Illegaal schaatsen betekent mogelijk einde van ijsclub Vrije-sectorwoningen op grond tuincentrum "Rampenbestrijding is verbindingenoorlog" [Le/icfee agenda Bestuur dreigt met aftreden Gemeente Leiderdorp waarschijnlijk akkoord LJsbaan Oegstgeest nog dicht Calamiteitenplan voor Leiderdorp in juni klaar V oor schotense vredesplatform in oprichting VOORSCHOTEN - Het bestuur van de ijsclub Voorschoten stapt op wanneer er niet voor wordt gezorgd dat de ijsbaan kan worden afgesloten. Het vindt dat het de schaatsers onmogelijk een goede ijsvloer kan garanderen wanneer zomaar iedereen het ijs kan betreden. En hierdoor de kans krijgt om, zoals dit jaar, de ijsvloer te vernielen door erop te schaatsen voordat het ijs volgens het bestuur hiervoor dik genoeg is. Maandag om 11.00 uur keurde het bestuur het ijs. Het was nog niet dik genoeg. In de loop van de dag namen schaatsers echter de baan in beslag. Politie en bestuur stonden machteloos. Om vier uur was de baan volledig ver nield, zo constateerden de be stuursleden" "Kijk zelf maar", zegt voorzitter Lekkerkerker, terwijl hij wijst op de ijsbaan. "Overal gaten en scheuren". Hij heeft weinig hoop dat de baan dit seizoen nog open kan: "Wedstrijden kunnen we in ieder geval wel vergeten, daar voor wordt de baan nooit meer geschikt". Water spuiten op de baan lijkt hem geen goed idee: "Daarvoor moet het wel érg hard vriezen", meent hi). "Onze eerste reactie was maandag dan ook: we moeten als bestuur en blok aftreden. Maar dat is ook niet de juiste manier. We hebben daarom besloten om een algeme- door Paul van der Kooij ne ledenvergadering uit te schrij ven nó de vorst. Dan moeten goe de afspraken worden gemaakt over het afsluiten van de baan. Er moet een hek omheen worden geplaatst of er moet een bewa kingsdienst komen". Mitrailleur Andere bestuursleden zijn het niet eens met zijn idee een bewa kingsdienst in te stellen: "Moet je dan met een mitrailleur rond de baan gaan lopen?", vraagt de een zich af. Een ander: "We moe ten uitkijken dat we hier geen ME-toestanden krijgen". "Hoe dan ook, er moet wat gebeu ren", zegt Lekkerkerk. Hij heeft een brief aan de raadscommissie voor sport en recreatie gestuurd waarin hij de problemen van de club uiteenzet. Maandagavond zal de commissie de brief behan delen en kijken naar oplossin gen. Gemeente-ambtenaar De Groot van welzijn, betwijfelt of de gemeente de ijsclub tegemoet kan komen: "Een hek zal een gi gantisch bedrag kosten. Ik be twijfel of zo'n investering in een tijd van bezuinigen veel kans maakt. Vooral wanneer men be denkt dat het maar een beperkt aantal dagen per jaar nodig is". Voorzitter Lekkerkerker: "Wan neer er geen goede afspraken kunnen worden gemaakt over het afsluiten, stappen we op. Misschien moeten we de veren ging dan tegelijkertijd opdoe ken". Hij voegt hier direct aan toe dat dat vreselijk jammer zou zijn. "We bestaan 26 jaar. En we zijn de de grootste club van Voorschoten. We hebben 3000 leden. Wanneer de baan zou opengaan staan er DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 Vlnr: Voorzitter van de ijsclub, J. Lekkerkerker, penningmeester C. Weltevrede en vice-voorzitter P. Hoogeveen. meteen 2000 mensen op de vloer". "Het trieste is dat al die goedwil lende leden worden gedupeerd. Ze begrijpen niet wat er aan de hand is. De hele dag staat hier de telefoon roodgloeiend'. Terwijl hij dit zegt gaat het toestel over. Een bestuurslid neemt de hoorn van de haak en zegt; "De ijsbaan is gesloten. Het is levensgevaar lijk om te schaatsen. Vooral 's avonds". Vervolgens hangt hij de hoorn op de haak. aan de hand is. Als ze langs ko men fietsen zien ze dat de baan vol mensen staat. Waarom zij wel en ik niet, denken ze dan. Ik be taal er toch zeker voor?". Het ergste vindt hij de gedachte dat de baan dindagavond open had gekund wanneer maandag middag niemand zou hebben ge schaatst. "Het had dan prachtig ijs geweest. Ja, je mag gerust we ten dat ik slecht heb geslapen. Het vreet aan je. In de zomer hadden we het clubgebouw ge verfd en gordijnen voor de ra men gehangen. En in het najaar hadden we al plannen gemaakt "Je zou ze zo in hun donder willen grijpen', zegt hij, terwijl hij kijkt naar enkele schaatsers die over de ijsvloer zwieren. "Hier wordt een Voorschotense be lang geschaad", zegt hij plechtig. En dan peinzend: Wat zou Voor schoten zijn zonder een ijsbaan? Hoe moeten de Voorschotense kinderen schaatsen leren. Op polderslootjes is het ijs vaak on betrouwbaar. Aleen op de ijs baan durven de moeders hun kinderen alleen te laten". LEIDERDORP - De Aer- denhoutse exploitatie maatschappij 'Aurora' overweegt op het oude terrein van het tuincen trum 'Bloemendaal' aan de Leiderdorpse Hoogpia- deseweg goedkope vrije sectorwoningen te bou wen. De andere plannen, allemaal in de gesubsidieerde sector, zijn zeer waarschijnlijk van de baan. De Noordwijkse architect Van Maa- nen, die de plannen ontwikkel de, vertelde dat desgevraagd. In 1981 werd aan de gemeente Lei derdorp voorgesteld 72 premie koopwoningen te bouwen op het terrein aan de Hoogmadeseweg. Dat plan werd goed ontvangen. Twee jaar eerder waren andere plannen (van Bagon bv) afgewe zen omdat daar te veel dure wo ningen waren gepland. De ge meente wilde toen een flink deel premiewoningen. De verandering van de plannen zal bij de gemeente op weinig of geen verzet stuiten. Tot nu toe heeft de gemeente steeds meege werkt aan de vorming var) de plannen en een afwijzing lijkt in dit stadium dan ook zeer onwaar schijnlijk. Op dit moment is een aannemer bezig de kostprijs te berekenen van de woningen. De verkoop prijs zal zo tussen de 180.000 en 190.000 gulden gaan bedragen. Het is de bedoeling dat er onge veer 65 woningen komen op het twee hectaren grote terrein. Overigens zal de bouw niet onmid dellijk kunnen beginnen. Eerst moet namelijk het bestemmings plan worden veranderd. Er ligt op het terrein nu nog een agrari sche bestemming. Als er geen bezwaren worden inge diend duurt de procedure van een bestemmingsplan toch al gauw zes maanden, maar bezwa ren worden wel verwacht. Een paar jaar geleden maakten enke le bewoners van de villa's aa Essenpark en het Munnikken park al kenbaar dat ze de wo ningbouwplannen afwijzen. Ar chitect Van Maanen: "Dat be grijp ik eigenlijk niet, want nu kruipen de ratten uit de rotzooi". OEGSTGEEST - In tegenstel ling tot eerdere berichten is de ijsbaan van Oegstgeest vandaag niet geopend. En waarschijnlijk zal er voorlo pig ook niet kunnen worden geschaatst op de ijsbaan. Het ijs was bij keuring vanmor gen op sommige plaatsen dik v genoeg (zo'n negen centime ter), maar vooral aan de kan ten lag slechts vier centime ter ijs. Dat is onvoldoende om honderden schaatsers te dragen. Volgens een woord voerder van de ijsclub komt dat omdat het niet hard ge noeg vriest. Vannacht was het bijvoorbeeld maar twee graden onder nul, terwijl het vanmiddag vier graden bó ven nul was. "Er gaat meer af dan erbij komt", aldus de woordvoerder. Volksdansen LEIDERDORP - Weinig mensen denken eraan dat er zich wel eens een ramp in hun omgeving kan voordoen. Een ramp met een tankwagen of een neerstortend vliegtuig in een woonkern, is dan ook een niet alledaags verschijnsel. Toch moeten alle gemeenten in Nederland in september van dit jaar "U zult zeggen, waarom dat hele gedoe rond die rampenbestrij ding. Wel, we leven in een sa menleving waarin het niet is uit te sluiten dat er eens een ongeluk plaats vindt met een tankwagen of dat er eens een vliegtuig naar beneden duvelt. Ook onze indus trie kan gevaar opleveren. Onze samenleving wordt dus iedere dag bedreigd door potentiële rampen. Leiderdorp is in een po sitie waarin we wel eens te ma ken zouden kunnen krijgen met een ramp. We liggen precies in de aanvliegroute van Schiphol. Je hebt wel eCns van die dagen in de zomer dat die toestellen hier rond blijven cirkelen. Ze worden dan in de "wachtkamer" gestopt, waar ze moeten wachten op hun beurt voor de landing. Verder hebben we Rijksweg 4, die dwars door het dorp heen loopt en bo vendien de Oude Rijn, waarover nogal wat wordt vervoerd. Daar om is het nodig, dat je als ge meente een organisatie hebt, die het hoofd kan bieden aan ram pen. Een rampenplan is dan ook een organisatorisch plaatje waar in precies wordt weergegeven wie wat moet doen". Noodtoestand Een rampenplan kent bepaalde on derdelen die stipt moeten wor den uitgevoerd. Wil het plan in werking kunnen treden, dan is daar nogal wat voor nodig. Van Winterswijk: "Als er een ramp gebeurt, dan stelt de burgemees ter zich op de hoogte van de si tuatie en hij geeft dan eventueel een rampenverklaring uit. In zo'n geval is er sprake van een noodtoestand en kan de burge meester besluiten nemen zonder verantwoording schuldig te zijn aan het college en de raad. Ver volgens zal hij zijn beleidsstaf bijeen roepen. Die staf bestaat uit allerlei adviseurs zoals de brandweercommandant, de groepscomandant van de politie door Ronald Stevens en de directeur van gemeente werken, die moet assisteren bij technische hulpverlening. Daar bij komt bijvoorbeeld aan de or de hoe de inwoners moeten wor den ingelicht". "De meest simpele vorm van voor lichting waaraan je kunt denken is het aanvragen van zendtijd voor de televisie of radio. Zoiets loopt via de Rijks Voorlichtings Dienst. Ikzelf denk echter dat je met die mogelijkheid niet zo blij moet zijn. Iedereen in Nederland is dan direct op de hoogte en dat moet je net niet hebben. De tele fooncentrales raken overbezet en je krijgt ram pen toerisme. Een burgemeester hoeft enkel zijn in woners te waarschuwen, hij heeft de rest van Nederland niets te vertellen". "Ik heb voorgesteld om een cala miteitenschakeling te maken, waardoor direct, zonder tussen komst van anderen, kan worden uitgezonden via het lokale kabel net. Het werkt natuurlijk alleen als mensen hun televisie of radio hebben aanstaan. Daarom moet dat worden gecombineerd met een geluidssignaal zoals de BB- sirenes. Andere mogelijkheden zijn er vrijwel niet, want het op pad .sturen van een geluidswa gen is ingeval van een of andere gaswolk niet zo handig. De men sen moeten dan juist hun ramen dicht houden, terwijl ze die ope nen om te horen wat er wordt omgeroepen". Het opzetten van een rampenplan kost op zich niet zoveel geld, maar het aanschaffen, van de ap paratuur die je nodig hebt voor het eventueel uitvoeren ervan heeft nogal wat financiële gevol gen. Alleen een calamiteiten schakeling kost al zo'n 100.000 gulden. Van Winterswijk: "Het morgen, vrijdag 18 februari, uit om in De Muzenhof in Leider dorp te komen kijken naar in ternationale volksdansen. Maar meedoen kan natuurlijk ook. Van 19.00 tot 20.00 uur is alle ruimte er speciaal voor de kin deren tussen 7 en 12 jaar. Vanaf 20.15 uur zijn de ouderen aan de beurt tot ongeveer 23.15 uur. DONDERDAG Leiden - Groenoordhallen, Windsurf'83, 10-22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film The postman always rings twice' van Bob Rafelson met Jack Nicholson, 20 en Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld- 2, 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook Leidse Volkshuis - Apothekersdyk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou wen, vrijdag 9.30-11.30 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw huis, informatie-avond over de moge lijkheden voor een jumelage, 20 uur. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan 1, vie ring twee-jarig bestaan vrouwentref punt Aletta, 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 febr tot 18 febr Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense afdeling van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) wil donderdag 24 februari een Voor- schotens vredesplatform oprich ten. Ze heeft alle Voorschotense verenigingen en politieke partij en uitgenodigd om aanwezig te zijn bij deze avond en mee te doen met dit initiatief. Tot nu toe hebben alleen Amnesty Interna tional en de PvdA toegezegd te zullen komen, zegt IKV-Iid Jan Vriend. een plan hebben klaarliggen waarin precies staat hoe diverse instan- dere ontwikkeling van de plannen, waarvan de resultaten in juni ties moeten handelen als zich onverhoopt een ramp voordoet. moeten worden vastgesteld door de raad. De raadscommissie voor bestuurszaken Leiderdorp hjeeft zich over een Wat er allemaal komt kijken bij het maken van zo'n plan vertelt W.J.P. nota gebogen, waarin wordt beschreven wat er moet worden gedaan van Winterswijk, hoofd van het bureau juridische en bestuurlijke bij een - zoals dat officieel heet - ramp in vredestijd. De commissie aangelegenheden en aangewezen als ambtenaar rampenbestrijding adviseerde de samenstellers van de nota voort te gaan met de ver- in Leiderdorp. oefeneningen die van tevoren be kend zijn. Een andere oefening is het testen van de bereikbaarheid van de personen die het plan moeten uitvoeren. Dat .is een alarmeringsoefening, waarbij ie mand wordt opgebeld. Diegene belt weer met anderen, zodat je tenslotte een sneeuwbaleffect krijgt. Uit de resultaten kun je af leiden hoe betrouwbaar je plan is". Samenwerking Van Winterswijk erkent, dat de be strijding van rampen nooit een zaak van een gemeente op zich kan zijn. "Geen enkele gemeente kan een ramp in z'n eentje be strijden. het regelen van ambu lances en politiebijstand is een zaak, waarbij je de hulp van om liggende gemeenten nodig hebt. Als je bijvoorbeeld kijkt hoeveel patiënten het Elisabethzieken- huis tegelijk kan behandelen, dan gaat dat maar om veertien personen, terwijl de opnameca paciteit op zich natuurlijk veel groter is. Daarna heb je nog te maken met het voorkomen van plundering het opnemen van de schade enzovoort. Feitelijk be gint de narigheid pas na afloop van de ramp", besluit Van Win terswijk. Van Winterswijk bij e dingenoorlog" probleem met zo'n rampenbe strijdingsplan is, dat je een hele boel communicatiemiddelen moet aanschaffen, die je in het al gemeen niet zult gebruiken. Maar goede communicatie is nu eenmaal noodzakelijk. Daarom is rampenbestrijding ook een verbindingenoorlog. Je moet op zo'n moment met iedereen kun nen communiceren, terwijl je normaal over een beperkt aantal middelen beschikt". Oefening baart kunst luidt een be kend spreekwoord. Zo gaat het ook met de rampenbestrijding. Het staat allemaal keurig op pa pier, maar hoe werkt het nu ei- x gedeelte van de rampenuitrusting: "Rampenbestrijding is inde eerste plaats verbin- genlijk in de praktijk. Van Win terswijk: "Jaarlijks zijn er oefe- /an de brandweer, de de politie. Dat zijn dan Wat de precieze taak zal zijn van het platform is op dit moment nog niet duidelijk. "Dat moet donderdagavond worden be sproken", 2egt Vriend. "Wellicht zullen we voorlichtingsavonden en discussieavonden organise ren. Daarnaast zouden we de voorbereiding op ons kunnen ne men van de landelijke demon stratie op 29 oktober in Den Haag". "Het is in ieder geval belangrijk dat we een brede basis geven aan discussies. Als IKV zijn we nogal gericht op de kerken. Er is daar naast nog een heleboel te doen op niet-kerkelijk gebied", ver volgt hij. Omdat vorig jaar vijf bussen met Voorschotenaren zijn gegaan naar de grote demonstratie tegen de bewapeningswedloop die in Amsterdam werd gehouden, denkt hij dat in Voorschoten wat mensen te porren zouden zijn voor een vredesinitiatief. Daar om besloot hij het idee van een vredesplatform uit te werken. Gezien de reacties die hij tot nu toe1 heeft gekregen betwijfelt hij ech ter of er donderdagavond veel mensen zullen komen. "We zul len blij zijn als er 25 mensen ko men", zegt hij. "Voorschoten is niet een gemeente waar een ini tiatief als dit gemakkelijk van de grond komt". OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v. Damiate Holdtng BV Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2