOR GELDIG L M 2oFEBRUARJ 1983 DE LEUKE BOODSCHAPPEN HAAL JE BIJ JAMIN.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9