LEIDSCH DAGBLAD Fraude op nek werknemer Minister nu vóór dumpverbod afval "Werkloos? Ga emigreren" Bouterse schrapt deel beperkingen Int van Leiden is alles te koop OPEL CiD Het Motorhuis Bosbranden Australië eisten al 67 levens Vijftigduizend operaties Wet tegen premieontduifcing in voorbereiding ONDERWIJS Grondreinigingsbedrijf in Haarlemmermeer DE AUTORAI IS AFGELOPEN MAAR HET MOTORHUIS GAAT GEWOON DOOR DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Wnd.-hootdredacteur: R. D. Paauw No. 37014 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leden 'VoorW nrt z* cototon Hartchirurg Cooley "viert" jubileum HOUSTON (AP) De Amerikaanse hartchirurg dr. Denton Cool ey heeft gisteren in Houston zijn 50.000ste open-hartoperatie verricht. De "jubileum" patiënt die een operatie aan de kransslagader on derging was de 46-jarige hoogleraar Roger Joseph Koppa. Cooley verrichte zijn eerste open-hartoperatie in 1962. Hij heeft ook twee keer een kunsthart geïmplanteerd, maar in beide ge vallen is de patiënt overleden. Veel Nederlandse hartpatiënten zijn door Cooley en zijn medewerkers in Houston geholpen. "Sinds de eerste open-hartoperaties meer dan 20 jaar geleden is er een opmerkelijke vooruitgang geboekt in de diagnose en het behandelen van hartziekten", aldus Cooley. DEN HAAG (GPD) - De arbeidsbu reaus in Nederland willen gespe cialiseerde vakmensen die zon der werk zitten, wijzen op de mo gelijkheden van emigratie. Het is een nieuw plan van de directie emigratiezaken van het ministe rie van sociale zaken en werkge legenheid. Het is volgens de directie niet de be doeling om werklozen te lozen. Wel moeten deze mensen, die waarschijnlijk nog nooit over emigreren hebben gedacht, op de kansen in een ander land worden gewezen. De arbeidsbureaus moeten zelf de bestanden doornemen op zoek naar geschikte kandidaten. De beroepen waar het om gaat zijn onder meer: stoffeerder, precisie- instrumentmaker, galvaniseer- der en modellenmaker in de me- taalindstrie. De algemene voor waarde die de emigratielanden stellen, is dat de persoon in kwes tie niet ouder mag zijn dan 35 jaar. De departementale directie emi gratie verwacht dat tweehon derd werklozen een brief van een arbeidsbureau zullen ontvangen. Maar uiteindelijk zullen niet meer dan ongeveer honderd men sen voor deze uitweg uit de werk- looslheid kiezen, is de verwach ting. -M- (Van één onzer verslaggevers) SYDNEY (AP, Reuter, UPI) - De bosbranden die vandaag nog in alle hevigheid woeden in het zuidoosten van Austra lië hebben tot nu 67 mensen levens geëist. Enkele honder den personen liepen brand wonden op en meer dan 8000 inwoners van het gebied tus sen Adelaide en Melbourne werden dakloos. Het aantal slachtoffers zal ver moedelijk nog toenemen om dat nog zeker zeven personen worden vermist en ruim der tig gewonden er slecht aan toe zijn. Het vuur dat gisteren op meer dan 100 plaatsen vrijwel tegelijkertijd moet zijn ontstaan verspreidde zich razendsnel over een uit gedroogd gebied van ruim 800 vierkante kilometer. De branden, die vermoedelijk voor een deel zijn aangesto ken, worden aangewakkerd door een warme woestijn wind, die snelheden tot 100 kilometer per uur bereikt. Premier Malcolm Fraser ver klaarde de twee deelstaten waar de branden woeden tot rampgebied nadat er plunde ringen waren gemeld. Veel slachtoffers vielen in de kust plaats Lorne dat van alle kan ten door branden werd inge sloten. Bij Adelaide kwamen automobilisten om het leven Een moeder en haar dochter voor de restanten van hun door de brand verwoeste huis. toen het vuur plotseling over een autoweg sloeg. Eén auto explodeerde door de hoge temperatuur. Bij bluswerk zaamheden, waaraan ook door militairen wordt deelge nomen, zijn inmiddels twaalf brandweerlieden omgeko men. Australië wordt geteisterd door de grootste droogte van deze eeuw. Op sommige plaatsen heeft het al vier jaar niet gere gend. DEN HAAG (GPD) - Minis ter Winsemius (milieube heer) gaat er toch mee ak koord dat het dumpen van radioactief afval in zee na 1990 geheel wordt verbo den. De Nederlandse delegatie op een conferentie tegen vervuiling van de zee, die op het ogenblik in Londen wordt gehouden, zal nu wel vóór een door de Scandinavische landen in gediende resolutie van die strekking stemmen. Daar bij zal echter wel een voor behoud worden gemaakt. De koerswijziging van Winsemius blijkt uit een brief die hij van middag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Aanvankelijk wilde hij zich niet achter een ver bod scharen, maar onder druk van een kamermeerderheid is hij alsnog gezwicht. Hij stelt echter wel als voorwaarde dat vóór 1990 duidelijk moet zijn hoe het radioactief afval, interna tionaal gezien, het beste kan wor den verwijderd. Die methode moet dan ook in Nederland vóór 1990 worden gevolgd. (Zie verder pagina 7) Minister Winsemius Droog weer en zonnige perioden. Mini mumtemperatuur van min 1 graad in het noordwesten tot min 6 graden in het zuidoosten van het land. Middag- temperatuur rond 3 graden. Zwakke veranderlijke wind. 18 FEBRUARI 1983 Zon op: 07.51 uur, zoh onder: 17.58 uur. Maan op: 10.11 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.38 en 18.38 uur, laagwater 02.20 en 14.44 uur. (Van één onzer verslaggevers) ZOETERMEER - Werknemers, voor wie verplichte pre mies voor sociale verzekering niet door de werkgever zijn afgedragen, lopen straks de kans zelf te moeten op draaien voor deze fraude. Voorwaarde is, dat de betrok ken werknemer wist of kon weten dat zijn werkgever de premieverplichtingen ontdook. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) vanmiddag ge zegd in Zoetermeer bij de Socia le Verzekeringsraad. Hij kondig de aan dat na de Wet Ketenaan sprakelijkheid nieuwe wetten in voorbereiding zijn ter bestrijding van belasting- en premie-ontdui king in het bedrijfsleven. Daarbij wordt ook mogelijke aansprake lijkheid van de werknemer on der de loep genomen. Gezien de "ernst van misbruik en fraude" kan de werknemer er niet in alle omstandigheden van uit blijven gaan dat hij automa tisch verzekerd is, aldus De Graaf. Om de werknemer een taak te kunnen geven in de frau debestrijding zei hij te denken aan een regeling, die de werkge ver opdraagt de werknemers- verklaring behalve aan de belas tinginspectie ook op te sturen aan de bedrijfsvereniging. De be drijfsvereniging moet dan bin nen een week de werknemer een bevestiging van ontvangst stu ren. Hoort de werknemer niets, dan MEMO dient hij zelf de bedrijfsvereni ging op de hoogte te stellen. Doet hij dat niet, dan loopt hij het risi co wegens medeplichtingheid aan eventuele fraude zelf te moe ten opdraaien voor betaling van niet betaalde premies. Intussen kan ook de werkgever een nieuwe wet ter bestrijding van fraude tegemoet zien, in ver volg op de al aanvaarde Wet Ke tenaansprakelijkheid. Deze laat ste wet richt zich met name te gen malafide praktijken van kop pelbazen in de bouw en legt de plicht voor premie- en belastin gafdracht bij de hoofdaannemer. In behandeling bij de Tweede Ka mer is de de Wet Bestuurder saansprakelijkheid, die een eind moet maken aan de (financiële) ongrijpbaarheid van koppelba zen die via een door hen opge richte BV frauderen. 24 PAGINA'S Schrijvers kansloos Oranje schiet op alle fronten tekort Onderwijs geschokt over bezuinigingen PAGINA 7 Begin gesterkt na debat in Knesseth Ogem-concern voor de rechter PAGINA 21 <^>RIJNLANP| Leiden, Vijf Meilaan 7 Tel. 071-310031 Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 71 Tel. 071-899301 Katwijk, Kon. Wilhelminastraat 16 Tel. 01718-72744 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse legerlei der Desi Bouterse heeft een aan tal beperkende maatregelen op geheven. Het vergaderverbod is niet langer van kracht, de univer siteit is weer opengesteld en het particuliere radiostation Rani (Radio Nickerie) mag de uitzen dingen hervatten. De overige particuliere radiostations, waar onder het door de militairen in brand gestoken ABC en Radika, blijven echter nog gesloten. Volgens het officiële Surinaamse persbureau SNA zijn de maatre gelen opgeheven op aanbeveling van kabinetsformateur Errol Ali- bux en de Surinaamse ambassa deur in Nederland, Henk Herren- berg, die als kabinetsinforma teur is opgetreden. Het is overigens niet duidelijk of de universiteit wel kan functio neren. Veel studenten en docen ten, vooral van de medische fa culteit, zijn sinds 8 december naar Nederland uitgeweken. Vol gens ingewijden is onderwijs op de medische faculteit niet meer mogelijk. SNA maakte ook de opheffing be kend van het bijzondere ge rechtshof dat corruptiezaken be handelde. Dit gerechtshof werd bij decreet ingesteld - een aantal maanden na de coup van 25 fe bruari 1980, die een einde maak te aan de regering-Arron. Onder de personen die de afgelopen ja ren door het hof werden veroor deeld, waren enkele ministers uit de regering-Arron. Al enige tijd behandelde het bijzonder ge rechtshof geen zaken meer. Hoewel ook het onder wijs niet aan bezuini- gmgsingrepen kan ontkomen, moet wor den betwijfeld of het kabinet-Lubbers met het gisteren door minister Deetman gepresen teerde bezuinigingspakket wel de juiste weg bewandelt De aangekondigde vergroting van de klassen in kleuter- en lager onder wijs duidt erop dat het onderwijs, in tegenstelling tot vroeger, niet meer als een hoeksteen van het beleid wordt beschouwd. De kwaliteit van het onderwijs is daarmee in het ge ding gekomen Weliswaar is niet aangetoond dat een vergroting van de klassen van 30 naar 32 leerlingen de kwaliteit on gunstig zal beïnvloeden, maar het psychologische effect ervan moet niet worden onderschat Zoals minister Deetman gisteren zelf al aangaf is nu de deur op een kier gezet voor een verdere vergroting van de klassen. Dat betekent vol gens hem niet dat die deur dan maar onmiddellijk moet worden opengetrapt. Maar de bewindsman heeft geen enkele garantie willen geven dat dit straks niet alsnog zal gebeuren Het opmerkelijke van dit soort maat regelen is dat ze louter zijn ingege ven door de noodzaak om de col lectieve uitgaven (van de overheid) over de gehele linie terug te drin gen. Er ligt geen onderwijskundige afweging aan ten grondslag, terwi|l het altijd onderwijskundige motie ven zijn geweest die ertoe hebben geleid dat de aandacht voor de in dividuele leerling werd vergroot en de klassen kleiner werden ge maakt Dat maakt het gisteren gepresenteer de pakket maatregelen extra wrang. Bezuinigen is, zoals ge zegd, onontkoombaar en dat dit met een verlies van arbeidsplaat sen gepaard gaat. is onvermijdelijk. Maar de manier waarop minister Deetman bezuinigt, doet het ergste vermoeden over de betekenis die het kabinet aan het onderwijs hecht Tot nu toe zijn het voornamelijk de onderwijsgevenden geweest die voor de bezuinigingen in het onder wijs moesten opdraaien. Hun sala rissen werden met 1.85 procent ex tra gekort en ook nu moeten enkele duizenden van hen het veld ruimen als gevolg van een ktassevergro- ting in kleuter- en lager onderwijs. Een en ander wekt de indruk dat het onderwijs een louter sectorale aan gelegenheid zou zijn die los van de overige sectoren m de samenleving moet worden bekeken. Als Deet man nog kamerlid en onderwijs- specialist was geweest, zou hi| dit met de grootst mogelijke kracht hebben bestreden Nu hij als direct verantwoordelijke be windsman optreedt, moet het on derwijs kennelijk vanuit een andere invalshoek worden bezien, name lijk die van de economische crisis De crisis verschaft hem een alibi om met een paar forse pennestre- ken zijn begroting te lijf te gaan (denk aan het afschaffen van de li chamelijke oefening in de hoogste klassen van het voortgezet onder wijs, zonder enig noemenswaardig argument), terwijl een duidelijke, in houdelijke visie op het toekomstige onderwijs ontbreekt Het valt te hopen dat de Tweede Ka mer de minister daarop straks krachtig zal aanspreken. Zonnige perioden Reagan houdt beeil Stijf WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse president Reagan is niet van plan de 36-jarige diplomaat Kenneth Adelman opzij te schuiven als kandidaat voor de opvolging van Eugene Rostow, de ontslagen direc teur van het Bureau voor Wapenbeheersing en Ontwapening. Reaean trotseert daarmee de machtige Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, die Adelmans kandidatuur niet wil bevestigen. De commissie vindt hem ongeschikt voor de baan en verwijst daarbij onder meer naar uitspraken van Adelman, die in verschillende kran ten heeft gezegd dat de onderhandelingen in Genève een schijnverto ning zijn en alleen moeten worden opgevoerd met het politieke oog merk het publiek en de Amerikaanse bondgenoten gunstig te stem- HAARLEMMERMEER - De pro vincie Noord-Holland is van plan in de "Liede" in de Haarlemmer meer een opslag- en verwer kingsterrein voor verontreinigde grond aan te leggen. Het is de be doeling dat de komende 15 tot 20 jaar 1 miljoen kubieke meter grond afkomstig van 100 Noord hollandse vuilstortplaatsen te reinigen. Met de inrichting van het terrein is een bedrag van 15 miljoen gulden gemoeid. Volgens een woordvoerder van provinciale waterstaat zal de grondsanering waarschijnlijk worden uitbesteed aan gespecia liseerde aannemers. Het provin ciebestuur bekijkt nog of het mo gelijk is een zelfstandig bedrijf op poten te zetten. Het terrein dat al eigendom van de provincie is wordt nu gebruikt voor de op slag en handel van autowrakken. Omdat de grondreiniging niet voor 1984 kan beginnen zal in de Haarlemse Waarderpolder een tijdelijke opslagplaats worden gemaakt voor opslag van grond, waarvan de afgraving zeer ur gent is. Het gaat om 50 tot 60.000 m3 uit Hoorn, Enkhuizen en Haarlem. Aanvankelijk was het bedoeling de vervuilde grond in Rijnmond te laten reinigen, maar dat bedrijf is volledig bezet met de verwer king van grond uit Lekkerkerk. Ook na de Rai kunt u bij Het Motorhuis terecht voor alle Opeis typen '83. U kunt ze rustig in onze showroom be kijken, want ze staan er allemaal... En Het Motorhuis geeft nog altijd uiterst interessante inniilprij- zen voor uw auto, ongeacht het merk. Kijk speciaal eens naar deze typen... Kadett Econoom 3-drs. vanaf f 15.990,—* inkl. radio. Kadett Flash Sportief inkl. vele accessoires f 17.315.— Ascona Flair 1300S 2-drs. inkl. vele acces, f 20.999,—* (uw voordeel f 1.326,) Ascona Flair 4-drs. 1600S inkl. accessoires f 22.699,—* (uw voordeel f 1.455,—) 'alle prijzen af fabriek. aflevering in overleg. STOP DUS GAUW BU HET MOTORHUIS EN STAP BINNEN Vondellaan 80, Katwijk, Leiden. Tel.: 071-76 9313. voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1