y reacties Felle op en Opstelling procureur- generaal gekritiseerd Dumpingverbod ia zee na 1990 ■C Frunzing: geducht jager op konijnen Bonden willen garantie: geen gedwongen ontslagen Kamer wil meer geld voor ontwildcelingshulp Proces tegen Molukkers Kruising fret en bunzing Onderwijsbonden en Kamer geschokt Studiestop tandheelkunde Meerderheid Kamer vóór, alleen WD tegen Man schiet vriendin en zichzelf dood li Cadeautje na pesterij DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 Binnenland LEEUWARDEN (GPD) - Tijdens de pleidooien in het proces tegen de Asser Zuidmolukkers, waar van de behandeling voor het Leeuwarder gerechtshof gister avond laat werd afgesloten, heeft een van de advocaten scherp uit gehaald naar procureur-generaal mr. H. Niemeijer. De raadsman, mr. D. Hartkamp, nam het de procureur-generaal kwalijk dat deze zich in zijn requisitoir had uitgelaten over de wijze waarop de verdedigers hun cliënten heb ben begeleid. „De procureur be moeit zich met de stijl van de verdediging", aldus Hartkamp. De advocaten hebben gistermid dag en gisteravond beurtelings in uitvoerige pleidooien gepro beerd aan te tonen dat hun cliën ten ten onrechte worden be schuldigd van poging tot moord op twee Asser politieagenten, die op 11 juni vorig jaar in hun sur veillancewagen vanuit een hin derlaag werden beschoten. De agenten bleven daarbij onge deerd. Later bleek dat de politie wagen door zeven kogels was ge raakt. De raadslieden gingen in eerste in- stantie vooral in op de ernstige fouten die zouden zijn gemaakt bij de politieverhoren en het ge rechtelijk vooronderzoek. De fouten, zoals het onder druk zet ten van de verdachten en het ont houden van rechtsbijstand aan verdachten, wegen volgens de raadslieden zo zwaar dat het openbaar ministerie daarmee het recht op strafvervolging zou heb ben verspeeld. In het requisitoir had mr. Niemeijer gistermorgen trouwens de kritiek van de advo caten al met uitvoerige argumen ten terzijde geschoven. Advocate mr. W. van Hattum hield zich bezig met een ander deel van de bewijsmiddelen: de re constructie van de schietpartij in Assen. Zij noemde die recon structie, uitgevoerd door het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijs wijk, onbetrouwbaar en mislei dend. Voorts zei mr. Van Hattum: „Uit de reconstructie kan niet worden vastgesteld dat de schoten dode lijk hadden kunnen zijn. Er is die nacht duidelijk op de banden ge schoten. Het was kennelijk hele maal niet de bedoeling om men sen te raken". Mevrouw Van Hat tum concludeerde vrijspraak. Procureur-generaal mr. Niemeijer ging later nog op dat verweer in. „Ik blijf van mening", zei hij, „dat als je op een dergelijke wijze schiet op een politiewagen, het niet aan de schutter te wijten is dat er geen kogel door een ruit is gegaan. Er was een niet te ver waarlozen kans, dat er iemand geraakt werd". Voor de procu reur-generaal stond vast: de acht Zuidmolukkers zijn schuldig aan het medeplegen van poging tot moord. Hij hield vast aan zijn eis van 5 jaar gevangenisstraf. Terwijl buiten op het bordes van het Leeuwarder paleis van justi tie een kleine groep sympathi santen met fakkels om vrij spraak riepen, begonnen de acht Molukkers aan hun laatste woord, vaak deels in het Maleis en deels in het Nederlands. .Al mijn rechten worden vertrapt en vernederd", aldus een van hen. „Ik ben helemaal kapot gemaakt, mijn naam is belachelijk ge maakt". Een andere verdachte zei dat hij tij dens de politieverhoren vaak zou zijn uitgelachen en bespot. „Maar de meest vernederende er varing waren de racistische op merkingen die ik te horen kreeg". Het Hof doet dinsdag 1 maart uitspraak. Kort na elf uur gisteravond viel de laatste hamerslag na een proces dat in totaal 36 uur heeft ge duurd. Voorafgegaan en achter volgd door politiewagens met zwaailichten werden de Moluk kers al enkele minuten na de zit ting in volle vaart in twee busjes naar het Leeuwarder huis van bewaring gebracht. Postende sympathisanten groetten de ver dachten met opgeheven vuist. BORGER (GPD) - Jagers en jacht opzichters op de Drentse Honds rug kunnen gerust gaan slapen: de „frettenman van Borger" maakt zich niet langer schuldig aan verboden jachtpraktijken. Het wordt hem te duur. De laat ste bekeuring vorig jaar maakte hem 500 gulden lichter. Carel Bos (39), de gewezen stroper, ver telt het glunderend. En hij zegt er meteen bij: „Je kunt het nou wel in de krant zetten, maar ze geloven me toch niet. Daarvoor denken ze mij te goed DEN HAAG (GPD/ANP)- De onderwijsbonden hebben geschokt gereageerd op de nieu we bezuinigingsvoorstellen van minister Deetman (onderwijs). Vooral het grote aan tal arbeidsplaatsen dat door de maatregelen dreigt te verdwijnen, is de organisaties in het verkeerde keelgat geschoten. De vier grootste partijen in de Tweede Kamer hebben aagedrongen op uitstel van de behandeling van de onderwijsbegroting vol gende week. De aangekondigde bezuinigingen hebben volgens de fracties van CDA, WD, PvdA en D'66 zulke grote gevolgen, dat de partijen eerst met de onderwijsbon den willen praten. De onderwijsbonden Protestants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie (PCO), de Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV) en de Algemene Bond voor Onder wijzend Personeel (ABOP) noe men de aangekondigde maatre gelen een ramp voor het onder wijs. 'De kwaliteit van het onder wijs verslechtert hierdoor op opaanvaardbare wijze', aldus het PCO. De ABOP sprak van 'een terugkeer naar de jaren dertig'. De bond deed een beroep op het DEN HAAG (GPD/ANP) - Het maximaal aantal studenten tand heelkunde dat jaarlijks aan de studie kan beginnen, moet ver der worden teruggebracht van 465 tot 280. Dat advies brengt een speciale commissie uit aan mi nister Deetman (onderwijs) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). Het advies bevat aanbevelingen voor de planning van het aantal tandart sen op termijn. De commissie heeft ach gebogen over het terrein van opleiding, specialistische tandheelkundige vervolgopleidingen en post-aca- demische na- en bijscholing. Ge zien de bestaande en verder op lopende overschotten moet er onderlinge samenhang en af stemming tot stand komen. Het verder beperken van de zoge naamde instroom aan het begin van de studie is noodzakelijk. Er wordt nu een maximum van 280 voorgesteld, een vermindering van 40 procent. Ook het aantal af gestudeerden dat verder wordt opgeleid tot tandheelkundig spe cialist (zoals mond- en kaakchi- rurg) moet worden heroverwo gen. Zo moet een overschotsitua tie worden voorkomen, zoals die zich nu bij de „gewone" tandart sen voordoet. In de huidige situatie is ook al ge ruime tijd een beperking van kracht in het aantal eerste-jaar- studenten tandheelkunde. WEERRAPPORTEN parlement om tijdens de komen de begrotingsbehandeling „deze nieuwe aanslag op het onder wijs" af te wenden. „Het parle ment mag zich niet op deze weg laten meeslepen, de toekomst van de samenleving staat op het spel", aldus de ABOP. 'We zijn geschokt', 'desastreuze gevolgen voor kwaliteit en werkgelegen heid' en 'onaanvaardbaar harde klappen', waren de meest ken merkende zinnen uit de reactie van de PCO. De PCO wijst erop dat ten gevolge van de vergro ting van de klassen in het basis onderwijs er straks nauwelijks nog kansen zijn op een baan in deze sector van het onderwijs. Verder vindt de PCO dat de ontsla gen die zullen vallen in het voort gezet onderwijs „een nog zwaar dere sociale druk zullen leggen op de wat oudere docenten". Het afschaffen van gymnastiek in de hogere klassen van het voortge zet onderwijs en het mbo, bete kent volgens de PCO dat „groe pen jongeren de straat op wor den gestuurd". Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) is „verbijsterd door de nieuwe gigantische be zuinigingen". Het NGL vindt dat het nu voorgestelde verlies aan arbeidsplaatsen in geen enkele verhouding staat tot de 1800 ar beidsplaatsen die bij de overheid verloren gaan". Tweede Kamer CDA, PvdA, D'66 en de WD zeg gen in een eerste reactie te willen proberen het begrotingsdebat in de Kamer uit te stellen. In over leg met de onderwijsbonden kan dan worden bekeken of het te be zuinigen bedrag (225 miljoen gul den dit jaar) ook op een andere manier kan worden verkregen. De WD vindt dat minister Deet man met zijn extra bezuinigin gen op een goed spoor zit, maar toch wil de partij nagaan of de vereiste bezuinigingen op een andere wijze kunnen worden be reikt. Daarbij wordt gedacht aan 'het wegknippen van franje'. Er mag van de liberalen niet wor den getornd aan het totaal be drag dat op onderwijs moet wor den bezuinigd. Minister Deetman (onderwijs) heeft gezegd bereid te zijn met de bonden te overleggen over al ternatieve maatregelen, als het te bezuinigen bedrag maar wordt verkregen. Hij merkte verder op de vele protesten tegen de onder- wijsbezuinigingen wel te hebben gehoord. Zelden gingen die ech ter gepaard met alternatieve be zuinigingsvoorstellen, aldus de minister. DEN HAAG - Minister Deetman gisteren tijdens de presentatie van zijn bezuinigingsvoorstellen met aan weerskanten de beide staatssecretarissen Leijenhorst (links) en Ginjaar-Maas (rechts). DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer is het er in ruime meerderheid over eens dat het dumpen van radioactief afval in AMSTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man heeft gisteren in Amsterdam zijn 23-jarige vriendin met een geweer voorzien van een geluiddem per door het hoofd geschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Volgens de Amsterdamse politie was de man op slag dood. De vrouw overleed op weg naar het zie kenhuis. Een 5-jarig jongetje uit Zwart sluis is gisteren door verdrin king om het leven gekomen, nadat hij door het ijs was ge zakt. *Een 47-jarige inwoner van Wor- mer brak gistermorgen in de bedrijfsruimte van een auto- bandenhandel zijn rechterbo- venbeen toen een autoband die hij oppompte explodeer de. De man werd geraakt door een stuk van de band en opgenomen in het zieken huis. zee na 1990 geheel wordt verbo den. Behalve de WD vinden alle partijen dat de Nederlandse dele gatie op een conferentie tegen vervuiling van de zee, die mo menteel in Londen wordt gehou den, vóór een door de Scandina vische landen ingediende resolu tie van deze strekking moet stemmen. Minister Winsemius (milieube heer) was van plan om de verte genwoordiging in Londen zich van stemming te laten onthou den. Pas in de loop van vandaag zal hij laten weten of hij zich neerlegt bij de wens van de Tweede Kamer, die zich had uit gesproken voor een motie van PvdA, D'66 en PPR. De bewinds man had de motie ontraden. Tussen de regeringspartners CDA en WD is ernstig verschil van mening over de dumping van ra dio-actief afval in zee. De CDA- fractie staat, evenals de opposi tiepartijen en de kleine christelij ke partijen op het standpunt dat dumping van dit afval in zee zo snel mogelijk moet worden stop gezet, en dat de regering zal moe ten bevorderen dat ook andere landen de dumping van radio-ac tief afval in zee beëindigen. Daar om zou Nederland op de confe rentie in Londen voor stopzetten van dumping moeten stemmen. In het spoeddebatje in de Kamer verdedigde Winsemius zijn stel- lingname met het argument dat nog niet bekend is wat er defini- DEN HAAG (ANP) - De ambtena renbonden willen van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) de garantie dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen on der de ambtenaren. Pas dan wil len zij met de minister praten over zijn plannen om 2 procent van het personeel van de rijks- E E Eo Amsterdam onbewolkt 1 -3 0 De Bilt onbewolkt 2 -3 0 Deelen onbewolkt 0 -4 0 Eelde licht bew. 0 -2 0 Eindhoven onbewolkt 2 -4 0 Den Helder licht bew. -1 -2 0 Rotterdam onbewolkt 2 -4 0 Twente onbewolkt -1 -4 0 Vlissingen onbewolkt 2 -3 0 Zd. Limburg onbewolkt -1 -8 0 Aberdeen 6 0 1 Barcelona zwaar bew. 1 0 zwaar bew.. -3 -5 Bordeaux onbewolkt 7 -4 0 Brussel onbewolkt 1 -5 0 Frankfort onbewolkt 0 -9 0 Genève geheel bew. -1 -4 0 Helsinki -2 -9 01 Innsbruck onbewolkt -2 -13 0 Klagenfurt onbewolkt -1 -18 0 Kopenhagen onbewolkt 3 -6 0 Lissabon 10 3 09 Locamo half bew. 2 -4 05 Londen onbewolkt 4 -2 0 Luxemburg onbewolkt -1 -7 0 Madrid onbewolkt 7 -6 Malaga geheel bew. 17 4 0 Mallorca onbewolkt 12 -4 0 München onbewolkt -5 -16 0 Nice licht bew. 11 2 0 Oslo 3 -12 0 onbewolkt 4 -5 0 Split onbewolkt 6 -2 0 Stockholm onbewolkt 1 -9 0 onbewolkt -5 -7 02 onbewolkt -1 -11 0 Istanbul sneeuw 8 0 3 Las Palmas half bew. 20 15 7 Tel-Aviv 10 6 Tunis licht bew. 15 3 07 Minister Schoo jaar zonodig 115 miljoen gulden extra vrij maakt voor ontwikke lingshulp, als mocht blijken dat de 165 miljoen die is uitgetrok ken toereikend is. De regerings fracties dienden hierover giste ren een motie in tijdens de be handeling van de begroting van ontwikkelingssamenwerking. Dm te kunnen blijven voldoen aan de norm anderhalf procent van het netto nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp te besteden, zou het kabinet het totaalbedrag dit jaar eigenlijk met 280 miljoen hebben moeten verhogen. Het kabinet heeft echter laten we ten dat dit niet eerder mogelijk is dan in 1985. Voor dit jaar heeft het kabinet besloten de inspan ning voor ontwikkelingshulp op peil te houden door 165 miljoen in te teren op geld voor verplich tingen die zijn aangegaan, maar dat nog niet is uitgegeven, omdat de uitvoering van projecten ver traging heeft ondervonden. De oppositiepartijen menen dat het kabinet de norm van ander half procent heeft laten varen PvdA en D'66 vinden dat al dit jaar het herschatte netto natio naal inkomen moet worden doorberekend. PvdA, CDA en WD vroegen mi nister Schoo bij het probleem van de hoog oplopende schul denlast van ontwikkelingslan den in internationaal verband meer aandacht te vragen voor de allerarmste landen. Het accent ligt op dit moment te sterk op de problemen van de nieuwe indus trielanden, zoals Mexico en Ar gentinië, menen de fracties. overheid (met uitzondering van de belastingdienst, de politie en defensie) in te krimpen. Voorzitter J. van der Scheur van de grootste ambtenarencentrale, de ACOP, zei dat gisteren na afloop van het overleg tussen de centra les en minister Rietkerk. Aan een bespreking van de plan nen het personeelsbestand van de rijksoverheid met twee pro cent terug te brengen zijn de bonden en de minister overigens nog niet toegekomen. Het onder werp staat over twee weken op nieuw op de agenda. Als de plannen van de minister doorgaan zal dat per jaar 1800 ba nen kosten bij de departemen ten. Voor dit jaar staan daar 1800 nieuwe arbeidsplaatsen tegen over, waarover al eerder beslis singen zijn genomen. De minis ter wil dat de departementen be ginnen met aangeven waar met ingang van 1984 daadwerkelijk arbeidsplaatsen kunnen verval len. Aangezien het natuurlijk verloop onder de ambtenaren volgens de bonden vier tot zeven procent van het personeelsbestand be draagt, houden zowel Van der Scheur als voorzitter De Jong van de Christelijke Centrale CFO het erop dat in elk geval de ope ratie zonder gedwongen ontsla gen moet kunnen verlopen. "Maar", aldus Van der Scheur, "dat willen we wel van de minis ter horen". De bonden vrezen de komende jaren een veel groter verlies aan arbeidsplaatsen bij de totale overheid. Van der Scheur noemde voor de trendvolgende sector (welzijn, gezondheids zorg) zelfs een aantal van 40.000 banen dat in de komende jaren zou moeten verdwijnen. tief met het radioactief afval moet gebeuren. Een'commissie bestudeert dat nog. De WD-minister kon coalitiepart ner CDA niet overtuigen. Woord voerder Lansink vond dat de mo tie van de oppositie in overeen stemming was met het regeerak koord. De CDA'er geloofde ook dat een dumpverbod in 1990 de regering dwingt om een opslag plaats op land in te richten. Met de motie verplicht de oppositie zich daaraan mee te werken, al dus Lansink. WD-woordvoerder Braams zei al leen op een gecoördineerde ma nier van het dumpen af te willen. Omdat hij in de linkse motie geen alternatieven had aange troffen, was hij het geheel met de minister eens. Zijn fractie stond daarin alleen. De milieuminister kreeg wel de meerderheid van de Kamer ach ter zich bij zijn afwijzing van het standpunt om het gecontroleerd dumpen met onmiddellijke in gang te verbieden. Winsemius zei het niet reeël te vinden voor een resolutie van die strekking in Londen te stemmen, wanneer Nederland zelf de mogelijkheid nog openhoudt om dit jaar het radioactief afval in zee te gooien. Dat gebeurt wanneer een tijdelij ke opslagplaats in Velsen of Pet ten niet tijdig is gerealiseerd. te kennen. Maar het is echt waar". Carel nam zijn besluit op het moment dat hij een nieuw en geducht „wapen" in de jacht had ontdekt: een frunzing, een krui sing tussen fret en bunzing. Bos, hovenier van beroep, telg uit een gekend stropersgeslacht, zit al sinds zijn jeugd achter de wil de konijnen aan met behulp van fretten. Deze roofdieren vormen de grote passie van de „frettenman van Borger". Hij fokt er al jaren mee en ontdekte dat het verdraaid moeilijk is goede jagers te kwe ken. Onder fretten komt veel in teelt voor. „Rommel dus", zegt Carel Bos. Om er een beetje meer felheid in te krijgen besloot hij twee fretten- wyljes te kruisen met een bun zing. Hij had het roofdier gekre gen van een jachtopzichter. De poging lukte. Beide fretten kre gen een aantal jongen die door de gelukkige peetvader „frun zing" werden gedoopt Uiteinde lijk bleven er twee over, een wijf- je en een mannetje. In uiterlijk lijken ze nog het meest op vader bunzing. Wel is het mannetje aanzienlijk groter en zwaarder. Na een week of wat al begon Bos met de africhting. En inderdaad, de frunzings bleken geduchte konijnenjagers, wel drie keer zo snel als een fret. „Je denkt vast, wat een aardige diertjes, maar oh, oh, oh, ze zijn nog veel gek ker dan leeuwen en tijgers", al dus Bos, als hij in krachtige taal zijn schepping prijst Bovendien hebben ze als karaktertrekje van moederszijde meegkregen dat ze gehoorzaam terug komen bij de baas. Wel stelde Bos vast dat de manne lijke frunzing een beetje over drijft. Door zijn forse uiterlijk heeft een konijn geen enkele kans tegen hem. En hij had nogal eens de neiging zich onder gronds aan de rappe knagers te vergrijpen. Na verloop van tijd kwam hij dan voldaan het hol uitwandelen en de baas kon naar de buit fluiten. Zoals gezegd: Bos heeft het stro pen er aan gegeven. Maar dat be tekent niet dat nou meteen zijn grote hobby van de baan is. Bij Gasselte heeft hij een bunder of tien bos ter beschikking, waar hij op vergunning met de fret konij nen mag jagen. En verder komt hij op uitnodiging overal waar overlast door konijnen ontstaat. De frunzing komt dus wel dege lijk in actie. LEEUWARDEN (ANP) - Twee jongens uit Hindeloo- pen moeten van de Leeuwar der rechtbank allebei een meisje een sieraad van vijf honderd gulden geven. De twee jongens bezochten in september van het vorig jaar een bar in Workum en op de terugweg naar huis vielen ze twee Fietsende meisjes lastig. Een van de meisjes kon vluch ten, maar de ander verloor een schoen en moest zich de pesterijen van de jongens la ten welgevallen. Het meisje werd bovendien bedreigd. De jongens kregen drie maan den voorwaardelijke gevan genisstraf. 750 gulden boete en daarbij de verplichting het meisje een geschenk te ge ven. SCHIPHOL Minister Van den Broek van buitenlandse zatcen ls terug van zijn reis naar het Midden-Oosten. Op het vliegveld Schiphol werd de bewindsman hartelijk door zijn dochters begroet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7