Blik in de weekbladen Chin A Sen: "Verzet in Suriname groeit" Kabinet bekijkt eerst andere lastenstijging -c Willy Brandt wil informele top wereldeconomie "Sprookje" over vrije sex op eiland Samoa Vestiging Sony naar Frankrijk DE TIJD MSEVIERS DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 Varia DEN HAAG (GPD) - „Er zijn teke nen dat het verzet in Suriname zelf op gang komt. De verdoving na de schok van de executies op 8 december vorig jaar is uitge werkt. Er worden kernen van verzet gevormd. Nog niet in Pa ramaribo, want daar hebben de militairen hun machtsbasis. Maar op het platteland is het re latief gemakkelijker om tot geor ganiseerd verzet te komen". Aldus gistermiddag in het Haagse perscentrum Nieuwspoort de Surinaamse oud-premier en thans voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Surina me, Henk Chin A Sen. Over de aard van het verzet en de om vang ervan kon hij niets meede- Als blijkt dat zich dubbele of drie dubbele effecten voordoen (naast hogere huren ook bijvoor beeld hogere gasprijs, lagere huursubsidie, hogere plaatselij ke belastingen) dan kan het kabi net daar rekening mee houden bij het vaststellen van het woon- lastenbeleid. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting kondigde dit gister avond aan tijdens het volkshuis vestingsdebat in de Tweede Ka mer. Enig effect van dit voorne men zal pas in 1984 duidelijk zijn. De woonlastenverhogende maatregelen die voor dit jaar zijn aangekondigd blijven onverkort gelden. Er zal een commissie worden inge steld die de stijging van de woon lasten nader zal onderzoeken op eventuele dubbele effecten. De nieuwste maatregelen, zoals de verhoging van de huren per 1 juli en de verlaging van de huursub sidie, zullen onderdeel van het onderzoek uitmaken. Ook de be zwaren die bewonersorganisa ties en gemeentebesturen naar voren brachten tijdens de hoor zitting over het woonlastenbe- leid in december vorig jaar zul len worden meegewogen. Onlusten Assam: opnieuw doden NIEUW DELHI (AP) - Politiefunc tionarissen van de Indiase deel staat Assam hebben gisteren per abuis drie leden van de paramili taire politie doodgeschoten. De aard van het misverstand werd echter niet opgehelderd. In de af gelegen noordoostelijke staat vielen gisteren opnieuw twintig doden bij de verkiezingsonlus ten. Vandaag is de tweede ronde in die verkiezingen. Er zijn tot nu toe ongeveer 70,000 reserve- en paramilitaire politie- eenheden naar Assam overge bracht om toezicht te houden op de verkiezingen. De plaatselijke bevolking van As sam heeft bezwaar tegen het feit dat ook illegale immigranten stemrecht hebben gekregen. Tegenvaller len. Maar naast tekenen van toe nemende internationale isole ring van de militaire junta in Su riname hadden hem berichten over verzet in Suriname zelf be- rejjct. Chin A Sen presenteerde gisteren twee nieuwe leden van zijn Be- vrijdingsraad: de begin dit jaar uit Suriname gevluchte be stuursleden van de grootste vak centrale in Suriname, de Moe- derbond, G. Tjon a Kiet en B. Ko- hinor. Beiden zeiden, om ver schillende redenen overigens, lang te hebben geaarzeld alvo^ rens tot de Raad toe te treden. Tjon a Kiet: „Ik weet dat er oude vrienden en collega's zijn die mijn stap niet zullen begrijpen. Maar zeer veel mensen in Surina me zelf en daarbuiten doen dat wel en zullen hem toejuichen". De beide vakbondsbestuurders zullen vooral de zorg krijgen voor contacten met vakbonden in andere landen (Chin A Sen noemde bijv. de machtige Ame rikaanse AFL CIO) en interna tionale arbeidsorganisaties. Met de andere leden van de Bevrij- dingsraad moeten zij werken aan een diplomatiek en politiek of fensief dat ten doel heeft op vreedzame wijze een einde te maken aan het Bouterse-regime in Suriname (Chin A Sen: „De geweldsspiraal moet worden doorbroken"). De eerste resultaten zijn volgens de B^^bdingsraad al geboek' Secretaris-generaal I. Sewraj- singh was net terug uit Genève, waar hij bij de mensenrechtcom- missie van de Verenigde Naties heeft gelobbied tegen het Bou- terse-bewind. Volgens Sewr^j- singh zijn er tenminste drie Afri kaanse en Aziatische landen die de kwestie-Suriname op de agen da van de commissie zullen bren gen. Hij wilde niet zeggen welke dat zijn. „Mijn ervaringen zijn positief. Het rapport van de In ternationale Commissie van Ju risten (gebaseerd op rapportage van de Nederlandse sectie) over de executies in Suriname heeft de ogen van veel delegaties ge opend. Ik verwacht nog meer steun voor onze zienswijze". Bij bepaling huurverhoging DEN HAAG (GPD) Bij het vastellen van het jaarlijkse huurverhogingspercentage zal het kabinet in het vervolg aangeven wat de effecten zijn van andere kostenstijgin gen waarmee huurders ook nog geconfronteerd kunnen worden. De financiële problemen op de be groting van volkshuisvesting zijn ook na gisteren nog niet op gelost. Er vindt nog steeds kabi- netsoverleg plaats over de tegen vallers op de begroting, in het bijzonder over de tekorten op de uitgaven voor individuele huur subsidie. Minister Wirisemius wees de Ka mer erop dat de tekorten direct het gevolg zijn van oorzaken die buiten de invloed van het depar tement van volkshuisvesting lig gen. De sterke groei van de indi viduele huursubsidie wordt im mers vooral veroorzaakt door de dalende inkomens en toenemen de werkloosheid. De tekorten moeten daarom ook in de visie van Winsemius niet alleen ten laste van zijn begroting komen. Maar minister Ruding van Finan cien lijkt die visie niet te delen. Gezien de Financiële problemen is niet te verwachten dat de aange kondigde lastenverzwaringen voor bewoners, vooral huurders, kunnen worden verlicht. Inte gendeel. Winsemius maakte in het debat duidelijk dat „nadere bijstellingen zijn te verwachten". De regering houdt ook vast aan een huurverhogingspercentage van vijf procent. De PvdA wilde 2 procent. De bewindslieden voel den ook niets voor het voorstel van de socialisten om dit jaar 7000 woningwetwoningen extra te bouwen. Staatssecretaris Brokx deed een beroep op de solidariteit van be woners om extra te betalen voor hun huisvesting opdat het bouw programma voor nieuwbouw en stadsvernieuwing gehandhaafd kan blijven op het nu voorgestel de niveau. Het huidige bouwprogramma (105.000 gesubsidieerd met na druk op koopwoningen) vindt Brokx ideaal. Zelfs als geld geen rol zou spelen dan nog, gaf hij PvdA-woordvoerder Duinker te verstaan, zou hij besluiten tot het huidige bouwprogramma. De be windsman werd op dit punt tij dens het debat gesteund door CDA-woordvoerder Dijkman. TEHERAN - Emotionele taferelen speelden zich gisteren af in de Iraanse hoofdstad Teheran, toen zeventien militairen werden begraven. Zij zijn omgekomen in de nu al ruim twee jaar durende oorlog tussen Iran en Irak. Onder antropologen en in de Amerkaanse pers is nogal wat opschudding ontstaan over het probleemloze seksleven van meisjes op Samoa. Een Nieuw- zeelandse onderzoeker, Derek Freeman, heeft de aanval ge opend op het befaamde boek hierover van Margaret Mead, 'Coming of age in Samoa' (Vol wassen worden in Samoa). Volgens Freeman, hoogleraar an tropologie in ruste, klopt er wei nig van het beeld dat Margaret Mead ons in 1928 van dit eiland door Hans van Manen in de Stille Oceaan schetste en waarmee ze in één klap wereld beroemd werd. Het Samoa van Mead was een idyllisch oord, waar weinig problemen, weinig geweld en weinig jaloezie voor kwam. Volwassenen brachten hun tijd door met een beetje vis sen, eten en dansen. De jonge meisjes van Samoa, Meads be langrijkste onderwerp, bewoon den een paradijs waar verkrach ting onbekend was en waar maagdelijkheid en seksuele trouw met grote onverschillig heid werden bezien. Vooral daardoor verliep de puber teit van deze meisjes, in tegen stelling tot die in het Westen, zonder veel problemen. Op groeien in Samoa „betekent geen periode van crisis of spanningen, van conflicten en filosofische problematieken, van vage ambi ties", aldus Mead. Meads onderzoek, in uiterst leesba re stijl neergelegd in een boekje van 140 pagina's, sloeg in de Ver enigde Staten in als een bom. In die tijd, eind jaren twintig, waren psychologen en antropologen in hevige strijd gewikkeld over de vraag hoe het karakter van de mens vorm kreeg. Het ene kamp meende dat dit vooral een biolo gische kwestie is, waarbij karak tereigenschappen zoals misda digheid worden geërfd en zwar ten en immigranten op grond van hun ras minderwaardig zijn. Het andere kamp hield vol dat het karakter vooral een kwestie van cultuur is, en dat conflicten in de maatschappij eigenlijk te wijten zijn aan een verkeerde opvoe ding. Meads boek deed de weeg schaal definitief doorslaan naar de kant van het 'cultureel deter minisme' en sindsdien is dit de visie die in de handboeken en de encyclopedieën als de juiste staat vermeld. Hoe kon Margaret Mead zo de plank misslaan? Volgens Free man kwam Mead als 23-jarige vol met romantische ideeën en filo sofische bezieling, maar zonder enige ervaring, naar Samoa. Zij wilde de ideeën over de menselij ke natuur die in haar kringen leefden graag bevestigen. Boven dien, aldus Freeman, sprak zij de taal van Samoa nauwelijks, ook al zei ze van wel. Ze woonde bij geëmigreerde Amerikanen en hield haar interviews in de ach terkamer van een Amerikaanse marine-apotheek. Ernstiger echter is dat Mead uit sluitend afging op die inter views. Ze sprak met 50 meisjes, zonder verder hun uitspraken te controleren. „De meisjes hebben hun verhalen waarschijnlijk ter- plekke bedacht", aldus Freeman. Tegenwoordig hoeden sociolo gen en antropologen er zich wel voor uitspraken in interviews zonder meer te geloven. „Mijn werk is gebaseerd op waar nemingen", aldus Freeman. „Ik geloof niet dat Mead loog, maar ze is wel misleid. Plagen is een typisch Samoa's trekje". Overi gens werden ook ten tijde van de publikatie van Meads boek al dergelijke bezwaren naar voren gebracht en werd erop gewezen dat haar manier van gegevens verzamelen nogal rammelde. Freemans boek is in de Verenigde Staten op zijn beurt ingeslagen als een bom. Het boek zou oor spronkelijk pas volgende maand worden gepubliceerd, maar na GENÈVE (Reuter) - De voorzitter van de commissie-Brandt heeft allerlei regeringsleiders uitgenodig voor informeel overleg over de economische problemen van de wereld tijdens de vergade ring van de Unctad. Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties, die in juni in Belgrado wordt gehou den. Volgens ex-bondskanselier Willy Brandt biedt de VN-vergadering een goede gelegenheid om de internationale economische ont wikkelingen onder de loep te nemen en naar gemeenschappelij ke oplossingen te zoeken. Hij deelde mee dat verscheidene rege ringsleiders, onder wie premier Indira Gandhi van India, bereid te zijn in juni naar de Joegoslavische hoofdstad te komen. Ex-premier Olof Palme van Zweden, lid van de commissie, steunt het voorstel, aldus Brandt, die niet wilde zeggen wélke rege ringsleiders hij allemaal heeft uitgenodigd. Geen Cancun De voormalige bondskanselier zei dat de infromele besprekingen in Belgrado geen herhaling zullen worden van de Noord-Zuid- conferentie die in 1981 op initiatief van de commisse-Brandt in Cancun in Mexico is gehouden. Bij die gelegenheid werd een rapport van de commissie over de economische betrekkingen tussen de rijke industrielanden in het noorden en de arme ont wikkelingslanden in het zuiden besproken. „We denken over iets veel minder formeels", aldus Bandt. „We proberen de regeringsleiders ertoe over te halen om in Belgrado deel te nemen aan een rustig, informeel gesprek en we zullen ervoor zorgen dat ze beslagen ten ijs komen, zodat er een redelij ke mate van overeenstemming kan worden bereikt". In het tweede rapport van de commissie, dat vorige week open baar is gemaakt, wordt gepleit voor hervormingen van de inter nationale economische en monetaire stelsel en voor spoedige sanering van de schulden van allerlei ontwikkelingslanden. IMF Op vragen over de uitbreiding van de middelen van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) voor hulpverlening aan de ontwik kelingslanden met 47,5 procent tot 263 miljard gulden ant woordde Brandt - in wiens rapport staat dat een uitbreiding van honderd procent geboden is - dat het Interimcomité, het beleidsorgaan van het IMF, pas nu is toegekomen aan voorstel len die de commissie-Brandt al in 1980 heeft gedaan. „Besluiten komen altijd te laat en als ze komen halen ze te weinig uit", aldus Brandt. Hij verklaarde dat heel veel landen in de Derde Wereld net als Mexico, Brazilië en Argentinië problemen hebben met de aflossing van hun sterk opgelopen schulden en waarschuwde dat er hulp moet worden geboden vóór de econo mie van sommige landen helemaal instort. „Er zijn veel kleine Mexico's, die weinig te betekenen hebben voor de banken waarbij ze in het krijt staan. Maar de problemen waar ze mee zitten zijn net zo ernstig als die van Mexico en Brazilië en dus moeten we een manier vinden om ze te helpen", ald'»s Brandt. een voorpublikatie in de New York Times is er al zoveel com motie over ontstaan, dat de uit gever de datum van publikatie een paar weken heeft vervroegd Al die opschudding is eigenlijk merkwaardiger dan het feu dat 50 jaar oude antropologische ob servaties worden verbeterd of weerlegd. Het werk van Mead werd door de jaren heen regelmatig geciteerd door progressieve geleerden als Bertrand Rusell en Benjamin Spock. Met enig leedvermaak constateren hun tegenstanders nu dat zij zich steeds beriëpen op ondeugdelijk onderzoek en con cluderen dat Freeman de conser vatieve stellingen komt verster ken. Dat is echter voorbarig. In de eer ste plaats schrijft Freeman uit- druldcelijk dat hij noch het ene nocht het andere kamp steunt. Net als elke andere moderne an tropoloog stelt hij dat 'er een voortdurende en subtiele wissel werking is tussen (bewuste en onbewuste) impulsen en maat schappelijke regels'. In de tweede plaats maken de con servatieven op deze manier de zelfde fout als de progressieven 50 jaar geleden met Mead deden: men kan de wereld al dan niet willen veranderen, maar dat is een politieke keuze, die niet met wetenschappelijke feiten kan worden verdedigd. D. Freeman: Margaret Mead and Samoa, The making and unma king of an anthropological myth. Harvard University Press, 1983, 365 pagina's. Prijs 20 dollar. PARIJS (ANP) - Het Italiaanse elektronica-concern Sony heeft definitief besloten tot de bouw van een fabriek van videocasset tes in het zuiden van Frankrijk, zo is deze week in Parijs verno men. Vorige maand werden de plannen opgeschort uit protest tegen de beperking van de Fran se invoer van videorecorders uit Japan. Een woordvoerder van Sony heeft verklaard dat de Franse regering nog niet heeft laten blijken dat zij plannen heeft voor opheffing van de bepaling dat alle VCR's moeten worden ingeklaard in Poitiers. Wèl heeft men bij het Japanse concern hoop dat het welslagen van de onderhandelin gen tussen de Europese Ge meenschap en Japan over de on derlinge handel daartoe aanlei ding zal geven. In Parijs is gezegd dat het besluit over opheffing van de bepaling, die de invoer van videorecorders in Frankrijk ernstig bemoeilijkt doordat het douanekantoor in Poitiers het aanbod niet aan kan. zal afhangen van de doeltref fendheid van de maatregelen die Japan heeft aangekondigd ter beperking van zijn export van vi deorecorders. "Onder het mes" is rie in VN over kinderen in het ziekenhuis. In dit eerste deel blijkt, dat er jaarlijks heel wat onnodige operaties worden uit gevoerd. Vooral het knippen van amandelen wordt volgens kin derchirurg Molenaar te vaak ge daan. Men is er nog steeds niet zeker van of dit nou echt altijd noodzakelijk is. Ouders laten zich veelal leiden door "als de dokter het zegt, dan zal het wel zo zijn". Datzelfde geldt volgens het artikel voor de opnameduur van kinderen in ziekenhuizen. Een nachtje blijven voor observa tie is lang niet altijd nodig, vol gens Molenaar. "Als het kind die nacht niet blijft, is het een po liklinische behandeling en dan krijgt het ziekenhuis er bijna niets voor". Bijna de helft van de klinische opnames zou ook po liklinisch kunnen zijn, met alle voordelen voor het kind. Volgens sommige kinderartsen zouden veel van de problemen kunnen worden opgelost door eenvoudig weg alle kinderafde lingen van ziekenhuisen onder te brengen in speciale kinderzie kenhuizen. Gewone ziekenhui zen zijn niet ingesteld op kinde ren en veroorzaken daarom on nodige angst. Volgens een hoofd verpleegster van een kinderafde ling zouden de ouders'moeten in formeren naar de gang van zaken voordat hun kind wordt opgeno men. "Je gaat wel zeven winkels af vóór je een wasmachine koopt, maar het gebeurt zelden dat ou ders verschillende ziekenhuizen afbellen om te vragen hoe het daar is". Het kleurenkatern geeft antwoord op de vraag "hoe Kissinger en Nixon probeerden te verhinde ren dat Allende aan de macht kwam". PvdA-Kamerlid, ex-minister en ex- ombudsman Marcel van Dam vervult in De Tijd de rol van de roepende in de woestijn, die de sociale onrust, de burgerlijke on gehoorzaamheid, als een levens groot probleem op het parlement ziet afkomen. Zelfs zijn fractie heeft er weinig oog voor. "Ik houd dat verhaal en dat slaat dan aan, maar de traditie is sterker. De volgende dag is de begroting van economische zaken en daar moet iemand van ons het woord voeren en dat gebeurt dus. Op dezelfde manier als vorig jaar en vijfjaar geleden". Van Dam ("Ik ben kennelijk de enige die het ziet") toont zich uitermate som ber over het functioneren van het parlement, dat zich volgens hem voortdurend schikt in de wil van de regering, bij de gratie van een parlementaire meerder heid. Over premier Lubbers: "Lubbers is op zó'n manier bezig dat hij geesten uit de fles haalt die hij er niet meer in krijgt". In Kopenhagen houdt het in de we reld unieke Internationaal Reha bilitatie en Onderzoekcentrum voor Folterslachtoffers zich nu twee jaar bezig met de opvang en behandeling van slachtoffers van martelingen. Volgens De Tijd zijn de resultaten hoopvol en is er ook in Nederland een aanzet gegeven om met zo'n kliniek te beginnen. De marathon-schaatsenrijder en advocaat Hylke Boerstra vertelt in De Tijd over zijn drijfveren en ervaringen. Verder een verhaal over de moeizame pogingen om een concertzender Amsterdam in het leven te roepen en een in terview met de schrijfster Muriel Spark ("Ik begon pas te denken toen ik dertig was"). Het omslagartikel van de HP over 100 dagen kabinet Lubbers wordt op de voorkant aangekon digd met een wazige foto van een louche kijkende minister-presi dent. HP evalueert de eerste daden van het CDA/WD kabinet. Welbe wust koos de regering voor een bliksem-offensief met overdon derende bezuinigingsmaatrege len. De tijd werd rijp geacht voor "snoeien, hakken, kappen, en stofkammen zonder nonsense". De samenstelling van het kabi net was daar keurig op afgesteld. Met name nieuwkomers als Win semius en Brinkman toonden een niet te stuiten dadendrang. De Kamer laat alles - op een enke le oprisping na - min of meer ge laten over zich heen komen. Zelfs de PvdA biedt eigenlijk weinig verzet en kiest voor "radi caal zijn in overeenstemming met de werkelijkheid". De WD- fractie lijkt meer op "een socië teit van corpsballen" en het CDA maakt zich voornamelijk zorgen over een te grote verstrengeling met de liberalen. Hoe kunnen de bezuinigingen het best aan de achterban worden verkocht, en vooral hoe kan de "eigen identi teit" behouden blijven? Nadat feministes jarenlang hebben gestreden tegen "onderdrukken de en vrouwvernederende" por nografie, is er nu een groep femi nistes die zich toelegt op het pu bliceren van "vrouwvriendelijke sex-fantasieën". Fantasieën met een flinke scheut sado-masochis- me, want veel sm-vrouwen wil len hun eigen lustgevoelens kun nen ventileren. Weg met de va- nille-sex van aaien en knuffelen, ruimte voor hardere sex. Kan sm zomaar met feminisme worden gecombineerd, is dat dan niet vrouwvernederend? Nee, aldus de betrokken vrou wen. "Porno is vlak en mecha nisch. Bij sm is sprake van liefde, tederheid en vertrouwen. Bij sm krijgt de vrouw de kans haar ei gen lustfantasieën te uiten". Verder in HP: een interview met de oud-minister van defensie in het kabinet De Quay, Visser, en de trieste uitzichtloosheid van patiënten die zijn weggelopen uit een psychiatrische inrichting. MAGAZINE Ook in Elsevier aandacht voor de eerste honderd dagen van Lub bers, maar dan met sterke na druk op diens persoon. Zijn wol lig taalgebruik, zijn intelligentie die hem buiten zijn vakgebied in de steek zou laten (getuige zijn uitlatingen over Israel en de boy cot-melding), de politieke over eenkomst met Van Agt. René de Bok en Coen van Harten be schrijven Lubbers als de man tussen these en anti-these, die zelf zegt: "Besturen maakt con- servatieF'. En die daarom pleit voor speelruimte binnen het CDA voor loyalisten en andere dissidenten. Israels morele crisis is onderwerp van een verslag/beschouwing van G. Philip Mok. Over de ka ter, waarmee een verdeeld volk kampt na de moorden in de Pale stijnse kampen Sabra en Chatila. de schuldvraag en de rellen rond minister van defensie Charon, de bevestiging van diens medeve rantwoordelijkheid en uiteinde lijk diens aftreden. Hoewel, af- treden..de "oorlogsheld pur sang" is dan wel verdreven van defensie, maar is niet van plan het kabinet te verlaten. Ook niet weg wil EM-hoofdrcdac- teur Ferry Hoogendijk, ondanks het luidruchtige gezaag aan diens stoelpoten. Ten bewijze daarvan opent hij het 'gele ka tern' geheel in Elsevier-stijl (als dr F.A. Hoogendijk) met een vra gend commentaar: gaat het goed of slecht (met Nederland)? Om zelf het antwoord schuldig te blijven. De leraar als slaaf van zijn klas en de laat-maar-waaien mentaliteit die hem bedreigt Drs. Frans Roefs snijdt een probleem aan en maakt melding van de verzwe gen angst voor grotere klassep. Verder in EM onder meer inter views met minister van ontwik kelingssamenwerking Eegje Schoo en staatssecretaris Piet van Zeil (economische zaken): "Een van mijn tekortkomingen is dat ik mijn plannen afmaak Dereguleren dus", aldus de van huis uit katholieke van Zeil, die Alice Oppenheim zegt op een plaatsje in de hemel te hopen. hervormd nederland fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Bert de Vnes, toont zich in een inter view met Hervormd Nederland aan de terughoudende kant "Omdat die Bert de Vnes wel eens moeite heeft met de opvat ting van zijn eigen politieke groe pering en hij niettemin op zich heeft genomen die groepering naar buiten toe te vertegenwoor digen". Gevraagd over de mogelijkheid van christelijke politiek, zegt hij dat het volgens hem gaat om de basisprincipes "en niet om de vraag of de minima een half pro centje meer of minder moeten in leveren". Over het leven van de Indiase vre desapostel Gandhi is onlangs een film gemaakt, die de dl CUI sie over dit fenomeen in binnen- en buitenland doet oplaaien. In de "Ver-van-mijn-bed show" draafde de Indiase ambassadrice in ons land op, die beweerde dat Gandhi de grondlegger is ge weest voor de huidige anti-kcrn- wapenbewegmg Maar op de vraag hoe het dan mogelijk is dat India zelf een kernmacht op bouwt, antwoordde zij zonder blikken of blozen dat Gandhi nooit heeft ontkend dat een land zich mag verdedigen. Naar aanleiding hiervan vraagt HN zich af of Gandhi voor de zoveel ste keer op een subtiele manier werd misbruikt. Dr. J.P. Fcdde- ma, docent met-westerse sociolo gie aan de Vrije Universiteit, en Dick Kooiman, wetenschappe lijk hoofdmedewerker Zuidazia- tischc (eachiadeals aan diodfdi universiteit, kruisen over dia vraag de degens Kinderen van NSB'ers komen uit hun isolement, constateert het weekblad aan d>- h.md interview m»-t ,-.>'n kind' "JOUW ouders, zei haar geschiedenisle raar, hadden ze moeten ophan gen aan de hoogste boom" Henk Chin A Sen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19